1E11E1SCIEC01IANT Tweede Blad. gelegenheid tot Dineeren Pension WELLENS, Weststr. 45. VAM DINSDAG O MEI 1922. PLAATBELUTK NIEUWS. uiteret zuinig beheer van 'e lande gelden, zoodat de gelden, die op hoofdstuk oorlog der staatabegrooting zijn of worden toege- I staan, slechts in zooverre strikt noodig is I mogen worden gebruikt. I Voor ■'oorts wordt er in aangespoord tot sober heid bij het doen van voorstellen de organi satie of de begrooting voor een volgend jaar betreffende en deze moeten tot het strikt onmisbare beperkt Wijven. De heer G. J. Bggink, adj.-oomimles ter Inspectie Rijksbelastingen alhier, wordt met ingang van 1 Juni as. overgeplaatst naar Inspectie Rijksbelastingen te Arnheon. Maximum melkprijs. De voordracht inzake het stellen van een maximumprijs voor melk, in de vergadering van 4 April j.1. aangehouden, behoeft een nadere wijziging in verband met den dalen den tendenz die thans overal in den lande bestaat ten aanzien van den straatprijs voor melk. Onder opmerking, dat een literaprijs van 18 oent voor gewone en 18 cent voor ge pasteuriseerde melk voldoende mag heeten, stellen B. en W. voor de in bijlage 65, van 1022 afgedrukte verordening vast te stellen, met dien verstande, dat de ln artikel 1 ge noemde prezen worden vervangen door de volgende: 18 oent per liter voor melk. 18 oent per liter voor gepasteuriseerde of gesteriliseerde melk. Bloemententoonstelling. Het Departement Helder der tot Nut van 't Algemeen heeft gemeend de kinderen den lust en de liefde tot het kweeken van bloemen te moeten aankwee- ken en daartoe het initiatief genomen voor een bloemententoonstelling, die ln Septem ber zal worden gehouden en door de kinde ren zelf met hun bloemen en plantjes zal worden Ingericht. Het Departement heeft daartoe de hulp ingeroepen van de hoofden der scholen, omdat er natuurlijk zaadjes en stekjes aan de kinderen moeten worden uit gegeven. Jongens en meisjes, die er iets voor ge voelen, kunnen tegen betaling van 66 cent een kaart krijgen bij hun hoofdonderwijzer. Op die kaart ontvangen zij bij' den heer Van Amesfoort, Kerkgracht, 8 potjes met bloem- stekjes, 2 pakjes zaad, benevens eene hand leiding voor het kweeken dezer bloemen. In de potjes bevinden zich een begonia sernper- florens (altijdlbloeiende 'begonia), een fuchsia en nog een mooi bloempje met een geleerden naam. De pakjes zaad zijn van de dwergaster en het leeuwenlbekje. Deze vijf planten moeten door de jongens en meisjes worden opgekweekt, en wie er nu ln slaagt de mooiste plant en de fraaiste bloemen te krijgen, die is straks, in Septem ber, het heertje of het dametje. Want dan worden al die bloemen en plantjes tentoon gesteld, en dan w orden er voor de mooiste prijzen gegeven. Waar dat gebeuren zal en .velke die prijzen zullen zijn, wordt allemaal nog wel later bekend gemaakt. iDe potjes en de 'pakjes moeten tusechen 16 en 20 Mei bij den heer Van Amesfoort worden afgehaald, dus de heele volgende week. Kerk-Oanoerl Aanstaanden Zondagmiddag 8 uur zal lzi de Nieuwe Kerk alhier een concert worden gegeven door Mej. Gertrud Götzinger, so- Sraan^zangeres uit Bazel ((Zwitserland) en en heer R. G. Oreveooeur, organist te Enk- huizen. Een uitvoering, die ongetwijfeld veler belangstelling zal trekken. Het mag toch een groot en niet genoeg te waardeeren voorrecht heeten, dat deze kunstenaars op hun tournéo ook onze plaats bezoeken. Hoe wel ln ons land nog eene onbekende, heeft Mej. Götzinger in het buitenland reeds veler harten veroverd door haar mooi geluld en sobere, ongekunsteld* voordracht. Verleden Jaar werkte zij' bij een Kerk-Concert te Naar- den mede, waaraan zij zulk een groote wtH- dlng wist te geven, AÖc Waden zijn dan ook vol lof over haar optreden en spreken van een bijzondere bekoring, die van haar zang uitgaat, waardoor de hoorders geheel onder den Indruk van het gezangen lied komen. Ook hare benoeming aan net Conservato rium te Zürloh, waaraan onze meesternzan- ger Joh. Messohaert verbonden is, geeft ons waarborg voor haar groot kunnen. De heer Oreveooeur behoort tot de vader- landsohe organisten, die zich in een bijzon dere reputatie mogen verheugen. De orgel concerten door hem ln de zoo beroemde Westerkerk te Enkhulzen gegeven, hebben een vermaardheid verworven en trekken des zomers van heLnde en verre bezoekers. Een zeer Interessant programma la voor dit oonoert samengesteld. De Wllscms „Gekocht en betaald". Naar aanleiding van het groote suooes, dat de Wilsons hier onlangs hébben behaald •met bovengenoemd pakkend tooneelspel, zal genoemd gezelschap hier nog één enkele opvoering geven van dit nieuwe successtuk der Wilsons, waarmede zij thans weer een triomftocht maken door heel Nederland. De voorstelling zal plaats hebben op as. Zon dag In „Casino". BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Kopenhagen. Men meldt uit Kopenhagen: Minister van Karnebeek te Genua. Zuinig beheer van 's lands gelden. .De Minister van Oorlog heeft, naar wij wmem-eiK tot de autoriteiten van de land- macht een aanschrijving gericht, waarin de noodzakelijkheid betoogd wordt van een De salarissen van het rijkspersoneel. De Telegr. verneemt omtrent het onder houd, dat Vrijdagmiddag een deputatie uit den Bond van Rijkspersoneel met de minis ter van financiën heeft gehad over de sala risverlaging, nog het volgende: Bij monde van den heer Perdok, voorzit ter van de Centrale van Vereenigingen van van Personeel in Rijksdienst, werden aan den minister de twee volgende vragen ge steld: le. Is het juist, wat in De Telegraaf is medegedeeld omtrent de komende salaris verlaging van 10 pet., wat wel is tegenge sproken, maar op een zoodanige wijze, dat ruimte overblijft tot twijfel, nu ook de Haag scihe oorrespondent van de Telegraaf zijn bericht staande houdt, dat de regeering de salarissen zal verminderen? 2e. Ligt het in de bedoeling van de re geering alvorens tot salarisverlaging over te gaan, daaromtrent advies te vragen aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg en op dat advies te wachten? De minister wenschte op de eerste vraag het antwoord schuldig te blijven en eerst de interpellatie-Ketelaar in de Tweede Kamer af te wachten. BIJ die interpellatie is het zijn voornemen, zooals hij aan de deputatie ver klaarde het rijkspersoneel omtrent rijin plannen ln te lichten. Op de tweede vraag antwoordde de minister, dat hij zoo noodig het advies van de centrale commissie zou in winnen. Opheffing rijksbetaalmeesters. Naar wij vernemen, bestaat bij den minister van financiën het voornemen, om de kan toren van de rijksbetaalmeesters mri ingang van Januari 1928 op te heffen. De dienst za" waarsohijnlljk gedeeltelijk naar de ontvan ger van registratie, gedeeltelijk naar den postgirodienst worden overgebracht. Kwaadwillige valsche geruchten. Alsof de toestand hier te lande nog niet- moeilijk genoeg is, rijm er blijkbaar indivi duen, die zich niet ontzien, te trachten, in troebel water te visschen door pogingen tot het verspreiden van totaal onjuiste berich ten, met geen ander doel, dan om te trachten het publiek te aiarmeeren. Een dergelijke snoode poging is gistermiddag door den een of anderen oplichter in het werk gesteld, maar gelukkig in de kiem gesmoord. Het ,JTbl." schrijftWij- werden opge scheld door iemand, die beweerde, dat wij met de Bank-As&ociatie spraken, en ons ver zocht, te willen mededeelen, dat deze instel ling heden hare betalingen zou staken. Tiet bericht kwam de Redactie al dadelijk volkomen ongelooflijk voor, met het oog op den steun, dien deze instelling enkele dagen geleden van een krachtig ban-ksyndicaat heeft gekregen en waardoor, naar gemeld werd, het voortbestaan der zaak was verze kerd. Zij heeft het daarom raadzaam geacht, de directie der Barik-Assooiatie op te bellen, die, zooals men verwachtte, mededeelde, dat van het bericht geen woord waar was. Men heeft dus blijkbaar met een schandelijke poging te doen, om onrust te stoken. Het Ingezonden Mededeathifl. van f 1.26 tot 11.50, van 's avonds 5'/2 tot 7 uur. Ook Diners thuis te bezorgen. die kunnen werken, enkele guldens 's jaars jetalen. Militieplichtagen zullen van beta- ing zjjn vrijgesteld. Overwogen wordt beperking van haven- uitgeven, waardoor een voordeel wordt ver kregen van circa 2 miilioen. heeft gemeend, de politie van dit feit ln kennis te moeten steden, ten einde zoo mogelijk den verspreider van dit valsche be richt op te sporen. De belastingen te Gorlnehem. De aanslag van de gemeentelijke 'inkom stenbelasting te Gorinohem over 1922—28 zal vermoedelijk V» lager zijn dan over 1921 —'22. Men sohijnt door het vertrek van vele odo Ingezetenen in den Raad tot het it te rijn gekomen, dat er zeer veel moet en kan worden bezuinigd. Uit het bouwbedrijf. Uit Groningen wordt gemeld: De werkstaking in de bouwvakken is Maandagmorgen uitgebroken. Het aantal stakers Is nog niet precies op te geven; men raamt hun getal op 900. Niet enkel de mo derne, maar ook de christelijke en katholieke en federatieve bouwvakarbeiders staken. Op de werken, waar de werkgevers de loonsver laging nog niet hebben ingevoerd, wordt doorgewerkt. De oorzaak van de staking is hierin gelegen, dat de patroons de loonsver laging hebben ingevoerd, terwijl de onder handelingen over een loonsverlaging tus- sohen de hoofdbesturen der 'betrokken par tijen nog hangende zijn. Onder buitengewone belangstelling ls Maandag ter-aarde-besteld de axbeider H. 1'anitjee, die de vorige week bij het posten ln het houtbedrijf door een werkwillige Uit Zevenhuizen is doodgestoken. Vertegen woordigers van veertig arbeiders-vereenl- glngen volgden met omfloerste banieren den rouwstoet, die door de muziek van ,J)oor het Volk voor het Volk" werd voorafgegaan. Aan het graf werd gezongen door de Pioniers. Een twintig kransen en bloem stukken vertolkten de hulde van de vereeni- gingen aan den gevallen kameraad. De timmerlieden aan alle bouwwerken te Veendam hebben den aibeid gestaakt, toen hun werd meegedeeld, dat het weekloon met 5.40 was verlaagd. Uit het houtbedrijf. De Federatie van Timrmerpatroons in Friesland heeft aan de houthandelaren, ge organiseerd in den Houtbond Friesland, te kennen gegeven, dat zij, indien zij doorgaan met het leveren van materiaal aan niet-aan- gesloten patroons, door de Federatie voor een .bepaalden tijd worden uitgesloten van verdere leverantie. Men meldt uit Sas van Gerit aan de „Msb Vrijdagmiddag is door middel van aan plakbiljetten den stakenden arbeiders aan de Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot Vervaardiging van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische producten te h>as van Genit bekend gemaakt, dat de directie heeft besloten, dat allen die het werk op 2 Mei jJ. hebben neergelegd, als protest tegen een in te voeren loonsverlaging van 20 pCt, en van dien tijd tot wederaanmelding, uiter lijk Woensdagavond 8 Mei, geen gebruik hebben gemaakt, als ontelagen zijn te be schouwen. Het aantal der aldus ontslagen werklieden bedraagt ongeveer 800. Uit hot houtbedrijf, De losse personeel en van W. Pont en Dekker te Zaandam hebben geweigerd de houtschepen te lossen tegen de 10 pet. loons verlaging. De vaste personeelen hebben be sloten, wanneer rij voor dat werk worden gesteld, dat werk te weigeren, Spoorwegreizigers-tarievm. De hoeren mr. H- van de Rivière, te Gro ningen, Joh. Bkhard Bos, te Gronirigeii, J. Buttinger, te Groningen, J. N. Mulder, te Gtou/w, S. Lezer, te Assen, dr. H. Schaap- veld, te .Maastricht, en L. A, Stofkoper, te Middelburg, hebben als afgevaardigden van ruim 40 vereenigingen, organisaties en lichamen in de provincies Groningen, Fries land, (Drente, Limburg en Zeeland, »«ti de Tweede Kamer geschreven: dat rij ten zeerste getroffen zijn door de luchthartigheid, waarmee ln het begin van dit Jaar een nieuw reizigers-tariefsysteem ten nadeele van die provincies en eronder dat de volksvertegenwoordiging gehoord is, op onze spoorwegen is ingevoerd; dat zij noch in een onderhoud imet de directie der Ne derlandsche Spoorwegen, noch in een onder houd met den minister van waterstaat, noch in het antwoord van dezen minister op de vragen van het Kamerlid, den heer Hermans, een voldoende verklaring van deze plotse linge verandering van bedrijfspoliüek heb ben kunnen vinden; dat zij dan ook van mee ning zijn, dat deze plotselinge afschaffing van elke degressie in. do spoorwogreizigers- tariafpolltlek een ingrijpen in de economi sche positie der exoentrisohe streken van ons land en een benadeeling van die streken oonstitueert, die zeer verwerpelijk is en h. i. zeker niet had mogen worden ingevoerd zonder dat de volksvertegenwoordiging daarin 'gekend was en zonder dat de betrok ken streken gelegenheid gekregen hadden tot het kembaaT maken van hun bezwaren dat over deze maatregelen dan ook een diep gaande verontwaardiging bestaat in de be trokken streken, die zich stellig zal uiten in een krachtige actie, en die ook in de volks vertegenwoordiging weerklank moge vin den in den wensch, dat op deze ernstige ver andering van eoonomlachen koers onmid dellijk worde teruggekomen. Zij verzoeken aan de Tweede Kamer, te bevorderen, dat de maatregelen tot afschaf fing van de degressie in het apoorwegreixi fers-tarlef, zoowel door wijziging van de llometer-berekening ais door herstel van d© kllometerkaarten, zoo spoedig mogelijk wor den opgeheven. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het 'Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 6 Mei in Nederianc uitgesproken 60 faillissementen tegen 84 dezelfde week van het vorige Jaar. Vain 1 Januari tot en met 5 Mei 1922 922 faillissementen tegenover 687 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. OOST-INDIK. Amerikaansche belangstelling voor de Indische financleele politiek. De Amerikiaansohe regeering droeg den consul te Batavia op, nauwgezet do begroo tlngspolltiek en de bezuinlgingspolitiek van de Indische regeering na to gaan ln verban met Indische leeningen in het bultenlaik De Aanerlkaanache oonsul heeft dlenevol- ns verzooht aan de Indische regeering, em toe te staan de begroetingsstukken in te zien voornamelijk betreffende 1928. Een nader bericht meldt, dat de Ataeri kaansche oonsul verklaarde, geen instructies te hebben ontvangen tot het nagaan van1 de Indisohe begroeting. Het departement van financiën verklaarde, dat er geen sprake is van 'bedreiging. Intussohen staat vast dat de Amerikaanaohe oonsul een geregelde ver binding niet het departement van financiën onderhoudt en eveneens, dat hij inzage krijgt van het Indische begrootlngsontwerp 1928, indien dat zal rijn gepubliceerd. Communistische actie op Ternate ontdekt. Op Ternate is een oommunistlsche aotio ontdekt, die naar vertuidt ten doel had het verwekken van een opstand op dertig Aprl Op het eiland Makian zou een heilstaat ge sticht worden. Zware straffen zijn reeds vastgesteld voor verschillende ambtenaren. Het plaatselijk bestuur van de communistische vereeniging te Ternate is in preventieve hechtenis ge steld en met leiders van de communisten gevankelijk naar 'Makasser overgebracht. De communistische onderwijzer Smit is bij de actie betrokken en is daarom naar Makasser overgeplaatst. Nieuwe belastingen ln Indlë. Bestrijding van den heerendlenst De „Indische Courant*' meldt, dat ver schillende nieuwe belastingen worden over wogen oa een vuurwapen-belasting. Bin nenkort is te verwachten], dat op bepaalde hoofdplaatsen op Java, Madoera en de bui tengewesten een inlandsche verponding za worden ingevoerd. Men zal waarschijnlijk met de invoering beginnen op 1 Jan. 1923, De opbrengst wordt geraamd op 1 miilioen. De inlandsche verponding zal worden heven op woonerven, waarop Inlandsch ritreoht wordt uitgeoefend, dat thans door een loonrente wordt getroffen. De primitieve belasingheffing in den vorm van heerendienstvorderingen moet principi eel ten spoedigste verdwijnen, waarna zal worden! ingevoerd een ge-unificeerd hoofd geld, en een werkbaarheidsbelasting wordt geheven, waaraan Europeanen en Inlander» GEMENGD MHUWte Een geheimzinnige Inbraak. De justitie heeft Zaterdagnamiddag huis zoeking gedaan ten huize van den heer Ag- steribbe, den directeur van de Beursbank te Amsterdam. Aanleiding tot deze huiszoeking was niet in de eerste plaats de Zondag ten huize van dën heer A. gepleegde inbraak. De gebroeders Grootveld, die thans hl ar rest zitten ter zake van de inbraken aan het Museumplein, het WeteringpLaptsoen en de Emmalaan te Amsterdam, moeten zich heb ben uitgelaten dat zij een aantal effecten^ die zij eenige jaren geleden bij een inbraak in de Vossiusstraat hebben ontvreemd, aan den heer A. hadden verkocht en dat deze ien eenigen tijd geleden aangezocht had' in overleg met hem een inbraak in zijn woning en scene te zetten. De heer Agsterilbbe ontkent hetgeen de gebroeders-Grootveld hem ten laste leggen. Effecten, afkomstig van de inbraak 'in de Vossiusstraat, rijn te zijnen huize niet ge vonden. De zaak wordt steeds ingewikkelder. Er is ook nog geen enkele aanwijzing in welke richting de dader van de inbraak van Zon dag moet gezocht worden. Schoener vermist Sedert 20 Maart heeft men niets vernomen van den motorschoener Waterploeg, kapitein H. Sioot, uit Delfzijl, die een lading, tarwe van Rëdvig naar Stettin zou vervoeren en uiterlijk 26 Maart te Stettin moest aankomen De kapitein was met vrouw en drie kinderen aan boord. Moord. Zondagavond is te Geldrop zekere Johan Maas in een vechtpartij doodgestoken. De verslagen© was vader van drie kinderen, Drie verdachten zijn gearresteerd. Ernstig motorongeluk. Zondag heeft in do Haarlemmermeer een erhstig motorongeluk plaats gehad. De heer J. Anchelon, automobiel- on motorhandelaar in de Kuiperstraat te Amsterdam, reed met z]jn motor ln de richting Hoofddorp. Zijn vrouw had plaats genomen op de duo-ritting, Even vóór genoemd dorp is de motor over den kop geslagen, waarschijnlijk door hen springen van den voorband, althans déze band is later op den weg, los van het wie gevonden. De heer Anchelon en zijn vrouw sloegen van den motor af. Beiden worden ernstig ge wand gevonden en naar Hoofddorp gebracht, vanwaar zij naar het Wilhelminagasthuis zijn vervoerd. De jonge vrouw was inmid dels overleden, de heer Anchelon was Maan dagmorgen nog buiten bewustzijn. Zijn toestand ls ernstig, maar, naar wij ver nemen, behoeft voor zijn leven niet te wor den gevreesd. Ongeluk motorrijwiel. Zondagmiddag is te Glanerburg de 28-ja rige zoon van den rijwielhandelaar Ter Meu- len, die een motorrijwiel met zijspanwagen beproefde, met dit rijwiel in volle vaart tegen een huis gereden. Ter Meulen, die met he hoofd tegen den muur vloog, werd met totaa" verbrijzelden schedel per auto naar Ensche de vervoerd, terwijl De Leeuw, die in den zij spanwagen zat een been brak. beiooning zal terugzenden. De winkelier is op de mooie beloften niet ingegaan. Gevonden. In de buurt vani München is het lijk van een ma» uit het water opgehaald. Men meent .n den doode den onlangs verdwenen justiz- rat dr. Gaensler te herkennen. Men zal zich de opzienbarende verdwijning van dezen ïoogstaanden man, die om anderen te hel pen al te zware financieele verplichtingen op zich had genomen, nog wed herinneren. Gedood. Uit Madrid wordt gemeld, dat een bekend stierenvechter, Gronero geheeten, daar gis teren door een stier doodgedrukt is tegen de omheining van de arena. Het moet een afzichtelijk schouwspel geweest zijn en Gr©- nero's lijk was wreedelijk verminkt. Bplonnage. Te Reval is Vrijdag een leider der com munisten, die zich aan spionnage schuldig had gemaakt, terechtgesteld. Voor zjjn dood bekende hij uit Rusland drie vierhonderd duizend Estlandsche roebels per maand te hebben ontvangen, welke het Russische ge zantschap Of een speciale koerier hem uit betaalden. Een veelbelovend Jongmensch. De Beriijnsche correspondent van de „Daily Chronicle"1 meldt aan zijn blad, dat oen zestienjarige jongste bediende van een bank te Neurenberg Donderdag j.1. een merkwaardigen diefstal heeft gepleegd, Toen de meeste bedienden in de middag pauze naar huis waren gegaan, wist hij zich egang tot de safe te versohaffen, waar hij zijn zakken vol propte met 8060 francs aan Zwitsersch bankpapier, zeventien biljetten van duizend francs, duizend biljetten van vijftig dollar, tien Fransohe bankbiljetten van duizend francs en Italiaansoh bankpa pier ter waarde van 1600 lire. Niet tevreden met dezen buit, die bij de tegenwoordige wisselkoersen een waarde van ongeveer 'n millioeni mark had, nam de hebzuchtige jongeheer ook een mlllioentje kronen mede. Toen de employé's weer aan het werk gingen bleek al spoedig, dat de jongen en hot bankpapier vermist werden. Onmiddel lijk werd de politie met het gebeurde in ken- Doodgeschoten. Bij een poging, ooj mokk ognnc naar ons land smoK kelen, is, naar Wolff uit Keulen meldt, een Nederlander op Duitsbh gebied' door een tolbeambte doodgeschoten. Betrapt Terwijl een groot aantal menschen Zondag middag op het Beursplein te Rotterdam wachtte op den uitslag van den wedstrijd Holland—België, meende oen zakkenroller zij n slag te kunnen slaan. Naast hem stom een in burger gekleede rijksveldwachter, te Rotterdam wonende. De zakkenroller meen de een buitenman voor te hebben, die vo aandacht den uitslag verbeidde. Op den lin kerarm droeg de dief een Jas en danronder door tastte hij in den zak van den rijksveld wachter. Hij had diens portefeuille.reeds te pakken, toen de politieman hem bij de pol sen greep en aan twee agenten overleverde, De op heeterdaad betrapte zakkenroller een goede bekende van de politie. Diefstal met braak. Een oaféhoudster, wonende aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, bewaarde in een kast een kistje, waarin zich, behalve f 12.000 aan effecten, 240 aan geld, een tasch met neen lorgnet en een zilveren beugel een go Zondagavond, toon de vrouw zich ln bel portemonnale met oonlg geld bevonden. oafé bevond, heeft iemand met een looper de deur van de boven het oafó gelegen woning geopend, die een ingang heeft vanaf de straat. Hij heeft vervolgens met een beite de kast opengebroken en het kistje meegeno men. De dader moet Iemand geweest zijn die met de huiselijke omstandigheden der be woonster op de hoogte was. Hij heeft zie geen moeite gegeven ergens anders in he"i vertrek naar dingen van waarde te zoeken. Een raadsbesluit Wegens voorgekomen wanordelijkheden heeft de gemeenteraad van Lichtenvoorde besloten, in het reglement van orde der raadsvergaderingen de bepaling op te ne men, dat het den raadsleden gedurende de zitting verboden is te vloeken, bastaard woorden te gebruiken en onwelvoegelijke taal te bezigen. Klokslag acht Uit een brief uit Kristiania: „Het is acht uur en het is nog zoo licht, dat ik schrijven kan. Alle klokken luiden. Dat beteekent dat er nu geen) kinderen meer op de straat mogen zijn- De Spaansche schatgraver. Ben winkelier van den Goudschenweg te Rotterdam heeft van den bekenden Spaan- echen schatgraver-oplichter een (brief ont vangen, waarin hem verzocht wordt 800.000 francs te zenden naar Baroelona, welk geld de briefschrijver, die zich wegens faillisse ment in de gevangenis 'bevindt, hem na ont vangst van de 800.000 francs met een ruime te nis gesteld, doch 's avonds laat was zij er nog niet in geslaagd, den Jeugdigen boos doener te pakken te krijgen. Eigenaardige doodsoorzaak. Te New Haven in Conneoticut stierf dezeij dagen in het ziekenhuis een werkman aan hersenvliesontsteking, veroorzaakt doordien de kiemen van een haverkorrel, welke in zijn oor was terechtgekomen, tot in de hersenen waren doorgedrongen. De medische wereld heeft er perplex van -gestaan. Eenige dagen geleden klaagde de man over oorpijn. Zelf haalde hij toen een haver korrel un zijn oor, met een lange loot eraan. Zijn oorpijn bleef niettemin- Hij ging toen naar een specialist. Zijn oogappels waren toen reeds vergroot, zijn nek stijf geworden en weldra openbaarde zich slaapziekte bij hem. Een deel van het ruggemerg werd nog weggenomen-, echter zonder baat Vijftien Jaar onder de kannibalen. Vijftien jaar geleden is juffrouw Beatrioe Grimshaw uit Engeland naar de Zuidzee- eilanden vertrokken, om daar onder wilden te leven en zij heeft dat gedaan. Met vele ervaringen is zij nu in Engeland terugge keerd voor een verlof van een paar maan den, maar met het vaste 'besluit om terug te gaan. Meestal heeft zij onder manschen- etende stammen geleefd; vooral in Nieuw- GKiinea. In de' streken, die 'geen blanke vóór haar betreden heeft, tiert het kannibalisme welig. Het nemen van iemands leven gaat onder de inboorlingen niet voor een ernstig misdrijf door en de Iblanke overheid is wel gedwongen, hier rekening mee te houden. Alleen indien een blanke vermoord wordt, of indien een inlander er niet al te brengen is, wordt hij gestraft. In het binnenland le ven de kannibalen ongehinderd en de reizig ster raakte er zoo ge/wend aan, dat zij hun doen ais vanzelfsprekend ging beschouwen. Zij kent de recepten voor de beste wijze van bereiding van menschenvleeaoh. In een deel van het land ls een steenen ovem, zes voet lang, uitgegraven in1 een bergwand, die be stemd ls voor het braden van menschen. De bewoners van het eene dorp vallen wel die van een, ander aan, de gevangenen worden eerst vreeselljk gefolterd en dan opgegeten. Een manier is, dat men bij het slachtoffer de oogen uitsnijdt en het levend ln een ketel op drie pooten braadt. Soms worden de been deren vooraf stukgeslagen of wordt het lijk ln een stroamende rivier gelegd1, om het vleesch malscher te maken. Het vreemde is, dat de kannibalen buiten gewoon goedgemanlerd zijn en in alle op zichten voortreffelijke werkkrachten rijn. Men kan niet uit hen -krijgen, of zij 't kanni balisme als oen soort van ritus beschouwen dan wel het beoefenen, omdat zij verzot zijn op menschenvleeaoh. Juffrouw Grimshaw gelooft, dat zij er veel van houden. Maar de inboorlingen laten er zich niet over uit, niet omdat zij zich scha men, maar omdat zij denken, dat de ander bevooroordeeld is en hen toch niet begrijpt. Het merkwaardige is ook, dat sommigen van de slechts te inboorlingen van het land ln het geheel geen menscheneters zijn. In dien men naar hét effect moet oordeeien, kweekt het kannibalisme een beter type. De inboorlingen hechten veel aan toovenarij en de occulte vermogens die zij verschaft. Zij houden er een soort van hoogeechooi voor toovenarij op na, waar men het vak in twee jaar leert. Er zijn toovenaare, die vergiftige slangen in het haar kunnen dragen en ze af kunnen richten, om menschen te bijten, wanneer zij ze in huis loslaten, en zelfs is het mogelijk, een slang een bepaald persoon te laten bijten. De toovenaar zorgt dan, dat hij een kleedingstuk van dien man krijgt en went de slang eraan dat als iets onaange naams te beschouwen. De toovenaar neemt zijn afgerichte slang uit het haar en legt haar op het bed van hét slachtoffer, met het gevolg, dat het dier den man bijt. Juffrouw Grimshaw gelooft, dat de toove- naars alles van hypnose afweten. Zij doen ook aan tafeldans niet een beeld in den vorm van een alligator, roepen geesten op en zien blauwe lichten. Dit gebeurt in het gebied van de Golf van Papoea. Vrouwen leven er als slavinnen, doen ai het zware werk en hun mannen dooden haar naar goeddunken. Zij worden uitgehuwelijkt voor een (bepaald aantal varkens. De bladen vernemen, dat de Koningin der Nederlanden in het laatst van den zomer een bezoek zal brengen aan Kopenhagen en aan de Nederlandsche tentoonstelling alhier, welke in Juli geopend wordt. Het Ned. Correspondentiebureu bevestigt het dezer dagen vermelde bericht, dat de heer Van Karnebeek, Minister V&n Buiten- landsche Zaken, zijn vertrek uit Genua voor- loopig heeft uitgesteld. Massa-ontslag.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5