E COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAI 6 MEI 1922. db CONFERENTIE tb GENUA. fr \nkrijk. duitschland. yeeeenigde btaten. mexico. china. korte berichten. AM8TERDAM80HE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het Rembrandt plein. Voor spel van den wedstrijd België— Holland. De ,,vri)-rellgleu2eif'. Prof. Otto Otto. Eindelijk, eindelijk dan schijnt de lente dan toch haar intocht gehouden te hebben. De met hyacinth-trossen beladen fietsen en automobielen rijden, na een tocht door de bloemlbollenvelden rond Haarlem, weer de hoofdstad binnen en het zomersch leven be gint zich voor onze koffiehuizen op Dam rak, Rembrandt- en Leidscheplein te roeren. Nóg typischer dan in' "wintertijd komt nu weer het zoo geheel verschillend karakter van onze twee voornaamste pdeinen aan het licht I Het Leidsch-plem met den Stads schouwburg, het American-hótel en Hirsch, wordt nu wederom het vereenigingBpunt van onze Willemsparkweg-buurters, die er 's middags hun kopje thee en 's avonds hun kopje koffie komen drinken op de „terras sen" in Trianon of „Aimerican" en tevens de reünie van de dienaren en dienaressen der meer serleuee Muze, die door het overige publiek worden aangestaard en waarvan men elkander, fluisterend, de namen "noemt En dan heeft men er tegen koffie-dirinktijd de „provinciale", die de hoofdstad per auto of motorfiets „aandoen" en even, vóór Ame rican, aanleggen. Het is een druk, nochtans min of meer gedempt-arlstocratisch „be weeg", dat zich daar op het Leidsche-plein vertoont! Hoe anders het Remlbrandtplein, brand punt van het meer frivole vermaak en ver- eenigingspunt der kleinere, hoofdstedelijke handelslieden en .scharrelaars". HeeJe families strijken al vroeg in den middag, met kinderen, nichtjes en neefjes, vóór „de Kroon", ,/Miïle Colonnes", enz. neer, blijven er, uren lang op één kopje koffie of een kwast plakken, terwijl de man en vader tel kens verdwijnt en keert, afspraken imaakt met handelsvrienden en, in de gauwigheid koopjes sluit en ,Jbeurs"-nieuwtjes verneemt zoodoende het nuttige met het aangename frereenigend. Tegen den avond komen dan de zwermen bioscoop- en revue-beluste ste delingen opzetten, verdwijnen in het Rem brandt-theater, de Nieuwe Karsefooom of een ander établissement der lichte Muze en luch ten dan weer uit, buiten, rond den in zijn omheind plantsoentje, izlelig-opgesloten Reimbrandt. Den geheelen avond door groeit het drukke va-et-vient gestadig, om dan eindelijk, tegen het uitgaan der theaters eni, nog iets later, met de sluiting der café's met een apotheose, waarin de nachtsnorders en de taxi's een groote rol spelen, te beslui ten. In deze drukke branding van ons moderne stadsleven doet de nog steeds be staande toestand van het RernJbrandtplein- plantsoentje vreemd aan. Dit plantsoentje, stevig-omsloten door een solled Ijlzeren hek, met slechts twee nauwe ingangen, Is met 4jjn bloemenperkjes en boomentooi wèl een aangename verblijfplaats voor vele zwervers en dagdieven, die er op de banken rustig hun pijpje rookeni of hun pruim kauwen, maar behoeft Inderdaad dringend aanpas sing aan „den polsslag van den tijd"! Ten eerstte ls het toch zeker nooit de bedoeling geweest het, in 't midden troonende stand beeld van onzen grootsten sohllder, alléén als oontemplatle-bbject te geven aan de rus tende zwervers op de bankjes, de ©enigsten die er, éls ze tenminste nog kijken, het ge zicht op hebben 1 En ten trweede kan het groene oasetje niet als een „verkeerébelem- mering" geprojecteerd zijin. Behalve in het oog van „Hadt-ie-me-maar", die zich tijdens zijn „verklezlngs-campagne" een verwoed voorstander betoonde van het bestendigen van den bestaanden toestand en aldus de woordvoerder werd van zijn collega's Rem- brandt-plein-zwervers, was een en ander dan ook al sinds lang een ergernis. De Buurtvereniging „Het Rembrandts- plein" heeft In den loop der jaren al meer dere malen de aandacht op deze zaak 'geves tigd; dat het in1 die vereniging vooral de bewoner van de z.g. „stille zijde" van het plein waren, die het meest op verbetering aandrongen, spreekt vanzelf: zij toch worden thans het meest gedupeerd, daar zij in een noodeloos isolement moeten berusten. Thans heeft het Bestuur van genoemde buurtvereniging een besprking gehad met de leiders der diverse Raadsfractle's waarin de toestand besproken werd en tenslotte door de voormannen onzer vroede vaderen werd toegezegd, dat, zoo de buurtvereni ging zorg droeg, een adres aan B. en W. te richten met verzoek om de omheining te doen verdwijnen en het „plantsoen" te doen doorsnijden niet enkele flinke verbindings wegen, dit verzoekschrift door den Raad gesteund zou worden. Binnen niet al te langen tijd zal Rem brandt dus wel uit zijtn groene verborgen heid aan het volle daglicht treden en het verkeer op het betreffend plein zich vrijer kunnen ontplooien dan tot nu toe het ge val was. Zondag as. zal de revanche-wedstrijd België—Holland In ons Stadion gespeeld worden en zullen de voetbal-enthousiasten weer bij duizenden langs Willemspa rkweg en Overtoom naar den AmsMvoenechec weg tijgen, teneinde, naar wij hopen, getuige te zijn van een „goede" revanche op de neder laag van enkele maanden geleden te Ant werpen. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit! 't Is niet altijd een prettige schaduw! Hier, in dit geval, was het de min- der-aangename' schaduw van het tóch al in1 duisternis levende gilde der „opkoopers". j.1. Woensdagmiddag toch had aan de loket ten van ons Sportpark de z.'g. „vóórverkoop" der kaarten plaats en reeds vroeg in den ochtend van dien dag stonden de handlan gers van dit gilde in lange rijen te "wachten om de zoozeer begeerde biljetten in handen te krijgen, 't Euvel der „opkooperij" schijnt op geen enkele administratieve wijze te be zweren te zijn. Dat is indertijd bij het ge- houw Carré ai dikwijls in de praktijk be wezen 1 Het ©enigste afdoende imiddel schijnt het wel wat ouderwetsche, maar afdoende gebruik van den ,yknoef c. q. van den „politiestok". Toen dan ook Woensdagmid dag een formeel© vechtpartij onder de kaar- tensjacheraars ontstond, pasten onze die naars van Hermandad dan ook dit .paar denmiddel" toe, waarna het gordijn van het Voorspel der groote sportgebeurtenis op Zondag ajs. snel zonk! MogeHjk dat het enthousiasme voor en de belangstelling voor de „sport" voor een deel de kerkdiensten op Zondagsche dagen in onze hoofdstad .leegpompt", dat zegt nog niet, dat het „geestelijk", meer speciaal „het religieuze" leven in Amsterdam stil staat. Integendeel, het bloeit krachtig, al valt die bloei dan misschien ook vooral te bespeuren buiten de eng-afgebakende terreinen der diverse „kerkgenootschappen". Sinds ver leden jaar hebben die, gedeeltelijk buiten de kérk staande, religieuze stroomingen zich georganiseerd in een Verbond van vrij- religieuze 'groepen, die tot nu toe voor hun avonden, oongressen en samenkomsten, door de gastvrijheid van de, ook bij dat ver bond aangesloten Vrije Gemeente in het ge bouw dier gemeente aan de Weteringschans een „tehuis" vonden. In korten tijd echter is de organisatie zoodanig in kracht toege nomen, dat er reeds plannen in voorberei ding zijn om een eigen tehuis te stichten aan de Laireesestraat Reeds werden teekenin- gen van het te verrijzen gebouw gepubli ceerd. Moge inderdaad dit plan tot werkelijkheid en daardoor meteen het 'bewijs geleverd worden, dat naast het particula risme, dat in ons vaderland de menschen op allerlei en zeker niet 't minst op religieus gebied verdeeld houdt, ook gelukkig een jongere, krachtige strooming te ontdekken valt, die de samenwerking, de „synthese" in haar vaandel voert I De moderne „wonderdokter", prof. Otto Otto, is dan Donderdagavond óók in onze stad opgetreden. Reeds langen tijd vóór den aanvang der „séance" in1 ,3edevue" stonden de kreupelen, de lammen, de stotteraars, enz. voor de deuren te wachten in de hoop óók onder de 'gelukkigen zijn, die het 'po dium 'bereikten en met den stok onder den arm, na „behandeld" te zijn, er weer afwan delden. De .professor" hield een zeer lange inlei dende redevoering, die niet onsympathiek was, imaar voornamelijk uiterst .handig", Hij .behandelde" alleen ,patiêntenT, die een dokters-attest bij zich hadden, waarin ver meld stond, dat hun kwaal berustte op een functioneel© zenuwstoornis en niet op een anatomisch gebrek. En inderdaad bij dezul ken had hij, ook dezen avond1, weer succes. De enkele gevallen, die niet gelukten, bleken Mj verdere navraag wèl op een anatomisch gebrek te 'berusten. Hoezeer men ook ge kant mag zijn tegen het houden van „open bare séances", ,prof." Otto Otto bewandelt een weg, die niemand aanstoot kan geven. Een feit is 't echter, dat iedere medicus de z.g. suggestieve therapie telkenmale in zijta dagelpschen praktijk toepast, al wéten, 'ge lukkig, zijn patiënten dat niet en al zal hi, niet beweren, dat hij zijn vak grootendeels uit 1 d e e 1 e overwegingen uitoefent. Prof, Otto Otto beweerde dit laatste wèl; en dèt was misschien zijn ©enigste fout en onhan digheid op dezen avond, die hemi, gezien de enorme opkomst van het publiek toch zeker geen windeleren gebracht heeft! BUITENLAND. Barthon naar Genua terug. Barthou la Donderdag weder naar Genua vertrokken. De Dultschera btf Lloyd George. Berlijn, 6 Met Uit Genua wordt aan h© Berliner Tageblatt gemeld over het onder houd tussohen Lloyd George en Wlrth en Rathenau: Een bepaald resultaat heeft deze bijeen komst niet opgeleverd, maar er is wel be sloten binnen enkele dagen het onderhoud voort te zetten. Deze nieuwe ontmoeting zal onmiddellijk na terugkeer van Barthou plaats vinden, vermoedelijk zelfs Zaterdag reeds. Eerst zullen Wlrth en Rathenau dan nog een onderhoud hebben met Schanzer. De Engelsohe persdienst heeft aan de jour nalisten medegedeeld, dat Lloyd George steeds nog de bijeenkomst blijft verlangen der landen, die het vredesverdrag van Ver- sailles hebben onderteekend ton einde een besluit te bunnen nemen betreffende de maatregelen, die in het vraagstuk van het herstel voor 81 Mei getroffen moeten wor den. Deze oonferentie zou te Genua zelf of in de buurt moeten bijeenkomen. Van Itali- aansche zijde bevestigt weer opnieuw, dat de Italiaansohe regeerïng een dergelifke bij eenkomst voor 81 Mei gewensoht acht. Een ultimatum van Lloyd George? Parijs, B MeL De „Intranaigeant* publi ceert het volgende telegram uit Genua, ge- dagteekend 6 Mei, 10.80 's morgens: „Een der beide Engelsohe ambtenaren, be last met de betrekkingen met de pers, heeft me zooeven woordelijk het volgende gezegd: Lloyd George heeft besloten Frankrijk te doen kiezen tussohen de vriendschap van België en de vriendschap van Groot-Britan- nië. Als Frankrijk aan de zijde van Bélgië door zijn stijfhoofdigheid de onderhandelin gen met sovjet-Rusland doet mislukken, dan zal er geen sprake meer zijn van het plan- Blackett en zal ieder zijn oorlogsschulden aan ons betalen."1 Het Russische vraagstuk. Genua, 6 Mei. Barrère heeft hedenmiddag aan Facta een nota overhandigd, waarin de Fransche delegatie officieel ter kennis der Conferentie brengt, dat de Fransche regee ring besloten heeft haar handteekening niet te plaatsen onder het tot 4e Russen gerichte memorandum zoolang België niet gemeend heeft zijn handteekening te moeten plaatsen. De „Corriere della Sera" bevat een bericht, volgens hetwelk de Russische delegatie op het memorandum een gunstig antwoord zou hebben gegeven. Zij zou tevens hebben voorgesteld een discussie te openen over het crediet aan Rusland. In het antwoord wordt voorts gezegd: Rusland is niet voornemens ot den Volkenbond toe te treden. Ook kan iet de eischen der Entente inzake de Rus sische politiek in Azië niet aanvaarden, daar de conferentie van Genua alle niet- Euro- peesche staten uitsluit. Ten slotte wordt ver klaard, dat Rusland geen belang heeft bij den Grieksch-Turkschen oorlog. Toenemend pessimisme. Genua, 6 MeL Er heerscht alom toene mend pessimisme nu België onverzettelijk blijft en Frankrijk solidair ia Ook de kansen van het pact van non-agres sie verminderen. Frankrijk zal slechts mede werken als het zlcih niet gekortwiekt acht in zijn bewegingsvrijheid teigen Duitschland en Duitschland alleen als het er bescher ming in ziet tegen evenffcueele booze plannen vanFrankrijk. Rondom de conferentie van Genua Een aantal Fransche bladen uiten hun slecht humeur over het verloop van de con ferentie van Genua door ironie, sarcasmen, woordspellingen en spottende beschrijvin gen. De croniqueur Grosclaude gaat in de Echo de Paris en in de Figaro te keer. In het eerste blad betitelt hij zijn artikel, dat hoofdzakelijk tegen Lloyd George ge richt is, aldus: „De man van GenuaLi- towsk" en hij heeft het over den Engelschen premier, die Europa wil koken in e$n sop van „moffen-vet" (graisse de boche) en sow- jet-roet, bij welk gestoof Schanzer hem als keukenjongen ten dienste staat. Tsjitsjerin noemt hij met een vrij grove woordspeling Trichérino („tricher" wil zeggen knoeien, valsch spelen) en hij eindigde met te zeggen, dat Europa niet zal kunnen heropstaan, vóór dat Lloyd George gevallen zal zijn. t L "Oeuvre sohetst de conversatie tusschen de beide excellenties Tsjitsjerin en Barrère. Tsjitsjerin, de huidige communist, was vroe ger erg aristocratisch, en diplomaat in dienst van den tsaar. Barrère, thans erg de groote, sjieke diplomaat, was in 187Q lid van de Pa- rijsche commune. „In den tijd, toen U voor den tsaar kniel de. zoo zegt Barrère „In den tijd, toen U Parijs in brandi stak.-" zegt Tsjitsjerin. De spottende Canard Enchainé beschrijft de maatregelen, die Frankrijk onder de in spiratie van Poincaré reeds genomen heeft tengevolge van de „meer dan dubbelzinnige houding" van Engeland op de conferentie van Genua. Het vroegere Café Viennods op den boulevard was tijdens den oorlog her doopt in Café d'Angleterre. Thans is beslo ten dezen naam te veranderen in dien van Café Tchéoo-Slovaque, „hetgeen veel beter klinkt", zoo zegt het blad, „althans zoolang de Tsjeché-Slovacherie zitóh niet zal gedra gen gelijk Engeland". De Rue de Londres zal herdoopt in Rue de Belgrado en „gezien het feit, dat geheel Europa tegen ons is, zal de Place de 1'Euro- e voortaan Place du Bplendide-Isolement Spionnage. In de tuighuizen van de Fransche marine is een wijdvertakt spionnatge-oomplot ont dekt. Er zijn twee mannen, communisten, on der beschuldiging van spionnage aangehou den en het ministerie van binnenlandsche zaken hoeft bekend gemaakt, dat de alge» meene veiligheidsdienst een oompiot ont dekt heeft, dat 's lands defensie betreft en waaromtrent bijzonderheden eerst later be kend gemaakt kunnen worden. Teekeningen en modellen van in aanbouw zijinde sche pen zijn uitgeleverd, de constructie van duikbooten is verraden en ook zijn er mede- deelingen gedaan omtrent hoeveelheden oor logstuig en de organisatie van de Fransche marine. Te Brest, Lorient en Toulon schij nen vertakkingen van het complot ontdekt te zijn, van waaruit via Parijs mededeelin- gen aan Berlijn en Moskou gedaan werden. De spionnage was in handen van commu nisten, die de arbeiders der marine-werven aanzetten tot sabotage en het personeel der oorlogsbodems tot insubordinatie. De huis zoeking bij een der oom muni sten moet zeer bezwarende dingen, blijkende uit de in be slag genomen correspondentie, opgeleverd hebben. Een tegenspraak. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een tegenspraak gesteld tegenover het bericht van de Daily Express, volgens het welk Poincaré een nota aan Lloyd George gericht zou hebben, waarin hij mededeelt te weigeren om vóór 81 dezer aan een verga dering der bondgenooten deel te nemen, ten einde Frankrljks recht te handhaven de Roer te bezetten. Ztyn ouders vermoord. Van een afgrijselijke misdaad maken de bladen melding: te Verneil-le-Ohéttf een dorp in de buurt van Mayet, in het Sarthe departement, heeft een jongeman zijn vader en zijn moeder in hun slaap vermoord. De moordenaar zegt, dat hij hen doodgeschoten heeft, maar er wordt vermoed, dat hij de slapende menschen met een tang heeft dood geranseld en daarna uit een oud geweer nog schoten op hen gelost De zoon, die ongun stig en als een vooral door zijn moeder ver wend kind bekend stond, leefde in voort- durenden twist met zijn ouders over geld en over een vrouw met wie hij wilde trouwen. In de zitting van den Rijksdag is gister geconstateerd dat in de schade ver goedings- begrooting een bedrag van bijna 140 mil- liard papier-mark ongedekt is. Amerlkaansche troepen aan den Rfjn. Uit Washington wordt gemeld, dat de uit voering van het besluit van den minister van oorlog om de Amerikaansche bezetting uit het Rijnland terug te trekken, van 1 tot 17 Juli is uitgesteld. TURKIJE. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Amerkaansche hulpcommissie, welker leden door de Turken uit Kharpoet zijn ver bannen, verslag doen van de afschuwelijke behandeling der Christenen en Armeniërs in het district Kharpoet. Zij leven in een staat van slavernij. De eigendommen der Armeniërs, die bij de jongste deportaties gestorven zijn, zijn verbeurd verklaard. De Christenen hebben geen rechten. Hun vrou wen worden in de Mohamedaansdhe huizen als slavinnen gebruikt. De toestand der ge deporteerde Grieken is volgens die Ameri kanen nog erger. Van de 30000 gedeporteer den, die Sivas verlieten, zijn 6000 voor hun aankomst te Kharpos; gestorven, terwijl nog 6000 in Kharpoet of westelijk daarvan ge storven zjjn. De Turkache autoriteiten zou den openlijk verklaren, dat het hun voor nemen is, alle Gntken te laten sterven en hun optreden zou deze bewering geloof bij zetten. Twee dingen, die, wanneer zij bekend wordeni, altijd weer verontwaardiging wek ken, zijn de lynoh-partijen, en de ondervra ging in den derden graad. Onder dit Laatste verstaat men in de Ver. Staten een verhoor, aan voorloopig gedetineerden, en soms zelfs aan getuigen, afgenomen door de politie, onder toepassing van een officieuze pijn bank: ransel, vreesaaingaging, voedselont- houding, slaapberooving e. d. Daar schijnt nu eenmaal niets aan te doen te zijn; echter komt het niet zelden voor, dat bij de open bare terechtzitting een beklaagde zijn aan de politie afgelegde bekentenis intrekt door eenvoudig te beweren, dat nij door mishan deling tot zijn „bekentenis" was gebracht Er wordt door de hooger geplaatste ambte naren z»o van politie als van justitie wel met ernst getracht naar een onderdruk king van deze verwerpelijke methode, maar het schijnt daarmee maar niet te willen ylotten. Thans is de zaak weer eens voor de zooveelste maal in een acuut stadium ge komen. Te Bast Sti Louis zijn de hoofdcommissa ris van politie, de chef van de recherche en zeven andere hooggeplaatste politiemannen voorloopig van hun ambt ontheven, in ver band met een derde-graad-schandaal. Ben Italiaan, zekere Campanella, was in hech tenis genomen in verband met de vermoor ding van een vrouw in een huurkazerne. De man werd.... ondervraagd door politie mannen en speurders en later votnd men zijn lijk hangen met het hoofd in een strop aan de deur van zijn oeL Er werd een lijk schouwing gehouden en op gezag van de mededeelingen, door de politie zelf verstrekt kwam de jury tot de uitspraak, dat men hier te doen had met zelfmoord. Maar al heel gauw werd het bekend, dat dé man tijidéns de ondervraging op de erbarmelijkste ma nier had gegild. De overheid gelastte een nieuw onderzoek, het lijk werd opnieuw en thans nauwkeurig geschouwd, en daar bij werd geconstateerd, dat de man niet door verstikking was om het leven gekomen en dat aan het hoofd ernstige verwondingen aanwezig waren. Chlcago, O. E. Main, rondreizend inspecteur van de toepassing der anti-drankwetten in de Ver. Staten, heeft na een bezoek aan Ohicago ver klaard, dat die stad ,4© natste" is van alle Amerikaansche steden. Deze verklaring was door Main afgelegd na een rondreis door het geheele land. Ook is Main van oordeel, dat ten minste de helft van de politie van Chi- cago zich afgeeft met geldafpersing. Trelnroovers. Mexico, 4 Mei. Een bende roovers heeft een trein van Jalapa, op vier mijl af stands van Puebla, Opgehouden. Verscheidene rei zigers zijn beroofd en gedood. Eenige slacht offers zijn te Puebla aangekomen, van alles beroofd, zelfs van hun kleeren. Uit Peking wordt gemeld: De nederlaag van de Feng-Tien-troepen (Tsjangtsolin's leger) nabij Peking is vol ledig. Duizenden soldaten zijn verslagen. De troepen worden om Peking heen ontwa pend. Woe Pel Foe is voornemens Oost waarts op te rukken, teneinde zich te ver eenigen met Wangsjenghengplng, zijn gene raal in het district Matsjang. Amerikaansche persberichten zeggen, dat Tsjangtsolin's leger wordt gesteund door de Japanners. Op het slagveld bij Tsjangsintjon zijn granaten en granaatkisten gevonden van Japansch maaksel. De militaire gouver neur van Sjangtoeng zegt, dat 20.000 mar van Tsjangs' leger zijn vervoerd over de Zuid-Mantsjoerijsche spoor naar Dairen en vandaar per schip naar Sjamtoemg. De nederlaag van Tsjang-tso-lln. Peking. 4 Mei. Tsjang-tso-lin is naar Moek- den gevlucht. Woe-pei-foe heeft Peking in tijm macht. Het verslagen leger trekt in wanorde terug naar Tientsin. Men, gelooft, dat de burgeroorlog uit ia Te Praag is een algemeen© staking der metaalarbeiders afgekondigd. De toestand van Pasjits, den Zuid-Slavi- sohen minister-president, die bij een auto ongeluk gewond werd, Is dermate verergerd, dat voor het leven van den hoog bejaarden staatsman gevreesd wordt Te Greifenhagen in Poommeren zijn meer dan 60 personen ziek geworden door vleesdh- vergiftiging. Een van hen ls reeds gestor ven. De Qnest-expedltie. Even na het bericht van Shadkleton's ter- aarde-bestelling te Grytviken, op Zuid- Georgië, komt de tijding, dat de Quest, Shackleton's expeditieschip, dat onder aan voering van Frank Wild den tocht naar het Verre Zuiden had voortgezet, terug is uit de IJszeeën. Na Zuid-Georgiö op 18 Januari te hebben verlaten, werd gekoerst naar Zavo- dofski-eiland (een der eilanden van de Sand- wich-groep). Vandaar werd de reis in ooste lijke richting voortgezet. Het bleek, dat Pa- goda-Reok niet bestaat. Op de plaats, waar 't had moeten liggen, werd 2.980 vm. gelood. Door het ijs heen werkend, werd de verste zuidelijke breedte gehaald op 69° 18" ZB. en 17° 11.80" OX. De ijstoestanden beletten alle verder zuidwaarts voortdringen. Het gelei delijk verminderen van de zeediepte en ster ke ,Jjs"-luchten in het zuiden, waren aanwij zingen voor de vermoedelijke nabijheid van land. Meer westwaarts, n.L op de breedte 0° 1' W. werd een nieuwe poging om verder zuidwaarts te komen door het ijs gestuit, en wel op de breedte 68° 49'. Kort daarop vroor het schip in het ijs vast, op ongeveer 86 zee mijlen van de plek waar Ross lang geleden land had meenen te zien. Daar een diepte werd gelood van 2446 vaam, was het niet zeer waarschijnlijk, dat daar land in de buurt was. Na een week in het ijs te hebben gevangen gezeten, sloeg een storm de aan- ■I—■III I III I IIII eeojgeslötari massa's uit elkaar en kon noord waarts gekoerst.. Oiifante-eiland werd aan- geloopen (bekend door de overwintering al daar van een aantal schepelingen van de En- durance, het poolschip van Shackleton's vo rige expedi e), en vandaar keende de Quest terug naar Zuid-Georgië. Het hierboven kort weergegeven bericht, is niet gedateerd. Vermoedelijk was men in Midden April weer op Zuid-Georgië terug; want op 18 April zou men vandaar vertrek ken naar Tristan da Ounha met Kaapstad als eindbestemming. Draadlooze telefonie ln Engeland. tonden, 6 Mei. De postmeester-gene raal heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij verlof zou geven tot oprichting van een beperkt aantal stations voor draadlooze- telefonie-op-verren-afstand. Het land zal daartoe in acht vakken verdeeld worden en in elk daarvan zullen een of meer stations mogen komen. Het vermogen van <le sta tions moet beperkt Wijven tot l1/» Kilowatt en tot een golflengte, die andere dienBten niet stoort. Hij voorzag een tijd, waarin zelfB een ontvangtoestel op de tafel van het Lager huis zou staan en de kiezers hun afgevaar digden zouden kunnen hooren spreken. De luchtdiensten hebben zich in het af- geloopen jaar op bevredigende wijze ont wikkeld. Het vervoer van postpaketten van en naar Parijs was verbeterd door facilitei ten bij het inklaren. Tien pet. van de brievenmalen naar Bag dad gaan nu door de lucht langs de route KaïroBagdad. Zoo doorgaande, zag de postmeester-generaal den dag komeni, waar op luchtdiensten alle deeien van het rijk zouden verbinden, wat een groote tijdbespa ring zou beteekenen. Men bestudeerde nu de mogelijkheid van een postdienst Kaïro— Ba gdad'BombayAustralië. DUITSCHE REISBRIEF door LEVY GïtUNWALD. Ik stond eens op een eenzamen, verlaten landweg en in de Edik en modderbrij, die daar klontte, bewoog zich moeizaam op houten klompen een lange man. Z]jn lichaam was gehuld in een slordige, ruige, wijde visschersjas; een oude hoed bedekte zijn hoofd, spichtig staken stroohalmeu uit zÜn klompen. Voor een huisje bleef hij staan en op het hooren van mijn schreden achter hem draaide hij het hoofd om. Hij was een man, beoordeeld en veroor deeld door de wereld Men zeide, dat hij het was, die de aarde in vuur en vlam had ge zet, dat hij den oorlog ontketend had en de menschen als krankzinnigen op elkaar had doen inhouwen. Doch zie, toen de iman mij aansprak, en ik in zijn gewoon menschel ijk gelaat geblikt had, begreep ik, dat niet hij de man was, die zooveel onheil zou veroor zaakt hebben, doch dat deze man alleen een gevangene was geweest van sleur en con ventie en hiervoor niet verantwoordelijk kon worden 'gesteld.... en toen durfde ik als koopman-journalist voor Wilhelm ln het visscherapak meer te Meden dan voor den kroonprins in glanzende uniform uit de keizerlijke paleizen, en ik dacht: Wee, gij menschenkindcren, gij, die een menschenkind als slaven gediend hebt, gij zijt zelve oor zaak van alle wereld-ellende. Want een Ko ning en een Keizer is even klein en groot als zijn onderdanen, niets meer en niets minder...doch Wilhelm in het visschers- pak is grooter dan Wilhelm de Kroon prins. en zij, die hem nu verguizen, zijn even dwaas als zij, die hem ais een God' ver eerden. Mijn eerste ontmoeting met den balling van Wieringen dateert van Deoember 1918. Sindsdien ben ik vele malen ln Berlijn ge weest en steeds als ik in het slot, naar Wil helm zijn jeugdjaren sleet, voorbijging, moet ik aan die ontmoeting terugdenken, ver sterkte zich in mij het geloof, dat ik Wil helm goed getaxeerd had, dat, als het Dult- sohe volk zelve geen goden van zijne vorsten had gemaakt, deze ook beter den polsslag van onzen demooratischen tijd zouden ver staan hebben. De volkeren en de militaire hofkliek heb ben schuld aan den wereldoorlog, niet de vorsten. Wee de voTStenl Ik zag vorige week weer de gouden Ikool, waarin Wilhelm als kind gevangen zat en wanneer lk hier in het stille, late avonduur, onder het zachtikena tikken der pendule, deze regelen neerschrijf, en ik tegenover mij het naarstige snelle rikketikken van glinsterende breinaalden verneem, wanneer daarboven de giebelende geluidjes van niet in slaap-kunnende-komen kinderen tot mij doordringen, dan benijd ik Wilhelm die kool niet. Want Wilhelm was slechte speelgoed voor zijn volk, en de menschheld moet speelgoed hebben om zich te vermaken, om zich daarin te verlustigen en wee het speelgoed, dat niet den zin der gouden-kool-bouwers kan bevredigen. Van den hoogsten top tot den diepsten afgrond) is slechte één worp. Vereering en vergui zing —les extrëmes se touohent Als een zwaar massief blok ligt daar het palels in den somberen April-regendag. Het ls nu geen vorstelijk verblijf meer. De keizer en zijn hofhouding schitteren en glanzen niet meer ln Berlijn. Niemand houdt u tegen als gij het paleis over de kleine steentjes passeert. Wel staat er nog een zwart-wit gestreept sohildwacht-huisje, doch de stram me grenadier is nergens meer te vinden. Voor een -paar mark kan ledereen nu het slot bezichtigen en een bonte menigte ver dringt zich zonder etiquette door de lange rij zalen. De vleze, bloote voeten van have- looze, ongekamde paupers sliffen naast de in elegante schoentjes 'gestoken voeten van de demi -mondaineHet is verboden op de stoelen en tronen der vorsten te zitten, maar voor ons, Nederlanders, zijn verboden vruchten zoet, dus zette lk mfj meermalen op een stoeltje, waarop ik kon vermoeden, dat de keizer ook gezeten had. Kinderachtig? Neen, want ik deed het heusch niet, omdat ik het zoo heerlijk vond nu op dien stoel te zitten, waar Wilhelm n gezeten zou hebben, doch alleen om nu eens te ondervinden of zoo'n troon nu werkelijk iets bijzonders was, of dat het volk er een aureool boven vlocht. En op mijn woord van eer, ik zrweer u, geachte lezer en lezeres, dat er niets ver heffends of veredelends van uitging, dat een dood-gewone rieten keukenstoel aangena mer en prettiger zit dan zoo'n 'keizerlijk of prinselijk stoeltje, en ik taxeerde, dat een keizer zonder troon grooter was dan in het

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9