v Imgexrmdsn Mededeeling. Hoofdpijn ia een zeer onaangenaam ver- •ohynael, dat men liefst zoo spoedig mogeljjk wil doen verdwynen. FfOOO's Hoofdpijn- tabietten hebben na 10 min. de hevigste hoofdpijn en migraine verdreven. Neemt eens 5roef. Per koker 48 ot„ verkrijgbaar by eiken rog Ut, Voor engros by i A. TEN KLOOSTER, Keleerstraat 98, Helder, rnrnrnrnrnmÊmmmmmm**—— ontwrichting van dat eoonomlwh leven rust. niet ernstige maatregelen nemen tot herstel van hetgeen zy hebben uitgericht. De droog' te in het Wolga-gebied heeft alleen zulke ernstige gevolgen kunnen veroorzaken, doordat de steun, die de geallieerde regee ringen aan het leger van Koltsjak hebben verleend, zulke groote verwoestingen heeft aangericht. De witte garden dragen te zamen met de West-Europeesche regeeringen de volle verantwoordelijkheid voor Rusland's huidig economisch vervaL In de edelmoedi ge actie van de American Relief Adminis- tration ziet de openbare meening in Rusland thans een verandering in de politiek der Vereenigde Staten en een streven om aan de hongeriydenden althans voor een ge deelte te vergoeden wat hun door de inter venties ontnomen is. Van dit standpunt vat ten wij de verklaring van staatssecretaris Hughes op in dien zin, dat de Europeesche mogendheden, die het tsaristische Rusland ondersteund hebben met geld en munitie en kunstmatig een burgeroorlog in Rusland verwekt hebben, verantwoordelijk zijn voor de verstoring van het Russisch economisch leven en derhalve maatregelen moeten ne men tot het herstel van de toegebrachte schade. Eerste voorwaarde daarvoor is ter- züdesteliing van alle pogingen tot militaire interventie en afzien van verdere hulp aan de contra-revolutionnaire troepen, die strij den tegen de Russische arbeiders en boeren, die tbans verlangen zich geheel aan vredes werk te wyden. RUSLAND. Lenin afgetreden? Biykens een bericht van de „Neue Berl. Zeitung" zou de voorzitter van den Mos- kouer Sovjet hebben verklaard, dat Lening lijdend ia aan kanker, en dat zijn toestand fcoo ernstig is, dat hij aan deelneming aan de regeering voorloopig niet meer kan den ken. Het te Berlijn verschijnende Russische blad „Golos Rossi" meldt, dat Lenin is af getreden. Tot dusver werd van dit bericht geen bevestiging ontvangen. Het proces tegen de sociaal- revoluttonnalren. Volgens een bericht uit Riga aan de Go- los Rossii is, niettegenstaande protesten uit het buitenland, het proces tegen de gearres teerde sociaal-revolutionnairen op den vast gesteld en tijd begonnen. De sowjet-regee ring zou dit proces alleen zijn begonnen om onthullingen omtrent de actie der sociaal- revolutionnaire partij te ontvangen, en het zou reeds van te voren zijn vastgesteld, dat in geen geval doodvonnissen zullen worden uitgesproken. Na afloop van het proces zou de sowjet-regeering dan al het verkregen materiaal aan de buitenlandsche socialisti sche en communistische partijen onder oogen brengen en waarschijnlijk ook aan de aan staande gemeenschappelijke conferentie der drie internationales overleggen. VEREENIGDE 8TATEN. BerUjn, 27 Maart. Uit New-York wordt de Indiening gemeld van een wet in het Huis van Afgevaardigden, strekkende om buiten landers, die de anti-drankwetgeving overtre den, uit de Ver. Stateni te doen verwijderen. De Ver. Staten en de geallieerden. Uit Washington wordt gemeld, dat het groeiend besef in de Ver. Staten van het on geregelde van Amerika's positie tegenover de Europeesche aangelegenheden, de poli tieke leiders in den Senaat tot de overtuiging heeft gebracht, dat de huidige indirecte methode van onderhandelen tusschen de Ver. Staten en de geallieerden niet kan wor den bestendigd. Thans word't dan ook aangekondigd, dat president Harding overweegt, een Ameri kaan aan te wyzen om als lid zitting te ne men in de commissie voor het herstel. KORTE BERICHTEN. Vrijdagmiddag om 1 uur 23 min. heeft men te Belgrado een vry sterk© aardschok gevoeld, die lichte materieel© schade heeft aangericht. Sinds eenige dagen is, naar het observa torium te Catana meldt, de Etna in werking. Onderaardsch gerommel schynt een uitbar sting aan te kondigen. Reuter meldt uit Trinidad, in den staat Colorado, dat by een ontploffing in de Sopris- myn Degentien man zyn gedood of vermist geworden. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. Zondag zyn te Munchen verscheidene gebou wen van de bekende Löwen-brouwerü door brand vernield. De schade loopt in de millioenen. Te Belfast (Ierland) zyn zes dooden gevallen in ongeregeldheden van Zaterdag en Zondag. Een huis werd verwoest door een brandbom, verscheidene menschen zyn gewond. Naar men weet, bestaat er in Bulgarye persoonlyke arbeidsplicht, ook voor vrouwen. De eerste afdeelingeu meisjes, die voor den staat moeten werken, zullen tegen het eind van April te Sofia opgeroepen worden. Volgens een te Kopenhagen uit Reikjavik ontvangen telegram is het Dslandsche mo torschip Talisman bij het visschen in de IJs- landsche wateren vergaan. Van de beman ning zyn 12 man verdronken; de overige konden zich in de scheepsboot redden. LUCHTVAART. Met 1 April begint de luchtpostdienst Pa- \rijsBoedapest, met Straatsburg, Praag en Weenen als tusschenstations. Dit is het eer ste stuk van den grooten luchtweg Parijs— Konstantinopel, welke in den loop van den zomer geheel ln bedrijf zal worden geno men. Naar Reuter meldt uit Miami, in den staat Florida, is Zaterdagavond de vlieger Robert Moore in halfkrankzinnigen toestand in zee opgepikt, waar hy ronddreef, zich vastklem mende aan het in 't ongereede geraakte schuitje van zyn watervliegtuig. Hy had zoo drie dageè en nachten rondgedreven, Woensdag was hy door het breken van een ichroef gedwongen Ïeweeit tot een nood-daling in volle zee. Toen [oore in itaat wsi om een relaa» te doen van wat hem overkomen wai, vertelde hy het volgendei In zyn toestel waren, behalve hij zelf, ook vfif passagiers geweest. Daaronder waren twee dames, die van uitputting en ellende omkwamen. Twee'anderen, o. w. nog een dame, werden zoo door den dorst gekweld, dat zy in zee sprongen. De vyfde passagier was zoo uitgeput, dat hy Vrydagochtend zich niet meer kon vasthouden en door de zware zeeën werd weggeslagen. De vliegtocht was aangevangen te Miami' en de bedoeling was Bimini te bereiken. De vlieger, Robert Moore, was opgepikt op 27°37' N.Br. en 79°9'W.L. De omgekomen passagiers waren de heer en mevr. Lawrence Smith en de heer en mevr. August Bulte, allen uit Kansas City in Missouri en mevr. J. S. Dickson, nit Memphis in Tennessee. Het schip, dat Moore oppikte, was de „Wiiliam Creen". De gezag voerder had aan den horizon een zwarte stip gezien en had zyn koers veranderd, om eens te kyken wat het wel was. Het gedeelte van de zee, waar het ongeval plaats greep, wemelt van de haaien. Een wonder dus, dat er nog één mensch den dans ontsprongen is. Trouwens Moore ligt nu in bet hospitaal en is zwaar ziek. Vliegkamp Schellingwoude. De firma Stulemeyer te Breda is thans voor rekening van den Marine Luchtvaart dienst begonnen met den bouw van een tweede vliegtulglooda op het vliegkamp Schellingwoude. Genoemde loods, 80 X SO M., wordt behal ve voor den militairen dienst, ook ingericht voor burgerverkeer, zoodat wachtkamers enz. voor het publiek worden bijgebouwd. Daar Schellingwoude het eenige station in Holland is, dat openstaat voor internatio naal verkeer per watervliegtuig, mag ver wacht worden, dat dit kamp, na gereedko ming (aan het einde van dit jaar) der nieuwe loods, aan zijn bestemming zal voldoen. Luchtschepen te koop. De Britscke Regeering heeft vier lucht schepen te koop aangeboden. De R. 33, de R. 36, de R. 37 en de R.-80, en wel niet volle dige loodsen en veridere uitrusting. BINNENLAND. De Conferentie van Washington. In het „Verslag en diplomatieke beschei den betreffende de conferentie te Washing ton", dat gisteren door het departement van Buitenlandsche Zaken is gepubliceerd, komt weinig voor omtrent de conferentie, dat niet reeds door den Minister in zyn begrootings- rede, zy het in korter vorm, is medegedeeld. Wij ontleenen er aan den brief, dien de Minister van Buiteniandische Zaken heeft gericht aan de gezanten, in antwoord op de bekende verklaringen van de Ver. Staten van Amerika, Engeland, Frankrijk en Ja pan, betreffende het Nederlandsche eilan- denbezit in het gebied van de Stille Zuidzee. Hier volgt de brief van den Minister aan den Japanschen gezant: Mijnheer de gezant. Toen de regeering van Hare Majesteit had kennis genomen van het Verdrag, dat Japan den 13den December 1921 heeft gesloten met de Ver. Staten van Amerika, Groot-Britan- nië en Frankrijk, met het oog op het alge meen behoud van den vrede en de handha ving van hun eilanden-beziftingen in de Stille Zuidzee, heeft zy het groote belang erkend van deze viervoudige verbintenis voor alle mogendheden, die bij deze bezit tingen belang hebben. Hoogelïjk waardee- rende den geest van deze formeel e verbin tenis, die elke oorzaak voor een internatio naal conflict in de uitgestrekte gebieden van de Stille Zuidzee moet terzijde stellen, heeft de regeering van Hare Majesteit zich even wel rekenschap gegeven van het feit, dat de tekst van dit verdrag niet voldoende scheen uit te sluiten een uitlegging, volgens welke de eilanden bezittingen der mogendheden, die het verdrag niet hebben mede onder teekend, niet evenzeer zouden "worden ont zien als de bezittingen der mogendheden, die het Verdrag sloten. In deze omstandigheden neemt de regee ring van Hare Majesteit met groote voldoe ning kennis van de nota van 5 Febr. j.L, door welke Uwe Excellentie mij wel heeft willen overbrengen de verklaring, dat de Kelzer- iyke regeering van Japan vast besloten is, de rechten van Nederland betreffende zyn eilanden-bezittingen in de Stille Zuidzee te eerbiedigen. Ik grijp deze gelegenheid aan om u, mynheer de gezant, opnieuw de ver zekering van mijn hoogachting te geven. (w.g.) Van Karnebeek. Een gelijkluidend antwoord werd gezon den aan de andere gezanten, die de Verkla- ring namens hun regeeringen overhandig den. Vlootwet. Verschenen is een nota van wijziging op het wetsontwerp: „Sterkte en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en ver sterkingen in Nederlandseh-Indië", betreffende verlenging van den termyn van afwerking der verschillende vlootbases in Ned.-Indië. In de toelichting zegt de minister van Marine a. i., dat het na overleg met de rndische Regeering wensehelyk gebleken is, met het oog op den staat der Indische geldmiddelen de uitgaven voor de uitvoering van de voor stellen tot aanleg van steunpunten en verster kingen in Ned.-Indië voor de eerste jaren te verminderen. Daartoe wordt voorgesteld dien aanleg in langzamer tempo te doen geschieden en den termyn, waarin die werken zullen worden tot stand gebracht, te verlengen van zes tot tien jaren. De Indische Regeering heeft den Volksraad deze wyziging van het vlootbasisfonds voor gelegd en deze heeft zich daarmede vereenigd. De annuïteit wordt door de aangebrachte wy ziging verlaagd van f 5 895 0°0 tot f 5 300.' 00. Gedurende tien jaren zal jaariyks 9.9 millioen worden verwerkt De ten laste van de Indische begrooting aan het vlootbasisfonds te verstrekken voorschotten zullen dan in de eerste zes jaren totaal bedra gen f32 087 000 in plaats van f73 974.000 of rond f 42.0< O.1"*'1 minder. Bovendien zullen de gewone uitgaven ten gevolge van de lagere annuïteit in de eerste zes jaren nog ontlast worden met f 3.500.000. Pensioenen Marine. De Min. van Mar. a. i. brengt ter kennis, dat de tijdelijke en vooiioopige pensioenen over het eerste kwartaal 1922, welke door het Dep. van Marine worden voldaan, gedurende de maanden April, Mei en Juni hy de ver schillende rijksbetaalmeesters kunnen worden in ontvangst genomen. De Mij „Zeeland", De correspondent van het „Hlbl." verneemt nog, kiet de veranderingen welke ln het vaar- plan van de Stobmvaart-Maatsdhappy „Zee land" te Vllsslngen izljh gekomen, gevolg zijn van het feit, dat deze miaatschappy is ver kocht aan de firma Wm. H. MUller Oo., hetgeen intuseohen niet wegneemt, dat de maatschappij onder haar ouden naam zal blij ven bestaam, terwijl ook het destijds door de Regeerin'g gegeven voorschot gehandhaafd blyift. De overneming van de „Zeeland" door de firma Müller Co. impliceert een nauwe saimieniwerking tusschen de Harwich-, Zee- land- en Batavier-lijn en de Nederlandsche spoorwegen, terwyl oolk het vermoedelijk ge volg zal zijn, dat de lijn Antwerpen—Harwich zal komen te vervallen. Daar de schepen van de „Zeeland" thans in dagdienst komen, en dus geen behoefte heibben, zullen izy, in verband met de nieuwe eischen, die er aan gestold zullen worden, een algeheel© verbouwing ondergaan. Actie van het bioscoopbedrijf te Amsterdam. De Amsterdamsche commissie tot reorga nisatie van de filmkeuring heeft den burge meester geadviseerd, geen vertegenwoordi gers uit den Nederlandschen Bond van Bios cooptheater-directeuren te benoemen. In verband met dit advies, dat wellicht door den burgemeester zal worden opgevolgd, zal de afdeeling Amsterdam van den Bond: Maan dag a.s. een spoedvergadering houden, ten einde hare houding vast te stellen. Daarin zal behandeld worden een voorstel van het hoofdbestuur om thans uitvoering te geven aan het besluit, dat indertijd genomen is, en dat bedoelt geen films meer te laten keuren, zoodat kinderen beneden de 18 jaar voortaan geen toegang meer zullen hebben. Wellicht feal nu ook doorgaan het plan, om bij wijze van protest, de bioscooptheaters gedurende 1 dag te sluiten. Indexcijfers groot- en kleinhandelsprijzen. Februari, gaf na de daling van Januari weer een kleine stijging te zien. Het alge- meene indexcijfer (van 53 artikelen) steeg ditmaal het indexcyfer van 1913 100 ge nomen van 161 tot 162 (December 166). Het indexcyfer van kleinhandelsprijzen daalde van 164 tot 162. De 29 artikelen, waar over in dit geval het cijfer berekend is, zyn: verschillende soorten boonen, erwten, gort, kaas, meel, olie, suiker, zeep; verder koffie, margarine, rijst, soda. styfsel, stroop, thee, vermicelli en zout. Het zal menigeen vermoedelijk verwon- derlyk voorkomen, dat het indexcyfer der kleinhandelsprijzen ongeveer gelijk is aan en voor de maand Februari zelfs hetzelfde is als dat 'der groothandelsprijzen, er dient evenwel rekening te worden gehouden met aard en aantal der artikelen, welke voor de samenstelling van de indexcijfers van groot- en kleinhandelsprijzen gebezigd zijn. Bovendien wordt in de Februari-afleve- ring van het Maandschrift opgemerkt, dat al gaan ook de indexcijfers der kleinhandels prijzen van een beperlt aantal levensbehoef ten, gepubliceerd door het Bureau van Sta tistiek der gemeente Amsterdam, nog steeds in dalende richting, daarmede nog aller minst gezegd is, dat dit met de kosten van levensonderhoud in dezelfde mate het geval is. Integendeel toonen de desbetreffende in dexcijfers aan, dat deze kosten niet belang rijk gedaald zyn. De oorzaak moet hierin worden gezocht, dat het levensonderhoud al lerlei, in vergeiyking met vroegere tydvak- ken weinig of niet verminderde, of zelfs ge stegen, uitgaven vereischt. welke in het in dexcyfer der kleinhandelsprijzen niet tot uitdrukking komen. Om vast te stellen, in welke mate de bewe ging van de kleinhandelsprijzen van die der groothandelsprjjzen verschilt, zou het noo- dig z(jn een vergeiyking te treffen voor elk artikel afzonderlijk. N. R. Crt. Internationaal Arbeiders-secretariaat Te Arnhem werd Zaterdag en Zondag on der voorzitterschap van den heer B. Lan- sink Jr. een buitengewoon congres gehou den van het Int Arbeiders-Secretariaat, waarop behandeld werden twee groote vraagstukken; allereerst dat betreffende de beginselverklaring en ten tweede de al of niet aansluiting van het N. A. S. by de roode vak-internationalo van Moskou. De Voorzit ter besprak het fiasco, dat het kapitalis tische stelsel heeft geleden, en dat niet het minste uitzicht opent op verbetering, en wees er voorts op dat allen het N. A. S. en geen enkele andere vakvereenlglng positief afwijzend staat tegenover de plannen der huidige regeering. Het komt thans aan op strijd voor de beginselen en opbouw van de economische organisaties. Een uitvoerige beginselverklaring werd aangenomen, nadat verschillende amende menten hierop verworpen waren. Omtrent de kwestie van aansluiting by de roode vak- internationale van Moskou was het bestuur niet eenstemmig. Er waren twee resoluties ingediend. De door de meerderheid van het N.A.S.- bestuur voorgestelde resolutie besluit tot: lo. niet aansluiten bij de R.V.I., 2o. aan het N. A.S.-bestuur op te dragen zich in verbinding te stellen met de daartoe aangewezen bui tenlandsche vakvereenigingen ten einde een internationaal congres bijeen te roepen en een revolutionnaire en zelfstandige vakver- eenigingsintermationale te stichten; 8o. om, indien de R. V. I. zich mocht bereid verkla ren het onafhankeiyke en zelfstandige ka rakter te aanvaarden, mede te willen werken aan de samenvoeging van beide internatio nalen. De resolutie van de minderheid van het N.A.S.- concludeert tot aansluiting bij de R.V.I. en tot het doen van voorstellen voor het eerstvolgende congres van de R.V.I. tot het wegnemen uit de statuten van de bepa lingen betreffende het uitwisselen van ver tegenwoordigers in de Comm. Internationa- tionale en in de R.V.I. Nadat een heele dag gediscusseerd was over deze beide resoluties, werd Zondagmid dag te half zes gestemd. Met 125 tegen 94 stemmen en 19 blanco werd besloten geene aansluiting te zoeken bij de R. V. I., terwijl een resolutie van de Bouwvakarbeiders om voorloopig niet over te gaan tot aansluiting bij het I. V. V., doch een afwachtende hou ding aan te nemen en in den korst mogeiy- ken tyd te trachten de belemmerende bepa lingen uit de statuten van de R. V. I. te doen weglichten, wordt aangenomen met 126 te gen 52 stemmen en 23 blanco. De resolutie van de meerderheid van het bestuur is daardoor vervallen. Slapte. De directie der N. V. Nederlandsche Vlieg- tulgenfabrlek Fokker heeft aan oen vijftig tal arbeider» ontslag aangezegd. Faillissementen ln Nederland, Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zyn over de afge- loopen week, eindigende 24 Maart in Neder land uitgesproken 46 faillissementen tegen 42 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Maart 1922 586 faillissementen tegenover 463 over het zelfde tydperk van het vorige jaar. OOST-INDIE. De Vlootwet. De Regeeringsgevolmachtigde, de heer Schrieken, zette in den Volksraad uiteen, dat louter financieel© overwegingen hebben geleid tot de indiening van het voorstel in zake wyziging van het Vlootbasisfonds en dat van een garantie-verdrag der integriteit op Nedierlandsch consulair gebied te Wash ington geen sprake was. De heer Bodenbausen, directeur van fi nanciën, deelde mede, dat de opbrengst vam tin, kolen, spoorwegen en postdienst 40 mil lioen minder was dan de raming. Tegenval lers bij de inkomstenbelasting zijn zelfs bij benadering niet op te geven. De producten- belasting is 10 millioen minder. De accijnzen tegenvaller meer dan 9 millioen. Vioe-admiraal Umbgïove bestreed de motóes-Abdtoel Rivai en Aay. De heer Den Hollander diende twee moties in; de eerste om noodgedwongen in verband met den fi- namcieelen toestand het wyzigLngs-voorstel te aanvaarden; het tweede: om aan te drin gen bij het Opperbestuur om een beslissing nog in deze zitting van de Staten-Generaal mogelijk te maken, overwegende, dat het be lang van Indië dringend eischt een vasten grondslag voor de maritieme politiek. De motie-Aay (voorloopige terugneming van het vlootplan) is verworpen met 13 tegen 22 stemmen. De eerste motie-Den Hollander werd aangenomen met 24 tegen 12 stemmen een de tweede motie met 22 tegen 14 stem men. De motie-Abdoel-Rivai weid Ingetrokken Het Regeeringsvoorstel werd daarop aange nomen. wijze, waarop deze nalatenschap ondeTT voornaamste erfgenamen de 0 kleinkinderen verdeeld wordt, was 55. voren reeds nauwkeurig geregeld' te temin hadden do belanghebbenden eS rDlet" laar aangewezen, die eventueel© annJ^6" moest voorkomen. Het fortuin was tl/,,, 68 al jaren geleden door Astor voor een /'en8 gedeelte ter administratie toevertrouw/^?0* de Farmers Loan and Trust ComDlv blijkt nu in totaal ongeveer ooooo nnn zyn. Dit Is n.L het vermogen van aX !9 de Ver. Staten. Dèt gedeelte van het fort8 't welk in Engelsohe ondernemingen en v te goederen was belegd, komt daar <jBn „a8* by. a Dit Amerikaansche Astor-fortuin zat veel van zich doen spreken, want d6 Je n°8 ders en de fiscus zyn het in het geh<*i ,r" eens over de succesie-belasting die ii?et betaald zal moeten worden. *^an Een schietpartij. In verband met de eenigen tyd gelede gemelde schietparty aan dén Rijswij kachel weg by den Haag, waarby een dame uit eet zyspanwagentje van een door twee heeren bereden motorfiets eenige revolverschoten loste op een achter haar rijdend motorwie] rijder, terwijl het geheele gezelschap bij dering der politie in de richt Rijswijk ver dween, meldt men ons thans, dat de Hi GEMENGD NIEUWS. Een rooverbende geknipt Men schryft uit Kampien aan 'het „HM.": Een paar jaar geleden, werd de stad on veilig gemaakt door een jeugdige dieven bende, welke op brutale, doch geraffineerde wijze en volgens een zeker systeem alles in de wacht sleepte, wat van haar gading was. Wegens de geslepenheid, waarmee te iwerk gegaan rwerd en een goed ge organiseerden spionnagedienst, duiurde het vry lang, vóór het de recherche mocht 'gelukken de hand op de ibende te kunnen leggen. Deze ibleek toen te bestaan nit een troepje opgeschoten jon gens, die werkten onder aanvoering van een 19-jarige, een grootien, buitengewoon gespier- den knaap. De vrees voor dezen hoofdman, die voor niets terugdeinsde, was onder de bende zoo groot, dat geen der volgelingen durfde weigeren een opdracht uit te voeren. En bij het verhoor, toen wegens algedwon- 'bekentenis der anderen ontkennen niet meer kon baten, toonde dit gevaarlyke heerschap een ontstellende brutaliteit en cynisme. De zaak is toen gerechtelijk vervolgd' en de da ders gestraft, dodh de hoofdaamlegger werd ontoerekenbaar verklaard en naar een krank zinnigengesticht verwezen. Na een jaar te Deventer verpleegd te zijn, kwam de jonge roover echter te Kampen terug, en van dat moment af 'begonnen bijna onmlddeliyk de rooveryen opnieuw. Geregeld kwamen 'bij de politie de neringdoenden weer aangifte doen valn diefstallen. Petten, dassen, hammen, sigaren, de meest uiteenloopende dingen verdwenen weer spoorloos uit de éta lages, terwyi ook de marktkramen bijzondere attractie 'bleken te hebben. De recherche, die natuurlijk wel vermoedde in welke richting gespeurd moest worden, iwas nacht en dag in de weer, maar een tijd lang bleef het weer by aanwijzingen zonder afdoend bewijsmateriaal. Zelfs wist de politie er achter te komien, dat de ibende op groot er werk bedacht was en een inbraak in optima forma by een der plaat selijke bankinstellingen voorbereidde, welk gebouw toen onder speciale bewaking werd gesteld. Een steeds grooter wordende bruta liteit is echter dezer dagen de bende eimdeiyik noodlottig gewerden. Ze liep in de val en twee van de leden., een 20-jarige en een 19-jarige jongeman, werden tot bekentenis gebracht. Ook nu weer bleek de heillooze invloed van den „ontoerekenbare", voor wien de jongens sidderen. 'Zelfs by- de confrontatie krompen ze onder diens dreigende IMikken bevend in een. Met een zucht van verlichting zal de bur gerij vernemen, dat de jonge 'booswicht weer achter slot is gebracht, voorloopig althans, want (bij vernieuwde ontoerekenbaar-verkla ring zal het -wel weer niet van langen duiur zljnj. Een meevaller. De oude heer Wllliam Mo Carthy, een be hoeftig veteraan uit den burgeroorlog, die met zijn zuster, de 80-jarige mevr. O'Connell, een heel klein optrekje bewoont in het plaatsje New Rochelle, heeft geërfd. De bel de oudjes verkeerden in tamelijk behoeftige omstandigheden, doch zullen het nu de rest van hun leven meer dan goed hebben. Een broer, Timothy Mc Carthy, onlangs in Bronx (New York) overleden, heeft hun de helft nagelaten van een fortuin dat op 40.000.000 wordt geschat en dat in hoofdzaak bestaat uit de mijnen in den staat Idaho. Van die mijnen zijn er vele :die ontzagiyke baten afwerpen. De andere helft van het fortuin gaat aan twee zusters van den erflater die in Ierland wonen. Er is nog een broer ook ln Ier land maar deze is zelf rijk en krijgt niets. Een tweede bericht uit de Amerikaansche pers over een groot fortuin heeft betrekking op de nalatenschap van burggraaf Astor. De bche politie in samenwerking met de politil te Rotterdam erin geslaagd is deze dame od te sporen. Zy bleek te zijn mej. Chr. A. v fi >W., oud 24 jaar en wonende te Rotterdam! De heer, op wien zij schoot, was zekere F D., eveneens wonende te Rotterdam. "Beidé personen hadden reeds sedert geruimen tijd oneenigheid. Zij hadden zich juist dien dae verzoend en wilden deze gebeurtenis mej I eenige vrienden vrooiyk vieren. Onderweg, naby het café aan den Rys. wykschen weg, ontbrandde de toorn van mej. v. d. W. nog eenmaal in alle heftigheid, mei het bekende gevolg, dat zy uit het zyspan wagentje sprong, de fietslantarn en motor- oöïvertrapte en haar revolver voor den dag haalde en een paar schoten loste. De diefstal bfl het Kon. Staldepartement Naar wy vernemen, is het tekort, ontstaan door den diefstal uit de brandkast van het Koninklijk Staldepartement in den Haag, niet ƒ38000, zooals werd gemeld, doch slechts Ongeveer 4000. In verband met dezen dief- Btal worden nog steeds de administrateur en diens zoon ln arrest gehouden. Het meisje en de dief. 't Is gebeurd in dien afgeloopen nacht, tm omstreeks vier uur, in ,JDe Bisschop" op den Dam te Amsterdam. 'Een dienstmeisje, dat boven sliep, hoorde beneden stommelen. Zi) begreep niet recht wat het was, daar het haar wat onwTaarschynlyk voorkwam, dat er in dat nachtelyk uur nog werd vergaderd. Zij ging i de trap af en keek door de glazen deur in het café. Daar zag zij een iman, die een yzeren geldkistje blijkbaar juist had ge opend met een breekijzer en nu bezig waa den inhoud in zijn jaszakken over te hevelen. De man zag wederkeerig die dienstbode. Hij rukte de deur open, maar het meisje greep hem vast. De man nam hjwuat.iig uit een zijner zakken een handvol peper en wierp zijn tegenstandster daarmee in het gelaat' hy snelde daarop de deur uit en de straat o.p^| De peper had echter weinig doei getrof fen, althans in 's meisjes oogen was niet, veel van het 'goedje terecht gekomen, zoodati zy nog kon zien. Zij is weer naar boven ge klauterd en heeft uit het raam geschreeuw® om de politie. Deze kwam, maar de inbreker was int!»] soben ontsnapt. Het geldkistje had by laten •staan en veel' geld zat er nog in, wat er duidelijk op wijst, dat de dienstbode den dief had verrast. Precies 1000 aan bankpapier had de man in de haast nog weten mede te nemen. Het geldkistje werd niet in het café le waard, maar in een kast op een hooger legen verdieping. De inbreker moet i* eerst daar het kistje hebben gehaakt Jf was verder niet door de war gegooid, -sco|ï het waarschijnlijk is, dat iemand, die ie M huis 'bekend is, de misdaad moet kdbfcafi rermoedeiijk is de dader met ©en loopei of valsche sleutel naar binnen geslopen. Lijk opgehaald. Te Helmond is gistermorgen uit de Zuid* j Willemsvaart oj'„' haald het lijk vanun- Huk sehosch, advocaat en procureur aldaar. Hulp aan Rusland. Het Nederlandsche Roode Krui» hoeft we* derom 15.000 (in totaal thans 70.796-4o), naar de Union Internationale de Seoours auX Enfants te Genève gezonden voor de Kinder- keukens in Rusland, benevens ƒ15.000 aan het hooge commissariaat (dr. Kansen) van net internationale oomité voor hulpverleeinng.| aan Rusland, voor aankoop van graan- De Haagsche kassier Wagner gearresteerd» Een Belga-telegram uit Brussel meldt dat daar Zaterdag is gearresteerd de Haagsen kassier Lenaerts Wagner. wiens firma, na wy meldden, haar betalingen heeft gest08® met een tekort van meer dan een milnn* f gulden. In zijn bagage heeft men hom1''™' duizend francs gevonden. Hij weigerde zeggen waar het overige geld gebLeven i* R Verdulsterlng van een auto. Iemand, wonende in de Van Mussch* broekstraat te 's-Gravenhage, heeft bij J*| politie aangifte gedaan van verduister"* van een auto, van welke verduistering personen verdacht worden. Een adres aan mevrouw zijn echtgenoot* De gemeenteraad van Amerongeu telt ven leden, waaronder een vrouwelijk <soc.-dem.), wier echtgenoot onderwijzer de openbare Bchool No. 1 in die gemee»^ Wegens het steeds dalend aantal leerWj gen dier school zijn twee onderwyskruccwv overcompleet geworden. Bedoelde nnderw«p, zer, echtgenoot van het raadslid, bev''1'1^ dat ook hem „op wachtgeld stellen" het hoofd hangt, heeft zich, naar de meldt, tot den raad gewend met het verzoek, hem niet op wachtgeld te stellen. In het onderhavige geval kl ftonirro*im« ölerAnflflTYÏiÏF dft flflTlhfif VflÜ ©enigszins eigenaardig de aanhef van adres: Edelachtbare Mevrouw en Heereu Mynheer vraagt dus aan mevrou* echtgenoot© om in zyn positie gehandn» te mogen biykven. Mevrouw zal daarover zeker wel nic1' gunstig oordeelen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2