VOOR DE VROUWEN MMaatfK 'V BABBELUURTJE OVER MODE. De „Casaque". De „Casaque" of op z'n Hollandsch: de heupblouse is een van de weinige kleeding- vormen, die, weliswaar onder steeds wisse lende figuratie, buitengewoon lang en goed stand houden in de mode van de laatste sei zoenen. Dat wil werkelijk heel wat zeggen in onzen vluggen, neen: jachtenden en bij uitstek wis- pelturigen tijd waar zelfs op sommige oogenblikken der allerbeste en allernieuw ste vindingen het in der smaken grilligheid niet langer dan hoogstens één jaar of een jaargetijde uithouden. En wat te dezen opzichte nog meer be duidt: Dit kleedingstuk verdringt wan neer de teekenen niet bedriegen al meer en meer de „gewone" blouse <d.w.z. die, welke i n de rok gedragen wordt). Misschien is de tijd niet meer ver, dat zelfs in het oog van de meest vasthoudende dege lijke vrouw de oudere vorm het totaal heeft afgelegd tegen nieuwen.... Nu dient gezegd: wanneer wij eenmaal dit losse, soepele model gedragen hebben, bevalt ons de gewone blouse veel minder. Het schijnt ons dan of we deze veel „stijver" zijn gaan vinden. Bovendien, dit model is meer nog dan het gewone, bij uitstek geschikt voor semi-offi- cieele dracht.voor visite- en theater-tail le. Zij is in dit opzicht een ware uitkomst voor de keeren, dat we geen zin hebben om een in het oog loopende zijden of gekleede japon aan te doen. Bovenstaand model van een casaque is gemaakt van een afgepaste shawl. Van de versiering van de einden is dan gebruik ge maakt als afwerking. Het gedrukte of inge weven patroon dient voor afzetting van de hals, ceintuur en mouwen. In den regel zijn deze stukken vervaar digd van zijde-stof, voile-Ninon of mouse- llne. Wat deze shawls of echarpes betreft: Er 4 zijn in dit artikel zooveel verschillende vor men, dat van sommigen zelfs 'n allerliefste robe te maken ls. Inmiddels is model I ook heel goed na te maken van effen zijde en effen dunne stof fen. Men prepareert er zich dan op de randen van hals en mouwen in goed contrasteerende kleuren te borduren. vallend, geven een dusdanig elegant effect, dat men zich zonder den minsten schroom „ge kleed" kan voelen in dit toch in den grond uiterst eenvoudige kleedingstuk. Bij wijze van afwisseling kan men de taille ook zoo maken, dat de slippen er met druk- knoopen aangeknipt zitten en men dus naar verkiezing ook het enkele jakje op een stof fen rokje dragen kan. RECEPTEN. Fl. m. 12 stuks. 500 gr. resten gaar vleesch; 1 ei; peper: noot; een uttje; V2 lepel gehakte peterselie; 100 gr. oud 'brood1 'zonder korsten; l'/2 dL. verdund bruin van jus; 60 gr. vet van jus of boter; paneermeel. Kook het fijngehakte uitje even gaar in het verdund bru.n van jus, week hierin het broodkruim en vermeng dit imet een geklopt ei, peper, geraspte noot en fijngehakte peter selie, het fijngehakte vleesch en een weinig jus. Maak van deze massa gelijke platte koekjes, haal ze door geklopt ei of eiwit en paneermeel en bak ze in de koe'kepam in wat boter mooi bruin. Presenteer ize dadelijk. Voor 5 6 personen. 4 sinaasappelen; 1 citroen; 4 eieren (kalk- eieren best te gebruiken); pl.m. 100 graim suiker; 2 talblettensuikertjes. Roer in een pannetje 2 heele eieren en 2 dooiers met de suiker en de sdhil van 1 schoon geborsteld,en sinaasappel (döor met een paar tablettensuikertjes stevig over de schil te wrijven) pl.m. 6 minuten, Voeg de gezeefde sinaasappel- en citroensap, onder roeren, toe. Klop het wit van 2 eieren zeer stijf. Laat de eieren en de dooiers met het sap, onder goed roeren, op de kachel binden en roer deze massa dan zoo heet mogelijk met een houten lepel, luchtig door het stijf gesla gen eiwit. Geef de vla in een schaaltje. Presenteer er soezen of biscuits bij. Hoewel in vorm zoo op het eerste gezicht geheel verschillend van no. I, is ook dit een zuiveren vorm van casaque en bijizonder snoezig. Stel het u b.v. eens voor van ivoor kleurige crepe de chine, benaaid volgens de teekening met paarlmoer loovertjes of kleine kraaltjes en de groote motleven geborduurd In pastelblauw. De sierlijke zlgzag-vormige zijpanden lang over het paitelblauw zijden rokje heen UITSLAG JUTTER-PRIJSVRAAG No. 2. Oplossing Jutter-prijsvraag no. 2. Wij ontvingen van deze prijsvraag een groot aantal oplossingen. Op enkele weinige na waren deze alle goed, hoewel ze nochtans zeer uiteenliepen. De oplossing van de vraag op welke wijze de vierentwintig plaatsen voor de zetters konden worden verdeeld, zóó, dat de chef slechts een der werkplaatsen behoeft te passeeren als hij weggaat, is op verschil lende manieren te geven. De beste en meest praktische volgt hier. Oplossingen in dezen geest ontvingen wij van: J. J. M., GrietjeS., AnnleK., P. J. V. Jr., D. D. (diens teekening was verre van fraail)' W. de J., W. B. Cz., Cocksdorp; J, v. d. 8. Do meeste oplossers evenwel haddch het in andere richting gezocht. Zij verdeelden de beschikbare ruimte In vier-en-twlntig trapesia, waarmede dus ook werd be reikt, dat de chef slechts door de ruimte van een der werklieden de drukkerij behoefde te verlaten. Maar een trapesiumvormige plaats voor een zetter is niet zoo practlsch, en daarom komen deze goede oplossers op de tweede plaats. Dit waren: J. Z.; D. C. W. R.; met het meetkundig bewijs erbij, L. v. L„ weeshuis, Ch. G. J. D., J. H. v. K., Ko. M„ J. M., Tuindorp, J. M. v. d. B„ die ons den vriendelijken raad gaf de drukkerij in wer kelijkheid niet zóó in te richten (geen nood, hoorl), D. O. B., C. H. G. Jr., C. H., die óók een foutieve oplossing zond, Cor H., J. G, V., J. d. Z. Varianten op deze oplosingen werden ge zonden, waarbij men de 24 plaatsen gedeelte lijk als driehoeken projecteerde, en de mid dengang als rechthoeken behield, door: Lina M., C. L. W. F. C. v. L„ O. en G. M„ A. O. A. B., dr. G. B„ J. Th. O., C. B. De volgende oplossers hadden het nog op andere wijze gedaan, O. P., B. Pr., Wijntje T., F. A. P., All en Nannlng D„ H. N., J. K., Co. J., E. B., H. T., die zeer artistieke pop petjes teekende en den chef een hoogen hoed opzette, Dirk S., die een mooie teekening maakte in rooden inkt, en allerkeurigst de woorden schreef, Lena G„ Reina v. H., O. K., L. K. Totaal ontvingen wij dus 45 goede op lossingen. Een der oplossers had een fraaie teeke ning gemaakt en die gekleurd. Dit was een praktische man, want hij gaf meteen op hoe de doos post, als die hem ten deel viel, moest worden bedrukt. Jammer, dat zijn oplossing foutief was, want zij voldeed niet aan de voorwaarde, dat de chef slechts de werk plaats van één gezel passeeren mocht. Een andere oplosser maakte de voor eiken man beschikbare ruimte zóó kronkelig en inge wikkeld, dat de vierentwintig mannen elkan der in den weg zouden loopen. Een derde foutieve oplosser had een fraaie teekening gemaakt. Jammer van zijn werkl Bij loting is de prijs ten deel gevallen aan W. de Jong, Stakmanbossestraat 24 Helder. Deze gelieve een doos uit te kómen zoeken en ons op te geven wat hij er op wil gedrukt hebben. De dwaasheid ten top. Te Parijs zijn eenige dames opgemerkt h^Hparaplui van Landru is afgebeeld! met een paraplule met knop, waarop de kop in Landru is afgebeeld! Zouden zij er een' talisman in zien om van de kennismaking met een dergelijk heer schap als de Blauwbaard van Gaanbais be vrijd te blijven?. Een eenzauu zwerver. l ij kwam ri zijn ee. \ie en doolde langs jen .j'U,.trjiikaiit en den zeedijk. Je kon 't hem joj aanzien, dat het spchte tijden voor hem warui. Hij trachtte lan^s dien buitenkant wat v.' te s Kooien, oooii een bende vaste ingezetenen lieten hem .geen rust. Wat wou hij ook? Laat hij Wijven in zijn eigei draven! Anders ikoim je toch ook niet hier? schreeuwden ze hem toe. „Ga naar je eigen land, daar hoor je thuis, imaar hier niet, hier is ons terrein." En ze beschimpten hem en trachtten hein te verdrijven. Het was een zielig gezicht. Ze hadden goed' praiten: Blijf in je eigen land! Maar dan most er wat te kikkeren zijn. Dat zou wel gaan als de vorst niet alles met een ijskorst had bedekt en cnu bovendien de sneeuw alle landerijen had bedolven. Het zou nog wel gegaan zijn, teem hei kahnpjes-aan vroor, toch toen de ijskorrel- tjes het z.g. zilverzand stoven uit wolk- looze lucht en alles stolde met een ijskorst, was er voor den reiger, want die was de zwerver, niets meer aan voedsel uit slooten en plassen op te diepen. De maag jeukte en spijt, driedubbel spijt had hij er van, dat hij met zijn soortgenooten niet opgehoepeld was naar de boorden van den NijL Doch met nog een stuk of wat anderen had hij 't er op gezet in Holland te blijven en. daaraan hield hij koppig vast, dtoch nu. nu de winter zoo bruusk optrad, had hij toch Wel wat spijt van die koppigheid. En 't was nu niet meer de moeite waard om op te doeken en daarom bleef hij maar zoo dicht mogelijk bij honk. Doch die jeuk dn de maag! Dat werd al schrijnender en dlaarom was hij eens op ver kenning uitgegaan naar den zeekant en speurde naar een mosseltje of een vischje, een garnaaltje of ander lekkerbeetje. Doch daartegen verzetten zich met ale kracht en macht de kraaien en meeuwen. Het was bier toch al schraalhans is keu kenmeester. Hadden1 ze hier al geen opvre- ters genoeg. Eiken dag groeide het leger van verhongerden aan. Daar had je b.v. al het heirleger van smienten en eenden. En nu ;nog een reiger ook! Neen, maar, dat zullen we hem wel inpeperen. En ze vielen hem aan en dachten 'hem on den kop te trommelen, ril och daar was heer reiger zelf nog bij en priemde den snavel omhoog, klaar om te spietsen. Ze bleven hem dus van het lijf. Dooh rust had hij niet, want steeds zaten ze hem op de hielen en van rustig staan te wachten aan den waterkant, zooaüs hij dat gewoon was op zijn1 terrein, tijden aaneen, loerend op een vischje, was hier heelemaal geen sprake. Hij moest het terrein verlaten. Zijn honger was niet gestild' en met stillen wiekslag, klepte hij weg, den kot) nog wat dieper in de schouders getrokken, om, als de winter nog langer zou dluren, misschien langzaam, o zoo langzaam weg te sterven. Want zelfs een schot hagel zou hem niet uit z|jn kommer verlossen, omdat hij zelfs geen vijf oent kruit en lood waard was. Arme zwerver! Hoe de b«en met elkaar „spreken". In het laatste nummer van „Onze Tuinen" komt een uitvoerige beschrijving van de oyolamencultuur voor, zooals zij in Aalsmeer bij een van de voornaamste cycfLamenkwee- kers wordt toegepast. Hetzelfde nummer geeft ook een beschrij ving van het kweeken van vijf bekoorlijke kamerplanten en in het btiblad „Dieren van huis en hof' komt een beschrijving voor van interessante proeven, door prof. Karl von Trisóh genomen om vast te stellen,, hoe de bijen met elkaar „sproken". Uit verschillende proeven, waarbij hij de bijen merkte, stelde prof. von Trisoh vast. dat op het signaal van de „dansende" bij alleen die bijen, die het eerst van een bepaald schoteltje suiker of een bepaalde hloemlhloeseim gesnoept hadden, weer bij diezelfde suiker of dien bloesem te rugkeerden, maar niet naar andere schotel tjes gingen, die aanvankelijk door andere bijen waren „ontdekt", Is er een lekkernij uitgezet, waar niets van te hialen ls, dan maakt de „dansende" bij bewegingen, waar aan de andere bijen weten, dat ze gerust thuis kunnen blijven, waardoor kracht- en aibeidsvempilllng wordt voorkomen. Vulcaan-erupties. kwant er een1 Iheer aan,, öde vroeg: W i vent, wat is dat nu?" iDicky kon geen'ant' woord' geven en daarom zei Mammie: „Ach" mijnheer, imijn kleine jongen (heeft zoo'm ver.! ir.et, omdat de,reus dicod' is!" „O", zei dè heer: „Maar de reus is heelemaal niet, dooi Ik hen de reus. Kom maar eens imee". Dieky kook hem stomveifbnfisd aan en volgde toon mot Miamrny clan heer door verschillende gangen tct ze in een kamer kwamen. En daar lag de doodt reus nog op den grond Dieky begon el weer te snikken. Maar <b' heer zei: „Wacht nu even", en ineens glee(j hij 'r het omhulsel van den reus, stond r,p en tilde Dieky op zijn schouders. Piek-- schreeuwde van plezier. En toen de reus het tooneel op stapte en voor de tocsahouwej in de zaal hoog met Dieky nog altijd on zijn schouders, juichten' Martha en Elly ook. Dus denk jullie er maar cim als de reus uit een pantomime dood neervalt, dan doet het hom heelemaal geen zeer. En als jullie huilt, omdat je het zoo verschrikkelijk vindt dan kruipt de iman, die voor reus speelde' springlevend uit het omhulsel. Oplossing der vorige raadsels. I. Zomervaoam/lie zon eva citer ma. n. Winkel. Peter. Winter. Pekel. Goede oplossingen van beide raa disels out- vangen van: E. C. A.; A. C. A. B.; K. B.; S. B.; K. ter B.; F. en M. B.; J. B.; O. C. B.; G. W. H. B.; G. de B.; H. B.; P. C. de B.; P. de B.; A. v. d, B.; A. B.; A. B.; M. te B.; E. B.; S. C.; D. D.; C. D.; F. D.; K. van D.; A. en N. D.; J. E.; M. T. E.; A. en H. F.; H. F.; A. F.; S. van G.; N. v. d. G.; L. G.; i). G.; D. G- M. G.; W. G.; J. H.; T. v. H.; R. v. H.; M. de H.; A. en R. v. H.; H. H.; C. de H.; M. H.;. A. S. W. H.; C. J.; A. J.; J. J.; C. de J.; M. de K.; H. v. d. K.; A. en W. K.; S. K.; N. K.; J. K.; L. K.; D. K.; O. K.; L. K.; A. K.; M. K.; O. K.; L. v. L.; J. H. L.; C. v. L.; A. M.; J. M.; J. M. M. M.; C. J. v. M.; D. M.; F. v. d. M.; C. en G. M.; N. M.; J. M.; P. N.; M N.; C. N.; G. N.; C. O.; J. P.; H. .1. P.; B. F.; L. P.; F. P.; A. R.; H. R.; J. de R.: F. G. A C. R.; E. R.; J. de II.; R. R.; C. R.; W. K.; M. B. R.; D. R.; C. R.; F. S.; A. van S.; J. D. 8.; T. S.; C. v. d. S.; N. S.; A. 8.; R. 8.; M. S.; D. 8.; J. S.; C. T.; W. T.; C. V.; J. V j D. V.; H. V.; G. V.; G die V.; F. V.;H. v. V.;l de V.; P. V.; W. W.; M. de W.; P. A. v.l W.; C. J. W.; B. W.; E. de Z.; S. Z.; J. Z.; Z. VOOR DE KLEINTJES. DICKY IN TOOVERLAND. I. Op een Zaterdagmiddag zouden Elly, Martha en kleine (Diok naar een pantomime gaan. Elly was zoo opgewonden,, dat ze des morgens al om 6 uur wakker iwerd, terwyj Martha zelfs haast niet geslapen 'had. Maar Dioky sliep rustig en werd niet vóór den gewonen tijd' wakker. En Elly moest het tem zelfs wei drie keer vertellen eer hy hot zich herinnerde, wat er 's middags zou ge beuren. Dat kwam, omdat hij nog zoo'm kleine jongen was ett heelemaal Wiet wist wat een pantomime eigenlijk was. liet leek den kinderen wel of de ochtend noot voorbij zou gaan. Maar eindelijk was het todh tijd om koffie te drinken. Én ein delijk kregen ze 'hun beste kleeren aan. En eindelijk gingen ze naar den schouwburg, waalr de pantomime opgevoerd zou worden. Elly en Martha waren er wel meer geweest en ze vonden het er altijd weer even mooi met dat donkerroode fluweel en die vergulde pilaren. Maar Dieky, die er voor liet eerst wias, dacht, dat hy iin 't tooveriland was en hield Maimmles hand stevig vast. Toen het scherm opging, zagen de kinde ren op het tooneel een fieele ry elfjes lat llohthtauw en rose, die dansten en met hun tooverstokjes zwaaiden, terwijl ze een aardig liedje zongen. Toen kwam er aan, den linker kant nog een elfje bij, heelemaal im zilver gekleed en rechts een elfje met goudion kleertjes aan. Elly vornd 'het zilveren elfje het mooist, maar Martha 'hield het meeat van het gouden. Opeens een gekraak, de lichten werden rood en Mauw en groen, en daar kwaim met groote, zware stappen dé reus het tooneel) op. Zoodra Dieky dien ipradhtlgen reus zag, hield hij veel van hem, veel meer dart van alle elfjes. II. De pantomime ging verder, o .zoo mooi! Wat schitterend stralende lichten en wat prachtige kleuren. Maar het mooiste en grootste kwam inog, het oogenblik, uat de reus gedood zou worden. Van heit begin a:' kon iedereen wel weten, dat dit gebeuren moest, want de pantomime heette: „Tom, dé reuzendooder." Maar Didky was te jong, om dat te begrijpen. De reus iwas een booze en slechte man. Maar toch hield Didky veel van hem. En toen dan ook Tom den reus met een steen zoo hard tussdhen zijn beide oogen gooide, dat h'ij dood neerviel, begon (Dick te huilen. Ale andere menschen en kinderen klapten in d'e handenalleen Dioky huilde en teen het scherm weer opging en de doode reus weggedragen was, om plaats te maken voor een volgenden elfendans, toen huilde Diok nog steeds. Tevergeefs droogde Mammie zijn wange tjes af; ze waren dadelijk weer nat. Tever geefs liet Pappa zijn horloge zien en kocht hij zelfs onooolaadjes. Dioky bleef door huilen. Verschillend© menschen werdén boos en vroegen: „Wat Is er toch imet dien stouten joneen?" Mammie moest met Dioky de zaal uitgaan Teen ze in d» vestibule van den schouwburg stonden -- Dieky r.og steeds <J!«p bedroefd Nieuwe raadsels. I. Plaats in deze hokjes de cijfers van 1 tot en, met 9 zóó, dat de som der cijfers langs de horizontale, de verticale en de schuine r|jen steeds 15 bedraagt n. Mijn geheel is een bekende spreuk, die uit 2 woorden of 11 letters bestaat. Een 7, 1, 2, 6, 8, 9, 6 is een lekkere vrucht Een 8, 9, 4, 10 is altyd minder dan een geheel. Een 2, 1, 11 is een knaagdier. 8, 2, 4 6, 7 is een stad in Noord-Brabant •fcY Het veiligste oogenblik.»- In een dorp woonde een auto-bezitter, die belkend was om z'n woest rydenOp een middag werd, hy aan zijn woning opg'bew en een lieve vrouwenstem vroeg: Mijnheer Race, is u van plan vanmld te gaan ryden?. Neen, antwoordde mijnheer Race, dat was ik niet.Maar als ik >u soms. 01 neeni, demlk U.... ent woonde d« stem.iDe zaak is deze: Als dk weet dat vanmiddag niet gaat rijden, kan ik de klein* meid even naar den overkant sturen om e® klosje garen... Sohiuldeischer: Vertel me mu eens 6601(1119' Hoeiveel malen zal ik deze vier ellendige tra? pen nog moeten opklimmen om mijn vordfr rlnig eens 'betaald te krijgen? 'Schuldenaar: Hoor eens, mijnheer.... moet 'n mensoh niet zulke kiranikzinni'ge vra gen stelllenl...I'k heb de oorlog niet g®" maakt en den woningnood en de prysshJ" ging.... In de eerste plaats is het dius oT het moment .niet mogelyk een andere woning te krygien en bovendien, ais ik im den togen- woordigen tijd een benedenhuis moest buren ten gerieve van myn sdhuTdeisdhers, dan k°° ik waarachtig veedl goedkooper mijn schulden betalen.Dat zou nte voordeeliiger uitko men. Stel je voor!. Moderne Dialoog! Is Meneer thuis?. Nee, uitl. En mevrouw?, Ook uit. En. ,De 'kinderen?. Ja! Ook uitAlles uit.- Met die kou en die sneeuw? Ja allemaal uit Komen ze pauw terug? Over 'n kwartier. ,e Den blijf ik zoolang b|j de kaohd op wachten.... Maar do kachvl is odk uL. I Mms. Corry. VLEESCHKOEKJES. SINAASAPPELVLA. CHEF Roblnson. In een dezer dagen in „Artis" gehouden vergadering van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap heelt dr. J. H. Coerten een voordracht gehouden over .Vulkaan-erupties" iu het byzoader die van de Kloet". Onder de vaste steenschaal onzer aarde bevindt zich een zone van magma, d.w.z een massa bestaande uit gesmolten silikaten waarin gassen in opgelosten toestaDd voor komen. Vanuit dit magma hebben in de steenschaal op verschillende plaatsen injecties zoogen. intrusies, plaats gevonden Hierdoor zijn afzonderlijke haarden van magmaontstaan In dergelijke haarden is de oorsprong der vulkanische erupties te zoeken. Ken van de voornaamste faetoren die een rot spelen bl het ontstaan van erupties, is het afkoelen van het magma; hierbij wordt het vast, waar door gassen vry komen. In speciale gevallen kunnen vermoedelijk ook tektonische veran deringen, by v, door druk van een zich steeds hooger ophoopend sediment, een rol spelen Bij langzame afkoeling ontstaan in het magma groote kristallen, bij snelle afkoeling zooals deze aan de oppervlakte plaats heeft vormen zich uitsluitend kleine totzeer kleine kristallen; by zeer snelle afkoeling ontbreekt zelfs hiertoe de t(jd en wordt glas gevormd Men kan hierdoor diept®- en oppervlakte gesteente van elkaar onderscheiden De vulkanische gassen tasten het gesteente waar zy door heen gaan aan, zoowel In de diepte als aan de oppervlakte. Uit de dampen van een vulkaan ontstaan aan de oppervlakte o.a, gesublimeerde zwavel en voorts verschil lende zouten, zooals b.v gips Etsing van gesteente door vulkanische dampen veroor zaakt dikwijls intensieve kleuring. Vulkanen kunnen verdeeld worden in die welke uitsluitend magma naar boven brengen, schildvulkanen, en die, welke afwisselend magma (rheumatische producten) en klasmati- sche producten uitwerpen. De laatste zyn de zoogenaamde strato-vulkanen. De Kloet is een Htrato-vulkann. Door erosie zjjn in den mantel diepe dalen nltgeachuurd. B|j afwezigheid van een dik planti-ndek, zooals vlak na de eruptie het guvai was,z|)n verschillende bijzonderheden var. de berg zeer goed te bestudecien, o.a. het veelvuldig voor komen en verspreid zyn van stollirigsproppeii. Slechts zeer zelden is uil de Kloet lava ge vloeid. I)e laatste erupties waren uitsluitend gaserupties, waarby klasmatische schade aun de culture aangericht werd, echter zijn hier door geen menschen gedoqd. De geweldige ramp by de laatste uitbarsting, is te wyten aan het water uit den krater Ongeveer 3 1 millioen kub. meter water zyn plotseling uitgeworpen. Hierdoor ontstonden geweldige inodderstroome», lahars genaamd,aanvankelyk koel, doch later heet door de invallende klasmatische producten. Onder lahar verstaat men zoowel de stroomende modder als den weg, dien de modder gegaan is en eveneens het door de modder verwoeste gebied. Alle ravynen worden ook lahar genoemd, omdat zy een laharweg kunnen zyn. De tot rust gekomen lahar by den krater bestaat uit groote steenbrokken onder, daarop naar boven toe geleidelyk in grootte afnemende steenen, hierboven zand en ten slotte is het geheel bedekt door het fynste deel der klasmatische producten, de asch. In de vlakte daarentegen bevinden zich zeer dikwyls groote steenen boven op de lahar, die dry vend op de modder- massa daar heen getransporteerd zyn. De groote heete steenen onder in delahar- massa, deden, vooral by zware regen, zooge naamde secundaire of laharerupties ontstaan, die dus geen werkeiyke vulkanische erupties zyn. Thans wordt getracht door het aanleggen van een 900 meter langen tunnel den krater in het vervolg leeg te houden, ten einde by een eruptie gevrywaard te biyven van de ergste lahars. Dit werk vordert goed Hoewel een periode van rust is ingetreden, o.a. merkbaar aan de daling van de thermi sche vlakken, komen steeds nog g°r:nge werkingen voor. Hierdoor werd in Dec. 1920 bjjv. de bodem ongeveer met 6 meter verhoogd. Voortkomen vlak by de tunneluitmonding in de lahar Badak nog voortdurend geringe hoeveelheden vulkanische dampen uit den grond, wat be wezen wordt door de vorming van gipsro- zetten. op versche breukvlakken van de steenen, die uit de tunnel verwyderd zyn. Vergelyking van de tegenwoordige vormen van den berg met photo's uit 1901 toont duidelyk aan, dat aan den berg zelf door de eruptie geen ingrypende veranderingen zyn aangebracht. e m,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 10