IELDERSCUEC111ANT Heeren- en Kinderkleeding G. BRAM LAGE, Tweede Blad. WERKELIJK GOEDKOÓPE Weststraat - Helder. ZIE DE ÉTALAGES. toronips tot bwtniilinp ihr TuMosi. VAN ZATERDAG 20 MEI 1922. plaatselijk nieuws. koopt men bij Enorme sorteering. Prima qualiteiten. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor- loopig machinisten-diploma de heer J. Moen, alhier. Koninklijk bezoek. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin jn 'laatst der maand Augustus of begin Sep tember onze gemeente bezoeken, ter gelegen heid van de onthulling van het Marine-mo nument. De Kamerverkiezingen. Voor zoover thans bekend, laten wij hier onder de Lijsten van candidaten volgen, die door verschillende partijen in den kieskring Helder zullen worden ingediend. Vrijheidsbond. Kieskringen Amsterdam, Helder, Haarlem, Leiden. 1. Mr. H. O. Dresselhuys, 's-Gravenhage; 2. Mr. J. Gerritzen, 's-Gravenhage; 8. K. Cz. de Boer, Assendelft; 4. P. Otto, Bloemendaal; 5. Prof. Mr. B. D. Eerdmans, Leiden; 6. Mevr. WelmoetDyserinck, 's-Gravenhage; 7. D. de Boer Dz., Stompetoren; 8. Dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 9. Mej. L. O. A van Eeghen, Amsterdam; 10. Mr. J. EL L. Bergsma, Am sterdam. Eerste algemeene lijst. 1. Abr. Staalman, Amsterdam; 2. M. van der Hout, Naaldwijk; 3. B. Niewold, Amster dam; 4. S. Postma, Emmen; 6. G. J. Bok horst, Amsterdam; 6. Mevr. A. E. van Braam HouckgeestSchroot, 's-Gravenhage. Tweede algemeene lijst. 1. H. ter Hall Rijswijk (Z.-H.); 2. Dr. G. J. Wychgel, Hilversum; 3. A. S. J. Femandes, 's-Gravenhage; 4. P. Goedhart, 's-Gravenha ge; 6. M. Joëls Jr„ 's-Gravenhage; 6. J. van Gelderen, Boskoop. R.K. Rijkskieskring „Helder". Kieskringen Helder en Haarlem. 1. Mr. J. B. Bomans, Haarlem; 2. Ch. L. van de Bilt, Helder; 3. Mr. P. Retjmer, Hil versum; 4. Mevr. S. L. G. BronsveldVi- tringa, Hoorn; 5. A. B. Michielsen, Haarlem; 6. Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar; 7. A. J. Loerakker, Schoten; 8. B. Veltman, Heilo; 0. P. Heilker, Hoofddorp; 10. Chr. Janssen, Amsterdam. Christen-democratische Partij. Voor alle districten. 1. A. P. Staalman, Amsterdam, Lid Tw. Kamer en gem. raad; 2. J. H. Staalman, Hel der. Lid Prov. St. en gem. raad; 3. H. O. Car- ton; Amsterdam, Bureau-chef griffie rechtb.; 4. L. van den Berg, Assen, Handelsagent; Ij. H. Visser, Sn eek, Evangelist; 6. A. Hak- voort, Urk, vischhandelaar en lid gem. raad Sociaal-democratische Arbeiderspartij Kieskringen Helder en Haarlem. 1. J. E. W. Duys, Zaandam; 2. Th. van der Waerden, Amsterdam; 3. O. Thomassen, Bus- sum; 4. J. Westerhof, Alkmaar; 5. F. van Meurs, Amsterdam; 6. A. de Vries, Zaandam; 7. Mevr. C. de BieTiemens, Overschie; 8. B. W. Binnendijk, Wormerveer; 0. Mevr. M. H. MiedemaZondervan, Amsterdam; 10. A. W. Michels, Helder. Anti-revolutlonalre Partij. Kieskringen Amsterdam—Helder. 1. O. Smeenk, Arnhem; 2. Mr. V. H. Rut- gers, 's-Gravenhage; 3. F. V. Valstar, Naald wijk; 4. Chr. van den Heuyel, Nieuw Vennep (Haarl.meer); 5. D. L. Harms, Hoorn; 6. P. Bergmetjer, Weltevreden (Java); 7. G. Baas Kz., Amsterdam; 8. Mr. P. E. Briët, Leiden; 9. J. Porte, Amsterdam; 10 J. Schouten, Rot terdam. Chr.-Hlstorische Unie. Eerste Lijst. 1. Mr. J. Schokking, Leiden; 2. Jhr. Mr. D. J. de Geer, 's-Gravehage; 8. Dr. J. Th. de Visser, 's-Gravenhage; 4. J. R. Snoeck Hen- kemans, 's-Gravenhage; 6. J. Weitkamp, Hardenberg; 0. B. J. Gerretson, Rotterdam; 7. J. A. Bakker, Menaldum; 8. Mej. Mr. C. F. Katz, Amsterdam; 9. J. M. Krijger Jr., s-Gravenhage; 10 H. W. Tilanus, 's-Graven- bage. Tweede Lijst. 1. Dr. O. W. Th. Baron van Boetzolaer van Dubbeldam, do Bilt; 2. Jhr. Dr. J. W. H. Rut- gera van Rozenburg, Baarn; 8. Dr. H. J. Lo- vink, s-Gravenhage; 4. Jhr. Mr. D. E. van Lemnep, Heemstede; 6. H. van Boeljen, Voor- r>ura?i' Xr' Tlmniers, Klundort; 7. Jhr. W, i A ®:Dravenhage; 8. J. Knoppers, Mep- i Nahuijsen. Utrecht; 10. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, Rhenen. Vrijzinnig-democratische Bond. D- F. Merchant, Scheveningen; 2. Mr» B* Bakker—Nort, Groningen; 8. Mr. P. J- *G™™nbage; 4. Th. M. Ketelaar. Amsrterdam, 5. F. E. H. Ebels, Nieuw-Beerta; 6. P. Nol tong, Amsterdam; 7. D. Kooiman, Purmerend; 8. H. B. Berghuijs, Utrecht; 0. J. J. T. Spaargaren, Aartswoud; 10. J. Kooi man, Amersfoort. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize opnieuw aanbesteed het bouwen van een dienstgebouw bij de begraafplaats en het maken van Ijzeren hekwerken bij den toe gang tot de begraafplaats. Hiervoor waren de volgende biljetten ingekomen (voor het dienstgebouw exclusief het schilderwerk): Gebr. Smit, Helder 19750,firma Star- renburg Boerdjjk, Helder J 19890,T. Grike, Helder 19980,—; G. Lastdrager, Hel der 19887,—; H. Riemers, Helder, 20570; A. v. d. Wouw, Helder 21450,A. Krij- nen, Helder 24735,—; D. de Zee, Helder 29166,Schilderwerk: M. Kaleveld, Hel der, 1149,—; 8. Schellinger, Helder, 1280,—; A van Pelt, Helder 1290,—; Gebr. de Boer, Helder 1338,Het ma ken van een Ijzeren hekwerk: Gebr. Smit, Helder, 1670,Gebr. van Pelt, Helder, x ^lom- Helder, 1980,—; p. Ks f 2022-40; V. d. Zee Zoon, Medemblik, 2300.—. Drankbestrijding. De tijden voor de drankbestrijders zijn sleciht De intense aotie, zooals die vóór den oorlog gevoerd werd, ligt vrijwel vleugellam, de vereemgingen bestaan nog, doch naar bui ten bemerkt men van het bestaan weinig of niets, kortom, het is de dood in den pot. Wij zullen niet nagaan welke daarvan de oorzaken zijn, wij willen er liever op wij zen, dat de eerste dagen althans daarin ver andering komt De drankbestrijdersver- eenigingen zijn gewend elk voorjaar een z.g. „blauwe week"-«ctie te voeren, dat is een propaganda gedurende eene week ten be hoeve van de geheel-onthouding. Dit jaar staat deze propaganda in het teeken van de plaatsüjke keuze. Die „blauwe week", uitgaande van het Drankweercomité, dat is een comité samen gesteld uit de besturen van de plaatselijke vereenigingen voor drankbestrijding, en dat een kleine subsidie van gementewege ont vangt voor haar mooie werk, die „blauwe week" gaat dan Hemelvaartsdag,, dat is dus volgende week Donderdag, in. Alsdan zal des middags om 8 uur op het terrein naast het Bondsgebouw een openlucht-meeting plaatshebben, waar een tweetal sprekers zullen optreden* een van de neutrale ver- eendglngen, een van de christelijke bonden» Welke dat zijn zullen, is nog niet bekend. Wellicht zal ook een zangvereeniging zich bij deze gelegenheid doen hooren. Overigens bestaat de propaganda uit het doen aanbrengen van reclamedoeken in de stad, terwijl een wagen zal rijden met propa gandamateriaal, dat verspreid zal worden door de gemeente. Wellicht zal ook nog een praalwagen kunnen worden ingericht, doch hieromtrent worden nog nadere mededeeiin- gen gedaan. Als nu het weer een beetje ophaalt, kan het daar Donderdagmiddag nog wel gezellig worden op dat terrein, dat van vroegere openiuchtmeetings wel bekend is. Helders' Mannenkoor. Het mannenkoor „Kunst en Broederschap" te Amsterdam heeft ter gelegenheid van zjjn 10-jarig bestaan een concours georganiseerd, dat 20 en 21, 27 en 28 Mei en 10 en 18 Juni in het Concertgebouw te Amsterdam wordt gehouden en waaraan een groot aantal veree- nigingen, mannen- en gemengde koren, mede doen. Het concours wordt hedenavond half 8 doer burgemeester de Vlugt geopend, waarna het eerst optreden de 3e afdeeling mannen koren. Onder de 13 mededingende koren is ook onze plaatselijke Vereeniging „Helder's Mannenkoor", onder leiding van haren direc teur, den heer A. J. Leewens. Als verplicht nummer moet worden ge zongen een compositie van den heer L. C. Keereweer op tekst van Selly de Jong, ge titeld „De Wonderbloem", terwijl het vrije nummer gecomponeerd is door Jac. Bonset, eveneens op woorden van Selly de Jong („Tehuis"). Als mededingende vereenigingen vindt Mannenkoor vereenigingen tegenover zich uit Rumpen, Zeist, Bussuni, 's Gravenhage, Schoten en Amsterdam. Als wy onder de directeuren namen vinden als die van Jac. Galesloot, P. v. de Roovaart, Otto 4e Nobel, A. Wolthers, Th. van Zutphen, e. a„ dan begrijpt men, dat het „Helder's Mannenkoor" niet gemakkelijk zal vallen, te minder omdat er voor de 13 mededingende vereenigingen slechts T prijzen zijn. Nochtans is de vereeniging, die reeds een drietal prijzen behaalde (Amsterdam 1897 4e prijs 3e afd.), Alkmaar 1906 3e prijs A 3e afd. en Amsterdam 1908 6e prijs 8e afd.) vol goeden moed. Gisterenavond werd in „Casino" de generale repetitie gehouden, waarvoor ver schillende belangstellenden waren uitge noodigd, en welke dan ook door verscheidenen werd bijgewoond. Beide nummers werden tweemaal gezongende zang maakte over het geheel een goeden indruk, hoewel het tenor materiaal zwak was. Daarentegen waren onder de bassen verscheiden goede krachten, zoodat daarmede een goede klankschoonheid werd bereikt. Nuanceering en tempo's zjjn bij den heer Leewens natuurlijk in goede handen, maar ten opzichte van het materiaal staat hij natuurlijk vrijwel passief. Alles zal o. i. dan ook afhangen van de mededingende koren. Op zoo'n concours tellen nu eenmaal alle invloeden mee en het was jammer, dat men niet wat goede tenoren kon „huren", zooals te doen nu eenmaal gebruikelijk is, want, zooals gezegd, is dit wel het zwakste punt. Zoo'n hooge b valt om den drommel niet mee. Intussche.n, onze beste wenschen vergezellen „Mannenkoor"! Een slecht figuur zal de Ver eeniging zeer zeker nlst maken. „Morgen rood' dat de volgende .week zingt in de 2e afd. Gemengde korsn, heeft het heel wat gemak keiijker, omdat daar het aantal mededingende vereenigingen kleiner ls en dus de kans op een prijs, zelfs hU minder prestatie, heel wut grooterl Dat de leden, man voor man, hun beste beentje vóór zullen zetten, staat wel als eeu paal boven water. Uu een welgemeend „Veel succes 1" vergezelle hen. Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek". Aan het Jaarverslag 1921, aooals dat in de ledenvergadering van Dinsdag 10 dezer is goedgekeurd (zie ons vorig nummer) ontlee- uen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1921 740 en op 1 Januari 1922 905. De bezoekers van onze Leeszaal hebben kunnen opmerken, dat alle planken thans met boeken gevuld' zijn. Er moet plaats ge maakt worden voor nieuwe. En de tijd is dus gekomen, dat bet huis naast ons ge bouw er bij getrokken wordt. De huurder zal in den loop van 1922 de woning verlaten en dan zal het huis, na bekomen verlof van het Gemeentebestuur, in gebruik genomen worden. Uit het finantieel verslag citeeren wij: Heel kort nadat ten vorigen jare de be grooting was vastgesteld bereikte ons het bericht, dat het rijkssubsidie met 7 zou worden verminderd. Voor onze leeszaal stel lig geen aangenaam bericht, waar het steeds moeite kost om optimist te blijven bij het zoeken van even/wicht in exploitatie. De contributies gingen weer (normaal) vooruit. Vat u de haakjes? 't Is maar van welk standpunt men de zaak beschouwt. Re gelmatig groeit het ledental en het contri butiebedrag aan. (Doch men kan ook het nor male van den groei ontkennen, zoolang er nog zoo'n reusachtig verschil bestaat tus- schen hetgeen de leeszaal aan de Heldersche ingezetenen verschaft en de materieele ver- Ingezonden mededeellng. goeding, waarmee zij te dien opzichte mee- nen aan hun verplichtingen te kunnen vol doen. De kinderbibliotheek neemt ook toe, zou zich nog wel meer kunnen ontwikkelen, als er maar geld genoeg voor beschikbaar kon gesteld worden. Uitgaven. Niet zuinigheid, als steeds, het wachtwoord, doch nu: beknibbelen, waar mogelijk. Bij enkele posten mocht het ons gelukken wat uit te sparen. Dat bij andere de begroo ting moest worden overschreden, was niet anders dan gebiedende noodzaak. Maar nog een andere kwestie kwam in het geding. De uitbreiding van de stichting noopte tot het bijtrekken van het belendende woonhuis en om zoo mogelijk de schuld niet te vergrooten, moest voor noodzakelijke bre king en verbouwing een bedrag worden opzij gelegd. Begrooting 1922. Het ontwerp van het vorige jaar moet enkele noodzakelijke wijzi gingen ondergaan. Van het rijkssubsidie weten we helaas maar weer, dat dit nog verder omlaag gaat en dus mochten we het oude oijfer niet hand haven. Ook een vereeniging onttrekt voor een be duidend' bedrag ons baar steun. Hopende, dat andere vereenigingen hierin een aanspo ring mogen zien tot vergrooting van subsi die, is voor dit jaar die post slechts met een deel van den tegenvaller verminderd. De andere oontributieposten meeneni we iets te mogen verhoogen, maar daarnevens achten we het noodzakelijk bij de gemeente aan te kloppen om ten minste een kleine ver hooging van subsidie. En toch-moeten we dan nog een nadeelig saldo overlaten van' 459 gulden. De uitbreiding der boekerij vraagt beslist uitbreiding van personeel, benevens verhoo ging van enkele andere posten; als meubilair en administratie. De gewijzigde begrooting 1922 sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 10840. Hierop is geraamd aan contributies een bedrag van ƒ8950, aan apdere inkom sten 425, voor bouw en uitbreiding is ge reserveerd 1015, terwijl voorts, zooals op gemerkt, een nadeelig saldo van 460 ge raamd moest worden. De uitgaven zijn ge raamd op 1200 voor gebouwen, 700 voor exploitatie (verwarmingonderhoudyetc.), 3760 voor salarissen, 2200 voor boekaan- schaffing, 1450 voor katalogus, uitleen apparaat, bindwerk, etc., f 450 voor huishou delijke administratie. De ontwerp-begrooting 1923 is in totaal opgemaakt tot een bedrag van 10125. Verslag directrice. Hoewel het aantal mannelijke bezoekers dit jaar niet zoo hoog was als in 1920, steeg daarentegen het aan tal vrouwen, dat de Leeszaal bezocht. Waar om ook niet? De Leeszaal heeft óók voor de vrouw „Voor elck wat wils", en de meeste bezoeksters komen dan pok, na éénmaal een rustig uurtje In de Leeszaal te hebben door gebracht, meermalen terug. Op drukke uitleenuren is het echter on mogelijk geregeld het aantal bezoekers aan te teekenen', zoodat het totaalcijfer veilig nog wat hooger geraamd mag worden. Aan 18 personen van 1618 jaar werd een bewijs van toegang tot de Leeszaal verstrekt. De bibliotheek heeft in 1921 een groote verandering ondergaan. De bestaande Nuts- biibllotheek werd ondergebracht bij die der Leeszaal, zoodat vanaf Januari boeken voor volwassenen alléén werden uitgeleend aan leden van de Leeszaal en niet meer zooals vroeger romans van 't Nut tegen betaling van 2 ct. verkrijgbaar waren. Door aankoop van de bibliotheek van het Algemeen Militair Tehuis kon in het tekort aan romanlectuur worden voorzien; nu deed zich echter de moeilijkheid van een tekort aan ruimte voor. Op alle mogelijke denkbare plaatsen werden boeken geborgen on vele tijdschriften moesten naar den zolder ver- hulzen. wat natuurlijk voor een goeden gang \an zaken niet direct bevorderl ik la. WH liepen echter binnen kotten tijd het huls naast de Leeszaal ln gebruik te kunnen ne men en hierdoor een betere uitleenruimte en boe kon berg plaats te verkrijgen. D© voorraad studieboeken werd wxywel door aankoop als door schenking niet vele mooie werken verrijkt. De kinderbibliotheek gaat nog gestadig vooruit. Op Woensdag- en Zaterdagmidda gen is de toelaop van kinderen soms zoo groot, dat ze als haringen in een ton op el kander gepakt staan. Maar voor t begeerde boek willen ze ibest even in de knel staan! Jammer, dat we hier nog geen kinderlees zaal hebben met vertelmiddagen. Maar wie weet, in de toekomst 1 Het verslag maakt verder melding van verschillende schenkingen. Uitgeleend werden in 1920 I6106 romans, 3449 studiewerken en tijdschriften, 16287 kinderboeken, totaal 86492. In 1921 waren deze cijfers resp. 19049, 5355, 18991, 43395. De leeszaal werd in 1920 bezocht door 14373 mannen en 1663 vrouwen, totaal 16036 be zoekers; in 1921 door 13086 mannen en 2431 vrouwen, totaal 15517 bezoekers. Op 31 De cember 1920 omvatte de bibliotheek 2885 banden, op 31 Dec. 1921 6035. 0 0 9 Wij ontvingen voorts de maandelijksche opgave van de directrice. In de maand April werd de Leeszaal be zocht door 1316 mannen en 288 vrouwen, totaal 1603 personen. Uitgeleend werden 390 studieboeken, 1979 romans en 1869 kinder boeken, totaal 4228 banden. De navolgende werken werden aange- schflft Uit den Boogaard: Paedagogiache uitzich ten; Gerlo: De oude schuld; Jansen: Ge schiedenis der wijsbegeerte, dl. 2; Kant: Kritik der reinen Vernunft; id.: Kritik der Urteilskraft; Madook: De tragedie van den mensch; Penning: De geuzenkapitein; Smit, v. d. Vaart: Herman Lotze; Stendhal: De abdis van Gastro; Stokvis: Van wingewest naar zelfbestuur in Ned.-Indië; Stratton Por- ter: Een dochter van het land. Ten geschenke ontvangen: Van Thijn: Leerboek der Stereometrie; Wisselink: Natuurkundige vraagstukken; Versluijs: Vlakke driehoeksmeting; Hofdijk: Ons voorgeslacht, 0 dln.; Muré: Bijbelsche geschiede ais; Maturin: Zelfkennis en zell- beheersching; Berthe: De Goddelijke verlos ser; Morawski: Bij het meer van Gènève; Shakespeare: Works; Frenoken: Piiatus; Krabbé: Handleiding v. h. teekenen en schil deren.; De Coster: De huwelijksreis; Schaep- man: Aya Sofia; von Kotzebue: Ausgewahlte Lustspiele; Adama van Scheltema: Hoe het morgenrood van Italië in nacht verkeerde; ren i»ave: Leerboek der Aardrijkskunde; Kruger: Gedenkschriften; v. d. Lasa: Leid draad voor schaakspelers; de Coulevain: Sur la branche; Tovote: Mutter! Vuertheim: Grieksche letterkunde; Fenelon: Les aven- tures de Télémaque; Dubois: Choix de lec- tures franpaises; Deelman: Kleine Lautlehre; Bakker: The modern English; Gerth van Wijk: Beginselen plant- en dierkunde; Streuvels: Een beroerde Maandag; Zahn: Menschen; Onderstroom; Deutsches Fami- lienblatt, 3 dln.; Hecker: Klassiscb woorden boek; Van Tilburg: Moeder en kind; de Vigny: Servitude et grandeur; Horn de Gast: Leerboek der plantkunde; id.: Leer boek der dierkunde. Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Opleiding Nijverheidsonderwijsakten en Schooldiploma's. Namens het Bestuur, der Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken" wordt het volgende onder de aandacht gebracht van ouders en verzorgers, welke een toekomst voor hun dochters en pupillen zoeken. De nieuwe Onderwijswet voor de Nijver heidsscholen opent 'n.L door het instellen van nieuwe akten van bekwaamheid, welke recht geven als leerares aan een Vakschool voor Meisjes geplaatst te worden, een moge lijkheid! voor meisjes om zich een flinke eer volle positie in de maatschappij te verwer ven; een positie, welke, door haar eigenaar dige eischen, zich volkomen aansluit aan de psyche van de vrouw, waardoor deze zich met groote voldoening aan haar taak kan wijden. Wij bedoelen de akten Na, Nq en Nr, verder diploma's voor „hulp in de huishou ding" en „huishoudster". De eerste akte Na geeft het recht les te geven in lingerie- en costume-naaien aan de lagere klassen der Nijverheidsscholen. Deze akte, te behalen op 21-jarigen leeftijd, ver- eischt 3 speciale opleidingsjaren, die dus met het 18e jaar kunnen aanvangen. Maar Vóór dien tijd moet een goede grond gelegd zijin, waardoor een vooropleiding noodzake lijk wordit. Waar de leerlingen voor de opleiding van 2 kanten kunnen zal ook die vooropleiding tweeledig moeten zijn. Ie. De leerlingen der Vakschool, die van •pl.m. 1316-jarigen leef tijd de Vakschool bezochten en daarna ruim voldoende een ge tuigschrift behaalden, moeten vóór hun Ie opleidingsjaar bijgewerkt worden in de vak ken van algemeene ontwikkeling. 2e. Zij, die komen van H. B. S. of U. L. O. Scholen en dus geen vaardigheid bezitten in de practische vakken (naaien, knippen, verstellen, teekenen, stol versie ren, strijken) moeten dit gemis vóór hun le opleidings jaar inhalen. Hiervoor wordt ongeveer één jaar vóórstudie vereischt. Leervakken voor de akte Na, lingerie en oostumenaaien, verstellen, knippen en pa- troonteekenen, stof versieren, teekenen, strij ken, warenkennis, gezondheidsleer, boek houden, opvoedkunde, onderwijsleer, reke nen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis, vreemde taal. Met deze akte kan aan onze scholen een salaris" behaald worden van 1950—2950 (na 16 dienstjaren), eventueel met 4 of 8 standplaatsaftrek. Ook over de opleiding voor de middelbare akten Nq of Nr, lingerie- of costumenaaien (salaris f 23508350), waarvoor waarschijn lijk enkele centrale scholen zullen worden aangewezen, zou bij gebleken animo, nog in overleg kunnen getreden worden met be trokken autoriteiten. Opleiding „hulp In de hulshouding". Leer tijd 2 jaar. Hiervoor kunnen worden toegelaten leer lingen van minstens 15 jaar, die met goed gevolg voldoend lager onderwijs genoten nebben. Het onderwlls omvat de volgende vakken: huishoudkunde, koken, wasehbeliandcllng, knippen, naaien en verstellen van eenvoudig onder- en bovengoed, stofversleren en tee kenen, gezondheidsleer, huishoudkunde (Uieor. ged.), voedingsleer, en warenkennis, boekhouden en hescliuvlugsgesohledents. Opleiding huishoudster Hiervoor kunnen ln uanmerklng komen zij, die voldoend U. L. O. onderwijs genoten hebben; leeftijd 17 Jaar, leertijd 2 jaar. Behalve de vakken, genoemd onder „hulp in de huishouding" tevens „natuurkunde en scheikunde". Met dit diploma kan men geplaatst wor den als hoofd der keuken of linnenkamer in ziekenhuizen of andere inrichtingen, op een salaris van 1200—2000. met kost en inwo ning. Een opleiding „schooldiploma costume naaien" is reeds aan de school verbonden (leertijd 2 jaar na den 3-jarigen cursus). De ouders of verzorgers van meisjes, die in deze richting wellicht het terrein van hun werkzaamheden zoeken, worden dringend verzocht, zich vóór 15 Juni op te geven op de spreekuren (zie de advertentie in dit blad) of schriftelijk aan de directrice, die gaarne alle verdere inlichtingen verschaft. Rectificatie. Bi) de verordening inzake den maximum prijs der melk was de heer van Os een der raadsleden, die zich tegen het voorstel van B. en W. verklaarde. De verordening werd aangenomen met 12 tegen 7 stemmen, doch in ons verslag is helaas 's heeren van Os' naam uitgevallen als tegenstemmer. De lezer zal bemerkt hebben, dat ook slechts zes na men door ons zijn genoemd. Wij herstellen bij deze de fout door den mgeaacMtan Het Consultatiebureau le geepend lederen Bagaadmven 7—8 uur 'a avonda, In de voor malige 8teda-Apothaak naeet het Zlekenhuie. Oo naait koatelooe. M. J. W. RIENKS, Dlreoteur heer van Os alsnog als tegenstemmer te noemen. VriJn-Dem. Bond. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende eene lezing van mr. Marchant op Maandag a.s., deelen wij mede, dat verzuimd is in die ad vertentie te vermelden* dat er vrij debat is. E.S.O.N.A. De Esona annonceert een goedkoop boot tochtje op Hemelvaartsdag naar Bergen en Schoorl. Verdere bizonderebeden per adver tentie. Wlnkelnlenws. Uit een advertentie ln dit nummer blijkt dat de firma 8. J. PrinB Oo. hedenavond 91/» uur haar verbouwden winkel Kanaalweg 175/176 (zjg. Kruisweg) heropent. De zaak betreft speciaal fijn kristal, koper, poroelein e.d. luxe artikelen. Naar wij vernemen geeft, de onlangs op gerichte, tooneelvereeniging „DA.V.O." haar eerste uitvoering in de a.a kermisweek. Alsdan zal worden opgevoerd „Kosthuis Büller", blijspel in drie bedrijven. De officieele datum zal per advertentie worden bekend gemaakt. De kroegzangeres. Zondag wordt in Casino" door de Verean. Amsterd. Tooneelisten onder diraetie van den Heer Joh. Lemaire, de bekende schrijver der Amsterdamsche schetsen welke in het Rozen- theater werden opgevoerd, een voorstelling gegeven van het boeiende werk „De kroeg zangeres", een drama uit het Parljsche Apachen- leven, welk stak door dit gezelschap uitste kend wordt vertolkt en waarin Mevr. Lemaire de titelrol vervult. Voor deze volksvoorstelling zijn de entree prijzen zeer laag gesteld en wordt geen belas ting of auteursrecht geheven De toeloop zal zeker groot zijn. RAADSO VERZICHT. De discussies in den gemeenteraad van 'jj. Dinsdag leverden een voor insiders uit gezocht menu aan pikante en voedzame scho tels op. 't Begon al dadelijk met het hors d'beuvre varié van het abattoir. Dat zaakje was na zorgvuldige voorbereidingen, na mi nutieus afwegen van de verschillende ingre diënten, en met toevoeging van het noodige zout, klaargestoomd door het College, en de Raad had maar te slikken. Dan ziet! de Hel dersche slagers, de verzenen slaande tegen de prikkels, kwamen in verzet en zeidien: geen abattoir dan over ons lijk! En de heer Adriaanse, tezamen met zijn collega's De Zwart en Verstegen, trok aan de kuiten, en zeide den volgenden avond tegen de raads leden: wij doen niet meer .mee met zoo'n abattoir! Toen riepen ze allemaal: hoera 1 leve B. en W., dat wil zeggen, de heer Van Breda riep dat. En ijlings namen ze toen de rest van de voordracht aan. Nu was die abattoir-geschiedenis ook wel een beetje erg duur. Want de heer Haan had nu wel een berekening opgezet om aan te toonen, dat de ontvangsten en uitgaven elkaar vrijwel dekten, maar de praktijk uit andere gemeenten leerde, dat zoo'n abattoir steeds een scheepje van bijleg was voor een gemeente. En de slagers, die van zoo'n abat toir en wat daaraan vastzit, last en onaan genaamheden vreesden, hadden aangeboden hun slachtplaatsen in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet, zoodat er alles te zeggen was tegen de voordracht, en het van wijs beleid getuigde, dat te elfder ure het voorstel werd teruggenomen. De overige, aan de voordracht annexe voorstellen, wer den aangenomen. Van het Levensmiddelenbedrijf was over gelegd' een rekening en verantwoording, die echter slechts liep over het laatste jaar. Hoewel het indertijd in hoofdzaak de heer Staalman was, die hiernaar gevraagd had, achtte deze heer het thans niet noodig op deze afrekening terug te komen. Uit den aard der zaak gaf zij over de gestie van het hedrllf van den aanvang af geenszins een beeld, alleen van het laatste jaar was een gespecificeerde rekening en verantwoording, die zelfs nog tot een klein saldo voor de ge meentekas had geleid. gend voorstel tot onderhand» •oho aanbesteding van het ultlwggeren van hot Heldersche Kanaal werd het tweede pi kante schoteltje opgediend. Waarom hiervan geen publieke aanbesteding gehouden? vroeg de heer Van Os, en verschillende leden slo ten zich bU deze woorden aan. Ken uitvoe rige discussie ontstond; B. en W. zetten uit een hoe de zaak zich toegedragen had. Van eene opzettelijke bevoordeeling ln deze was geen sprake. De zaak was, dat de firma, aan wie thans de gunning voorgesteld werd, de Amsterdamsche firma Visser, eene prijsop gaaf van het werk had gegeven, die beneden de raming bleef. Daar deze firma dit werk jaren geleden ook had uitgevoerd tot volle tevredenheid en beschikte over het noodige klein-materiaal, wilden B. en W. het haar gunnen. De Raad wilde dit ook wel, maar vond het verkeerd, dat het niet bij openbare inschrijving was gegaan. Het College er kende de juistheid van de gemaakte opmer kingen, wees echter op het gevaarlijke om nu nog een aanbesteding te houden. Overi gens is het mysterieus genoeg, waarom juist dit belangrijke werk bij onderhandsche aan besteding moest gaan. Tenslotte werd het voorstel op verzoek van den heer Grunwald verdaagd. De heer Schoeffeleniberger, die blijkbaar uiterst ge voelige neusvleugels heeft, ontdekt nog steeds minder lieflijke geuren in ons kanaal; de heer Adriaanse, grover bewerktuigd, niet. Wij ook niet. Het kanaal is reukeloos. De heer Schoeffeleniberger noemde dit een „bio logisch moment". Wat een biologisch mo ment is, weten wij niet, maar mooi gezegd was het. Het derde pikante schoteltje was de voor gestelde wijziging van het tapvenbod gedu rende de kermis. Ten vorigen jare is, zooals men weet, een „droge" kennis ingevoerd. Nu

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5