Eerste Blad. KAe1Wn, MARGUERITE's WONDERE JAAR No. 5520 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1922 50e JAARGANG Licht op voor auto's en fietsen buitenland. Belgis em de conferentie. COURANT Donderdag 16 Febr5.41 uur. Vrijdag 17 5-43 DB CONFERENTIE TB GENUA. Senator prof. Lafontaine, vice-president ran den Belgischen senaat en! een der Bel gische gedelegeerden met Paul Hijmans en prof. Poullet bij den Volkenbond, had een onderhoud met een redacteur van de Volks gazet, dat hoofdzakelijk liep over de wer king van den Volkenbond en de aanstaande internationale conferentie te Genua. De ge deeltelijke mislukking van de ontwapenings conferentie te Washington meent Lafontai ne te moeten wijten aan het feit, dat men de netelige kwestie der bewapening over het hoofd van den Volkenbond heen heeft trachten' op te lossen. Hetzelfde geldt, aldus de socialistische senator, voor de economi sche vraagstukken!, die ons terug moeten brengen op de voor-oorlogsche vredestoe standen. De Opperste Raad gaat een poging wagen te Genua, waar de Duitsche afge- vaiairdigén, echter niet voor de eerste imaal, en de Russische afgevaardigden aanwezig rullen) zijn. In de conferentie van Genua zegde Lafontaine, ligt een! groot internatio naal gevaar besloten. Men mag terecht vree zen, dat Europa er tegen Amerika zal wor den georganiseerd. Zoo staan we dan weer voor drie groote federaties: de Europeesche, de Aziatische en de Amerikaansche, welke den strijd op economisch terrein zullen aan binden, wat tot gewapende conflicten zou kunnen leiden. Op de vraag welke resultaten 'hij verwacht van de samenkomst met de Russische en Duitsche gedelegeerden, ant woordde Liafontaolne: Duiitschl'and zal Rus land opnieuw van alles helpen voorzien en aldus zijn schulden kunnen betalen; Rus land zal spoedig graan en grondstoffen kun nen» leveren. Dat de andere landen in hun belagen niet worden geschaad, daarvoor zal natuurlijk gezorgd moeten worden. Ten slot te zegde Lafontaine nog, dat de Volkenbond tot nog toe niets anders is dan een staten bond. Zonder de Vereenigde Staten en zon der Rusland beteekent hij» niet veel. Er is echter kans op, dat daar spoedig verande ring in komt. Een Europeesche bank zal in Sovjet-Rusland worden opgericht en het graan opkoopen. De voortbrengers zullen wel verplicht zijn door de nooden van het rijk het tot stand komen van een meer dan ooit geconcentreerd kapitalistisch organisme te gedoogem. Het zal trouwens RusQlaud en meteen ook de wereld uit een uiterst lasti- gen toestand redden. DurraeBLANB. Uit den Rijksdag. De Rijksdag heeft met 230 tegen 185 stem men (andere berichten spreken van 220 te gen 186) de motie van vertrouwen in het ka- binet-Wirth aangenomen. Niet omdat men de politek van het kabinet-Wirth goedkeur de, doch in hoofdzaak omdat men het niet aandurfde het kabinet ten val te hrengen met de conferentie te Genua in het vooruit zicht. In parlementaire kringen verluidt, dat bin nen acht k veertien dagen een nieuwe mo tie van vertrouwen voor het kabinet Wirth zal worden ingediend, en wel uitsluitend ten opzichte van de buitenlandsche politiek van het kabinet. Naar het heet, zal dan ook de Duitsche Volkspartij vóór het kabinet stem men, zoodat dit dan te Genua de groote meerderheid van het volk zal vertegenwoor digen. De schadevergoeding. Te Berlijn zijn thans onderhandelingen gaande tusschen een afvaardiging der com missie van herstel en de rijksregeering over op Duitsche werven voor de Geallieerden te bouwen koopvaardijschepen. De afvaardi ging verlangt jaarlijks 40.000 bruto-ton scheepsruimte van Duitschland. De Duitsche pers is verwonderd over deze feuilleton. Asor MABEL BARNESGRUNDY voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. o 10)Nu zift ge beleedigd; dat is jammer Op mijn woord: er zijn massa's jonge paartjes die in een cottage wonen met tralieheken, rozen en kamperfoelie en een kindje. Hetis manie tegenwoordig. In mijn jwige» U vermeden we die dingen als de pest.on- Sid Stoffig, zonder gas, geen warm wa- rattendoor het heele huis. Is hrtnmtzoo^ Wii verwaardigden ons niet te antwoorden ,j£ dSTdrSSn.die deugen natuur- hebben een rioolsteler;'«J 11 hatstig. „Arnalia gebruikt hemgOTegeli „Amaiia schijnt een heel verstandig per Boontje te zijn. Ik zou graag eens'kennis met haar maken en ook met de cottage. Ik veel belang in jonge menschen.ia eens zelf jong, al kunt u het misschien ^Süisciüen ia het lang geleden," merkte „Ja, het is lang geleden," z'n wf?® ken terug In oude tijden. „Ik werd plotseling oud.... toen mijn vrouw stierf oud.... J Daarna ging ik me wijden aan ds luent- ■aheepvaart daakt dat di« wei da wM*- eisch, daar de Geallieerden toch al een over vloed van scheepsruimte hebben en de En- geische werven over gebrek aan werk kla gen. Stakingsgernchten. Het „Deutsche Abendblatt", het orgaan der rechts-radicalen, dat gedurende de spoorwegstaking openlijk de zaak der sta- £?"i'V spddwegbeambten verdedigde en blijkbaar voortdurend nauwe betrekkingen met de stakingsleiding heeft onderhouden, deelt Dinsdagavond mede, dat het gevaar voor een algemeene verkeersstaking zeer dreigend is. Ditmaal zouden de postbeamb ten er mee beginnen. Het is natuurlijk mogelijk, dat men hier met een sensatiebericht te doen heeft, doch de speciale betrekkingen van het blad met de Reichsgewerkschaft der spoorwegmannen geeft er aanleiding om dit bericht niet als volkomen uit de lucht gegrepen te beschou wen. Het blad „Münchener Neuesten Nachr." meldt, dat de onafhankelijke weder bezig zijn met het op touw zetten van een nieu we spoorwegstaking. De cigarettenindustrle. In de gansche Berlijnsche cigarettenindus- trie zal binnenkort een beperking van het bedrijf plaats hebben, die zoo ver gaat, dat zij bijna als een stopzetting kan worden be schouwd. In de groote cigarettenfabrieken van Manoli, Garbali, Josetti, Muratti, We- nesti e.a. wordt 90 95 pet. der arbeiders ontslagen. Een aantal kleinere bedrijven blijft doorwerken, doch ook daar is de stop zetting slechts een quaestie van tijd. In de overige fabriekscentra der cigaret- tenindustrie in het Rijk is de toestand de zelfde als te Berlijn. Bij tientallen worden de fabrieken gesloten. De oorzaak is de enorme verhooging der cigarettenbelasting. Mijn-ongeluk. Tengevolge van een brand in een verlaten schacht van een mijn te Gleiwitz zijn 75 mijnwerkers, die elders in de mijn werk zaam waren door kool-oxyde bedwelmd. De meesten konden bijtijds boven worden ge bracht Spoorwegdleven. Te Keulen zijn vier jonge spoorwegbeamb ten aangehouden, die uit de bagageloodsen in den laatsten tijd voor honderdduizenden mark aan goederen gestolen hebben. Bij de ze zaak moeten ongeveer 20 lieden betrok ken zijn. De moordenaars van Erzberger. De Yossische Zeitung verneemt van be trouwbare zjjde dat Schulz en Tillessen, de moordenaars van Erzberger zich in Boeda pest ophouden. In de Hongaar sche hoofd stad zou hun tegenwoordigheid een publiek geheim zijn. ENGELAND. De ontruiming van Malta. In goed-ingelichte kringen verluidt, dat er een plan wordt opgemaakt, hetwelk de ont ruiming van Malta door de Britsche troe pen beoogt, en de verdediging van deze zeer gewichtige voorpost geheel aan de marine en de luchtstrijdmacht overlaat. Bezuiniging In Engeland. Londen, 14 Februari. De kanselier van d»e schatkist heeft gisterenavond in het La gerhuis verklaard., <iat de staatsuitgaven voor het loopende jaar vermdedelijlk 40 imilioen beneden de ramiinlg ziülien'blijven. Indien deze besparingen het volgend jaar bestendigd 'kuinin'en4 worden, zulen zij met de bezuini gingen,^dde de departementen zelf hebben voorgesteld (ten bedrage van 70 miLlioen) een som uitmafloen van 110 miHioen pond sterling, ■Deze bezuinigingen staan los van die, welk© de commissie-Geddes in' haar rapport voor stelt. De voorstelen dier commissie kunnen niet in haar geheel worden aanvaard'. De kansellier erkende, dat er mag veel te doen 'bleef in 't besnoeien der openbare uit gaven, maar hij stelde Jln het licht, dat Enge land in vergelijking niet andere oorlogvoe renden heel wat to die richting heeft gedaan. De staatsuitgaven zijn weliswaar vijf en een half maal' zoo hoog als voor den oorlog, maar die van de Ver. Staten zijn vijfmaal zoo hoog, die van Frankrijk tienmaal, die van Italië negen en een hall maal zoo (hoog als in 1914. ste methode zou blijken te zijn om een eind aan m'n leven te maken.een soort van zelfmoord, onaangenaam en melodramatisch" Hij sprak nog steeds zeer afwezig. „En is u nu luchtschipper van beroep, zoo iemand die in het „Cryistal Palace" opstijgt of zoo?" vroeg ik. Hij keek op, geamuseerd, naar ik meende en lachte. „O, neen, ik ben geen beroepsluohtschip- or. Ik heb heel veel ander werk te doen. .teb het meestal erg druk. Luchtscheepvaart is slechts mijn stokpaardje. Als je genoeg te doen hebt, voel je je niet zoo alleen." „We zullen het heel prettig vinden u eens bij ons te zien," ik had plotseling diep me delijden ipet dien excentrieken man. Ter wijl hij sprak, was een haast onmerkbare schaduw over zijn gelaat gekropen. Hoe vreeselijk zoo eenzaam te zijn! „Wfj wonen in Pine Tree Viilage, we heb ben net zoo lang gezocht tot we een plekje vonden tusschen de pijnboomen. Ik houd zooveel van ze. Misschien wilt u ons wel eens het genoegen doen te kamen dineeren?" „Heel vriendelijk van u," antwoordde hij snel, „maar ik ga nooit ergens dineeren. Waar je ook komt, de menschen eten altijd dingen die dik maken. Als ik het wel deed. zou ik heusch geen uitstekende ribben heb ben," voegde hij er met trots aan toe. „Maar ik wil heel graag komen bezoeken en' de baby zien." Fr is geen baby," Dimbie's stem klonk een beetje geraakt en ik kleurde hevig. „O, pardon," zei hij, „wij hadden ook geen kindje." _En vond u dat naar?" vroeg ïfc Neen, niet zoolang Bella leefde. Doch te«» rij «tiert was ik «o «Hen M huis Mond- en klauwzeer in Engeland. Londen, 16 Febr. Het aantal beesten afge maakt in verband met het mond- en klauw zeer, bedraagt tot nu toe 13.000 runderen, 3000 schapen en 6000 varkens. Nieuwe radiumbronnen. De Lancet meldt over de twee nieuwe be langrijke radiumbronnen" die ontdekt zijn, de eene in de mijnen van Cornwall, de ande re in Brazillië, dat de voorloopige onder zoekingen naar de vraag of een economische exploitatie mogelijk is, met gunstigen uit slag zijn bekroond. Dienovereenkomstig is met spoed begonnen met de voorbereidende werkzaamheden, die aan ontginning moeten voorafgaan. IERLAND. Te Belfast zijn Maandag in het geheel tien lieden gedood en vijftig gekwetst. Griffith heeft de rede, door de Valera te Dublin gehouden, beantwoord. Hij stelde vast, dat de Iersche Vrijstaat een gelijke po sitie heeft als Groot-Britanië. Het is niet waar dat het verdrag de Iersche rechten prijsgeeft; het geeft eenzelfde erkenning aan de Britsche kroon als De Valera's z.g. document no. 2. De Valera's beweringen met dit document bestrijdend zeide Griffith dat de quaestie der oorlogssohuld, van de Dail en van de pensioenen in het verdrag op een zelfde wijze zijn geregeld als in de Valera's document, terwijl de Valera in de Ulster- quaestie aan Lloyd George toezeggingen deed, overeenkomstig de bepalingen in het verdrag verwerkt. Een gewapende bende drong binnen in een bank te Croom, haalde een aanzienlijke geldsom weg en vluchtte per auto. Een af- deeling Iersche RepublikeinsChe troepen vervolgde de bandieten, waarbij revolver schoten gewisseld werden. Een bandiet is gewond; de anderen ontkwamen, een auto achterlatend. De troepen redden slechts 100 pond. Onder de gruwelen die te Belfast zijn ge pleegd er zijn daar nu al ca. 20 dooden en ettelijke tientallen gekwetsten heeft voor al de zware verwonding, toegebracht aan William Waring, groote verontwaardiging gewekt. Deze Waring is de portier van de Clifton Orange Hall, uit welk gebouw de Ulster-mannen hun groote ommegangen door de stad plegen te beginnen. Waring is daar reeds 16 jaar portier; hij is een van de po pulairste „Oranje-mannen", van de stad. Dinsdag was hij op de stoep van het gebouw aan het werk, toen een man werd opgemerkt, diie neerknielde, Waring met groote zorg vuldigheid op de korrel nam en hem door den nek schoot. In- Yortostreet stond) zeflctne George Hariper aan de deur van dien. 'wMreil, waar hij in dienst is. Een schot in den buik velde h'etm neer; hij was onmiddellijk dood'. De bomontploffing in Weaver-street was nog het afgrijselijkst van alles. Het projec tiel werd temidden van een groep kinderen geslingerd. Twee kleine meisjes waren da delijk dood; en in het hospitaal stierven na een nacht van vreeseljjke pijnen nog twee kinderen. Bovendien werden 18 andere kin deren gewond. Ook te Londonderry is een bom gegooid; gelukkig werd slechts één persoon gewond. RRITSCH-INDIE. Londen, 16 Februari. D© regeering van Britech-Indië is er van overtuigd, dat, in dien hetgeen onvermijdelijk lijkt tot de inhechtenisneming van Gandhi zou wor den overgegaan, zij ten volle zal kunnen re kenen op den steun van de Britsche regee- ring. Die verklaring is gisteren! in het La gerhuis afgelegd door den staatssecretaris Montagu. Deze deelde nog mee, dat een dag of wat geleden de Britsch-Indisohe regee- ring bevelen had uitgevaardigd tot inhech tenisneming van Gandhi. Toen daarop de ongehoorzaaimheidspoll- tiek van Gandhi, door dezen was opgegeven besloot de regeering de inhechtenisneming op te schorten, teneinde eerst na te gaan of die stap van Gandhi beteekenJde dat nu een eind was gekomen) aan alle onwettige en ge vaarlijke handelingen. „Indien daaraan maar iets zou ontbreken dan ia„ zeide Montagu de inhechtenis neming van Gandhi noodzakelijk." leek zoo groot en zoo ledig. Ik geloof dat het niet goed la geen kinderen te he^beni." Hij keek me ernstig aan. „We zijn nog pas drie maanden ge trouwd," verontschuldigde Dimbie ons. „Dat is wat andere natuurlijk. Dan hebt u nog tijd genoeg vóór u. Nu, goedeni dag, mag ik u mijn kaartje geven?" Hij vischte er eeni uit den zak met het tin nen bekertje. Het ding was nat en gekreukt. „U behoeft mij volstrekt geen kaartje te geven. Ik wil uw naam niet eens weten. Als ik u bezoek, zal ik vragen naar den mijn heer en mevrouw met Het gelukkige Gelaat die in een afschuwelijke voor allerfel bacil len openstaande, met kruipplanten» begroei de cottage wonen. Adieu." Hij was verdwenen voor wij iets meer kon den zeggen. We bestudeerden het kaartje: Mr. Montgomerry Leighrali, Grey House, Eaher. Dimbie plofte achterover en zette zijn blauwe oogen zoo wijd open, dat zijn malle neus ervan optrok. „Wat scheelt je?" vroeg ik. „Marg," zei hij plechtig, weet je wat je ge daan hebt?" „Neen, natuurlijk niet, zeg op.B „Je hebt geweigerd de ribben te voelen van een der grootste geleerden ter wereld Dat was Professor Leighrali.'' „Nu, dan moest hij te verstandig geweest zijn om me zoo iets te vragen," ik weigerde beslist me geïmponeerd te gevoelen. Sb Dimbie grinnikte. Een avontuurlijke reis. De „Pannonia" van de Cuard-lijn ls na een avontuurlijke reis uit Londen te New- York aangekomen na gedurende vier weken stormweer te hebben doorstaan, zonder roer en met een uitgeputte bemanning. Meer dan 2000 mijl ver nadat het roer gedeeltelijk was weggeslagen door de hevige zeeën, werd het schip gestuurd met zijn dubbele schroeven. Herhaalde heldhaftige pogingen om de scha de te herstellen, waren mislukt Den morgen na het ongeval liet men den eersten officier en den bootsmansmaat aan den achtersteven omlaag zakken en na twee uren werk, waar bij zij voortdurend ondergedompeld werden in het ijskoude water, slaagden zij erin een staaldraad om het losse roer te bevestigen, dat dreigde een gat te slaan in den achter steven. Een golf rukte het roer weer los en sloeg den bootsmansmaat bewusteloos tegen den kant van het schip. Twee dagen later, toen de zee wat kalmer was, deden de eerste officier en een andere schepeling een twee de poging, doch ook deze mislukte; belde mannen ontkwamen ternauwernood aan den dood door een slag van een los eind van den staalkabel, die brak. Het schip ontmoette op zijn reis drie orkanen. Op een dag vorderde het slechts 21 mijl. De reis, die 11 dagen had moeten dtoxen, duurde in werklijkheid 28 dagen. FRANKRIJK. Het Fransche eredlet In gevaar. Een organisatie is bezig de Fransche bladen vermoeden, dat het eeni Duitsche of Russische is om Frankrijk's crediet in discrediet te veranderen. Te Lyo®, Mar- seille, te Parijs, hebben banken haar beta lingen moeten staken, omdat haar cliënten, hun in depositio gegeven; geld kwamen op- eischenl, aangegrepen door een panische schrik, dat hun bezit niet meer in veilige bewaring was. Niet alleen vage geruchten schijnen hier van de schuld te zijn, maar ook een geheime organisatie, die door middel van de tele foon, wantrouwen uitstrooit Mijnheer X wordt opgebeld en hoort dat een bank aan wie hij zijn geld heeft toevertrouwd bijzonder zwak staat. X vraagt de naam van dengene die hem opbelt. Deze antwoordde ver wonderd: „Spreek ik dan niet met mijnheer Y?" (een of ander financier.) „N^emt u mij niet kwalijk; dan ben ik verkeerd aange sloten!" En het gewilde effect is bereikt. Reeds eenigen tijd geleden heeft het Par ket opdracht gegeven aan den speclalen beurscommissaris Berthelot om te trachten te weten te komen, wie de valsche berich ten verspreidde. Het gevolg van een eni an der is, dat een instructie tegen een nog niet met name bekende persoon is ingeleid, we gens het verspreiden van valsche berichten. Chanteurs slaan hun slag door bankiers imet het verspreiden van berichten, dat hun bank zwak staat, te dreigen, wanneer zij hun geen som gelds geven. De wet bepaalt, dat degene, die te kwader trouw en ten nadeele van de algemeene rust valsche berichten verspreidt, gestraft zal worden met een gevangenisstraf van 1 maand tot 1 jaar en een boete van 60 tot 1000 frs. of met een dezer straffen. ITALIË. Fiume. Uit Triest wordt aan de Popule Roomano gemeld, dat een Kroatische bende eergiste- rerrnacht een aanval op Fiume beproefd zou hebben om zich meester van de openbare administratie maken. De Kroaten werden echter door de burgera teruggedreven. Tripolls. Uit Rome wordt gemeld, dat de Arabieren beproefd hebben de verbinding tusschen Mi- surata en Busbeifa te verbreken! door het opbreken der spoorlijn. Het garnizoen van Misurata heeft een utval gedaan en de op standelingen zware verliezen toegebracht. Er zijn een Italiaansah officier en twee sol daten gedood. Tevens hebben de Italianen 14 paarden verloren. HONGARIJE Een aanslag op Horthy? Praag, 16 Febr. Narodni Polltika meldt uit Pressburg,, dat in de vorige week aan een diner bij graaf Bödöllö schoten werden ge lost op den Hongaarachen rijksbestuurder Horthy. Ben aantal onbekende personen HOOFDSTUK V. Een brief ran Juffrouw Fairbrother. Behalve het fedt dat ik een brief van Juf frouw (Fairbrother heb (ontvangen, schijnt er vandaag niets te willen gebeuren, dat be langrijk genoeg is voor mijn „dagboek". Ik noem het boek nu trouw mijn „dag boek", ofschoon het er niets op lijkt.Ik kralbibel er alleen wiat im als ik niets anders te doen heb en als ik wachtende ben op Dimbie. Toch schrijf ik niet altijd in mijn dagboek; ik moet in de stemming zijn. Dimbie noemt het mijn keukenboek, hij vindt dat het er net zoo uitziet en wil het lezen, maar dót laat ik niet toe. Dan zeg ik: „Dimbie, deze bladzijden bevatten de on dervindingen van een nieuwe huisvrouw, ik bedoel van een nieuwbakken huisvrouw. Het zou je vervelen als je het lezen moest: „Ik heb twee pond biefstuk besteld voor van middag" en „Amalia is bijzonder krakerig vandaag," maar mij verveelt het niet, voor mij leeft het. Een dagboek, Dimbie, is alleen belangrijk voor dengene, die het schrijft. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, zooala dat van Pepys en Evelijn en anderen.maar die oonstateeren feiten en zijn gedateerd. Ik geloof niet, dat ik ooit weet welke datum het is, ik weet alleen in welke maand we leven. Dan heb ik nog zoo'n flauw idéé of we in het begin zijn of aan het eind, maar zou iemand me vragen: „De hoeveelste is het vandaag?".dan zou ik met m'n mond vol tanden staan. Gewoonlijk weten menschen die je den datum vragen, cien veel beter dan jezelf. Zeg je d?t s de 16e is, dan spreken ze ja bob; jan an zijn ar zake- van dat kal da 17a is. Pater daad dat aitvu bi* hadden, door de duisternis beschermd, aan aanval op het slot ondernomen en door de vensters schoten op Horthy gelost, die ach ter niet gewond werd. De daders werden terstond achtervolgd en enkelen hunner gewond, doch zjj namen hun gewonden mee en vluchtten in de bosschen. Een bevestiging van dit bericht werd tot dusver uit Hongarije niet ontvangen, waar schijnlijk tengevolge van de censuur. 6PANJE. In de omstreken van Madrid ia een vlieg- tuig, waarin drie Engelsche vliegers zaten, omgeslagen. De drie mannen zijn omgeko men. De moordenaars ran Dato. Naar Belga meldt, heeft de Matin een tele gram uit Metz ontvangen, volgens hetwelk de Fransche politie van de Duitsche politie te Forbach twee individuen ontvangen heeft, die waarschijnlijk de moordenaars van Dato, den Spaan*:hen minister-president zijn. De aangehoudenen zullen naar ds Spaansaha grens getorachlt wordlen. De Spanjaarden ln Marokko. Londen, 16 Februari. De correspondent van de Times ln Marokko meldt, dat da en derhandelingen gaande zijn tusschen Spanje en Raisouli. De laatste wil zioh overgeven indien hij benoemd wordt tot gouverneur over alle stammen in het westelijk deel der Spaansche zone; indien men hem toestaat ln de bergen te blijven en aan zijn familie zal toestaan terug te keeren naar zijn paleis te Arzeila, dat door de Spanjaarden in beslag la genomen; indien men overigens alle goede ren, aan hem en zijn familie behoorend, te ruggeeft; indien hem de achterstand wordt uitbetaald van het tractament, dat hij vóór de breuk met Spanje ontving, vertegenwoor digend een bedrag van eenige millioenen pe seta's. RUSLAND. Nieuwe koers op de vloot. Door het militaire comité der Russisch» sowjet-federatie ls besloten binnenkort de reorganisatie van het vlooicommandc te vol tooien. De vloten din de Baitieahe, Zwarte, Witte en Kaspische Zee ruilen elk hun eigen commandant krijgen, die volledige bevoegd heid zal bezitten. Alle benoemingen op da vloot geschieden door den commandant. Naast den commandant staat een politiek commissaris, die evenwel niet het recht heeft zich te mengen in het technische gedeelte van het vlootbestuur, de inwendige organi satie, de discipline en de militaire operaties. De macht van een scheepscommandant, zoo wel ter zee als aan land, is grooter dan voor den oorlog. Alle officieren-instructeurs heb ben op de schepen afzonderlijke kajuiten en een gezamenlijke longroom, waartoe de ma trozen geen toegang hebben. Ieder instruc teur heeft een eigen ordonnans. Op zee wor den de matrozen onmiddellijk overgeleverd aan den krijgsraad ter zee en tot de dood straf veroordeeld. Het vonnis moet gesanc- tionneerd worden door den politieken com missaris; weigert deze laatste dit, dan kan de commandant op eigen verantwoording het vonnis laten uitvoeren. De termijn voor den vlootdienst is voor- loopig bepaald op vier jaar. Matrozen die zich schuldig maken aan het verwekken van schandalen of ongeregeldheden op buiten- landsch grondgebied worden gearresteerd en bij aankomst van' het sdh'ip in een Russi sche haven overgeleverd aan het strafcom mando aldaar. Elk collectief optreden tegen het vloot- of scheepscommando wordt zwaar gestraft. De verdediging van Rusland. Op initiatief van Trotski is een speciale „commissie tot bescherming dér Sowjet-re- publiek" gevormd. De commissie zal alleen vragen onder de oogen hebben te zien welke betreffen de versterking van de grenzen der Russische Sowjet-Fedénatie, dien vioolbouw, de kustversterklngen„ de op- en inrichting van opslagplaatsen voor de intendance en Ingesonden mededeeilng. Ook voor kinderen zijn Foster'a Maagpillen het ideale laxeermid del, gemakkelijk in te nemen en aangenaam van smaak. Prijw 0.66 per flacon, alom ver krijgbaar. aan zijn schrijftafel ln de bibliotheek zat met een kalender voor zijn neus, kon hij moeder plotseling overvallen: „De hoeveelste is het vandaag?" Die arme lieveling is gewoonlijk even slecht daarvan op de hoogte als ik en zij verwees hem dan zachtjes naar den ka lender. Maar Peter wou niet op kalenders kijken, moeder behoorde den datum te weten zooals leder verstandig menach. en een uitbarsting volgde. Peter liet moeder en mij weer eens zien wót een menach we! kon uitrichten met een paar gewone longen. Dikwijls peinsde ik erover hoe goed Peter voor blaasbalg zou kunnen gebruikt worden. Eens zei ik het hem en vroeg hem het vuur op te blazen.o, nooit zal ik die ontplof fing vergeten. De gezichten die hij trok en het lawaai dat hij maakte, waren werkelijk extraordinair. Zou hij nu dikwijls zoo afschuwelijk zijn? Moeder was altijd veel zachter en gaf veel gauwer toe don ik.misschien is het rus tiger thuis, nu ik weg ben. Ik zie moeder en Peter niet vaak, we heb ben geen auto en de trein maakt zoo'n om weg. Peter wil nooit dat moeder mij alleen op zoekt. en als hjj mee komt, bederft hij alles. Hjj vindt die heerlijke vertrouwelijke praatjes tusschen vrouwen) geheel overbodig en noemt bet kwaadsprekerij «n geklets; i k heb moeder nog nooit een onvriendelijk woord over een ander hooren zeggen zoo lang ik leef. Maar ik was niet van plan om over Peter te schrijven vanmorgen. Mijn hoofd is vol van juffrouw Fairbrother. Zoo'n heerlijke brief van haar! Dimbie1 ar al even verrukt van als ik. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1