NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vermindering Belasting 1921. Firma I. G8UHWALD, KEIZERSTRAAT 116, Eerste Blad. Bekendmaking. VOLHARDINQ'fi BROOD munt uit door mooie blanke kleur on zuivere smaak, dit alleen waarborgt de afnemers dat prima kwalltalt bloem verwerkt wordt. m .uiPrijs Vollemelkbrood, 8 ons, 27 cent, Wittebrood, 8 ons 22 oent. MARGUERITE'S WONDERE JAAR No. 5536 ZATERDAG 25 MAART 1922 50e JAARGANG Zij, die zich van heden af^ voor minstens drie maanden, op ons blad abonneeren, ontvan gen dit tot 1 April GRATIS. is en blijft nog het meest ge vraagde merk. NEEMT PROEF Oostenrijk met zijn Kronen van „dertig om een oent" lijdt het klinkt paradoxaal! aan een te hooge valuta! FEUILLETON. Haar 1 «^toht zal aan en e1, cifda COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Coürant f 1.50; fr. p. p. bimieiilaad f2.-t N«d. O. en W. f nV7^ffr7i f fi o^1 €n overi*« landen f 4.20. Zonda^blad reep. f 0.5 f 0.15, f 0.85, f 125. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Doase mimmera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Op* en ondergang van Zon en Maan on tijd van hoogwater (Texel). (W i n t r t y d.) Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: ▼,m.:n.m.: 6.00 a. 5.25 6.51 7.20 8.46 8.61 6.23 6.27 6.49 7.22 9.22 9.29 6.44 7.816.46 7.24 9.6310.01 7.07 8.35 6.44 7.28 10.21 10.34 7.33 8.40 6.42 7 2710.49 11.06 8.00 10.44 6.40 7.2911.2011.35 Maart Zondag 26 m Maand. 27 t Dinsdag 28 Woensd.29 Dond.d. 30 Vrijdag 31 April Zaterd. 1 8.32 11.48 6.37 7.81 11.51 0.07 Lloht op voor auto's en fietsen i Zaterdag 25 Maart 6.48 uur. Zondag 28 7.50 Maandag 27 7.62 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE GENUA. De correspondent te Rome van de „Times" zegt dat Lenin in geen geval naar Genua gaat In Genua komt 5 April een voorafgaan de conferentie der kleine Entente bijeen. De beslissing der commissie van herstel. De Parijsche„Petit Parisien" meldt: Het ka- binet-Wirth zal weldra trachten met de Com missie van Herstel over de uitlating van eenige punten der nota besprekingen te hou den. De commissie verwacht ook bij het hoofdstuk controle onderhandelingen over de neutrale maatregelen. De berichtgever van de Lond'ensche Times te Washington schjrijft, dat de Amerikaan- sche Regeeringskringen verontrust zijn over het beruchte besluit der Commissie van Her stel betreffende de Duitsche bepalingen en contröola. Dultschland en de commissie van hersteL In een tweede nota antwoordt de oommissie op den brief van' Wirth van 28 Januari 1922. Zij neemt acte van. de verklaringen van den rijkskanselier, maar de commissie staat er op van de 'Duitsche regeering een meer diep gaande hervorming te verkrijgen van de rijksfinanciën en een definitief .prijsgeven van de tot dusver gevolgde verkeerde ge dragslijn. De nota gaat vervolgens de .verschillende cijfers na van de. Duitsche ibegrootiHg en ^preekt de meening uit, dat de lasten inge volge het verdrag in toenemende mate en snel moeten worden opgenomen in de be grooting in de inate waarin zij door de Duit sche inkomsten (kunnen worden Ibestreden en dat het Duitsche kapitaal aanvullend in die lasten moet bijdragen, hetzij door middel van leeningen, hetzij door een rechtstreeksche heffing. De commissie heeft haar -besluit ge nomen met het doel de taak der Duitsche regeermg te vergemakkelijken. In de nota worden de aan Diiitschland op- Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 60 Post-Girorekenmtf No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct gelegde voorwaarden opgesomd en de ten aanzien van de rijksontvangsten te nemen maatregelen. De Duitsche regeering moet de maatregelen, in haar nota van 28 Januari op gesomd, op den door haar vastgestelden datum nemen. De nieuwe belastingen en hef fingen moeten voor 30 April zijn goedgekeurd en in werking getreden. Het rijk moet on middellijk een ontwerp voorbereiden tot ver hooging der belastingen en dit voor 31 Mei toepassen. De commissie noodigt het rijk in het bij zonder uit, de mogelijkheid na te gaan van de aanvaarding van een stelsel, volgens het welk het (belastingpercentage automatisch zou stijgen in verhouding het zij tot de toeneming In de toekomst van de schuld der Duitsche regeermg (bij de Reichsbank hetzij tot de vermindering in koopwaarde van de Mark op de txinnenlandsche markt. De waarfborgoommlssie zal een -vrij uitvoe rige controle uitoefenen om de toepassing na te -gaan van de wettelijke maatregelen ter uitvoering van "bovengenoemde betpalingen. Ten aanzien van de vermindering der uit gaven moet het rijk aan de commissie een herziening voorleggen van de uitgaven voor komend op de -begrooting van 1922. De -Duitsche regeering moet in overeen stemming met de oommissie een procedure vaststellen om controle te oefenen op de be- grootingsuitgaven ten einde overschrijding der credieten te voorkomen en moet voor 30 April een plan voor de uitgifte van hinnen- landsohe leeningen vaststellen. Zij. moet voorts voor 30 April aan de oommissie een program voorleggen vto maatregelen om een einde te maken aan den uitvoer van kapitalen en maatregelen memen om den terugkeer naar Duitsohland te verwezenlijken van vroeger uitgevoerde kapitalen. De Duitsche regeering moet eindelijk maat regelen nemen om te verzekeren, dat voor 31 Mei de Reichsbank volkomen onafhanke lijk is van het rijk. In de rijkskanselarij had: Donderdagmor gen een bespreking plaats over de nota der commissie van herstel, waaraan behalve dr. With en dr. Rathenau ook de rijksministers van financiën, arbeid, posterijen en econo mie deelnamen. Staatssecretaris Fischer, voorzitter der Duitsche „Kriegslastenkom- mission", bracht rapport uit over zijn in drukken te Parijs en de nota der commissie 'van herstel. In regeeringskringen is men, naar wij ver nemen, van opinie, dat de nota geen ultima tief karakter draagt, doch de mogelijkheid openlaat voor het aanknoopen van onder handelingen, van welke mogelijkheid dan ook gebruik zal worden gemaaid Men acht in regeeringskringen het in evenwicht brengen der begrooting met de door de commissie van herstel verlangde middelen onmogelijk. De rjjksregeering heeft besloten, eerst te Parijs om opheldering te verzoeken betref fende. enkele punten der nota. In de kringen der regeeringspartijen werd heden verzekerd, dat het onmogelijk is, dat door haar in het kabinet gedelegeerde mi nisters de voorwaarden goedkeuren. Men hoopt echter, dat het Rathenau zal gelukken door onderhandelingen, die overigens ook door Frankrijk schijnen te worden verwacht, wijziging in de eischen der nota te bren gen. Het bestuur van den rijksbond der Duit sche industrie is Donderdagmiddag voor een dringende vergadering bijeengeroepen. Men mag wel aannemen, dat deze uitsluitend zal zijn gewijd aan een bespreking der nota. Uit zekere bizonderheden der nota maakt men in goed ingelichte kringen op, dat de commissie van herstel o.a. heeft gebruik ge maakt van een vertrouwelijk memorandum van staatssecretaris Hirsch, dat deze onge veer een jaar geleden heeft opgesteld en dat blükbaar door indiscretie in het buitenland is Dekend geworden. Ingezonden Mededeeling. B. en W. te Helder brengen ter elgemeene kennis, det 30 Februari 1923, 1 ,0 van de belasting zal worden terugbetaald, zulks in verband met missieve 8316. B. en W. te Helder geven In overweging, daarvoor een Heeren-Costuum naar maat ta koopan bij de (bovenwinkel). Daar Is een keur van stoffen, zooals nergens elders te verkrijgen is. Directe import uit Engeland en Dultschland. 40 °/0 beneden iedere concurrentie. De conferentie inzake het Nabije Oosten. De ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, GTOOtrBritannië en Italië kwamen Donderdagmiddag drie uur bijeen. Te zes uur dienden de militaire deskundigen bij de conferentie hun rapport in betreffen de de vreedzame ontruiming van Klein-Azië. «40 Donderdagmiddag hebben de gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië te Athene ge meenschappelijk een wapenstilstand voorge steld tusschen Grieken en Turken. Het comité van verdediging te Smyrna heeft tot de conferentie te (Parijs een oproep gericht, waarin op de onmogelijkheid wordt gewezen, dat de christenbevolking in den steek wordt gelaten. Deze bevolking zou de voorkeur geven aan haar vaderland te ver laten boven terugkeer onder het Turksche juk. Het vertrek van het» Grieksche leger zou volgens het comité anarchie en een ca tastrofe veroorzaken. De betaling der bezettingskosten. Herrick heeft aan Poincwé de nota van de Ver. Staten overhandigd betreffende de te rugbetaling-der "bezettingskosten vaai het Amerikaansche leger aan den Rijn. In de nota wordt het recht der 'Ver. Staten op te rugbetaling aangetoond, zonder dat evenwel de datum der -betaling wordt vastgesteld. In de nota zegt Hughes niet te geloorven, dat de Geallieerden het .recht vaan Amerika om zich door Duitschlaind schadeloos te doen stéllen op denzelfden voet als de Geallieerden in twijfel zullen trekken. Niettemin acht hij het gewenscht, Amerika's positie, aan te ge ven. De nota vervolgt dan: Volgens de reke ning der Geallieerden iblij-kt, dat de totale kosten van alle foezettipgslegers van 11/11 1918 tot 21/5 1921 3.639.282.000 goudten mar ken bedraagt. De bedragen van het tegoed aan België, Frankrijk en Italië zijn ten volle betaald, hoofdzakelijk door de levering van eigendommen, terwijl Dultschland het onbe taald overschot, schuldig op 1/6 1921 en be dragend 1.660.090.000 gouden marken, schul dig is aan Amerika en Bfitannië. Den grond slag voor de Amerikaansche aanspraken zegt de nota te vinden ln de overeenkomst van den wapenstilstand, waarvan Amerika onder teekenaar is en welke voorzag ln de militaire bezetting van Dultschland door de Geallieer de en Amerikaansche legers gezamenlijk. Die overeenkomst bepaalde, dat het onderhoud der bezettingstroepen aan den Rijn gedragen zou worden door de Duitsche regeering en het was de opvatting der Amerikaansche re geering, dat de wapenstilstandsovereenkomst de duidelijke 'bedoeling had, dat de mogend heden, verbonden in een gemeenschappelijke onderneming, op voet van gelijkheid stonden ten aanzien van de betaling van alle werke lijke kosten hunner bezettingslegers. DUTTSCHLAND. De noodlottige Wedloop. Onder dezen titel schrijft (je W.-corres pondent van het Alg. Handelsblad uit Ber lijn over de doorloopende daling van de mark: Omstreeks midden Februari kreeg men hier voor 100 Hollandsohe guldens plus mi nus 17000 Mark, Zaterdag j.L ruim 10.000 Mark en gisteren Maandag 11.260 Mark. En het ziet er niet naar -uit, dat deze oatastrofale ontwikkeling van de Mark haar hoogtepunt, of Juister: haar laagtepunt reeds zou hebben bereikt Van Genua, dat men hier aanvankelijk met kinderlijk optfmisme tegemoetzag, ver wacht niemand moer iets. De bankbiljetten- pers werkt nog altijd onder hoogdruk, waar door de papierinflatie van week tot week met meer dan een milliard toeneemt De tien- daagsche betaling van 31 millioem goudmark dwingt het Duitsche rijk, zelf voortdurend vreemde devisen te koopen en daardoor de „Manken twertung" nog te verhaasten. Dit alles schijnt er op te wijzen, dat de Mark vooralsnog wel zal blijven dalen. Het eerst© gevolg van dezen diepen val zal natuurlijk een verdere stijging van alle prijzen zijn. Zij waren al zoo mooi 'op weg naar het wereldmarktniveau. Een klein, een heel klein stukje nog dan was het doel bereikt. En nu opeens die geweldige tuimeling van de verraderlijke Mark! En bij> elke daling van de Mark gaan in dezelfde verhouding de prijzen omhoog. Het is een spannende wedloop tusschen die beide. En zeker zou het gansche Duit sche volk dezen wedloop inet enthousiaste •belangstelling -volgen, ware 't niet, dat -deze strijd op zijn armen rug werd uitgevochten. Want dit is het noodlottige van dezen wedloop tusschen Markenstand en binnen- landsch prijsniveau: wie van .beide ook wint, het Duitsche volk zal er de dupe van zijn. Is er thans de dupe van! Waar m-oet dat heen? hoort men hier honderdmaal per dag zuchten. Waar moet dat heen?. En in angstig voorgevoel van naderend onheil, maar hopend nog op een tegenspraak, die hen-tocfe wiet-gerust 'kan stellen', geven de vragers -zélf het antwoord op deze ver zuchting: naar Oostenrijk! Wie durft het met 'beslistheid tegen spreken? Want het valt niet te ontkennen, dat de ontwikkeling, die de dingen hier nemen, zich vroeger in het ongeluksland Oostenrijk heeft afgespeeld, in grotesker vormen en scherper tempo, maar overigens op volko men analoge wijze. De Oostenrijksohe Kroon is op het oogen- blik ongeveer 8 pfenning waard. Voor één Hollandsche oent krijgt men dus zoowat 30 Kronen. Dit lijkt belachelijk veel, maar in werkelijkheid is het te weinig. Want men krijgt in Oostenrijk voor 80 Kronen -nog minder dan bij ons voor een oent. Op de Leipziger Messe was de Oostenrijksohe in dustrie uitstekend vertegenwoordigd, vooral op modegebied, maar de prijzen waren, zelfs in Kronen, te hoog. De Oosten rijkers konden al niet meer tegen de Duit- achers ooncurreeren! Oostenrijk maakt op het oogeniblik een zware industrieele crisis door; de sohijn- con junctuur, die aanhield zoolang de waarde vermindering van de Kroon grooter was dam de stijging der prijzen en er dus eenige marge bleef tusschen het binnenlandsche prijsniveau en dat van de wereldmarkt, is afgeloopen. Moest afloopen, zoodra Oos tenrijk niet langer goedkiooper kon produ- oeeren dan het buitenland. Nieuwe orders uit het buitenland blijven uit en over de Ingezonden mededeeling. Dros' Advocaat geheele Unie dreigt een werkeloosheid van augekenden omvang. Zoo ver Is het met Dultschland nog niet gekomen, zeker, maar wat we hier op het oogenblik beleven: de stormachtige bewe ging der prijzen naar boven en de niet min der stormachtige beweging der -Duitsche va luta naar beneden, dat is het beginsta dium -van dezelfde ontwikkeling, die Oosten rijk in 'het afgeloopen jaar heeft doorge maakt De politiek der entente drijft het Duitsche rijk met groot» snelheid naar den afgrond, zooals zij er ook Oostenrijk heeft heenge dreven, gaat de correspondent voort Hij -geeft dan de z. i. etenig mogelijk» oplos sing om te ontkomen aan de geweldige de- fielten van spoorwegen eni posterijen: op houden met het lapmiddeltje van de tarief- verhooging en er eindelijk eens bet mes in zet Radicaal. Zooals de grootiudustrieelen onder leiding van Hugo Stinnos h«t zich hadden gedacht toen zij de regeering voor stelden, de exploitatie der spoorwegen in handen van particuliere ondernemers te leggen. Het veel te voed aan overbodige ambtenaren, dat millioenen aan loon ver slindt die men andera en beter zou kun nen gebruiken, moet ex uit Zoowel bij de spoorwegen als bij de posterijen. In Leipzig wordt 877i dus meer dan één derde van wat de telegrammen inbrengen, alleen aan de bestellers betaald. En van de restee- rende 621/» moeten de ander» amfbte- Ingezonden medodeellng, NIER- BN BLAASSTEBNBS. Van de vele kwade gevolgen van over- tolll gurinesuur en rier/wakte is steenvor ming ln de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voor komen. Spoedige behandeling is het best, en da eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men be hoefte aan steun heeft "ter hoogte van de nie ren, en vooral het voorkomen van op een steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing ook met een bran dend gevoel en pijn gepaard gaat, doet den ken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zioh vaak, als het urine zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet eu langzamerhand een hard 3, cement- 3 V,, 0 »r g.-3> ter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn ln de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvor ming en menigmaal kwam liet voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zand achtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 98, 1.75 per doos. MABBL BARNEf0RUNDT vssr Nederland bewerkt deer ïtLY HARTINO- 26) HOOFDSTUK TUT Onder den appelboom. ouder den appelboom en tracht te j*.611- Voor mij liggen alle.- stukjes goed, die tezamen een Ge dingstuk moeten worden.een lappen, onderrokje. Voor mijn huishoudentje 'heb ik nog geen verstelwerk, alla is nieuw en Heel. Dimbie had ook een uitzet evenals ik Zoo 106 eem 6611 «aatje in zijn sokken en kost het me een half uurtje, dat te stoppen, maar dat is dan ook alles en is mnn werk gedaan. t>u8 ben ik een lappenwerkje begonnen en bovendien aan het knoopen gegaan, zooais visschers dat doen.een soort van zelf verdediging. Als ik deze werkjes niet deed; zou ik be- •ltert wollen matten maken, zoo als de oude anennetjee in het werkhuis.dat wordt me dagelijks voorgepreekt uit het hoekje van Amalia's oogen. Daarom houd ik ni'n lapjes heel dicht bij me, gereed om ter hand genomen ta worden bij het aereta geluid gelukkig nu, dat Amalia's schoenen kraken dat ae nadering van den vijand aankon digt. Als Amalia er niet was, zou lk maar él te vredton den «toeten zomer kunnen door- luieren. kijkende naar den hemel boven me, naar de zachte, vlokkig-witte, vluchtige wolkjes, door de openingen ln het geblader te van mijn appelbooml want al voer ik niets uit, ik ben moe, altijd maar moe. Misschien is het van de zomerwarmte. de koude en regen zijn heengegaan. Over een poosje ben ik van plan bijzonder actief te worden en Amalia met allerlei kleine din gen te helpen of zij me al dan niet een sta- in-den-weg vindt. In den herfst, als het weer wat koeler wordt, ga ik appels schillen en de pitten uit de pruimen halen voor jam en chanipions schoonmaken. Maar nu wil ik niets doen. Ik wil nu alleen maar het leven der vogels en insecten in mijn kleinen tuin bestudeeren. Tot mijn groot pleizier heeft zich een heele kolonie mieren aan den voet van den appel boom neergezet. Ik laat Amalia mijn stoel tot vlak bij hun hoofdkwartier rollen en leun dan wat opzij om ze te zien, terwijl ik voorzichtig kleine dingen voor de ingangen van hun tunnels laat vallen. Soms ligt een heel dun takje dwars voor hun voordeur of een korsepit verspert den weg naar den pro viandkelder; wat een opgewondenheid en verwarring heerschen er dan, wat een ge draaf en gorep van miriaden dunne pootjes! Negen stevige, sterke mannen worden uitge zocht om de kersepit uit den weg te ruimen. Ik amuseer me en lach knusjes voor me heen, als ik een bazi^ miertje wie is niet graag een boodschapper van een verbazing wekkend feit zich zie wegspoeden om de «aderen te gaas vertellen, dat hij een reus achtig rotsblok ontdekt heeft, vlak voor hun kelderdeur en dat ze een organisatie op touw moeten zetten om het te verwijderen. O, wat een duwen en trekken, wat een In spanning! Eerst komen zes mieren; ze zien eruit als politiemannen. Dan rent één weg om met nog drie anderen terug te komen. De omstanders staren ln diepe verontwaar diging het struikelblok aan. Hoera!" roep ik, als ze er eindelijk in sla gen de kersepit één of twee millimeter te verschuiven;...". Amalia verschijnt in de tuindeur en zegt: „Heb" u geroepeM'frou?" .Amalia heeft de vermoeiende gewoonte al tijd hier of daar op te duiken als haar te genwoordigheid niet gewenscht is. Als ik haar eerst bedaard riep: „Amalial" en dan harder „A-ma-lia!" en eindelijk met sten torstem: „A-MA-LIA!" en me ten laatste zou verlagen tot „prieten" en meer derge lijke oorlogskreten, zou ze er niet aan den ken mij te hooren; doch als ik babbel tegen de lijster, die mij 's avonds wat komt voor zingen vanaf haar tak vlak boven m'n hoofd of als ik de mieren aanmoedigend toejuich bij hun werk, of lach om de malle kwikstaar tjes, die het grasperk op en afhippen, dan verschijnt ze eensklaps, komt bij me staan en kijkt me aan. Zooeven zei ik: „Je moet me niet zoo aan staren," en ze antwoordde: „U ziet er zoo lief uit, M'frou." Toen voelde ik, dat de zachtheid van een dulve gepaard aan de lis tigheid der slang haar deel is. Ik had Juist getracht haar over te halen het stoepje van de voordeur niet wit te ma ken. die stoep ls van grijze, koel aan doende steen. Zij smeert het in met een natten steen •n poetst en wrijft tot hst in de gloeiende middagzon glanst on schittert inet verblin dende, Intense witheid. Dan valt zij het rooster aan, dat zij met een potioodborstel Insmeert, tot het glimt als „haar" fornuis, nadat ze het „opgedaan" heeft. Niet» weerhoudt Amalia, haar zaakjes „op te doen". Elk oogenblik ben lk haar slacht offer. Nu eens vindt ze mijn haar <nlet netjes zitten en bedreigt me met een borstel. Dan weer stelt ze me voor een „parele" ketting te dragen, 't zou zoo veel mooier staan, daar m'n blouse voor het gemak laag is uitgesne den. Of ze raapt mijn muiltjes op, die lk uit geschopt heb en dwingt me ze aan te trek ken, omdat er wel eens „vesite" kon komen. Ze plaagt me voortdurend met haar visi te. als ik lig te droomen met „De predi kant van Wakefield" op m'n schoot, komt ze mij aan het schrikken maken en wil mijn besten hoed halen.wat zouden de men- schen wel denken van dien ouden en ouder- wetschen Liberty tuinhoed? Zij verwacht, dat de vicaris zal kometi. Hij is een paar weken ziek geweest, maar nu hij beter is, is het zijn „christen-plicht" een zieke paro- chiane te bezoeken. Ik breng haar langs een omweg naar het chapitre „stoep" terug en na wat heen en weer gepraat, vraagt ze mij of ik haar net zoo gedaan wil hebben als bij de Tompkin- sen. Ik ben overtuigd van d» superioriteit der Tompkinsen, getuige de „horre ulvers" en zeg „ja", zonder verder commentaar, ver trouwende op hun goeden smaak. Morgen komt moeder en ik weet hoe ze zich voelen, zal. Ze zal denken, dat, als haar dochter Marguerite hesr ooit (nöodig had, het nu is; nu ze alle.- moe en verlangt naar haar zijn, nu Iemand haar noodlg heeft en.bü het vooruitzicht een poosje weg te zijn van J'eter, Ofschoon ze dat laatste zichzelf niet erkennen zal Nooit was er een meer loyale, geduldige ziel, dan zij. Zichzelf staat zij niet eens toe te denken, dat Peter een zelfzuchtige tiran is. Hij is haar man en met een kleine beving om haar lieven mond, beschrijft ze hem als: „Soms een beetje lastig." En. het mooiste van alles is, dat ze het heerlijk zal vinden hier te zijn zonder Dim bie. Ze houdt van hem, bewondert hem, maar is in stilte een klein beetje jaloersch. Ik geloof, dat ik dat ook zou zijn, als ik een getrouwde dochter had. Als een kind zich overgeeft aan de zorg en liefde van iemand anders, is de moeder onttroond; het kind altijd een kind in moeders oogen gaat met haar vreugde en verdriet dèn tot haar echtgenoot. Hij verbindt een geschaafde knie (figuurlijk gesproken), kust een ge- kneusden vinger af en droogt verdrietige tranen. Moeder komt dan in de tweede plaats. en haar hart voelt pijn. Als Dimbie en lk gedurende onze verlo ving trachtten weg te sluipen uit de kamer om alleen te zijn, heb ik moeder de oogen zien sluiten en een kleinen zucht, als een snik haar hooren ontsnappen. Ze glimlachte evenwel dapper als ze zag, dat ik keek, maar toch had ik den zucht gehoord en al pijnde het even in mij bij de gedachte, dat ik haar alleen ime<t Peter moest laten, lk kón hert ge luk in mijn oogen en stem niet onderdruk ken. Wordt vervolgd. .Sufej T «,i

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1