De heer G r u n w a 1 d had voorgesteld den cokesprijs, thans bepaald op 80 oent, te verhoogen tot f ms, en de afschrijving op de ovens op 7 zooals aanvankelijk door B. en W. was voorge steld, hetgeen later werd ingetrokken. Na ©enige discussie worden deze veranderingen niet aange bracht, en op grond hiervan stemt de hees G r u n- w a 1 d bij de eindstemming over de begrooting der Gasfabriek tegen. Kleetriciteltibedrijl. De heer Zondervan vraagt naar electriclteltametera, en de heer Ver stegen iet uitvoerig uiteen hoe de aansluiting voor verafgelegen straten geregeld is. Men krijgt 10 Meter cadeau van de hoofdleiding af, maar voor het Tuindorp bijvoorbeeld moet alles wat meer dan 10 Meter van die hoofdleiding aangelegd wordt, door de bewoners betaald worden. Zijn er meerdere aansluitingen, dan worden die kosten ook telkens met 10 Meter verminderd. De heer Staalman vraagt om dit per advertentie be kend te willen maken, hetgeen zal geschieden. De begrooting wordt aangenomen. Gemeentereiniging. De heer Bok komt nog maals terug op de kwestie van bezuiniging. Als we uitrekenen wat ons deze dienst kost, loopen iemand de tranen over de oogen. Veel te veel zorg wordt naar spr. meening aan dit bedrijf besteed Het personeel is te groot, een keur van arbeiders is aangesteld, die met grooten ijver werken. Men stelle, zegt spr., geen nieuwe krachten aan en late de bestaande uitsterven. Het materieel is volgens spr. veel te kostbaar. De wagens, die door de straten rijden, zijn bijna luxe wagens. Spr. heeft eens gevraagid wat een verpachting zou moeten kosten aan particulieren; dat is bijna de helft van de tegenwoordige kosten. Is er, vraagt spr,, geen enkele poging gedaan tot vermindering van de kosten? Men zou een con tributie van de burgerij kunnen heffen om het verlies eenigszins te dekken. De heer VanderVeer gaat in vele opzichter, met den heer Bok mee. Een' particulier bedrijf zou goedkooper werken. Haarlem heeft het be drijf gedeeltelijk aanbesteed, wat betreft de ver werking der producten. Maar als de gemeente zou willen aanbesteden, zijn er tallooze reglementen, waaraan zij zich houden moet. Wel meent spr., dat verkeerd bezuinigd wordt. De paarden worden z. i. te slecht onderhouden. Een verwijt aan dc Commissie voor de Reiniging is dit volstrekt niet. Vroeger, pnder den heer De Geus, vergaderde deze elke week, zoodat er regelmatig contact was met bet bedrijf. Dat contact is er tegenwoordig niet meer, hetgeen jammer is. Er is veel personeel, en dat brengt zijn kosten mede, maar spt. meent, dat toch wel op den dienst is te bezuinigen. Mm kon wel eens de proef nemen met buiten le ge meente laten te verwerken der producten. Mevrouw Van der Hulit was het lid drr derde sectie, dat sprak van te weinig ijver der jongere krachten. De Langzame manier van wei ken dezer jongens ergert menigeen. Uitvoerig be schrijft spr. den gang van zaken, zooals zij die heeft waargenomen, waarbij wel een kwanier lang de jongen met zijn wagentje «fond niet» te doen. Elk ooganblik ziet men veel te veel personeel aan het werk. De heer Staalman kan zich aansluiten bij hetgeen de heeren Bok en Van der Veer zeiden. Maar niet met alles wat deze heeren opmerkten. Men heeft het achterwege laten der cijfers be sproken en B. en W. hebben daaraan niet de 1100- dige aandacht gewijd. Spr. heeft zich neergelegd bij de toezegging omtrent een rapport voor de reorganisatieplannen van het bedrijf. Maar dat plan houdt geen rekening met ihet door den heer Bok aangevoerde, integendeel, het zou de gemeente nog meer kosten. Spr. is g--m voorstander van particulier bedrijf, maar men moet rekening hou den met den financieelen toestand der gemeente. We zijn nu voor de tweede maal bezig aan een begrooting, en nog steeds is geen rekening gehou den met het plan-Bok. Wil men dit niet, dat men het dan ronduit zegge. Zoo'n rapport kan toch wel In een jaar worden samengesteld. De heer Borkert schudt van neen, maar als het hier gold bevriende wethouders, zou. deze heer anders pra ten. Spr. wil een raadscommissie benoemen tot onderzoek. De heer Boogaard was juist van meening, dat we tegenwoordig met de Reiniging op den goeden weg zijn. Dezer dagen konden we nog in de heldersche Courant lezen, dat men daar zoo actief was. Maar natuurlijk dat een dergelijke ac tiviteit kosten meebrengt. Mevrouw Van der Hukt li niet op de hoogte van de saaie. Spr. zet uiteen hoe het gesteld is. De jongen gaat met het kar retje vooruit, de voerman komt later. De jongen veegt den boel bijeen en de voerman haalt dat weg. Maar zoo'n jongen moet wel eens wachten op den voerman, en misschien heeft hij, wetende, dat mevrouw Van der Hulat daar woonde, extra zijn beat gedaan op die atraat. De heer Zondervan heeft met genoegen ge zien, dat de heer Bok zeer actief la. Maar de heer Van der Veer heeft ongelijk, dat de «aenechen l&ksch stjn. Men moest Integendeel op prijs stel lair, dat ae de zaken *00 goud opknappen. De kwestie der verpachting ia onderzocht. Daar er geen enkele particuliere reinigingsdienst in ons land is, konden wij hieromtrent «een voorstellen doen. Bovendien, daar het een stuk Volksgezond heid geldt, wenachen wij geen reactie toe te pas- Voor de paarden aal beter gezorgd v Wat mevrouw Van der Hukt betreft, zij weet zeer goed, dat de menachen van de reiniging zeer vroeg opstaan, en zij overdrijft ala ze hen te wei nig ijver toeschrijft. Overigens zal de Commliaie zich niet tegen verpachting verzetten, mits onder de voorwaarden, die de gemeente voorschrijft De heer Varitagaai De basta van deze discussie U de duurte van de Reiniging. Maar tegenwoordig ia allea duur, en onze reiniging ie goedkooper dan vele andere eldere. Toen hier een ander College zat, ie nimmer over de duurte van dit bedrijf geklaagd. In 1919 Kudden wij den 8- urlgen werkdag nog nletj In tyao wel - n toen bad* den we 60 personen. De tegenwoordige directeur heeft dat getal teruggebracht tot 4? en 7 Jongens. De gemeente ia daarenboven uitgebreid er zijn tal van nieuwe itraten bijgekomen, terwijl het personeel verminderd la. De directeur traent in derdaad zoo zuinig mogelijk te beheeren. Jeugdige werklieden, die andera in vasten dienst zouden houden rekening imct den elich tot bezuiniging; Iglng; Wij moeten worden genomen, worden ontslagen, wij weten, dat wij critiach bekeken worden. Wat particuliere verpachting betreft: wij zijn in Haarlem geweest voor een onderzoek. De Rei niging werd daar niet verpacht. Wat geschiedde was dit. Een deel van het vuil, dat op landerijen kon worden gebruikt, werd verpaoht tot ophoo ging van landerijen. Deze pachter deed het goed koop, maar de gemeente Haarlem kon nergens terrein voor uitbreiding krijgen, anders haid zij dit niet verpacht. Bovendien bestond daar gele genheid er plassen mee te dempen, welke gele genheid wij hier missen. Ook in Hoorn is de zaak onderzocht en was de conclusie, dat het onmoge lijk was tot verpachting te komen. De heer Van der Veer zeide, dat de menschen zoo langzaam werken, en zeide zelfs, dat ze bij aansporing tot vlugger werken tegen den direc teur gezegd zouden hebben: denk er om, ik breng je voor den rechter. Spr. zou gaarne vernemen, welken rechter deze menschen op het oog hadden. Mevrouw Van der Hulst heeft ook aandacht ge schonken aan het werk der menschen. Het viel spr. op, dat deze ijverige dame zooveel tijd be steden kon aan het waarnemen.... Mevrouw Van der Hulst: Ik zat voor het venster te naaien. De heer Verstegen: De heer Boogaard heeft dit al uitgelegd. Vroeger reden de jongens met de kar mee, maar thans is dat veranderd. De heer Van der Veer repliceert en deelt nog bizonderheden mede over het in Haarlem be sprokene. De begrooting wordt vervolgens aangenomen met de stem van ven heer Bok tegen. De begrootingen Centrale Boekhouding en Grondbedrijf worden goedgekeurd. Bij die voor het Gemeentelijk Zwembad wil de heer Bok den badmeester niet in vasten gemeen tediienst overnemen, niet wegens diens persoon, maar alleen uit zuinigheidsoogpunt. Spr. stelt voor den tweeden vischafslager badmeester te maken. De Voorzitter: We hebben al weinig op het gebied van hygiëne, etc. Een gemeentelijk bad huis is afgestemd wegens te groote kosten. Nu is dit een equivalent daarvoor, en het College is eenstemmig wat betreft «ene exploitatie van ge meentewege. Een particulier zwembad, we hebben het al herhaaldelijk gezien, gaat op den duur te gronde. De tegenwoordige badmeester is zeer ge schikt voor zijn taak, 's winters kan .hij het bad onderhouden, 's zomers is er met een man te weinig en is er een geschikte plaatsvervanger. Laat men dezen post onveranderd handhaven. De heer Adriaanse is het hier gedeeltelijk mee eens. Men moet deze zaak wat dieper bekij ken. Van het zwembad wordt thans veel gebruik gemaakt, op drukke dagen wel eens te veel, want dan is er tekort aan toezicht. Hoe zou de zaak op andere wijze te regelen zijn? Verhooging der tarieven zou een deel van de gebruikers uitsluiten. Wellicht zou men een tarief kunnen invoeren voor zwemlessen. Spr. weet geene oplossing; men zou den badmeester dan tevens voor andere functies moeten gebruiken. Door de heeren Van Os, Bok, Boogaard en den Voorzitter wordt nader over particu liere exploitatie al dan niet, gesproken. De heer Staalman merkt vervolgens op, dat het College zich niet heeft uitgesproken omtrent gemeentelijke exploitatie. Als men een gemeente lijk bedrijf wil, moeten we een behoorlijk voorstel hebben, want dan wordt het een dienst. Een tijde lijk karakter mag men aan de betrekking van bad meester niet geven, als de man een ongeluk zou krijgen, dient hij behoorlijk te kunnen worden verzorgd. De inrichting zooals die is, is niet het geen wij begeeren: een bedrijf, dat ook voor den winter is geschikt. Daarom acht spr. het beter dit bedrijf als een tijdelijk te beschouwen in af wachting van het rapport omtrent een gemeente lijk badhuis. Dan kunnen we zien of we dit kun nen bekostigen. De heer H e ij b 1 0 k meent, dat de gemeente deze inrichting behouden moet. Daarnaast moet dan mettertijd een volksbadhuis komen. De heer Van der Veer bespreekt het zwem men langs den openbaren weg. Dat zwemmen op zichzelf ware niet erg, maar er gebeurt daarbij veel onfatsoenlijks. En men kan dit niet ontloo- pen. Het is zelfs zoo, dat de bevolking van het' vliegkamp zich eenvoudig in de loodsen uitkleedt, en dan moedernaiakt den weg over wandelt. De Voorzitter antwoordt, dat hieromtrent bij de algemeene beschouwingen al een onderzoek is toegezegd. De heer T i e 1 r o o ij hoopt niet, dat men dit verbod uitstrekt tot den dijk. De begrooting wordt vervolgens aangenomen. Gemeentewerken. Zonder discussie aangeno men. Geneeskundige dienst. De heer Baak be spreekt de vergoeding van operatieve behandeling aan den chirurg, die verkeerd wordt toegepast. Als men niet in een fonds is, wordt men niet gratis behandeld en moet ten volle aan den chirurg be talen. Op die wijze is in 9 maanden tijds door dr. Tange f 940.boven de f 2400, die hij van de gemeente krijgt, ontvangen. Vele menschen .zijn geen lid van de bedoelde ziekenfondsen, omdat zij niet wenschen, dat hun weistandsgrens door deze fondsen wordt bepaald. Het gevolg is evenwel, dat iemand, die bijv. f 1500 verdient, het volle bedrag voor een operatie aan dr. Tange betalen moet. Terwijl de toelage, welke deze heer ont vangt, juist bedoelde alle menschen gratis opera tieve behandeling te geven. Laat men dut de dwingende bepaling om toe te treden tot een ziekenfond! laten vervallen. De heer Adriaanse kan op het oogetiblllc geen definitief antwoord «even op deze opmer kingen. Spr. erkent het onbillijke van de regeling. Bij de reorganisatie kan men dieper op deze kwestie ingaan. Men dient het aldus te regelen, dat menschen met een zeker inkomen gratis be handeld worden. Thana zijn er geen vaate lijnen getrokken. De heer Van Breda: De wijze van hulp verlening ia met dr. Tange besproken, waarbij een grens gesteld is. Later bleek, dat nog vele anderen hier bulten vielen, die nu moeten betalen. Spr. gelooft niet, dat dr. Tange onbereid zou zijn tot een andere regeling, die ruimer la dan de be staande. De heer Baak merkt op, dat herhaaldelijk menschen bij hem zijn «eweeat, die meeaten beta len aan dr. T, Nu had apr, wel kunnen aeggen: geef u op bij het Rott, of het Held. Ziekenfonds, en dr, T. sou dan geene aanmerking hebben ge maakt. Maar spr. wilde dat opzettelijk liever niet; spr. wilde den Read deze kwestie laten uitmaken. De heer T I e 1 r 0 0 ij 1 De vraag of „de gemeente aan de apotheker* niet meer voor de medicijnen moet betalen dan de apothekers hiervoor van par ticulieren ontvangen" is niet door B. en W, be antwoord. Er wordt in hun antwoord alleen ver weten naar het contract, dut met de i apothekers is afgesloten. Voor mij blijft echter de gestelde vraag onbe antwoord. terwijl het «til koud laat vol ge na welke berekening U. en W. denken te be talen, Hier geldt echter de vraag of de gemeente niet meer betaalt voor de aan baar geleverde me dicijnen dan particulieren. Nu komt het mij voor, dat de gemeente in deze materie niet den goedkoopsten weg heeft gesocht en buitengewoon duur uit is, omdat in deze het tarief van de Rljkaveraekerlngabank tot baala li genomen. Ware dit naar het tarief, dat door de Ziekenfondsen ia gesteld, dan gouden de uitkom sten belangrijk voordeeliger zijn voor de gemeente dan nu. Ter illustratie geef Ik hier oen paar voorbeelden: Dikwijle wordt door de doctoren voorgeschre ven b.v. 100 kininepillen; go pillen ia één recept, dut 100 pillen zijn twee recepten. Voor het klaar maken van één recept wordt 70 cent betaald, waarbij komt de kostprijs der grondstoffen ver meerderd met 80 96- Voor deze honderd pillen moet nu de gemeente betalen tegen een kostprijs van 50 cent: 80 (50 verhooging) 35 (2 X 70) f 2.15, voor 100 kininepillen, die we in elke apotheek voor f I.of minder kunnen koopen. Nog erger is het bij „Blaudsche" staalpillen. Zeer dikwijls schrijven dokters hiervan 100 stuks op recept voor. De gemeente betaalt voor die 100 9tuks dan ongeveer f 1.50, terwijl men in het geheele land er 1000 voor f 1.50 of f 2.kan koopen. Voor 300 gram boorwater of minder betalen we dus meer dan 70 cent, terwijl het vrijwel een niets kostend artikel is. Zoo gaat het nu met de betaling van alle reóepten, zoodat men zich kan voorstellen wat moet worden betaald wanneer dure geneesmiddelen worden voorgeschreven. Ook dan is het 70 cent voor het klaarmaken van het recept, plus de prijs van het geneesmiddel, hetwelk dan nog met 50 wordt verhoogd. De tarieven naar een basis als bij de zieken fondsen daarentegen zijn veel minder kostbaar. Toen in den loop van het vorig jaar dit onderwerp in Haarlem aan de orde werd gesteld, werd door den Directeur van den Gem. Geneesk. Dienst ge rapporteerd, dat de gezamentlijke apothekers te Haarlem zich wilden belasten met de verstrekking der genees- en verbandmiddelen voor de behoef- tigen tegen eene vergoeding naar bovengenoem- den basis, waardoor, rekening houdende met de verhoogde tarieven, de gemiddelde prijs per re cept zou worden 80 cent, thuisbezorgen inbe grepen. Voor dit bedrag wilden de apothekers in Haar lem de medicijnen gsarne leveren, terwijl hier sin 2 apothekers een schandelijk dure prijs wordt be taald. Wanneer wij nagaan, dat bij de dure gemeente exploitatie (zooals de heer Verstegen in de raads zitting van 29-9-1920 zoo juist aantoonde) in 1920 werd uitgegeven aan geneesmiddelen voor behoef, tigen f 3127, en dat nu in 1921 alleen in 3 kwar talen al reeds aan de twee apothekers, volgens de mij verstrekte gegevens, werd betaald f 4754, wat dus op einde December niet veel minder dan f 7000 znl bedragen, dan moet ieder toestemmen, dat deze vermeerdering der uitgaven met meer dan too in strijd is met de verwachtingen, die daaromtrent werden gekoesterd en de raiming voor 1922, zijnde f 9500 (dat is dus ruim 200 niet door den beugel kan, tenzij het mocht blijken, dat eene andere, goedkoopere weg niet is te vinden. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat naar een goedkooperen weg niet is gezocht, wat ook eenigszins is te verklaren uit de overweging, dat, waar het Rijk in deze voorgaat, de gemeente ge rust kon volgen. Men vergete echter niet, dat, toen de H.H. apothekers eischten, dat het hono rarium van 35 cent per recept werd verdubbeld, en gebracht op 70 cent, de R.V.B. wel schoorvoe tend toegaf, maar gelijk zulke maatregelen trof, dat de receptuur volgens hun eigen verklaring met 70 verminderde (zie het verslag der Algemeene Vergadering der Mij. voor Pharmacie, op 7 Juni 1921 te Maastricht gehouden). Waar het Bestuur der R.V.B. zich dus wist schrap te zetten tegen de onbillijke eischen der apothekers, doen B. en W. in dezen niets en betalen maar ongekende hooge prijzen, veel hooger dan ik als particulier aan mijn apotheker betaal. Er is echter meer, dat in deze naar voren moet worden gebracht. In de raadszitting van Sept. 1920 is met kracht gepleit voor een vrije apothe kerskeuze. Van verschillende zijden, inzonderheid door den heer Van Breda, werd de nutteloosheid van deze stelling aangetoond. Het mocht echter niet baten. Noch de aan deze raadszitting vooraf gegane conferentie met de vier plaatselijke apo thekers, noch het daarop volgend raadsdebat heeft het kunnen verhinderen, dat met eene meer derheid van enkele stemmen de. vrije apothekers keuze in onze goede stad werd ingevoerd. O neen, mijnheer de voorzitter, wat door de voorstanders zoo zeer werd bepleit, werd thans evenmin be reikt. Door de verklaring van 2 der 4 apothekers, dat zij in geen geval geneesmiddelen zouden verstrekken ten dienste der gemeente, indien het beginsel var, vrije apothekerskeuze werd gehand haafd, verviel deze vrije keuze vanzelf. Neen, indien B. en W. zóó prijsstellen op deze vrijheid van keuze en zóó bezorgd zijn voor hunne gemeentepatiënten, laat ze dan consequent zijn en de armen laten kiezen welken dokter zij willen hebben en wijs dan niet één dokter voor hen aan. Geld mag dan ook hierbij geen rol spelen. De vrije dokterskeuze is veel méér klemmend. Bij de genezing van zieken heeft de apotheker altijd een passief aandeel en heeft alleen plichtsgetrouw te zorgen voor de juiste bereiding en aflevering der recepten, meer niet. De arts daarentegen neemt actief deel. Hij is het die te beoordeelen heeft welke geneesmiddelen de patiënt noodig heeft. Uit financieel oogpunt echter denken B. en W. er niet aan onze gemeentelijke zieken vrije artsen keuze te geven. Laten ze nu ook in deze kwestie consequent zijn en de zuinigheid betrachten door maatregelen in ihet leven te roepen, die ten eerste aan deze schandelijke dure receptuur een einde maken en ten tweede orde brengen in den chaos die door de maatregelen van Sept. 1920 is ont staan. Laat een nieuw Overleg met de apothekers plaats vinden. Biedt hen aan de levering der ge neesmiddelen te doen geschieden op dezelfde voorwaarden, waarvoor ze aan de ziekenfondsen worden geleverd. Of wel, verdeel de stad in 4 wijken, biedt hun ©en fatsoenlijk honorarium van b.v. elk 800 of 1000 gld. 's jaars en betaling der geneesmiddelen met 10 verhooging op den in koopsprijs, zooalt dit ook bij de ziekenfondsen gebruikelijk is. Naar de gegevens, die ter mijner beschikking zijn, kunnen de apothekers het er best voor doen en zullen zij zich dit winstje niet laten ontglippen. Bovendien spaart het d«Jr gemeente een aanzienlijk bodrog '1 jaars, terwijl er ook mede wordt bereikt, dat vooral in dagen die wij thans medemaken, waar dokters en apothekers meer dan de handen vol hebben, de armenpatiënten spoediger dan nu het geval kun zijn, van geneesmiddelen zuilen worden voorzien. Het ie mijn vaste overtuiging, dat bij een gron dige herziening der regeliiig oen som van f gooo meer dan voldoende zal zijn. Ik doe dun ook het voorstel, «eritene: de post van f vgüo te verminderen met f 4890 en deze terug te brengen tot de raming van het vorig Jaar, u.1. f gooo, en tweeden*: de rogeling met de apo thekers te herzien op de grondslagen al* door mij thans zijn aangegeven. De heer Staalman onderschrijft het betoog van den heer TlelrooiJ ten volle, lij een bevalling kouten de medicijnen een de gemeente f 8.10 en aan particulieren f 3.69. go Gr. lysol Joint aun de gemeente 77 eent. De Vereen, van Apothekers benoemde destijds eene commissie, teneinde de geneesmiddelen wat op peil te brengen en ook te proflteeren van den duren tijd. Welnu, die Ver-, eeniglng verhoogde den prijs van het lysol tot.... .18 eeml Maar de gemeente hetualt nog 77. Een fleaeh talk kost in een apotheek thans ig cent met de fleseh mee, de gemeente betaalt.... 74 eent! Het Geltege treft in deee geen blaam. Hei ware billijk geweeit als de apothekers wat van hun prijzen hadden afgedaan. Laat het College desc auak eena ondersoeken. De heer Adriaanse heeft met verrassing en belangstelling deie mededeellng gehoord. De aaak aal dadelijk ter hand worden genomen en onder- zocht. Er heeft aanvankelijk overleg met de apo thekers plaats gehad. De V 0 0 r s 111 e r 1 En het heeft ons verbaasd, dat er maar twee moeite deden voor deze levering. Mevrouw Van der Hulit merkt op, dat we thans een directeur van het ziekenhui* hebben en tevens een directrice. Dit acht spr. overbodig. De heer Adriaanse: De directeur heeft den buitendienst, de directrice den binnendienst. Ove rigens is, door de aanstelling van een directeur van den geneeskundigen dienst, -de naam direc trice yan het ziekenhui» onjuist. Bij eventueele vacature dient die veranderd te worden. Het voorstel tot vermindering van den poat Medicijnen van den heer Tielrooij wordt door het College ontraden op grond van de overweging, dat in leder geval de medicijnen doorgeleverd moeten worden. De begrooting wordt vervolgens goedgekeurd Gezondheidscommissie. Aangenomen. Algemeen Weeshuis. De heer Van Breda stelt voor deze begrooting met f 15.000 te ver minderen. De heer Adriaanse, hoewel niet onsympa thiek tegenover dit voorstel staande, meent, dat f 10.000 voldoende is. Als de voorgenomen reor ganisatie niet vlot verloopt, zal een kleine sup pletie noddig zijn. We zijn intusschen een eind op weg naar de reorganisatie. De Voorzitter merkt op, dat de meerder heid van het College den post handhaven wil. De heer Zondervan is ook tegen verminde ring. Wij -nemen nu proef met gezinsverpleging, als wij den post verminderen, zouden wellicht de weezen de dupe worden. De heer Staalman sluit zich aan bij den heer Zondervan. Er worden te lage prijzen be taald voor gezinsverpleging. In dit opzicht wordt mooi werk verricht, maar men moet niet toe standen krijgen als in Engeland en ook wel in ons land. Men wil wcezen verplegen, maar niet voor te weinig geld. Als wij den post verlagen, zijn wi, aan handen en voeten gebonden. De heer V a n O s vereenlgt zich met het door den heer Van Breda gesprokene. Men kan gerust f 10.000 minder ramen en behoeft niet te vreezen dat men geen onderdek zal vinden voor de weezen. De Voorzitter waarschuwt tegen het af voeren. Er komen allerlei dingen op, o. a. steun regeling aan visschers, etc., en we moeten nu zor gen voor een sluitende begrooting. Een voordeeltje mogen we heusoh toch wel eens hebben. De heer Van Os zou het daarmee eens zijn, indien de belastingen minder hoog waren opge voerd. Het is onze plicht de uitgaven te vermin deren. De Voorzitter: De heer Van Oi maakt de gemeente blij met een doode museh. Op die ma nier zooals wij het voorstellen is er kans, dat we over den berg heengaan en een volgend jaar de toestand beter is. Na eenlge nadere discussie komt het voorstel- Van Breda: vermindering van den post met f 15.000 in stemming en wordt verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Vóór de 'heeren Tiedrooij, Bok, Van Breda, Van Os en Van der Veer en Mevrouw Van der Hulst. Hierna wondt gepauzeerd. Om 7 uur wordt de vergadering heropend. Eenige raadsleden zijn bij den aanvang niet aan wezig, doch komen gedeeltelijk staande verga dering binnen. Afwezig zijn, behalve de heeren De Zwart en Sohoeffelenberger, de heeren Van Breda en Grunwald. De heer Staalman komt terug op de be grooting voor Gemeentewerken en bepleit verbe tering van de positie van den jongsten bediende voor dezien dienst. Begonnen wordt thans aan de eigenlijke be grooting. Bij art. 80: Jaarwedde van den Burgemeester, was eens verhooging voorgesteld van f 1000. De heer Zondervan merkt op, dat ten vorigen jare deze verhooging ook was voorgesteld, ten einde het salaris in overeenstemming te brengen met dat van andere hoofdambtenaren in de ge meente. Door Ged. Staten is deze verhooging verworpen. Thans wordt voorgesteld het salaris weder te verhoogen. De heer Bok vraagt mondelinge stemming. Aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Bok, Bot, Van der Veer en Staalman. Volgno. 81. Jaarwedden wethouders. Voorge steld werd deze te verhoogen met f 500 eik. (De tegenwoordige wedde is f 2500). De heer Zon dervan maakt dezelfde opmerking van boven. De heer Staalman zal tegenstemmen. Spr. zal protesteeren tegen een ingrijpen door Ged. Staten, indien de Raad het salaris vaststelt op f 3000. Maar nu dat wethouderschap nog niet den geheelen man eischt, acht epr. f 2500 voldoende. De Voorzitter merkt op, dat, indien het den geheelen man zou eischen, het voorgestelde salaris nog veel te weinig zou zijn. Het werk vergt een groot deel van den persoon. De voorgestelde verhooging wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Bok, Bot, Van der Veer en Staalman. Volgno. 82. Jaarwedde gemeente-secretaris. Voorgestelde verhooging f 1500 (tegenwoordig salaris f 5500). Aangenomen met algemeene stem men. Volgno. 83. Jaarwedde Ontvanger. Voorge stelde verhooging f 400, tegenwoordig salaris f 4600. Aangenomen, met de stem van den heer Van Loo tegen, wien dit te ver gaat, omdat deze functionnaris tengevolge van de reorganisatie ook nog salaris krijgt als verificateur. Volgno. 84. Presentiegeld leden van den Raad. De heer Zondervan meent, dat het antwoord van B. en W. wel voldoende demonstreert de noodzakelijkheid van dit presentiegeld. De heer Van Loo meent, dat de pers een verkeerde uit legging gaf van de gemaakte opmerkingen. De Voorzitter meent, dat men deze zaak beter niet ter sprake had kunnen brengen in den Raad. Spr. acht de vergoeding volstrekt niet buitenge woon; het raadslidmaatschap eischt Inderdaad meer waardeering. Volgno. 90. Schrijf- en bureaubehoeften, druk- cn bindwerk, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven. Geraamd f 22.000. De heer Staalman herinnert aan de vroeger hieromtrent gevoerde debatten omtrent vermindering. Wij konden toen niet tot overeenstemming komen, en het College nam de voorstellen terug en beloofde met andere te zullen komen. Spr. geeft thane in overweging nogmaals met een bezuinigingsvoor stel te komen. De Bijlagen zijn dikwijl* zeer be langrijk, en deze vormen een aanmerkelijk deel van de onkosten. Maar is er niet een andere wijze van bezuinigen, vraagt epr. door middel van een vermenlgvuldlgiivgstoestel of op andere wijze. Laat het College met een voorstel in dien geeit komen. De Voorzitteri Laat de Haad zich dan uitspreken hieromtrent; de Raad heeft destijds de vooratellen tot afschaffing van het gedrukt veralag verwerpen, De heer Staalman aal, wegen* de envoltab llgheld van den Raad, thana geen stemming uit- lokken, Destijds wa» er algemeene óntevreden heid, maar de oorzaak, dat de voorstellen helder den, wa», dat het College een gemeente-drukkerij wensehte. De Voorzitter antwoordt, dat de voorstel len op initiatief van den Raad zelf waren Inge diend, Het Collage kan nu moeilijk met ttezr «elfde voorstellen konven; dan sou men weder spreken van gebrek aan deferentie van de raadsleden, De heer Staalman zal met een voorstel In den geest al» door hem bedoeld komen, De po»t wordt goedgekeurd. Volgno. w. Huur van gebouwen, enz,, die geen gemeente-eigendom sljn. (Betreft huur perceel üljkstraat 10 A f 600), De heer Staalman heeft hieromtrent in de sectie* de opmerking gemaakt inzake «ene proef neming met een betonnen noodgebouw, Maar in het rapport wordt ulet voldoende weergegeven hetgeen spr. bedoelde. Het gebonw Dljkstraat 10 is aeer onvoldoende en gevaarlijk wegen» de vueht, Ken ander gebouw brengt te groote kosten mee, Spr. heeft In Den Hang bij het Departement van Arbeid evenwel een betonnen gebouw gezien, dut uitstekend voldoet, en dat volstrekt geen ontsie ring it voor de omgeving. Het heeft voor allerlei .oudere dingen ook zijn waarde. Spr. had gaurne gezien, dat B. en W. zich niet met een enkele be antwoording van de zaak hadden afgemaakt In zoo'n betonnen gebouw kan ook een behoorlijke raadzaal komen, en behoorlijke vertrekken voor burgemeester, etc. Spr. zal, wegens de onvoltal- ligheid van den Raad, geen voorstel doen, dat zou tegenover de afwezigen niet fair zijn. Spr. is even wel gaarne bereid hieromtrent een onderzoek in te stellen naar de kostenberekening, enz. en wil den gemeente-bouwmeester daartoe opdracht geven. Een dergelijk gebouw zal in de toekomst heel wat bezuiniging geven, naar spr. meent De heer Adriaanse heeft bedoeld gebouw in Den Haag ook bezichtigd. Toen was' men juist aan het herstellen, en op spr. vraag wat er hersteld moest worden, zeide men, dat het beton uit elkander viel en nu gestut moest worden met hout. Een noodgebouw, dat even voldoende zou zijn, zal zeer veel kosten. Ook dient men er rekening mee te houden, dat de gemeente-bouwmeester een heel magazijntje krijgt van ontwerpen, die hij maken moet. Wij kunnen den gem -bouwmeester opdracht geven, maar dan dient goed te worden omschreven, wat de bedoeling is. Spr. tou overigens niet weten hoe aan de middelen ervoor te komen, en gelooft, dat het vrijwel noodeloos werk zou zijn, dat wij aan den bouwmeeeter opdroegen, die al overbelast is met werk. De heer Staalman meent, dat zijn voorstel een bezuinigingsvoorstel is. Men spaart er verschil lende onkosten van andere gebouwen mee uit. Alleen al de verwarming van al die gebouwen kost een kapitaal aan geld. 1 aal men een paar honderd gulden beschikbaar stellen voor een prijsvraag. Dan krij-'en we wel een geschikt plan. Dat hulp gebouw van het Ministerie van Arbeid is niet sol de als wenschelijk wgre, als noodgebouw is in haast uit den grond gestampt. zon het De heer Verstegen merkt op, dai het niet mogelijk is voor f 500 een goed plan te krijgen. Als zoo'n prijsvraag voldoende projecten opleveren zal, mag men gerust 2 k f3000 beschikbaar stellen En is het dan niet vrijwel noodeloos werk We zijn het allen met den heer Staalman eens, dat de toe stand onhoudbaar is, en dat er zoo spoedig mogelijk eene oplossing moet komen. Het is voor spr. nog de vraag of het tegenwoordige stadhuis nog niet veranderd sou kunren worden: we waren er dan voor een 10 cf aotal jaren af. Ook dc plaats voor roo'n betonnen gebouw is nog een puizle, het moet bovendien een behoorlijk gebouw syn en alles b|)een kost het wel 1 k t'/i ton- de heer Staalman wil, is als noodgebouw onvoldoende. De heer Adriaanse meent, dat het goed is deze zaak eens met den gem.-bouwmeester te be spreken. Hij heeft een anderen kijk op de zaak, heeft wellicht een gemakkelijk overzicht over een en ander. Hem te passeeren en een prijsvraag huiten de gemeente uit te schrijven is niet wenschelijk. Maar het grootste bezwaar is hoe aan het geld te komen. De heer Staalman stelt tenslotte voor, dat het College aan den Raad een oplossing zal geven be treffende een betonnen noodgebouw. De heer Boogaard. Er is een voorstel van het College geweest. De heer He ij blok begrijpt den heer Staalman niet. Zijne fractie was destijds tegen het voorstel van B. en W. om de kosten. En nu komt deze heer zelf met een voorstel, dat veel meer zal kosten. Het voorstel-Staalman wordt tenslotte met alge meene stemmen aangenomen, waarbij de heer Bok zich tegenstemmer verklaart. Volgno. 102. Subsidie Econ. Commissie. Geraamd f 1000.—. De heer Staalman erkent, dat deze Commissie haar diensten belangeloos voor de gemeenschap geeft, en dat die vaak moeilijk zijn. Spr. kan wel begrijpen, d. t de Commissie niet met mooie plannen kan komen. In de afdeelingen is geklaagd (niet duor spr.), en gezegd is, dat er leden waren, die inder daad de gemeente in nvnder goed daglicht brach ten. De belastingpolitiek was oorzaak, dat er in verschillende b aden artikelen werden geplaatst over de gemeente, die niet strekten om de belangen der gemeente te bevorderen. Spr. wil daar niet te hard over oordeelen: die heeren, die zoo schreven, zijn ook mensehen. Maar zijn er, vraagt spr., geen andere menschen hier in de gemeente, die iets naar buiten zouden kunnen doen? Spr. denkt hier aan den Directeur van 's Rijkswerf Van hem schijnt even wel geen initiatief uit te gaan. Ook is er de luer Kolster Laten deze menschen eens hooren, dat hun arbeid in den Raad wordt gewaardeerd Spr. zegt dit bij wijze van lofuiting, en met de bedoel ng, d.it zij verder zullen gaan in deze richting en zich ver zekeren van anderer hulp. De Voorzitter: De heer Staalman is slecht op de hoogte van de samenstelling der Economische commissie. De directeur van 's Rijkswerf heeft zich juist veel moeite gegeven, vooral den laatsten tijd. Al zijn de successen niet zoo groot, de Economische Gommissie is geenszins dood. De teleurstellingen zijn evenwel vele geweest. Maar met het individueel naar voren brengen van personen bemoeit de com missie sich niet. De heer Van der Veer merkt op, dat bet subsidie thans met de heltt verlaagd is. Spr. meent, dat de post wat verhoogd moet worden, en doet daartoe een voorstel. De heer Verstegen; De Commissie vraagt maar f 1000. De heer Van der Veer: Ja, omdat ze haar hoofd al eens gestootten heeft. De Voorsitter: Wij vragen aan wat we noo dig hebben, in de overtuiging, dat er meer zal wor den gegeven als dit inderdaad noodig is. Op dat oogenblik was evenwel niet meer noodig. Men vreeze niet, dat de E. C. door gebrek aan fondaen tal worden tegengewerkt. De post wordt goedgekeurd. Wordt vervolgd. LUCHT VA ABT. Het Central Offloe der International Air Traffio Atwoolatkm meldt dait op Maandag 18 dozer de 7« bijeenkomst van genoemden bond zal worden geopend in de vergaderzaal van het miiüaterle vuil landbouw, nijverheid en handel, daartoe door den minlatter be- (schikbaar goatold. Op dein bijeenkomst sullen de volgende ehtvaartmanUiohappReni worden vortoffoa* sordlgtl: Compagnie Franoo-Hotutuune, ('umpiagftló dea AfaMgarlM Aórlennoa Üontzlger Lu ft-roodwol, flats Danoke Lttf- fart Hwakab, Doubwho Luft-Koodorel. Flneka Lufttmflk Aktlobolttgvt, Kon. LuohtvsiarU ntaaUsoluippIJ voor Nederland en Koloniën K01Nationale pour 1'Eftudo di* Trant» porto Aórlenn en Bvotutka Lu ft Trafik Aküw birittgi't. De omvangrijke agenda bevat o.a. bwmre» klngoit over de radlovorblndlmgan ttimselien do Tuohtvearthaveng onderling, iiuwolien d# luehtvaarUiaven* eni de vliegtuigen, de In* richtingen bemodtfd om hot landen, ver» trekken en vliegen bij duteternle mogelijk te maken, en de plannen betreffende het luchtverkeer In den somer van dit jaar. De K.L.M, en de Dultaohe «poonv-rMaklng. Zondag hearschte er een ongewone drukte op het vliegiMtlon Schiphol. Daar werden In de oeliiei d- urtn toestellen vllegklaar gemaakt daar kwam de |jl-koude lucht «en fokker F lil met passanten uit Kottardam aan En het geronk der motoren vermeerderde: want een D. H werd gereed gemaakt en de Salmson- motor van een verlate bpad rommelde ea ronkte 1 een leven on beweeg van belang, sooals op een door-de-waakichen dag dit handels-vliegstatlon haast niet kent. Om even twtelf uur vertrok een Fokker FIII met Wende als piloot en een FII met Hofstra aan het ituur, belden met bestemming naar Hamburg. Acht passagiert, benevena de officieele post werden in verband met de Duitsche spoorwegstaking door deze vliegtuigen overgebracht. Om half drie waren ze in Brenten I Even na deze twee ging Duke met een de Havil- land de lucht in, met zich voerende 30 K.G. gist voor de naar brood hunkerende bevolking van Ameland: een zending van de Delftsche fabriek, die ongetwijfeld met veel vreugde door de eiland bewoners zal zijn ontvangen. De Spad ging niet weg: die ronkte maar, draaide geregeld proef, maar de piloot bleef liever. Maandag tegen kwart vóór drie arriveerden de twee Fokkersvliegtuigen van de K.L.M. die Zondag ochtend van Schiphol naar Hamburg waren vertrok ken, weer op het vliegkamp Schiphol. Het eene had vier passagiers, het andere voerde 250 K.G. post mee. Deze toestellen maakten de reis in verband met de steeds voortdurende spoorwegstaking. De piloot Geysendorfer vertrok Maandagochtend met een vliegtuig naar Hamburg. Een middel teffen de ffladheld. Een lezer van de „N. R. Ot." schrijft, dat een eenvoudig middel tegen de gevaren van gladde straten is: het flink insmeren1 van cto zolen vam de laarzen met olie. Die olie trek er dadelijk in, zoodat men voor het beacn - digen van zijn tapijten geen vreesheeft koesteren. Maar ae wrijvlngsooëf t u het leer wordt er door J7e.rfnder^' vegt men ook bij groote gladheid geheel staat.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6