hnnding bepaalden: men, daar wil spr: bier verklaren, nimmer tete vaH hetgeen bij weHt te meeien eeggan, te zullen terugnemen Npr: merkt overigens ep, dat het College 011 blada.- f spreek) van de attehting van een amortinaHetomls, welke het ontraadt, Als reden geeft het ©tb dat daarvoor dan moet worden geleend. Het rapport Van Gogh evenwel «preekt niet van een leenlng, maar van afloaslng door de gemeente. migovrmr WK» bedraagt. Waart,jj belastingen ep Hat aal Me biljet no« enen. vaar 800 kernen, aeodat het totaabbtitrtti? de 1800 nadert! D« *ehlpp*r vati dé BfiaUoba de „Olivier Madeloine', ls 1.1. Zondag na een kortstondige ongesteldheid te Oostvoor- ne overleden. Heel wat menschen heeft hy het leven gered en als erkenning had hy dan ook zoowel van bultenlandsche staten als van zijn vaderland allerlei medailles en getuigschriften. Daar moest men eigenlijk door een toeval achter komen, want 't Hart sprak er nooit van. Geheel zijn ervaring in de letterlijke beteekenis van het woord en de krachten van zijn stoer lichaam wijd de hjj aan het reddingswerk. Gelukte dit, dan achtte hij zich meer dan beloond, bij mislukking trok hij het zich als iets per soonlijks aan. Tn het laatste gedeelte van zjjn leven had hij op het strand van Oostvoorne een ver- verschingstent en verhuurde badkoetsen. Als badman was hij een zeer populair en gezien persoon en als zoodanig bij de dui zenden, die Oostvoorne bezochten, bekend. Maar altijd hield hij den heerscherkop hoog, en welk een gezellig causeur ook, niemand zou het gewaagd hebben hem te doen gevoe len, dat men hem geld liet verdienen. Dan was het uit, en wel op een geweldige wijze. HIJ bereikte den leeftijd van 70 jaar, zag er nog uit als een forsche, stevige eik. <„N. Ot") Het Staphorster boertje. Het bekende Staphorster boertje is giste ren in den ouderdom van 81 Jaar overleden De mislukte aanslag. Men meldt uit Oldenzaal aan het Hbl. naar aanleiding van het bericht over den mislukten aanslag, dat op het kasteel Sin- graven de juffrouw die de boodschap van den z.g. aanslag ontving, de huisbewaarster van ue familie Laan was. In verband met deze geschiedenis zlln door ae politie twee mannen """-"houden, die verdacht worden, méér van deze geschie denis te weten. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan ln de zaak van De Hanze- bank te Utrecht tegen J. B. Geuring, wet houder van de gemeente Gendrlngen. De Hanzebank had beslag laten leggen op de goederen van Geuring, omdat deze bij haar was borg gebleven voor den burgemeester van Gendringen tot een bedrag van f 200.000. De president van de rechtbank te Utrecht heeft, na gedaan verzet opheffing van het beslag bevolen, waartegen de Hanzebank ln appel kwam. Het Gerechtshof heeft het ingesteld be roep wegens begane Informaliteit niet-ont- vankeiyk verklaard. Het Hof overwoog daarbij, dat, ware die Informaliteit niet be gaan, de Hanzebank toch niet had kunnen worden ln het gelijk gesteld, daar zij wel be weerde het beslag te hebben doen leggen, omdat zij vreesde dat haar schuldenaar zijn goederen zou vervreemden, maar zy niet had aangetoond, dat deze vrees gegrond was, hetgeen toch ook door de wet wordt ge- élscht. De Hanzebank werd veroordeeld ln de proceskosten. Een Mscheldlng"-rlng. In San Franc!soo ls thans de „sdheidlng- rlng" in zwang. De ring is van goud en ver sierd met een zlnnebeeldigen gebroken boog van Cupido. HU wordt aan de pink gedra gen van de linkerhand. Een bekende ge scheiden vrouw te 8an Franclsoo beweert de eerste geweest te zijn, die dezen ring heeft gedragen; voor elke nieuwe scheiding wordt er een steentje aan toegevoegd. «EMBNCD NTEUWM. De belastingen te Emmen. Het vorige berioht aangaande de belas tingen te Emmen was onjuist. De hoogst aangeslagenen zullen ongeveer 20 moeten betaler van het belastbaar in komen. Bil een belastbaar Inkomen van M00 be* Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 4 Februari: Sol ré Dttnsauit-e Dansclub „TiLV.ejn.u.". Casino, 8 uur. Zondag 6 Februari: Dansen „T.a.v*jn.u.", Casino, 2.80 uur. Dansen „T.o.p.", Casino, 4 uur. N. V. „Comoedla", Opvoering „Vlam". Ca sino, 8 uur. Dinsdag 7 Februari: Wintoroonoeirt Marine-kapel Bal na. Casino, 8 uur. Woensdag 8 Februari: Kin d erb 1 oscoop v oorsteü Lng „Tavenu", 2 ui r. Voliksooncert Marine-kapel, Ceslntf, 8 uur. Vrijdag 10 Februari: Liefdadigheids itooneal voorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag 11 Februari: Feestavond 10-jarig jubileum Ver. v. Over heidspersoneel. Casino, 8 uur. Zondag 12 Februari: Liefdadigheids .tooneeivoorsteiiling R.-K. Volksbond, 8 uur. Dansen „T^.ve.nju." Casino, 4.30 uur. Dansen „T.ojp." Casino, 7 uur. Bal Oasino, 9 uur. Dinsdag 14 Februari: Openbare Vergadering Communistische Par tij, D. Wijnkoop. Casino, 8 uur. Woensdag 15 Februari: KinderbioscooipvooreteUing „Tavenu", 2 uur. Liefdadigheids voorstelling „Jan Ongeluk". Oasino, 8 uur. Lezing over „Koningschap". Ge reform Kerk Spoorstraat, 8 uur. Vrijdag 17 Februari: Toaneelmitvoerlng „Vereen z|j ons Streven". Oasino, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Uitvoering Mandolineclub Labor". Casino, 8 uur. iiti«k ,1#. wsihaudars t# setfyim. bes» hstobim hg tl» belaidiHtjvawrötsilsn Htuuqaa fliM te hsnflalen w hst algemeen belang, 4neh alleen het belang van bui bepaalde groepi dB atbeidef* te willen voofütam. llij hei In h»t Cnllege heeuchtinde verschil van meening, kwam ju at goed naar vore», wat de «oc,-(lam, wethmuler* wilden, liet ging b(j hen gecnailns nm hei algemeen belang, maar hun duel was den arbeider niet* te laten betalen en an> deren alle*. Mpr. kent een gemeente waar de arbeiden juist prat gaan op betalen van belasting, omdat itj ilaarduur me.leieggenschap krijgen. De g a s p o 111 i e k. De soc.-deth. wethouders heb ben steeds geschimpt op de politiek van den vroe- geren Raad. Maar het was toen usance aldus de winsten te gebruiken, en dat die manier niet kwaad was. bleek hieruit, dat wij een belastingpolitiek had den, die de belastingen dragelijk maaktet Nu is de toestand leer veel verslechterd, doordat andere frac ties de politiek der soc.-dem. steunen. De gemeente wordt duur geëxploiteerd, omdat hier voorzit de groote overheidszorg. Nog onlangs stord in Het Licht, dat het zoo jammer was, dat de voorstellen omtrent den Vischafslag van de baan waren, omdat hierdoor weder een stuk overheidszorg verdwenen was. De oude Raad heeft altijd het hoofd boven water weten te houden. Spr. hoopt dan ook, dat de tegenwoor dige politiek, met name van de belastingen, terdege door de burgerij gevoeld moge worden en dat het aantal sociaaldemocraten moge verminderen in den Raad. Dan komen er andere inzichten, die beter het algemeen belang begrijpen voor de gemeente. Gemeentereiniging. Verleden jaar heeft spr. al gehamerd om de kosten voor dit bedrijf te ver minderen. Het bedrijf is verbazend duur. Thans geven B. en W. cijfers om te betoogen, dat Helder volstrekt niet bovenaan staat, maar ongeveer in het midden. Spr. wil onze stad evenwel onderaan de lijst hebben. Verleden jaar stelde spr. voor de reiniging te verpachten. Dit voorstel werd evenwel in de doofpot gedaan. Er zijn weliswaar reorgani satieplannen, maar die betreffen alleen een even- tueele verplaatsing naar het centrum der stad. Spr. meent, dat door verpachting aan particulieren be zuinigd kan worden op dit bedrijf; weliswaar vallen er dan eenige slachtoffers. Mevrouw Van der Hulst gaat met de rede* neering van den heer Grunwald mee, ook wat be treft diens betoog inzake de gasprijsverhooging. De heer Staalman acht het een zegen, dat het voorstel-Breda niet is aangenomen. Deze heer heeft nu zijn keel stuk gepraat, en had dus stellig niet genoeg gehad aan zijn rantsoen. Spr. acht het noodig, vooral in dezen tijd dat de verschillende partijen zich klaar en duidelijk uitspreken. Er is ontstemming schier aan eiken kant. En ik ben er zeker van, dat ieder het op zijn beurt moet onder vinden, dat zijn houding ten opzichte van de een of andere zaak, door zijn eigen partijgenooten of geestverwanten wordt afgekeurd. Verwarring op politiek terrein, kan niet alleen voor het heden nadeelig zijn, maar ook voor de toekomst. En niet alleen is dit waar voor de politiek, die de groote landsbelangen beheerscht, maar ook voor die waardoor ons klein gemeentebelang wordt be ïnvloed. Men zegt wel eens, politiek moet in de gemeenteraden niet naar voren worden gehaald, maar eigenaardig is het, dat de daden van degenen, die zoo spreken veelal door en door verpolitiekt zijn. M. d. V. het komt mij voor, zeer noodig te zijn, dat ten opzichte van de beginselen waarnaar in dezen Raad wordt gehandeld nogeens een duidelijke klank wordt gehoord. En dit niet alleen omdat het noodig is, ook zelfs voor partijgangers en geestverwanten maar omdat de kritiek van andersdenkenden, mits eerlijk, op onze daden de beste correcte is. Men krijgt hoor en wederhoor en het kan niet anders, of wanneer ieder zich eerlijk uitspreekt moet dat zijn in het werkelijk belang der gemeente. M. d. V. niet ieder is tevreden met den gang van zaken, zooals die op heden plaats vindt. Nu is het wel begrijpelijk, welk College, welke Raad er ook is, er zal altijd te wenschen overblijven. Maar de demokratische richting die wij uitwilien, brengt met zich mee, dat de kritiek meer dan gewone propor ties heeft aangenomen. Ieder is het met mij eens, dat niet alle kritiek gerechtvaardigd is. Maar toch verschillende opmerkingen waren maar dikwijls al te waar. Als men de vertegenwoordigers in dezen Raad een voor een zou afvragen, dan ben ik er zeker van, dat ieder onzer tot de schuldbekentenis moet komen, dat niet altijd het ware vuur, en de ware activiteit aanwezig was. En wat leelijker is, zoo nu en dan kwam er wel eens een tikje partijbelang om den hoek gluren. Die activiteit is betrekkelijk bij komstig het bepaalde of wij met vlugger of lang zamer tempo kwamen tot het doel dat wij ons stelden. Het dienen van partijbelang M. d. V. daaraan kun nen wij ons niet ongestraft schuldig maken. Waarop ik nog eens speciaal het licht wil doen vallen is waarom wij onze houding sóó en niet anders bepaalden. Als wij gaan beoordeelen, of een standpunt door óns ingenomen juist is, dienen wij het te bezien in het licht van het beginzel, hetwelk wij belijden. En ook dienen wij dit te doen ten opzichte van onze tegenztanderz. kennis van de beginzelen ii dui voor het beoordeelen van eigen en anderer standpunt van de grootste waarde. Wanneer wy in het laatste jaar ons oor soo hier en daar te luisteren legden, dan bemerkten we het onomztooteiyk, dat men niet altyd de beginselen laat spreken maar dat heel vaak mammon sprak. Wy leven in een seer moeilijken tijd, niet alleen economisch moeilijk, maar ook geestelijk zwaar. Het economisch belang gaat meestal boven alles en schier elke strijd is voor meer beiit, is voor economisch sterker worden. Alhoewel dit nu te begrijpen is, toch, het moet mij van het hart, wij moeten in dezen maar al te voorzichtig zijn, want het is niet waar, dat materiëele voorspoed alleen ons geluk kan brengen. Het is niet waar, dat wanneer er economische voorspoed is er ook geluk en bevrediging is, waaraan wy men- schen zoozeer behoefte hebben. Geestelijke armoede M. d. V., wij ondervonden het allen, wordt niet alleen by den gewonen' man gevonden, maar dit is een fout, die men ook ontwaart bij een groot deel van de bezittende klasse en van een niet onbelangrijk deel van de meer gegoeden in onze samenleving, En wanneer die fout door hen wordt gemaakt, treft het des te pijnlijker, omdat tij in den regel meer capaciteit en meer materiaal be zitten om zich geestelijk sterk te maken. M. d. V. ik meen hier even te mogen uitweiden omdat er niet altijd goed begrijpen en goed beoor deelen was. De strijd, door ons gevoerd bij de belastingheffing, zal ik nu niet bespreken. Maar wil toch even stil staan bij het feit, dat er wanhopige verwarring heerschte in het kamp van de toeschouwers. Ver beeldt U, M. de V., men heeft mij om mijn houding in deze socialist gescholden. De heer B o r k e r t Dat is een eerenaam I De heer Staalman: Als ik zeg gescholden, bedoel ik daar niets kleineerends voor ae socialistische partij mee, maar zeg ik het alleen, omdat men het met de bedoeling om te beleedigen uitsprak. Wanneer ik socialistisch zou denken, zou ik er trotsch op zijn in hun gelederen te strijden. Ik ben het niet. De heer Borkert: Maar U zal het een maal worden) De heer Staalman: Ik sta dus in het tegenovergestelde leger, maar het feit, dat men inii socialist noemt, omdat er door de harde noodza kelijkheid gedwongen een greep in den geldzak moet worden gedaan, typeert de mentaliteit van dat deel der burgerij. Nog eens: ik ben geen socialist, ik wil het niet zyn eu ik kan het niet zijn, omdat mijn beginsel er eich tegen veriet. Dat wy door onze houding in deze aldus gesmaad werden, heeft my diep teleur gesteld, een teleurstelling niet omdat het mij zelf petruf, maar omdat het my nog weer eens overdui delijk demonstreerde, dat ons volk over beginselen niet dien nadenkt. En omdat het behoud van een paar vuile ryksdaalders daartoe de dryfveeren waren. Onit houding U misschien wel eens niet begrepen en het is daarom, M, de V., dat ik desa gelegenheid nog eens met heel veel graagte aangryp om te seggen waarom bh gedreven deer welke beginneten wy unse Alteieerot, M, de Vr gevoel ik behoefte omtejeg gen, dat ik nog altijd een onverwoestbaar vertrouwen neb in de Chr.-Dem, beginselen en dat ik my er meer dan unit van bewust ben, dut er geen andere begin selen noodig «i)n urn ons volk te brengen tot geluk en welvaart. De Lhr> beginselen, ion regt men, hebben gefaald, hiAar demonstreert deze tUd het hint, dat juizt hét tegenovergestelde waar is? llit, die de L'hr, beginselen verwerpt, wal, maar miiiéhien dan te laat, zich ten zeer ste beklagen. Het is waar, men heeft geluk meenen te brengen door andere stelsels, door andere beginzelen, maar men heelt het nog niet verder kunnen Drengen dan tot het bij de massa opwekken van verlangens en begeerten, waarvan nog niet één werkelijkheid werd. Heeft het Christendom gefaald of paste men het verkeerd toe? Was ik als Christen niet in den weg, als ik mij schaarde aan de zijde van hen, die in deze maatschappij het minst bedeeld zijn? Of waren onze belagers op den verkeerden weg? Ik geloof nog steeds en neem het mij voor om mij met kracht op dien weg voort te begeven en mij door niets ol door niemand van dien weg te laten afbrengen. Dat zal ons heil brengen, wanneer de menschen leeren leven volgens de leer van Christus: „heb Uw naasten lief als U zeiven". Nu is het waar, M. d. V., dat er wel eens te Iveel en onwaar met het woord Christendom ge schermd wordt. Maar dat neemt de waarde er van niet weg. Zij, die met mij op hetzelfde begin sel staan, zou ik het toe willen roepen: „laat U toch niet verleiden door allerlei menschen, die U om eigen belang aan hun kant willen hebben". Bedenk het, dat wij, als we hier bezig zijn, met zoo hier en daar eens iets goeds te doen, wij nog verre zijn van hetgeen Jezus bedoelde. Zijn leer was: Als ge twee jassen hebt, geeft ge er een aan dengeen, welke er geen heeft. Wij hebben dus geen recht om nu als zelfvoldaan te gaan neer zitten, wij moeten vooruit en in den naam van ons heilig beginsel, moet en zal nog menig schoone daad door ons verricht kunnen worden. Is het te rijmen met het Christelijk beginsel, dat men ons, die naar onze vaste overtuiging, bij de belasting voorstellen de goede positie innamen, als schurf tige schapen op zijde zet en ons zelfs uitsluit van het verder gemeenschappelijk overleg plegen over gemeentebelangen? Is het te rijmen met het Christelijk beginsel, dat men é.én onzer, die vol gens eer en geweten stemde, In zijn brood durfde tfeffen? Is dat te rijmen? Ik aarzel niet het te zeggen, dat is onwaardig en onchristelijk. Komt terug, zoo roep ik U toe, laat niet Uw daad bestuurd worden door dat ellendige geld, maar laten wij zoeken naar eenheid, welke wij vinden in het door mij al eerder ge noemde woord van Jezus: Heb Uw naaste lief als U zelve. Aan mijn tegenstanders, M. d. V., nog een enkel woord. Ik neem de pretentie om het te zeggen, dat wanneer er overeenstemming was tusschen hunne en onze daden, dat niet was omdat wij overhelden naar de beginselen der socialisten, maar omdat zij uit de levensbeginselen van onzen grooten Meester juist ook dat hebben overgeno men, wat voor onze zieke maatschappij, welke aan zooveel duizenden wonden bloedt, medicijn is. Er is overeenstemming geweest, maar ook wij waren het meermalen niet met elkander eens en dan was het, de heeren moeten mij niet kwalijk nemen, dat ik het zoo maar ronduit zeg, omdat zij te materialistisch zijn aangelegd, een eigen schap, die onder hen, en dat is zeer begrijpelijk, zeer veel wordt gevonden. Altijd strijden voor economische belangen doet eenzijdig worden. Toch, M. d. V., neem ik aan, wanneer wij het met elkaar niet eens waren, dat ook zij te goeder trouw waren en blijft er voor mij maar één wensch over, dat er nog eens een tijd zal komen, dat ook zij de dingen zien zooals wij. M. d. V., ik mag nog wel een paar minuten nemen, nietwaar, om te zeggen, wat ik in het algemeen tegen dit College heb. Misschien zal ik het zoo nu en dan met een hard woord naar voren brengen. Houd er U evenwel van verzekerd, dat het niet mijn bedoeling is om af te breken, maar om op te bouwen, en wanneer dan door het hoor en wederhoor ons aller inzicht zal zijn ver diept, dan zal dat niet alleen tot onze vreugde, maar naar ik geloof in het waarachtig gemeente belang zijn. Mag ik beginnen met te zeggen, dat het stand punt van B. en W., hetwelk in het voorwoord van de begrooting inzake reserveeren enz. naar voren wordt gebracht, mij zeer onbegrijpelijk voorkomt. Onbegrijpelijk in hooge mate, omdat met name de wethouder van financiën toch bekend moet zijn met de geschiedenis, die aan de stichting van dat reservefonds vooraf ging. Er is tegen de vroegere Raadsmeerderheid, ook van sociaal-democratische zijde, nogal getoornd tegen het opmaken en het niet reserveeren van de winsten der bedrijven. Met nogal krasse woorden is het gezegd ge worden, dat men niet het recht had om het nage. slacht voor het feit te stellen, dat er geen reserves voor vernieuwing aanwezig waren. Nu gaat men denzelfden kant op en al ben ik het nu niet geheel eens met hetgeen de heer Van Gogh ons aanraadt, n.1. de vorming van een amortisatiefonds, toch geloof ik, dat dit nog gezonder zou zijn, dan waartoe B. en W. ons willen overhalen. Het voorstel B. en W. komt neer op vermo- gensinteering, want die z.g. reserve tengevolge van afschrijvingen, welke niet wegens gelijktijdige aflossingen in het bedrijf konden blijven, hebben tot gevolg, dat de fentedruk op het gasbedrijf zelve minder wordt, omdat het bedrijf zich als het ware geleidelijk zelf kapitaliseert. Begrijp ik nu het voorstel van B. en W. goed, dan wil men die reserve, die op buitengewoon thuis hoort, op gewoon brengen, en teert dan vroeger gevormd kapitaal op. Dit kan dan slechts op één begrooting hulp brengen. Als nu echter het gasbedrijf, die vroegere re serve afstaan moet, hoe wil men het dan aan geld helpen? Door tijdelijk crediet? of door het sluiten eener leening? In beide gevallen zal het bedrijf meer rente dan nu hebben te dragen, want de reserve droeg geen rente. Daarom is het niet duidelijk hoe men een verlaging van den gasprijs kan voorzien op grond van de ontlasting van den kapitaaldienst der gemeente als nu aangegeven. Bij mij komt de vraag op: waar is dat reserve fonds? In het verslag omtrent den toestand en de exploitatie der gemeente-waterleiding van de gemeente Helder over het dienstjaar 1918 komt op blz. 44 de navolgende noot voor: Onder den crediet-post Gemeente-Gasfabriek Helder is opgenomen een bedrag van 28916.89', zijnde de gekapitaliseerde winst der Waterleiding over de jaren 19011917, welk bedrag volgens Raadsbesluit moet dienen tot gedeeltelijke dek king van het verlies der Gasfabriek over 1917. Wannéér werd opnieuw geld tot dat doel af gezonderd. Men heeft geld als bedrijfskapitaal en daar is, wanneer het met de noodigevoorzichtig heid wordt beheerd, niet tegen, maar "als men het gaat verbruiken, zal men toch nieuw geld moeten leenen. En ook men is het onherroepelijk kwijt en kan het dus niet meer besteden voor het doel waarvoor het werd gereserveerd. M. d. V., het komt mij voor, dat deze zaak een zeer ernstige is en het zou mij hoogst aangenaam zijn, wanneer het College en de Raad met mijn voorstel wilden meegaan om in deze een com missie te benoemen, welke deze zaak zeer ernstig beziet en die zich zoo noodig van zeer deskundige I voorlichting voorziet. Zoo niet, dan hoop ik zeer, dat de Raad deze begrooting zoo ze daar ligt, niet zal goedkeuren. Spr. heeft gemeend dit korte woord te moeten zeggen, en om zoo duidelijk mogelijk te zijn en allen twijfel weg te nemen, heeft spr. zijn betoog op schrift gezet. Bij de artikelen komt spr. voorts nog op enkele punten terug. De heer Tielrooij acht, waar de Raad rijke lijk is voorzien vttn veteranen op het gebied der flnantieele politiek, het onnoodlg zijn inzichten in dezen naar voren te brengen. Het door spr. ver leden jaar ingenomen standpunt handhaaft hij onverzwakt, waar ipr. wel verweten la dingen, die hij ge*egd heelt, later te hebben teruggeno* De heer Van L0 protesteert tegen de voor stelling van den heer Hok al* gouden de belasting voorstellen vah de eóc.-dem. afkomstig zijn, Die Voorstellen waren Vati een uit verschillende kleur samengestelde Belasting-commissie afkomstig. Toen ze verworpen waren kwamen er voorstellen van een deel van het College, waarmede een deel van den Raad zich niet kon vereenigen. Men be hoefde daarvoor volstrekt geen soc.-dem. te zijn, men kon zeer goed vrijzinnig oi christen-demo. craat zijn. Door dit compromis werd inderdaad het belang van de burgerij gediend. Dat onze gemeente naar buiten is besproken in niet zeer gunstigen zin, is geschied door menschen, die zelf bannen waren en nu tegen de hooge belastingen sputterden. Mensohen, die jarenlang in den Raad zitten, verklaarden, dat geen tusschenvoorstel mogelijk was, dat zij moesten meedoen aan dit compromis en elk democratisch voelend raadslid moest het opnemen voor hen, die het 't minst konden betalen. De heer Van Breda acht het nu gelukkig, dat de Kroon er nog was om de ver ordening niet goed te keuren. Het ware vrij wat beter als de Kroon wat democratischer handelde, en zich op het standpunt plaatste van koningin Louise in „Vorstenschool". De heer Borkert acht het te veel gevergd van zijn bescheidenheid, indien men niet zou be grijpen, dat van de groote schqtel algemeene wel sprekendheid, die opgedischt wordt, wij niet ook een graantje zouden meepikken. Met genoegen heeft spr. het voorwoord der begrooting gelezen, ofschoon dit afweek van an dere jaren, toen in groote lijnen de gemeente politiek werd uitgestippeld. Het door het rapport Van Gogh voorgestelde amortisatiefonds is het gevolg van dé ingestelde bezudndgingscommissie, en dat B. en W. dit niet aanbevelen omdat daar voor weder zou moeten worden geleend, is het ge volg van de „goede gemeentepolitiek" van de hee ren Bok en Grunwald, waardoor wij nu zoo moe ten wurmen om rond te komen. In de jaren dat de gasfabriek in handen was van de heeren vrij zinnigen, hebben deze heeren 5 ton opgefuifd. An ders zaten we nu niet met dit amortisatiefonds. Als de heer Grunwald, met veel aplomb, ons Arn- hemsch Congres er bij haalt om te betoogen, dat men daar ook stond op het standpunt dat winst gemaakt moest worden uit de bedrijven, zeggen wij: accoord en hebben ook wij onze stem gegeven om de winst thans te gebruiken voor het bedrijf. Maar dit is andere taktiek dan die van onze voor ouders, want deze dient om het bedrijf te ontlasten. De heeren Grunwald en Bok bevelen aan om te on derzoeken in hoever het debiet van de gasfabriek kan worden verhoogd, maar waarom accepteeren zij dan het voorstel niet van B. en W. Laten die heeren nu niet zoo gewichtig doen, want ze snap pen er niets van. Die reserve waaruit B. en W. thans putten willen, is 'voor gesprongen ketels, e.d. en tot instandhouding van het bedrijf. De heer Bok: U is abuisI De heer Borkert: Met veel moeite en zorg is voor de waterleiding een voorziening tot stand gekomen, waardoor wij van de provincie water be trekken. Dit bespaarde ons een uitgave van 6 ton. Over het algemeen is het antwoord van het Al gemeen Rapport bevredigend. Hier en daar wenscht spr. evenwel de opmerkingen nog even te belichten, opdat de Raad wete welke wenschen wij hebben. Productieve werkverschaffing. In de eerste sec tie was het spr., die een woord van lof deed hoo- ren voor het sociaal inzicht van den Raad, die unaniem de hiervoor aangevraagde gelden voteer de. Als de Raad bij de belastingvoorstellen ditzelf de inzicht had gehad, ware ons veel onaangenaams bespaard gebleven. Deze productieve werkver schaffing is 'n ellende, maar we kunnen er niet aan ontkomen. De gemeente mag niet dulden, dat hon ger geleden wordt, zoolang in de gemeente nog menschen zijn, die f 1400— per week verdienen. Wij hopen dan ook, dat de Raad straks, wanneer wellicht hoogere beidragen worden gevraagd, ook zal medegaan. Dagonderwijs aan jongmaatjes. Gezien de be reidverklaring van het College tot het geven van dit onderwijs, dat trouwens de wet voorschrijft, gelooft spr., dat de vakorganisaties hierin een wenk zullen zien om van dit onderwijs gebruik te maken. Schoolarts. Spr. hoopt, dat het College de belofte die hieromtrent gegeven wordt, kan nakomen. Schoolbouw. Hoe staat het inet den schoolbouw aan de Van Galenstraat? Zijn de gelden hiervoor al ontvangen? Grondpolitiek. Spr. hoopt, dat men op den in geslagen weg doorgaat en niet van de grondpoli tiek afziet. Anders moet de gemeente later, als ze een stukje grond noodig heeft, veel meer betalen dan noodig is. Sehoolvoeding. Wij achten het een gem, pUoht, dat alle schoolkinderen goed gevoed en gekleed zijn. Met name die van werklooze arbeiders. Dit zal weliswaar een groot offer vragen, doch de gemeen te mag daarvoor niet terugdeinzen. Moeder schapseorg. Eigenlijk geen onderwerp voor een man. Maar mevrouw van der Hulst heeft dit onderwerp niet ter sprake gebracht, en spr. wil het daarom doen. Moederschapszorg bedoelt dat de overheid zorg draagt dat tle zuigelingensterfte vermlndere. Op verschillende plaatsen zijn hier voor consultatie-bureaux, melkkeukens e.d. inge richt. Een enquête van prof. Honig (geen soc.- dem.) spreekt van een zuigelingensterfte in Noord- Brabant van 14.7a Tn Noord-Holland van 7.92 In hoofdzaak door gebrek aan voldoende kennis van de verzorging bij de moeders. Hier omtrent bestaat nog al verschil van inzicht inzake de kwestie hoever moederschapszorg dient te gaan. Volksbadhuis. B. en W. achten deze zaak niet urgent en willen het Ziekenhuis laten voorgaan. Wij hopen intusschen, dat de zaak nog aan de ur- de zal komen. Burgerwacht. Als de situatie van het vorig jaar ook thans in den Raad dezelfde is gebleven, is er veel kans, dat dit instituut sneuvelt. Het is overi gens een rijksinstelling, maar nergens wordt ge zegd, dat de gemeenten haar moeten subsidieeren. We zien hier nooit eens wat van, meneer de Voor zitter. Nooit eens een parade, nooit eens een op tocht met muziek en pluimen op de hoeden. Wat doen ze toch met al dat geld? Verleden jaar was er in den Raad één vrouw voor de instandhouding van de burgerwacht. Mogelijk is die thans bekeerd. Vacantietoeslag. Dit is het hartlapje van den heer Bok. Deze heer is de pionier om den vacantie toeslag te doen vervallen. Steekt de heer Bok, als hij op reis gaat, ook een paar centen op zak? Waarotn misgunt hij dat dan een ander, die ze evenwel niet van zichzelf heeft. In 1917 hij de al gemeene salarisregeling heeft de heer Bok ook voor vacantietoeslag gestemd. Ook verleden jaar nog bij de regeling voor de politie. Wat is de oor zaak, dat de heer Bok thans tegenstemt? Meneer de Voorzitter, dat is de Vrijheidsbond, dat reac tionaire wangedrocht, die alles weg wil hebben, waarin belichaamd is de reincarnatie van Treub, thans in Indië de centen bewakend van de mag naten. Spr. zegt den heer Bok: Trek uw voorstel in. B. en W. wenschen aan de verkregen rechten der ambtenaren en arbeiders niet te tornen; dat doet gij ook niet wat uzelf betreft. Spr. wenscht in dit verband een woord van pro test te doen hooren tegen het optreden van de bo ven den Raad gestelde colleges. Spr. is daarbij in goed gezelschap, want ook door den heer Grun wald is het woord machtswellust gebruikt toen een hooger college de uitspraak van de raadsmeerder heid In «1 hoek trapte. Met de salarisregeling is het juist zoo gegaan toen de raadsmeerderheid daaraan terugwerkende kracht verleende. De Raad had dit aangenomen met 17 tegen 4 stemmen, maar de Kroon zei: jelui hebt eenvoudig niets te var tellen. Al* de Raad prijsstelt op gijn prestige dan dient van Raad m ernstig wt^rd *1» jpfo- te*t nlt te gaan tegen een dergelijke wtjêe van n»n- d#Un. in 4«t wwfd dient aan te wowten uitge sproken in de Vereenlaing van Nederiandeehe Qe= meenten, het lichaam «Jat Invloed heeft hü de hoo gere college*. Over de belastingvoorstellen la veel gespreken. Spr, begrijpt die heeren niet, We thona het ewaarat sputteren, hebben hun ein gekregen, Of lUn da hee ren wellicht niet tevreden omdat ee oehteraf «ieh< eelf te pakken habben gehad? Immers, gtj*elf hebt thans een groote categorie van middenstander* te pakken; die menschen zijn door uw oppoeltle tegen de aanvankelijke belastingplannen thans zwaarder belast geworden dan onze bedoeling was. De door den Raad ingestelde belastingcommissie ging asn het werk voor een herziening binnen het raam der wet en kwam met een belasting naar draagkracht. Men deed beter dit groote woord niet in zijn pro gramma te schrijven en op de redevoeringen te gebruiken. Wij hebben gezien hoe de heeren tegen elkander zijn Jopgestaan. Zitten zij hier, vraagt spr.. voor het waarachtig gemeentebelang of alleen voor de belangen van eigen portemonnaie? Voor de belangen van een kleine groep bezitters? De heer Bok houdt de vrijheidsvaan hoog, en de andere heeren fractiegenooten zijn hopeloos verdeeld. Wij daarentegen staan hier vast aaneengesloten. Ja, men had wel gewild, dat onze wethouders, na het votum aan den haal zouden zijn gegaan en dan had men ons een strop van vijf ton bezorgd. Het waren immers geen soc.-dem. voorstellen, wel van socialistische strekking, maar geenszins van ons. Het verbaast spr. den heer Grunwald te hooren zeggen dat hij als vrijzinnig-democraat spreekt, terwijl zijn stem klinkt uit den rechtschen hoek van den Vrijheidsbond. De heer Grunwald: Ik voel me vrij man! heer Bo r ke r t: In uw optreden hebt gij geen eenheid. De scheidingslijn loopt bij u tusschen ka- pitaal en arbeid. U hebt herhaaldelijk uw program verloochend.... De heer Grunwald: Dat hebt gij niet te be- oordeelen De heer Borkert: U is onwaarachtig. U hebt een program waarnaar gij u dient te gedragen of u hebt er geen. Hebt gij ons ooit kunnen aanwrij ven dat wij ons program, ontrouw zijn geworden? Uw partijgenoot Van Loo spreekt heel anders dan gijzelf. De heer Grunwald: Die is geen vrijzinnig- democraat. De heer Borkert: Gij hebt verschillende aan vallen gedaan op de wethouders. Ons optreden is steeds door ons getoetst aan ons program. Wij ken wij daarvan af, dan kunt gij ons daarvoor aan vallen. Als de ontwikkelingsgang der maatschap pij, zooals die tegenwoordig aan den gang is, wordt voortgezet als bij de belasting-debatten, dan heb ben wij reeds een meerderheid in den Raad. Het zal u niet gelukken vedeeldheid bij ons op te wek ken. Wij zullen eens zien hoe over vier jaar de meening van het publiek ten opzichte van onze po litiek is. De heer Adriaanae heeft met belangstelling de verschillende discussies gevolgd. De gewone gang van zaken is dat de wethouder zich nu ver dedigt op tot hem gerichte aanvallen. Maar men schijnt spr. vergeten te hebben, want er is geen enkele directe aanval op zijn beleid gericht. Niet temin wenscht spr. toch eenige punten te bespre ken, die in debat zijn gebracht. De belastingvoorstellen en spr. houding daarte genover. In het College heerschte hieromtrent ver- sohil van inzicht. Spr. kan niet instemmen met de voorstellen en had daarvoor gegronde redenen. Het heeft spr. daarom getroffen dat van hoogerhand de goedkeurig aan de voorstellen is onthouden, om dat ook spr. meende, dat inderdaad de aan de be volking opgelegde lasten ondragelijk waren. Bij zoo Ingrijpend verschil van inzicht zijn de verhoudin gen in het College niet steeds aangenaam geweest, zooals men denken kan, ofschoon steeds de goede toon is bewaard gebleven. Men tracht natuurlijk zijn «gen beginsel door te voeren. De Raad dient zich, bij de beoordeeling van de gestie van spr. dan ook rekenschap te geven, dat er in een College met positieve menschen van verschillend inzicht, mo menten komen dat men niet toegeven kan. Tenslot te verkregen wij een compromis waarbij een an der tarief werd ontworpen. Spr. is hierin medege- gaan omdat op die wijze een homogeen voorstel van het college kon komen. Gasprijs. Spr. inzichten werden niet homogeen door het College gedeeld. Door bespreking kwa men wij tot overeenstemming, maar al de kleine verschillen, die hieromtrent bestaan, kunnen onmo gelijk in een voorwoord tot uiting koenen. Zwemvlot en Reinigingsdienst. Spr. wilde wel de proef neenen met particuliere exploitatie; het betreft hier juist bedrijven, die min of meer buiten overheidsbemoeiing vallen. Ook spr. heeft herhaal delijk gevraagd de Reiniging te willen verpachten. De heer Bok: Het kan bestl De heer Adriaanae: Ja, meneer Bok, maar iik ben juist gezwicht voor de groote bezwaren daaraan vefbonden. Hoe moet het bijvoorbeeld met het vrijkomend personeel? Dat kan men niet zon der meer aan den dijk zetten. De verlichting van den dienst zou dus gevonden moeten worden op het technisch bedrijf. Spr. ziet geen kans in deze met een voorstel te komen dat bevredigen kan. De heer Borkert heeft een heele reeks punten ge noemd waaromtrent spr. van verschillend inzicht is. Schoohioeding bijv. Spr. gaat hieromtrent uit van een ander uitgangspunt: niet het gezin rukke men uiteen, dus zou het gevonden moeten worden in gezdnssteun. Moederschopstorg. De heer Borkert weet wel, dat wij die anders verstaan. Maar spr. zat op dit punt niet diep ingaan. De Raad ver wachte nimmer van het College op deze en der gelijke punten een homogeen voorstel. Wel homogeen daarentegen kunnen wij op ande re punten zijn, op het terrein van Armentorg en Ziekentorg. Hieromtrent zijn reorganisatieplannen in wording en zullen den Raad belangrijke beslui ten worden voorgelegd. Een lichtpunt bij alle ver schil van inzicht is bijvoorbeeld de homogeniteit inzake Weezenverxorging. Werkeloosheidsversorging. Het College doet het uiterste werkeloosheid te voorkomen. Op dit ter rein heerscht geen bevrediging; in den boezem van den Raad bestaan hieromtrent andere begeerten Het College moet zich evenwel houden aan hetgeen hieromtrent van hoogerhand wordt voorgeschre- Plaatsgebrek noodzaakt ons het verslag hier af te breken en in ons nummer van Zaterdag te ver volgen. Wethouder De Zwart maakte Dins dagavond nog een begin met de beantwoording der verschillende sprekers en zette zijn rede Woensdagavond voort. De heer Verstegen hield daarna een rede om de gevoerde politiek van de soc.-dem. wethouders te verdedigen, en ook de Burgemeester verdedigde het beleid van het College ten opzichte van de Gasfabriek, etc. Daarna werd gerepliceerd door de heeren Grunwald, Van Breda, Bok, Mevrouw Van der Hulst, die een betoog hield inzake Moederschapszorg, en den heer T i e 1 r o o ij. Deze laatste heer wierp den knuppel in het hoen derhok door interne dingen der rechtsche fractie ter sprake te brengen en mede te deelen, waarom hij, die aanvankelijk zich had laten vinden mee te doen, zich later weder afscheidde. Deze heer sprak van het ontbinden van het „monsterverbond" der rechtsche club. De heer Staalman zette een betoog op, dat hij wegens het late uur, afbrak en hedenavond zal voortzetten. h,¥, het pawwthtg» voof de gamnnttr telpe belMtj&f pmwt, wït Van een h#Ul der ae*. reddingboot ltutiaaü t Mkrt nakum om zijn rioute reddingen op de MeatvUkte, g00- «Lie ln 1884 van d« „Lltttebedk ln igfiq Va De malversaties te Gendrlngen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6