Tweede Blad. Abonnementsgelden Weststraat. - Weststraat. Weststraat. vóór 15 April Bramlage'5 magazijn goedkoope Heeren en Kindérkleeding VAN ZATERDAG 8 APRIL 1922. Aan onze lezers bulten de stad doen wj(j het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van 2.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts f 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wfj U beleefd de kwitantie bjj eer ste aanbieding te voldoen» DE ADMINISTRATIE. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machi nisten diploma de heer C. Kikkert, alhier. De minister van waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van den Rijksweg AlkmaarNieuwediep en bjj die van het Noord-Hollandsch kanaal de heeren A. J. de Muynck te Borsele en H. M. Bels te Helder. 1 J. J. Mallet Den 6en Mei ajs. hoopt de heer J. J. Mallet, hoofd-conducteur bij de Nederlandsche Spoor wegen, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad1 bij de voormalige Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij. De heer J. J. Mallet is bij zeer velen op de lijn HelderAmsterdam geen vreemdeling. Om' zijn aangenaam karakter, trouwe plichts betrachting en voor zijn jongere collega's in het condu'ct eurocorps hier ter plaatse als leer meester, geniet hij ruimschoots aller achting. Mocht aan hem gedurende zijn diensttijd onder het bewind van den toenmialigen Chef van Dienst, den heer Schadt, Teeds gratifica tiën zijn geschonken voor (betoonde activiteit en oplettendheid, ook in 1920 werd. hem een loffelijke vermelding toegekend. Een gelijke onderscheiding invet gratificatie viel hem .in 1920 ten deel van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie voor krachtdadige hulpverleening. Melden wij nog, dat de heer J. J. Mallet van onderscheidene vereend gingen medebestuur der is en ook daar aller achting geniet, dan twijfelen wij oofo niet, dat het den geachten jubilaris op dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. ,de Kooy". is het tweede Het vliegongeluk bij Donderdagavond: 9 uur slachtoffer van het vliegongeluk op Maan dag j.1., de luitenant ter zeer 2e klasse J. A. Mahns, in het Marine-hospitaal alhier over leden. Het stoffelijk overschot zal Maandag met militaire eer alhier ter asrde worden besteld. De rouwstoet vertrekt te 1 uur van het Ma rinehospitaal. Overbrenging van het stoffelijk overschot officier-vlieger Auwerda. Onder buitengewoon groote belangstelling is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van den officier-vlieger O. P. Auwerda, die j.1. Maandag op zoo tragische wijze om het leven kw&m bij den v-öl uit eenj vliegtuig' vati het Militair Hospitaal naar het station'ver voerd, om vandaar naar Bussum te worden overgebracht, waar het zal worden teraarde besteld. Sedert den dood van den zelfopofferenden luitenant de Jongh heeft Helder niet weder een militaire begrafenis gezien op zoo grootsche schaal als deze. Uitgebreide maat regelen waren genomen oan aan de over brenging plechtigheid en luister bij te zet ten; groot was het aantal officieren, onder officieren en minderen dat er aan deelnam Groot was de menigte, die hij deze plech tigheid tegenwoordig was. Helaas echter heeft zij niet bijgedragen tot verhooging der plechtigheid, want de houding van het pu bliek was verre van stichtelijk. Wij komen daar straks op terug. Altijd weer is nochtans zoo'n militaire be- Srafenis plechtig en indrukwekkend. Op de oofdgracht vlaggen, halfstok geheschen: v. d. Mar.club, van de Machinistenclub, v. h. fort Harssens. Aan de Buitenhaven: het Directiegebouw, het Koninklijk Instituut, de aan den wal liggende schepen. Langs de geheel© lengte van de Buitenhaven, en ver der op in het Ankerpark, langs de Zuid straat, overal waar straks de stoet zou pas- seeren, de menschen bij honderden bij dui zenden: in afwachting van het tragische dat gebeuren gaat. den koorden vertelt de muziek van •ai„ Sischen dood, die plotseling opdoemt u.' m ^et verwachten, en die nooit ÏSn+L®0^ slachtoffer, schrille, dis- Winlren als de wanhoopskreten lchterblflvenden: tot plots in zoete aoooorden en zachte gedragen melodieën de spreekt van de berusting en het aan aarden, van de milde en zoete herinnering. +.raan'gza£m] het voorwaarts, langs Bui tenhaven, Ankerpark, Zuidstraat, Keizer- at en Prins Hendriklaan naar het goe deren emplacement van het station aan de Hmmastraat. Aldaar nam schout-bij nacht, commandant der Marine, de heer C. Fock, het woord om namens Hare Majesteit de Koningin deel neming te betuigen aan de familie, Spr. schetste verder de overledene als een man. die gedurende den tijd, dat hij bij de ma rine was, zich de sympathie en de achting heeft weten te verwerven van allen die hem kenden, en wiens prestaties door ieder ge waardeerd werden. Nu de onverbiddelijke dood hem plotseling uit ons midden heeft weggerukt, is dat ontegenzeggelijk een zwaar verlies voor de marine, en wij beseffen vol komen, dat het voor zijn weduwe en huis gezin een onherstelbaar verlies is. Moge het haar tot troost zijn, dat wij de herinnering aan hem zullen behouden en zijne nage dachtenis zullen eeren. Een familielid bedankte voor de eer aan den overledene bewezen. Gistermiddag werd te Bussum onder zeer groot© belangstelling het stoffelijk overschot ter aairde besteld.' Aan het station wachtten een giroot aantal officieren den trein af, die het stoffelijk over schot zou aanbrengen. Wij merkten o. a. op als vertegenwoordiger van den Minister van Marine den cammian- aant van den Marine Luchtvaartdienst, D. Vreede, als vertegenwoordiger van dien com mandant van Marine te Willemsoord luitenant ter zeer Olivier. Luitenant ter zee Dumoiilin was vertegenwoordiger van den commandant van Marine te Middelburg, terwijl de 1ste luitenant Sar den commandant der Lucht- vaartafdeeUng vertegenwoordigde. Namens den commandant van het vliegkamp De Kooy was luitenant ter zee Van Aller aanwezig. Een achttal onderofficieren van den Ma rine luchtvaartdienst fungeerden als dragers. Tal van kransen werden achter de baar gedragen. Een groote krans van de Ned- Vliegtuigenfabriek, welke bij de aankomst van bet stoffelijk overschot werd gebracht, werd op de kist gelegd, die gedekt was door de Nederlandsche vlag. Aan de groeve werden nog opgemerkt lui- itenant-kolonel Hanau en de 2de luitenant der artillerie Peters als vertegenwoordigers van bet garnizoen uit N aard en. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd namens den Minister van Marine door den commandant van den Marine-lucht vaart-dienst, die de deelneming van den Mi nister in dit zoo smartelijk verlies, dat ieder getroffen heeft, overbracht. Als commandant van den Luchtvaartdienst herdacht spr. wat luitenant Auwerda voor den dienst heeft gedaan. Spr. ^memoreerde hoe deze officier-vlieger oorspronkelijk niet bestemd was voor den militairen dienst. Hij kwam eerst bij de mobilisatie onder de wa penen. Toen het vliegcorps werd opgericht was Auwerda met drie anderen do eerste die zich hiervoor aanmeldde. i^uwerda was een uitstekend officier, die in getrouwheid en waardigheid zijn weg ging. Er was niemand onder ons, die zijn trouwhartigheid en zijn nobel karakter, niet ten volle waardeerde. Spr. roemde Auwerda als uitstekend vlieger, die duizenden kilo meters in de lucht heeft afgelegd en nu ten slotte hij bet geven van instructie aan een anderen officier den dood vond. Namens den Schout-bij-Nacht, oomman- dant van de Marine, gaf luitenant ter zee Olivier uiting aan de waardeering, welke al geméén voor den overledene werd gevoeld. Persoonlijk herdacht luitenant Olivier den overledene als vriend met wien hij jaren lang had omgegaan. Op dit oogenblik zeide spr., ligt aan De Mok alles stil en herden ken honderden hem als een nobel kameraad. Luitenant ter zee Van Aller, bracht na mens den commandant van het vliegkamp enkele woorden van afscheid tot zijn collega en kameraad Auwerda. In het vliegkamp, zeet spr., stelde ieder tot den jongsten matroos toe, er een eer in deel te nemen in de laatste hulde welke wij hem zouden brengen. Het lijkt haast onoverkomelijk dat Auwer da van ons is weggenomen. „Slaapt zacht kameraad", aldus eindigde deze spreker. Achtereenvolgens voerden nog enkelen het woord, onder wie luitenant Gauw, die de eer ste leerling van den overledene was geweest. Tijdens de plechtigheid cirkelde een vlieg- tuiz in wijdsch© kringen rondom het kerk hof („HM."). In een ingezonden stuk beklaagt zich een Ooggetuige over de schandelijke wijze, waar op tijdens de overbrenging van het lijk van dien zoo tragisch o«m het leven gekomen offi cier-vlieger Auwerda, het publiek zich ge droeg. De schrijver geeft daarvan ergerlijke staaltjes. Ook ons zijn dergelijke staaltjes ter oore gekomen, en bovendien konden wij Ons per soonlijk van de waarheid van een en ander overtuigen. Het publiek beschouwt het is schandelijk, dat wij het moeten zeggen, maar het is wel eens goed de waarheid niet te' ver bloemen dergelijke plechtigheden als open bare vermakelijkheden. Het voelt niet alleen niets voor de tragiek van het ongeluk, waar door een jonge man op zoo treurige wijze om het leven fcwaim, en een weduwe met jonge kinderen van echtgenoot en vader werden be roofd, maar het mist voldoende kieschheid gegaan door het vuurpeloton der mariniers n het stafmuziekoorps der Kon. Marine on- ,:er bevel van den luitenant-kapelmeester Hazebroek, gaat hij langzaam voorwaarts, tfog is bet doodstil in het rond. Plotseling begint een hond te huilen, zooals alleen deze voor indrukken vatbare dieren dat doen kun- ên, intuïtief voelend dat een sombere stem ming i° 'lucht hangt. Het grijpt de men den aan, die het hooren, zft worden er lchtbaar door getroffen. Dan beginnen1 de iipera der marine hun onzegbaar tragisch 'ygflje. steeds weer, steeds weer betzelfde (flioeuraoeoord, langgerekt en klagelijk. ■/fio schrijdt de stoet eenige minuten voort. pen valt, in den klaren, helderen voor- fcarsmiddag, de stafmuziek in, met een gaurnwukcfc, di> u tot in den ziel ontroert Te half vier stelt zich de stoet op: vooraf-* om zich kalm en rustig te gedragen tijdens den tocht. Weliswaar heerschte tijdens de op stelling van den stoeit aan de Buitenhaven een treffende stilte; het publiek was, in de onmiddellijke nabijheid van het Hospitaal, even onder den indruk. Maar zoodra de stoet zich in beweging had gezet, begon het lieve leven. Het is in hoofdzaak de muziek, die de groote aantrekking vormt, en natuurlijk het feit, dat er wat leven en vertier is. Daarvan houdt de niensch nu eenmaal, en dat heeft hij met de dieren gemeen. Waren de menschen nu maar wat welop- gevoeder, dan zouden anderen zich niet zoo behoeven te ergeren. Per saldo rijn er slechts enkele weinigen, die werkelijk een ©enigszins bljjvenden indruk 'behouden, en uit den aard der zaak zijn dit de dieipete naturen. De op- pervlakkigen voelen niets van de schrijnende Ingezonden mededeeling. van Is vooral tijdens deze opruiming Uw aangewezen adres voor het doen van inkoopen. Een partij solide blauwe Colbert-Costuums worden voor spotprijzen ultverkooht. Prima kleurechte Stoffen. Zie de étalages! tragedie, die zich hier heeft afgespeeld, die gaat over hum oppervlakte-leventje heen. Men kan hen dit niet kwalijk nemen, maar zeer te 'betreuren is het absolute gebrek aan opvoeding, aan goede manieren, dat uit de houding van het publiek spreekt. Men wil het „feest" medermaken, ten koste van alles, men dringt naar voren, om toch vooral niets te missen, men duwt, als het niet anders kan, zelfs hen, die in den stoet medeloopen, op zij. In dit opizicht zijn de Hollandera, het is treurig, maar waar, in hoog© mate ongema nierd. In het buitenland zouden dergelijke ergerlijke dingen niet voorkomen. Wij kunnen ertegen fiibnineeren en er ons leedwezen over uitspreken: er zal weinig aam te doen zijn zoolang niet van onder af, dat is door ouders en opvoeders, wat meer bescha ving en manieren geleerd wordt. Mede-gevoel kar men nu eenmaal niet eiischen: we staan dagelijks voor allerlei levens-tragedies, en we leven te snel om ons met sentiimentaliteiten te 'kunnen ophouden. Maar achting voor de dooden en bovenal zelfbeheersching kan worden aangeleerd, en in dit opzicht heeft ons volk, en zeer in 't bizonder het HeJder- sche, nog wel een leerschool door te maken. We krijgen nu a.& Maandag een© herha ling van dezelfde tragedie, want, naar wij vernemen, zal het tweede slachtoffer, de lui tenant ter zee Mahns, alhier worden ter aarde besteld. Kunnen nu geen betere maat regelen worden genomen, met behulp van mariniers en matrozen, bijvoorbeeld, dóór absoluut afzetten van de straten gedurende de oogenblikken dat de stoet passeert? Wij hebben gezien^ dat bij de brug over de Bui tenhaven bijvoorbeeld' Jiefr publiek (kalm zijm gang ging, en de begrafenisstoet maar moest zien hoe hij er over kwam. Er was niemand om de passage aldaar vrij te houden; het spreekt vanzelf, dat een paar politieagenten in deze niets vermogen. Voorts moet het op verschillende punten in de stad, naar wij vernamen, meer dan ergerlijk zijn geweest; bij het spelen van Chopins treurmarsch ter hoogte van het Koningsplein ontzagen eeni ge meisjes zich niet dwars voor den stoet heen te hossen onder het zingen van de schoome en buitengewoon kiesche woorden, waardoor het trio van dezen unarsch beroemd gewórden is. Dergelijke dingen zijn begrijpe lijkerwijs in hooge mate pijnlijk en ergerlijk voor de betrokkenen. Met afzetting telkens bij gedeelten, van de passeerende straten, en het zoo mogelijk beletten, dat het publiek met den stoet mee loopt, zou, dunkt ons, veel ergerlijks worden voorkomen. Kamer van Koophandel voor Hollands N oorder-kwarti er. Te Alkmaar werd deze week de nieuwe Kamer van Koojfhandel in Hollands Noor der-kwartier ten stadhuize geïnstalleerd. De heer M. A. Kolster uit Helder leidde de ver gadering. Tot algemeen voorzitter werd ge kozen de heer W. G. Visser, directeur der N. V. Cacaofabriek „Alomaria". De burge meester van Allernaar, mede aanwezig, richt te een hartelijk woord van welkom tot de nieuwe Kamer en werischte haar geluk met haren nieuwen voorzitter. De heer M. A. Kolster werd gekozen tot voorzitter van de Kamer voor het grootbedrijf, de heer Th. v. d. Klei tot voorzitter van de Kamer voor het kleinbedrijf. Het secretariaat zal nog eeni- gen tijd worden waargenomen door mr. Ver dam. 18 April zal de eerste vergadering plaats vinden. N. V. Eigen Stoombootonderaeming Nieuwediep—AlkmaarAmsterdam. (E.S.O.N.A.). Door bovengenoemde naamlooze vennoot schap werd Woensdag in de sociëteitszaal van den heer van Weelde de tweede alge meen© vergadering van aandeelhouders ge houden, die bezocht was door 19 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 29 stemmen. Door den prbsldent-oommissaris, den heer D. H. Grunwald, werd een openingsrede be houden, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Mijne heeren, ik heet u Van harte wel kom op onze tweede jaarvergadering. Mocht ik het vorige jaar reeds mededeelen, dat onze vennootschap, hoewel toen nog slechts 9 maanden bestaande, reeds blijken gaf aan de verwachtingen te zullen beantwoorden, die wij ervan koesterden, thans is het mij aangenaam U te mogen mededeelen, dat wij ook in bet jaar 1921 niet werden teleurge steld. In plaats van een dienst, die 4 maal per wéék voer, kwam een dagelijksche dienst; aan de booten werden verbeteringen aangebracht, hetwelk een gemakkelijke los sing bevorderde. Het pakhuis aan de Bin nenhaven, dat reeds zoo lang verbetering behoefde, en geen voldoende bergruimte be vatte, werd vervangen door een pakhuis, dat blijkt in alle opzichten te voldoen, terwijl de stijger ook geheel is vernieuwd. Hoewel handel en nijverheid in 1921 zich niet ken merkten door grooten bloei, mogen wij over de uitkomsten van onzen dienst niet klagen en zijn de resultaten boven onze verwach ting. Het bleek goed gezien van Directeur en Commissarisen om den dagdienst, zooals die voor en in het begin van den oorlog be stond, opnieuw in te leggen, een regeling, die geheel overeenstemt met de wenschen van verladers en ontvangers. Dat wij daar toe konden overgaan, was ook het gevolg daarvan, dat de kolenprijs op een niveau kwam, dat wij dit zonder bezwaar konden doen. De finantleele resultaten geven Commis sarissen aanleiding bij het aanbieden van de balans, winst- en verliesrekening voor te •tellen over het afgeloopen jaar een dividend uit te keeren van 7 Hierdoor is bet ook mogelijk om aan het personeel van onzen dienst een vrij belangrijk bedrag als tantiè me uit te keeren. Dat dit mogelijk is, doet ons te meer genoegen, omdat wij over hun werkzaamheden zeer tevreden zijn. Over het algemeen heeft het personeel van onzen dienst goed rijn plicht gedaan en het is ons daaróm aangenaam, hun, na goedkeuring door JJwe vergadering van de balans- en winst- en verliesrekening/ een blijk van waardeering te kunnen geven. Verder wordt in deze rede medegedeeld, dat, na gevoerde onderhandelingen, ten vo- rigen jare het bedrijf der „Anna Cornelia" met nieuw gebouwd pakhuis en kantoor ln Helder, een woonschuit en een kantoor te Amsterdam werd aangekocht voor een be drag van 10.000,een prijs, die zeker niet te hoog is voor een zaak, welke steeds een goed resultaat heeft opgeleverd. Ook het personeel moest worden overgenomen1; daar dit bekend staat alleszins geschikt voor zijn taak, was dit evenwel geen bezwaar. Door verbinding van beide diensten kon économi scher gewerkt worden. Het verslag brengt tenslotte hulde aan den Directeur voor de wijze waarop hij de belangen der vennoot schap behartigt, en constateert dat de sa menwerking steeds van den meest aangena- men aard was. Vervolgens werd, ingevolge art. 19 der statuten, door den directeur verslag uitge bracht over het boekjaar 1921,.terwijl tevens ter goedkeuring werd voorgelegd de balans, exploitatie-rekening en winst- en verliesre kening, zooals die voorloopig door het Col lege van commissarissen waren vastgesteld en' door het aoooutanskantoor A. Sajet te Amsterdam waren aooord bevonden. De exploitatierekening wijst o.m. aan een bedrag van 1604ö.72Vi passagiersvrachten 4007.bagage- en veevrachten, 93957.47 goederenvrachten, f 4804.621/, extra reizen, totaal 119050.341/,, d.i. ongeveer 20 meer dan in 1921. De debetzijde der exploitatiere kening geeft aan als totaal 92749.801/,, zoo dat het voordeelig saldo bedraagt 26310.54. Voorgesteld wordt een bedrag van 9562.42 te bestemmen tot afschrijving op de bezittin gen der onderneming en op de oprichtings kosten. Voorts een reparatiefonds te stich ten van 700.en van het batig saldo der winst- en verliesrekening ad 13383.701/:., 7 dividend uit te keeren aan aandeelhou ders; ingevolge de winstverdeeling, vermeld in art. 20 der statuten, uit te keeren als tan tième aan den directeur 683.76, aan de ge zamenlijke commissarissen 1025.64, aan het personeel 1709.40 en op de statutaire reserve te boeken 1709.40. Als onverdeeld winstsaldo 6J.01/» op nieuwe rekening over te brengen. In bet verslag wordt melding gemaakt van de verbeteringen aan steigers, enz. aan gebracht, en gewezen op het gevaar, dat de vestiging in Amsterdam loopt doordat de ge meente Amsterdam de westelijke zijde van steiger 9 aan de de Ruyterkade aanvankelijk had toegewezen aan de Hoornsche Stoom bootmaatschappij. Dit zou aan den dienst na tuurlijk last en ongerief hebben bezorgd. De Hoornsche boot heeft voor een half jaar uit stel gekregen voor de verplaatsing, en of schoon het gevaar nog niet geweken is, is er gegronde hoop, dat het alsnog zal kun nen worden afgewend, mede dank zij de hulp van den Burgemeester dezer gemeente. Ten opzichte van den aankoop der „Anna (Cor- nelia" zegt het verslag, dat deze koop ten zeerste is meegevallen; er was aanvankelijk op gerekend, dat de goederenboot „Anna Cornelia" nog hoogstens twee jaar mee zou kunnen. Bij het dokken der boot kreeg de directie evenwel de overtuiging, dat het schip bij voorzichtig gebruiken voldoend on derhoud, veel langer dienst zal kunnen doen. De bezittingen der vennootschap verkeeren in goeden staat, vooral aan het onderhoud der passagiersschepen werd alle zorg be steed. Uit de balans deelen wij de volgende cij fers mede: Activa. Booten 185070.af schrijving 6970.blijft 128100.waar bij komt de „Anna Cornelia" ad 6500, zoodat zij op de balans voorkomen voor 188600.-—, lichter „Anna Cornelia" ƒ1009—, onroerende goederen na afschrijving 7690.hierbij komt pakhuis met kantoor Molenplein f 8000,totaal 10690.stei ger .en expeditiegebouw Amsterdam, waar bij kómt het kantoorgebouw Prins Hendrik kade na afschrijving 5680.—. Steiger enz. te Nieuwediep na afschrijving 2730.verder steigermateriaal 8650—. Bij de Nationale Bankvereeniging is een schuld van 38633.03. Van het winstsaldo 13383.701/» wordt, zooals gezegd 7 divi dend uitgekeerd, zijnde van het aandeelen kapitaal ad 109000een bedrag van 7630—. Het prae-advies van commissarissen, bij deze rekeningen overgelegd, strekt tot goed keuring dezer bescheiden, en tot volledige dechargeering van directeur en commissa rissen voor hun beheer. Bij de besprekingen over de vaststelling van het dividend gingen stemmen uit de ver gadering op om liever een lager dividend te bepalen en een grootere reserve te kweeken. De Voorzitter antwoordt, dat op de boo ten enz., reeds voldoende is afgeschreven. De 700.— reserve, die men te weinig vindt, is bedoeld als extra-reserve; gewone reparatie kosten worden uit de exploitatie gedekt. Een dividend van 7 is niet zooveel, en com missarissen meenden dat di^ Inderdaad wel kon worden voorgesteld. De secretaris, de heer Dekker, wijst er nog op, dat een di vidend van 7 noodig was, indien men in' staat wilde zijn het personeel een dotatie te geven, omdat dit eerst statutair kan geschie den indien het dividend hooger is dan 6 Vandaar dat commissarissen hebben voor gesteld het dividend op 7 te brengen ;*wij meenden dat het personeel wel een douceur toekwam. De vergadering vereenigt zich tenslotte met de voorstellen als boven omschreven. De heer D. H. Grunwald, die periodiek aan de beurt van aftreden was, wordt als commis saris herkozen. Daarna komt aan de orde de vaststelling van bet salaris van den di recteur. Door commissarissen was dit op 4500. bepaald, doch de vergadering bepaalde het, na ampele discussies, op 6000.—. Hygléa. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de vereen iglngevlag, welke onlange bij het 16- jarig bestaan dezer dalme£-gytn.:^sttekiveree- niging door hare vrienden werd aangeboden, gedurende eenige de én der étalages van het Modem? "f*"ju van den heer M. 8. de Jong ia d« .straat ten toon zal worden gesteld, v Ingezonden mededeeling. is en blijft nog het meest ge vraagde merk. NEEMT PROEF Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken, Hoofdgracht 18. Voor het liaaitst zal, naar wij hopen, ln het oude gebouw tentoonstelling worden gehou den van het werk der leerlingen van het afge- ioopen halfjaar. Hoewel in afwijking van andere jaren, alles in het eene huis ondergebracht moet worden, zal toch de geheel© leergang der sdhool te zien zijn en ieder zich kunnen over tuigen, dat het nieuwe gebouw, waarvan do teekeninigen ook aanwezig zijn, hoog noodig is, en tot een bij uitstek praktisch onderwijs zal diénen. Gedurende de tentoonstellings- uren zal ook. gelegenheid zijn zich aan te ge ven voor de verschillende cursussen. Speciaal wordt de aandacht nog eens geves tigd op de cursussen voor ouderen in oos- tuumniaaien, koken of lingerienaaien en ver steller), elk van 20 lessen, 1 X per week. De meeste ouderen schrikken temïg voor het woord „school", dit Blijkt op de spreek uren. En toch, wie eenmaal met zulke cursus sen kennis gemaakt heeft, ondervindt, dat hier zulk een kostelijke gelegenheid geboden wordt, nog aan te leeren wat soms door aller lei omstandigheden vroeger onmogelijk was. Verscheidene moeders volgen met flink re sultaat zulke cursussen, sommigen wel 3 maal achtereen. Een ieder wordt opgewekt tot een bezoek, ook 's avonds is er tentoonstelling, zoodat de vaders der leerlingen, die +och gewoonlijk alleen 's avonds kuninen, ook in de gelegen heid zijn het werk der school te.z'en. Zie verder de advertentie in dit blad. Politieke lezing mr. H. Bijleveld. Dinsdag 11 April spreekt in „Casino" de oud-minister Bijleveld over de Nieuwe Ba nen bij de Marine. De vergadering gaat uit van den Bond van Chr. Marinepersoneel. Bizonderheden geeft de advertentie. Arbelders-Zangvereen. „Kunst a&i *t Volk". Bovenstaande zangvereeniging gaf Don derdagavond voor baar genoodigden en do nateurs een soiree, die door velen bezocht was. Wij hebben het al eens vroeger gezegd: deze vereeniging, onder de uitstekende lei ding van den heer C. W. Rusting, staat te genwoordig op een hoog peil wat klank schoonheid en zuiverheid van zang betreft. Het programma was afwisselend, en bracht, benevens enkele 3trijd liederen de zetting van de Internationale van de Nobel kon ons niet bekoren heele mooie num mers. Hoe geestig was bijvoorbeeld Oliver Koop's „Hollandsche Kinderkes" op woor den van Leo Speet, en hoe fraai paste zich de melodie van Adama van Scheltema's „Zondagmorgen" door C. Dopper daarop ge maakt, aan bij de opgewekte woorden van dezen dichter. Deze nummers werden ook prachtig vertolkt, vooral die Zondagmorgen trof ons door de zuivere wedergave en de schoonheid van klank. Minder goed, want moeilijker, was daarentegen de „Meidans" van L. Adr. van Tetterode; het melodietje zelve was weer buitengewoon muzikaal, maar men durfde hier niet zoo goed. Verder was er nog het oude bekende „Roeierslied (voor Mannenkoor) van de Vliegh, dat steeds zijn aantrekkelijkheid behoudt; voor vrouwen koor een klein, fijn nummertje, ..Troost" van Zumsteeg, een „Meiliedje" van S. de Lange. Er waren overigens nog meerdere Mei liedjes. De pianobegeleiding van enkele nummers was in de goede handen van den heer Stein- roth, en dank zij de goede regeling was het programma vlug afgewerkt. Na de pauze kwam een reeks voordrachten en een bal be sloot den avond. Demonstratie Maggi-producten. Door de firma Paul Horn, vertegenwoor digster voor Nederland van de Maggi's fabrie ken te Kempthal, Zwitserland, werden giste renmiddag en -avond demonstraties gegeven dezar voedingsproducten. De aanwezige vertegenwoordiger der firma zette in een rede de .beteekenis en waarde dezer bekende tabletten uiteen» Over 't algemeen, zoo zeide hij, is de be langstelling voor de volksvoeding geivug. Zelfs bij de regeering is dat nog onvoldoenue doorgedrongen; prof. v. Leersum merkte dezeir dagen op, dat men \vel een professo rale leerstoel heeft voor veevoeding, niet voor menschenvoedsel. In de oorlogsjaren was uit den aard der zaak meer, belangstelling voor de voedingswaarde. De wijze van voeding in vroegere eeuwen was zeer zwaar. Tegenwoordig is nog pap voeding in zwang, vooral bij de boeren. In het buitenland eet men nog regelmatig lichte soepkost; onze Hollandsche soep is meestal te zwaar. Soep heeft een goede werking op het lichaam: de maagwand wordt bevochtigd en neemt daardoor beter het andere vaste voed sel op. Het is wel lekker aoo'n bordje soep vooruit, maar voor de huisvrouw is het te bewerkelijk. De Maggi-maatschappij is er op gelukkige wijze in geslaagd dit probleem op te lossen, zij brengt 18 verschillende soorter soepen in den handel en geeft dus voldoende afwisseling. De tabletten zijn goedkoop en de gebruiksaanwijzing is aangegeven. Het gebruik is slechts schijnbaar duur, omdat men kan volstaan met een mindere hoeveel heid vast voedsel. De geserveerde soep was de erwtensoep, want de firma, ofschoon van Zwitserache origine, past zich ibij haar producten zooveel mogelijk aan plaatselijk^ of landelijke gebrui ken aan en voor den' Hollander is de erwtten- soep een belangrijk voedsel. Alles wordt uit eigen verbouwde peul vruchten vervaardigd, hetgeen op de film nader zal worden aangetoond. Wij verklaren gaarne, dat de erwtensoep, zooals die Vrijdagmiddag werd rondgediend, in geen enkel' opzicht afweek in smaak van de Hollandsche. Door langer koken kan men ze wat gébondener maken, en er natuurlijk worst, etc. naar verkiezing aan toevoegen. De soep was bizonder geurig en smakelijk. De voedingswaarde van de Maggi's tablet ten is, volgens het analytisch onderzoek van dr. Van Hamel Roos, volkomen evenredig aan den prijs. Men kan overigens naar eigen T Dros' Advocaat

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5