S. Coltof, Ziet onze moderne nieuwe Derde Blad. gratis voor U op. VAN ZATERDAG FEBRUARI 1922, wiïïdeJtÏÏ6:P'kat® hébben OP de verwïht^^oStS^'ffeimensclWQ gehouden. Kanaalweg 141-143 naast „CASINO". Kanaalweg 141-142 naast „CASINO". Laat nu Uw GORDIJNEN en VALLEN maken, wij bewaren ze dan voor U en hangen ze dan met DE SCHOONMAAK Gemeenteraad van Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. De. A. E. van Griethuysen heeft een toeroep ontvangen naar Noordgouwe bij Zierikzee. F. Mulder t. Gisterenmiddag had de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. Mulder. Wegens het slechte weer werd deze droe ve plechtigheid door slechts weinigen bijge woond. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd, door een der vertegenwoordigers van de Fa. Zur Muhlen en den heer Roetman namens de Ver. „Moed, Volharding en Zelf opoffering, terwijl de heer Juchem, postdi recteur te Leek, namens de familie sprak. De sprekers wezen op het werkzaam leven van den overledene en de prettige wijze waarop hij steeds met ieder samenwerkte. De heer Juchem dankte tenslotte namens de familie voor de betoonde belangstelling. De Ambachtsschool. De Ambachtsschool is vanaf Vrijdag j.1. gesloten tot nadere aankondiging, daar de meeste leeraren aangetast zijn door griep. De vaart op het Noord-hollandsch kanaal is opnieuw gestremd. De hedenmorgen van hier vertrokken boot, is, na tot het Westein de te zijn opgevaren, weer teruggekeerd. Die uit Amsterdam is hedenmorgen niet vertrok ken, zoodat onze gemeente in dit opzicht opnieuw geisoleerd is. De ijsbreker heeft de vorige maal slechts één tocht heen en weer gedaan. De dooi viel toen plotseling in, en de scheepvaart heeft tot heden, zoo goed en kwaad als het ging, de diensten geregeld onderhouden. Het verzoek aan de Waterstaat-autoritei ten het kanaal open te maken en, naar wij hopen, ook open te houden, is heden morgen door de Kamer van Koophandel op nieuw gedaan. Het wordt tijd, dat te dien opzichte een regeling wordt getroffen, die automatisch werkt, d.w.z. dat de Waterstaat of wie het mocht aangaan bij strenge vorst di rect maatregelen neemt om het kanaal be vaarbaar te houden. Dat is niet alleen in het belang van onze gemeente maar van de ge- (heieUe provincie. Verkiezing Kamer van Koophandel. Donderdagavond werd in de za^van den heer Van Weelde eene vergadering gehouden voor de leden van de Algemeen© Heldersche Wimkeüliersvereenigmg en de afdeel img Hel der van „De Hanze", waar eene bespreking gehouden zou worden over de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, voor het groot- en kleinbedrijf. Ook kiezers van de KameT van Koophandel, geen lid zijinde van bovenvermelde vereenigingen, hadden toegang tot deze vergadering. De Voorzitter der oudste Vereeniging, de beer H. van Willigen,, had de leiding der ver gadering op zich genomen. Hij begon met eene korte uiteenzetting te geven van de toe komstige Kamers van Koophandel. Vroeger bezat elke gemeente van eenige beteekenis een K. v. K. Onder de nieuwe wet zal ons land verdeeld worden in 82 dis tricten. De zetel onzer districtskamer is ge vestigd te Alkmaar. De Kaïmers zullen bestaan uit 18 personen, nd. 9 vertegenwoordigers van het grootbe drijven 9 vertegenwoordigers van het Mein- bediriji. Het 'grootbedrijl is in onze gemeente vertegenwoordigd door pl. im, 25 kiezers. Waar Alkmaar over 160 stemgerechtigden beschikt, wordt de 'kans voor onze gemeente zeer gering om vertegenwoordigers te Ifcun- hen afvaardigen. Door samenwerking is ech ter wel wat bereikt. Zelfs Alkmaar had ook ingezien, dat het alleszins billijk zou zijln de kop van N oord-Holland te doen vertegen woordigen in het grootbedrijf door 2 leden. Daartoe zijn (bereid gevonden de hoeren Kouster, voorzitter der Kamer van Kooip- handel, en de heer D. H. Grunwald, personen, die beiden reeds^zooveel gedaan hebben voor het economisch belang der gemeente Helder, dat wij over hunne kwaliteiten niet verder behoeven te pratern vanavond ©en tweeledig doel 1? i11 de eerste plaats twee personen Wil vSJhf ^n er'VerkleZln«eni' WaP0n heeren Vfn hlUai "be^rljl zijn dte en 131 het 'grootbedrijf misch mogelijk proirds de^rkieri* bedoeling dloor een com- voor W»1* '^ekibedrijf. Zoo zijn vereaderinJ^r6 r de gecombineerde houden f !ii. vorige week te Alkmaar ge- .Uvf>n?nc i a n beschikbaar gesteld, zocht do verder op in te gaan, ver- llfke 'r,rrZlte aanwezigen, die moge- merkS?ren ^^ten of <^>- of aan- Di. Vipo!! hadden, zuiks kenbaar te maken. ovprhiiJi tof vroeg of voorz. ervan Anna ISmiI 1 b.v. Texel, of Schaigen, of Sinden °°k dat comPr0IIlis zulkn nlPty,V?°K' aptwoordde, d!at Texel enz. wel- r i ^ingsschap zullen hebben, maar v®?r de kleinere plaatsen ook rekening e be®r H. O. M. Nijpels deelde mede, de vergadering te Alkmaar bijgewoond te (heb- n an «merkte op, dat Alkmaar verreweg de ernand had wat het aantal (kiezers betrof, in de besturen is voorts overeengekomen, de buitendistricten, zooais Texel, Anna Paulowna, Schagen, enz., drie afgevaardigden kunnen benoemen. Met de kleine gemeenten kon geen compromis gemaakt worden. Om het gevaar van meerdere candidaten te voorkomen' in onze gemeente moeten wij achter onze organisaties staan, anders wordt het een chaos. De candddaatetell Lng moet 7 Februari as. 'plaats hebben. De „Hanze" heeft de heer Van Breda candidaat gesteld en de heeren R. van Os en Van Haaren als plaatsvervangers. 'De Voorz. zeide, dat in het bestuur de naam van den heer A. Krijnen genoemd is, maar ook de namen van de heeren L. Coitof, H. Spruit en Bern. Meijer rijn naar voren gebracht. De vergadering zal nu moeten stemmen in welke volgorde de candidaten ge zet moeten worden. Na gehouden stemming bleek, dat No. 1 was L. Coltof; No. 2 A. Krijnen; No. 3 H. Spruit en No. 4 Berin. Meijer. De heer M. A. Grunwald bracht hulde aan het gecombineerd bestuur voor de genomen voorloopige besluiten. De heer Kolster was het volkomen met den heer Grunwald eens en apprecieerde ten zeerste, wat door het bestuur verricht is. Hij dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. De heer Nijpels sprak daarna nog woorden van dank aan het adres van de oude Kamer van Koophandel en in het 'bijzonder tot den voorzitter, den heer Kolster, voor al hetgeen gedaan is in het belang onzer gemeente. Hierna werd de vergadering gesloten. Algemeen Weeshuls. Woensdag 1 Februari j.1. had de feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van het algemeen 'Weeshuis der Gemeente Hel der op het aangegeven uur plaats. Reeds buiten het gebouw kon men aan het wapperen van de Hollandsche driekleur mer ken, dat er dien dag eene bijzondere gebeur tenis plaats vond, doch niet minder was dit het geval wanneer men het gebouw binnen trad. De vestibule was smaakvol met vlaggen en groen versierd, terwijl ook de gangen en de bestuurskamer er feestelijk uitzagen; doch geheel in een feestdos gestoken was de meis jesspeelzaal, alwaar de herdenking zou wor den gevierd; langs Eille wanden en den zol der waren vlaggen opgehangen, in een der hoeken een soort tooneeltje gemaakt terwijl in een anderen hoek de muziekinstrumen ten een plaatsje vonden. Op het aangekondigde uur van aanvang, was dit zaaltje gevjild met de huisgenooten, het Bestuur en de genoodigden onder wie wij opmerkten de heeren C. J. Verheij en A. J. de Jongh twee oud-voorzitters en den heer P. Hoogenbosch Oud-regent, terwijl ook aan wezig waren d© Wethouder van Armwezen de heer C. Adriaanse en de Directeur van den Gemeentelijken Geneesk. Dienst de heer M. J. W. Rienks; eenige oud-wezen hadden ook van hunne belangstelling blijk gegeven door ook voor deze gelegenheid hun vroe ger tehuis nog eens te bezoeken. Ten 7 uur 30 min. neemt de Voorzitter de heer H. F. van Baaren het woord, hij heet allen hartelijk welkom zegt, dat hij, wat be treft het memoreeren van hetgeen in die 100 jaar heeft plaats gevonden, meent wel te mo gen verwijzen naar hetgeen door hem in de Heldersche courant daaromtrent is medege deeld, hij spreekt voorts zijn dank uit aan hek-Gemeente-bestuur voor diens bijzondere attentie, door het schenken van een mooie bloemenmand en eindigt met den wensch dat hoewel de tijd van voorbereiding voor dit feest zeer kort is geweest het wel zal mo gen slagen en de kinderen een recht gezelli gen avond mogen hebben. Nadat het Casino-orkest, dat zich voor de zen avond belangeloos beschikbaar had ge steld, eenige nummers ten beste had gege ven verkrijgt de heer Adriaanse het woord. Deze brengt mede namens het College van B. en W. zijn dank voor de moeite en zorg, die het Bestuur zich steeds heeft getroost ter behartiging van de belangen der kinde ren; het Gem. Bestuur meende dan ook met een stoffelijk blijk van belangstelling niet achterwege te mogen blijven en betoonde de ze door de zending van een bloemenhulde, voorts betuigt spreker dank aan den heer van Baaren, die de moeite heeft genomen, om zulk een historisch overzicht te geven van het Weeshuis; dit heeft voor ons een groote waarde omrede een onderzoek naar de feiten daarin, weergegeven 'steeds op groote moeilijkheden stuitte. 5 Alsnog deelt spreker mede, dat zooals bij velen bekend is er plannen bestaan de wee zen verzorging langs andere banen te leiden en zal waarschijnlijk binnen een niet te lan gen tijd tot gezinsverpleging worden over gegaan, hij hoopt dat de verwachtingen die daarvan worden gekoesterd in vervulling zullen mogen gaan en dat in deze Gemeente vele geschikte gezinnen gevonden mogen worden ,die de verzorging van weezen op zich willen nemen. Tenslotte rust op mij nog de aangename taak het Bestuur te verzoeken, aan elk kind, namens het Gemeentebestuur een blijvend aandenken aan dezen dag te willen overhan digen, de keuze der gesohenken geheel over latende aan het College van Regenten en RegenteaBon. Het offlcieele gedeelte van den avond was hiermede afgeloopen en werden de feestge- nooten verder verrast met enkele leuke voordrachten, opgevoerd door Iemand, die daarvoor specfcial was geïnviteerd en die bewees deze kunst volkomen machtig te zijn, want niet alleen hadden de kinderen daarin verbazend veel schik, doch ook by de ove rige aanwezigen bracht hij meermalen de lachspieren in beweging; afgewisseld wer den deze voordrachten, doordat ook eenige weezen iets ten beste gaven. Te ruim 11 uur achtte de Voorzitter den tiid gekomen het feest te doen eindigen. Hy dankte allen, die medegewerkt hadden aan het slagen van dezen avond en bracht mede namens het Bestuur zyn dank over aan het Casino-orkest, dat zoo welwillend was ge weest, belangeloos dit feest met muziek op te luisteren. Voorzeker meenen wij, dat <ie verwach ting die de Voorzitter aan het einde uit sprak n 1. „dat deze avond nog lang in dank bare herinnering van de kinderen moge blij ven" wel werkeiykheid zal zyn, want voor al dit jonge volkje heeft een zeer prettig feest gevierd. Vlam. Wh herinneren by deze nogmaals aan de voorstelling op Morgenavond van het gezel schap „Comoedia". Wy laten hierby nog een uittreksel volgen uit het Volk. De heer A M de Jong schref over dit stuk: Greta Lobo speelde de tragiese verworpene en met ont stellende klaarheid legde ze deze diep ellen digs ziel voor ons open, in haar kinderlijk Ingezonden mededeellng. S. COLTOF, ÉTALAGES. hunkeren naar wat geluk. Het leefde, warm en vol in het noodlot, dat zich aan haar vol trekt, dreigde rond haar verschoning van het eerst oogenblik af. Het was heel mooi en heel «waarHet was een groot succes en het publiek toonde zich geestdriftig. Vlam! Een laaiende triomf voor „Comoedia". Uitslag Huizenveiling, gehouden op Donderdag 2 Febr. 1922, in het lokaal „Casino", ten overstaan van No taris A. M. Engelmann. Hyia en' erf aan de Westgracht no. 86, kooper Chr. v. Dyk q.q. voor 2860. Huis en erf aan de Westgraoht no. 37, kooper H. Wyker q.q. voor 3103. Huis en erf aan de Gravenstraat n. 15. kooper W. Chr. v. Dyk q.q. voor 1150. Huis en erf aan de Torenstraat no. 14: kooper C. Bot voor 2025. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 4 Februari: Soiré Dansante Dansclub „T.a.v.e.n.u." Casino, 8 uur. Zqndag 5 Februari: Dansen „T.a.v.e.n.u.", Casino, 2.30 uur. Dansen „T.o.p", Casino, 4 uur. N. V. „Comoedia", Opvoering „Vlam", Ca sino, 8 uur. Dinsdag 7 Februari: Winterconcert Marine-kapel, Casino, 8 uur. Woensdag 8 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling, Tavenu", 2 uur. Volksconcert Marine-kapel, Casino, 8 uur. Vrijdag 10 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag 11 Februari; Feestavond 10-jarig jubileum Ver. v. Over heidspersoneel, Casino, 8 uur. i Zondag 12 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Dansen „T.a.v.e.n.u.", Casino, 4.30 uur. Dansen „T.o.p", Casino, 7 uur. Bal Casino, 9 uur. Dinsdag 14 Februari: Openbare Vergadering Communistische Par ty. D. Wynkoop, Casino, 8 uur. Woensdag 15 Februari: Kinderbdoscoopvoorstelling „Tavenu", 2 uur. Liefdadigheids voorstelling „Jan Ongeluk", Casino, 8 uur. Lezing over „Koningschap", Gereform. Kerk Spoorstraat, 8 uur. Vrijdag 17 Februari: Tooneeluitvoering „Vereen, zy ons Streven". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Uitvoering Mandolineclub „Ars et Labor", Casino, 8 uur. Woensdag 22 Februari: Kinderbdoscoopvoorstelling „Tavenu", 2 uur. Uitvoering Isr. Tooneelvereen. „Onder Ons" Casino, 8 uur. Zaterdag 25 Februari: Bal-Masquó „T.o.p.", Casino, 8 uur. laag te houden. Het is juist dit verkeerde standpunt dat ons zoo in de misère heeft gebracht. De heer Grunwald verzekert ons op grond van de uitkomsten van 1920, dat we wel f 80.000 zullen ontvangen uit de waterleiding. Spr. toont aan, dat de toename van het aantal woningen slechts voert tot een meer dere ontvangst van enkele honderden, De heer Grunwald: We draaien om de kwestie heen. B. en W. hebben geraamd al naar dit in hun kraam te pas kwam. De in 1921 ontvangen f73000 kwamen uit de contributie van de woningen. Men moet dus nu in elk geval tot dit bedrag komen en waar tal van woningen zijn bijgebouwd, mag men veilig rekenen op een toename van f 7000. Als de becijfering van f 73000 van 1920 onjuist is, laten B. en W. deze dan nog eens nagaan. De Voorzitter: Als er te laag geraamd is, is dit juist een goede eigenschap. Maar in normale tijden moeten wij een begrooting hebben die klopt. De heer Bok: Het is plicht, dat wij de be grooting tot het kleinst mogelijke bedrag sluitend maken. Moet er f6000 minder worden uitgegeven, dan moeten wij de begrooting besnoeien. Waarom dan voor de gem.reiniging zoo hoog geraamd Spr, staat op het standpunt, dat winst gemaakt moet worden uit de bedrijven. Indien geen winsten worden gemaakt mogen ook geen verliezen worden geraamd. Dat is logisch geredeneerd. En dan moet ook daar van belasting worden geheven. Het bedrijf der reiniging is veel te groot opgezet en kon, zooals spr. zich dat voorstelt, heel wat goedkooper worden. De heer Adriaanse: Laat men nu in beginsel uitmaken of men deze belastingen wil, dan kunnen later de wegen worden aangegeven. De heer Staalman zou willen voorstellen eerst de bijlage betrekkelijk deze belasting te behandelen. Dus niet alleen het principe, maar de heele ver ordening vaststellen. Hierover wordt nader gediscussieerd. De heer Van Breda staat aan de zijde van den heer Staalman. Daar de Raad het niet eens kan worden en de avond al ver gevorderd is, wordt de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag twee uur. Vergadering van Vrijdag. Na van twee uur af met slechts een korte pauze te hebben vergaderd tot 10 uur is de begrooting afgehandeld. Plaats- en tijdgebrek is oorzaak dat wij het verhandelde daarvan in ons volgend nummer zullen opnemen. Er werd dit jaar meer dan andere jaren bij de artikelen gediscussieerd. Hieronder volgt een korte samenvatting van het behandelde. Na langdurige discussie werd aangenomen het voor stel van B. en W. tot invoering eener Straatbelasting. De post waterlevering aan particulieren, geraamd op f65.500 werd verhoogd tot f 80.000. Besloten werd de prijsbepaling van het gas die sedert de crisisjaren aan B. en W. was gedelegeerd, wederom door den Raad te doen geschieden. Daar mee was het voorstel-Grunwald om het onder B. en W. te houden, verworpen. Aangenomen werd de verhouding van den prijs van licht-, kook-enmunt- gas van 16, 14 en 12 cent, (dit beteekent niet, dat deze prijzen persé gelden, alleen de onderlinge ver houding ervan), waarbij B. en W. als hunne uit drukkelijke meening te kennen gaven, dat dan de reserve niet behoefde te worden aangesproken. De heer Staalman leverde een scherpe critiek op de houding van den directeur der Gasfabriek, omtrent diens beantwoording van de in de secties gestelde vraag betreffende de aanwezigheid van lucht in het gas, tegen welke wijze van critiseeren de heer Ver stegen protesteerde. De heer T i e 1 r o o y betoogde, dat de aan de gemeente geleverde medicijnen veel te duur waren. Verworpen werd een voorstel van den heer Van Breda om de begrooting van het Alg. Weeshuis met f 10.000 te verminderen met het oog op de in voor bereiding zijnde plannen tot gezinsverpleging. De jaarwedde van den Burgemeester werd verhoogd met f 1.000. Die van de Wethouders met f500 elk, die van den Secretaris met f 1.500 en van den Ontvanger met f 400. Een voorstel van den heer Staalman om alsvoor- loopige oplossing van de Raadhuis-kwestie aan het College op te dragen het plan door spreker in de secties ontwikkeld, betreffende een betonnen nood gebouw, of iets anders, nader onder de oogen te zien, werd aangenomen. Een voorstel van den heer Bot om de kermis af te schaffen werd verworpen; daarentegen werd een voorstel-Staalman om de kermis Zondags te sluiten, aangenomen. Het voorstel-Bok tot afschaffing van den vacantie- toeslag voor het gemeente-personeel werd verworpen Eveneens werd verworpen de subsidie voor de bur gerwacht. De heer Verstegen gaf uitvoerige mededee- lingen omtrent de werking van het instituut Beroeps keuze, waarvan de resultaten zijns inziens zeer be vredigend waren. Omtrent de voorgestelde heffing van opcenten op de vermogensbelasting verklaarde de heer Adriaanse, dat het de bedoeling was, dat alleen het bedrag van f 60.000 zou moeten worden ontvangen. Indien dus uit de straatbelasting meer komt dan de ge raamde f 5*0.000, komt dat ten goede van de andere belasting. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op een bedrag van f 3.626.511.31» met een post onvoorzien van f 37.550.20. Aan het einde der ver gadering betuigde de heer Bok namens den Raad dank aan den Burgemeester voor diens leiding. BINNENLAND. Ingezonden mededeellng. Afd. Stoffeerder! Vergadering van Donderdag 2 Februari. (Vervolg van het blad). Begonnen wordt met de artikelen. De heer Staalman merkt op, dat de Reed «ich eerst dient uit te spreken over de voorgeetelde nieuwe belastingen (f 60.000). Immere ali deze gel den niet gevoteerd worden, kunnen wjj geen slui tende begrooting krijgen. De Voorzitter merkt op dat met het aanvaar den van den post van f 60.000 de Raad tevens de voorgestelde straatbelasting accepteert. De heer Grunwald ontwikkelt in een uitvoerig betoog, op de gronden door hem bij de algemeene beschouwingen aangegeven zijn bezwaren tegen deze belasting, die hij in strijd acht met de bedoeling van Gedeputeerde Staten. De prijzen van gas en water wil hij daarentegen verhoogen. De heer Verstegen ontraadt op het voorstel Grunwald in te gaan. Bij de raming van het water gebruik is gerekend op 300 nieuwe woningen, zoo dat toch een meerder verbruik wordt verkregen. De heer Van Breda is eveneens tegen den post van f 60.000. De Voorzitter betoogt dat de vrees van de heeren Grunwald en Bzeda dat Ged. Staten deze belasting niet zullen goedkeuren ongegrond is. In tegendeel Ged. Staten hebben juist als eisch gesteld dat alle belastingbronnen aangeboord moeten worden. De heer Grunwald handhaaft zijn bezwaar. Er wordt nu een te lage opbrengst geraamd. Spr. citeert het schrijven van Ged. Staten omtrent de opbrengst der belastingen. De Voorzitter: Dat betreft alleen inkomsten belasting. De heer Grunwald: Maar dit zijn ook in komstenbelastingen I De heer Verstegen: De methode van den heer Grunwald is verkeerd, omdat hij de winst uit de bedryven weder wil gebruiken om de belasting Zeelieden. In een Donderdagavond gehouden verga der ing van de Nederlandsen» Zeel le den ver eeniging „Eendracht" Is begoten, den vol genuien brief te richten aan het «l voet uur van de Internationale Federatie van Transport arbeiders: „Door de pers gewerd ons den Bisten Ja nuari j.1.'het bericht, dal de Soheepvaart-Ver- ©eniglng „Noorden Zuid" een besluit hébben genomen, de loon- en aitoeidsvoorwaarden der eeelleden aianmericellllk te besnoeien. Dit mede naar aanleiding van het feit, dat de Engelöéhe zeelieden genoegen hebben moeten nemen met een loonsverlaging. De omstandigheden, die de Bngedsche zeelieden organisatie er boe noopten, in dezen tijd van malaise «genoegen te roemen (met een loons verlaging (groote •werkloosheid' onder de Europeesohe zeelieden en bovendien de aan wezigheid van duizenden Ghiroeezen, Arabie ren en andere kleurlingen), achten wy echter voor Nederland niet aanwezig. Dientengevolge zyn wjj van oordeel, dat de Nederlandsohe zeelieden niet in een loons verlaging moeten toerusten, en wij zouden 'gaarne van u willen vernemen, of u bereid Sent, de transportarbeiders in U algemeen op te roepen om ons moreel in om pogen te steunen, daar wy na de berichten, door u ge lanoeerd in de pers, hébben geconcludeerd, dlat ook u een verdere inzinking van de loon' en arbeidsvoorwaarden voor de transport arbeiders, van welke categorie ook, een ramp vindt. De dienst- en rusttijden van het spoorweg personeel. Ook het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst by de Nederlandsche Spoorwegen heeft Donderdag een onderhout met den minister van wai/Tataat gehad, ter nadere toelichting van de reeds schrifteiyk ingediend wwaren tegen de vr-or«tellen vaa de oixectie tot wijziging van de - r st en rusttyden voor het spoorwegpersoneel. Het onderhoud, dat ongeveer een uur duur de, liep hoofdzakelyk over de practische be zwaren, welke het personeel tegen deze voor stellen heeft; ook kwam daarby naar voren iet algemeen belang, hetwelk by een veilig spoorwegverkeer is betrokken. De minister zegde ernstige overweging en spoedige beslissing toe. De loodsdienst op de Schelde. Naar de „Independance Beige" verneemt, zal de Belgische flotilje&voor den stoomloods- dienst met een eenheid worden vermeerderd n.1. met het vroegere Duitsdie schip „Admi raal von Pohl". Het blad wyst er dan op, dat by den Ne- derlandschen loodsdienst binnenkort het zeil schip dat op den Wandelaar is gestationeerd, door een stoomloodsboot zal vervangen wor den. „Kan nu", zoo vraagt het blad, „het Wie lingengeschil niet gemaakt worden ter be vordering van den loodsdienst op de Schei- da en om een einde te maken aan een con currentie, die veel geld kost". Bezuiniging. Naar het Hbl. verneemt, ligt het in de be doeling van van het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie om langs internatio nalen weg te geraken tot een beperking van het telegraaf- en telefoonverkeer gedurende den nacht. Zyn wy goed ingelicht, dan zou getracht worden den dienst tusschen vier en zes uur 's nachts te staken, waardoor uiter aard eene belangrijke personeelsbesparing wordt verkregen, te meer waar bovendien deze nachturen by den telegraafdienst voor den gezameniyken dienstduur met anderhalf worden vermenigvuldigd. De „21/, uur per dag" teruggenomen. Men herinnert zich, welk een onstemming de uiting van den minister van onderwys enz., dat de onderwijzers gemiddeld slechts 2'/, uur per dag werken, in onderwyskringen heeft gewekt. In zyn Memorie van Ant woord maakt de minister nu deze opmer king: By het Kamerdebat daarover is door hem aan degenen, die meenden dat de voorgestelde salarissen niet van genoeg zame waardeering van den persoon en den persoon en den arbeid der onderwyzers getuigden, onder meer geantwoord, dat die bedragen hem, ook met het oog op den arbeidstyd der onderwyzers, voldoende voorkwamen. Hy sprak daarby van twee en een half uur gemiddeld per dag. Nu hem duldeiyk is geworden dat deze uit drukking tot minder waardeering van den onderwyzersstand kan leiden en bovendien by bedoelde berekening niet in aanmer king was genomen de geesteiyke arbeid, die, in verband met den werktyd, door den toegewyden onderwyzer wordt verricht, neemt hij haah hierby terug. Hy neemt tevens de gelegenheid te baat om er zyn biydschap over uit te drukken, dat, naar de offlcieele gegevens melden, de onder wyzers over het algemeen met vernieuwde toewyding het onderwys dienen. Hiermee is deze voor de betrokkenen on aangename zaak uit de wereld. Uit den Raad van Alkmaar. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad was ingeko men een adres van het bestuur der afd. Alk maar van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, met verzoek, voor 20.000 deel te nemen In een te vormen garantiefonds In verband met de In September alhier te houden algemeene vergadering van genoem de maatschappij en de daaraan te verbinden vlerdaagache tentoonstelling. Viasttoeateld werden de voorwaarden, waar onder ae gemeente steun wenscht te verlee- nen aan ae partloullere bouwnijverheid. Na een zeer uitvoerige discussie besloot de raad, met 10 tegen 8 stemmen, by wyze van protest tegen de bepalingen van de La- geronderwyswet 1920 niet in te willigen het verzoek van de vereeniging tot bevordering van Christelhk schoolonderwys alhier om de benoodigde gelden voor de oprichting van een byzondere school voor lager en voor uit gebreid lager onderwys, in totaal voorloopig geraamd op 211,606. Aan den gemeente-ontvanger werd opge dragen de betrekking van administrateur van het gemeentelyk-pensioenfonds tegen een jaariyksche belooning van f 700. Over een voorstel-Westerhof, om aan de in de werkverschaffing werkzame werklie den een loon te verzekeren van 28.80 per week, zynde het loon van den gemeente werkman, opgenomen in de eerste groep der loonsverordening, zullen B. en W. nog in den loop van deze maand prae-advies uit brengen, na gepleegd overleg met de orga nisaties. IJs. De ljsvlet, die Woensdag met de post van Schiermonnikoog naar Oostmahorn ia ver trokken, is gisteren na een tocht van 6 uur van daar op het eiland teruggekeerd met de post van 12 dagen. Het vliegtoestel O 30, Maandag op de Noordoost-hoek van Vlieland gelaid met de post van Helder, kon wegena dikken mist eerst, gisteren terugkeersn.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 7