T Derde Blad. VAN ZATERDAG 18 MAART 1822. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. BINNENLAND. Uit de tabaksnijverheid. Steunregeling typografie. Grondbelasting. UIT DEN OMTREK. BUITENLAND. De Paua Waterletdtng- en andere imter- geneugten. De K. L. M. Tot nu toe heeft Amsterdam twee water leidingen: de duinwaterleiding en de Vecht- leiding. Tot nu toe werd de eerste vrijwel uitsluitend gebruikt voor drinkwater en de laatste voor w'asch- en branweerdoeleinden. Toevallig nu kwamen beide leidingen den laatsten tijd tegelijk in het licht der publieke belangstelling te staan. De eerste, de duin waterleiding, door toedoen van een interpel latie van het Raadslid mevrouw Tilanus; de tweede, de Vechtleiding, in verband met het thans eindelijk verschenen rapport der, eeni- ge jaren geleden ingestelde commissie „tot onderzoek van den omvang der verontreini ging der Vecht". Trok men uit deze beide gebeurtenissen de consequente conclusie, dan zou de huidige situatie zich eigenlijk volko men in haar tegendeel dienen te verkeerenl In 't vervolg zou de angstvallig voor zijn ge- rondheid wakende Amsterdammer, uit hygië nische overwegingen slechts Vechtwater moeten drinken en het duinwater tot wasch- en brandblusmiddel moeten verlagen. Mevr. Tilanus dan heeft het in onze Ge meenteraad opgenomen voor de hoofdstede lijke kindertjes, die Zoo weinig van het bui tenleven kunnen genieten en zij heeft het, door toedoen van naar S. D. A P.-sche par- e pa tijgenooten in het College van B. en W. er door gekregen, dat de terreinen om en in de nabijheid van de Amsterdamsche prise d'eau's in de Bloemendaalsche dreven voor den vervolge als vrije wandel- en speelplaats zullen worden opengesteld voor de Amster damsche jeugd. - Tot nu toe waren die ter reinen niet publiek opengesteld; wel echter kon men, op aamrage bij het hoofdkanto r der Gemeentelijke Waterleidingsdienst en na behoorlijke legitimatie, een kaart beko men, die recht gaf op „vrije wandeling", met dien verstande echter, dat de gronden in de onmiddellijk nabijheid der verzamelbasins verboden terrein bleven. Een regeling, die gefundeerd was op der gelijke hygiënische overwegingen en die al leen door een al te theoretisch en „propagan distisch" inzicht voor „on-democratisch" kon worden uitgekreten. Dat mevr. Tilanus aan dit inzicht leed, was voor ieder duidelijk, na tuurlijk ook voor haar partijgenooten in het gemeentebestuur. Maar het Partij-belang eischte nu eenmaal, dat men haar voorstel zou steunen.Men staat nu eenmaal voor de verkiezingen.en een gewonnen zetel is wel een vervuiling van onze drinkwater voorziening waard! Nu genoemde terrei nen tooh eenmaal geheel vrij zullen worden opengesteld is een dergelijke vervuiling geen denkbeeldig iets: tenzij men een leger „koddebedërs" in^de betreffende duinstreek loslaat, dio het pootje-baaiën, en andere ge neugten die „het water" nu eenmaal bij den mensch en speciaal bij het kind te voorschijn roept, zouden moeten tegengaan. En daar- aan valt natuurlijk niet te denken. Wés het al mogelijk, dan zou, door dat strenge toe zicht juist het grootste genot dat het stads- mensch en -kind in de natuur zoekt: de on gebonden vrflheid vrijwel verdwijnen. Wij zullen ons dus, tengevolge van mevr. Tilanus' misplaatste „democratische" gezond heid moeten voorbereiden op het ontdekken van allerlei ongerechtigheden en vreemd soortige „voorwerpen" in onze karaf of ons waterglas. - Wat de Vecht betreft staat de zaak an dersom. Bij gebruik van het Vechtwater is men steeds voorbereid op dergelijke verras singen. Grootendeels zonder reden naar nu blijkt uit bovengenoemd rapport. De Com missie kwam n.1., na een deskundig onder zoek tot de ontdekking, dat de „natuurlijke", „eigen" zuivering van de VecHt-rlvler bij zonder groot is, zoodat nó Loenen-Vreeland het water de verontreinigingen de afvalpro ducten, die de stad Utrecht in de rivier loost, zoo goed als niet meer aanwezig zijn, zoo dat we in de hoofdstad voorloopig, op water- leldtngsgebied min of meer in de verkeerde wereld leven. Intusschen komt „het water" ook in andere opzichten, met de nadering der lente, weder om meer en meer een rol spelen in het le- ven van ontelbare Amsterdammers. De hoofdstede! Jke hengelaar, een bijna even tra ditioneel type als de bekende Leldsohe peue- raar, maakt zijn tuig en zijn stokken weer gereed en staat klaar er Zaterdagavond laat of Zondagmorgen vroeg weer op uit te trek ken naar Aalsmeer, naar Weesp of naar het h oordzee-kanaaL En problemen als daar zijn: wét in zeker water „vóór leit" de maai, dan wel de wurm of het deeg, duiken weer met hernieuwde kracht in den Hengelaars- bond en in ontelbaro „visohcollegeB" op Wie inderdaad een kijk wil krijgen in het le ven van den kleinen Amsterdamschen bur- ;er is ongetwijfeld óók gehouden, tegen dat e zomersche dagen wee/ in 't land komen een dag naar de „Ringvaart" om en nabij Aalsmeer te trekken. Want daar, in den streek van de rozenteelt, waar de lange rijen kassen tusschen de geschoren heggen en boompjes en de slootjes bij honderdtallen aan de zelfstandige, meerendeels kleine kweekers een middel tot bestaan bieden, is 't nog altijd één van de meest geliefde visch-plaatsen. Trouwens Aalsmeer en zijn onmiddellijke omgeving werd, vooral nadat de spoorlij u door de Haarlemmermeer geopend was, meer en meer ingeschakeld in het Amster damsche leven. De bloemverkoopers in onze straten en op onze pleinen trekken er, in den vroegen ochtend, met leege manden heen en keeren na de veiling in het Coöpe ratieve veiling-gebouw, dat met zijn rijk-be laden „sleden" met rozen en andere bloemen een kijkje waard is, terug beladen met de kleurige en geurende vracht. - De Aalsmeerder-kweekers zijn een ener giek ras; niettegenstaande de malaise in het kweekersvak voornamelijk veroorzaakt door het sluiten der Amerikaansche grenzen voor levende planten, wisten zij het hoofd boven water te houden en gingen er zelfs toe over hun coöperatief veiiinglokaal, met zijn elec- trisch veilapparaat tóch reeds „modern te doen o verbouw en in nog moderner en uitge breider stijl. Een dezer dagen zal dit nieu we gebouw, in tegenwoordigheid van den Minister van Landbouw geopend worden. Dan kent Aalsmeer de laatste jaren nog een teeken van zijn groeiend verband met de hoofdstad een aardig ingericht gebouwtje en haventje van de Roei- en Zeilvereeniging, van waaraf een goed begin te maken valt voor tochten op do uitgestrekte, „Westein- derplas". Ook Loosdrecht trekt meer en meer de Amsterdamsche zeil- en roeiliefheb- bers en die trek zal, in verband met de hooge belastingen, die de diverse roei-ver- eenigingen in ae stad zelf, langs de Amstel gelegen, hebben op te brengen, nog wel grooter worden. Stelt Amsterdam er prils op de watersport, én in dit geval dan spe ciaal het roeien, binnen eigen kom te hou den, dan zal het zeker niet doof mogen blij ven voor de noodkreet onlangs door een aan tal roei- en zeilvereenigingen door middel van een request aan den Gemeenteraad, naar aanleiding van de hooge belasting op hen gebouwen, geslaakt Niet alleen op het water, maar ook boven in de lucht begint zich het zomersche leven te roeren. Naast de roei- en zeilbooten be neden, worden de vliegmachines boven, ac tief. Een oogenblik vreesde men, naar aan leiding van een slecht-begrepen bericht, dat de Kón. Luchtvaart maatschappij met haar hebben en houden van Amsterdam naar Rot terdam, welke stad voor haar landingster rein méér over heeft dan de hoofdstad zou verhuizen, „Schiphol" leeg zou komen te liggen en het smakelijk kantoortje op het Leidsche plein Wederom verdwijnen zou. Gelukkig 1b dit niet zoo; de K. L. M. zal al leen haar reparatle-werkplaatsen naar Rot terdam overbrengen, omdat de Rottestad betere accommodatie daartoe biedt. Schiphol en het Leldscheplein-bureautje blijven in functie. Gelukkig: het moderne bedrijf der K, L. M. met zijn omnibus af en aatirijdend tusschen Centraal station, Leldsohe plein en Schiphol zijn al langzamerhand tot ons Am sterdamsche grooto-stadsbeeld gaan behoo- ren. V --LUW I AAIV- - - l—l Hl - -JA De Zomertijd. Nu door de Tweede Kamer de beide wets ontwerpen van de hoeren Braat en Deoker3 tot afschaffing van den Zomertijd zijn ver worpen, is daarmede het regeeringsontwerp aangenomen. Dit regeeringsontwerp strekt om dien aanvang van den zomertijd te kun nen doen vallen in het tijdvak vain 18 tot 81 .Maart en dén skütdatum in1 dat van 1 tot 9 October, ten einde den zomertijd te kunnen doen aansluiten hij de internationale regeling. Vermoedelijk 'zal dit jaar den aanvang val len op 25 Maart in overeenstemming met den aanvangsdatum in Engeland. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand 1.77 millioen meer opge bracht dan over die maand van het vorige jaar; over de eerste twee maunden van dit jaar brachten de middelen 8.83 millioen meer op dan over die maanden in 1921. Wat het accres van 1,774,600 tegenover de gewone ontvangsten] ln Februari 1981 be treft, valt in de eerste plaats op te merken, dat dit resultaat geheel te danken was aan de hoogere opbrengst van den accijns op •het gedistilleerd, die ruim 21/» millioen meer in de schatkist deed vloeien dan een jaar geleden. Maar Februari 1921 was voor dit middel, dat nog altijd een van de kur ken vormt waarop onze staatsfinanciën drij ven!, een bijzonder onvoordoelige maand. Schakelt mem do opbrengst van den jene- ver-accijns over Februari j.L uit, dan blijkt het, dat de andere middelen bij elkaar, in stede van een vermeerdering, een verminde ring, en wel tot oen bedrag van ruim 6 ton hebben aan'te wijzen. In de eerste, twee maanden van het jaar heeft de schatkist aan gewone inkomsten 68,586,000 ontvangen, zijnde 8,889,000 meer dan verleden jaar, doch 8,068,000 minder dan */t» der raming. De commissie van 6 leden, gevormd uit de drie samenwerkende werknemersbonden in de tabaksnijverheid, heeft het voorstel der atroonsorganisaties. in de vergadering te trecht gedaan, inzake een regeling van loons- en arbeidsvoorwaarden, gisteren van de hand gewezen en een conferentie met de wederzijdsche afgevaardigden op «Dinsdag a.s. verzocht- De neutrale vereeniging van sigarenfabri kanten te Eindhoven heeft Domierdagraid- dag besloten om, te beginnen met de volgen de week, 15 pet. loonsverlaging voor alle werklieden toe te passen, zulks met terug werkende kracht to. van een nieuw te tref fen regeling. WJÊ BV patroonsorganisaties te Eindhoven, Valkens- wuard en ae Kenten, zijn Vrijdag niet aan den arbeid gegaan. De Tabakswet. 'Op initiatief van do Vereeniging van Si garenfabrikanten in Noord-Holland is Don derdagavond te Alkmaar een zeer druk be zochte vergadering gehouden van sigaren- en tabaksfabrikanten, winkeliers, handelaars, eigenwerkers en tabaksbewerkers, waarin eene motie werd aangenomen met verzoek aan den Minister om de uitvoering der Ta bakswet ministens twee jaar op te schorten. De haringvisscherij. Het bestuur van den Christ. Zeelieden- bond in Nederland heeft aan de Tweede Ka mer verzocht te bevorderen, dat van over heidswege credieten beschikbaar worden ge steld om de uitoefening van de haringvis- scherij mogelijk te maken, onder zoodanige voorwaarde, dat aan de visschers een gage- regeling gegarandeerd wordt, als in 1920 door den Loonraad werd vastgesteld. Naar „Het Centrum" verneemt heeft de Minister'van Binnenlandsohe Zaken aan de besturen van het R. K. Vakbureau en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond geant woord, dat hij niet kan terugkomen op zijn genomen beslissing, betreffende een steun regeling voor de typografie, omdat die be slissing na rijp beraad is genomen. De Minister deelt verder .mee, dat van een nieuw onderhoud geen resultaten zijn te verwachten. PJ U ërs werkzaam bij do plaatselijke - £hi Voorstel toonsverlagiTg Roe^Mndcril. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Boekbinders-patroons heeft in d.dL 10 Maart 1922 aan de mede contractanten in de Boekbinderijen een voor stel gedaan tot loonsverlaging. Hoewel de levensomstandigheden weinig goedkooper geworden zijn, meende genoemd bestuur dit voorstel te moeten doen vanwege de enorme schade, die de werkverminderlng aan de be drijven toebrengt. In de Boekbinderij is het werk slechts vbor een zeer klein gedeelte ge- tarifieerd en zijn gedurende de laatste maan den de prijzen zoo laag gesteld, om daar door te trachten aan do buitenlandsche con currentie het hoofd te bieden, dat de onkos ten hiermede niet voldoende worden gedekt en de bestaansmogelijkheid der bedrijven in gevaar komt. Er bleef dus niet anders over dan tot verlaging der loonen over te gaan, hetwelk echter door het ingediende voorstel slechts voor 5 den gehuwden en kostwin ners treft, doch voor het grootstè gedeelte den ongehuwden en jongeren personen, van welke categorieën de loonen sedert 1916 zeer. sterk zijn gestegen, en niet meer in juiste verhouding stonden tot het loon aan volwas senen (kostwinners) uitbetaald. Bedroeg het gemiddelde looncijfer per persoon en per uur in 1916 17 2/5 cent, thans bedraagt dit bij de contractueel bepaalde personeelver- houding 58 4/6 cent. liet loon der volwas senen daarentegen varieert naar de Gemeen te-groepen van 85 tot 68 cent. Aan de werknemersorganisatiën, met wier leiders vooraf dit voorstel was besproken, is tegen 8 April antwoord verzocht. Het H.bl. verneemt, dat van een behande ling der wijziging van de Grondbelasting voorloopig vermoedelijk niets zal komen, omdat, bij de daling der grondprijzen, de opbrengst van do wijziging baar kostqn waarschijnlijk niet eenls zou dekken. De aardappelprijzen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Sannes betreffende de hooge verbruikers- prijzen van aardappelen en groenten, de voorraden aardappelen en het beperken of stopzetten van den uitvoer van aardappelen, luidt het antwoord van den Minister als vol gt: „Op de prijzen van belangrijke voedings middelen als aardappelen en groenten, wel ke tevens uitvoerproducten van beteekenis zijn, houdt de Minister steeds zijn aandacht gevestigd. Do berichten) omtrent groote uit voeren naar het buitenland, gepaard gaande met sterke prijsstijging, zoomede de uitvaar diging van het uitvoerverbod van aardappe len uit Malta, hebben aanleiding gegeven bij beschikking van 2 Maart 1922, toen de onderhavige vraag hem nog niet bereikt had, de op 9 Juni 1921 verleende dispensatie van hét uitvoerverbod van aardappelen tijdelijk Op te hebben, zulks aanvankelijk om meer nauwkeurig te kunnen nagaan, hoe het met de aardappelenvoorziening hier te lande ge steld is. Daarbij is gebleken, dat de voorraden be langrijk geringer zijn dan in normale jaren. Het verbruik van aardappelen is echter klei ner dan in normale jaren. Een deel van het publiek toch is er toe overgegaan om in plaats van aardappelen en groenten andere artikelen met aanmerkelijk grootere voedingswaarde, zooals meel, brood, rijst, gort, peuvruchten, welke in ruime hoe veelheden en tegen lage prijzen worden aan geboden, te gebruiken, hetgeen alleszins is toe te juichen. Dat dit inderdaad geschiedt, blijkt daar uit, dat de zand- en veenaardappelen, die veel lager in prijs zjjn dan de kleiaardappe- len, hier te lande nagenoeg geen afnemers vinden. Voorts luiden de berichten omtrent de te verwachten aanvulling van onze voorraden aanmerkelijk gunstiger dan eenlgen tijd ge leden. t>e uitvoer van aardappelen uit Mal ta is weer vrij gegeven. Ook uit Italië ko men reeds belangrijke aanbiedingen, terwijl zoo.noodlg, ook uit Pelen, Denemarken en Ierland aardappelen kunnen worden betrok ken. In afwachting, of op deze aanvoeren in derdaad zal kunnen worden gerekend, hoeft de Minister nog geen aanleiding gevonden om den uitvoer van aardappelen weer geheel vrij te geven. Daarentegen heeft hij er geen bezwaar in gezien om do N. U. M. te machti gen, voor veen- en zandaardappelen en be paalde witvieezige kleiaardappelen uitvoer vergunningen af te geven. Over een i gen tijd stelt hij zich voor nader te overwegen, of er geen aanleiding bestaat den uitvoer weder geheel vrij te geven." Burgerlijke Pensioenwetten. Door d«n heer Van Stapele e.i. ia een amen dement ingediend, om art. 86 van de wet, houdende pensioenregeling voor de ambts naren en hunne weduwen en weezen te her stellen ln den vorm, waarin het laatstelijk door de Tweede Kamer i> vastgesteld. Militaire pensioenen. Mik. een Nota naar aanleiding van het ver- £lag over het wetsuntworp betreffende toe passing van de wet' van 29 Mei 1920 op militaire pensioenen, merkten de Ministers van Oorlog en van Marine a.i. op, dat tegen toepassing van de vorhopglng van 40 pOt. ook op ie z.g. keerkringstoelage, zonder inaehtneming van de algemeene grens van f4000, in het algemeen het bezwaar bestaat, dat daardoor een deel der gepensionneerden, die door dit wetsontwerp worden gebaat, in een gunstiger positie zouden worden gebracht dan waariü zjj komen te verkeeren, die met toepassing van de pensioenwetten voor de zee- en landmacht zullen worden g«pe*3ion- aeerd. De strekking van dit wetsontwerp is om den bestaanden misstand, dat voor het verblijf tusschen de keerkringen aan een aantal gepen sionneerden feitelijk minder dan f75 werd toegekend, op te heffen en niet om dit bedrag tot f105 op te voeren. „Snoepgoed". Heft Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat door gemeen schappelijk overleg der fabrikantenorgani satie en der met het toezicht op de waren belaste organen voor een nieuwe groep van eet-en drinkwaren, n.L voor de artikelen, die onder den naam „snoepgoed" worden samen gevat, een overeenkomst is getroffen, waar door is vastgelegd aan welke eischen deze artikelen moeten voldoen om als deugdelijk' van samenstelling te worden beschouwd. Het snoepgoed is daarbij onderscheiden in drie groepen, n.L suikerwerk, chocolade en dropwerk. Voor al deze groepen zijn minimum-eischen gesteld. Als versierkigsmiddelen zijn uitsluitend toegelaten bladgoud, zilver en aluminium, terwijl als omhullingsmaterialen alleen mo gen worden gebruikt, welke onschadelijk zijn. Als termijn van invoering dezer eischen werd vastgesteld 1 Mei 1922. Door toepassing van deze regeling zal het mogelijk worden de tallooze minderwaardi ge artikelen in de snoepgoedbranche te doen verdwijnen. Uit den Raad van Alkmaar. De raad heeft de behandeling van de ge- meentebegrooting ten einde gebracht. Daar bij is besloten met ingang van 1 Mei te hef fen 100 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. Uitgetrokken werd f 800.000 wegens het verstekken van en i nden loop van het dienstjaar weder terugbetalen van voorschotten dan bedrijven en instellingen tot een bedrag van 300.000. Met ingang van 1 April a.s. zal de prijs van het gas zijn te leveren over den gewonen meter 18 cent en over den muntmeter 181/, cent per M8. ter wijl de prijs van de edectriciteit zal zijn voor krachtinstallaties kleiner dan 8 K.W. 20 cent per K.W.U.; voor idem grooter dan 8 K.W of verwarmingsinstallaties 81 cent per K.W. U. gedurende de uren van 410 des avonds ,in <le maanden Nov. tot en met Febr. en van 610 in de maanden Sept., Oct., Maart en April, terwijl de overige maanden en uren 16 cent per K.W.U.; voor verlichtingsdoel einden en alle huiselijk gebruik 81 cent per K.W.U. De gasfabriek zal van de te ver- waohten bedrijfwinst over 1922 aan de ge meente boven een retributie van 44.000 voor haar buizennet aan de gemeente heb ben uit te keeren 40.000 en het electrisch bedrijf boven gelijke retributie van 35.000 voor het kabelnet een bedrag van 86.000. ^>e geheele begrooting is ten slotte zonder hoofdelijke 'istelmming vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op: gewone dienst 2.551.814; id. bultengew. dienst 1.897.871, met een post voor onvoorziene uitgaven van 27.111. GEMENGD NIEUWS. Bioscoop-brand. In den afgeloopen nacht is te Amsterdam de Victoria-Biosooop aan den Nieuwendijk, oen groot, modern bioscooptheater, uitge brand. In dit theater was gisteren voor het eerst gedraaid de film „De Jantjes", gemaakt naar het bekende tooneelstuk. Het theater bestond nog slechts ©enige ja ren. De oorzaag van den brand is nog on bekend. Gestrand. Bij Ihet Oxide Vlie is gisteren gestrand het zeilschip Tamara 4, bestemd voor Lemmer. Een sleepboot met lichter vertrokken van Terschelling ter assistentie. In beslag genomen. Men meldt uit Hengelo (Gld.): De politie heeft hij onderscheidene inge zetenen, leden der burgerwacht, en ook bij een bestuurslid, de geweren in beslag geno men. De commandant heeft bereids zijn ont slag ingediend. Het betreft (hier een over treding der VuurWapenwet 1919. Zedenmisdrijf- De Rechtbank te Alkmaar heeft een vee handelaar veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens poging tot verkrachten. In hooger beroep heeft het Gerechtshof to Amsterdam dit vonnis ver nietigd en den beklaagde schuldig verklaard aan feitelijke aanranding der eerbaarheid met veroordeeling van den beklaagde tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van twee maanden voorlooplge hech tenis. Eierenprijs. Bi) belangrijk grootere productie komen de prijzen van de vorige week zieh niet heele- maal handhaven, ofsohoon de vraag ook be langrijk grooter was. Men betaalde deze week van f 6l/s Wt f 6l/« Per 100 stuks. Op de Geldersche Eierveiling te Arnhem waren gisteren een millioen eieren aange voerd, het hoogste aantal dat tot dusver is aangevoerd. Uut hoogste aaqvoeroijfer in 1921 was 900.000. Aan de veiling-directie werd namens de handelaren een bloemstuk aangeboden. De malversaties te Gendringen. De rechtbank te Arnhem heeft 'het door jhr. mr. Laman Trip ingediende verzoek tot faillietverklaring van den heer Stoot, oud- burgemeester van Gendringen, ingewilligd Hoteldleven gearresteerd. Ben tiental dagen geledén is een ambtenaar Een oplichter-fcwafcealver. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft zich te verantwoorden gehad een koopman, gedo micilieerd te Nijmegen en thans gedetineerd te Alkmaar, ter zake van oplichting. BekL had op 19 Nov. gelogeerd in een hotel te Amsterdam en had daar gehoord van een ziekte van een nichtje van de hotel- houdster te Alkmaar. Het kind leed aan tu berculose en bekL had gezegd het te kunnen genezen. De hotelhoudster had toen haar zwager te Alkmaar telefonisch dit medege deeld, waarop bekl. naar Alkmaar ging. Hij onderzocht het meisje en constateerde tuber culose. Hij zou medicijnen geven, die echter zeer duur waren, wel 1000 kostten. Hij moest ze bij maanlicht in Duitschland zoe ken, ze waren zeer zeldzaam. Hij moest de kruiden over de grens smokkelen, waarvoor hij, als men hem snapte, 25 jaar gevangenis straf zou krijgen. Ondanks dit groot ge vaar en de vele moeilijkheden zou hij ech ter voor 800 het kind genezen; 50 moest direct betaald worden. Hij kreeg het geld. maar de medicijnen bleven natuurlijk uit "Het O. M. herinnerde er aam, dat bekl, reeds eerder wegens oplichting is veroor deeld en door den krijgsraad al is gevonnist wegenB verduistering en wegens desertie. Eisch vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger bepleitte dementia Behagen. Bijna elke soort van' marktaanvoer is aan schommelingen onderhevig; nu eens trager, dan weer grager, vandaag een stuiver naar omlaag, straks vijf coat hooger en met veel vraag. Het schijnt echter, dat de handel in vette koeien van zoodanige verschillen uitgesloten is. Vast is hij, vast in zijn achteruitgang. Het beste vee kon Donderdag niet meer aan 65 oent toekomen. Hot varieerde om den mld- denprijS- tusschen 60 en 65. Goed slachtvee liep van 56 tot 60 oent, doch het meeste vee- bleef beueden 65 cent. Hoogste prijs P. Borst, Wieringerwaard, 610. Schapen in twee groepen, een paar koppels vleezlge voor de slacht 45 gld., de rest vöor de wei, 34 tot- 87 gld. De beste markt hadden de varkens: in alle soorten een willige handel, imet hooger I prijs. In een paar weken rijm de goede slaoht- varkens met 5 oent per pond omhoog gegaan. Donderdag werd deze kwaliteit verkocht voor 42 44 oent. Exportvarkens golden 8 èt 4 ot. hooger en noteerden 86 88 oent Ais be wijs, dat de 'handel in varkens thans zeer levendig is, kan dienen, dat (bekende export- handelaars den boer opgaan om daar inkoo- pen te doen, om aan verplichtingen te kunnen voldoen. Van de weeromstuit gaan de biggen ook omlaag; magere varkens worden op 84 87 cent geschat; het gewicht moet straks de winst brengen. .Omtrent den stand van de tarwe kunnen wij thans met voldoende zekerheid melden, dat deze in den polder WaaTd en Groet be vredigend is, In den polder Anna Paukxwna heeft de strenge vorst het gewas vrijwel ver nietigd. Deze verschillende uitkomsten in bijna aangrenzende zeepolders zit voorna melijk in de structuur van dien grond. De samenstelling daarvan heeft door den in vloed van 'het zeewftter eéne nadeelige veran dering ondergaan, zoodat de vernietiging van de tarwe voornamelijk op rekening van de overstrooming gestéld moet worden. De'heer F. Veltman van Schagen is be noemd' tot Hoofd der School te Zevenhoven (Z.-0.). De heer J. Bakker te Barsingerhorn ls be noemd tot Secretaris en Penningmeester van den Hooglandspolder en den Kaagpolder, beiden gelegen in de gemeente Barsinger horn. van de rechter! ijke macht' uit Zierikzee, die in een hotel in de Kalveretraat logeerde, een '(Offertje ontstolen. Inhoudende lijfgoederen en zes obligaties van 1000 van de zes pro- oentsleening der gemeente Amsterdam van 1922. Door een toeval, aldus meldt het „Hbl.", beeft do politie dezer dagen de (bedrijvers vaai dezen diefstal ontdekt. In 't begin der vorige week stalen twee mannen een pakje van een handkar, welke een oogeniblik onbeheerd op straat stond. Het feit werd opgemerkt en een politie-agent zfette het tweetal na. Eén hunner werd vast gegrepen, de ander ontkwam. De politie meende den vluchteling te Den Haag te moe ten zoeken, waar hij familie heeft. De Haag- sche politie ging eens kijken in het huis van 'den zwager van dien gevluchte. Toen deze voor de politiemannen opende, zeide hij: ,p, jullie komt zeker voor de effekten". De poiitie-mannen, die alleen van den dief stal van het pakje wisten, waren ten hoogste verbaasd en vroegen wat de man bedoelde. Deze, die irnet de handelingen van zijn zwa ger, die reeds meermalen niet de politie in aanraking zijn geweest, niets had uit te 9taan, vertelde toen dat de man die gezocht, werd, te zijnen huize zes obligaties had laten zien. Hij was er mee naar Rotterdam vertrok ken. Later bleek, dat hij ze daar te (koop had aangeboden. Succes had hij evenwel niet en voor de veiligheid nam hij de wijk naar Bel gië. In Antwerpen heeft men ham en vijf der obligaties thans weten te pakken. De zesde had hij verkócht. De man zal naar hier op transport gesteld en aan de justitie overge leverd wordeu.' Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de twee mannen niet in het hotel, waar zij den diefstal pleegden, logeerden. Zij waren er maar eens op goed geluk binnengeloopen om er hun slag te slaan. LAATSTE BERICHTE». Stuittyart, 17 Maart. Vrijdagavond braken nieuwe stakingen in de groote bedrijven der metaalindustrie ln Würtenbcrg uil Het to taal aantal stakers wordt op 25 80,000 ge schat. Rome, 17 Maart Naar offlcieole berichten j melden, ia de paus voornemens, na het einde van het eucharistisch congres buiten het Vatlcaan te komen en een] plechtige proces sie te houden. ïnNNBNBCNtt. Bioscoop-brand. Amsterdam, 18 (Maart Omstreeks hall drie hedennacht ontdekten bewoners, dat er in de bioscoop, genaamd „Viotoria-theater'y «op den Nieuwendijk, een zeer ernstige -brand was uitgebroken. Toen de brandweer enkele minuten later verscheen, sloeg de vlam reed» uit en deelde het vuur zich mede aan het Daimeskleedingmagarijn van de firma Bren- alndkmeyer. De brandweer greep hoer dade lijk in, eerst met het aanwezige materiaal, in het magazijn, later met zwaarder materiaal. ,De schade bij deze firma is niet groot, maar 'aet heeft een haar gescheeld of de vlammen hadden zich van dit kleedingniagariju mees ter gemaakt. Intusschen stond het theater ln volle vlam. Een zeer groot aantal waterstralen zoowel van de motorspoiiten als van de Vecht leiding, werden in de vlammenzee gericht. Tégen half vier begon het vuur te minderen en vias het gevaar voor de omliggende ge bouwen geweken. De andere buurman van bet theater, de papierfirma L/utkie Smit, kreeg waterschade. In het theater, dat zoo goed als uitgebrand is, was juist gisteren avond voor het eerst gegaan de fiim ,Do Jantjes", gemaakt naar het bekende tooneel stuk van dien naam. De film, die gedurende de vier volgende weken zou draaien, is mede verbrand. Om kwart voor drie hebben omwonenden een knal gehoord; vermoedelijk is toen de cabine gesprongen. In den loop van den nacht kwamen de burgemeester, de heer De Vlugt, en de hoofdcommissaris van politie zich op de hoogte stellen van den brand. Naar wij vernemen heeft de heeT De Vlugt, toen hij nog architect was, het theater gebouw^. Het theater was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. OmrekenlBgakoaraan. Amsterdam, 10 uur. Londen 11M1/,11.671/»: Parijs 28.80— 23.85; Brussel 22.271/.—22.301/,; New-York 2.631/2.64; Berlijn 98'/4—941/..

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9