Populair Bijvoegsel'van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 18 Maart 1922. NO. 12. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Meenlngen over ons dagelljksch leven! 3t Juffertje ONZE HAVEN. De Hektecrschie Courant van Dinsdag jj. zal vermoedelijk, door velen met gtrooter ge noegen nog dan gewoonlijk zijn gelezen, om dat daarin een bericht stond, dat er gtroote kans bestaat, «lat we van hieruit een stoom- bootdienst zullen krijgen op Engeland. 't Is zoo jammer, dat de geest onder zoo velen hier zoo down is ten opzichte van Hel dert toekomst. Zoo vaak boort men zeggen: „dat 't toch de dood in den pot is". En daarom is het een zoo verblijdend verschijnsel, dat die Ëoonomische Commissie van een andere tmeening is en rustig haar gang gaat met banen te betreden, die wellicht «rullen voeren tot verheuging der welvaart van onze ge meente. En nu er reeds een zoodanig resultaat is bereikt, zal dat velen een riem onder het hart hebben gestoken en zal er bij velen het bijna uitgedoofde vonkje weer hebben doen spran kelen. En als dat bereikt is. dan is er toch al veel gewonnen, want het zal de mienschen, indi vidu na individu., tot de gedachten brengen, dat ze moeten meehelpen, zooveel in hun ver mogen is. Helder tot grooter bloei te bren gen. Al» eenmaal die geest vaardig is geworden over de bevolking, dan kaïn dat niet anders dan een ruggesteun zijn voor de EoonoaniscLe Commissie, die blijkt rustig, dook rusteloos bezig te zijn in het (belang der gemeente. Als ge de ouden hoort over de dagen van vroeger Ln de haven van Nieuwediep, toen rij aan rij Öe schepen gemeerd lagen, dan flitst er in bun oog nog een glimp van blijde verkneukeling. En dat niet, omdat ze daarvan nog de rijke vruchten plukken, maar om het feit, dat er toen .leven, bedrijvigheid was aan den haven kant. En die bedrijvigheid doet de m'enachen leven, het prikkelt hun 'geest en hun arbeids lijst en wij alen weten toch, dat er, vooral van het zeebedrijf, in breeden kring zooveel afspat. Waar vandaan vracht te krijgen? vraagt mien. Is er geen groot achterland1 met land- en tuinbouw en veeteelt? Waarom zou ook hier in dat verhand geen export-slachterij kunnen worden opgericht? En is er ook Texel nog niet met zijn Scha peniteelt en zijn de Engetachen niet de eters van schapen vleesch? Verscheping van zeegras, hooi, stroo, mes seden, alikruiken, wulken, paling, groenten aalbessen, aardbeien. v Och er is nog zooveel voor uitvoer geschikt. Geconcentreerd werken van heel Hoülanid's Noordkop zal toch wel kunnen zorgen voor het bevrachten van een vasten stoomboot- dienst op Engeland? Maar daaroan allen de schouders er onder en steunt, vooral ook moreel, de Ëoonomische Commissie. Robinson. In Dultschland was een order geplaatst door sovjet-Rusland van 300 locomotieven, te betalen in goud. Een der voorwaarden van levering was, dat al de onderdeelen ver wisselbaar zouden zijn. Om dit te bereiken, is het Duitsohe normaiisatiebureau geraad pleegd. Nadat de normen voor alle onderdeelen nauwkeurig waren vastgesteld, zijn 19 toon aangevende Duitsche fabrieken overeenge komen te zamen de bestelling uit te voeren, in dier voege, dat elke fabriek zekere onder deelen voor al de locomotieven zou vervaar digen, die absoluut Gmwlaselbaar moesten zijn, Die practische samenwerking leidde tot tijdas- en geldbesparing. De proeftocht van de eerste locomotief heeft onder groote be langstelling plaats gehad. Zij was tegelijk een schaterend bewijs voor de doeltreffend heid van normaliteit in de industrie. I De Ingenieur). OARNEVAL DJ HOLLAND. Niet alleen in Italië in de stad Nioe de Co te d'azur in Zuid- en Qoet-Duitsoh- land en België wordt het Karnavalsfeest ge vierd in de weken, welke aan de heilige Paaech/weken voorafgaan. In Holland juister gezegd: in het Zui den van ons land, daar waar ook de heilige weken (de z.g. Vasten) «net meer ernst en intentie gevierd wordt maakt men nog veel werk van dit festijn. In Brabant kent men de carnevalapret uit stekend. Men verstaat de kunst van het dollemansfeestvieren en zou deze jaairlijfcschd „uutvierderai" niet gaarne missen. Van oudsher werden in Brabant en Lim burg deze feesten gevierd onder de erkende leiding van een z.g. Karnovalskiulb zooals de kwastenJkluib, de wortelenkiub, de Mom- penkiuib, enz. De meest bekende van deze klubs is de Oeteüdoncksche kluib te Oeteldonok. De Óetel- donckers vieren pret zooais niemand dat kan en doen aan malligheden, zooals niemand het durft De Oeteldoncksche kiuib staat dan ook reed» jardh bovenaan in de geschiedenis van den Vastenavond! Men vindt reeds haar lof bezongen in het Oeteldoncksche Volkslied, waarvan Hannes de Krassert de muziek maakte en Jaop de Oeteldoncksche veldwachter de tekst „maok- te".... Alles ten bewijze, dat deze hooge OomöB toch nog iets andere konden dan de tuugeto van de sjees hoirwe. En tegen den tijd dat dit beroemde volks lied weer komt op de lippen der eerzame Oeteldoncksche burgerij, kan men er op aan, dat de feestelijkheden in aantocht zijn. UIT DE VOORWERELDLIJKE GESCHIEDENIS. .1 VI engel vlngerige hagedissen! Eenige dagen geleden heeft men in de dagbladen kunnen lezen oves een min of meer opzienbarende vangst van zeemon sters gedrochten van mee® dan aeatig ton inhoud en gewicht. Niet minder vreemd om niet te zeggen afzichtelijk is het dier waarvan ik n bijgaan de een beschrijving geeft gels en vleermuizen is, dat zij w trie van die beklauwde vingers op na hielden, en dat dus bij hen alleen de duim ontbrak! in den beginne heeft men zelfs geloofd, dat ook de duim in volledig ontwikkelden staat voorzien van een klauw, aanwezig was en uit dien meening zijn ook soortgelijke tee- keningen ontstaan. In vroegere geïllustreerde boeken en encyclopedieën vindt men deze nog. De Pterosaurii hadden een naar verhou ding zeer groote kop, met een langen rech ten snavelachtigen bek, welks kaken, zoo als op de tweede afbeelding te zien is, bezet waren met meerendeels geweldige, maar ver uitelkaar staande spitse tanden. Bij sommige hunner staken die tanden in voorwaartsohe richting uit en dienden dus voor het grijpen en vasthouden der prooi niet voor het verscheuren daarvan. Aangezien men nu meent, dat de prooi van deze dieren voor het grootste deel be staan heeft uit visschen neemt men ge lijktijdig aan, dat zij het vermogen bezaten over het water te scheeren, met den punt van hun bek onder water. Dr. B. "jmapiji Deae vriendelijke lummel stelt voor: de Pterodastylus of z.g. vleugl vlngerige hagedisl Deze diersoort vertegenwoordigde in de voorhistorische reptielenwereld, wat de vleermuizen doen in die der hedendaagsohe zoogdieren: de zweef- en fladderdieren! Wier geheele organisatie onder den invloed dier bewegingswijze was vervormd en ge specialiseerd. Een in zijn geheelen omvang vaak reus- .aohtig vliegscherm spreidde zich uit tus schen de hals en de voorste ledematen en vooral al langs den achterkant dezer laat ste, maar was in bijzondere mate uitge breid langs de handen, door de ontzagge lijke verlenging van do pink, die de andere vingors wel zeven tot vijftien malen in leng te overtrof. Wat dus bij de vleermuizen met vier der vijf vingers het geval is, was bij de Pterosaurii slechts met één enkele ge schied (n.L de binnenste of achterste). Wat de Pterosauriers inmiddels met die overige en niet onbeteekenende „gewone" vingers deden, kan slechts worden gegist! 't Waarschijnlijkste is wel dat zij er zich mee vastklemden aan do voorwerpen (rot sen, boomen) waarop zij zich neerlieten of waartegen zij opkrabbelden om van den top weer verder te zweven. Zoo heeft de teekenaar van bovenstaan de figuur het opgevat, die getracht heeft de omtrekken van het lichaam af te leiden uit die van het geraamte, zooals ons dat Boms in verwonderlijk goed bewaarde exem plaren bewaard is gebleven tusschen de lagen van Kalksteenafzettingen, vooral van Wurtemberg en Beieren! Hij stelt den Pterodactylus voor, zooals deize met de nagels zijner voorpooten op krabbelt tegen de rotsen aan den oever der zee. Want uit den aard van het gebit en de grootte van den kop mag met groote waar schijnlijkheid worden afgeleid, dat deze sin jeur zich voornamelijk met visschen voedde. Belangrijk voor de vergelijking met vo- BABBELUURTJE OVER MODE. De Lange Taille, Het Corsetlooze Figuur. Het Morgen- of Hulskleed! Het wachtwoord is.'u lange Taillel Welk kleedingstuk men op het oogen- blik beziet: de korte Mantel de lange Mantel het avondtoilet de middagja- pon de blouse het morgenkleed de onderjurk.alles en alles heeft de z.g. „lange" taille! Een ceintuur of een afsluiting ter hoogte van ons natuurlijke middel duldt bijna geen vrouw meer, die zich ©enigermate vertrouwd heeft gemaakt met de wendingen van mode en smaak. Het is alles lang langHet middel heeft zich verplaatst naar de heup hoogte. Men zou kunnen zeggen: het Mid- del ia gezaktl Het is begrijpelijk, dat bij het in prak- tijk brengen van een zoodanige verande ring de z.g. „HJn" van het lichaam gewij- zigd wordt. De silhouet van het figuur is meer recht geworden ja, zelfs in de meeste gevallen zoo goed als geheel recht! De gewone rondingslijn van de heup komt Ln de meeste gevallen nog alleen even uit bij de iets zwaardere figuren. Zoo is tegenwoordig de .dijn" tengevolge van de „lange"' taillel Het is modern het is elegant hot is.... „stijl"!. Maar aangezien er aan iedere medaille twee zijden zijn 'n lichtzjj en 'n scha duwzij, zoo is er ook aan dit probleem 'n schaduwkant. De lango taille heeft 'n bezwaar. Ze maakt vaak „stijf"! Om nu hieraan tegemoet te komen en de soepelheid van de strak gehouden figuur te bevorderen, laat men het corset uitl 'n groote meevaller hierbij is, dat het corset voor den vorm van het iange-taille-klee- dlngstuk ook totaal overbodig is. En cr is dan ook nu 'n groot uantal slanke meisjes en vrouwen, die het .harnas" ter zijde heb ben gelegd. In de plaats daarvan en als vervanging voor diegenep, die om een of andere reden een lichaamssteun moodig hebben, wordt het slappe heupcorset gebruikt! En ja.de meer corpulente vrouwen zijn ten slotte voor het behoud van het goede figuur wel verplicht het corset te blijven dragen. Maar toch blijven ook deze in ieder geval nog zeer recht van vorm en zonder tailleteekeningl Uit een oogpunt van goed begrepen hygiëne en gezondheidsleer zijn deze ook verre te verkiezen boven de nog hier en daar aan het publiek voorgehouden vroegere modellen in de eersite plaats omdat zij het lichaam insnoeren en de borst omhoog persen en in de tweede plaats omdat zij een nog meer benauwd en opgepropt uitzien geven, den in de moeste gevallen van na ture noodig Om het even tot welke van de drie soor ten „figuur vorm en" Moeder Natuur ons aangewezen heeft ba die gelukkige oogeublikken van den dag, waarin we n huisjapon kunnen dragon willen we ons toch gaarne allemaal vrij en luchtig voelen cn gooien we liefst fille stijfheid overboord! En dit zal ook zonder bezwaar kunnen, wanneer wo ook dit kleedingstuk maar met zorg voor onze figuur kiezen. Hot begint altijd met het inhalen van Prins Karnaval van Oeteldonck. Tevoren wordt onder voorzitterschap van den burgemeester een geparodieerde raadszitting gehouden, waarbij de leden met de narrenkap zijn ge tooid en er doorgaans pairodiën en typeerin gen worden gemaakt van bekende inwoners. Dan wordt trouw gezworen aan den Hoo- gen en Doorluchtigen gebieder van Oetel donck: Prins Karnaval! (De burgemeester kwaad over dezen ontrouw verlaat moppe rend het gemeentehuis! Hieraan storen de gemeenteleden zich ab soluut niet! De Prins is reeds op komst om de trouwe onderdanen zijn jaarlijks bezoek te bren gen. Op de aanplakborden wordt een procla matie bevestigd weergevend den inhoud van het verheugende telegram, dat zoojuist vanuit de residentie des Prinsen ontvangen is Het luidt als volgt: Namens Zijne buitengewone Koninklijke Hoogheid Prins Amadiero Ricosto Jaopi- co di Carnavallo deel ik u mede, dat Z.K.H. zich voorstelt a.s. Zondag Februari zijn bijzonder geliefde onderda nen in Oeteldonck met een bezoek te ver seren. Zonder ongelukken hoopt E.K.H. met den trein van tien minuten na kerktijd te arriveer en. De opperstalmeester van Dienst. En ais 't dan Zondagmorgen is na kerk tijd en tegen het uur van aankomst, leeft alles op! Alleen de burgemeester mort nog in s'n eentje, maar dat gaat vanzelf over.... 'n Steeds aanwassende volksmenigte golft ln de richting van het station.en op al de gezichten groeit een eigenaardige trek van uitgelaten vrooljjkheid en joelzln! Ongeduldig wordt er wat op en neer ge- trippelt op het perron en men schaart zich alvast om het Polderiaansche gezelschap van Hooge Oomes uit Oeteldonck en in de nabijheid van het muziekkorps, dat met ge weldig blaas-ongeduld de komst van „Z'n Maojesteet" staat af te wachten. Eindelijk begint een helsche toeterdery en uit de verte rolt een trein aan met een ledige veewagen erachter.De muziek dreunt het pronkjuweelen-lied de Oetel- donckers zingen 'n Hymne Aon de Smik- kelpartaiMaar alles wordt weldra over stemt door het oorverdoovend gejuich als daar uit de feestelijk versierde beestewa gen temidden van zijn ontroerde onder danen stapt: Prins Amadiero Jaopico de Ulfde gehuld in een licht-grijze statie mantel met een breede blauwe sjerp er on der uit. Hij salueert en isaangedaan! Nog eens brengt hij, militairement, de hand aan de wit-beplnimde steek. En door de „gemintelikke" autoriteiten wordt de hoogen bezoeker naar den ont vangstsalon geleid! Dan meteen komt het meest ontroeren de moment:.De lang verwachte Heer- scher verschijnt op het bordes van het sta- stion! Met zijn steek zwaaiend begroet hij de opgepakte menigte en deze aange grepen door een geweldig enthousiasme barst los in daverend© hoera'g en jubelkre ten in allerlei toonaarden. Het hierboven staande model is bijzonder geschikt voor s'anke en middelmatige figu ren. Voor corpulente dames raad ik het lie ver niet aan. Deze huisjapon die de snit heeft van een monnikspij is gemaakt van vieux vert (oud-groen) kleurige zacht© wollen stof. De garneerdeelen zijn van zwarte Satln Paris. De ceintuur rust weer losjes om de heup en daaraan hangt e*n taschje van dezelfde stof als de japon. Dit vastge hechte en dus altijd aanwezige taschje is zeer handig "»oor het meedragen van de zakdoek en de portemonnaie. Mme. Corry. Voorbeelden van Garderobes die.compleet waren! Een bekende Filmster heeft dezer dagen de bekentenis afgelegd, dat zij meer dan 400 verschillende costuums bezitl Verschei dene hiervan heeft zjj slechts eenmaal aan gehad! We kunnen veilig aannemen, dat er weinig dames zijn di© er liefhebberij in zouden hebben 100 laat staan 400 toilet ten te bezitten. Ze zouden eenvoudig geen tijd hebben om er ook maar de helft van te dragen voor zo uit de mode waren! En daarom moet worden erkend, dat de eenige rivalen van ovengenoemde Filmster wat betreft het bezitten van reuzen-gar derobes Mannen zijn! Degenen die op het gebied van kleedirig in de laatste jaren het meest van zich heb ben doen spreken waren de kort geleden gestorven Lord Anglesey en de bekende Italiaansche dichter-staatsman-revolutionair Gabriele d'Annunzio. Even voor den oor log bezat deze heer meer dan 70 paren handschoenen, 150 dassen, 50 nachthemden (van verschillende soort), 100 overhemden, 20 dozijn zakdoeken, 40 paren schoenen en tusschen de 60 en 70 costuums. Meer niet! En toch was dit nog niets vergeleken bij de uitrusting van Lord Anglesey welke na 's mans dood werd geveild in 600 kavelingen 1 Hieronder vond men 80 badmantels en meer dan 40 chamberloacks. Smokings waren er veertien. Van een ervan was het buisje geheel van Persische Schapenhuid vervaardigd. De vesten waren genummerd en gemaakt van zijde, wol, leer, bont, enz. Wat de schoenen en laarzen aangaat: deze waren bijpa niet te tellen. Men vond er sneeuwschoenen, bergschoenen, ijsschoe- nen, lakschoenen, kaplaarzen tot schoe nen van fluweel en wit krokodillen-leer toe! Er waren „maar" 200 overjassen! Maar aangezien er nog altijd baas boven baas is, kan 'men ook weer den man aanwij zen, wiens garderobe nog reusachtiger was dan. van deze koketten Engelschman. Het was Baron Reuter, die 100 gekleede costuums en.160 paar elobkousen na- Lietl Zijn garderobe werd na srfjn dood ver kocht voor 15.000 pond! niet waarom ze als 't zoo uitkomt in de tram ook niet "n klein eindje kan blijven staan. (The Reveller). De lijdensweg van dé Vrede De wereld zou veel dichter bij het dui zendjarig Rijk zijn, wanneer hot in de sa menleving even moeilijk wordt om oorlog te maken als vrede. (Arkan sas Gazette). Eerst 'n goeie.Antje!. Advertentie in „Wellington Journaal*'. Gevraagd tegen hoog loon, aange name behandeling en goede vooruitzichten i.een goede en zindelijk© keukenwerk-meid door een jong paar met bezigheid buitens huis, die gaarne zouden gaan trouwen! Gevonden voorwerpen! Advertentie ln „Punch": .Het verheugt ons het publiek te kun nen meedeelen, dat de .dame uit de Cross- street, die de vorige week tijdens de drukte van de damesondergoederen-uitverkoop haar man verloor hem thans in. goeds condi tie heeft terug ontvangen!. Weenen blijft weenen Het langzaam stervend© Weenen, gemar teld door honger, kou en duizend ander© zorgen, heeft zijn Carnaval gehad gela chen, gedanst, gezongen, gemald.Een het geld met handen vol uit de ramen gewor pen! Alsof alles, wat de weener tot nu toe te lijden heeft gehad, niets dan een bangen droom is geweest. Avond aan avond, eiken nacht ging het is Weenen zoo uitgelaten toe, dat ai het hulp geschreeuw, al het bedelgèroep van da ra- geering ais een hoon klonk. Deze carnavalsdagen waren één enkel, leelijk lachen over de zotheid en onzinnig heid! (Weener Coït. KöLb. Zeitung) Moderne zeden Een koopvrouw in MOuchen betaalde on langs 6000 Mark voor.anderhalve liter cognao!Deze zat namelijk in twee vatan van resp. 123 en 150 liter. Vóór' de koop werd gesloten, overtuigde een proefje uit elk der vaten de koopstar van de voortreffelijkheid van het kostbars vocht. Maar al gauw kwain uit, dat elk vat. in een voor het spongat aangebracht blik slechts ongeveer 8/4 liter cognao bevatte Verder waren de vaten gevuld met.wa ter!. (MtLnch. N. Nachr.) HOE ZIET DE WERELD ER TEGEN WOORDIG UIT? De wondera vrouw Een moderne Misantroop en anti-Femi nist moppert.Wanneer 'n vrouw 'n hee- len nacht One Step.Two Step.Three Step.... Fox-trott.Jazzband.... Bhim- my-shymmy kan dansen dan begrijp ik LRVKNBUJBDKEL Wfjze: Jantje zap eens pruimpjehangen. Jantje zag een meisje loopen Als een engeltje z.oo schoon: Jantje wilde graag Ihaar kussen, Schoon papaatje 't had veitboón. Hier is, dacht hij, noch d© meester, Noch mijn vader, die het ziet: Op aoo'n 'blozend meisjeskoontje Ziet <m' een enkel zoentje niet. Jantje sloop toen achter 't meisje, Blies haar zachtjes in haar nek. 't Lieve kind ging vreeslijk schrikken, En zei tot hem: ,;ben je gek?" „Neen", zei Jantje, „lieve juffrouw, Ik heb heel goed' miijn verstand, Maar de kwestie is, je ziet niet Daag'lijks lieve meisjes in het land." 't Meisje lachte en twee kuiltjes Speelden aardig kiekeboe; Jantje zei: „één enkel zoentje, Lieve juffrouw, toe, och toe!" Maar wat deed ons brave meisje? 't Zette bonze oogen op En gaf Jantje op zijn handje "h Tik en (klappen op zijn kop. Vijftig meter weg liep Pietje En die zag dit raar geval: Zong met luider stem een liedje En dacht: is die kerel mal? En toen 't mebnje in zijn bereik was, Wat deed toen di© looze Piet? Pakte 't om haar sierlijk middel Zoenen niet zoo heb j© niet! 't Meisje riep en schreeuwde fcwasi». Deed dat maar voor het fatsoen, Want haar Lachje zei: Dit, Pietje, Jongen, mag je nog eens doen! Weg met Jantjes, dl© maar vragen, Want die krijgen 't weig"rend woord: Maar de Pietjes, die wat wagen, Koimien in de wereld voort! (Nadruk vsrbodisn). In hun karnavalsvorst begroeten zij de inkarnatie van de pret en de dwaasheldl De Prins is binnen! ZJjn regeering over Oeteldonck en de bevriende Polderlanden heeft een aanvang genomen! En als na veel hossen en zingen en joel- maken en springen door de verschillende buurten van het dorp waarbij dan de inwoners, die om een of andere reden in kwade reuk of minder in de gunst staan, het zwaar te verantwoorden Lebben gehad .als dan eindelijk de avond gevallen is, dan komt een niet minder belangrijk num mer van het Maskerade-programma: .De offisiejeele skrikkelaike graote maoltied geholde in de harrebarg 't Gruune Huus dat mit geleugenhaid van het Bezuuk van Z.K.H. Preins Kar- renaval aon de Geminte Oeteldonck, aon- ebeuje wurd deur Peer van "t Mugge- arregie, Burgervaoder fen Oeteldonck!... Het menu aors gezaid: Ut Voejeriaisie siet V alst volgt uut:. In d'aldereurvt© Plaots: Hors d1 ouvres dat wil sagge: Al- derhaande flauwe kul, daor ge'oewsn snuut piet an zult braanden en waor ge ver- gimmesse hunger van kriegt!.... Twiddes: *n Fain suupke aordappels mit stort bui© enne aofgietsel van de Oeteldonck sche Brug! Derdes: Worskens van gskaapt vlissek.Bruin© Saus van allarlad' Vlardas: Kustellkk® Vlsch. Brood mit skoes gemaokte gamaolel Valfdes: 'n goede Haoa van 'r Paoschbiesje mit paddestuulekea enne bietke gruunlghait uut de toin van Mieneer Kaopelaon! Op Twé'énao *t lest: 'n Kallekoensche Kiep van *t grsutst© kaliber. Mit zuutlghaidjea ln 't nat! Op Ien nao *t lest: Arreg berrroore kaauwe pap met brui ne korskea, di© ge op oewe tong net kunt velen. 1 Lest-as Ge Nog niet genoegt het! Goeie Bellefleur© Faine Jutte peer hes Appelsientjes.... As ge daor van holde, kunt gai Oeteldoncksche Kees besteli© of *n besfcoitje mit sjelei! En de kastelein van Oeteldonok aingt in de Karnavalsdagen: Dat gaat naar den Bosch toe Zoete lieve Gerretje Dat gaat naar den Bosoh toe: Zoete lieve meid! Was 't maar alle dagen Vastenavond Carnaval Kastelein was 'fc best van al 't Aldarskeunst© vak! Dr. Cartl Brtnsa.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 11