C.v.TRIET,Spoorstr.l26. Schitterend COSTUUMS Ingezonden mededeellng. zijn de gemaakt naar maat van onze Engelaohe en SoHoteohe stoffen. VRAAGT STALEN EN VERGELIJKT. Men kan dus zeggen, al vlecht het commu niqué, omtrent den gehouden ministerraad uitgegeven, den eersten Franschen gedele geerde ook de in dergelijke gevallen gebrui kelijke bloemkransen, dat Barthou het tegen zijn te Parijs gebleven collega's heeft afge legd; het gevallen besluit is een rechtstreeks „désaveu" van zijn optreden te Genua. Ook inzake de door Lloyd George ge vraagde bijeenroeping van de Commissie van Herstel blijft de Fransohs regeering ivasthouden aan de s'elüng, dat c. aarvan geen sprake 'kan zjn vóór den fatalen termijn van Sri Mei en voor dat de Commissie van Herstel zich over een eventueel tekort schie ten van Duit9chland heeft uitgesproken. Wat zal h°t gevolg van deze houding van Frankrijk zijn? Men kan twee mogelijkheden aannemen: Lloyd George geeft toe of hij laat het tot een breuk komen en Genua mis lukt. Hier houdt men het eerste voor het meest waarseh'jr.lljke. Reeds hebben verschillende te Genua vertegenwoordigde landen zich, zoo betoogt men, aan de zijde v&n Frankrijk en België geplaatst. Japan sprak zich onbe wimpeld uit, en ook het kleine Zwitserland, over welks flinkheid in een zoo 'gewichtig geschil tusschen de groote mogendheden men hier vol bewondering is. Men meent hier reden te hebben aan te nemen, dat ook Nederland het Britsche optreden niet goed keurt, al heb ik niet kunnen nagaan, waar op deee overtuiging berust. Omtrent de hou ding van Roemenië en Polen bestaat geen twijfel. Mocht echter Lloyd George toch wlller doorzetten en de bedreiging een afzonder lijk verdrag met Rusland te sluiten, uitvoe ren, welk voorbeeld dan waarschijnlijk ter stond door Italië zou worden gevolgd, welnu dan ziet men die eventualiteit bier zonder veel ongerustheid tegemoet. J aat ze het maar probeeren", zoo ls hier op het oo^en- blik de stemming. Engeland zou hij een der gelijk isolement evenmin welvpren, en dat gauw genoeg gaan inzien, meent men te Pa rijs. Zoo wordt hier op het oogenMik gerede neerd, en men kan daarom voorspellen, dat de terugkeer van Barthou naar Genua met nieuwe instructie een geheel nieuwe en ze ker uiterst dramatische periode van de con ferentie inluiden zal. Hier houdt men het nog altijd voor waarschijnlijk, dat de Russi- Bche gedelegeerden het memorandum ver werpen zullen, wat nog als de beste oplos sing wordt beschouwd, omdat het de mo gendheden gelegenheid geeft het geheel te rug te nemen en zich opnieuw onderling over een definitieven tekst te beraden. De Kleine Entente. De „SPdslav. Korr." meldt uit Belgrado dat de uit Genua teruggekeerde Zuid-Slavi sche minister van buitenlandsche zaken Nintsjltsi aan een redacteur van de „Praw- da" heeft verklaard, dat de Kleine Entente te Genua in alle quaesties eendrachtig op treedt en' dat zij zicih inzake de erkenning van sovjet-Rusland zich naar Frankrijk richt Nederland ter conferentie Het ia misschien nuttig zoo zegt de oorr. van de N. Rot Crt. erop te wijzen dat de Nederlanders, minder dan andere volken van onze grootte, reden hebben ons te beklagen over de achteruitzetting op de conferentie. Toegegeven moet worden dat deze vaak meer lijkt op een bijeenkomst van den Op persten Raad, dan op en algemeen volken- oongres. Voor vele kleine s'aten is het er- ferlijk hoe zij bulten de dingen blijven. Dat an men echter geenszins zeggen van onze delegatie. Onze mensohen zün overal lnge- - koinen. Mgnsci.en als Vissering, Ter Meu- len, Struycken, enz., hebben zichtbaren In vloed gehad op den loop dor dlngan, zooals bijv. ton opzlche van het antwoord aan Rusland. Het zijn eohtrr dingen, die weinig op den voorgrond treden on waarover de kranten niet schrijven. Hiermee zij echter weer niet gezegd, dat onze pooltle niets te wenschen overliet! vaak kan men een Wrevelig gevoel krijgen, dat de Opperste Raad zooveel deoor van naties naar Genua gehaald heeft om een onder onsje te maskeeren. Maar als er slachtoffers zijn, dan komen wij in de laatste plaats voor dien naam in aanmerking. Heel eigen aardig is onze positie onder de zoogenaamde neutralen. Wij hebben het minst gevoeld voor deze groepvorming ter conferentie; maar het resultaat is desniettemin, dat de de heer van Karnebeek in de Engelsche pers tereoht als de leider dezer groep geldt. Het kan niet ontkend, dat zich daar een Ne deriandsche hegemonie ontwikkeld heeft, voornamelijk door persoonlijk overwicht on zer delegatie. Wh hebben geen reden verrukt te zijn over het feit, dat wij in Genua geweest zijn- maar, zooals gezegd, wij waren niet bijzon der slecht gesteld. Nu komt echter een punt w»erop de on zen zeer zullen moeten uitkijken. Het be treft het non-agressieverdreg. Fet rrvaT is niet denkbeeldig dat deze overeenkomst vrijwel een verzekering Van het verdrag van Versailles wordt. Natuurlijk zou er gren reden bestaan voor de Nederiandsche dele gatie tot het teekenen van zulk fen verze kering. Waar de kleine Oost- en Middel- Europeesche staten grooVn invloed schij nen uit te oefenen op dit verdr°g, zouden de onzen niet lijdelijk kunnen blijven. In- tusschen moet men er rekening mee hou den, dat het politieke deel der conferentie eerst nu begint. De economische conferentie heeft uiterst weinig nieuws opgeleverd. Ze was een herziening en herhaling van Brus sel, waarvoor een zoo groot apparaat over bodig was. Minister van Karnebeek bfl Lloyd George. Genua, 3 MeL Minister Van Karnebeek had gistermiddag een langdurig onderhoud met Lloyd George. Het schijnt aldus de oorr. van de N. Rott. Crt. dat het gesprek met den Engel- schen premier de opvatting van onzen de legatieleider over de beteekenis van het werk, dat de conferentie en ook de delega ties, die niet tot den bekenden kleinen kring behooren, nog te wachten st^at, aanzienlijk heeft gewijzigd. In elk geval heeft Karne beek besloten zijn terugkeer naar Neder land voorloopig uit te stellen. De nota van mr. Vissering Mr. Vissering heeft ter conferentie te Genua een Memorie ingediend. In deze no ta wijdt de president der Nederiandsche Bank uitvoerige beschouwingen aan de in flatie, stabilisatie der wisselkoersen en van van het 'papieren geld, etc. Mr. Vissering komt daarbij tot de volgende conclusies, die hij ter overweging aanbiedt aan de verschil lende ter Conferentie vertegenwoordigde Landen: 1. Men moet waken tegen de dwaling, dat een land, dat ernstig wensdht, zijn geld wezen en zjjn standaard op basis van de vóórooriogsche goudpariteit te vervangen, dit tracht te verkrijgen door voortdurende deflactie op een zoodanige wijze, dat ook de gedurende het depreciatieprooes van het pa piergeld uitgegeven obiigatiën moeten wor den gebracht op goud-pariteit. Deze opvat ting van de deflatie zou economisch onjuist zijn, en zou kunnen leiden tot een onrecht matig voorrecht voor de houders van obii gatiën, "'uitgegeven gedurende en na den oorlog, en waarvan het grootste deel is be taald met een reeds gedeprecieerd geld. 2. Het zou wenscheljjk zijn voor de lan den, waar het papierèn geld zeer aanmer kelijk is gedepreciëerd, dat zij overgingen tot een overgangsmaatregel, bestaande uit een stabilisatie van dit papieren geld op een pariteit, vast te stellen naar gelang van de omstandigheden, (voor Duitschland b.v. op 1/20 X), zoodat de leeningen, uitgegeven gedurende, en indien mogelijk ook die, uit gegeven na den oorlog, werden geconver teerd in de aldus vastgeselde waarde van het papiergeld. 3. Het zou wenschelijk zijn, dat in an dere landen, waar de depreciatie van het papiergeld niet grooter is dan 50 40 van de vóórooriogsche pariteit, zoo spoedig mogelijk oen basis van stablisatie voor het papiergeld werd aanvaard (voor Frankrijk en België, ongeveer 40 tot 50/100 X), niet denzelfden invloed op de leeningen, uitge geven gedurende em na den oorlog. 4. Alle schulden, door de regeering en publieke lichamen gedurende en na den oorlog aangegaan, moeten worden gecon verteerd in uniforme 4 leeningen, in de aldus gestabiliseerde munt 5. De uitgifte van papiergeld zou kun nen woeden voortgezet tot het oogenblik schijnt, om het in omloop zijnde papiergeld te vervangen door het gestabiliseerde geld. (B.v. in Duitschland op de basis van 20 Mark van 1/20 X tegen een goudmark; in Frank rijk en België 2 21/» papieren francs tegen 1 goudfranc). Het is nauwelijks noodig, hier te herhalen, dat een zoodanige maatregel voor het stabiliseeren van het geldwezen, zelfs op de boven aangegeven basis, niet kan worden bereikt, tenzij de voorwaarden voor de handhaving van een stabiliseerd geldwezen, zelfs op de boven aangegeven basis,'niet kan worden bereikt, tenzij de voorwaarden voor de handhaving van een gestabiliseerd geldwezen zijn vervuld, en dat dientengevolge deze maatregelen alleen mo gelijk zullen zijn, wanneer bet budget min of meer in die verschillende landen sluiten de wordt gemaakt, en de betalingsbalans het evenwicht is genaderd. Ik behoef niet in de tails te treden, aldus mr. Vissering," omdat deze voorwaarden categorisch en duidelijk zijn uitgedrukt in de resoluties te Genua, welke reeds zijn aangenomen door de Flnan- cieele Commissie. 6. Het zou bovenidien ook wensohelijk zijn, dat maatregelen werden genomen, dat de betaling van den interest en de amorti satie van de leeningen van regeeringen en gemeenten, zoowel als andere verplichtin gen, aangegaan vóór den oorlog op goud- basis,, ook geschiedt op die vóórooriogsche goudbasis, vervolgens zouden de salarissen van regeeringsambtonaren, inclusief die van Universitelts-professoren e.d. personen teruggebracht moeten worden tot hun vóór- ooriogsohe goudwaarde. Het zou eveneens wenschelijk zijn, om de salarissen en loo- nen van personen, niet in regeerlngsdlenst, te herzien, maar dit zou niet kunnen wor den gedaan, tenzij iemand een oplossing vindt van problemen van een nog meer go- oomplioeera karakter. Het zou wenschelijk zijn, om nu reeds uit te zien naar een oplos sing ln die richting. Het behoeft geen be toog, dat de nominale stijging van de loo- nen, voor zoover zij wrden betaald ln pa pleren geld, natuurlijk kan worden te niet gedaan, zoodra die loonen weder worden gëbraoht op een vóórooriogsche goud-basis. De Commissie van Herstel. In Berlijnsche diplomatieke kringen be weert men, dat de oommissie van herstel ten zeerste ontstemd is, omdat van Duitsche zijde nog steeds niet is geantwoord op de jongste nota van de commissie. De commis sie van herstel blijft de financieele controle over Duitschland eischen, maar schijnt zoo noodig bereid haar eisch betreffende het heffen van 60 milliard nieuwe belastingen te laten vallen. FRANKRIJK. Het week/blad .J'Europe Nouvelle" (bevat aen correspondentie uit (Den Haag, waarin de schrijver, onder den titel: „de zet van Genua, van Nederland uit gezien" weer geeft hoe, naar zijn opvatting, de openbare meening in Nederland gereageerd heeft op het 'bericht, dat er een verdrag tusschen Duitschland en Rusland gesloten was. In den aanhef van zijn artikel zegt de sohrijver, dat er op het oogeniblik voor een ^kundigen propagandist een dringende en bovendien moeilijke taak in Nederland te vervuilen is: d-° Nederlanders te overtuigen, dat de ibuitenlandsHie politiek van Frankrijk sedert Lodewijk XIV" heusch wel eeniger- mate veranderd is. TV reactie in de open bare meening, ze^t .de oorrespondent in Den Haag van ,.1'Eurone Nouvelle", was onmiddellijk en van groote b°teekenis, zoo wel door haar spontaniteit als door de du-i delijke opeenvolging van haar fazen. De eerste fa ze Ibracht ontspanning, blijdschap, hoop; hoop vooral ook op betere tijden voor den Nederlandscben handel. De twee volgende fazen in de reactie van de openbare meening in Nederland beschrijft de correspondent als volgt: „Tweede faze: wantrouwen; maar geen wantrouwen tegenover de Dultachers of de Russen. Wat men zich afvraagt is dit: wat zullen de Franschen denken van den geluk kigen keer, dien de gebeurtenissen te Ge nua nemen. Als ize nu verstandig .konden zijn, zouden zij zich aansluiten bij hen, die den internationalen handel voorstaan en zich gelukkig achten de mogelijkheid van handelsverkeer te zien naderen. Ongeluk kigerwijze izien de Franschen slechts zich zelf, zij hebben slechts belangstelling voor hun eigen land, hun eigen (moeilijkheden en verlangens. Het kan hun niet veel schelen, dat Duitschland honger heeft, dat Rusland sterft, dat Engeland werkloos is en 'dat Ne derland getuige is van het verbrokkelen van de tijdens den oorio| opgehoopte rijkdom men. De Franschen zijn in staat een scheef gezicht te trekken tegen het Duitsch-tRus- sische verd-ragi. Het is trouwens bekend, dat zij nooit deel nemen aan een conferentie dan om elke samenwerking te beletten, waaraan zij meenen, dat zij hun politieke hegemonie kwaad zou kunnen doen". De overwegingen in de derde faze van de reactie van de openbare meening in Neder land op het bericht van het tot stand komen van het Duitscih-Russische verdrag zijn, volgens den correspondent van J'Europe Nouvelle", de volgende geweest: „Geprikkeldheid. Tegen Frankrijk, na tuurlijk. Het optreden van de .Duitschers mag dan misschien niet geheel correct zijn geweest, het verdrag bevat intusschen niets dat niet aannemelijk en fatsoenlijk is. Toch protesteéren de Franschen en hun houding wordt bepaald tergend. Zijn ze kwaad om dat men hun niet om toestemming heeft ge-/ vraagd? Denken zij soms, dat zij de meesters van Europa zijn en zien zij niet, dat de ge- heele wereld 'genoeg heeft van hun preten ties, Verbitterd is door hun bedreigingen? Of vreezen zij soms een herstel van de Duit sche krachten Maar het herstel van Duitschland heeft Europa juist noodig; Europa wil dat, op voorwaarde, dat er niet meer over militaire superioriteit gesproken wordt, dat men zich geheel' aan den handel wijdt. Een poos lang heeft men kunnen ho pen, dat, zoo de Fransche politiek op de wen schen der andere naties inging, dit veroor zaakt werd door een tijdelijkeoneenigheid tusschen. de Fransche regeering en het Fransche volk. Die illusie is vervlogen. De Fransche politiek, kwelziek, heerschzuchtig en benepen als zij is, is juist zooals de Fran- sdhen haar verlangen. Maar er is nu geduld genoeg tegenover die spellebrekers gebruikt en men moet zich niet nreer aan hun eeuwi ge bezwaren storen. Dat zal voor hun wel zijn zijn. Waarom veistaan zij zich niet met Duitschland, nu dit zich zoo (behoorlijk met Rusland verstaat? Het nieuwe verdrag ver dient, althans wat de 'bedoelingen betreft, navolging. De moeilijkheid der vergoedin gen bestaat wel is waar, maar de ontwape ning zal die oplossen. De eenige schadever goeding, die Duitschland in staat is te be talen, wordt aan het onderhoud der troepen besteed'. Ontwapent dus, dan zult u terstond betaald worden. Het oogeniblik nadert, waar op er, om den universeelen vrede tot st .nd te brengen, niet# meer ontbreekt dan Frank rijk tot rede te brengen." Tot zoover de oorrespondent van de TEurope Nouvelle". Hij voegt aan deze schildering van de opvattingen Ln Nederland nog het volgende toe: Deze bewegingen in de Nederiandsche openbare meening,, die wij met opzet zonder overdrijving weergegeven hebben en zon der er een oordeel over uit te spreken, kunnen te leerzamer zijn, daar zij voorgeko men zjjn ln kringen, die gewoonlijk Frank rijk gunstig gezind zijn en waar Duitsche Invloed zich zelden doet gelden. Communisten ln Frankrijk. Parijs, 8 Mei Op aanwijzing van den minis ter van marine zou de politie het bewijs heb ben gekregen, dat twee communisten en een vrouw zich in de arsenalen en in verschillen de maritieme kringen geheime of vertrouwe lijke bescheiden hebben verschaft, die naar Moskou zouden zijn doorgezonden. De personen zijn gevangen genomen. Twee zelfmoorden. In den nacht van 29 op 80 April hebben zloh te Parijs twee legatie-attachés doodge schoten), een Pool en een Chileen. Het lijk van den eersten werd 's morgens vroeg ge vonden voor een welbekend restaurant aan de Ohamps Elysées. In een van zijn zakken werden brieven gevonden aan den Poolsohen minister van buitenlandsche zaken, den oon- sul-generaal, en aan een vriend benevens een pas op den naam van Booenouw, attaché van de Poolsche legatie. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd voor hotel Claridge aan de Champs Elysées een jong attaché van de Chileensche legatie ge vonden, met twee kogels in het hoofd. In dit geval moet wanhoop over den financieelen toestand van den ongelukkige in het spel zijn. BELGIE. Stakingen. Op verschillende plaatsen in het land wordt 'het werfk gestaakt, vooral in de me taalindustrie en de kolenmijnen, om te pro- testeeren tegen de 'loonsverlaging. Te Gent hebben 10.000 arbeiders in de metaalindustrie het werk gestaakt, waarvan 8000 bü een vereeniging zijn aangesloten. Tot dusver zijn de chauffeurs en machinis ten aan het werk gebleven. Bij de staking zijn tal van fabrieken betrokken, en het aans ta I stakers overtreft de 2000. Te Mechelen zijn een duizendtal arbeiders in de ijzerindustrie niet aan het werk ge gaan. Te La Louvière zijn de houtbewerkers in verschillende fabrieken in staking gegaan. Mijnwerkersstaking in de Borinage. Bergen, 3 Mei. Irl dp Borinage is een werk staking uitgebroken in ale mijnen, wegens het ingaan van een loonsverlaging van 12 percent voor de vaklieden en van 6 7 per cent voor de overige werklieden. Het is over al rustig. HERLAND., Afdeelingeni der republikeinsche troepen hebben invallen gedaan in de bijbanken van de Iersche bank in verschillende steden van Ierland, w.o. Limerick, waarbij groote be dragen tot een totaal van vele duizenden pd. st. werden gerequireerci. Bij elke requi- sitie werden ontvangstbewijzen afgegeven. De commandant van de afdeeling, die een Inval deed ln de bank te Wexford, vertelaar de, dat het geld noodig was om de schulden van het republlkelnsche leger te betalen. De schatting van het bedrag, dat ln de Ier sche banken gestolen is, wordt op 96,000 geraamd. In het geheel zijn dertien banken overrompeld. Uit Londen werd Dinsdagavond gemeld: In de afgeloopen 24 uur hebben de troepen van de regeering van den Iersohen Vrij staat krachtige maatregelen (genomen tegen de opstandelingen. Even) voor middernacht heeft een sterke afdeeling der Vrijstaatsche troepen de club in Kildarestreet te Dublin omsingeld, welke de rebellen hadden bezet als een van hun hoofdkwartieren en vanoch tend stemde de leider der rebellen toe in de ontruiming van het gebouw. Te Kinnegad in West Meath hebben de Vrijstaatsche troepen Maandagavond de ka zernes van de opstandelingen omsingeld, die zich op de bedreiging van een onmiddel- lijken aanval hebben overgegeven. De Vrij staatsche troepen werden toegejuicht toen zij de kazernes in bezit namen. Voorts heb ben de Vrijstaatsche troepen; zonder veel tegenstand te ontmoeten alle republikeinsohe stellingen1 in Galway bezet. Alle voornaam ste kazernes en regeeringsgebouwen) zijn door de Vrijstaatsche troepen bezet HONGARIJE. Weer een aanslag? Zondagavond om negen uur ontplofte een hoeveelheid ecrasiet, welke bewaard werd in een kelder van het officierspaviljoen van de infanteriekazerne Franz Jozef te Boeda pest. De kelder werd ernstig beschadigd Het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen dat het ecrasiet door een lont tot ontploffing is gebracht. Menschenlevens vallen! niet te betreuren. Tot dusver van de daders geen spoor. SPANJE. Ex-Keizerin Zlta naar Madrid. Volgens het „N. Wiener Tageblatt" wordt het bericht, dat de koning van Spanje ex- keizerin Zita naar Madrid heeft uitgenoo- digd, door goed ingelichte Entente-kringen te Weenen bevestigd. Zita heeft de uitnoodi- ging aangenomen en zal zich met haar kin deren vestigen in een kasteel nabij Madrid, eigendom der koningin-moeder. Zij heeft verzocht het stoffelijk overschot van Karl naar een plaats in de nabijheid te vervoeren. 1 Mei ln Italië. Bij de viering van den eersten Mei heb ben in verschillende provincies van Italië bloedige botsingen plaats gegrepen. Bij een kloppartij tusschen communisten en socia listen in de provincie Padua zijn twee doo- den gevallen. CHINA. De burgeroorlog. 'De „Daily Mail"-correspondent te Peking meldde d.d. Zondag, dat de aanval van Woe- pei-foe om Peking "bij verrassing te nemen, was mislukt. De troepen van Woe hadden in den aanvang van het gevecht op Zater dag, de strijdmacht van maarschalk Tsjang- tsoiin, bij Tsjangsingtjen een paar mijl 'bewesten Peking teruggedreven. Maar toen werden Tsjangtsolin's ca valer ie-reser- ves in het gevecht geworpen, hetgeen tot resultaat had,, dat Woe-pei-foe's troepen werden teruggeslagen tot voorhij haar aan vankelijke stellingen. Zij trekken thans naar achterwaarts 'gelegen reserve-stellingen te rug; doch Tsjangtsolin volgde haar met zijn krijgsmacht niet, wijl hij vreest voor een valstrik. De positie van Tsjangtsolin het is nog altijd de „Daily Mail"-oorrespondent die aan het woord is is nu zoo, dat deze generaal met zijn troepen den spoorweg uit Peking naar Hankoil voor een gedeelte beheerecht; verder is de geheele lijn van Peking naar Moekden in zijn handen, evenals alle toe gangswegen naar Peking het zijn. Voorloopig is Tsjangtsolin aan de win nende hand, maar het moet worden erkend, dat Woe-pel-Foe izijm beste troepen nog niet ln actie heeft. De troepen van de provincie Tsjlll, die op Woels hand zijn, maar die niet tot de beste soort soldaten behooren,, geraakten ln pa niek door Tsjangtsolin's plotsellngen aan val bij Matsjang. Hun bevelhebber vluchtte en velen deserteerden met hom» Tal van de zen zijn terechtgesteld, anderen werden in gelijfd bij andere regimenten. Zondag deed Woe wanhopige moeite om het verloren terrein te herwinnen; zljtn troe pen worden aangevoerd door generaal Wang-tsjen-ping. Van de beide legers ls dat van Tsjangtsolin het beste uitgerust. De kansen van Tsjangtsolin (Zijn ook hier om (beter, wijl (hij over veel geld beschikt en de kas van Woe-pei-Foe vrijwel leeg is. De strijd om het bezit van Peking is Maandag voortgezet. Aan beide zijden sneu velde een generaal. Naar het gerucht wil, wordt de zware ar tillerie van Woe-pei-Foe 'bediend door Ja- panschq kanonniers. De Britsche militaire attaché te Peking heeft ©en schot in het hoofd gekregen fcer- Vi i !v a'8 tolk voor de militaire attaché s op het slagveld. Men verwacht, dat hij zal herstellen. Een belangrijke uitvinding. Een draadloos N. T. A.-bericht maakt mel ding van een belangrijke uitvinding tot het verzekeren van het geheim van draadlooze mededeelingen en hot beveiligen van sche pen, gedaan door Franklin, een ingenieur ^an Marooni-maatschappij. Er zijn, naar gemeldt wordt, resultaten bereikt, die twee jaar geleden onmogelijk waren geacht. Met een golflengte van slechts vijftien meter is een draadloos gesprek gevoerd tusschen Lon den en Birmingham, dat slechts op bepaald daarvoor ingerichte stations hoorbaar was Een tweede gevölg dezer vinding is de ont wikkeling van den „d'raadloozen vqurtoren" waardoor aan een schip zijn juiste plaats ten aanzien van dien vuurtoren kan worden aan gegeven. LUCHTVAART. Een record-vlucht Majoor Blake, die van plan ie 0Ter -- weken een vliegtocht om de wereld te pToeveff, heeft Maandag deelgenomen een recordrvliegtocht over het Kanaal S5 was passagier ln een HavUland-vJW/? met een Napier-motor, die Maandagoehu^ vroeg uit Croydon vertrok. Het gezelaohF ontbeet te Parijs en vertrok daarna "S? naar Londen. Voor twaalven kwam men t Croydon aan. Uit Croydon vertrok I! vliegtuig opnieuw en het kwiaim o-m 9 y 52 's middags te Le Bourget aan. Men dront thee te Parijs en begaf zich weer naar Crov don, waar men bijtijds voor het middageten aankwam. Deze verrichting, waarbij gemiddeld snelheid van 187 K.M. ln bet uur werd X reikt, was im meer dan een opzicht vZ record Het was de eerste anaal, dat een en diezelf. de vlieger de reis Londen—Parijs heen en terug tweemaal op een dag deed, de eerste maal dat een en hetzelfde vliegtuig tm i6ta deed en de eerste maal, dat het Kanaal vier- maal in een etmaal was overgestoken door een 'gewonen transportdienst, de eerate maal eindelijk, dat een vliegtuig meer dan 1620 K.M. aflegde in negfen uur tijds. INGEZONDEN. Onwettige en onbillijke belastingheffing? Mijnbeer de Redacteur. Onder bovenstaand motto schrijft de heer Biersteker een ingezonden stuk en wed in uw blad van Zaterdag 29 April jj. Ik ben zoo vrij het gelijkluidend opschrift te bezi gen voor een antwoord daarop, doch met dit verschil, dat ik er veiligheidshalve drie vraagteekens achter plaats. Waarom doe ik dat? Wed om geen andere reden, dan dat er mijns imzions van een on wettige navordering geen sprake is (over het onbillijke straks). Laat ik, alvorens verder te 'gaan, even vastleggen, dat het stuk van den heer B. mij niet onsympathiek is, omdat ik daaruit concludeer^ dat hij het goede en dus het ai- gemeen belang er mede naar voren weuscht te brengen. De heer B. zal (het ook mij das niet 'kwalijk nemen, dat ik als snoode voor stemmer -van de navordering, mijn beweeg reden voor dat voorstemmen naar voren breng. Aanvankelijk had ik mij voorgeno men, om maar niet zoo voetstoots mijn stéék, te geven aan een aoo zwaarlijvige navorde-^ ring, vandaar dat ik mij in de voorlaatste raadsvergadering homogeen uitsprak met het protest van den heer Zondervan. Een nuchter onderzoek en daaibij een zuivere controleering was wel noodig en dit was aanvankelijk den raad ontnomen, doordat deze één dag voor de raadszitting kennis kreeg van de behandeling. Zijn stem te ge ven voor een navordering van 95000, zon der eenigen zuiveren kijk op de zaak te heb ben gehad, was onverantwoordelijk. Eb' het argument, dat deze navordering vóór 1 Mei bij Ged. 'Staten haar beslag moest hebber^ onlogisch. Dan 'korne het Ooilege in het ver- volg maar wat vroeger met zijn voorstellen. Afjakkeren is uit den bpotze. Ter zake: bij het nazien van het kohier bleek mij, dat het grootste deel invorderbaar werd gesteld van ben, die, hetzij toeslag; verhooging van salarissen, enz. genoten hadden. Nu komt het mij voor, dat, wanneer men nimmer onbillijker wordt aangeslagen dan naar hetgeen men werkelijk heeft ver diend of genoten, niets te zeggen valt. Let op, lezer, afgescheiden van uw bélastlqj» cijfer als geheel, dit is, pp dat standpunt sta ik en blijf ik staan, voor allen ln onze ge meente veel te hoog I Maar daar gaat het thans niet om. Het gaat er thans im dat, wanneer die navordering niet invorderbaar gesteld wordt en de gemeentel)u:>lvoudJng voor het dienstjaar 1922 te kort ach'c4(Jacht U daarom, lezer?) het Ooilege van en W. dat ibedrag over 1923 omslaat over alle be last ingbetalenden, waardoor ook zij dan hébben te betalen, die nimmer tractement- of salarisverhoogin'gen 'genoten. Maar er te ook nog een tweede ongunstige factor en daar wees ik reecis op bij de behandeling, n.1. dat, zoo deze navordering nier aange nomen was geworden, de reeds fbefMuuj penningen door de gemeente-ambtenaren on -beambten teruggegeven moesten wor den. En dit was ook geen 'bagatel en pluk maar eens vee ren van een kikker. Maan zooals ik (bij den aanvang van mijn sóhrij-, ven aelde, het stuk van oen heer B. bracht mij tot nadenken en lk sloeg daarop eenlg wetboeken open, snuffelde daarin rond,' maar vond. helaas daarin niets tot motlvee ring des heeren Bierstekers bewering. In- tégendeel spreekt artikel 262 der Gemeent verordening anders en luidt als volgt: Met dit artikel in de hand staat men sterf, tenzij men een uitweg tracht te zoeken X1 zegt, ja, maar dat artikel spreekt van selijkè belasting en niet van nOvardfM' In deze jurisprudentie verdiep ik mij niet, zij zou 'alleen een jmnt yan bestrijding kunnen worden. Maar ik kan mij toch ook niet voorstellen, dat het College en daarril de bevoegde ambtenaren met een onwettig voorstel bij den Raad komen. Was dit zoo, dan ware een stevig protest op zijn plaats en zou het laatste woord daarover nog 11'éj zijn gevailen, maar zoo ik zeg, zulks is mijn* itHziens uitgesloten-. Doch, wanneer de heer B. den Raad aa toonen kan, dat volgens artikel zooveel van die of die wet de aangenomen navorder"1^ onwettig is, dan doel hij diaar zeker belangrijk werk mede en is herziening boden! Tenslotte: de onbillijkheid; hierop kan i* zeer kort zijp. Wanneer de aangeslagene» werkelijk eene onbilNjke navordering on:" vangen, reclameert! protesteert! en betaan niet! maar dan zooveel mogelijk oollect'e®- opdat gij tezamen sterk sta in uw onwe tige??? onbillijke!!! navordering. Hoogachtend, J. J. SOHOEFFELENBERÖ-ESR- De plaatselijke belasting, die niet btnnetl drie jaren, te rekenen van hot tijdstip, waarop zij verschuldigd of waarop de laatste acte van. vervolging bet eekend was, wem Ingevorderd, ls verjaard. (Cursiveering van mij. J. J. S.).

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2