PLANTA NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. MARGU&RITH'a WONDERE JAAR PLANTENBOTER 65 CENT PER PDND No. 5555 DINSDAG 9 MEI 1922 50e JAARGANG FEUILLETON. .nu \öchoon/sunuqhtzeep I. QRUNWALD, Keizerstr. 116 (bovenwinkei) (Wordt vervolgd). COURANT Heldersrh r BLJ VOORUITBETALING: binnenland f2.-, Ned. O. en W. raapf0.óTf075f(Sw landen f 4-20- Z<®da^blad Loal mmmi! «i reep. f 0.95, f 1.25, f 1.60 K>ase nummera der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intetro. Telefoon 6Q Eoat-Gtror«kentn« No. 16066. ADVERTENTIEN; 20 ct. p. regol (galjard). Ln«ea. meded. (kolombreedte als redact-ion teket) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 11 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. '19 ct. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 9 Mei9.06 uur. Woensdag 10 9.08 Ingezonden Mededeellng. BUITENLAND. D9 CONFERENTIE TB GENUA. Lloyd George en Barthou. Barthou is Zaterdagmorgen uit Parijs te Genua teruggekeerd. Na zijn aankomst had hij een onderhoud met den Belgischen mi nister Jaspar, vervolgens met Schanzer en tenslotte met Lloyd George. Hij zeide dezen, dat hij de openbare meening in Frankrijk zeer bezorgd had gevonden over het verdrag van Rapallo en de Belgische quaestie. De Fransche regeering zal, onder den invloed van de houding van België, het memoran dum niet goedkeuren als de Belgen het niet goedkeuren. Barthou gelooft echter, dat men een formule zal vinden om de standpunten met elkaar in overeenstemming te brengen. Uitgezonderd deize quaestie, zijn de Fran sche regeering en de Fransche openbare meening de conferentie volkomen gunstig gezind. Men moet de open/bare meening be- oordeeden naar de artikelen in de kranten. Als Barthou niet overtuigd was, dat de open bare meening "de conferentie gunstig gezind was, zou hij niet teruggekeerd zijn. Hij zal alles doen voor het succes der oonferentie. Op een vraag van Lloyd George antwoord de Barthou, dat de Fransche regeering zich verzet tegen de bijeenroeping der ondertee kenaars van Versailles. Verklaringen van Barthou. Aan Engelsche en Amerikaansche journa listen heeft Barthou verklaringen gedaan betreffende het Fransche standpunt. Daarbij zeide hjj onder meer: Ai sluit Frankrijk zich in- beginsel bij België aan, het denkt er geenszins aan zich tegen Engeland te verheffen. Zulke verschil len van meening kunnen in een bepaalde kwestie tusschen vrienden voorkomen, maar dat belet hen geenszins samen eendrachtig voort te gaan. In elk geval willen de Fran- schen de eendracht handhaven. Aan den anderen kant moeten de Russen nu met ja of neen antwoorden, want er moet een einde aan komen. Het is onmogelijk de zaken op de lange baan te blijven schuiven, zooals nu al een maand het geval is. Indien zij een ontwijkend antwoord geven, zullen wij naar huis gaan. waar dringende zaken ons wachten. Ten slotte zeide Barthou dat een Euro- peesch garantie-verdrag tegen aanvallen niet mogelijk is zonder aansluiting van Rusland. Het Russische antwoord. Alles hangt thans af van het antwoord der Russen. Deze deelden mede, dat het niet voor Dinsdagavond of Woensdag zou worden overhandigd. Rijkskanselier Wlrth zou alle moeite doen om de Russen tot aanneming van urt. 7 (be treffende de gecanfiskeoruo eigendommen) te bewegen, daar anders de conferentie tot mislukking gedoemd ia. Volgens een bericht van de Bert. Ztg. a.M. zou echter het antwoord der Russen op art. 1 dat aan Sovjet Rusland propaganda verbiedt en erkenning der bestaande gren zen, zoomede neutraliteit ln Klein-Azië ver langt, zoo goed als negatief zijn. Lloyd George verklaarde aan de journa listen: Indien het antwoord te goeder trouw is en gegronde hoop geeft op een mogelijke oplossing, blijf te Genua ter voortzetting der onderhandelingen. Mijn onderhoud met Tgjitsjerin diende slechts ter toelichting van eenlge punten. Van het karakter van het ant- door NABEL BARNES—GRUNDY voer Nederland bewerkt door ELLY HART1NG. 46) „Geef me de oasette." „Dat doe ik niet; laat dat duivelsche mensch komen en zeur niet langer.'" Met dezen ertra onbeleefden uitval ver liet mijn echtgenoot de kamer ten tweeden male en weer leunde ik lachend ln de kus sens terug en kuste het leelijkste portret dat er van hem bestaat en waarvan ik het allermeest houd. En zoo heb Ik vandaar min of meer onder een wolk geleefd eett wolk, in den vorm van Dimbie'e gefronst voorhoofd. Doch het kan me niets schelen. Ik weet heel zeker, dat zij dadelijk verdwijnen zal als Jane Fairbrother door het hek toomt gestapt Hij zal juffrouw Fairbroter (of Jane, zoo als ik haar nu altijd in dachten noem) graag mogen lijdeni. Hij zslI er niets Ban kunnen doen. En Jane zal andere, nieuwe belangen ln ons leven brengen, eenl frissche» nieuwe atmosfeer, nieuwe ideeën, die voor ons bei- ïen goed zullen zijn. Ik ben erg bang een zelfzuchtige zieke te morden, die alleen maar aan zichzelf denkt, aan haar eigen pijn, haar eigen vermoeid heid. En als Ik bang ben voor mijzelf, hoe veel meer ben Ik het dan niet voor Dimble. VOORÓEELIG HEERLIJK VOEDZAAM woord hangt alles af, ook het non-agressie pact De Kleine Entente en Japan zouden Frankrijk steunen. Volgens de „Chicago Trib." (Parijsche editie) hebben Polen, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowiakije de Fransche regeering Zaterdag meegedeeld, dat zij hun ondertee- kening van het memorandum aan de Russen terugnemen, tenzij Frankrijk en België het aanvaarden. Japan, dat krachtig aan Frankrijk's zijde staat in de Russische quaestie, zou een der gelijke verklaring hebben afgelegd. In Fransche officieele kringen wordt ge zegd, dat deze mogendheden liet memoran dum teekenden ln de veronderstelling, dat Frankrijk en België van plan waren het te teekenen. De reden, dat zij hun handteeke- ning nog niet terugnamen is, dat zij nog een schikking verwachtten tusschen beide groepen. Het besluit van de Fransche regeering om België volkomen te steunen, gaf al deze mogendheden dadelijk aanleiding op hun stap terug te komen en de Fransche regee ring daarvan in kennis te stellen. Bemiddelingspogingen. Kanselier Wirth bemiddelt tusschen de Russische en Engelsche delegaties. Na zijn onderhoud met Lloyd George op Zondag trad hij weder in besprekingen met de Rus sen. Het gevolg daarvan was, dat Tsjitsjerin zich naar Lloyd George 'begaf. Het resultaat dezer besprekingen :zal waar schijnlijk cene wending in de Russische quaestie -beduiden. Wanneer Rusland tot toegeven geneigd is, rekent men ook bp toe geven van Frankrijk en België. Anderen kunnen reeds een zoodanige 'beslissing brengen, dat èf de conferentie zonder de Franschen wordt voortgezet óf dat zij door hun vertrek uiteengaat. Oredleten voor Rusland. Berlijn, 8 Mei. Berichten uit Genua zeg gen, dat daar het gerucht de ronde doet, dat Italië zal trachten op te treden als bemidde laar ln de kwestie van het Russische crediet. Sahanzer zou het plan hebben opgevat, het voorstel te ondersteunen, volgens hetwelk het Internationaal consortium, dat de oredie- ten moet regelen, slechts een gedeelte dezer credieten ter beschikking zou stellen van de Europeesche firma's, die bij den opbouw van Rusland betrokken zullen zijn. Een zeer be langrijk gedeelte zou echter rechtstreeks ter beschikking van de Russische regeering worden gesiuld. Deze zou daarmede de werk zaamheoen voor het herstel kunnen vervul- len.Dit voorstel bete>ekent een tegemoetko ming tegenover het Russische voorstel, dat Tsjitsjerin, naar men weet, in de laatste al gemeene vergadering der oonferentie recht- streeksche oredleten van regeering tot regee ring heeft gevraagd. De Russische petroleum. Naar de ,;New-York Herald" Zaterdag meldde, heeft de „Standard 011" verklaard, dat zij zich zal verzetten tegen elke uitslui tende concessie, die in Rusland zou worden voor de zleken-atiuosfoer om hem heen. „Het is onnatuurlijk," krijt het in m'n hart, „Dat een Jonge, sterk» man een voort- durend zwijgeude getuige la van hulpeloos heid en zwakte." Als lk mij tamelijk good voel en! in staat ben in alles om mij heen belang te stellen en kan glimlachen en gelukkig zijn, dón is het nog zoo erg niet; maar o, die dagen, als ik te moe ben om iets anders te doen, dan stilliggen, met m'n oogen gesloten 1 En die nachten, die lange nachten als ik te rusteloos ben om iets anders te doen dan ze wijd open te houden, als mijn hoofd geen rust kan vinden op de kussens en maar steeds zoekt naar een. koel plekje. Dat Is niet goed voor Dimbie om aan te moeten zien, dat kón niet goed zijn. Dan strekt 'hij! zijn koele sterke handen uit en legt me zachtjes op mijn zij, of keert het kussen om, of brengt eens verkoelende drank aan mijn dorstige lippen. Dan spreekt hij opgewekt tegen me, pro beert af en. toe zelfs een grapje te maken; maar o, wat moet zijn hart daarbij lijden! En eens al is de last nu nog niet zoo zwaar voor hem eens zal de dag komen1, dat hjj hem niet langer torsen kan en al ge tobd zal neervallen aan den kant van den weg. En dóórom zie ik dankbaar Jane's komst tegemet. Ik vreesde, dat de dagen in den tuin Dimbie lang en eentonig zouden gaan toeschijnen. Nu.zal er iemand bij ons zijn, een levendige persoonlijkheid, altijd opge wekt ent vol belangstelling 1° leven. TV heb in de couranten de scheepsberich ten nagesnuffeld om te zien, wanneer de Irrawaddy wordt verwacht. Ik heb lederen mogelijken en onmogelijken trein nagezien toegekend aan de Koninklijke Shell. Bed ford, de president van de Standard Oiü, heeft een onderhoud gehad met Hughes, den se cretaris van Staat, die de verzekering heeft gegeven, dat de Ver. Staten ln geen enkele overeenkomst zullen toestemmen, waardoor de Amerikaansche kapitalen van Rusland zouden worden uitgesloten." De „Liberté" verzekert, dat er een Russi sche tekst bestaat van het contract, opgesteld voor petroleumconcessies in Rusland aan de Shell, en p-uibliceert een vertaling van het contract. l'esKliplSflsohe stemming. Volgens een via Berlijn ontvangen be richt uit Genua, heerschte aldaar Zondag een pessimistische stemming. Lloyd Geor ge zou geen kans meer 4en een mislukking te voorkomen en verheelde dan ook zijn plan niet om spoedig naar Londen terug té kee- ren. Indien dit inderdaad zou gebeuren, zou toch eerst nog officieel worden vastgesteld, dat in de eerste plaats Rusland, en in de tweede plaats de Fransche regeering verant woordelijk zouden zijn voor deze misluk king. Van Fransche zijde zjegt men daarente gen dat Rusland de eenige schuldige is. Het antwoord van Rusland op het memorandum zou vol dubbelzinnigheden zijn, terwijl er van hen slechts een ja of neen verwacht werd ten einde een héldere toestand te scheppen. Van Itaiiaanschen kant worden do uiter ste pogingen gedaan om een mislukking te voorkomen. Het heet echter, dat Polen een voo- stel tot verdaging zfll doen. Polncaré, die aanvankelijk na den terug keer van Millerand in Frankrijk naar Ge nua zou vertrekken, heeft thans laten weten, dat hij dit plan heeft opgegeven. Verschillende berichten. De besprekingen van Barthou met de Duit- sohe delegatie zou niet doorgaan, daar de Ingezonden mededeellng. WAT BESTAND/ FABR1- EVER* TEGEN /KANTEN VAN om te ontdekken, wanneer ze aan kan ko men ln Plne Tree Valley. Amalia vertelde me, dat de logeerkamer kant en klaar ia en mooi genoeg om de ko ningin te ontvangen. slaande ramen, waardoor kleine roosjes naar binnen gluren), en luchtige zijden gor dijnen. Het lijkt me al zoo lang geleden sinds ik in die kamer was. Over een poosje, als ik me wat sterker voel, zal lk trachten Dimbie over te halen me eens naar boven te dragen.het zal zjjn een ontdekkingsreis in een! lang verge ten land. Ik ben er zeker van dat Amalia, zooveel als maar eenigszins mogelijk is, elk meu belstuk plat tegen den muur geplakt heeft. Ze heeft het land aan leuke hoekjes en zitjes. Volgens haar behooren de meubels net jes te staan en ordelijk als soldaten in- een rij. Als ze naar mijn bed kijkt, dat op mijn uitdrukkelijk verlangen voor het raam staat, zucht ze zwaar. Haar vinger jeuken dan om me terug te duwen tegen den muur. En dan praat ze over tocht en stijve nek ken en oorwormen, die een wandeling zul len ondernemen door het open raam vanuit hun geliefde clematis om haar zin te krijgen. Overal antwoord ik dan op: „Dat kan me niets schelen Amalia',, waarop zij dan fi guurlijk de handen van me af trekt, als zijn de het eenlge wat een verstandig mensch kan doen tegenover zoo'n dwaas, oontrari- Franschen bevreesd zouden zijn voor het ter sprake brengen der schadevergoeding. Volgens de Echo de Paris zou Lloyd Geor ge aan Wirth en Rathenau meegedeeld heb ben, dat Engeland van zijn aandeel in de vergoeding afziet. Uit Parijs wordt gemeld: Verscheidene Engelsche conservatieve ministers, met name Lord Birkenhead, hellen, volgens een bericht uit Londen, stellig over naar een toenade ring tot Duitschland. De omgeving des Ko- nings zou die strooming ook gunstig gezind zijn. De overdreven berichten ln de Lloyd George vijandig gezinde „Times" over uit latingen van den Engelschën eerste-mlnis- ter, waarbij deze o.m. verklaard zou hebben dat de „Entente cordiale" niet meer bestond, zijn door Lloyd George en in het Engelsche Lagerhuis ten sterkste tegengesproken. De Volkenbond. De Staten, die lid zijn van den Volken bond, zijn tegen 4 Sept. as. te Genève bij eengeroepen voor de derde Algemeene Ver gadering van den Bond. De commissie van herstel. Uit Parijs wordt gemeld: De vergadering van de su(b-commissie van de commissie van herstel, die 8 dezer moest samenkomen, Is tot den 2&en uitge steld, om Morgan gelegenheid te geven er aan deel te nemen. De redevoering, enkele weken geleden door Poinoaré te Bar4e-Duo gehouden, blijkt Inderdaad vooral de beteeken is van een drei gement te hebben gehad. Men ls hier tot overleg met Duitschland over de manier der aanstaande kwijting bereid. De „Humanité" verkondigt het als bewijs te meer, dat het .stijve" stelsel niet deugt. Bergmann, de vertegenwoordiger van de Kriegslasten- kommission, is naar Berlijn teruggekeerd. De commissie van herstel wilde hem niet ontvangen, maar eenige leden daarvan moe ten hem te woord hebben gestaan. De commissie als zoodanig verwacht een brief van de Duitsche regeering. Men zegt, dat ze wil voorstellen een internationale lee- nlng van op zijn minst 4 milliard uit te schrij ven, alsmede een moratorium van 4 jaar toe te staan. De Dujtschers zouden ln dien tijd hun schuld slechts ln natura voldoen en aldus hopen de financieel© en economische crisis in 15 jaar te boven te komen. De volgende week wordt minister Hermes hier verwacht. Als de commissie in het bezit is van het officieele antwoord, zal ze nader met de Duitschers overleggen. Naar gemeld wordt hebben de Engelsche leden der oommissie van herstel hun ontslag ingediend. FRANKRIJK. Eigendom of diefstal? Eigendom of diefstal? deze vraag plaatst de „Temps" iboven een artikel, waarin het verder de vraag stelt, waarom de bolsjewi- ken ln Mei 1922 aan de geaiieerde of onzij dige mogendheden de algemeene teruggave weigeren, waarin zjj reeds ln Augustus 191S tegenover Duitschland hadden toegestemd. Geen overweging van beginsel, meent het blad, kan deze veranderde houding verkla ren. Dus is er een zakenreden en voor de „Temps" Is die niet moeilijk te ontdekken. Zij wordt aangegeven in de door de bolsje wistische delegatie te Genua opgestelde me morie, waar gezegd wordt: „Het is overbodig hieraan toe te voegen, dat de terugkeer tot den particulieren eigendom, met het herstel" van de vroegere bezittingen binnen hun grenzen, voor de meeste takken van de groote industrie als petroleum, steenkool of electriclteit een ernstige belemmering zou zijn voor de opleving der productieve krach ten van Rusland en een snel herstel van zijn nationale economie". Met andere woorden, eerend schepsel, dat niet naar rede wil luis teren. Amalia is al evenmin met Jane's bezoek Ingenomen als Dimbie, ofschoon ze de ka mer duchtig heeft schoongemaakt. „Zij praat er over op de volgende manier: .Juffer Fairbrother zal u toch nle' aan kleed' M'frou?" „Natuurlijk niet" „En ze zal toch de denees nie" bestelle'?" „Wel neen. Je weet toch wel," met een sluw lachje, „dat i k de diners bestel." Even overwoog ze dit eni zei toen diplo matisch: „O, ja, neturelijk M'frou." „Dat dacht ik ook," kwam ik. Amalia keek me aan met een heilbotblik en vervolgde: „En ik wil der nie' in de keu- ke' hebbe' ronddraaie'." „Juffrouw Fraibrother denkt er niet aan in de keukeni rond te draaien. Juffrouw Fairbrother is niet gewend aan keukens en riolen en ovens." „O, naturelijk is ze een groote dame!" Arnalia's neus wees hemelwaarts. „Zij is geen groote dame, maar haar werk lag in een andere richting; zij is onderwij zeres, zij heeft mij onderwezen." t) Ik nam een krant op. „D&n weet ze ook nie' veel!" Ik weet zeker dat niet het minste plan had onbeleefd te zijn. „Dat hangt er van af wat je veel noemt," antwoordde ik. Ze wilde heengaan. Ik verlangde er naar hóór definitie van kennis te hooren. „Wat bedoel je met véél weten!?'" Ze keek me aan, afwezig. „Wet bedoel Je met te zeggen, dat juffrouw Ingezonden mededeellng. Afdaeling Heerenstoffen voor HEERENKLEEDING naar Maat. Laat daar Uw Heeren-Cottunm aanmeten. Speciaal adres voor Uw MARINE-UNIFORM, 40 o/0 beneden Iedere concurrentie aldus de „Temps", de sowjet-regeerlng wil de petroleum-bronnen, de kolenmijnen, de electrische fabrieken, die aan Belgische, Fransche en andere particuliere personen behooren, niet teruggeven, omdat zij zich voorbehoudt die eigendommen uit te leveren aan de groote trusten, die gesteund word au door andere buitenlandsche regeetlngen. Bereidt Lloyd George zich voor daarop zijn verkiezingsveldtocht te voeren? Men bedreigt ons, zoo besluit de „Temps met een financieel gevaar. Juist, dat dat ge vaar bestaat, maar de politiek "Mn Lloyd George heeft het in het leven geroepen. Het is een gevaar, dat het niet slechts op de Bel gische en de Fransche belangen, niet slechts op de belangen van zekere onzijdige naties gemunt heeft, maar ook op de belangen van de Vereenigde Staten. Moge het intijds door de regeering te Washington bemerkt wor den. President Millerand terug. Aan boord van het pantsersohip „Bdgar Quineit" is Millerand Zaterdagochtend omi acht uur te Toulom aangekomen. Tien Fransche divisies te moblllseeren voor SI Mei? De Fransche regeering heeft het bericht tegengesproken, dat de moibiliseering der lichtingen '18 en '19 te verwachten zou zijin voor een eventüeele 'bezetting van het Ruhr- gebied. De „Intransigeant" voegt aan- deze tegen spraak toe het natuurlijk te achten, dat Frankrijk zich reeds thans onledig houdt met voorbereidende maatregelen, imaar acht de veronderstelling 'belachelijk, dat daartoe mobilisatie van reservisten noodig zou zijn. Melding makende van deze woordeft van het Fransche blad, vraagt de Parijsche cor respondent van de „Franktf. Z." of de „In- transigeant" dan werkelijk niet weet, dat de ministerraad van 21 April, die zich bezig heeft gehouden met de voorbereiding van een eventüeele Fransche actie, het plan heeft gevormd daartoe tien divisies op oor-, logssterkte te brengen. Dit zou dan in de lijn vallen van de „Ac- tion francaise", die bij de bespreking van hetgeen geschieden moet, indien Duitsch land in gereke blijft, nadrukkelijk waar schuwde "tegen de methode van .petits pa- quets." Vermindering van salarissen van ministers, parlementsleden en hooge ambtenaren In de commissie voor de financiën uit de Kamer heeft de algemeene rapporteur Bo- kanovski het voorstel gedaan, gegeven den ernst van den flnancleelen toestand (het ontwerp-begrootlng voor 1923 wijst een ieflc-it van vier milliard aan) de salarissen te verminderen van alle minister», leden van het parlement en hooge ambtenaren. Over dit voorstel, dat bij de aanwezigen be grijpelijke emotie veroorzaakte, staakten ten slotte de stemmen, zoodat het verworpen was. Nader bleek trouwens, dat het, aange- IngMMuton mededeellng. Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Fosteria Maag- pillen. Prijs f 0.65 per flaoon, alom verkrijg- Falrbrother niet veel weet?" „Nou, ze weet nle' veel." „Goed," ik werd ongeduldig, „wat soort van dingen weet ze dan nlet'r „Ze weet niks nuttigs." „Amalia," vroeg ik wanhopig, „Je draait ln een kringetje rond." Ze sloeg h&aroogen op en bekeek het plafond. Ik probeerde nog eens: „Vertel me dan eens, wat Je niet nuttig vindt" „Lease' en kaarte' en berdure'." „Wat voor kaarten?" „Europa in rooie ink." „Je bedoelt de Briteche bezittingen." „Ja Amerika en. „Maar Amerika behoort niet aan ons," viel ik in. Ze sloot haar oogen om haar overgroote verveling uit te drukken, doch ik liet me niet afschepen. „Wat noem je nuttig?" „Perlitiemanne' uit een huis zette' as ze denke' da' ze der de baas zijn." O Mv' „Ik heb der twee uitgekrege'."' „Bij die, bij de Tompkinsen?" fluisterde ik. „De Tompkinse' ware' nè zoo netjes as u," kwam ze verontwaardigd. „O, neem me niet kwalijk." „Ze hadde' zalm een heele hoop." „De politie?" Toen het tot me doordrong hoe dom die vraag was, was ze er al uit. „Ik heb het over de Tomklnse', M'frou." „O, ja, natuurlijk." „Waarom zei u dan „perlitie"?"- „Een vergissing."

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1