szasat mvwm*u- Eerste Blad. MARGUERITE'S WONDERE ÜAAR No. 5523 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1922 60e JAARGANG buitenland. FEUILLETON. 18. <*n en8,a vóór Dimbie dan zou hij deze oefeningen'1* 1- len esen en ik zou niet willen, dat j lachte over mijn fouten". De spreken uit de bevolking waren uiterst FRANKRIJK. Lugwzoudea mededeeling. Voorkomt onsteklng. COURANT Lloht op voor auto's on fletssn Donderdag 29 Febr5.14 nnr. Vrijdag 24 5.56 Het Zuldzeeverdrag. Bij de beantwoording van de resolutie van 10 Februari (waarbij den president inlich tingen werden verzocht over de onderhan delingen in zake het viervoudig Zuidzeever- drag) heeft Harding in den Senaat verklaard dat het hein onmogelijk is de vereischte in lichtingen te geven, daar de meeste onder handelingen hebben plaats gehad zonder dat er aanteekeningen zijn gehouden. Hij meen de dat het onvereenigbaar is met het alge meen belang om vertrouwelijke besprekin gen tusschen de betrokken mogendheden te onthullen, en verklaarde dat het onwaar is, dat er verborgen afspraken hebben plaats gehad, of geheime nota's zijn gewisseld. De beperking der bewapening. Naar de oorrespondent van de N. Bott. Ct. te Parijs meldt wijst de Information erop, dat het werk van de commissie van den Vol kenbond voor vermindering van de effectie ven, die nu hier vergadert, slechts langzaam kan opschieten, daar ze eerst de strijdkrach ten van elke natie moet kennen. Tot nu toe heeft België alleen duidelijke inlidhtkigen verschaft. Nederland en Zwitserland gaven een uiteenzetting hunner oorlogsbegrooting. Om den arbeid te bespoedigen krijgen alle naties door middel van den raad van den Volkenbond een vragenlijst omtrenJt de ei- ■dhen van hun nationale veiligheid. Op ver- soek van de arbeiders-gedelegeerden, waar van de oommissie er 3 telt naast 8 der pa troons, 4 economisten, 6 militairen en 6 poli tici, zal de kwestie van den particulieren wapenaanmaak en wapenhandel aanstonds behandeld worden. Het Engelsch-Belglsche garantie-verdrag. De Brusselsohe Volksgazet van Dinsdag avond bevat den tekst van het gewijzigd En- gelsoh-Belgisoh militair garantieverdrag. Deze tekst luidt als volgt: Overwegend, dat 'het Belgisch grondge bied door zijn 'ligging tusschen! Duitechland en Frankrijk zich in een speciale positie be vindt, overwegende, dat Duitsdhland niet tegenstaande het verdrag door hetwelk het gehouden was de onafhankelijkheid van Bel gië te eerbiedigen in Augustus 1914 België overviel om Frankrijk te kunnen aanvallen, overwegende, dat België nog steeds gebukt gaat onder de gevolgen van dezen inval, zijn hunne majesteiten de koningen van Egeland en België overeengekomen: le. dat in geval van een niet uitgelokten aanval op Belgisch grondgebied het woord rechtstreeks verdwijnt. Corr.) Engeland on middellijk en met gansdh zijn land- vloot- en luchtmacht België ter hulp zal bomen; 2e. dat België gansch zijn land-, vloot- en luchtmacht zal gebruiken om zijn grenzen hij een aanval op zijn grondgebied te ver dedigen; 8e. dat het huidige verdrag gedurende dertig jaar van kracht zal blijven. Uitstel van de conferentie van Genua. De Duitsche regeering heeft Dinsdag dp officieele mededeeling ontvangen, dat de Fransche regeering uitstel van de conferen tie te Genua voorgesteld heeft. In Beriijn- adhe regeeringskringen acht men het van «elf sprekend, dat dit voorstel in overleg met Londen en Rome gedaan is. Het uitstel van de conferentie van Genua schijnt dus een feit geworden te zijn. De Fransche regeering heeft te kennen gegeven, dat zij haar vertegenwoordiger de volgende week zal zenden naar de bijeen komst van de geallieerde deskundigen* die te Londen de voorloopige schikkingen voor de conferentie van Genua bespreken. Dit korte uitstel schikt België ook beter. Naar verluidt zal, als er politieke kwesties mochten opgeworpen worden, die de be voegdheid der deskundigen te buiten gaan, «kor MABEL BARNES—GRUNDY T*°r Nederland bewerkt door ELLY HARTLNG. «Wilt u me op eerewoord beloven, dat u niet meer overeind zult komen? Dokter Ren- Roveli stellen mij verantwoor delijk. Ik heb Dr. RovelTs patiënten al se- „Ik beloof het, zustertje-lief," zei ik ge- U W mijl1 niet weg nemen, ik kan heel goed liggende scha ven... kijk maar, er is een stijf kaft om- „Ja, dat kunt u wel houden,'* ?af 7A tne „Raakt u fransche oefeningen?" 0t «Neen," antwoordde ik ernstig, .on het oogenblik maak ik „geduldsoefeningen Als ik schrijf vergeet ik, dat het nog zoo erg tog duurt voor mijnheer Westover Übuis komt. Ik vergeet generaal Macintosh en mijn andere moeilijkheden. Ik span me dar. mu in om d< speil g go-l te krijgen en geen taalfouten te maken, dat er nergens anders tijd overschiet Ziet u, als ik mocht ste t\ als ik eens modhl gaan er een bijeenkomst van de premiers en de ministers van buitenlandsche zaken van En geland en Frankrijk worden gehouden, om die te bespreken. De Eemalisten en de bijeenkomst te Genua. De correspondent van de Morning Post te Konstantinopel meldt, dat het mandaat van de Kemaiistische zending, welke over Parijs naar Rome gaat, o.a. de volgende punten bevat: ten eerste, Konstantinopel te herstel len in de positie van voor den oorlog, be vrijd van vreemde bezetting; ten tweede, geen interventie in Armenië; ten derde, er kenning door de entente van de door Angora gesloten verdragen, ten vierde, teruggave van Smyrna en de andere door de Grieken bezette gebieden; ten vijfde, autonomie voor W est-Thracië, teruggave van Oost-Tbracië; ten zesde, de toekomstige positie der zee- ëngten door Turkije en Rusland te laten re gelen; ten zevende, schadevergoeding van Griekenland aan Turkije. Engeland en Frankrijk. Engelschen en Amerikanen hebben Bal- four, den triumfeerenden diplomaat uit de Rritsche sohool, die Engeland van het bond genootschap met Japan afgeholpen heeft en het een vloot-vacantie bezorgd heeft in een tijd, waarin het toch geen geld had' om veel groots schepen te houwen, maar wel door rijkere zeemogendheden overvleugeld kon warden, bij zijn terugkeer uit Washing ton een banket aangeboden en van bun ge- meenschappelijken disch een telegram van hulde aan koning George gezonden. De Ko ning had hierop met een even nietszeggend telegram kunnen antwoorden, door zich te bepalen tot eenige woorden van lof voor het te Washington bereikte. Maar deze onschul dige gelegenheid is, vermoedelijk onder in blazing van Lloyd George, aangegrepen om oen kleine les op het gebied der hooge po litiek uit te deelen aan den overbuur aan het Kanaal. De Koning legt in zijn antwoord er nadruk op dat de conferentie onder de naties der wereld een „nieuwen geest" heeft aan gewakkerd, die „de oude diplomatie bespoe digt" en „haar meer een initernatonaal dan een nationaal karakter verleent." Het is een opwelling uit een overkropt gemoed, die men moet lezen in verband met het Britsche antwoord op den Fransche n voorslag om de oommissie van herstel te be lasten met de bepaling van het totaal van de Duitsche schadevergoeding voor 1922. Acooord, zegt Engeland, maar dan onder voorwaarde dat de punten die te Cannes in verhand met de verdeeling van die schade vergoeding tussohen de verschillende geali- lieerden, de verrekening van de bezettin gs- Kosten, de Saarmjjnen,%en wijziging van de overeenkomst van Wiesbaden enz. met Briand voorloopig bedisseld, maar nog geenszins door de regeering in haar geheel of het parlement bekrachtigd waren en toen Briand den) grond onder zijn voeten voelde wegzakken, waarlijk geheel in de lucht kwa men te hangen, definitief gemaakt worden. Poinoaré wil natuurlijk dien prijs niet beta len, want zijn politiek is heel wat minder toegeeflijk tegenover Engeland. Er zullen dus nieuwe nota's en nieuwe antwoorden over het Kanaal gaan over deze eene kwes tie en voorts over alle andere kwesties, die vooraf geregeld dienen te zijn, wil er iets nuttigs uit de groote economische en finan cieel© oonferentie voortkomen. Tegenover dit vooruitzicht yan eindeloos getreuzel volgens de methoden van de oude diplomatie, doeit het telegram van den Ko ning, in oen voor heel de zaal verstaanbaar „terzijde", een beroep op de nieuwe vlugge methode van Washington: vertrouwelijke samensprekingen tusschen gezaghebbende Eolitieke leiders die met tal van draden met un eigen hoofdsteden verbonden blijven, enl openbare oonferentie-vergaderingen die een apotheose van bereikte eendracht te zien geven. Het oommentaar van de pers werkt dan ook minder vergiftigend en de parle menten staan voor uitgemaakte zaken, die zij niet zoo lichtvaardig ongedaan kunnen maken. Wat er nu gebeurt Is, dat Engeland laat merken', dat het tegenover de koppige on verzettelijkheid van Poincaré de vermaarde taaie vasthoudendheid van een bulhond weet te stellen. N. R. Ot Londen, 22 Februari. Er wordt medege deeld, dat de bijeenkomst van LJoyd George en Poincaré waarschijnlijk te Galais of te Boulogne plaats zal hebben, inplaats van to Parijs. Ingezonden nvtinleehng U gaat niet heen vóór mijnheer West- over," zei ze bruusk. „Al mijn patiënten denken dat ze dood gaan en dat is maar goed ook, als ze dat denken; doen ze ten minste geen verkeerde dingen. Als ze niet zoo verdiept waren in het aanschouwen vatn hun echtgenoot die zich in een vlaag van waanzin op hun graf werpt (In hun verbeel ding) zouden ze misschien aan hun verband morrelen' of andere domme dingen doen." Ik gichelde ent verslikte me in den boaül- ïk heb het land aan bouillon,'1 zei ik, toen ik'weer spreken kon, „het is ook alleen maar eeu opwekkend middel en geen voed- söL** „Hoe weet u dat?" „Ik zag het in moeders genieeskunde- boék," ik zei het heel nonchalant. „Waar is dat?" haar stam klonk scherp. „Onder het bed." Ze dook en haalde het boek met vaste hand van onder de matras te voorschijn. ik had er zooveel moeite voor gedaan om het van moeder te stelen, had er A.mal ia voor omgekocht. „Hebt u er nog iets anders uitgehaald?' „Neen", zea ik, „ik heb er nog geen tijd voor gehad, ik snuffelde juist in den index, toen ik het woord bouillon zag staan." „Wat was u van plan op te zoeken?" „Ruggegraat," gaf ik prompt ten ant woord, ,4k wilde er eens wat meer van we ten* omdat de mijne niet heelemaal in orde schijnt te zijn." „Ik ben heel blij, dat ik u bijtijds betrapt heb," kwam ze streng, „dat is een van de redenen, waarom ik liever mannen verpleeg dan vrouwen. Mannen zün te versohrikt door hun ziek-zijn om in geneeskundige boe- wordt door 21.000 irfsen «rkend al* het beete vereterkingemiddel voor Zenuwen en Lichaam. Sir Robert Horne, de kanselier van de schatkist, zal ook eerlang een bijeenkomst hebben met de Lasteyrie, den Fransdien minister van financiën. Londen, 22 Februari. Reuter verneemt, dat de particuliere vertrouwelijke samen- spreking, die een dezer dagen tusschen Poincaré en Lloyd George zal plaats heb ben, op Franschen bodem zal worden ge houden, echter niet te Parijs, omdat Lloyd George het zoo druk heeft, en spoedig weer te Londen moet zijn met het oog op het hu welijk van prinses Mary. Plaats en tijd van de bijeenkomst zijn nog niet vastgesteld. Lloyd George zal slechts door één secretaris zijn vergezeld. Inmiddels is de bijeenkomst der geallieer de deskundigen uitgesteld. De voorbereiding van de economische en financieele conferentie. Daar de Engelsche regeeting aan de Duit sche heeft laten weten, dpt de geallieerden Duitschland's deelneming dende conferentie te Lo heeft Duitschland onve gezonden. De aanwezigheid van woordigers te Londen wo: acht in verband met de het consortium voor Rusl ris Bergman en gehei: zich naar Londen begevei aan de voorberei- en aanvaarden, ld een delegatie itsche vertegen- wenschelijk ge- prekingen over Staatssecreta- Kemper hebben DUITSOHLi De 8-uurswerkdag. Men schrijft uit hielt Rijnland aan do „N. Rott. Crt.": In de negende aflevering der „SorialMi- sche Monafcshofte" schrijft de soc.-dtetmocra- tische iboogieeraar dr. Hulgo Lindeananm te Keulen een verhandeling over den achlt- uiurs-werkdag en het uurloon, die men in ver band met de onderhandelingen in de Ber- lijtnsche ministeries ais een hjQcred© op den huidigen verkorten werkdag (beschouwen kan. Toen- deze vóór den oorlog door de soc.- demooratiöctoe partij geëisdbt werd, Iberustite deze beweging op een voortbrenging, die in rijipe ontwikkeling was ett op een (krachtig en onverzwakt aiheidsvwntogen steunde. Men geloofde, dat het mogelijk zou rijm het dalen der productie te voorkomen door in tensiever arbeid, verbetering van de tech niek en het invoeren van nieuwe en betere machines. Wellicht beeft uien Itoen te veel aan de (machinale industrie gedacht en de groote, daarbuiten vallende bedrijlven ver geten. Is echter, zooala nu, de productieve ar beidskracht niet. te vergrooteo, omdat de ptoysieke toestand; ook door de jarenlange slechte voeding, zulks (belet, dan rijnl er slechts twee mogelijkheden, die overblijven den arbeidstijd tijdelijk te verlengen öf helt leven naar de verminderde .productie in te richten* on. a. w. den noodtoestand te besten- Het is in de machinale industrie (beter mo gelijk met aibeidspauaen langer dan acht uur te werken dan met een verzwakt lichaam hetzelfde werk te verrichten in een verkorten arbeidsdag. Ér imioet een weg gezocht wor den, die tot belangrijk groote productie ton voeren, indien men de bestaansvoorwaarden verbeteren wlli, te (meer nu ®>o zware sohade- vergoedingsttasten op bet land drukken. De eenige weg is een langere arbeidstijd. Vóór den oorlog was Sn de meeste bedrij ven een werktijd van ongeveer tien uiur vol doende, daar de werkkracht der arbeiders onverzwakt waa Hoe zou nu bij het tegen deel, bij de herhaalde storingen van het pro ductie-, het handels- en verkeerswezen oen geringere werktijd voldoende zijn, niet alleen om het vroeger peil te bereiken, maar ook om belangrijk zwaardere lasten te dragen? Dan zou er een wonder moeten gebeuren en die geschieden niet op •oooonwphi gebiedI ken te gaan Hnuffelen, maar vrouwen zijn zoo besjK>ttellJk nieuwsgierig naar haar a>- geu geval, dat er geen houden aan is. Ze voelen haar eigen pols, ze nemen haar eigen temperatour op zoo gauw Je Je rug gekeerd hebt, »e stelled duizend en meer vragen, waarop geen enkele verstandige verpleeg ster ooit antwoord zou geven." „Ik heb geen enkele vraag gesteld," weer streefde ik. „Neen, omdat u tot nu toe er te ellendig voor is geweest Wat wilde u weten?" Wanneer ik mag opstaan," kwam ik be- „Dót zult u in geen enkel geneeskundig boek vinden, verwachtte u dat heusoh?" „O neen, ik wilde eens uitviasohen, waar van ruggegratem gemaakt rijn en de riekten waaraan ze onderhevig zijn," zal ik tamelijk terneergeslagen. „U hebt geen bepaalde ziekte, u hebt een ongeluk gehad. Dokter Renton zal heit u gauw genoeg vertellen als u uit bed mag," »e sloot het boek in een kast. „Het duurt zoo lang eer het Woensdag is." „Hij bomt niet vóór de volgende week." „Niet voor de volgende week," riep ik ver schrikt, „en het is nu pas Maandag. Hij zei toch dat hij Woensdag komen zou. „Dat zou hij niet U stelde het hem voor." „Dat noem ik verwaarloozen." „Kom, kom," suste ze, „er kan u niets overkomen. Het is een heel eind van Dor- king naar Plne Tree Village. Bovendien is het onnoodig hooge rekeningen te maken, zooals de dokter zelf ook zei." „Maar dat heeft hjj niet gezegd," riep lk opgewonden. „Nu misschien niet'' gaf ze toe, „maar u mag zich niet zoo opwinden. Ik «al nu de De schrijver haalt verder /twee typische voor beelden aan. Niet alleen de industrie, doch het geheele maatschappelijke leven lijdt on der het chronische kolengebrefc. Kostbare pogingen worden vruchteloos gedaan om door hert, uitvinden van nieuwe stookmethodes en -apparaten of van „Ersatz" ia dit gebrek te voorzien. Het getal mijnwerkers in het Roergebied is met 21 pet verhoogd, doch ook dat heeft niet geholpen. En toch weigert men de red ding van het volk door een langoren werk tijd te verwezenlijken. Duitschland lijdt onder een geduchten woningnood! De ibouwrakiken rijn een sei- zoenbedrijl. Toch gaat de bouwvakarbeider in het gunstige jaargetijde om vier uur naar huis en bekommert zich tzelfs niet om zijn •standgenoot/en, die zonder dak rijn. Met den werktijd is de loonpolitiek nauw verbonden. Elke arbeidsverlenging is tevens loonsverhooging. Deze moet zóó geregeld zijn, dat ze tot grooter productie ten aan zetten. De /vroegere stiMoonen en de pre mies waren even verderfelijk, ate het latere dagloon na de revolutie. 'Dit heeft de gewel dige teruggang der productie ten duidelijkste bewezen. Juist, toen imien den 8-uxendag in voerde, bad men door een (goed ingericht loonstetoel moeten aansporen tot intensief wenken. Weer een incident in Opper-Sllezlë. Den 19den Februari, Is avonds om O uur, heeft te Gleiwitz het volgende incident plaats gehad: Drie Fransche soldaten, van wie er een een revolver in de hand hield, kwamen uit een hoteL Zij waren blijkbaar eenigszins aangeschoten. De Franschen rie pen tot een groep burgera: handen op! en op hetzelfde oogenblik echoot de gewapende Franschman op de burgera, zonder echter iemand te treffen. Een! wachtmeester van de politie, die dienst deed en op de hoek van de straat stond, verzocht den lieden op kal- men toon door te loopen. Zonder een woord te zeggen richtte de Franschman de revol ver op den politieman en schoot hem door het hoofd, waarna de Franschen op de vlucht sloegen. Onmogelijke toestanden Op het kasteel Petzow, dat niet ver van Potsdam verwijderd, aan de Havel ligt, wonen nog kasteelheeren, die in den. werke lijke zin des woords de omstreken van hun dorp beheerschen. De bevolking uit deze an ders zoo rustige streek is nu tegen de hee- ren von Kaekne, zoo heeten de machtigen, opgestaan en heeft Zondag een zeer druk bezochte betooging gehouden. De heeren v. K. houden er zonderlinge manieren op na. Zij maken op de meest wil lekeurige wijze van de wapens gebruik. Als automobilisten voorbij hun landgoederen rijden worden zij eerst met een flinke wa terstraal bespoten en als ze het wagen te protesteeren verschijnt een der heeren v. K. met revolver of geweer en schiet op het ge zelschap. Indien de automobilisten er dan van doorgaan worden ze te paard achter volgd. Enkele dagen geleden werd ook een arbeider met name Nietert door een der hee ren neergeschoten, omdat hij weigerde een zaag, welke hij vermoedelijk bij zich had om hout te gaan stroopen, af te leveren. Verder is er op de landerijen van de hee ren v. K. een lijk gevonden. Op de gisteren gehouden vergaderingen van de bevolking werd uitdrukkelijk gecon stateerd dat de heeren v. K. reeds sinds 1007 misbruik van de wapens maken. Zij hebben herhaaldelijk met de rechtbank van Potsdam te doen gehad, maar gestraft zijn ze nooit. Een enkele maal is de jongste v. K. tot een boete veroordeeld. In het kasteel moet nog een groot aantal wapens en een flinke hoe veelheid munitie worden bewaard. Severing, de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, moet nu bevel hebben gegeven den eigenaar Karl v. K. te arresteeren, maar ge schied is dit nog steeds niet. De betoogers hebben nu ten slotte een lange motie aange nomen, waar ln staat dat de bevolking van 11 gemeenten voortdurend door de heeren v. K. wordt bedreigd. Zij eischt daarom de ontwapening dezer heeren en hun bestraf fing. Karl v. K. moet bovendien wegens moordpoging worden vervolgd. De motie verlangt verder een onderzoek tegen de autoriteiten van Potsdam die de beruchte fa milie steeds hebben begunstigd. De wapens zijn aan de leden der familie nooit ontno men. Ten slotte verlangt de motie dat de re- «eerlng voor de familie der slachtoffers zorg /.al dragen. Jaloeziën laten zakken. U zei zooeven zelt, dat u slaap hadt." „Ik ben nog nooit zoo wakker geweest als nu," «nikte lk. „Ik wou deze week zoo graag op «taan en de muurbloemen rulkon voor ze gedaan rijn. Ik geloof dat ze Juist voor mij zoo laat gebloeid hebben. Ik beb ze geplant en op ze gewacht en nu zal ik ze niet tien." „Ik zal er een paar boven brengen, dan kunt u ze ruiken." „Dat is lang niet hetzelfde," hield ik kop pig voL „U begrijpt het niet zuster. Om echt van muurbloemen te genieten, moet Je een klein eindje van het bed af staan en de zon moet er haar volle «tralen op doen vallen en dan moet de westenwind zaohtjes komen aanzweven en op zijn armen den geur mee dragen een warm-geurenden adem en. ziet u dat ia de manier, waarop men van muurbloemen genieten moet. O, zuster, ik verlang er zoo naar." Ze ging naar het raam en liet de jaloe zieën zakken. „Als u zoo door gaat, zult u nooit meer de muurbloemen ruikeni" Ze was booa. „Ik ga nu heen; misschien la u wat kalmer als lk terugkom." „O, zuster," zei lk berouwvol, „ga niet weg. Ik zal heel verstandig zijn. Toe leest u me voor uit „Peggy en andere verhalen" u leest zoo mooi." »Poggy" is een lief, zwart boek, dat moe der al had toen ze nog een klein meisje was. Het was mijn lievelingsboek op m'n zevende jaar en het is de ali- -- hlkste literatuur voor een zieke r benevelde hersens en zwakke ■swiw^a*'» Wordt rsrvv opgewonden. Zij eischten onmiddellijke maatregelen te gen de v. K.'s die anders vogelvrij zouden moeten worden verklaard. Het volgende staaltje van het optreden der kasteelheeren werd ook nog medege deeld. Op 21 Januaria kwam de arbeider Saenger uit Gühladorf met paard en wagen over den straatweg van Petzow gereden. Plotseling stond de heer v. K. voor hem, leg de zijn geweer op den arbeider aan en riep: „Hier heb ik den vervloekten hond die mij mijn hout ontsteelt Span onmiddellijk je paard uit op dat ik het als pand zal hou den. anders schiet ik Je neer", v. K. ging er met het paard van door. Den volgenden dag ging de arbeider een klacht tegen hem we gens diefstal van een paard indienen. Bij de rechtbank vernam hij dat v. K. echter reeds tegen hem een klacht wegens diefstal van hout had ingediend. Later hebben de autori teiten de heele zaak in den doofpot gestopt De burgemeester van Glindow voerde in de vergadering ook nog het woord. Hij ver zocht de bevolking kalm te blijven om aan de autoriteiten van Potsdam geen aanlei ding te geven handelend tegen de bevolking op te treden. Ook spreker betreurde dat, v. K. nog niet in hechtenis was genomen on danks het uitgevaardigde bevel. Na afloop van de vergaderingen trok men in optocht naar Werd er. De BeritJnsche bladen deelen mede dat de heer v. K. beweert den arbeider Nietert ln zelfverdediging te hebben neergeschoten. Verleden week is niettemin een klacht we gens doodslag tegen v. K. ingediend. Nietert die in een ziekenhuis is ondergebracht is nog te zwak om inlichtingen te verschaffen. Woensdag zal de rechtbank van Werder een beslissing treffen over het al of niet ln hech tenis nemen van v. K. ENGELAND. Internat Scheepvaartconferentie. Draadloos wordt uit Londen gemeld: Toonaangevende vertegenwoordigers van dok-, haven-, zee- en binnenscheep vaart-on dernemingen der voornaamste landen van de wereld zullen het volgende jaar te Lon den een congres houden. Het laatste congres, dat werd gehouden, vond te Philadelphia in 1912 plaats. Het congres, dat in 1915 te Stockholm zou worden gehouden, ging wegens den -oorlog niet door. Het congres zal, naar men verwacht van groot belang blijken te zijn, aangezien er besproken zal worden op welke wijze het best van de waterwegen der wereld gebruik kan worden gemaakt Mnnltlebergplaats ontdekt I>e politie te Glasgow (beeft in de anmen- wijk 300 KXL ontplofbare stoffen onltdefct, die voldoende waren, om de halve stad in de- lucht te laten vliegen. Mén gelooft, dat men met een (bergplaats wam Skin Fetet-te doen (heeft. Maar aües lag op een gevaarlijk» plaata, aangezien er dikwijS» gloeiende aach gestort werd. Een beetje slordig. Een politieagent vond Dinsdag te Glasgow in Duke-atroet twee zakken (met 20.000. Laiter bleek dait rij uit een poatknr dooi een gat in den vloer waren heenga vallen. IERLAND. In het Engelsche Lagerhuis het woord voerend over de moorden op de Britsche of ficieren bij Dublin, zelde Churchill, dat hij er zeker van was, dat de provisioneels re geering alle mogelijke stappen deed om de moordenaars te vatten. Hij maakte er gewag van,-dat aan de Britsche militairen in Ier land opdracht was gegeven om gedurende eenigen tijd voorzorgsmaatregelen te treffen en zonder aarzelen te schieten zoo zij wor den aangevallen. De minister van oorlog had nadere instructies in dezen geest gege ven en zoo een soldaat uit zelfverdediging vuurt, zou dit geen schending zijn van het bestand. ChurcMll voegde hieraan toe, dat het incident riechta de noodzakelijkheid had bewezen van geduldige volharding bij Enge- lands politiek. Londen, 22 Februari. Een bestand van drie maanden Is tot stand gekomen tussohen Griffith en Collina, de leiders van de voor loopige regeering van den Ierscheni vrij staat, en de Valera, den leider der republi keinen. Op de vergadering van heden van de Ardfhels, de conventie van Slnn Fein, heeft de Valera medegedeeld, dat hij een overeen komst had gesloten met OolUns en Griffith. volgens welke de Ardfhels zou worden ver daagd voor drie maanden, ten einde den on- deneekenaars van het Engelsch-Iersdhe ver drag de gelegenheid te geven, de constitutie van deni Ierschen vrijstaat op te stellen. Men kwam overeen, dat de verklaringen voor het parlement pas zouden worden gehouden, als de definitieve ontwerp-oonstitutie kon wor den ingediend. Deze overeenkomst werd be krachtigd door de Ardfhels die dientengevol ge voor drie maanden werd verdaagd. De Fransche oorlogsschuld. Senator Medill Mc. Cormick, te Washing ton, heeft een verklaring gepubliceerd in antwoord op de onlangs meegedeelde be schouwingen van den Fransdien minister Loucheur. De Amerikaansche senator heeft ongeveer >»De verklaring van den heer Loucheur is de eerste officiëele aankondiging, dat de Fransche republiek niet voornemens is haar schuld aan de Ver. Staten te betalen. Het is Huidkwalen als uitslag, eczema, klovsa, pulsten enz. breiden rich vaak uit alt gwaolg ran ottttrtefclsg. Voorkomt dit door de plek ken te wasschen en drogen, en daarna Foe^ teris Zalf aan te wenden, <3 te de ontstekiist tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt Prijs 1,75 doos, -'•lom verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1