té heldersche courant, schetsen van de wielerbaan 3opulair Bijvoegsel van de van Zaterdag 22 April 1922. No. t7. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) EEN „AMERIKAANSCHE" TREINREIS! Voor je genoegen!. Amerika en daarnaast Canada is het land vaar iper trein vaak schier eindeloos lange trajecten imoet -worden afgelegd. De reis van Quebec naar Winnipeg in Canada b.v. duurt ruim vier dagen. De rit van New- York naar San Francisoo in de Vereenigde Staten duurt bijna zes etmalen. En dit zijn de langste en bovendien.de gevaarlijkste nog niet! Want niet alleen dat het nogal lang dtuurt, maar meestal moet op zulke lange trajecten dooT sneer dan een onherbergzaam, oord wor den getrokken. Dit heeft reeds jaren geleden verschil lende ondernemingen ertoe gebraoht voor verre reizen ten gerieve der reizigers zJg.' „Comfort-wagens" in exploitatie te brengen. De meest bekende dezer ondernemingen is de Pulünan-Company en de voor verschei dene doeleindeh en heel vaak zonderling, maar ook luxueus ingerichte lange-traject- wagens dezer Maatschappij heeten in de wandeling: „Pullman-caj-s Het is vooral de Hollandsche journalist G. Stations die als wereldreiziger voor het dagblad ,tf)e Telegraaf" jaren lang het Ame- rlkiaansche vasteland bereisde, die meerdere malen uitvoerige' schetsen gegeven heeft over het leven in de Pullman-ca rs. Maar ook een ander ongenoemde Nederlander heeft eens zijtn hart in een paar geestige brieven in het ^HbL" uitgestort over zoo'n reis. Hij bad een lange afstand afgelegd in een z.g. J?ullman-sleeping-car" en vertelde wat het ongeveer beteekent in aoo'n slaap wagen te bivakkeeren, -wanneer 't stomme lot je een bovenbed heeft toebedeeld! U hebt er geen idee van schreef hij wat het enkel al zeggen iwil je in zoo'n bo venbed1. uit te kleeden I Je trekt eerst hortend en stootend je schoenen uit. Die allicht den volgenden morgen zoek zJjnl Dan klauteT je op sokken een trapje op, dat door een lacnende neger bediende wordt vastgehouden. Heel erge dikke heeren krijgen een zetje in de. enfin...in de partes posteriores.en daar zit Je met je beenen buiten boord! De beele boel slingert oi er een schip vergaat en het trapje is al weer weg. Je kunt niet heelemaal rechtop zitten vanwege het dak en dan ie er bovendien nog een dikke ijzeren stang, waaraan de zware, groene gordijnen hangen.... Je stoot je hoofd $an den stang. En je doet de gordijnen nu zedig dicht! Zoo zit je dan op den rand van het bed, achter de (gordijnen en je beenen bengelend buiten in de ruimte. Het raadsel is nu: Hoe trek ik mijn broek uit?... Ik zal niet zondigen tegen het fatsoen met uitvoerig te gaan beschrijven hoe ik dat doe, maar ik zou er wel eens een prijs vraag over willen uitschrijven! Denk eTaan, lezer: Je zit en je moet blij ven zitten en onderwijl schommel je. Laat ons den gruwelijken nacht maar stil zwijgend overslaan! Als je wakker wordt, vindt je je sokken heel broederlijk op je hoofdkussen; je voe ten steken in de gaten van je overjas. En het geheel geeft den indruk of je in de vuilgoedimand was gevallenl Dan moet je eruit! De meeste reizigers geven een gil, als het zoover is en dan komt de lachende neger bediende met het trapje aanzwaaien.... Ik ben gewoon er zoo maar uit te springen, grijpende het bovenbed tegenover mij zooiets als werken aan de brug in de gym nastiekzaal. Eens sprong ik bijna op het hoofd van een oude juffrouw, die va-n het ibenedenbed gebogen bezig was haar zijden kousen aan te trekken. Het mensch bestierf het schier van den schrik en ik van het lacheni Om 's morgens in je broek te komen, dat is doodeenvoudig; die hang je met "n vei ligheidsspeld op aan het -gordijn en je springt erin! Klaar!.... Met een vuil boordje over den arm de reistasch, waaruit een das en een stuk vest hangt In de eene haiïd de rest van je garderobe in de andere hand, met losse schoenen en ongekamde haren zeil je naar het eind van de wagen, iwaar een hokje is met het opschrift „Mannen". Er is plaats voor twee, maar er staan er al minstens tien met hun koffertjes en al en willen zich tege lijk wasschen in drie tinnen bakken, waarin meestal geen iwater* komt omdat de kranen niet werken. Sommigen zijn al klaar met hutn toilet, maar zij blijven toch nog en rooken vast In pijpje en 'n sigaret voor het ontbijt en staan of zitten heel laconiek op andermans plunje. Zij gevoelen zich meester van het slag veld, omdat zij de eersten zijn geweest. Eindelijk ga je dan met z'n allen genoeg©- lijk ontbijten en een nieuwe dag -begint!. DIALOOG. m. Jammer. He zal jou 's wat vertellen!. Jij vertelt maar. Jij hebt 't te goed!. - Veel te goed!!!. —MaarDat zal well. Bepaald. Is twee dagen werken van de zes „veel te goed"?.Eén achterkamer voor my en me vrouw en de elf kinderen (haast twaalf) door CAREL BRENSA o— HL Ik ben boven op myn wagentje geklom men om. beter te kunnen zien en om heviger myn juichkreten naar de renners te kunnen slingeren zonder my te bekommeren om de mopperkianken van de mensch en achter my.... O!, die wielrenaeral.denk ik alleen. Want ik beo, meer dan enthousiast!..,. Ik ben uitgelaten ik ben buiten mezelf van onbegrijpelijke extase voor deze helden en hun doodsverachting en voor al het an dere.En ik volstrekt niet alleen: Voor my en achter my op het middenterrein en tusschen de witte tenteu, waar al meer en meer helpers en familieleden en vrooiy- ke toejulohers by elkander gekomen zyn Hoog in de opgepropte nokken van de tri bunes heel de duizendkoppige menigte die ik breed en imponeerend voor me zie aan de overzyde van het veld.de afge stampte amphitheaters, zoo vol en zoo be- grerig of ze wittebroodskaarten kwamen ha len in het hartje van de Posthuma-periode. Dat alles staat als één man en met een eensgezindheid, die onbegrypeiyk ia over eind! Er gaat 'n dreuning door de hooge en holle tribunes van de begeesteringadrift, die de menschen heeft aangegrepen. Men juicht men jubelt en spoort aan:. Denk er nou 'n beetje om, Blekemole!. Klaas! roept er een luid en amikaal vah het staan terrein:as je nou niet zorgt, dat je één wordt, dan zal ik je mor genavond om half elf buiten opwachten, versta je?.Dan zal ik je 'n knock-out van Dempsey geve En anders betale we twee biertjea voor je op den hoek van 't Willemspark, Klaas!. voegt een ander vriend erby. Tot morge, lievert!.gilt 'n aardige jonge vrouw van de open tribune.ik bin om tien uur an de rennerskwartieren. Het is de groote Piet Moeskops, die op dezen roep omziet; een luiden lach en nieu wen juich breekt uit. De uitroepen van de menschen geven my den indruk alsof zy hier niet in het Stadion waren, maar zooals ik dat ook wel eens heb waargenomen alsof ze 'n vriend weg brengen tot voor de poort van de „W»te- ringsschans".Dat gebeurt wel eens meer! Als je zoo eens 'n enkele keer voor 'n fietslantaarn, die niet branden wou of voor 'n kopstoot, die je gegeven hebt, vier en twintig uur gaat „zitten dan brengt "je meisje je ook naar de schans en dan geeft ze je 'n zoen en zegt:.Morgenoch tend om acht uur bin ik an de poort, lie vert!.... Daag!.... En met deze gezellige zekerheid gu jo naar binnen by den blauwen Sortier en je zit vrooiyk Je vier en twin- g uur!. En ik bezin mU nu, dat het hier eigeniyk volstrekt niet anders is! Het ls zoo: De jon- f;ens zijn hier ook veroordeeld tot vier en wintig uur „zitten"!.... Vier en twintig uur dwangarbeid!. Het is onbegrUpeiyk! Niet van die dwangarbeid O, nee!. Zy verdienen het dubbel en dwars want ze hebben het er jaren lang naar gemaakt! Maar het verwondert my nu, dat er zoo veel menschen naar die strafoefening komen kyken, terwijl op de Weteringschans En het verwondert my bovendien, dat de man, die ze zelf veroordeeldeDirecteur van den Berg Hy houdt zich niet schuil hy vreest niet voor de wraak van de ver oordeelden of hun geestverwantenHy staat daar midden op het veid, zoowaar!. En hy steekt z'n strooien hoed recht in de lucht en wuift de galeislaven toe. De muziek speelt oorverdoovend! Het volk jubelt!. De wyde arena dreunt en davert van de menschenkreten.De veelkleurige vlag gendoeken wapperen van geestdrift mee. Het is een grootsch moment, zooals ten tyde van keizer Nero, die in zyn arena twee en dertig Christenen voor de uitgehongerende leeuwen werpenliet!. Maar wij denken niet nu niet aan keizer Nero noch aan de verscheurde Christenen... Daar zyn ze weer. Hoera.Hoera!.... Hallee.Hallee!.... schreeuwt uit gelaten een jongen, alsof de renners waar achtig al in de eindspurt zateft. Hoera!Daar zyn ze weer!.Broc- co Beyl en de PelisiersAerss Spiessens.Dsbaets i'erwy*.Ds 'n tortelduif, die zit te broeien, de wasch- ketel, m'n harmonica, 'n paar olielaarzen en één goed en 'n halfsdeet halfhempje.is dat veel te goed. Dat is voor jou te goed! Nee.nou wordt-ie pas goed!.En dan. Je bedoelt, die anderen?.Die t zoo rijk hebben volgens jou?.*n motorboot en abonnement tweede klas.... recht op staatspensioen en ai die andere aardighe den?. Ja!. Hebben 't ook veel te goed!.Zoo gaat 't met jou en zoo gaat 't met hen. De een heeft 't zoo met t 'bloote oog gezien 'n beetje beter dan den ander en den ander heeft 't weer een beetje slechter.Ieder denkt en zegt dat-ie 't slechter heeft dan 'n ander.Maar stilletjes weg weet-ie dat hy 't eigeniyk misschien beter heeft. Goeie morgen!Nou mot je nnj 's uitleggen, dat ik 't beter heb dan. Goed! Dan maar dadeiyk:.Met wie wil je ruilen?. Ruilen? JalZoek maar uit!.... de oeste van de beste. Nnnneeeeeh.Ik wil met niemand ruilenmet geen mensch.met geen sterveling!.... Want ieder huis heeft z'n kruis enne. Dus je wil niet ruilen?. Nee ik niet!.Waarom?. Dus dat tweedeklas abonnement. Wat kan me dat schelen?.Ik reis toch niet. —'En de motorboot?. Lak an de motorboot.als Ik met me harmonika In 't jolletjo zit, lach ik ze alle maal uit tn derlui witte broeken. En 't Staatspensioen?. Me zorg.'t is nogal de moeite. Als ik. Precies!.Dus er is niemand, die het volgens je eigen idee beter heeft dan jy- zelf.Je bent tevreden Juustl.Ik heb te bikken en me vrouw en de jongens zyn springlevend. De rest. De rest!.De menschen met verdriet de menschen en de kindertjes met hon ger. De mensche die ziek zyn. 't is beroerd. Dat is 't.En dat is alles wat je er van zegt, omdat jezelf tevreden bent.... Daarom heb je 't te goodl.Als je tekort kwam of als je niet je zin had, zou jo gaan denken.en dan zou je gaan begrijpen. als je begreep, dat je het niet naar je zin had zou je weten, dat je tekort kwam en je zou om dat tekort gaan vragen.gaan schreeuwen.En je zou zien dat er nog 'n heeleboel met jou te kort kwamen on verschillig wat: Genoegen, geluk, eten, ge zondheid, rust.... zekerheid om te kunnen leven.Dus je zou mee vragen.Daar om is 't jammer, dat jy 't zoo goed hebt. Als de wereld, die 't nou naar d'r zin heeft één week te kort kwam, zou ze het tekort van anderen gaan begrijpen.Maar nou begrijpen ze 't niet, omdat ze 't zelf altyd nog naar hun zin hebben. Dus?. Dus 't zou goed zyn, wanneer Lloyd George eens veertien dagen honger had. Dan zou hy oogenblikkeiyk de honger van de Russische kindertjes kennen en niet zeg gen: de hongersnood in de Wolgastreek is geen Staatsaangelegenheid!. jy lijkt wel. 'n Socialist?. Nee 'n. 'n Anarchist?. Q! nee. 'n kommunist?. Ja.Ik weet niet. Je hebt 't mis!.Ik ben allen maar lid van de B. W. O De Bee Wee Ooo?.Wat is dat! By gelegenheid zal ik je dat eens ver tellen. Addlol. Tabbeeh!. Suters.De Duitschers.en de Hollan ders. Klaas en Oees.Piet en Rinus. Cor en Bontekoe en Van Duyn Engelen Nahman.Straat en Van Boxtel Het gejuich gaat met den koppel mee in de rondte heel de breede baan en de zwaar beladen tribunes langs. Het is precies als by een rit van de koningin in de gouden koets.Waar de koets is, daar is het ge jubel! Na twee ronden eindeiyk stappen aan de overzy voor de rennerskwartieren verschil lende rijders af en de overigen komen aan den eindstreep voor de start!. Het zyn er nu zestien van ieder kop- el één.Moeskous is erby en Klaas van ek.Beyl en Spiessens en Debaets en Saldow. Weer gloeit het vurige rood van ben- gaalsch vuur op de hoektorens.... We staan boven op onze ctoelen en wagentjes Er klinkt een schot, dat ons een rilling van emotie geeft. Het ls kwart over tien.De zon is juist verdwenen. De schemer valt ala een fantas- tisoh kleed van donkere stof over ons heen en omspant het wyde stadion. Daar gaan ze. Als eén kluwe rolt de bont gekleurde koppel vijanden over (je breede lattenvlakte.Hoog staat deze vlakte aan do zykanten overeind.Het geeft niet! We denken soms dat de kluwe eraf vallen zal, maar dat gebeurt niet.... Ze rolt er kalm langsheeü en draait naar ons terug.Ze rolt ons weer voorby. opnieuw tegen een hoogte op.voorby. Daar gaat ze aan den overkant.voor by.Ze komt weer hier naar toe. Het is doodstil geworden! Fotografen stellen hun toestellen op en vangen de rol lende kluwe door de lens. Er wordt niet meer gejuicht en niet meer gewuifd.... Er wordt alleen gekeken rustig nu.Een zucht van verlichting ontsnapt onzen borst. We zyn tevreden! De mannen op het rijwiel doen wat we ge- wenscht hebben, dus hebben we onzen zin. De dwangarbeid is ingegaan en wy zyn bUj!.... 4 Hè!.Hè!. Het is werkeiyk een heel karwei zoo'n start van een vier en twintig "uursrit mee te maken 1 Ik Voel my er moe van en alle andere menschen om my heen voelen zich moe. Dus wy geven gevolg aan ons voornemen om ons nu eens even wat te gaan verpoo- zem. Daarop is trouwens gerekend; de buf fetten overal in den omtrek hebben ons reeds by onzen komst stilzwygend meege deeld, dat we gerust kunnen komen, waa BABEELtTURTJE OVER MODE» Wolversieringen! Ik zou haast durven zeggen: We leven in de eeuw van de wol!. Maar dan in de eeuw van de kleurige wol! In de eeuw van de woltoepassing op ieder gebied en in iederen vorm en voor.Al les! Gebruikte men vroeger veel gouddraad, zilverdraad, kralen, knoopenWas er voor eenige jaren een korte tyd, dat men zich hevig toelegde op het gebruik van verf en schildermotieven als versiering Tegenwoordig is het by voorifur en veel vuldig: Wol! In het vak van de kunstnyverheid is wol op het oogenblik een van de meest gebruikte en toegepaste grondstoffen. Het weefgetouw voor handweven' en huis gebruik komt meer en méér in zwang. Me nige jonge dochter maakt tegenwoordig zelf wollen kleeden, wollen lappen ja zelfs: wollen jumpers op haar eigen getouw en gaat dus terugkeeren tot het ambacht van de jonkvrouwen uit den tyd van de graven van Holland en Floris de Vijfde. Behalve dat zyn er beduidend veel sier- kunstenaressen tn binnen en buitenland, die er zich spelciaal op toeleggen wonderen te verrichten met kleurige wollen draden. Er worden zoowel schilderijen als kleedingstuk- ken zoowel zware portièrea als simpele knoopjes van gemaakt! De kronenmalaise heeft gemaakt, dat in den laatsten tyd byzonder veel Oostenryksch werk zyn weg naar Holland vond. Op deze manier zijn tal van Hollandsche vrouwen niet aileenl in het bezit gekomen van het mooie naaldwerk uit Oostenrijk en Hongarye maar zy hebeni ook iets leeren nadoen van dit soort handwerk! Speciaal het wollen borduursel of haak werk in zyn friasche en sappige kleurigheid valt hier zeer in den smaak. Daarom wil ik hier aan de hand van I een opstel over dit onderwerp onlangs in de Haagsche Post verschenen een en ander vertellen over een Weensch sler-haakwerk. dat byster aantrekkelijk, maar daarom niet minder eenvoudig is. Men voorziet zich hiertoe van een) groot aantal kleurige strengen niet al te dikke wol. Alle tinten van de regenboog zyn wel kom! Van deze wol nu wordt met een vrij grove haakpen een serie vierkantjes ge maakt op de meest eenvoudige manier. Men haakt eerst een 8- 10-tal lossen tot een cirkeltje aaneen maakt daarin beurte lings 8 stokjes en 8 lossen tot men een vier kantje heeft en haakt dit op dezelfde manier door tot het blokje pl.m. 8 cM. lang en breed is. Ieder toertje wordt van een andere tint gemaakt, maar de laatste toer moet al tijd zwart zijn. Zoo haakt gy tientallen vierkantjes, zoo bontkleurig mogeiyk, in groen rood en geel paars, blauw en bruin terracotta en oranje en telkens dekt een zwart randje deze af. Wanneer dit klaar is moeten de vierkant jes harmonieus worden saam-geschikt en dit is een geduldwerkje, want het oog vindt eerst langzaam een schoon geheel uit deze kakelbonte massa. De blokjes worden dan aaneengehecht! En nu maakt men er jolige tafelkleedjes van om te spreiden over de gladgepoiyste tafeltjes. Men overtrekt er ook groote pouf- fes van rwar: satinet mee of zwart fluwee- len kussets. Er worden doeken var. gemaakt voor vensterbank of schooi ctoenmanteE maar ook kleine siervoorwerpen als boek omslagen boekleggers randen voor ko kette huisschortjes of kleine vaaskieedjea Smalle stook jee dezer vierkantjes fleuren een donker japonnetje op en staan allerliefst aan kinderkleeding. Men siert er een donker rieten naaimandje weer mee op of overtrekt er een oude flu- weelen doos of sachet mee. Kortom: Dit fleurige, frissehe wollen sier werk is bij uitstek geschikt een vroolijken toon .te brengen in onze huiskamer en aan onze kleeren. Het geeft een mooi effect en is met wei nig kosten In zongen tot stand te brengenl Ten slotte geef ik hier nog een stukje haak-arbeid voor „practische" doeleinden 'n staal van toegepaste wol-versiering die 't heel gezellig „doet*. Het is een blouse met gehaakte garneering De blouse welke ook weer op de heup in eenl smal ceintuurtje eindigt ia ge maakt van wollen (of deagewenscht: zyden) tricot. De garneerband kan door ons zelve ge haakt worden op de volgende wyze: Men zet op: vyftien lossen en daarop worden gehaakt twee ryen stokjes. Dan laat men de draad hangen en1 hecht een andere kleur aan. Van deze kleur haakt men opnieuw twee ryen stokjes laat deze draad dan hangen, neemt de eerste weer op en haakt hiervan weer twee ryen stokjes. Zoo vervolgens. Men herhaalt dit zoolang tot een band ver kregen is die voldoende lengte heeft om om het draagdeel heen a'angezet te wor den. Op dezelfde wyze maakt men de benöo- digde lengte voor de mouwbanden. De eventueel te maken hoeken vouwt en naait men in, zonder iets weg te knippen Want dan is de band later nog eens voor iets anders te gebruiken. Als materieel neme men by voorkeur wol len tricot en wollen haakwerk. Bij zyden trl- oot gebruike men perlgarén- of koordzyden haakwerk. Als bruikbare kleuren zyn b.v. heel mooi: Licht grys met Ijja en geel en donker blauw met groen en oranje!. Vuurwapenen en Vrijheid dat zyn de twee eenige dingen, waarmede een vrouw slecht kan omgaan! („Eve"). neer wy ons boven op de tribunes mochten vervelen of honger of dorst mochten krij gen. En dus verlaten wy onze zitplaatsen voor een poosje en zoeken beneden de restaura ties en de buffetten. We kunnen dit zonder vrees doen, want de rijders rijden i*u eenmaal. Er gebeurt voor het oogenblik niets byzonders en zy worden bovendien uitstekend gecontroleerd. Zy zullen gerust niet stikum even ophouden als wy er niet zyn en uit rusten. Dan zouden wy natuuriyk reclameeren by Directeur van den Berg ern wy zouden zeggen, dat wy niet ^yn gekomen om de renners te laten rusten, maar dat wy gekomen zyn om ze te laten rijden. Ryden.onophoudelijk rHden.Daar komen we voor en dan te zlem hoelang ze dat nu wel uithoudén en hoe hard ze dat nu wel kunnen.De willen inspanning zien strijdI.... Vechtpartyen op de race-wa gen, anders niet. En aangezien er volgens onze gerouti neerde konnis van zaken zoo ln dat eerste uur tooh niet veel byzonders gebeuren zal, kunnen wy ons gerust 'n poosje gaan vertre den en eens wat gebruiken aan de buffetten. Dat doen we dan ook. We zakken) lang zaam en tevreden dat de rijders daar nu een maal aan het rijden zyn, door de vierkante uitgangen van de tribunes naar omlaag en zoeken de restauraties, Om de paar minuten gaat er een dof gerommel aan ons voorby, wanneer de kluwe over de latten buiten langs ons heen rolt. Dan glimlachen we tevreden) en gerust gesteldZe ryden nogt. De buffetten zijn overladen van lekker- nyen. Er is feeststemming overaL Er wordt gelachen en gepraat over de reuze-jongens, die daarbuiten voorby rommelen.We rooken) ons sigaartje en drinken 'n potje pilsner. Want het is Zaterdagavond. Ons werk in de stad is voor deze week geëindigd. We denken niet aan onze zorgen, zelfs niet aan onze familie. We hebben den geheelen nacht voor ons om ons te vermaken met de renners en dan nog den geheelen Zondag. Het is een buitengewone uitvinding zoo'n vier en twintig uurswedstrijd. En ik zou niet weten te zeggen in welken vorm het mogelyk is onze erkentelykheid uit te drukken voor den man die onb dit zeldzame genoegen verschaffen kan en ook verschaft heeft. Er is maar een man in heel Amsterdam, die dit kan: Dat is directeur Jan van den Berg. En wy sprken er niet hardop over,- terwijl wy ons daar aan de buffetten te doen, maar ik voel dat het leeft in aller ten: Deze man verdient meer een standbeeld dan Michiel de Ruyter, die we nooit van ons leven gezien hebben of Thorbecke, die ons geen enkel uur genloegen heeft verschaft geiyk aan zoo'n vier en twintig uurs-emotle. En Jan van den Berg, de volks-weldoen er, zou stukken meer reent hebben op den titel van excellentie en een levenslang staatspen sioen, dan een of andere meneer ln den Haag, die met onze Staatsfinanciën gesold heeft of geheimzinnige brieven gewisseld met buitenlandsche mogendheden.... Maar we spreken daarover niet! Wanneer we weer suocessieveUjk terug keeren hee) op ons gemak, want we heb ben den tyd ryden ze nog steeds trouw, die geweldige jongens.... Het is nacht geworden. De hooge palen met geweldige electrische booglampen, die rond de baan staan, ïyken nu op aangesto ken flambouwen^ Er lis een prachtig schel licht over de baan on' over het middenter rein. Het stadion ïykt op een ruime feest zaal. Onafgebroken neuriet de muziek daar in do verte op het plankier en onder de pua- tijm kleuren-vlaggeni. De strijd begint zoo langzamerhand en dat is ook goed, want na onze verkwikking wil- len wy wel eens eenig amusement van de renners genieten. En dat komt! Van de andere zijde van het veld nadert een man die wat schreeuwt door een groote scheepsroeper.Hy komt dichter bij.Het is „Veen". Premie van vyf en twintig gulden! roept hy de voorby rollende kluwe toe en de gnuivende gezichten van de dwangarbei ders helderen op.Er gaat gang in ko men. Na twee ronden luidt de 'bel en in een vliegende spurt schiet een der renners voor uit en eigent zich boven zijn startgeld de vyf en twintig gulden toe. De twee orgels op het veld nemen dienst en beginnen mee te Hittepetitten Het feest is in vollen gang! Verheugd en tevreden voor wat ik te ge nieten krijg, zet ik my boven op m'n wagen tje om alles beter te overzien. Ik zend een geëmploieerde van het stadion naar Veen om mee te deelen, dat ik een biljet van-1000 Ooetenrijksche kronen beschikbaar stel als premie. Veen doet er mededeeling van en ik smaak het persoonlijk genoegen de ren ners nog eens extra snel te zien rijden. Na my looft iemand een worst uit en Klaas van Nek schynt zeer hongerig uit te vallen, want hy spurt als een bezetene en wint de worst. Dan volgen eenige flesschen Bordeaux-wijn van een firma, die deze ge legenheid benut om reclame voor haar agei> tuur te maken. Tot slot van deze serie gaat "n fleschje gemarioneerde haring!. (Wondt voojgszst) Dr. B. (Auteursrecht voorbehouden.) Herlmiering aan den ii-uuis Wedstrijd in het Amsterdamsohe Stadion..,. Mme. Carry. Dat is het eenigel

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 13