IE COURANT Tweede Blad. VAN D0NDERDA8 D FEBRUARI 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Tromp". Hr. Ms. Tromp is 6 Februari van Colombo vertrokken. De heer C. W. Boonen, leerling der Radio- school alhier, is geplaatst als radio-telegra fist bij de Ned. Telegraaf Mij. Radio-Hol land te Amsterdam. Verkiezing Kamer van Koophandel. Te Alkmaar had Dinsdagavond' de verkie zing (plaats voor 18 leden van de Kainer van Koophandel. Voor het grootbedrijf zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de hoeren: C. Wagenaar Kz., Broek op Langendijk; Jan. Blhuwiboer. Barsingerhorn; D. H. Grun wald, Helder; M. A. Koteter, Helder; W. G. Visser, S. W. Amtz, W. Holsmuiler, J. G. Messelaar en G. Grondsma, allen te Alkmaar. Voor het kleinbedrijf zijn 14 oandidaten- 1 listen ingeleverd^, waaronder bulten het com promis een lijst voor den heer P. Trapman te Schagen. De steomming zal waarschijnlijk 7 Maart plaats hebben. De candidaten voor het 'kleinbedrijf, ge steld volgens het compromis, zijn: R. Veldhuis, Allcmaar; A. Englander, Alk maar; L. Ooltof, Helder; A. Krijneni, Helder; J. Ringers, Alkmaar; B. Kuiper, Alkmaar; sterdam. We raden de kunstliefhebbers en degenen die van hartelijk lachen houden deze prima vertooning niet voorbij te laten gaan. Th. v. d. Kleij, Alkmaar; C. W. Keijsper, Alk maar; W. C. van Breda', Helder; Jn. Hoog land', Broek op Lamgendiijk. Voorts zijn nog eenJige lijsten ingediend, die niet in orde 'zijn, zoodat op deze lijsten gestelde personen nog niet kunnen woorden opgegeven. Op de door Schagen ingediende lijst zal een andere persoon geplaatst moeten worden, aangezien de heer P. Trapman wegens te late opgave niet in het Handelsregister voor komt, zegt de .Alkm. Ort.~ Liefdadigheidsvoorstelling R. K. Volksbond. Voor de Liefdadigheids-uitvoering, die a.s. Vrijdag- en Zondagavond in den N.R. Volks bond a.d. Molengracht, gegeven wordt, is ge kozen „De Hellas", Dit tooneelstuk is geschreven door den heer L. Haver en trekt overal volle zalen. In den Haag werd het onlangs drie avonden achter elkaar gegeven. Een stuk in den geest van de tijd, met so ciale strekking, waarin de auteur solidariteit en naastenliefde plaatst, tegenover zelfzucht en conservatisme, De beste dilettanten spelen in dit stuk mee en de eventueele baten komen, ten goede van een paar oude menschen die hun geheele le ven hard werkten en thans, door ziekte en anderszins, in zeer hulpbehoevende omstan digheden verkeeren. Het Bondsbestuur geeft desgewenscht hieromtrent inlichtingen. Vijfde Marineconcert. Het vijfde Marineconcert, dat Dinsdag avond gegeven werd, stond in het teeken van het jaarlijksch assaut. Geheel den avond, zoo wel tusschen de verschillende deelen van de vierde Beethoven-symphonie, als na het voorlaatste nummer, kwamen de danslustige jongelui binnen. Het behoeft geen betoog, dat dit minder was om het concert dan wel om het nadansje. Voor dit laatste alleen bestemd voor de officieren, adelborsten en hunne dames, was dan ook veel animo, I De heer Hazebroek had voor dezen keer de vierde symphonie van Beethoven op het programma. Dit was voor dit corps een eer ste uitvoering, die ook nog hier en daar de sporen daarvan droeg. Het was eene ver kwikking deze lentelijke syphonie van den grootmeester te hooren; het bekoorlijke adagio verplaatst ons in de geneuchten van een lente-avond, hetgeen in dezen harren wintertijd een genot op zichzelf is. De heer van Vessem bewees door zijn obligaat voor oboe (concert van Hfindel) op dit instrument uitstekend thuis te zijn en kreeg een harte lijk en welverdiend applaus. Behalve deze nummers hoorden wij nog als openingsnum mer de ouverture „Coriolan" van Beethoven, reeds vroeger gespeeld, en, na de pauze, de bekoorlijke Oberon-ouverture van Carl Ma ria von Weber, en tot slot, de eveneens reeds op vroegere concerten gehoorde suite van Halvorsen uit het drama „Tordenskjöld" dein populairen trant geschreven en door muzi kaliteit en melodieuse zetting boeiende Ri- gaudon, gevolgd door den suggestieven treurmarsch en den pakkenden en opwek- kenden krijgsmarsch. Toen konden de talrijke dansliefhebbers en liefhebsters de tafeltjes opzij zetten en met het hoofdnummer een aanvang maken en hun hart ophalen. „De KrlbbebtJter". Zooals bekend is alhier op le Kerstdag In Oasino een opvoering gegeven van hert gees tige stuk dat in Amsterdam zulk een opgang heeft gemaakt: „De Kribbebjjter", door het voortreffelijke gezelschap dat het Grand Theatre te Amsterdam bespeeld onder regie van Louis de Bree. De voorstelling heeft ook hier zulk een succes gehad en is bij een) elk, zonder uit zondering, zoo zeer in den smaak gevallen, dat de Casino-directie dadelijk een 2e op voering heeft afgesloten, welke wordt ge geven op as. Maandag. Zelden is er dan ook zulk een onderhoudend en geestig blij spel hier opgevoerd. Den geheelen avond wordt het publiek in den lach gehouden, soms onbedaarlijk en „De K ri ''In-bijter' heeft als lachetuk tevenis de groote verdien ste van niet onbenullig te zijn. 't Wordt zeld zaam mooi gespeeld daar de eerste rangs artisten van -het Grand Theatre met name: mevr. Julie de Gruiter. Minny van OUefen, Alida Crock, Willem Hunsche, E W. de Blauw, Jean Stapelveld, 1 eorg erenet, Piere Myin, Fuchs ea. Het is alleen al het geld waard omWilleon Hunsche te zien spelen ate „Oom - Geen wonder dan ook dat dit euke blijspe reed meer dan 350 maal is opgevoerd, w aar van 260 achtereenvolgende avonden te iun- RAAD60YERZ3CHT. Het is niet gemakkelijk om van deze be- grootingsdebatten, waaraan de Raad drie avonden en een vollen dag besteed heeft, in geoondenseerden vorm het verhandelde weer te geven. Zoovele en zoo veelzijdige indrukken volgen in die dagen elkander op; het een verdringt het ander en tenslotte dui zelt het iemand voor de oogen. 't Begon zoo mooi: daar was het voostel- van Breda tot rantsoeneering van den spreektijd. De heer van Breda vond, dat de algemeen® beschouwingen steeds veel te lang duurden! en stelde nu voor elks spreek tijd te rantsoeneeren. Maar daar moest de Raad niets van hebben. Wij willen vrij blij ven, het gaat niet aan onB aldus aan banden te leggen, zoo zeiden de leden. De soc.-dem. fractie, de sterkste in den Raad, had ver klaard, dat zij intusschen wilde medewerken aan de bekorting der debatten! en slechts één spreker had aangewezen. De andere fracties konden toen niet minder doen, en het gevolg ervan was, dat we den eersten avond al door de redevoeringen der eerste instantie heen waren eni wethouder de Zwart >g aan zijn repliek kon beginnen. Maar toert was het ook uil Want re- en duplieken namen twee volle avonden in be slag, en als de Voorzitter niet Vrijdag van twee uur af tot des avonds tien uur aan één stuk doorvergaderd had behoudens een pauze van een half uur voor een broodje en een kop koffie dan zaten we er Maandag nog in. Terecht werd hem door den heer Bok na afloop hulde voor zijn leiding ge bracht Deze heer dankte ook de pers voor haar werk. Een dergelijke appreciatie doet aangenaam aan; inderdaad is het werk van de pers in zulke dagen zeer zwaar. De Bur gemeester had dan ook de hoffelijkheid den Matsten dag aan de verslaggevers versna peringen te presenteeren, waarvoor hem bij deze namens onze beide collega's (den offi- cieelen stenograaf en den verslaggever der Nieuwe Heldersche Courant) dank wordt gebracht De bode had het Vrijdag ook druk. want er moest in de gauwigheid, gezorgd worden voor de noodig© broodjes en koffie, die ten stadhuize werden geconsumeerd Een dergelijke lunch ia wel een novum in onze gemeentelijke geschiedenis. christendemocraat was nu juist niet sympa thiek. Hoofdzaak var zij® betoog was net standpunt zijner partij uiteen te zetten, en den volgénden dag kreeg hij daarvoor van den heer Bok een geduchte afstraffing. Het is wel waar, zooals de heer Staalman Ter zake. Na het eerste, aanvankelijke sucoes van het pogen des hoeren Breda tot beperking van den spreektijd, kwamen de sluizen der welsprekendheid in tweede in stantie loa Hetgeen in de algemeen© be schouwingen gehoord went was in hoofd zaak critiék van de njet-socialistische lieden vafi. den raad tegen de gestie van de sociaal democratische wethouders. Zooals de heer Adriaanse glunder lachend zeide, hadden de heeren 'hem vergeten. Ja, zeide de heer Ver stegen later, dat koont, omdat u den gang naar Canossa indertijd gedaan hebt. (Mis schien weten de lezers het niet, maar de heer Verstegen heeft meermalen blijk gegeven van zijn klassieke ontwikkeling, vandaar zijn klassieke beeldspraak). Om1 aan den geweldigen druk van het op de gasfabriek rustende kapitaal te ontko men, was indertijd door het Normalisatie- Adviesbureau (dat is een bureau, dat in ver schillende gemeenten) onderzoekt en advi- later opmerkte, dat elk rechtsoh lid aldus bij tijd en wijle zijn inzichten naar voren brengt, maar het zal hier ook alweer geweest zjjsn dè scherpe agressieve toom, die de heer Staalman meende te moeten aannemen. Deze heer had in ander opzicht ook nog scherpe kritiek te aanvaarden. Zijn aanvallen op de sdja.p. be zorgden hem een terechtwijzing van den heer Verstegen, die zeide, dat de heer Staalman toch werkelijk mdet de man was, die het recht had tot kritiek op de Sjda.p Immers, deze is in vijf-en-twintig jaren tot grooten Moei ge komen, terwijl de partij des heeren Staalman zioh bepaalde en bepaalt tot een familie- vennootschap" Hartendort-StaaLman-StaaJ- mian. Een derde maal kreeg de heer Staalman een afstraffing van den heer Verstegen we gens zijn aanval op den directeur der water en lüchtbedrijven. De replieken der aangevallen sociaal-demo craten werden uit den aard der zaak tot een peroratie voor het socialisme. De heer Bor- kert, die reeds den eersten avond optrad om zijn aangevallen partijgenooten te verdedi gen, begon daarmee. Op de verwijten, dat zijn toon ietwat zelfingenomen klonk, antwoordde hij, dat inderdaad zijn partij reden had t-rotsch op haar werk en haar wassenden invloed te zijn. De s.dajp. is haar kinderschoenen ont wassen; zij voelt zich niet langer de vertrap- pelinge van vroeger; zij heeft macht en in vloed gekregen, de maatschappelijke ontwik keling gaat in de richting van het socialisme: allemaal symptomen, die naar zijn meerling reden tot verheugenis geven voor haar aan hangers. Er zou over die algemeene beschouwingen nog zeer veel te zeggen zijn, maar het zou den lezer gaan vervelen als wij al' te lang uitwijdden. De heer De Zwart, die den eersten avond zijn' repliek aanving, verliet den vol- gendien avond, na zijn betoog te hebben ge ëindigd, wegens ongesteldheid de vergade ring, en is niet teruggekeerd. Hoezeer men zijn politiek vaak verkeerd achtte, de Raad prees, zonder voorbehoud, zijn ijver, zijn werkkracht, zijn energie. Wij willen hopen, dat de heer De Zwart zich weldra weder geven S kan aan het gemeentewerk. 1 Bij die algemeen© beschouwingen werd heel wat overhoop gehaald. Er zijn dan vaak aar- 1 dige momentjes te boetestaven; momentjes, waarin als Taketten in een vuurwerk, ünter ruptie na interruptie door de raadzaal ken tert. Vooral de heeren Boakert en zijn alter ego Staalman zijn daar sterk in. De heer Staalman blaast op geweldige maoiier van den toren, maar als hij een interruptie Op zijn weg ontmoet, pakt hij die aan, doet er zijn voordeel mee, maakt den interrampant vaak belachelijk en weet haar triomfantelijk uit te buiten. Maar de sociaal-democraten geven ook geen kamp, en als dan. op een zeker oogenbüiik, de heer Verstegen glunder lachend spreekt van de „familie-vennootschap" van de christen-democratische partij, dan zit de heer Staalman wel een beetje sip ite kijken. Nog eens, het is ondoenlijk om het vele, dat in deze dagen ter sprake is gebracht, langs den weg van een overzicht aan den lezer kenbaar te maken'. Zoo'n overzicht zou, wïldle het volledig 'zijn, in dagverdeeöingen moeten worden ingedeeld. Wü willen dian ook den befangsteüenden lezer aanraden voor ditmaal maar het verslag te raadplegen. seert op welke wijze bezuinigd kan worden de diensten) geadviseerd een z.g. amor atiefonds te stichten, waarin uit de ge wone middelen jaarlijks een som worde ge stort en waaruit jaarlijks wordt geput voor aflossing en rente. Op die wijze zou dan de gasprijs kunnen worden verlaagd. Nu hac dit Bureau berekend, dat jaarlijks een be drag van 107.000,— noodig was daarvoor en dat vonden B. en W. te bezwarend voor de gemeentekas. Zij stelden daarom nu voor een overschot van de jaarlijksche afschrij vingen, dat thans als bedrijfskapitaal wordt aangewend als ontvangspost te plaatsen ten einde op die wijze den kapitaaldienst te ver lichten. M. a. w. en wat populairder gezegd: Zij bepaalden een gasprijs beneden den kostprijs, met de bedoeling daardoor het f asdebiet op te voeren. Mocht dan aanvan- elijk eenig tekort ontstaan tengevolge hier van dan wilde men dit op papier uit de overschotten van eenige leerlingen, die als reserves waren gehouden dekken. Vol gens het ooilege wees alles op een toene ming van het debiet, en dientengevolge zou den die reserves niet behoeven te worden aangesproken. Tegen deze theoretische wij ze van handelen nu ging het felle verzet van de heer Grunwald, die het onjuist achtte om deze voor uitbreiding en vernieuwing bestemde gelden te bestemmen tot het laag houden van den gasprijs. Voorts verzette deze heer zich tegen een nieuwen belastingpost, die als ontvangst ge raamd was, n.L een bedrag van 60000,— voor eene straatbelasting en tevens voor een opcentenheffing op de vermogensbelasting De heer Grunwald betoogde, dat nu (lid Stoten den elsch gesteld hadden, (dat uit de Inkomstenbelastng geen hooger bedrag mocht worden geraamd dan 100.000,— het niet ««"ging op deze wijze andere belastin gen binnen te smokkelen. Zijns inziens zou den dan ook Ged. Stoten dezen poet niet goedkeuren. Ofschoon wij in het eerste geval aan de zijde van den heer Grunwald staan, n.1. dat het niet juist is de reserves uit een bedrijfs winst te gebruiken in dat bedrijf, meenen wij, dat hij in het laatste geval zich ten on rechte verzette tegen deze belasting. Afge zien natuurlijk van het feit of men al of niet instemt met zoo'n straatbelasting en of men het wenscheltfk acht deze nieuwe belasting in te voeren, heeft deze heffing toch met de als grenB gestelde opbrengst uit de In komstenbelasting niets te maken. In dit op zicht was de argumentatie des heeren Grun wald niet sterk. Wat nu die gaspolitiek betrof, er waren meerdere leden, die het daarmede niet eens waren. Uitvoerig betoogde ook de heer van Breda het verkeerde ervan. De Raad heeft zich er, na de uitdrukkelijke verzekering, dat de reserves niet aangesproken behoefden te worden, mee vereendgd. Van de verdere in eerste instantie gehou den redevoeringen) gaan wij die van den heer Bok, die zeer kort was, voorbij. De heer Staalman evenwel hield een zeer agres sief betoog tegen den heer van Breda we gens diens rantsoeneeringsvoorstel. C*est le ton qui fait la musique en de toon van dezen GEMEENTERAAD. Wegenbelasting. B. en W. hebben een voorstel ingediend tot invoering van eene wegenbelasting. De belasting bedraagt 6 van de belastbare op brengst. Het totaal bedrag dat uit deze heffing ver kregen zal worden, is geraamd op 60.000. De betrekkelijke bijdrage wordt in ons num mer van Zaterdag a.s. opgenomen. Huurtoeslag voor woningen van Volkshuisvesting. Meenden B. en W. oorspronkelijk te moe ten wachten met een prae-advles inzak© het voorstel van den heer Zondervan, luidende „De Gemeenteraad besluite bij te dragen in de huur der 62 woningen van de Ver- eeniging voor Volkshuisvesting aan den Brakkeveldweg, een bedrag van 8000,- per jaar," waarop 'door den voorsteller de volgende toelichting wordt gegeven: „Het wil ondergeteekende voorkomen, dat de huren voor bedoelde woningen veel te hoog zijn, waardoor déze worden betrok ken door huurdets, welke niet in de eerste plaats zijn aangewezen als te moeten wor den geholpen door Volkshuisvesting, ter wijl anderzijds gezinnen met lage inko mens en voor wie Volkshuisvesting en de Woningwet feitelijk zijn tot stand gebracht, niet in aanmerking kunnen komen om de ze woningen te betrekken. Door van Gemeentewege een toeslag op de huur te geven vobr deze 62 woningen, zou de huurprijs me^ gemiddeld 1,per week kunnen worden verlaagd.'' (gei) B. Zondervan. thans komt het B. en W. gewenscht voor om nu reeds hieromtrent hun standpunt uit een te zetten, ongeacht het antwoord van den Minister van Arbeid aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" ten aanzien van dit punt. Een toeslag van f 1,per week e® per wo ning ais bijdrage in de huur der 62 woningen aan den Brakkeveldweg komt volgens het College neer op een bevoordeeling van de huurders dezer woningen, bevoordeeling, waarvan de kosten zullen moeten worden ge vonden uit de belastingen, wqaraan alle be lastingplichtigen zullen hebben hij te dra gen. B. en W. wijzen bovendien op het on billijke gelegen in het feit, dat de toeslag al leen ten goede zal komen aan 62 huurders die gemiddeld een huurprijs betalen van 5,per week welke onbillijkheid in het bijzonder zal gevoeld worden door huurders van soortgelijke woningen, waarvan de hu ren ongeveer dezelfde zijn. Met het oog hier op kan het dan oi. ook niet uitblijven, of er zullen, wanneer het voorstel wordt aangeno men, meerdere verzoeken van dezelfde strek king komen. Bovendien zijn B. en W. van oordeel, dat, al mocht Uw Raad besluiten den toeslag te verleenen, de financiëele regeling dezer aangelegenheid op de begrooting niet de ver- eischte goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten zal erlangen. B. en W. verwijzen hierbij naar het K. B. van 21 October, No. 97, waarbij in beroep beslist werd, dat een besluit van den Ge meenteraad tot het verleenen van een toe slag op de Werkloosheidsuitkeeringen niet voor goedkeuring vatbaar is, omdat een zoo danig besluit wijzigingen aanbrengt in de normen, waarbinnen de Minister er naar streeft uitkeeringen te bepalen. De onderwerpelijke aangelegenheid is daaraan analoog. De Minister van Arbeid toch bepaalt samen met den Minister van Fi nanciën het exploitatietekort, nadat de hu ren zoo hoog zijn gesteld, als de omstandig heden toelaten (Art. 18 Woninghesluit) en op grond daarvan de jaarlijks te verleenen bij drage, waarvan het Rijk en de Gemeente elk een deel betalen. De Gemeente loopt daarenboven nog de kans, dat het Rijk, bij toekenning van een gemeentelijken toeslag aan de huurders, zijn jaarlijksche bijdrage met hetzelfde bedrag vermindert of geheel intrekt. Om bovenvermelde redenen ontraden B. en W. de aanneming van het voorstel-Zon- dervan. Huurprijzen Volkshuisvesting. Bij schrijven aan den Raad verzoekt het Bestuur- der Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder" alhier, overeenkomstig de voorwaarden, waaronder voorschotten en bij dragen aan de Vereeniging zijn verleend, goedkeuring op de huurprijzen van de wo ningen behoorende tot het complex Van Ga lenstraat. De huren zijn zonder de kosten van water leiding per week gesteld: 8 woningen op 2.50 p. week (bestemd v. ouden v. dagen); 9 idem op 6.p. w.; 8 idem op 5.10 p. w.; 9 idem op f 5.25 p. w.; 11 Idem op 5.50 p. w.; 5 idem op 5.76. p. w. B. en W. stellen voor de gevraagde goed keuring te verleenen. Uitkeering werkloozen. B. en W. hebben aan den1 Raad het vol gende schrijven' gericht: Door de groote werkloosheid zuilen aan de werkloozenkas van vele vereenigiingen zware eischen worden gesteld. Het is te voorzien, dat vele kassen, die nagenoeg alle geen re serve meer bezitten, om het loopende jaar uit hare gewone inkomsten (bijdragen dier leden en 100% subsidie) niet aan hare verplichtin gen zullen (kunnen voldoen. In verhand hier mede heeft de 'Regeering maatregelen geno men, opdat de werkiooze leden van de met name genoemde vereenigingen niet van uit keering verstolken zullen zijn. De door de Regeering getroffen regeling te opgenomen in een circulaire van den Mi nister van Arbeid van 5 December 1921. Zij komt in hoofdtrekken neer op het volgende: In 1922 worden uitkeeringen uitsluitend gedaan aan de daarvoor in aanmerking ko mende leden, die wonen in 'gemeenten, die zich tot medewerking aan de uitvoering der regeling hebben verbonden. De als maximum uit te ikeeren bedragen zijn voor deze ge meente met ter zijde stelling van hetgeen daaromtrent in de verschillende regleanenten der werkloozenkassen is bepaald: voor gehuwden en (kostwinners f 2.55, voor ongehuwdien, niet hij ouders inwonend, f 1.95 en voor ongehuwde®, hij hun ouders inwo nend, f 1.05 per dag. Indien krachtens het reglement eener weridoozenkas lagere bedragen zouden moe tien worden uitgekeerd dan de (bovenver melde, dan treden eerstgenoemde daarvoor in de plaats. Het hedirag, .waarmede de uitkeeringen ge durende het jaar 1922 de inkomsten' uit 'bij dragen en subsidie te (boven gaan, wordt door het Rijk aan de Vereenigingen terugbetaald. In den door het Rijk te dezen te ibetalen bijZonderen steun moeten de gemeenten naar verhouding van de gedane uitkeeringen aan de ter plaatse wonende leden 1/8 bijdragen. Verzoeken om het evenbedoeld gemeente lijk aandeel op (minder dan 1/8 te steHen1, zijn bij voorbaat afgewezen. Qndér de getroffen regeling zullen voor deze 'gemeente thans reeds vallen de volgen de vereeniigi ragen: Centrale Bond van Transportarbeiders Ohr. Zeeüedenbond in Nederfand; Ohr.-Dem. Bond van Zeelieden, Haven1- en Transportarbeiders Allg. Ned Metaal'bewerkerébo nd Ned. R.-K. Metaallbewerkeatebond. Ben kosten-berekening is uiteraard niet te geven. Vooral ten behoeve van de werkiooze leden der eerste drie genoemde vereenigingen ls door ons aanvaarding van dleze regeling o® vermijdelijik geacht. Bij aiiet aanvaarding zou nl. gedurende dit jaar door het instituut der werkverschaffing en' door steunverleening door organen van armenzorg hulp moeten worden geboden. Verzwari ng der lasten zou hiervan voor de gemeente het gevolg zijn. In het gunstigste geval, bij toepassing dier werk verschaffing, zou ten minste 50 der uit gaven voor rekening der gemeente kooien, terwijl krachtens de 'getroffen regeling 1/8 in het hoven aangegeven verschil moet wor den bijgedragen. Nu de termijn, 'binnen welken aanvaarding der bedoelde regeling moest worden bericht, zoo kort was gestold, hebben wij niet geaar zeld om zulks in bevestigenden -zin te doen. Wij willen niet het volgende «jnderwerp hiermede in nauw verband staande behan delen, alvorens nog uitdrukkelijk onder uw aandacht te hebben gebracht, dat geen uit keering uit de werkloozenkassen mag worden verleend aan de werkiooze leden, wonende in gemeenten, die dd regeling niet hebben aan vaard. Het normale subsidie moet door de gemeenten evenwel' op de gewone wijze wor den betaald, onverschillig of zij al' dan niet tot de vermeld© regeling medewerken. Het onderwerp, dat wij zoo even aanroer den, is een regeling, die door den Minister van Binnen'landsche Zaken is getroffen, be- oogende steunverleening aan werkloozen, die niet onder de hiervoor bedoelde regeling vallen. Deze regeling, die vervat te in de circulaire van 7 December 1921 van dien Bewindsman, bedoelt het verleenen van sVbsidie in de kos ten van ondersteuning van werkloozen, die op het tijdstip, waarop zij werkloos werden, werkzaam waren In verschillende aangegeven bedrijven, ■waarin naar 's Ministers meening algemeene werkloosheid tengevolge van de crisis heerschf. Volgens de ministerieele circulaire worden de werkiooze arbeiders als volgt onderschei den: a. „Uitgetrokkenen", dit rijn uitgetrok- kenen van een vanwege het Departement van Arbeid gesubsidieerde werkloozenkas, die nog niet gedurende het door den Minister bepaalde aantal weken steun hebben genoten. b. „Dubbel uitgetrokkenen", t w„ die uit getrokkenen van een werkloozenkas, die ook reeds gedurende het aantal weken steun heb ben genoten, volgens de door den Minister getroffen regeling. c. Reglementair nog niet recht hebbenden op de uitkeering uit de werkloozenkas. d. Ongeorganiseerden. Hiertoe worden gerekend te behooren diegenen, die geen lid zijn van eten werkloozenkas. In deze gemeente zal de steun voor de le groep bedragen: a. voor gehuwden en ongehuwde, koet winners f 12 per week, benevens 1 1.35 per gezinslid1 'boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen; b. voor kostgangers f 9 per week. De steun zal voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 24 weken en voor de kostgangers 18 weken (bedragen. Voor de overige groepen' te de steun: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 11 per week, benevens f 1.20 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen; b. voor kostgangers f 8 per week. De ministerieele voorschriften stelen voor den duur dezer uitkeeringen 'geen termijn. De kosten van ondersteuning van groep a komen in den regel voor de helft, die voor de groepen b, c en d geheel ten laste der gemeente. De Minister opent echter de moge lijkheid, dat ln de kosten van ondersteuning van groep a een hooger© rijksbijdrage en ook in die van de groepen b, c en d een rijksbij drage wordt verkregen. Wij twijfelen er niet aan, dat bij een werk loosheid ate in deze gemeente heeracht en, gelijk te verwachten te, voorioopig zal blijven beerscben, deze rijksbijdrage zeker zal wor den verkregen. Hiertoe zullen wij- dan ook met het oog op den financieelen toestand der gemeente pogingen aanwenden. Wij hebben aan den Minister verzocht voor de uitgetrokken visschers in deze gemeente de steunregeling van toepassing te verklaren en wel van 1 Januari 1922 tot 1 April a.s. Wij zijn hiertoe niet 'overgegaan dian na te hebben gevraagd om de wenMoosheidsuitkeering ten aanzien van alle visschers tijdelijk buiten weiking te stellen en de steunregeling voor allen te laten gelden. Onzes Inziens zouden de voordeden, welke verbonden zijn aan steunVarfeening in den aangegeven vorm ruimschoots opwegen tegen de schorsing van de weridoosheidsuitkeering. In het tegen overgestelde geval zou n.'l. de visscherevloot voor een groot gedeelte worden opgelegd, terwijl' bij algeheel© toepassing van de steun regeling het vteschersbedrijf intact kon blij ven. Hiertegen bestond bij' den Minister even wel overwegend bezwaar. Daar echter de visschers tegenwoordig een slechten tijd! doormaken en voorziening drin gend noodig is, aangezien het- grootste deel der leden (i. c. de visschers) van den Chr.- Dem. Bond' van Zeelieden, Haven- en Trans- Tortoibeiders op 21 dezer en dat van den Ohr. Zeeliedenbond op 27 dezer zal zijn uit getrokken, waren wij wel genoodzaakt boven vermeld verzoek om toepassing der regeling te doen. Tot nu toe ontvingen wij geen ant woord. B. en W. verwijzen den Raad voorts voor Heide aangelegenheden naar de gewisselde stukken', die ter lering zijin nedergelegd. Samenvattende stellen B. en W. den Raad voor goedkeuring te verleenen op bovenom schreven' handelingen. De kostem, welke hier mede zullen gepaard 'gaan, worden te zijner tijd ter vaststelling bij de gemeente-begroo ting voorgelegd. Vergaderingen, Vermakelijkheden, ene. Vrijdag 10 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorateiling R.-K. Volkabond, 8 uur. Zaterdag 11 Februari: Feestavond 10-jarig Jubileum Ver. r. Over heidspersoneel, Casino, 8 uur. Zondag 12 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Dansen „T.a.v.e.n.u.", Oasino, 4.80 vur. Dansen „T.o.p", Casino, 7 uur. Bal Casino, 9 uur. Propaganda'-Uitvoering Bond van Staatspen- sionneerlng. Café „Prins Hendrik", School- vaart, Jul'ianadorp. 8 uur. Maandag 18 Februari: Tooneelvoorstelling Kribbebjjter". Oa sino, 8 uur. Vergadering Hoofd-Comité Marine-sjionu- ment Hotel „Believue". 8 uur. Dinsdag 14 Februari: Openbare Vergadering Communistische Par tij. D. Wijnkoop, Casino, 8 uur. Algemeene Vergadering Afd. Helder van den Vrijheidsbond, zaal v. Weelde 8.16 u. Woensdag 16 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling „Tavenu", t uur. Liefdadigheids voorstelling „Jan Ongeluk", Casino, 8 uur. Lezing over .Koningschap", Gereform. Kerk Spoorstraat, 8 uur. Vrijdag 17 Februari: Tooneeluitvoering „Vereen, zij ons ftrsvsn". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Uitvoering Mandolineclub „Ars «t Labor", Casino, 8 uur. Woensdag 22 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling „Tavenu", uur. Uitvoering Isr. Tooneelvereen. „Ondet Ons" Casino, 6 uur. Donderdag 23 Februari1: Openbar© Vergadering Vereeniging „De Dageraad!". Spreker Dr. J. v. d. Brink. Oasino, 8 urur. Vrijdag 24 Februari: Openbare Algemeene Vergadering Afd. Hel der vtin den Vrijheidsbond. Spreker de beer Henri J. ter Hall, Lid der Tweede Kamer, in de bovenzaal Algem. Tehuis voor Militairen, 8.15 u. Zaterdag 26 Februari: Bal-Masqué „T.o.p.". Casino. ma.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5