VRAAGT NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA marguerites wondere jaar Eerste Blad. No. 5521 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1922 50e JAARGANG „Omdat ik haar beloofde het nooit tentoon COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0A7 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 125, f 160 Loase nrummera der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (W i n t e r t y d.) Maan Zon Hoogwater Febr. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 19 m. 1.49 a. 10.56 7.11 5.17 1.28 1.51 Maand. 20 Dinsdag 21 Woensd.22 Dond.d. 23 Vrydag 24 Zaterd. 25 2.50 11.417.09 5.19 3.42 0.31 7.07 5.21 4.27 1.26 7.05 5.23 5.6 2.25 7.02 5.24 6.24 5.38 3.26 7.-5.26 7.25 6.06 4.29 6.58 5.28 2.22 3.01 3.42 4.16 5.02 5.37 6.47 7.39 8.10 8.18 Lloht op voor auto's en fietsen i Zaterdag 18 Febr5.45 uur. Zondag 195.47 Maandag 20 6.49 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE GENUA. De voorafgaande bijeenkomst van de ge allieerde deskundigen, «m de agenda van de conferentie van Genlua te (bespreken, zal, voögens de „E veiling Standard'", (waansohijn- lijk de volgende week te Londen1 plaats hdb(ben. De Engelsche deskundigen, dlie zich daar reeds mee hébben bezig gehouden, zijn goed opgeschoten met de voor'bereidimg. Volgens berichten uit Moskou werden op een vergadering van het uitvoerend' comité inzake de voorbereiding, der conferentie van Genua de instructies der Russische delegatie ontworpen. De definitieve redactie dezer in structies blijft voorbehouden aan een alge- meene Russische voor-oonlferentie. Als voornaamste taak der 'delegatie wordt genoemd de bestrijding van de officdteele er kenning der Russische schulden van vdér dien ocrüog. Bij de motirveering daarvan zullen de gedelegeerden er op wijzen, dat de hui dige economische toestand van Rusland aan de militaire actie der Entente (moet worden toegeschreven. Ten aanzien van de algemeen© ontwape ning tzal de delegatie verklaren, dat de sov- jetregeerinig een dergelijk plan ban goed keuren, wanneer het ook algemeen wordt doorgevoerd. In verband- met dit punt der (beraadslaging stelde Lento voor het roede leger met 50% te venmtodleren). Trotzky verzette zich ten stelligste daartegen en wees op het gevaar, dat Rusland bij een mislukking der confe rentie dreigde: Genua was volgens hem een val, waarin mteni de sovjetregeertog wilde vangen. Europa bleef de vijand van Savjet- Ruéland. International© complicaties waren niet slechts met 'trroote waarschijnlijkheid, doch zelfs met absolute zekerheid te wachten. Ry waarschuwde voor de Landensetoe en Washingtousche ontwapeningssirenien. Als Rusland zich zelf ontwapent, zal men het wurgen. De gevolgen eenier ontijdige ontwa pening kon1 men uit het lot van Duitsdhtand opmaken. Het centraal' uitvoerend comité verwierp daarop het voorstel van Lento. Naar de „Times'' uit K)onl9tantilnlopel, ver neemt, heeft Kemal aangekondigd, dat de regeertog te Angora de beslissingen, die te Genua wellicht ten opzichte van Turkije zon den imogen worden gen/omen, aal negeeren, tienzy een (Kamalistisohe) Tusrksche afvaar diging te Genua zou iwoiden toegelaten. feuilleton. MABEL BARNES—GRUNDY THr Nederland bewerkt door ttt.t.v harting. Ze schreef: „Vandaag ben ik vyf-enj-dertig geworden. Ja, ik heb nu de helft .bereikt vam den leeftijd, die een normaal mensch wordt toegestaan. De psalmdichter was tamelijk kleingeestig en schriel, toen hij onze levens jaren tot zeven kruisjes beperkte. Misschien was hij te oud voor zijp leeftijd, maakten al die vrouwen en zonen, die hij er op nahield hem zoo vroeg vermoeid." Ik keek op en laohte. Ga nu voort, zei Dimbie. "Misschien lijkt vijf-en-dertig een hooge mysterieuze ouderdom voor iemand van drie-en-twintig.geheimzinnig, omdat het wat dichter is by den dood; het lykt mis schien een toestand waarin )e later, o, heel veel later ook wel eens zult komen, na een thdoerk dat je aan het eind nog vaag en on werkelijk voorkomt. Maar toch, o, mijn jaren wegen zoo licht Ik kan nog hollen en dra ven, ofschoon niet zóó vlug meer als vroe ger. Ik kan nog lachen ook al erg warm en erg treurig in sommige «P/ichton. Ik draag nog katoenen jurken, .n^hien is het wel mal van me, maar wat moet jera - den in een klimaat als dit, terwijl je j spaarduitjes bij elkaar moet sohrtpan voor Serviërs en Kroaten. 'De oorrespondent van de „N. Rott. Grt." te Praag schrijft aan' zjn blad: Het feit, dat de drie en 'zestig Kroatische afgevaardigden1 ito het parlement van BelL grado, vertegenwoordigend die meerderheid van het Kroatische volk in ZutidéSJavië, de conferentie van Genua eni allen staatssecre tariaten een memorie zuilen toezenden, waar in zij protesteeren tegen de bestaande orde, heeft hier groote belangstelling gewekt. Men voélt dat de Zuid-Stavifeche bondgenoot weer voor een crisis staat; dlat de antithese Ser- vfërs-Kroaten plotseling weer acuut is ge worden. In Ooaber 1918 besloot de Kroatische na tionale raadl, dat alle Zuid-Slavische gebie den van Oostenrijk-Hongarije zich om bet onafhankelijke Kroatië zouden scharen. Men stélde zilóh de op-richting van een eigen, vrijen staat voor, to den stijl eener Ameri- ka'ansche federatie. Kroatië verklaarde zich 29 October 1918 onafhankelijk), en sprak den wensch uit, dat hot imet Montenegro en Ser vië een gemeenSchappelijken staat zou vor men. De beslissing (betreffende den staats vorm en de grondwet zou (berusten bij de afzonderlijke nationale groepen. Dit laatste nu, zoo wordt (to de memorie gezegd, heeft de Servische politiek belet. De Serviërs riepen, zonder de Kroaten te raad plegen, den Staat der Serviërs, Kroaten en Stowenen uit. Hiertegen protesteerden d© gedelegeerden der Kroatische iboerenparty, het recht tot zeMbesohilkiking eischend tegen over dien dwang der regeertog te Belgrado. Een manifest van het Kroatische 'blok ver klaarde de grondwet van den Staat der Ser viërs, Kroaten en SOiowenen voor ongeldig de grondwet die, met groote moeilijkhe den d'oor de regeertog Fasjits opgesteld, be doelde een compromis te zyn tusschen cen tralisme en foederalisme. Door de thans aan te bieden memorie spitst zBch de oude tegenstéiing weder toe. ENGELAND. De „Jubilee-diamond". Naar de Daily Express verneemt, zijn de Britsch-Indische prinsen voornemens de „Jubilee-diamond", op twee na de grootste bekende diamant ter wereld, aan de Britsche Kroon te schenken. De waarde van den steen wordt geschat op 400.000. Balfour terug. Balfour werd luide toegejuicht door de le den, toen hy Dinsdag voor de eerste maal sinds zyn terugkeer uit Washington weer in het Lagerhuis aanwezig was. Hy kwam van het noenmaal, dat te zijner eere werd gege ven door 400 aanhangers van de regeering, en waaraan de eerste minister voorzat. Lloyd George las een telegram voor van den president van de Ver. Staten, waarin deze zyn „erkentelykheid en groote waar deering voor Balfour*s onschatbaren bystand en sympathieke samenwerking by het berei ken van het verbljjdende succes van de con ferentie" uitsprak. Lloyd George zeide, dat Balfour het leidende en overheerschende aandeel in de conferentie op zich had ge nomen. Hy had een groot vraagstuk op een groote wyze behandeld. Hy had niet geknib beld. De beste koop was die, waarby alle partijen voordeel hadden, en de reden, waar om hy geloofde, dat de overeenkomst blij- vénd zou zyn, was, omdat iedereen in zyn schik was met Washington. Washington was een van de allergrootste diensten, die ooit aan het Engelsche. rjjlk en aan de menBchiheid waren bewezen. Ieder die twyfelde aan de diensten van Washington aan de mensch- heid had slechts te kijken naar het gevaar, toen de vulcanische kusten van de Stille Zuidzee waren bezaaid met niet goed bedek te ontplofbare stoffen. Elk oogenblik be stond daar het gevaar, dat de wereld weer eens in de rampen van een grooten oorlog zou storten. Thans waren de misverstanden uit den weg geruimd. De verdenkingen wa ren niet alleen bedaard, maar volkomen te niet gedaan. den tijd dat je niet meer werken kunt? Mous- aaline vermijd ik, als zynde te jeugdig en te meisjesachtig voor een dikkertje als ik. maar katoen is m'n redding. Lang leve de Lancaster katoenfabrieken, Ken jo dat zydeaohtige katoen.het is zoo bedriegeiyk; als je het aantrekt, ver beeld je je een zijden japon aan te hébben en bent gelukijj, maar de andere dames uit onze nederzetting laten zich niet foppen eni haar blikken zeggen duideiyk: „60 cent per eL" Je trekt het je echter niet zoo heel sterk aan, want het kleedt heerlijk koel en mooi genoeg voor gouverante. Je vraagt me, lieve Marguerite, wat ik uit voer tegenwoordig. Ik leef in een roode bun galow en tracht «vee arme, verhitte, kleve rige kinderen wysheid in te pompen. Op het oogenblk is het natuurlijk kx>el, maar het warme weer komt gauw aan en dan gaan ze terug naar den groenen» koelen tuin die Engeland heet.en myn werk zal dan weer gedaan zijn. Dit is nu het vierde troepje, dat me verlaten gaat.en de groe ne tn in roept en wenkt ook my, onweer staanbaar en ik ga nu ook naar „huis." Jij, myn kleine oud-leerling zult een van de eersten zyn, die ik ga opzoeken. Nu Mar guerite getrouwd is, is ze een belangwek kend persoontje geworden. Haar twee blonde varkensstaartjes zyn allang opgestoken; toch zal zy altijd mijn kleine leerling blijven. Ook verlang ik er vreeeetyk naar. dat wonder van een echtgenoot te zien. Hy zal vast niet aardig tegen me zijn een jonge mun is maar zelden ingenomen met de oude vrienden van zijn vrouw. Ik zal me er niet over beklagen, ik zal het begrijpen." Hier hield ik weer stil en lachte op naar Dimbie, die over mij leunde. Zij schijnt Ingezonden mededeellng. Dros' Advocaat In zyn antwoord bracht Balfour warme hulde aan de Amerikaansche regeering, aan wie, zoo zeide hy, de wereld een onschatbare schuld van dankbaarheid verschuldigd was. De conferentie was niet samengeroepen om kleine nationale belangen te winnen, maar om te streven naar een veel grooter natio naal belang, dat ontstond uit goede interna tionale schikkingen. Dat ieder vraagstuk, tot in zyn kleinste onderdeelen toe, op bevredi gende wyze zou worden geregeld voor alle tyden of voor geslachten lang is te veel ge vraagd van welke conferentie ook, maar ik geloof dat de grondslagen zyn gelegd, waar op iedere groote kwestie berust, dat het ge heel van de landkwesties van het Verre Oos ten, van de zeekwesties van den Stillen Oce aan, en minder duidelijk zichbaar, maar niet minder wezeniyk, de kwestie van de ontwa pening of beperking van de bewapening ter zee, zijn geregeld. Een sensationeel proces. In Engeland steeds beroemd om zyn sensationeel© processen „uit de hoogo we reld" is thans een strafgeding aan den gang, dat zeer de aandacht trekt. De be klaagden) zyn een kapitein Owen) Peel en zyn vrouw die een dochter is van sdr Ro- bert Jardine. Het geval dient te Londen. De zaak gaat over knoeierijen bij paardenren nen; en de aanklacht was ingediend door den minister van posteryen. Het echtpaar Peel woonde in een klein dorpje in Warwickshire. Zy waren daar lie den van beteekenis en wisten den plaatse lijken directeur van het postkantoor er toe te brengen, een onjuisten tijd van afzending te plaatsen op telegrammen door kapitein Peel ter verzending aangeboden. Peel had telefonisch den uitslag van een paarden- ren vernomen (hetgeen door een luisterende telefoonjuffrouw was geconstateerd) en daarna 45 telegrammenl aan den directeur van het post- en telegraafkantoor gegeven om to versturen. In dfe telegrammen ging hy by bookmakers weddenschappen aan. Een vroeger telegram, door hem aangeboden, was ingevuld als aangeboden op 2 u. 46 m. en Peel vroeg nu alle telegrammen op dat uur te willen stellen:, ofschoon het op dat oogen blik reeds ettelijke minuten over drie was terwijl de wedstrijd omstreeks drie uur was gehouden, en de Peels den uitslag wisten, vóór zy de 45 telegrammen inleverden. Een paar van de op deze wyze gedupeerde book makers betaalden uit; maar anderen roken lont eni wendden zich tot de directie van de posteryen met het verzoek de zaak te willen nagaan. IERLAND. De regeering te Londen acht den toe stand in Ierland zooveel verbeterd, dat de dezer dagen gestaakte ontruiming der En gelsche troepen is hervat. Er is reden voor dat optimisme. In de eerste plaats heeft de vrystaatsche regeertog een deel van de ont voerde Ulsterianen losgekregen en voorts hiéblben DtuMto en Belflaist beéloten de handen ineen te slaan om in het onrustige grensgebied de orde te handhaven door be middeling van verbindingscommissies. waar van ook Engelsche officieren deel zullen uit maken. Dit stelt Collina en zyn medewerkers in staat hun aandacht te concentreeren op de plannen van De Valera en ze zoo noodlg den aop in te drukken. FRANKRIJK. Een duur gebaar. Ten einde Duitachland te dwingen zyn mij een heel verstandige vrouw te zyn," merkte hy op. „Ik ken niemand, die zoo verstandig is als Juffrouw Fairbrother," gaf ik toe, „ze kon zelfs met Peter opschieten voor zoover dat utogeiyk was en moeder was dol op haar Een van de knapste dingen, die moeder ooit deed, was juffrouw Fairbrother uitvinden." „Lees den brief mi even uit," zei Dtoible, „anders mis Ik myn trein." „Je mooie cadeautje, waarvoor lk je har telijk bedank, heeft me een eindje doen rei zen to de achting van de dames hier. Sinds onheugelijke tijden trachtten ze me over ^e halen een haar-kapje te dragen. Je weet wel, zoo'n akelig, paardeharen ding, rond en dik, waar je je eigen haar overheen kamt om zoodoende de wereld te doen gelooven, dat je familie bent van Simson. 'Met jou mooien, met juweelen bezetten kam echter, in m'n haar, dat met een, mis schien wat zwakke poging, haast modern is opgemaakt, vergeven ze me bijna het gemis van j^oven genoemd instrument. „Hm, een beetje minder oudevryster-gouvernanto-ach- tig," denken zy; ik lees het op haar gezicht en glimlach. Als altijd, je liefhebbende Egoïste." „Ja, waarlyk, egoïste," zei ik peinzend, terwyi ik den brief opvouwde en een photo- praphie uit myn bureautje nam.... een photographie van een flink, glimlachend ge laat, met een laag, breed voorhoofd, het haar in scheve scheiding wat schuin erover gelegd, heldere, koene oogen en een groo ten, burgerlijken mond. „Waarom zet je b^«r niet in een lijstje en hangt het ergens in de kamer?" vroeg Dimbie, „het is een prettig gezicht" eerste milliard te betalen, riep Frankrijk het vorige jaar de lichting '19 op, ten einde zoo noodig het Ruhrgebied te kunnen bezetten. Frankryk, dat dit initiatief achtte te zyn genomen to het belang van alle geallieer den, vond die geallieerden totusschen niet geneigd om de kosten te laten boeken op Duitschland's rekening. Met het gevolg, dat de regeering een suppletoir© begrooting heeft ingediend tot dekking van die onkos ten, zijnde het luttele bedrag van 190 mil- lioen francs! De financieele commissie uit de Kamer heeft dezer dagen deze suppletoir© begroo- ting besproken, zonder echter tot een besluit te komen. Eerst wil zij den premier hooren. Maar volgens de „Echo National" zou zy er toe overhellen, het oorspronkeiyk standpunt van de regeertog in te nemen, n.1. dat het bedrag verhaalbaar is op Duitachland. Een nieuw punt van wrijving dus tus schen Frankryk en de bondgenooten. ITALIË. Een verstandig boek. Het Hbl. schrijft: Wij hebben reeds vroe ger gesproken over het boek, dat de Itali- aansche oud-minister Nitti geschreven heeft onder den titel L'Europa senza Pace. Toen kenden) we het nog slechts uit uittreksels. Nu wij het gelezen hebben, kunnen, wij met voile overtuiging zeggen, dat dit een zeer verstandig boek is. Een Europa zonder vrede dat is het wat Nitti voor zich ziek En hij wil een Europa, dat weer vrede kent. Hoe dat te bereiken? Niet op de wijze zooals Frankryk thans handelt Het is wel teekenend, dat Nitti reeds in zyn inleiding begint met Frankryk de les te lezen. Hy verklaart, dat Lloyd George en' hy hetzelfde gevoel van harte- lyke vriendschap jegens Frankrijk koeste ren. Te lang hebben de geallieerden samen geleden, om de banden te verbreken), die het gevaar en het lyden zoo nauw hebben gesmeed. Maar: „het werk der reconstructie van Europa is in het belang van Frankrijk zelf." En dan volgt een betoog, dat Frank ryk moest luisteren naar den vriend, die het zyn feilen toont; dat het anders er toe zal meewerken, dait Europa wordt wat Italië to de 15de eeuw was, maar zonder het licht der kunst: „dertig staten, die elkaar niet vertrouwen in een stroom van programma's en Balkan-ideeën". Wat men thans wil is dat Duitschland, dat den oorlog verloor, niet slechts zyn eigen verliezen herstelt maar, volgens de vredesoontracten, al de ver liezen, die de oorlog heeft veroorzaakt. En tegelijkertijd hebben alle staten van Europa maar één zorg: zich te verdedigen tegen de concurrentie van Duitschland. Maar om de schadeloosstellingen te kunnen betalen (het kan dit slechts doen door goederen to beta ling te geven of uit te voeren) moet Duitsoh- land tegen de laagst mogelijke kosten produ- oeeren; den grootsten techhischen vooruit gang bereiken. Uitvoeren tegen lage prijzen beteekent den handel van neutrale landen en ook van de overwinnende landen schaden of vernietigen. Zoo spreekt uit alle douane tarieven, die gepubliceerd zyn of to voor bereiding, geen ander doel dan de Duitsche concurrentie beperken, d.w.z. beletten dat de schadeloosstelling wordt betaald." Zoo gaat het voort. Niets nieuws, alles in verschillende lan den reeds vele malen gezegd, maar nog niet gehoord, of voldoende gehoord waar het gehoord moet worden. Het ie het moreel probleem, dat Europa moet oplossen. „Als overwinnaars en over wonnenen de overtuiging krijgen, dat alleen een gezamenlijke poging hen kan redden en dat de beste schadeloosstelling van den vijand bestaat in het vermeesteren van den vrede en to den gezamenljjken arbeid, zal een groote stap voorwaarts zyn gedaan." Te San Remo heeft Nitti na een lang gesprek met Lloyd George en Millerand eens aan Ame rikaansche journalisten, die hem vroegen wat er noodig was om Europa weer vrede te ge ven, geantwoord: „Europa moet leeren glfm- te stollen. Ze verbeeldt zich dat ze leelyk is. Ik vind, dat menschen met verstandige oogen nooit leeUjk zyn." „Je kon wel eens geiyk hebben," zei Dim bie, alle treinen vergetend. „Was ze erg knap?" Ik was blij, dat hy zich zoo interesseerde voor myn geliefde onderwijzeres. „Ik weet het niet," was ndjn antwoord, „ik ben zelf niet knap genoeg om daarover te kunnen oordeelen. Maar alles wat zy deed, leek my verbazend interessant. Moeder en Peter zelfs ook, hingen, aan haar lippen als ze vertelde. Zy was zoo geestig, zoo vrooUjk; ze had zooveel gevoel voor humor. Zie je. ze was pas één-eni-twtotig toen ze wegging Ze kwam by ons met haar twintigste jaar nadat ze juist voor een heel moeiiyk examen was geslaagd. Moeder zegt, dat Peter erg veel op dat examen tegen had, hy vond exa mens onvrouwelijk; vrouwen moeeten niet knap willen worden!; ais juffrouw Fairbro ther haar haar behoorlijk wilde opmaken en wit-kanten japonnen wilde dragen, zou zelfs zy wel een man vinden. Moeder voerde toen aan, dat zy hoopte, dat juffrouw Fairbrother geen man zou vinden vóór ze my behooriyk had opgevoed en klaargemaakt voor die hoogstaande kostschool in Lynton. Ik hertoner me nog dat Peter hierop snuif- de en zei, dat hy al heel tevreden zou zyn als juffrouw Fairbrother de beginselen van lezen en rekenen in m'n hoofd kon pompen en me kon leeren schrijven en wat naaien en breien. Bovendien verbood hij iedereen, man of vrouw, my te ond<* rz in de kunst van bloemschilderen. v de resultaten later ln ïystjes te en op te hangen san den muur. Ik aan je onmogelijk de xaü '.ttoc lachen". Nu is de glimlach van alle lippen verdwenen: er is slechts haat, dreiging en opwinding op te lezen. Als Europa weer zal glimlachen, zal het ook de politieke denk beelden vtodeni, die noodig zyn voor den vrede en de bronnen des levens terugvin den." Nitti behandelt in zijn boek uitvoerig de vredesverdragen, waarvan hy de onuitvoer baarheid aantoont; hy bespreekt de verhou ding tusschen overwinnaars en overwonne nen; de schadeloosstelling en de ideeën van de overwinnaars daarover. In zyn laatste hoofdstuk heeft hy dit alles samengevat. Daarin bepleit hy kwytschelding van de oor logsschulden der geallieerden onderling; een betaling door Duitschland van 20% daarvan, d.w.z. ongeveer 20 milliard gouden francs; terwyi Duitschland verder nog 40 milliard zou hebben te betalen, waarvan 20 reed» als betaald zullen worden beschouwd, door wat het ten gevolge der tractaten, in koloniën, handelsschepen enz. heeft afgestaan, en nog 20 zullen worden betaald in steenkool en andere leveringen, naar een vastgestelde ver houding. Maar Nitti wil byv. ook, dat de commissie van herstel zal worden afgeschaft en haar taak overgenomen zal worden 'door den Volkenhond; dat de bezetting van Duitschland aan den Ryn zal worden opge heven of hoogstens 80 millioen zal mogen kosten, enz. Hy wil ook hervatting van de betrekkingen met Rusland. Het komt ons voor, dat Nitti met dit boek ;de onhoudbaarheid van de vredes verdragen wel zeer duideiyk in het licht heeft gesteld, en dat hy even overtuigend heeft aangetoond, dat de houding van Frankrijk voor een belangrijk deel er schuld aan is, dat de toestanden nog zoo weinig verbeterd zyn, dat nog altijd „Europa zon der vrede" is. Hy houdt den Franachen voor wat zij als goede burgers van Europa ver plicht zyn en laakt het, dat zy hun houding tegenover Rusland alleen laten bepalen door die welke de sovjets aannemen ten aanzien van de Russische staatsschuld. En hun hou ding tegenover Duitschland, het elschen van de volle schadeloosstelling door de vredes verdragen toegekend) en tegeüjk de pogin gen om Duitschland's productie te vermin deren, zijn de grootste hinderpaal voor het herstel van Europa. Nitti tracht telkens ons te overtuigen, dat alle vijand! - bevoel legens Frankrijk hem vreemd is. Hy wil slechts, dat de Franschen hun dwalingen zullen inzien. En hy is optimistisch ook; hy heeft hoop IngMsaden mededsatta#, MATIGHEID, opgewektheid en frissoh» lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust ea slaap, lichaamsbeweging ea een zorgzame leefwij ze in wat de natuur vraagt om uw lidhaam in goeds conditie, uw nieren gezand, en uw gestel vrij van urine buut te heuden. Hebt gij e* ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwelen en water zuchtige zwellingen een gevolg stya van uw leefwjjse? - Ts zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel nooken, bet zldh te wei nig besehermen tegen ket klimaat, onmatig heid eu het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, sullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verswnkksn. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpyn, urtoestoornissen, wa terzuchtige zwellingen, niergruln en duize ligheid zijn verschynselen van te veel urine zuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en oageneesiyke nierziekten. Matig eerst die verkeerd» gewoonten en sta dan de verzwakte nieren by door een degeiyke kuur met Foeter's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden doch zijn een betrouwbaar en veilig nierge neesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nierenpillen, voorzien van de handteekemng van James Foster op het etiket, zyn te Helder verkryg- bear by A. ten Klooster, Keizerstraat 98, ft 1.75 per doos. weergeven, waarmee het woord „bloemen» schilderen" uitbulderde." „Daar had hy toch gelijk ln," zei Dimbie „Dat is ook zoo," lachte ik, „maar Peter was vergeten, dat het schilderen van bloe men! en stillevens tot een vorige eeuw be hoorde. Stel je voor juffrouw Fairbrother aan het bloemensahilderen, ik geloof dat ze me even goed schilderijen van wol zou heb ben kunnen laten borduren. Grootmoeder heeft twee groote woedende katten gebor duurd met reuzen van snorren.en juf frouw Fairbrother placht prettige, opwin dende verhalen te vertellen over die twee. en 's nachts droomde ik, dat ze uit hun lijs ten kwamen gestapt en het dak opklauter den. We noemden ze Mijnheer Chamberiato en Mijnheer Balfour." „Ik moet gaan," zei nu Dimbie, „maar die katten! zyn heel interessant en juffrouw Fairbrother ook. Vind je het goed, dat we haar een poosje te logeeren vragen als ze to het land komt?" Hy sprak op een lossen, onverschilligen toon en ik keek snel naar hem op. Kort van te voren had hy gezegd, dat hij de eerste twaalf maanden' niemand in huis wilde heb ben. „Zou je het prettig vinden?" vroeg ik. „Prettig vinden, weineen zeker niet Maar jij schijnt zoo dol op haar te zyn.en zy ljjkt me zoo.eenzaam." Werd* TSSTOlgd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1