Reeds lang was daarvan sprake; thans blij ken deze wagens, naar in de laatste Gemeen teraadszitting werd medegedeeld, dan toch besteld te zijn. Haast wordt er evenwel niet mee gemaakt en de uitvoering van deze nieu wigheid, die vanzelf moet leiden tot het ont slag van een aantal tram-conducteurs zal *?iet e*'r<ier ljlaats hebben'dan jn 1924. Uit dit simpele feit trekken zij, die overal „de politiek" achter ruiken, dadelijk de conclusie, dat de Gemeentelijke Heeren bever eerst de nieuwe Gemeenteraadsverkie zingen achter zich willen hebben, alvorens over te gaan tot een maatregel, die onder -Ie Gemeentelijke „werknemers" natuurlijk veel kwaad bloed zal zetten. Hebben deze poli- .'iTirv6wi" 1^"laa*"water Z(**enden onge- Ingaande 1 Juni 6.20. ontmoette deze verordening ibij Qed. Staten bezwaren, omdat oaarin betrokken waren de inrichtingen, die met voor bet puibliek toe gankelijk waren, sociëteiten e. d. Hierom trent is een uitspraak van den Hoogen Raad uitgelokt, die oen eisch niet ontvankelijk verklaarde. B. en W. haoden de verordening in dezen geest gewijzigd. Nu wilde de heer Van Breda, zeer tereent, bij de vijf kennis- dagen óók nog den Zondag betrekken, maar die behoort niet meer bij oe kermis, en naar de meening van den heer De Zwart zou dit niet mogen geschieden. Men kon niet de tapvrijheid van een gewonen, buiten de ker mis vallenden dag, aanranden, zeide de wet houder; ^aarom niet, zeiae hij er niet bij. De beer otaalman ging nog verder. Deze heer betoogde, dat z. i. de gansche verorde ning ongeldig was, en hid-i een warm plei dooi voor oe intrexk.ng ervan. Voor iemand, oie gaarne als drankbestrij der, ook in den Raad, poseert, d.e zelfs, meenen wij, >een der voormannen is in het hier ter stéde bestaande Drankweercomité, werd' hier al een heel zondêrlinge politiek gevoerd. Zelfs al zou het waar zijn, wat de heer Staalman beweerde wat wij overigens ontkennen dan nog moet hem dat geen aanleiding zijn hierop de aandacht te vesti gen van de belanghebbenden. Het zal wel1 waar zijn, dat er op ergerlijke manier clan destien wordt geschonken en gedronken, maar dat is zaak van de politie, en de plicht van den heer Staalman is dan de politie op haar plicht te wijzen. Maar om nu maar te zeggen: het geeft u miet, uw verbalen zullen niet worden toegewezen, zoodat al dadelijk de sociaal-democraat Boogaard zeggen kon: laten we dan de heele verordening maar in trekken, dat is een politiek, die voor iemand, die voor drankbestrijder wil door gaan, niet door den beugel kan. Tenslotte beriep de heer Staalman zich notabene op een uitspraak van zijn neef Abraham Staal man, dp man, die in de Kamer de 'belangen vertegenwoordigt van de vergunninghou ders. De wijziging van de verordening is door de meexderheid van den Raad aangebracht, maar de heer Staalman had zich tijdens de stemming verwijderd: hij durfde blijkbaar de consequenties niet aan. Bij het nu volgend' voostel (een paar an dere slaan wij' over) inzake de samenstelling van de stembureaux was door mevrouw Van der Hulst een felle phiiippica ingediend te gen de houding, die het College in deze aan genomen had. In die stembureaux waren namelijk alleen mannen benoemd, en me vrouw Van der Hulst voelde zich daardoor terecht ten zeerste gegriefd en diende dan ook een protest in. Wij staan ten volle aan haar zijde: wij vinden het niet in den haak, dat men zelfs niet eens de beleefdheid had haar van de zienswijze van B. en W. in ken nis te stellen. B. en W. wilden aan de vrouw 'het vermoeiende en dikwijls vrij taaie werk van de stembureaux besparen. Maar dat neemt niet weg, dat zij toch het vrouwelijke raadslid, dat zoo goed een raadslid als de overigen, op precies denzelfden voet diendien te behandelen, en haar hadden moeten pol gen. En o. i. kon de manier, waarop mevrouw Van der Hulst's protest ontvangen werd id'oor het College, niet dooT den beugel. 'De tijden van de ridderlijkheid jegens de vrouw zijn wel lang voorbijl „Een vrouw is anders dan de man", zei de heer Verstegen. Inder daad! Daarna de melkprijs. Ja, die melkprijs! Herhaalde malen was door mevrouw Van der Hulst in den Raad' aangedrongen op maatregelen teneinde tot een lageren melk prijs te komen. Tenslotte was, reeds in Maart, door het College een prijs vastge steld, die evenwel, voor de behandeling in den 'Raad, niet kon worden gehandhaafd, omdat de melkprijs zich toen in dalende lijn bewoog. De voordracht werd1 toen ingetrok ken. Thans was een nieuwe prijs bepaald. Begrijpelijk was het, dat de Raad wat huive rig was hier in te grijpen. De heer Staalman stelde een juister redactie voor voor de res taurants en verlofzaken. Zooals de verorde ning thans geredigeerd was, zou elke melk boer, die voor de toonbank melk verkoopt, al dadelijk buitan dan maximumprijs vallen. Men zal nu de in de Drankwet toegepaste redactie volgen. Do heer Van Breda en met hem eenige andere hoeren waren van mee ning, dat het niet wel aanging in dezen de melkprijzen vast te stellen. Dat was een on geoorloofd ingrijpen in het' vrije bedrijf. En mevrouw Van der Hulst, de geestelijke moe der van deze verordening, durfde de conse quenties niet aan, en.... was verdwenen', toen het op stemmen aankwam 1 O, imevrouw 1 Onze ridderlijkheid zie boven verbiedt ons u daarvoor te.kapittelen. Maar uw heeru- gaan mxakte een onaangenamen indruk In den raad. De voordracht werd tenslotte aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Welke gevolgen dit zal hebben, weten wij niet. Wij vernamen al, dat de melkboeren van' plan zijn den maxi mumprijs aan hun laars te lappen en Zater dag a.s. dag van In-werklng-tredlng der verordening doodeenvoudig den gewonen prijs van 15 cent te handhaven. Maar het publiek denke eraan, dat het niet meer dan 13 cent behoeft te betalen, en houde daar aan vast. De rest moet de gemeente dan maar uitvechten met de melkslijters en den boe renbond. Wij willen onzerzijds hier wel ver klaren, dat naar onze meening de houding der slijters wel ietwat verkeerd beoordeeld werd in den Raad. Deze mensehen hebben weliswaar een tamelijk hooge winstmarge, maar hun omzet is beperkt, en hun wlrst is over 't geheel allesbehalve overdreven. Voor zoover wij den toestand beoordeelen kun nen, is het daarentegen juist d» organisatie der boeren, die een hoogen pr'is handhaaf de. Er waren destijds wel melkboeren, die de melk voor heel wat minder wilden leve ren dan de door den Boerenbond vastge stelde prijs, doch dit werd steeds door dien Bond tegengehouden. Het is in hoofdzaak de Boerenbond, die den prijs hooghoudt. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 20 Mei: Uitvoering Mandolineclub „Ars et Laber". Casino, 8 uur. Openluchtspelen Gymn.Wer. „O. K. K." Sportterrein Bolweg, 2 uur. Zondag 21 Mei: Tooneelvoorstelling „Ue Kroegzangeres". Casino, 8 uur. Maandag 22 Mei: Openbare Vergadering Vrijz. Kies vereeni ging. Spr. Mr. Marchant. Casino, 8 uur. Woensdag 24 Mei: Openbare Vergadering S. D. A. P. Spr. O. Thomassen. Casino, 8 uur. Aan Mevr. Teune opgegeven: Maandag 22 Mei: Vergadering Mij. Nut van 'V Algemeen, Nutsspaarbank, 'sav. 8 uur. Dinsdag 28 MeiVergadering Onderoffie.- Ver. „Ons Belang", Mil. Teh., Spoorstraat, 8 uur. Voor Rusland. Ingekomen bij mevr. de Boer—Jongkees, van mej. T. J. B. en Yes 1. BINNENLAND. De Marinewerf te Amsterdam. De leden van de Vlootcommissie, de hee- ren W. F. N. Hugenholtz, J. R. Snoeok Hen- kemans, A. P. Staalman, J. v. d. Voort van Zijp en Ch. L. v. d. Bilt hebben Donderdag met de adviseerende leden der commissie een bezoek gebracht aan het Marine-etablisse ment te Amsterdam. Zij werden door de verschillende autoritei ten rondgeleid. Naar wij vernemen houdt, dit bezoek ver band met de plannen tot eventueele ophef fing van de marine-werf. Terugkomst overste J. H. G. Kremer. Man meldt uit Amsterdam Met het stoomsehip Rembrandt van de Stoomvaartmij. Nederland, is gistermiddag uit Indië hier te lande aangekomen kapitein luitenant ter zee J. H. G. Kremer, die het laatste gedeelte van de exploratie in Nieuw- Guinea geleid heeft, waarbij 200 belangrijke nieuwe gegevens zyn verkregen «n de Wilhel- mina-top van de Noordzijde bestegen is. Gel$k men zich herinnert, zijn de verdiensten van overste Kremer als leider van deze expeditie door een koninklijke onderscheiding erkend. Het hoofdbestuur var de vereeniging „Onze Vloot" en het bestuur van de afdeeling Am sterdam hadden een afvaardiging gezonden naar de Sumatrakade, om overste Kremer, vóór hij zich ontscheepte, te huldigen. Kolonel C. Aronstein, waarnemend onderaommandant van de marine te Amsterdam, was aanwezig «m hem te verwelkomen namens den com mandant van de marine te Amsterdam, namens den schout-bij-nacht, commandant van de marine te Willemsoord, en namens deNeder- landsche marine in het algemeen. Overste Kremer ontving het gezelschap in een van de salons van de Rembrandt, waar overste Aronstein zeide dat het hem een groot voorrecht was, de eerste te zijn die hem bjj zijn terug in het vaderland mocht verwelkomen en hem gelukwenschen met het prachtige resultaat van de koninklijke onderscheiding, welke hem hiervoor is toegekend. Het hoofdbestuur van „Onze Vloet" was vertegenwoordigd door den heer H. M. van Bemmelen, voorzitter, en den heer A. L. Boelen. De laatste bood overste Kremer namens .Onze Vloot" een zilveren sigarenkist aan als her innering, met een opdr&eht op de binnenzijde van het deksel gegraveerd en aan de buiten zijde het monogram van „Onze Vloot". Namens de afdeeling Amsterdam, waren aan wezig de heer A. Merkus, voorzitter, en de heeren L. P. W. v. d. Wal en J. G. v. d. Laan, bestuursleden. De heer Merkns zeide eveneens dat hij en degenen namens wie hjj sprak van trots ver vuld waren op het door overste Kremer be reikte resultaat, en dat zij dankbaar waren voor de propaganda, welke hij daardoor voor onze marine had gemaakt. Overste Kremer dankte met een kort woord voor de hem gebrachte hulde. Ook hsm had het genoegen gedaan, dat de leiding van de expeditie gelegd was in handen van een marine officier. Want de belangstelling in de marine heeft bij ons wel een stootje noodig, zoo zeide hjj en het verheugde hem, dat hij dit had mogen geven. Maar hij wilde er toch,op wijzen, dat ook anderen het recht hadden in deze hulde te deelenin de eerste plaats kapi tein van Overeem, van de generale staf van het Nederl.-Indische leger, die de expeditie eigenlijk heeft voorbereid, kapitein van Arkel, de „pushihgman", en luitenant Drost, wiens onverstoorbaar humenr hem in de moeilijkste omstandigheden in de rimboe nimmer verliet. Trouwens, ook de andere officieren, die aan de expeditie hebben deelgenomen, verdienen met eere genoemd te worden, en ook de Dalaks ei de gestraften, die als dragers dienst deden, hebben steeds door hun ijver en hun gewilligheid tot het bereiken van het gestelde doel meegewerkt. De Kamerverkiezingen. De Plattelandspartij (partij Teenstra) heeft de volgende candidaten gesteld: 1. E. M. Teenstra, lid der Tweede Kamer, 's-Graven hage; 2. C. Haringbuizen, burgemeester van Wieringerwaard; 8. P. Teunissen, redacteur voor land- en tuinbouw van 'het Nieuws van den Dag, Amsterdam; 4. R. Sohuiling Thz., landbouwer te Hallum, gem. Ferwerdera- deel; 5. P. Dijkhuis, landbouwer te Gronin gen; 6. P. H. Burgers, landbouw-ingenieur directeur van het landgoed Johainnahoeve te Oosterbeek bij Arnhem; 7. Mevr. G. Schep Wagensveld, te Papekop bij Oude water; 8. J. Zijp Hz., landbouwer te Twisk; 9. W. Balk, tuinbouwkundige te Alkmaar; 10. K. Homan, directeur Coöp. Zuiverfabriek te Harkstede gem. Slochteron, Het Centraal Comité der Rapaille-partij verzoekt „De Vrije Socialist" mede te deelen, dat in alle kieskringen, waar de behoefte bestaat zich tegen de stemdwang alias op- komstdwang te verzetten, uitgekomen wordt met de volgende candidateniijst: 1. Klaas Driehuis, komiek-dichter-zanger; 2. Mej. Koster, de bekende water- en vuur- vrouw uit de Jordaan; 8. Zijn Edelachtbare Hubertus Zuurbier, lid van den Amsterdam se hen Gemeenteraad en kolporteur; 4. Roel Knaap, ex-bommenmaker; 5. S. Tiggelaar en 6. G. Miedema, beiden typische figuren uit de Friesche beweging; 7. G. A, Lende rink en 8. W. v. d. Broek, beiden koiporteurs te Arnhem; 9. P. W. Oversteegen, tuinder te Santpoort, die zich door deze candidatuur wreken wil voor de schandelijke behande ling hij zijn vroegere stemweigering (zie „Van de Straat in den Raad", door G. Rijn- ders). De Ujst-Van Houten is thans als volgt sa mengesteld: 1 .mr. S. van Houten, 2 mej. mr. E. C. van Dorp, 8. dt. C. O. Dutilh, 4. mr. R. A. Fockma, 5. A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, 6 jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, 7 W. J. Kapteijn, 8 D. van Lockeren Campagne, 0 J. D. Viruly, Onderwijs bulten de schooluren. Een wetsontwerp tot toekenning van be voegdheid aan gemeenteraden een toelage te verleenen aan onderwijzers voor lessen buiten de gewone schooluren, heeft het De partement verlaten, Handel met Rusland. Blijkens nadere mededeeling van het Bu reau voor Buitenl. Bedrijfsberichten, te 's-Gravenhage, zal door enkele der meest vooraanstaande firma's uit textiel- en ma- chiné-brancho een combinatie gevormd wor den, ten doel hebbende de handelsbetrekkin gen met Rusland te ontwikkelen. De directeur van een der oudste firma's hier te lande heeft zich bereid verklaard als leider der combinatie op te treden. UIT DE RESIDENTIE. De verworpen1 Havenplannen. Naar aanleiding van het verwerpen van de Scheveningsche verbeteringsplannen voor de Visschershaven door de Eerste Kamer heeft het Raadslid Vink aan B. en W. gevraagd, welke consequenties daaruit voor de Gemeente voortvloeien: Zooals. men weet hield de verbetering van de Buitenhaven door het Rijk nauw samen met den aanleg van een tweede Binnenha ven door de gemeente. Internationale Vrouwenraad. Woensdagavond had in de Doopsgezinde kerk de eerste openbare zitting plaats van het congres, onder presidium van Mevr. Oloirie de Sainte Croix en waarin werd be sproken het onderwerp „Venerische Ziek ten". Donderdag- en Vrijdagavond verga derde de Raad in „de Twee Steden", waarin werd besproken „Het Vrouwenkiesrecht en zijn toepassing*'- en „Vredesvraagstukken". Geheime branderij ontdekt Door belastingambtenaren werd in een perceel in Helenastraat (2c) 30 H.L. gegiste grondstoffen en verschillende werktuigen in beslag genomen, zijnde inventaris van eeD geheime branderij. Proces-verbaal werd opgemaakt De Tabakswet De 's-Gravenhaagsdhe sigarenwinkeliers- vereensLging heeft in een druk bezochte ver gadering de Tabakswet uitvoerig bespro* ken. Inleider was de bondsvoorzitter Hof man. Belastingverlaging te 's-Gravenhage. B. en W. van 's-Gravenhage hebben be sloten den Raad voor te stellen het verme- nigvuldigingscijfer voor de plaatselijke In komstenbelasting, dat voor het afgeloopen belastingjaar twee bedraagt, te bepalen op anderhalf. Daardoor zal te 's-Gravenhage de maximum-heffing van 10.90 dalen tot 8.17 AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De komende Lustrumfeesten. Trammen en bussen. Naarder meer. Het Eéns in de vijf jaar kijkt ons hoofdstede lijk publiek, dat anders, over 't algemeen, laandachtig gebogen ligt over grootboeken en journalen, op van de eindelooze cijfer reeksen en herinnert zich plotseling en met vreugde, dat in Amsterdam, naast Mercurius ook nog Minerva troont en haar Rijk be stiert met vaste hand en met gratie. Eéns 'in die vijf jaar treedt hier het studenten leven voor enkele dagen op den voorgrond, In de tusschenliggende jaren mag dan al eens een roeiwedstrijd op den Aanstel het belangstellend publiek gelegenheid geven den naam van onze Studentenroeivereeni ging vanaf de oevers in allerlei toonaarden en iu allerlei zonderlinge verminkingen over het water te brullen en zoodoende de kreten „hup, Neréusll" ook, zijdelingsch, aan het bestaan van een Amsterdamsch Studenten corps doen herinnerende overige mo menten van contact tusschen de studeerende jongelingschap en de „burgerij" blijven dan ■verder uitsluitend beperkt tot min of meer heftige botsingen in café's, bars en nacht sociëteiten en tot het aanbieden van een krans bij een of ander tooneeljuibileum. Anders gaat hier het studentenleven ais zoodanig geheel en al óp en grootendeels verloren in het ihythme van de „Grosz- stadt". En, omgekeerd, in wisselwerking, heeft het studentenleven zich hier nooit als oen zóó besloten apartheid kunnen hand haven als dit in kleinere academie-steden 't geval is. Daardoor gaat en ging hier altijd veel van het dikwijls aantrekkelijk studenti koos décorum verloren. En onze jongere- jaars-studenten hebben dit dikwijls als een gemis ondervonden en voelden, zoo zij. in aanraking kwamen met Leidsche, Utrecht- sche of Delftsche corpsleden, soms iets als van een zekere achterstelling. Maar in later jaren zijn deze voedsteriingen onzer Alma Mater vrijwel zonder uitzondering dank baar, dat de omstandigheden hen, in hun studiejaren naar de ^boorden van het Y" ge voerd' hebben. Wat in die eerste jaren mis schien verloren ging aan volkomen vrijheid en ongebondenheid, aan feestelijk vertoon en stille toejuiching van hun jeugdige ca priolen van uit het publiek, w*>rdt later jaren ruimschoots vergoed door het feit, dat men hier, als student, eerder -besef krijef van zijn plaats in de maatschappij, en van „so ciale verantwoordelijkheid". De Hollandsche student in 't algemeen pleegt niet, zooals in vele andere landen, een actief aandeel te ne men in 'politieke propaganda of andere „maatschappelijke*" bewegingen! In de hoofdstad komt deze geheel afzijdige, ge- isoleerde houding echter 't minst tot uiting, wat negatief dit voordeel brengt, dat zieke lijke uitwassen van een dergelijk isolement hier niet of sporadisch plegen voor te ko men, en, positief, dit, dat jeugdige „intelleo- tueelen" zich hier, juist omdat zij nog niet gebonden zijn aan baatzuchtige of bijkom stige doeleinden, veel goed kunnen doen door in deze wirwar van concurrentie en strijd om het bestaan, een zuivere, objectieve standaard hoog te houden. Zoo heeft, om een voorbeeld te noemen, de bekende Stu- dentenvereeniging voo; Sociale Lezingen populair bekend- als „S. L.", vooral in vroe ger jaren groote verdienste gehad, doordat zij aan allerlei sprekers van uiteenloopend e richting gelegenheid bood vanaf een, inder daad, geheel v r ij e tribune hun denkbeelden te verkondigen. Nu staan wij dan, tegen het midden der volgende maand, wéér voor een Lustrum onzer Alma Mater. Dezer dagen verschenen de biljetten, die tot het festijn nooden, op de aanplakzuilen en werd het voorloopig programma 'bekend. Geen „Romeinscne wa genrennen", géén „openluohtsptu'géén „intocht" van de een of andere historische grootheid werd aangekondigd. Geheel en al volgens do traditie en in overeen stemming met het, boven vluchtig aangeduidde karak ter van het Amsterdamsche corpsleven, werd het program zéér „eenvoudig" samengesteld en speelt de samenwerking met de „bur gerij" er een groote rol in. Der-trad'itie ge trouw heeft Maandag, 19 Juni a.s., de in tocht der „reünisten" en andere genoodig- den vanaf het Centraal Station plaats. Daar na wordt in de aula, in de bekende „Oud- manshuispoort", het feest, „ter gelegenheid van het 290-jarig bestaan der Amsterdamsche Universiteit" plechtig geopend: Den avond van dien dag heeft in het Vondelpark een concert plaats, aangeboden aan de burgerij. Wie dat concert zal geven, staat nog niet vast; daarover moet de uitSlag van een vooraf te houden „Concours", te houden tusschen de fanfarecorpsen van onze Politie, Brandweer en „Tram" beslissen! De dag wordt besloten met een fakkeloptocht. Dinsdag zal, 's middags, in den tuin van het Concertgebouw een z.g. „Kermesse d'été" ge opend worden, waar die verschillende „ver makelijkheden" uitsluitend1 gedreven zullen ,worden door jongens- en meisjes-studenten en waarvan die eventuede baten ten goede komen aan de hulpactie voor Centraal-Euro- pa, welke voornamelijk de Weensche studen ten steunt. De dag wordt besloten met een tooneelvoorstelling in den Stadsschouwburg, te geven door de Amst. Studenten-Tooneel- vereeniging. In afwijking van de vorige lustra zal 's Woensdags, niet de Stu<L-Ver. „Sweelinck", maar ons Concertgebouw-orkest pen' uitvoering in het Concertgebouw geven. Daarmede is, inderdaad,de eerlijkheid gediend! Vroeger jaren heette het wel een ..Sweelinck"-uitvoering, maar het grootste deel der excecutanten bestond toen tóch altijd uit 'beroeps-musici, waartusschen de enkele, verdwaalde „Sweelinck"-leden waren „opge steld"! De Donderdagavond- wordt bestemd voor een „bloemencorso-te-water", met als uit- gangs- èn eindpunt de Roeivereeniging He- reus". Vooral dit nummer belooft een succes te worden. Een verlichte en versierde „gon- <M"-vaart door onze, in vroeg-zomerechen prooi te pronk staande grachten, zal in dit Venetië-van-het-Noorden ongetwijfeld een schitterend schouwspel opleveren! Het Lus trum sluit natuurlijk met een knaleffect: het z.g. „disputen-feest" te Zandvoort. Maar deze bom zal uitsluitend in een intiem-onder-onsje, feestelijk, met een knal, barsten. „Het pu bliek" zal daarvan alleen hier en daar wat binnen de vier muren merken: Immers: „pa- de-reunist" zal, naar alle waarschijnlijkheid, den daaropvolgenden Zondag bijzonder laat opstaan en, met een1 bleek, en een beetje door hoofdpijn vertrokken gezicht, een „Gaudea- musLigitus" of een „O! Al te Burschen—Herr- lichkeit" voor zich heen neuriënl Zoo zal dan in de komende maand, waar men uit bovenstaand programma zien kan, ook weer eens de tuin van het Concertgebouw dienst doen. Deze 'groene „appendix" van het gebouw van de Van Baerlestraat maakt overi gens den indruk van een vrij nutteloos aan hangsel te zijn. 'De enkele „buiten-concerten", die er 's zomers wel eens in plaats hebben, leveren geen afdoenden „bestaansgrond" op voor dit, nogal verwaarloosd stukje tuin. Het beste wat er mede zou te doen vallen ware waarschijnlijk er maar een „open" plantsoen tje van te maken, de bouwvallige „veranda's", schuren, enz., die er in staan, te verwijderen en enkele boomen om te kappen; voor bouw grond is het niet te gebruiken en met de om vorming tot plantsoen waren de omwonenden zeker gebaat. Een dergelijk plan. zal dan ook wel ergens in het hoofd van een of ander ge meente-ambtelijk heer zijn opgekomen; van daar dan ook, dat B. en W. eerstdaags hij den Gemeenteraad een voordracht zullen indienen tot aankoop van den Concertgebouw-tuin. Die aankoop zou echter aan de Gemeente een slor dige 172.800 kosten I Wat in dezen tijd van malaise en van een streven naar bezuiniging in het gemeente-beheer ongerechtvaardigd hoog is voor een, tenslotte, toch niet zóó nood zakelijke verbetering. De invloed en relaties van het Concertgebouw-bestuur, dat natuur lijk met dezen aankoop een „aardige trans actie" zou tot stand brengen, zijn echter altijd in ons hoofdstedelijk publieke leven groot ge weest! Er zouden ijoekdeelen te schrijven val len over de gestie's van dit Bestuur, dat o. a„ naar eenige jaren geleden in verband met een felle pers-campagne, bleek, altijd de kunst verstaan heeft het koopmanschap te paren aan het „optreden-naar-buiten" van idealis tische kunstbeschermer. Als bouwgrond-spe culant heeft dit Bestuur dan ook zijn sporen met eere verdiend; en, vóór dat de Gemeente tot aankoop van dien tuin overgaat, lijkt ons een nauwkeurige expertise naar de waarde van den grond dan ook zeer wenscheljjk! „Zaken zijn zaken" óók, of juist, als zij door ons Concertgebouw-bestuur gedreven worden! Maar 't meest voor de hand liggende is toch: met dien eventueelen aankoop nog maar kalm enkele jaren te wachtenI Een der gelijke uitgaaf is in een tijd als deze o. i. niet gerechtvaardigd. Een uitgaaf, die daarentegen, als schijnbaar leidende tot een daaruit voortvloeiende bezui niging, wél gerechtvaardigd lijkt, is: de aan schaffing van enkele z.g. ,yéén-mans-wagens" voor onze Gemeentetram. iijkr wie zal het zeggen? Overigens valt er tegen deze „één-mans- wagens' zélf ook nog wel wat te zeggen En fcelfs veel als men: ten eerste den Holland- kohen volksaard, die niet leidt tot een over matig zelfstandig optreden in het publiek en ten tweede het hoofdstedelijk tramnet met 'zijn vele, kort op elkaar volgende halte-plaatsen in aanmerking neemt. Voor lange trajecten, met weinig stop. plaatsen en voor een publiek als b.v. het Eru gelsohe, dat gewend is in het publiek voor zichzelf te zorgen, moge deze „één-mans. trams", waarbij de „ééne man" als bestuurder èn als conducteur fungeert, hun nut hebben, hier. in Amsterdam, zien wij er weinig heil in. Wij vreezen dan ook, dat een proefneming in die richting op een mislukking moet uit- Joopem en vinden dus het feit, dat er geen haast met de zaak gemaakt wordt zoo erg niet. Mocht dit traineeren inderdaad gevolg zijn 'van „de politiek", dan varen we, bij uitzonde- ring. zonder tegenzin, eens mee in het poli.' tieke schuitje! Een andere nieuwigheid op plaatselijk ver- keersgebied staat eerder te worden ingevoerd. Binnen enkele dagen toch zal de Motor 4>us- d'ienst Leidsche plein—-M atergraafsnieer in werking treden. Ook dit is een proefneming, die o. i. echter gunstige resultaten (belooft en' die dan ook wel zal leiden tot de invoering van meedere motorbus-diensten, waarvoor in de hoofdstad nog wel een terrein open ligt. De autobus zal, ook als verbinding«9cha- kel met de iets verder af liggende .Jbuur- Gemeentes" nog wel in beteekenis winnen. Een symptoom daarvan is o. a. de, enkele dagen geleden geopende dienst op Aalsmeer, De verbinding met het Gooi speciaal de electrische tramplannen voor deze streek, waar wij U vroeger ai eens over schreven, naderen een acuut stadium. De desbetref fende plannen werden reeds door het Rijk zoo goed' als vastgesteld. Zoo goed als! Laten wij hopen, dat het nog niet geheel definitief is. Want die plannen houden, naar bekend werd, in: een verminking van een onzer merkwaardigste „natuurmonumenten": het Naardermeer. Op deze plas, beroemd om zijn fauna en flora, rust blijkbaar een doem. En kele jaren geleden dééd de Gemeente Am sterdam pogingen zijn ondergang te bewerk stelligen door plannen te maken daar ter plaatse de hoofdstedelijke „aschbelt" te ves tigen; en nu is t weer het Rijk, dat snoode aanvallen poogt te doen. De Gemeentelijke aanval werd destijds met succes afgeslagen, grootendeels door toe doen van de verdienstelijke „Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten". Moge de Rjjks-aanval thans met evenveel succes ge keerd worden. Het verdedigingswerk is bij genoemde Vereeniging in goede handen. Wie den aanval mede wil helpen keeren, hij kan voorloopig niet beter doen dan deze. Vereeniging naar vermogen te steunen en er op z'n minst van lid te woidenl OOST-INDIE. Openingszitting van den Volksraad. Dinsdagmorgen is met gebruikelijke cere monieel de zitting van den Volksraad te Wel tevreden door den gouverneur-generaal ge opend met een rede, waarin voornamelijk de toestand van de financiën werd belicht. De hulpbronnen van het Land moeten krachtiger worden aangepakt, zoo zeide de landvoogdi door het oprichten van gemengde (bedrijven of staatsexploitatie, op de inkomstenbelas ting zullen opcenten worden geheven van 1 Jan. 1922 af. Een raffinage-belasting op d* aardolie ter vervanging van uitvoerrecht ik in bewerking, in studie zijn ontwerpen in- 2ake vermogensbelasting, verhooging en uit breiding der successiebelasting, waterbelas ting, statistiekrecht; voorgesteld is een tijde lijke bezuinigings-inspeotie ter beetudeering van het vraagstuk der versobering van den staatsdienst De ambtenaren zijn teleurge steld in hunne verwachtingen, weten even wel, dat het niet anders kan. De volksont wikkeling moet allereerst worden behartigd poodat doeltreffend onderwijs en hygiëni sche maatregelen noodig zijn. De regeering is voornemens een rechtsgeleerde hooge- school op te richten, die vermoedelijk in 1924 zal worden geopend. De Regeering is voor nemens het belangrijke vraagstuk der volks huisvesting door een deskundig ambtenaar te doen Ibestudeeren. In zake herziening van de staatsinrichting is hét overleg met het opperbestuur nog niet geëindigd. De landvoogd deelde voorts me de, dat de oprichting van arbeidsbeurzen voor Europeesche werkeloozen in voorbe reiding is, en dat er grond' bestaat voor ge zond optimisme. De landvoogd verklaarde hiermede de zit ting van den Volksraad voor geopend. In den loop zijner rede zeide de landvoogd nog, dat het streven moet zijn, de bevolking geleidelijk invloed op en aandeel in het be stuur toe te kennen. Voor de Regeering te het van groote waarde wanneer de bevol king door middel van hare vertegenwoordfc gers medezeggingschap kan krijgen; de be volking dient tot goede medewerking aan de vervulling van de staatstaak te worden op- j gevoed. Elke vereeniging onder de bevol-1 king, die langs wettelijken en ordelijken we® in die richting werkzaam is, mag worden toegejuicht. Een goede pens, die op eer lijke wijze de ingezetenen in dien zin vo°r4 licht doet verdienstelijk werk. Ned.-Indlë verheugt zich in groote vrijheid van spre ken en schrijven. Die vrijheid dient te wor den hooggehouden, maar ontoelaatbaar te dat sprekers en schrijvers haat zaaien tegwB rassen, die aan een gemeenschappelijk J)e" lang dienen samen te werken en wie gelijk® rechten toekomen. Ontoelaatbaar is hét, d* sprekers en schrijvers beleedigen en döjj onjuiste voorstelling van zaken verdia® maken, dat zij opruien en opzetten tot on geoorloofde daden. Aan deze voorwaard® dient te worden voldaan, natuurlijk <I<W» sprekers van alle rassen, evenzeer door Europeesche als de inlandsche pers. Gelijk»! rasbehandeling moet in dit opzicht onvoor-j ^aardeljjktoepassing^iiïden^ Dienstregeling E.8.Q.N.A. Van Helder alle werkdagen, behalve dag, 'b morgenü 7.46 «n UmnKÜee 's avonds 10.80. Van Amsterdam alle werkdegan gsns 9.30. ^"4*1 N.V. Texels Eigen Htoomboot-OnderneniiBll' Zomerdienst Ingaande 16 Maart 10*^ Op werkdagen: vertrek ran Texel 11 v.iil, 2.46 nju., 5.15 n.m. V erteek ■- 9.15 v.m., 12.16 n.m., 4 n.m., 6.86 non- Op Zon- en Feestdagen: vertrek 5.15 n.m. Vertrek Helder 8.46 vjm, t>.J5 l) Ingaande 1 Juni 12,—.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6