E T Derde Blad. VAN ZATERDAQ 8 APRIL 1922. RAADSO VERZICHT. De discussies vain Dinsdagavond liepen in •hoofdzaak over het vraagstuk der werkrver- sdhaffmg; nagenoeg de geheel© avond heeft de Raad aan deze fcweetie gewijd. Het eigen- aardige van de geschiedenis was, dat de Raad zich, op enkele uiteonderirtgen na, uitsprak vóór de voortzetting dezer werkverschaffing, zooals die tot nog toe geregeld is, hoewel van de zijde van B. en W. een en andermaal ge wezen werd op de onmogelijkheid daarvan. Zooals men weet, is na den oorlog het in stituut der Werkloosheidsvoorziening in het leven geroepen. Doordat na de mobilisatie vele gedemohiliseerden werkeloos werden, en de werkeloozenifcassen vap de verschillen de organisaties op den d/uur uitgeput zouden raken, werden, van regeeringswege maatre gelen getroffen, waardoor een uitkeering aan werkeloozen verzekerd werd, die voor een klein deel door bedoelde kassen zou worden gedragen, terwijl de rest voor de helft door het rijk, voor de andere helft door de gemeen ten moest worden bijgepast. Uit den aard der zaak waren hiervoor groote credieten noodig, en steeds heeft de Raad, wei wetend, dat de nood drong, dezé verleend. Wat is nu evenwel het geval? Op de hegroo- ting voor 1922 is voor deze uitkeering een bedrag van 20000 uitgetrokken, waarbij dan, evenals andere jaren, gerekend werd op een zelfde uitkeering van het rijk. Toen het Col lege ibij de behandeling der ibegrooting attent werd gemaakt, dat dit Ibedrag wel niet vol doende zou zijn, werd gezegd: als het noodig is, zullen we wel veTder zien, die Raad' heeft ons altijd de gelden toegestaan, die wij aan vroegen. Nu was er in de vergadering van Dinsdag een voorstel vanwege de meerderheid van het College om lo. een aanvullinglscrediet te ge ven van 30000 (dat is met de rijksbijdrage mee van 60000), 2o. om de werkverschaffing geleidelijk te verminderen, en 80. en dat was voor den Raad het groote struikelblok um ua verbruik van de aangevraagde oredie- ten de werkverschaffing stop te zetten. Van de lieeren, Zondervan c. s. was een amende ment ingekomen om dit laatste te laten ver vallen, en, rekening houdende met de stem' ming in den Raad, werd dit staande de ver gadering gewijzigd in zooverre, dat overleg zal worden gepleegd met de verschillende organisaties, ook van werkgeverszijde, om tot productiever werk te komen, en dan met nadere voorstellen (bij den Raad te komen. Het bleek tijdens de debatten, dat "het bij de begrooting toegestane crediet van 20000 op dienzelfden dag, nl. 18 Januari, al zoo goed als verbruikt was. Dat dit toen niet loon wot- den nagegaan, was duidelijk, omdat eerst later de gegevens hieromtrent van de Centrale Boekhouding inkwamen. Voor de meerder heid van het Ooilege, du w. z. de burgemeester en de wethouders De Zwart en Adrlaanse, was dit aanleiding om nu te zeggen: die werk verschaffing kan zoo niet doorgaan, de ge meente kan deze sommen niet langer ultge ven zonder vast te loepen in haar financie ring. Die 20000 is wel toegestaan op de begroo ting, maar de ibegrooting is nog niet goedge keurd, het geld is reeds op, (bovendien is de rijksbijdrage nog niet toegezegd, en Gedepu teerde Staten zullen zeer zeker niet goedvin den, dat nog hoogere 'credieten worden ver strekt. Want men vergete niet, dat dii Col lege de gemeente ten opzichte van haar in komsten óók reeds aan banden heeft gelegd, en verlangde, dat de hoofdelijke omslag niet meer zou mogen bedragen dan 1 mil'loen. In ons verslag hebben wjj niet voldoende doen uitkomen, dat dit standpunt van dc meerderheid van het College het standpunt was ook van den heer De Zwart. Voor een deel is daaraan de redigeering van de betrek kelijke raadsvoordracht schuld, die alleen sprak van de „meerderheid" van het Ooilege. Dat ibij de raadsleden ook deze meening voor zat, bleek uit de discussies, waarom door den Voorzitter van den Raad dit hiaat werd her- steld door de mededeeling, dat het de „grootst mogelijke meerderheid" van het College was. Intusschen heeft de Raad zich, zooals we zeiden, op enkele leden na, vóór het amende- ment-Zonderyan uitgesproken, waarbij wel zal worden uitgezien naar middelen om aan de werkverschaffing een eindte te maken, maar deze niet zonder imeer stopgezet wordt. Ongetwijfeld had de burgemeester gelijk, toen hij zeide, dat thans het* psychologisch goede oogenlbliik was aangebroken om een einde te maken aan deze hopelooze en voor de betrokkenen zelf onaangename werkver schaffing. Er zijn elementen bij die werkverschaffing, die misbruik maken f«n de gelegenheid' en behoorlijk werk weigeren, diaar zij liever van de gemeente blijven trekken. Zoo moest de heer Verstegen o.a. mededeelen, dat een ze vental haringschuiten niet bemand kón wor den, omdat de menischen aan het werk zijn bij de Ruyghsloot, welke werkzaamheden on der de werkverschaffing vallen. En daar de werkverschaffing is ingesteld om het hoofd te bieden aan de abnormale tijden, hadden zij ln het College gelijk., die meenden, dat men nu maar eens naar normaler tijden moest terugkeeren en de zaak stopzetten teneinde hen te prikkelen tot het zoeken en aanvaar den van ander werk. Het bleef natuurlijk al tijd een onaangename zaak, en het was eens deels wel te (begrijpen, dat de Raad niet mede- ging en de consequenties van een dergelijk besluit niet aandurfde. Intusschen was er een lichtpunt in de zaak, want, izooals ook van de -zijde van het College werd medegedeeld, liep inderdaad de werk verschaffing ten einde. Het aantal werkeloo zen is nog slechts klein, en de zomer komt thans met ruimere werkgelegenheid. Er zat ibij den Raad natuurlijk nog een an der standpunt voor, dat van invloed was op het besluit om de werkverschaffing niet ge heel stop te zetten: het standpunt namelijk om niet, door de mensehen te dwingen ergens bij een boer voor laag loon te gaan werken, de loonen te drukken. Dit is evenwel' een materie, die feitelijk buiten de competentie van een Raad omgaat eq die geregeld zal moe ten worden door de algemeens toestanden der maatschappij zelv& Er is nog een punt, dat ons persoonlijk aan gaat, en waarop wij even de aandacht moeten vestigen. Onder de ingekomen stukken was een adres van den Bond van Belastingbeta- 'iaa.r^n geprotesteerd werd tegen een uitdrukking, die de heear Verstelgen bij de begrootingsdebatten gebezigd had ben op zichte van dten Middenstand. Men kent het standpunt van de soc.-demooraten, -hetwelk den Middenstand, incasu de winkeliers, be schouwt als tueschenpersonen ttusschen pro- (-^oent en consument, die eigenlijk alleen het produet duurder maken en overigens over bodig zijn. Dit standpunt is het logische ge volg van het andere standpunt, waarbij de coöperatie als tusscheppersoon gebezigd wordt. Wij zullen ons niet gaan verdiepen in het vóór en tegen, wij oonstateeren alleen, dat dit het standpunt is der s.djap., dat men aanvaarden kan of verwerpen, al nnar men de zaken beziet. Nu had de heer Verstegen, sprekende oveT de coöperaties, gezegd, hoe de sjd. over den handeldrijvenden middenstand denken, en er op gewezen, dat de politiek van de s.d-ajp., ofschoon apriori de overbodigheid van dezen middenstand erkennend, niettemin óók op treedt voor deze middenstanders, omdat zij nu eenmaal bestaan en van de huidige maat schappij een integreerend deel uitmaken. En wij hebben dit heel in 't kort en in één enkel zinnetje ook in ons verslag doen uitkomen. Nu pro.testeert de Bond van Belastingbe talers tegen de uitlating van den heer Ver stegen op zichzelf al onjuist, omdat de uit lating het gevolg is van het standpunt der s.d.a.p maar vermeldt er niet bij, wat de heerVerstegen in dit verband verder zei- de. Natuurlijk, dat de wethouder 'zich nu kon verdedigen door te verwijzen naar het ste nografisch verslag, waar zijn Woorden in ex- tenso zijn opgenomen. Wij hebben evenwel de vrijheid genomen onze eigen wedergave van deze woorden óók te doen afdrukken, omdat er uit blijkt, dat ons versla"1 geens zins onvoltallig was, en alleen het citaat dat de Bond van Belastingbetalers ervan gaf, een verkeerden Indruk wekte. Overigens had de wethouder volkomen gelijk, dat hij het protest afwees: het is zijn goed recht een principe der s.d.a.p. in den Raad naar voren te brengen, en men kan hem daarvan geens zins een verwijt maken. Dat hadden dan» tij dens de begrootingsdebatten, de vertegen woordigers van den Middenstand in den Raad moeten doen. Tot zoover deze vrij onverkwikkelijke zaak. De voorstellen om de heffingspercentages van de belasting te verlagen, lokten geen discussie uit, al hadden wij daaromtrent wel een woord van verheugenis verwacht. 10 ls een mooi bedrag, al blijft ook nu nog de belasting hoog. Maar wij zijn nu in goed gezelschap, en dat is tenminste een troost! 's.Heeren Staalmans grandiooze voorstel betreffende een nieuw Taadhuis ware er zonder discussie doorgekomen, indien deze heer, met en benevens het plan, een chèque van een paar ton aan de groene tafel hadde gedeponeerd. Nu ging het den weg van vele schoon^ pilaar onuitvoerbare plannen, we rullen niet zeggen in de papiermand, maar toch Btevig weggeborgen in een soliede por tefeuille, die aan het nageslacht, minder ge sjochten dan wij, zal worden vermaakt. De rest der agenda is van minder belang; het liet zich aanvankelijk niet aanzien, dat nog zooveel ervan zou worden afgedaan, om dat, zooals wij zeiden, het grootste deel van den avond gevuld werd door de kwestie der werkeloosheidsvoorziening, maar met bekwa men spoed rolde de Raad, toen het wat laat werd, door den rijstebrijberg heen. Een be noeming gaf den heer Staalman nog aan leiding tot protesten en werd dientengevol ge aangehouden. uit DE PERS. De Vlootwet ls van de baan. De Kameroverzichtschrijver van het Hbld. schrijft: Ziedaar wat wij, als resultaat van het he den gebeurde, met een aan zekerheid gren zende van waarschijnlijkheid meenen te mo gen zeggen. De Vlootwet ls van de baan. Maar ze ls tevens voor verwerping be hoed. - Want wat er stond ie gebeuren was dit: De heele linkerzijde zon daaraan valt na de rede van den heer Drion, die voor den Vrijheidsbond sprak, niet meer te twU felen bij de eindstemming hebben tegen gestemd. Met, natuurlijk, de rechtsche een lingen Staalman en Van der Laar. En de overige 50 leden van rechts zouden.niet allen aanwezig zijn geweest. Het was namelijk in de laatste dagen be kend geworden, dat de heer Nolens niet hl zijn „mennekes" meer in de hand had en wij hadden de namen opgeschreven van zes Roomsche leden (behalve nog dien van den renegaat Van Groenendaal) van wie ons door een ingewijde was verzekerd dat ze voornemens waren, niet vóór te stemmen. Missohien ook niet tegen.maar reeds de afwezigheid van ook maar enkelen der 50 zou men denk© aan de narrouw ascape der Dlenstpliohtwet verwerping der Vloot ten gevolge hebben gehad. Op zijn minst was de aanneming hoogst onzeker en ernstig be dreigd te aohten door deze nieuwe situatie. En daarom mogen de vrienden der Vloot wet nog van geluk spreken dat een gelukkig toeval, handig aangegrepen door de staats manswijsheid van .den heer Nolens, heden de gevaarlijke baan heeft weggerukt waar op die al te driftige vrienden haar hadden gelanceerd. Nu komt er, ln een volgende parlementaire periode, van dit vlootplan misschien nog iets terecht. JHet gelukkige toeval was het volgende. Minister Van Karnebeek, die morgen naar Genua vertrekt, had den Voorzitter medege deeld dat hij hedenmiddag nog in de Kamer aanwezig zou zijn. Niet, zooals de Voorzitter het later wilde doen voorkomen, uit vrien delijkheid jegens Me Kamer, omdat die 's morgens op voorstel van den heer Van Ravesteijn, de aanwezigheid van dezen Mi nister en van dien van Financiën en dien van Koloniën had verlangd, maar uit eigen be weging. Zeer terecht, herinnerde de heer Wijnkoop er aan, dat de oorzj^ter dit smor gens zoo had doen uitkomen. Minister Van Karnebeek voelde zich dus blijkelijk gedrongen, om nog even, vóór zijn vertrek naar Genua, iets te zeggen ten gun ste van de Vlootwet. Hij had zijn verklaring trouwens vooraf op 't papier gesteld. En ze hield in dat, zijns inziens, de Vloot niet al leen niet in conflict kwam met het resultaat van Washington, maar dat men ook dat re sultaat niet mocht gebruiken als wapen té gen de Vlootwet. Vermoedelijk dacht hij daarmede het ont- i werp een krachtigen steun te hebben gege ven. Maar de bom sprong juist verkeerd. Onmiddellijk kwam de heer Drion voor stellen, thans, na deze verklaring van een Minister dien de Kamer nog slechts dezen éénen middag in haar midden zou hebben, de beraadslagingen heden te beperken tot die verklaring. De heer Snoeck Henkemans meende dat de quaestie van Washington niet was te scheiden van de wet En toen trok de heer Oud daaruit de slotsom; Inder daad, maar dan moeten we ook, aangezien de Minister zijn reis naar Genua niet kan uitstellen, de heele behandeling van de Vlootwet uit te stellen. Totdat de minister terug is. En hij stelde dat voor. De heer Schokking sprak er tegen, opmer kend dat dit een terugkomen zou zijn op het dezer dagen verworpen uitstelvoorstel en niemand twijfelde er op dat oogenblik aan of het voorstel-Oud zou worden verworpen. Maar toen was er iets merkwaardigs te zien. De heer Nolens, die zich dicht in de buurt van den voorzitter ophield, begaf zich snel naar een groepje leden van zijn linker vleugel dat bij het spreekgestoelte stond wij zagen o.a. de heeren Van Schaik, Bulten en Haazevoet wisselde enkele woorden met hen en vroeg toen het woordom op zijn gewone bedaarde, onbewogen wijze te betoogen dat.men nu toch wel niet klaar zou liomen met de Vlootwet vóór de stille week en dat er dus geen overwegend be zwaar kon zijn tegen aanneming van het voorstel-Oud. Wij gissen dat de heer Nolens zich nog even vergewist had van de gezind heid van zijn linkervleugel en toen onmid dellijk had begrepen: Dan is het aangrijpen van het uitstel-voorstel juist het middel om het kabinet voor een geweldige nederlaag te behoeden. En in elk geval is dat het effect geweest van zijn snel en zeker ingrijpen. Opnieuw heeft de heer Nolens de qualitei- ten getoond van den merkwaardigen politle- ken leider, die hij is: Iemand die liefst achter de schermen blijft maar die, in groote oogen blikken, met vaste hand weet in te grijpen. Het voorstel-Oud werd aangenomen met 56 tegen 15 stemmen. Er tegen stemden al leen de anti-revolutionairen en christelijk- historischen benevens de katholiek Van Dijk. Het spijt ons voor den heer Drion, die een veelszins voortreffelijk© rede had gehouden ter bestrijding van het ontwerp, maar het heeft thans geen zin meer daarop nu nog in te gaan. De actualiteit is er plotseling aan ontnomen. Wij teekenen dus alleen aan dat de mededeeling van den heer Drion, dat hij namens zijn politieke vrienden sprak, al licht heeft bijgedragen tot het ingrijpen van den heer Nolens, aangezien deze nu dus wist dat de heele linkerzijde zou tegenstem men en het wegblijven van zes of zeven ka tholieken mitsdien het ontwerp zou doen vervallen. Wij willen ten slotte zeggen, dat het ge beurde ons verheugt. Wij hebben, de voor standers van de Vlootwet gewaarschuwd om niet thans de behandeling door te drijven (althans ntet van het ongewijzigde ontwerp) omdat de kansen, zoo dioht voor de stembus, zoo slecht mogelijk waren. Dank zij de, mis lukte verdediging van Minister van Karne beek en dank zij de staatsmansqualiteiten van den heer Nol eng is de Vlootwet aan die ongunstig© kansen niet gewaagd. Men kan er nu mee terugkomen na de verkiezingen want de algemeene indruk is dat het vóór dien niet meer zal geschieden en dan heeft ze, wanneer men Inmiddels zal hebben Ingezien dat men wel met Washington moet rekenen en wat water ln zijn wijn moet doen een betere kana Want dèt zijn w© niet eens met den heer Drion, dat men het even goed zonder Vlootwet kan doen of met een vlootplan, dat alleen in de Memorie van Toelichting der begrooting zou zijn opgenomen, Neen, aan zoo'n plan ls dan slechts de Minister gehou den die het voordraagt, niet eens zijn opvol gers, gezwegen nog van de Staten-Generaal. Dan krijgt men de oude wisseling van stel sels, terug, waaraan onze Marine zoo lang heeft geleden. Een wettelijk vastgelegd plan daarentegen bindt Ministers en Kamer. Tot dat het, bij de wet, zou worden veranderd. En een vasten koers hebben wij nu ein delijk waarliik noodig. Terwijl in dit vlootplan een koers wordt fewezen die vrijwel heel d© Marine goed eurt. Alleen.voor stoomen met volle kracht is het thans ongelukkig niet de tijd. Noch internationaal-politiek. Noch.... financieel. buitenland. Boedapest een nota overhandigd, waarin zij verklaren zich ten sterkste tegen een terug keer van ex-keizerin en haar kinderen naar Hongarije te zullen verzetten. IERLAND. Londen, 7 April. De Times verneemt uit Dublin: dat vijf leden van de oud© Iersche gendarmerie in versohlllende doelen van Ier land zijn vennoord. Rusland. Uit Helsdngfors wordt gemeld, dat de sov jet-pers met bezorgdheid spreekt over de toeneming der cholera in Zuid-Rusland. Ook sterven mensc-hen aan longenpest. NOORWEGEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de 2e Kamer met 100 tegen 77 stemmen een voor stel heeft aangenomen tot het houden in den loop van fit jaar van een© volksstem ming over een alcoholverbod. LUCHTVAART. Ernstig vliegongeluk. B. T. A. meldt uit Beauvais d.d. 7 April: Twee vliegtuigen, een Engelsch en een Fransch, waarvan het een© uit Parijs en het ander© uit Lond©n kwam, beide van den dienst ParijsLonden, zijn tengevolge van den mist bij het dorp Grandevillers (80 KM. ten Zuiden van Amiens) met elkaar in bot sing gekomen. Twee bestuurders, een meca nicien en drie reizigers werden gedood. Vliegongeluk in China. „Central News" meldt uit Shanghai, dat een Handley Page bij Paotingfu (Ohina) neergestort is. De 17. inzittende Chineezen werden gedood. (Twee jaar geleden verkocht Handley Page twee vliegtuigen aan de Chineesche regee ring). gemengd nieuws. Roofaanval in den Amsterdamsche D-trein Het „Osnabrucker Tageblatt" meldt: In den Amsterdamschen D-trein werd tusschen Menden en Haste een roofaanval op een rei ziger uit Holland gepleegd. De koopman Friedrich Miiller had zich in een donkerge- maakte afdeeling der le klasse te slapen ge legd, toen hij van een man in uniform een geweldigen slag bekwam, waardoor hij een oogenblik zijn bezinning verloor. Spoedig echter kwam hij weder bij en stolde zioh te weer. De roover stak hem daarbij tot twee maal in de borst. Ondanks het vele bloedver lies kon de aangevallene nog aan de nood rem trekken. Toen de trein stilhield, vlucht te de dader. Een geneesheer, die zich in den trein bevond, verbond den gewonde, die naar het Clementineziekenhuis te Hannover is overgebracht. De dader is ontkomen. Behandeling aan de Dcltsche grens. Naar de „N. Robt. Grt." verneemt, is er van Duitsche zijde instructie gegeven tot een schappelijke toepassing van de douane voor schriften van de Duitsch-Hollandsche grens ben opzichte van naar Nederland reizende passagiers, zoodat te verwachten is, dat het met het 'kleinzielige en dikwijls ongemoti veerd© strenge optreden van douane-beamb ten tegenover personen, die onder hUn ba gage in Tmitschland gekochte'goederen had den wij hebben er herhaaldelijk klachten over opgenomen uit zal izijin. Een advocaat voor de rechtbank. Voer de Zutfensche rechtbank heeft te recht gestaan een advocaat te Zutfen, wo nende te Gorsel, en thans gedetineerd, ter zake dat hij in zijn hoedanigheid van raads man der firma- B. Linthorst Zonen voor ongeveer 7000 aan verschillende bedragen, die hem waren toevertrouwd, heeft verduis terd. Bij de behandeling der zaak beweer de bekl., dat hij de 7000, die hij zich we derrechtelijk zou hebben toegeëigend, van de firma Linthorst onder zich had, in afkor ting van het salaris, dat hij zou verkrijgen bij de behandeling van de rechtzaak, die de firma Linthorst aanhangig had gemaakt om te ontkomen aan een aanslag in de inkom sten- en O.W.-beslasting, waarbij het ging om een bedrag van zeven acht ton. De officier van justitie achtte de bewerin gen van bekl. niet aannemelijk en meende, dat het vast stond, dat bekl. de gelden zich opzettelijk heeft toegeëigend. De eisch luid de: een jaar gevangenisstraf. <„N.R.Crt.") de CONFERENTIE TE GENUA. Berlijn, 7.April. De Romeinsche corres pondent van de „Vosslsche Zeitung" meldt uit Genua aian zijn blad, dat diaar uitstekende veiligheidsmaatregelen rijn getroffen. De Italiaansche militairen hebben de uit drukkelijke instructie ontvangen, de Russi sche 'gedelegeerden met dezelfde eer te ont vangen als alle andore delegaties. Reeds nu ls men te Genua uiterst zenuwachtig. Men weet en voelt, dat een klein Incident de heele conferentie kan (bedreigen, vooral omdat alle aanwezigen nu eenmaal niet tot de aanhan gers der conferentie behooren. duitschland. Het Amerikaansche bezettingsblad dat te Coblenz verschijnt, deelt mede, dat ondanks alle vorige mededeelingen, alle Amerikaan sche bezettingstroepen aan den Rijn in Juli zullen rijn teruggeroepen. Het conflict in de metaalindustrie in Beie ren en Wurtemberg breidt zich nog steeds uit. Het aantal stakers en uitgestotenen be draagt thans 130,000. denemarken. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, zal het door 'het scheidsgerecht uitgewerkte „ge dwongen vergelijk", dat aan het .langdurige arbeidsconflict een einde zal maken, waar schijnlijk door alle vakvereenigingen: wor den aangenomen. De loonen worden ver laagd met 10 12 De achturendag blijft in beginsel gehandhaafd en overuren wor den betaald, n.1. 25 voor het negende en 331/» voor alle volgende overuren. hongarije. Aan de ex-keizerin Zita is door de gezan- tenraad toestemming verleend Madeira te verlaten, om zich in een Europeesch land te vestigen, met uitzondering echter van Hon garije. Naar uit Praag gemeld wordt, hebben de vertegenwoordigers der kleine Entente te uit den omtrek. Behagen. Uit den aahd der zaïak stond de markt van Donderdag j.1. te Behagen beneden de ge wone wekelijksche merkten: minder aanvoer, lager kwaliteit, een klein bezoek, vooral in kooplieden, een trekhonden handel. Dit alles, vermeerderd nog met tal van niet genoemde oorzaken, was hét gevolg van de tentoonstel ling en de daaraan verbonden drukke imarkt. En twee opeenvolgende markten is te veel voor eene plaats In Hollands Noorden, al is dit ook het vriendelijke, gastvrije Behagen. De tentoonstelilngamarkt was beter, dan in jaren het geval was. Beter in aangevoerde kwaliteit, in afzet, in handel, al regelde zich die naar zijn tijd. Gp de tentoonstellingsmarkt werden 116 beste slachtrunlderen bij het Marküfonds ingeschreven met prijzen van 600 tot 1025.50. De hoogste prijzen ont ving de heer J. de Veer te Sohagen met 1025.50, daarop volgden twee bekroonde koeien van F. de Boer te Oudkarspel, van 1000, bet stuik. Deze beide Paaschkoeien werden gekocht door J. Korver, Helder. Ook voor schapen werden extra prijzen betaald. Een koppel weide overhouSders van 40 stuks ging voor 42.50. Na deze uiteenzetting zal iroen nog 'beter begrijpen, waarom de mankt van Donderdag heel wat achteraan kwam. Het vette veo, in zooverre men van vet vee kon spreken, was van veel minder 'kwaliteit, dan dat van Woens dag. De hoogste prijs bedroeg nu 550, J. Brommer, St. Maarten. Een deskundige ver klaard© ons: „Er is geen koe bij, die enne waarde heeft boven 60 oent het pond." Melk en (kalfkoeien stug. De omstandigheden voor dit soort vee zijn dan ook wel zeer ongunstig. Door de strenge nachtvorsten in Maart, de regen- en sneeuwbuien in April verkeert het grasland nog in winteroonditie, dan loopt het hooi op zijn einde en zijn de koeken zeer duur, toestanden, die mede den prijs van melkvee regelen. Nuchtere kalveren waren vlug. Kalveren van 9 zagen wij in de derde hand verkoopen voor 14. Het meerendeel gaat naar Engeland. Vette varkens iets hoo- ger, 44 oent, zouters en Londensohe biggen 38 en 42 cent Biggen, stug, ƒ1.75 h ƒ3/- p. Biersteker van Helder b:-'-'- de aan de Tuinbourww'interscLool alhier het diploma. per week leeftijd1 of, wat vrijwel op hetzs .Me neerkomt, van 14 tot J 25. Mej. N. Kots te Behagen ie •benoemd tot vroedvrouw te 's Heerenberg (Geld.) Gedeeltelijken uitslag der veikoop ng te Behagen van landerijen, eigendom der erven van wijlen M. Stammes. Weiland te Gudesluis, gem. Zijpe, groot 4.78.40 HA.., waarbij 3.20 A. boech, in huur bij F. Piera en Mosóh te Oude sluis. De hoofdprijs in de Schager Tentoonstel lingsvertoting viel in de collectie van A. de Vries te Altemaar. De heer J. de Veer te Behagen behaalde Donderdag op de Paaschtentoonsteiling te Zaandam in de afdeeling vet vee den eersten prijs, Uitslag van de verkooping te Juliana- dorp op 6 April, ten overstaan van notaris Vrijburg, van elf huizen em bouwterreinen ten verzoeke van de bouwmaatschappij- al daar. Kooper der huizen in één koop p. Kuit, aldaar voor 12.817. Bouwterrein, groot 2,08,57 HA opgehou den op 6300. P. Dikstaal te Anna Paulowna behaalde het <}iptoma aan de Ambachtschool te Alk maar, zijn broer; J. Dikstaal, slaagde voor Helder. De bekende veiler bij verkoopingen en debitant in toten te Sohagen had in zijne collectie 72 prijzen, waaronder 2 koeien, 1 driewielde kar, 1 iertank, 1 kartuig enl 12 schapen. marineberichten. SCHEEPVAARTBERICHTEN. XoopeT C. Franc is aldaar voor 6720. Het opnemingsvaartuig Eilerrts de Haam, ie te Willemsoord in dienst gesteld voor hydrographi- sche opnemingen in het noorderkwartier. Do 0ff. vam gez. 2e kl. S. A. G. Brumsen is te Ntouwedlep geplaatst aam boord vam bet aiV instiuctieechip Gelderland. De voor den dienst in Ned. Indiê bestemde off.- vüeger J. A. C. Broeeder zal met het stoomschip Vondel, dat 29 dezer vam Amsterdam vertrekt, ziin bestemming volgen. Bij ibeech. van den Min. van Mar. a.i. ziin de off. vam adm. 2e kl. C. J. Grijeeela en L. A. v«4a Houte, ondersch. met 25 en 26 April a.s. geplaatst a. b. Wachtschip reep. te Vldsslngen en Willems oord. De officier van. edlm. 2e kl. L. A. van Hou/te wordt 26 April overgeplaatst vam het Wacht schip te Willemsoord. De adelborst le kl. Kon. Mar. Res. J. Arents vam Hr. Ms. Gelderland wordt met 7 April en de buitengewoon adelborst Kon. Mar. Res. J. Buis kool van Hr. Ms. Atieh word met 20 April 1922 ontheven vam den werkelijkon dienst wegens het eindigen van den voorgeschreven oefeningstijd. Met ontslag uit den Zeedienst: Met 10 April 1922: matroos 3e kl. C. A van Hal- deren. Met 16 April 1922: Met 16 April 1922: torpedist le kl. D. Augus- teijn. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bengkalia, uitr., arr. 6 April te Breinen. Java, thuler., arr. 6 April te Suez. Kamgean, uitr., vertr. 6 Aipril v. Suez. Vondel, arr. 7 April v. Batavia te A'dam. Lombok, uitr., arr. 3 April te Sabang. (Verb.) Bawoan, uitr., vertr. 4 April v. Suez. Billiton, thuisr., vertr. 3 April v. Padang. Prins der Nederlanden, thuisr., pass. 4 April Porim. Prinses Juliama, vertr. 5 April v. Batavia ni A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Madioen, arr. 7 April v. Hamburg en Brernen te R'dam. Medan, thulsr., vertr. 6 April v. Gibraltar. Menado, uitr., vertr. 6 April v. Londen en pass. 7-April Doiver. Ternate, uitr., arr. 6 April te Padang. Tambora, uitr., pass. 6 April Kaap del Anni. Tosari, uitr., arr. 6 April te Sabang. Tjeriraai, uitr., pass. 6 April Messina. Djomber, thuisr., arr. 5 April te Djeddah. Insulinde, thuisr., vertr. 5 April v. Colombo. Kedoe, arr. 5 April v. Java te R'dam. Siamtar, uitr., pase. 5 April Oueesant. Kon. Hollandsche Lloyd. Maasland, vertr. 6 April v. Buenoe Ayres n. A'dam Orania, uitr., arr. 4 April te Santos. Zaanland, uitr., pase. 6 April Fernando Noronha. Gelrla. uitr., vertr. 7 April v. Cherbonrg. Delfland, thuisr., pass. 4 April Las Palm&s. Kon. West-Indische Maildienst. Van Reraeelaer, vertT. 4 April v. Tinidad n. Bar bados. Aurora, vertr. 5 April v. Port au Prince n. San tiago de Cuba. Commewiine, vertr. 6 April v. A'dam n. Suriname. Stuyvesant, thuisr.. pass. 3 April Flores. Venus, arr. 3 April v. A'dam' te Curacao. Kon. Paketvaartmaatschappij. SarwahLoento, vertr. 6 April v. Adelaide n. iJiava. Biutoehan, v. R'dam n. Batavia, arr. 6 April te Siaoe, arr. 4 April v. Bangkok te Batavia. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Mentor, v. Japan n. A'dam, vertr. 4 April v. Port Swettenham. Calchas, v. Japan n. R'dlam, arr. 4 April te Lon den. Eurymodon, arr. 6 April v. A'dam te GTaveeend, Tantalus, v. Batavia n. A'dam, pass. 6 April Periin Agapenor, v. Japan n. R'dam, pass. 6 April Gi braltar. Glaucua, vertr. 1 April v. Penang n. R'dam. Muchaon, vertr. 2 April v. Shanghai n. A'dami. 1'y riius, v. Japan n. R'dam, vertr. 8 April v. Port Said. Holland—Amerika Lijn. Kinderdijk, v. R'dam n. San Francleco, vertr. 4 April v. Punta Arenas. Cardlganshire, v. R'dam n. d. Paoifickuat, pass. 7 April Vlissingen, v. Antwerpen. Rijndam, v. R'dam n. New-York, pass. 6 April Warezawa. v. R'dam n. Damzig, pase. 6 April Hol te nau. Weeterdijk, v. R'dam n. New-York, pase. 6 April Ibingeneea. Loch Katrine. vertr. 2 April V. San Franclsco n. Portland CO Edarn, v. R'dam n. New-Orieane, arr. 6 April te Vera Cruz. 1 Leerdam, v. R'dam n. New-Orieane, pase. 6 April Vlissingen n. Antwerpen. HollandAustralië Lijn. Batjan, thuisr., arr. 5 April te Marseil'.e. Tjikandi, thuisr., vertr. 5 April v. Sydney, HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, thuisr., arr. 6 April te Suez. Koudekerke, uitr., arr. 5 April te Bombay. Ridderkerk, thuisr., pass. April Perim. Holl. O.-Azië Lijn. Rotti, thuisr., vertr. 1 April v. Yokohama. Holland Oost-Afrika Lijn. Rijperkerk, uitr., arr. 7 April te Antwerpen. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Jagerefontein, thuisr,. arr. 6 April te Durban. Springfontein, thuisr., v. R'dam te Hamburg. Bloemfontein, thuisr., pass. 4 April Dakar. V HollandWest.Afrika Lijn. LJleeletroom, arr. 8 April v. Weet-Afrika te A'dam Gaasterl&nd. uitr., vertr. 2 April v. Las Palmas. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorah. vertr. 7 April v. R'dam n. B.-Ayres. Sirrah, arr. 7 April v. Buenos Ayres te R'dam. Albireo, uitr., vertr. 5 April v. Pern&mbuco. Alchiba, uitr.. vertr. 4 April v. Rio Jaaoixe.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9