DELDERSCHE COURANT HEERENMODES C. VAN WIET,SPOORSTRAAT 126. Tweede Blad. Pension WELLENS. VAN DONDERDAG 13 APRIL 1922. buitenland. DE CONFERENTIE TE GENUA. De commissies. Politiek belangwekkend was Dinsdag de vorming van een suboanrniissie voor alle financieele en monetaire vraagstukken, om dat de Franschen daarbij een aanval ofp de Russen en Duitschers deden. De Fransche gedelegeerde zeide, dat men heit (beginsel van golijke rechten voor alk volken moest toe passen en dat derhalve Rusland en Duitsch- land onder de uitgeiuoodigden geen bevoor rechte (positie (behoorden in te nemen. Hij beval verder aan in plaats van vier, zes ledon der uitgenoodigde staten in de subcommissie te kiezen. Sin- Robert Horne protesteerde tegen dit betoog en na hem hield: Rathenau een voor treffelijke korte rede, waarin hij op juridi sche (gronden aantoonde, dat het reglement der conferentie ondubbelzinnig de deelne ming van Rusland en Duirischland verlangt Hiermee -was de strijd al beslist. De Russen hadden tevoren met veel pathos en harts tochtelijk geprotesteerd. Toen zij nog eens het woord vroegen, wimpelde Home dat met een bestraffende handbeweging af en zeide: „Neen! niet doen! 't is al genoeg!" De Russen schikten zich naar dezen ver- standigen raad onder gelach der aanwezigen. Het eind wias dat de Franschen moesten toe geven. Daarop werden in deze zeer belang- rijke subcomlmissie Finland, Tsjecho-Slowa- kjje, (Denemarken en Nederland gekozen. Uit Genua wordlt dd. 12 April aan de „N. Rott. Ort." 'gemeld: Naar verluidt moet het memorandum', door Lloyd George aan de Russen overhandigd, een verrassend ea in gewikkeld juridisch stuk 'Zijn. Men zegt, dat de Engetechen o.a. bescherming der bezit tingen van emigranten eischen. De Russen hadden eerst twee dagen uitstel (ter ibestu- deering geVraagd', maar bij nadere beschou wing nog twee dagen erbij. Vanmiddag kon imten op de trappen van het vergaderingspaleis Uoyd George met Tsjltsjerin in levendig gesprek zien, 't geen natuurlijk sterk de aandacht trok. De bezorgdheid in Frankrijk. Parijs; 12 April. Het voornaamste gevoel, waarmede de Franschen de conferentie be schouwen, is dat van ongerustheid. Hoeveel zullen we van onze rechten niu weer moeten prijsgeven, is de vraag, die imien zich hier stelt. Vandaar in.de pers de neiging om spo ken te zien op klaarlichten dag, elke uiting van andere zijde, speciaal van Russisehen kan/t, te wantrouwen en te hopen, dat het maar gauw weer gedaan zal zijn. Men ziet, vooral rechts, wel in, hoe moei lijk het zal zijn om te zorgen, dat over schade vergoeding en ontwapening niets gezegd wordt en zou het daarom imaar het beste vin den, dat Frankrijk zich zoo gauw mogelijk teirugtrok. Dien raad laat dan ook Pertinak vanmorgen een Engelschman te Genua ge ven, die als een oprecht vriend van Frank rijk gekenschetst wordt. „Juffie moet hier zoo gauw mogelijk weggaan en hadt hier nooit moeten komen", zeide deze. „Zorgt al leen, dat je breekt op zoodanige wijze, dat je er de sympathie van Europa niet door ver speelt.-" En Pertinax voegtt daarbij, dat het grootste voordeel, dat Frankrijk van de con ferentie nog zou kunnen behalen, is zijn rechten gehandhaafd te zien zonder den steun van de Kleine Entente te verliezen. Een en ander teekent de stemming in de rechtsche Fransche milieux. Vanmorgen wordt uit Genua algemeen melding gemaakt van het plan, dat Lloyd George zou hebben om te komen met zijn voorstel van „tienjarige vacantie der bewa peningen", naar het voorbeeld van do vloot- vacantie, waartoe te Washington besloten is en dat daarin zou bestaan, dat alle Euro- peesche landen zich verbinden zouden in tien jaar hun buren niet aan te vallen. Lloyd George verwacht daarvan verbetering in het tegenwoordige algemeene wantrouwen, dat de wereld regeert. Van Fransche zijde wordt daartegen opgemerkt, dat de afwezigheid van sancties maakt, dat een dergelijk plan weinig of geen waarde zou hebben. Enge land oordeelt wel, dat geen land het wagen zou zich de algemeene verachting op den hals te halen, die uit een niet-woord-houden zou voortvloeien; maar men gelooft, dat dit bijvoorbeeld Rusland er volstrekt niet van zal terughouden (gegeven de toon thans door Tsjltsjerin (aangeslagen) over enkele jaren Roemenië aan te vallen om Bessara- blë terug te krijgen. Juist omdat sancties ontbreken, meent men hier, dat in de prak tijk een dergelijke algemeene verklaring zeer weinig beteekenls zal hebben en niet veel meer zou bieden dan een theoretische besoherming, die artikel tien van het vol kenbondsverdrag nog eens herhaalt. Men ziet hier een afdoende bescherming nog al tijd slechts in afzonderlijke verdragen tus- schen de bondgenooten en meent, dat die dan ook toch altijd gesloten zullen moeten worden, al wordt Lloyd George's voorstel thans ook geestdriftig door allen aangeno men. RUSLAND. De studenten. Op het oogenblik lijden de studenten in Rusland groot gebrek. In Jekaterinburg is thans een oplossing gevonden doordat de fa brieken en groote industneele ondernemin gen de studenten subsidieeren op voorwaar- fïA dat zü in hun zomervacantiö practisch MJ h" werkzaam zullen ziln. Zoo hebban de hooge raad van volksverzorging en het verbond van metaalondernexningen ewi serie subsidies voor studenten der technische fa culteiten beschikbaar Besteld. M - €)e trust van chemie-fabneken te Moskou verleent op een dergelijke wijze s eun de studenten in de chemie en van B Oeralsche mijnindustrie is een ^dice voor de studenten in^honden faculteit georganiseerd. Andere ve hebben de middelbare scholen onder hun bescherming genomen. De ontploffing te Glelwitz. Parijs, 12 ApriL De bladen te Breslau trachten aan te toonen dat de ontploffing in het wapendepot bij Gleiwitz het werk is van Poolsche elementen. Deze bewering is vol strekt in strijd met de leiten. De inlichtin gen, die tot het onderzoek leidden, waren afkomstig van een lid der Duitsche Selbst- sohutz. Toen de ontploffing kwam was een groot deel der machine-geweren, geweren en munitie reeds uit de krypt gehaald. Het depot was aangelegd door een zeke ren Moij, kapitein van een compagnie Selbst- schutz. Hij is ingerekend en zijn schuld is gebleken uit getuigenissen voor de Entente autoriteiten afgelegd. BINNENLAND. Het zilveren regeeringsjubileum van de Koningin. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, heeflt het initiatief genomlen voor de aanbieding van een nationaal hul deblijk aan de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileum op 6 Sep tember 1923. J.l. Maandag heeft ten stadhuize te Am sterdam, onder zijn voorzitterschap, een ver gadering plaats gehad, waaraan deelnamen de burgemeester van Rotterdam, mr. Zim- merman, en burgemeesters van provinciale hoofdsteden. Dezen zullen nu de vorming van plaatselijke oomité's ter hand nemen. Te Amsterdam zullen twee oomité's worden op gericht: een voor het bijeenbrengen van bij dragen voor het nationale huldeblijk en een voor de organisatie van de feestviering daar ter stede. Het ligt n.1 in de bedoeling, te Amsterdam een feestweek in te richten. Hoofdmoment daarvan zal zijn de aanbie ding van het nationale huldeblijk aan de Ko ningin, die voornemens is, voor die gelegen heid naar de hoofdstad te gaan en daar eenige dagen te vertoeven. Voor de feestviering te Amsterdam zal een uitvoerig programma worden opge maakt. Reeds is met de voorbereidende stap pen voor do vorming vam de heide Amster- damsche comités een (begin gemaakt Wijziging van de Arbeidswet Naar de Volkskrant verneemt is, nu de cómmissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijzigingen van de Arbeidswet het voorloopig verslag heeft uitgebracht, onmiddellijk na Paschen de memorie van antwoord te verwachten, zoo dat na het reces het eerst de behandeling van dit wetsontwerp kan begonnen worden. Bezuiniging bij de gemeente Amsterdam. Naar „Het Volk" meldt, hebben B. en W. van Amsterdam, op advies van de bezuini- gings-inspectie het besluit genomen, dat extra dienst en overwerk, door gemeente- personeel verricht, niet meer zal worden be taald, maar dat er, op andere diensturen, vrije tijd voor zal worden terug gegeven. Bij de politie zal extra-dienst alleen dan nog worden vergoed, indien deze door den hoofd-conim isgaris zelf.ia bevolen Ver. voor hulsvrouwen. Besloten werd het initiatief te nemen voor een congres Inzake opvoeding van meisjes. In de volgende algemeene vergadering zal een goed overlegd plan daarvoor ter tafel komen. Op voorstel-Emmen werd besloten de jaarvergadering ook eens in het Noorden des lands te houden. De volgende vergade ring" wordt te Uitrecht gehouden. IJlt het bouwbedrijf. Het centraal comité van de federatie van timmerpatroons in Friesland heeft aan de» leden meegedeeld, dat het hun verboden is, na 15 dezer georganiseerde knechts in dienst te nemen of te houden. Rotterdamsche Bankverocnlglng. Bovengenoemde Bankinstelling zal over 1921 een dividend van 8 (vorig jaar 10 uitkeeren. In het jaarverslag wordt o.a. ge zegd: Men kar. zeer zeker niet zeggen dat de crisis voorbij is, maar de golven begin nen zich te leggen. Er moge nog geen ver betering te wachten zijn, het hoogtepunt van den storm is achter den rug. Hulpverleening aan Rusland. Het dagelijksch. bestuur vain den Bond van Comité's voor hulp verleening aan de nood lijdenden in Rusland, als hoedanig het dage lij kadi bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis optreedt, heeft in de afgeloopen maan den twee stoomschepen uitgerust, geladen met levensmiddelen en Meeding, waaronder de door de negeerimg afgestane voediings,- middelen. Het Stoomschip ,yCarna" loste te Riga, het stoomschip „Gouweetroom" te Windau. Daar de regeering thans andermaal een Jproote partij gezouten hoornen aan den Bond heeft aangeboden, overweogt de Bond uit zending van een derde schip. De heer Mulder, die de reis imet de /Jou wee taxi om" meemaakte, vertoeft thans als ge delegeerde van den Bond in Rusland, ten einde in samen/werking met de Zweedsche missie, die zich geheel met de verdeeling van de uit Nederland gezonden goederen belast heeft, over de distributie rapport uit te bren gen. Op 28 Maart schreef de heer Mulder uit Riga: „Op 27 Maart werd de eerste partij goederen uit de „Gouwestroami" te Windau verladen en naar. Rusland afgezonden. De resteerende goederen werden voorloopig in loodsen op geslagen en staan onder voortdurende con trole van het Comité Internationale de La Groix Rouge. Binnen korten tijd zal het thans oplgesla- gene eveneens doorgezonden kunnen wor den." Op 2 April meldde de heer Mulder uit die- zeilde stad: „Op 3 April vertrek ik naar Moskou. Be halve een kleine partij varten 'gezouten boo- pjen, welke dezer dagen verladen wordt, is thans de gehoede lading van de „Gouwe- stroam" onderweg. Het is zeer moeilijk, aan voldoende wagens te komen. Het verladen van de goederen is zeer nauw keurig geschied (alles wordt gewogen, alvo rens ingeladen te worden, en direct daarna worden de wagons geplombeerd. Voorts wor den alle nummers van de wagons en van den inhoud van elk geregistreerd. Iedere wagon Ingezonden mededeellng. de nieuwste dessins tegen lagen prijs. OVERHEMDEN, f 3.75 STRIKKEN. f 0.80 BOORDEN f 0.80 BRETELLES. f 0.76 DASSEN f 0.80 Alles prima. is voorzien van een plakkaat: Holland Rus- sian Relief. Op 11 April meldde de heer Mulder uit Moskou, dat op dien dag 20 wagons en op 10 April 6 wagons met goederen van het stoomschip „Gouwestroom" te Moskou waren aangekomen en dat 94 wagons rijdende wa ren. Hij vertrekt thans naar Boezoeloek en van daar naar Samara. De quaestle van firma-stempels etc. op Nederlandsch bankpapier. Het „Handelsblad" schrijft: Van verschillende zijden (bereiken ons Machten en ingezonden stukken over de dezer dagen aangekondigde maatregelen in zake Nederlandsch (bankpapier, dat licht be schadigd, of van stempels, mededeelingen, enz. is voorzien. De Rijksontvangers nemen dergelijke biljetten niet meer aan. Thans heb ben verschillende postkantoren dit voorbeeld gevolgd- Ons wordt gevraagd, af dit nu maar zoo mag, waar de bankbiljetten wettig betaal middel zijn, en of niet minstens gedurende zekeren tijd de gedegen®oid moet worden opengesteld, om zulke biljetten in te wis selen. Ten deele berusten deze vragen op een misverstand. Immers is de inwisseling van dergelijke biljetten, indien zij niet inderdaad als ernstig 'beschadigd moeten worden be schouwd, nog precies even goed mogelijk als vroeger, ten kantore vad uitgifte, duiw.z. bij de Nederlandsche Bank (teil. Alleen heeft de Staat, ongetwijfeld in ovkrdeg met de Neder landsche Bank, (bezwaar, gemaakt, om voort te 'gaan met het aooepteeren van bankbiljet ten, die ten deele aan hun oorspronkelijke bestemming 'Zijn onttrokken. En zulks niet geheel ten onrechte. Niet alleen gaat het bankpapier er door al zulke opschriften vaak uiterst onsmakelijk uitzien. Doch bovendien neemt de kans op verv-dsching toe, wanneer de stempels of opschriften bepaalde kentee- kenen op de biljetten (bedekken of onduide lijk maken. Dit zal ook wei de Teden zijn, waarom de diredtie der Nederlandsche Bank maatregelen tegen dit hand over hand toe nemende euvel wenschelijk heeft geacht. Bij onderzoek bleek ons echter, dat het geenszins de bedoeling ts dier Nederlandsche Bank, om bezwaar te maken togen elk streepje of krabbeltje, dat misschien bij on geluk op een biljet terecht kön 'Zijn gekomen, maar dat de maatregel, aooals ook uit helt bovenstaande reeds volgt, ten doel heeft, een einde te maken aan de ergste uitwassen van reciamezucht etc. De bankdinectie zelf volgt, wat het weigeren van biljetten betreft, een aeer gematigde politik:** Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat bij de toepassing van den maatregel op de post kantoren en bij de ontvangers verdeT wordt gegaan, dan eigenlijk in de bedoeling heeft gelegen. Het Kamerlid Heemskerk beeft dezer dalgen hieromtrent eenige schriftelijke vragen tot dé regeering gericht. Met (belang stelling mag men helt antwoord hierop tege moet zien, daar het geenszins uitgesloten is, dat hierdoor, een eind zal worden gemaakt aan wellicht bestaand misverstand. Waar het feitelijk in die bedoeling ligt een gematigde toepassing van den maatregel na te streven, uitsluitend om het toenemende misbruik vam reclames enz. op bankbiljetten te (bestrijden, bestaat er geen reden om ge durende eien bepaalden tijd de gelegenheid tot inwisseling van zulk bankpapier open te stellen. Immers mag men aannemen, dat na terugkeer der thans uitstaande „verminkte" biljetten in de kassen der Bank, aan dit euvel vanzelf een einde zal komen. Daartoe zal een ieder kunnen anedeweiriken, door zich te ont houden van het aanbrengen van misplaatste reclames op bankpapier. GEMENGD NIEUWb. Inbraak ln een R.-K. pastorie. In de R. K. pastorie van Hintham, bij Den Bosch, is vannacht ingebroken. Met de sleu tels, die de dieven in den toog van den pas toor op diens slaapkamer vonden, hebben zij de brandkast geopend. Daaruit zijn gesto len een bedrag van ongeveer 11.000 aan efecften en 1500 aan geld. Verder zijn nog eenige kleine voorwerpen meegenomen, als zilveren rozenkrans, gouden bril, enz. Op twee fietsen, die eveneens uit de pastorie werden gestolen, zijn de dieven ontkomen. Van boomstam tot krant in 17» uur. Een papierfabrikant in de Harz heeft een proef genomen hoeveel tijd hij noodig heeft om een boomstam te veranderen in een krant. Hij liet op een morgen om 7 uur 35 drie boomen vellen, die vlak bij de fabriek stonden. Om 0 uur 39 kwam de eerste rol papier, uit deze stammen vervaardigd, uit de machine. Deze rol werd per auto gebracht naar de zetterij van een dagblad op 4 kilo meter afstand van de papierfabriek gele gen. Toen begon men daar te zetten en! om 11 uur viel de eerste courant uit de pers. 8 uur en 85 minuten waren dus voldoende om het publiek de nieuwste berichten te leveren op papier van 'boomen' gemaakt, waarop '8 morgens de vogels nog hadden gekwinke leerd. Aldus vertelt het tijdschrift de „Pa pierfabrikant". Een dwaze weddenschap. Te Chatham vond men Zondag een zeke ren Oharles Hogers, een man van 28 jaar ziek bij den weg. Een Rêmtgen-onderzoek bevestigde de bewering van een man, die in de menigte om hem heen stond, dat hij een weddenschap had aangegaan en verloren om zes draadnagels van 71/* cM. lang in te slik ken en het niet verder gebracht had dan tot vijf draadnagels. De weddenschap ging om een pond sterling. De man is geopereerd en verkeert in zeer zorgelijken toestand, maar de vijf draadna gels zijn verwijderd. Korte vrijheid. Men meldt uit Den Haag: Gistermiddag wist een gevangene, die per celwagen werd vervoerd, op het Bezuiden- hout uit dezen wagen te ontvluchten, waar na hij op een voorbijrijdende tram sprong. Hij mocht echter slechts korten tijd van zijn vrijheid genieten; de hem onmiddellijk volgende agent achterhaalde hem spoedig, waarop hij weder in den celwagen werd ge sloten. De eersten- Gisteren heeft op het stadhuis te Rotter dam het eerste paar gebruik gemaakt van de bepaling, dat gescheiden echtelieden op nieuw in het huwelijk kunnen treden. De betrokkenen zijn tien jaar gescheiden geweest. Zij waren gistermorgen weer ge heel bruid en bruidegom. Bij de bruid ont brak zelfs de oranjebloesem niet. - („N- R. CL") Late Lente. In de eerste week van April is men ge woon in de bollenstreek het voorjaar te zien inluiden door den bloei der Hyacinten. Als men thans de rondte doet langs wegen en achterwegen, dan valt duidelijk op hoe ont zettend achterlijk alles in de natuur nog is. Niet alleen dat er aan boom noch struik eenig groentje is te vinden, niet alleen dat de weilanden nog dor zien als andere jaren in Februari en Maart, ook op de bollenveld den zoeken wij nog tevergeefs naar de schit terende kleuren, die anders om dezen tijd daar te vinden zijn, hoewel het jonge groen daar wèl aanwezig is als voetstuk en bron van al die komende pracht. Paschen is dit jaar niet vroeg, het had zoo mooi kunnen treffen; er is weinig hoop meer, de bloei zal na Paschen eerst beginnen. De Crocus, die anders altijd de Hyacinten met drie weken voor is, staat hier en daar nog in bloei, on gekend laat voor dat artikel. Een dubbel leven. Dinsdag is te Amsterdam gevankelijk bin nengebracht en, na voor den officier van justitie te zijn geleid, naar het huis van be waring overgebracht, een bewoner van Uit hoorn, zekere W. v. W. Deze man heeft ge durende vijftien maanden, na daartoe on rechtmatig een aanvrage te hebben ingediend, op naam van een ander ouderdomsrente ont vangen. Toen dit ontdekt werd, bleken nog tal van andere strafbare feiten. Het bedrog kwam aldus uit. Bij de Rijksverzekeringsbank kwam dezer dagen een aanvrage om ouderdomsrente in van zekeren J. L., te/ Veenhuizen verblijf houdende. Het bleek de Bank, dat geboorte plaats en datum, alsmede de voor- en achter naam van dezen aanvrager, precies eender luidden als die van den rentetrekker J. L. te Uithoorn, van wien, anderhalf jaar gele den een aanvrage om ouderdomsrente was ingekomen. Er was geen enkele afwijking en daar dit het Bankbestuur wat vreemd voorkwam, werd de Rijkspolitie verzocht een onderzoek in te stellen. Nu kwam aan het licht, dat de rentetrek ker J. L. te Uithorn in werkelijkheid W. v. W. heet, te Waalwijk geboren en pas 56 jaar is. Deze v. W. leeft reeds 20 jaar met de vrouw van J. L. sinds deze naar Veenhui zen ging en' heeft bij haar drie kinderen, die in-den burgerlijken stand - op iTsum - van J. L. staan ingeschreven, daar v. W. al dien tijd reeds den naam J. L. had aangenomen. In den loop der jaren heeft v. W. ook eenige malen huwelijks-akten, telkens met den naam J. L. onderteekend, zoodat hij ook hiervoor strafrechtelijk zal worden ver volgd. Toen deze feiten, die zonderling genoeg nooit ontdekt zijn, vaststonden, volgde v. W.'a arrestatie. („Volk") Inbraak secretarie Hello. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er ingebroken in de secretarie te Heilo. De inbrekers, twee Amsterdammers, heb ben een muit uitgesneden en zijn door de zoo ontstane opening in het gebouw gekomen, waar zij hun krachten beproefd hebben op de brandkast, die daar staat. De beide mannen waren ruimschoots van materiaal voorzien. Behalve een 'groot breek ijzer hadden zij valsche sleutels, vijlen, bo ren en ander gereedschap bij zich. Door het gerucht, dat zij bij hun bezig heden maakten, werd een der gemeen te-veld wachters, die onmiddellijk bij de secretarie woont, wakker. Hij waarschuwde zijn collega en begaf zich samen met dezen naar de plaats waar de inbrekers aan 't werk waren. De beide politie-mannen smaakten het ge noegen één der Inbrekers op heeterdaad te betrappen, juist op het oogenblik waarop hij de kast openscheurde, 's Mans collega wist zich juist bijtijds uit de voeiten te maken. Hij verdween in het nachtelijk duister en kon niet meer achterhaald worden. Tot dusverre is hij nog niet aangehouden, maar de politie weet reeds vrij zéker wie hij is, zoodat zfl hem dezer dagen wel zal vinden. De Inbreker, die Is aangehouden, is een beleend recidivist. De opengebroken brandkast bevatte slechts weinig geldswaarde. De Inhoud bestond voornamelijk uit papieren. De vloer der secretarie lag bezaaid met inhrekersgereedBohappen. Beestachtige mishandeling. Overeen zware mishandeling te Leur meldt men aan „De Msb.": IDe echtelieden Van Ny nat ten, wonende even buiten de kom Leur, hadden zich reeds te bed begeven, toen te ongeveer 10 uur twee buurlui, zekere F. K. en S. B., hunne woning binnendrongen, door de voordeur. Deze deur was wel gesloten, doch niet met den grendel, daar kinderen van v. N. nog niet thuis waren. Slechts een jongen van 14 jaar bevond zich in het huis en 'lag ook reeds te bed. Als een paar onverlaten hielden de binnendringers huls, daarbij het aanwezige huisraad omver werpend en vernielend. Na dit huisraad ver nield te hebben vielen zij de echtgenoote van v. N. aan, die zij van het bed sleurden en deerlijk mishandelden, en haar tenslotte te gen de kachel gooiden, zoodanig, dat deze in twee stukken gebroken door het vertrek rolde. Van N. zelf trachtte de indringers te doen bedaren en ipoogde hen met een zacht lijntje uit helt huls te leiden. Nu haalde F. K. een hakmes voor den dag, dat hij onder zijn kleederen verborgen had en sloeg in den wilde op v. N. los. Naast diverse kwetsuren, ontving v. N. een diepe hakwond onder het rechteroor, izoodat bi? «arn-dig geheel met bloed bedekt was. v n zijn vrouw wer den nu uit hu» .gen huis gegooid, de straat op. Doos kumoer wakker genxv n I Ingezonden mededeellng. Bestelt Uw eten met Paschen bl) Ook gelegenheid om aan huls te dineeren, 11.25 en ff 1.60. de 14-jarige jongen naar beneden gekomen en trachtte zijn oudere te verdedigen. Door de indringers werd deze echter imet een stuk hout deerlik mishandeld en de deur uitge smeten. De jongen haastte zich toen om de gemeentepolitie te halen. In zijn onderMeeren spoedde hij zich naar het dorp, doch de poli tie, reeds vam het gebeurde op de hoogfte, kwam hem reeds tegemoet. In deerniswefckenden toestand werden v. N. en zijn vrouw aangetroffen, de onver laten werden in arrest genomen en overge bracht naar het arrestantenlokaaL Zij zijn thans overgebracht naar Breda, waar K., naar we vernemen, bekend heeft de hakwond aan v. N. te hebben toegebracht, waarvoor hij terecht zal staan wegens poging tot doodslag. De toestand van v. N. is nog bedenkelijk. Dr. Gieslberts te Leur, die hem kort na de misdaad verbond, constateerde thans, dat hij stijf is over het geheele lichaam, wat toege schreven- wordit aan een slag hem in de heup toegebracht Het 14-jarig ventje vertoont teekenen van krankzinnigheid, vermoedelijk als gevolg van den schrik, welken hij door staan heeft Dronkenschap schijnt wederom de oorzaak geweest te zijn van deze misdaad. Wat echter de rechtstree&sche aanleiding is geweest, is thans nog niet miert zekerheid beltend. HET LEVEN IN DE HOOFDSTAD. De verborgenheden van het recht Er is nog nlert zoo lang geleden een, vree- selijke misdaad gepleegd op een inwoner der hoofdstad, waarvan de dader tot nog toe nog niet is gevonden. Zonder op de bijzonderhe den dier treurige zaak in te gaan, memoreer ik even wat een zeer bekend advocaat hier ter stede niaj mededeelde. „De dader zal nooit ontdekt worden", zoo zeide hij ongeveer, „hij is 'bekend, imaar men weigert tot ver-- volginjg over te gaan, in verband imet de om standigheden, waaronder de misdaad is ge pleegd". Ik wil terzijde laten of mijn zegsman vol komen juist is ingelicht. Dit is rver moeilijk te oontroleeren. En nog minder wil' ik daar om het verdere mij medegedeelde overbrie ven. Ik stei bovenstaande alleen als een mo gelijkheid. En dan "kan het zijn nut hebben er ook voor Uw lezers eens de aandacht op te vestigen, dat de misdaad, ook al ligt het bewijs (Maar en open, niet vervolgd wordt, wanneer de officier daaHoe niet genoodzaakt wordt door zijn chef of door de rechtbank. (Dit laatste komt alleen en dan nog bij hooge uitzondering voor bij klachtdelicten). De vorige week stond hier een man terecht, die, al waren de omstandigheden nog zoo verzach tend, poging tot moord met voorbedachten rade had gepleegd. In zijn requisitoir ver klaarde de officier eerst niet tot vervolging te hebben willen overgaan, bij nader inzien hierop te zijn teruggekomen, terwijl hij nu.... een maand voorwaardelijk eischte. Heel veel verschil maakte di/t dus niet, tenminste wan neer de rechtbank overeenkomstig dit requi sitoir vonnis wijst. Want stel,, de man steekt zijn vijand binnen drie jaren overhoop, dan zal het fel, dat hij dan een maand meer krijgt hem ook niet terughouden. Een ernstige ver maning binnenskamers zou waarschijnlijk meer succes gehad hebben dan dezen eisch. Wanneer de officier niet vervolgt, kmn hij daarvoor zeer goede redenen hebben. De beste is zeker wel, dat een strafbaar feit stel lig en overtuigend 'bewezen kan zijn, terwijl de pleger toch van wetsvervolging ontslagen zou worden. Iets dergelijks zou, zooals men mij mede deelde. ook het geval moeten zijn bij de misdaad-, waarop Ik in het begin van dit artikeltje zinspeelde. Den vorigen zomer heeft zich hier ter stede znilk een igeval voorgedaan, het O. M. hield zich daarbij aan de letter van de wet en leed fiasco. Ik wil in k kort de feiten nog eens releveeren. Op de Stroomarkt werd een zwakkeling (zwak dn de lichamelijke bet-eekenis) aange vallen door zijn sterkeren ouderen broeder, die in beschonken staat verkeert, en dan ai- tijd zeer gevaarlijk is. In zijn angst grijpt de 'ierste een revolver, hert schot gaat af (wille keurig of onwillekeurig) en de woesteling wordt gedood. De rechtbank nam aan, dat beM. de grenzen van wettige-(noodweer) had overschreden, dat dit echter te wijten was aan den overspannen toestand, ■waarin be- M.iagde zich bevond, dat zijn daad derhalve niet strafbaar was, ontsloeg hem van rechts vervolging en gelastte zijn onmiddellijke in- vrdheidss telling. 1 >e officier weigerde echter deze door de rechtbank bevolen invrijheidsstelling uit te voi ren en toekende hooger beroep aan. Ge lukkig had de man een pientere advocaat, die onmiddellijk een request bij hert Hof indiende, 'hndanks het requisitoir van den adv.-gene raal, die homogeen ging met dat van den officier, gelastte ook bet Bof de onmiddel lijke invrijheidsstelling, terwjjl later hert von nis van de rechtbank werd bevestigd. Intus- schen was de man wederrechtelijk, of niert wederrechtelijk, dat moeten juristen maar uitmaken, doch in elk .geval wederrechtelijk een paiar dagen van zijn vrijheid beroofd ge worden. Dezer dagen -heeft mr. P&ufwels in een in gezonden stuk in een der bladen zich terecht beklaagd over den soms langen duur der preventieve hechtenis. Vaak juist bij twijfel achtige zaken, die dan nog soms in tweede of derde instantie met een vrijspraakein digen. Terecht dringt mr. Pauwels dan ook aan op wettelijke regeling van den duur der pre ventieve hechtenis, want ook deze Is reeds straf en 't schijnt ons onrechtvaardigheid deze toe te passen waar de schuld lang niet vaststaat. Het is berter, dat tien schuld! "ton worden vrijgesproken, dan dat één onschuldige ver oordeeld wordt. De „Politiegids" Btelde dezer dagen' de vraag: -Zou Landru ln ons land vrijgespro ken zijn? Gelukkig ja, antwoord ik er op. Want hoe zeer men overtuigd moge zijn, -bewezen is er niets. En ons rechtsgevoel edsoht dat naast het overtuigend bewijs toch zeker ln de eer ste plaats het wettig bewjjs geleverd zij. Henniag.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5