T Derde Blad. ZóX'££e zaken.. E VAN ZATKRDAI 20 MEI 1022. m. ri a.ia ÏNTELIJKE BELASTINGHEFFING Het ia noodig om een rectificatie aan te brengen in ons vorig artikel. Aan het einde van kolom 4 v. o. komt voor de zin: ..Het betoog van dien wethouder de heer de Zwart enz." Daaruit is weggevallen het woord „na vordering". De zin had behooren te luiden: „het betoog van den wethouder, de heer de Zwart, dat de verordening, voor salarisver- hooging in den loop van het jaar verkregen navordering gebiedt, is niet houdbaar." Het is wel voornamelijk het navorderen van belasting, dat ons over dit onderwerp heeft doen schrijven en het is daarom dan ook dienstig over dit onderwerp het volle licht te doen schijnen. Begrijpelijkerwijze zijn zij, die straks een „papiertje voor na vordering" thuis zullen krijgen daarover niet al te best te spreken. Het is nu niet alleen hun recht, maar zelfs hun plicht, om te pogen van die belasting ontheven te wor den, indien het wettelijk recht tot heffing ontbreekt. Wij beschouwen deze zaak dan ook geheel objectief en kunnen dit te meer doen,omdat schrijver dezes niet behoort tot ken, die met eene navordering verrast wer den. We vermelden dit, om de daarover ver spreide lasterpraatjes la „Jaap en Thijs van weleer' te weerleggen en aan te toonem, dat .^Sohadenfreude" niet de drijfveer tot schrijven dezer artikelen is. Het gekrenkte rechtsgevoel tegenover „uitgeknepen be- lastdng-slachtoffers" noopt tot het bestrij •dien van niet-wettige heffing van belasting. We stipuleeren nog eens nadrukkelijk, dat niet alle navorderingen ons ongewettigd voorkomen. Zelfs aarzelen we niet, uit te spreken dat er navorderingen zijn, die we niet alleen rechtvaardig, maar inderdaad noodzakelijk achten. Met name, zijn dit de navorderingen gegrond op onjuiste, vaak misschien wel' „frauduleuse" opgaven, door den belastingschuldige gedaan. In der gelijke gevallen moet en mag men geen me delijden met „belasting-ontduikers" hebben. Ons lijkt de bepaling van art. 12 bis dan ook voor die soort navorderingen in) het leven te zijn geroepen Te betreuren achten we het, dat in die gevallen aan navordering niet èen verhooging bij wijze van boete gevor derd kan worden. Tegenover belasting „ontduikers" zou dit volkomen geoorloofd zijn; alleen gaf tot heden de gemeentewet daarvoor geen gele genheid. Daarin is thans door de meergemelde wij' zigin'g aan de gemeentewet (30 December 1920) verandering gekomen. Bij die wijzi ging toch is uitdrukkelijk vastgelegd in art. 267 van de gemeentewet: „De belastingver ordening kan voorschriften inhouden om trent de navordering van te weinig geheven belasting. Het na te vorderen bedrag kan daarbij met ten hoogste het viervoud daar van verhoogd worden. „Op navordering van de plaatselijke in komstenbelasting vinden de bepalingen van hoofdstuk XI der Wet op de Inkomstenbe lasting 1914 overeenkomstige toepassing." Deze navordering kan alleen gesohieden in gevallen dat een aanslag ten onrechte is achterwege gebleven of dat een te lage aan slag Is opgelegd. >udt men rekening met de voorschrif ten, dier wet, „dat voor de heffing der belas ting de opbrengst wordt bepaald van de bronnen van inkomen, die bij den aanvang van het belastingjaar bestaan dan kan ie dereen begrijpen, dat navordering op goede gronden moet berusten. Alleen dus In ge vallen van, meestal opzettelijke, ontduiking van belasting, zal dan ook navordering plaats hebben. Helaas, ls nog niet ieder burger voldoen de doordrongen van het begrip, dat ieder, ook moreel, verplicht is naar vermogen bij te dragen in de lasten der gemeenschap. Naarmate dit besef van „gemeenschapszin" doordringt, zal het ontduiken van belasting minder voorkomen. Al blijft het belasting betalen altijd een onaangename zaak, dan zal' toch de verhouding tusschen belasting ambtenaren en belastingschuldigen beter worden. Aan de andeore zijde ls het te betreuren, dat de belastingambtenaren bij het vaststel len van aanslagen wel oens te weinig reke ning houden in et eerlijke opgaven. Maar al te vaak wordt een aanslag op vermoeden van te lage aangifte, overdreven opgevoerd en worden zoodoende, waarlijk serieuse aangevers de dupe van de heersohende mee ning, dat ledereen poogt te laag aan te ge ven. Gelukkig is dit nu niet altijd waar. Niet te miskennen is het, dat sommige belasting ambtenaren, in ledereen sleohts de „knoei er zien en als gevolg daarvan onnoodig ffnslagen vaststellen. Gelukkig dan ook, dat hiervoor het middel van „reclame" bestaat. Dit is uitdrukkelijk Dg ae wet geregeld: ten aanzien van de ge meentelijke belastingen gelden de voorschrif ten der gemeentewet. Nu sedert 1 Mei 1921 de gemeentelijke in komsten-belasting g^liik met Rjjfcsln- komstepbelaBting wordt geind door den Rijksontvanger zijn de voorschriften voor reclame in de wet op de (Rijksinkomsten- belasting 1914 ook van toepassing op de Ge meentelijke, inkomstenbelasting. In art. 265e van de .gemeentewet is ^paald: te»en <ien aanslag in de Rökrinkomstenbelasting wordt geacht te vens te 2^ gericht tegen den aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting" du® ^n'©en aanslag in de Rijksbelasting dan behoeft dit nirt meer afzonderlijk voor de Gemeentebelas ting te gesohieden. Die reclame moet binnen twee maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet worden ingediend bij den Inspecteur der Rij k sinkomstenbelastingen. Verschillende voorschriften omtrent het hooren van reclamant en het doen van uit spraak vermelden we alleen. Van een uit spraak door den Inspecteur gedaan, kan men niQnen eene maand in beroep komen bij en raad van 'beroep voor de directe belas tingen; voor onze gemeente te Alkmaar ge vestigd. Anders was dit voor de gemeentebelasting vroeger. Toen moest men reolameeren aan den gemeenteraad. Omdat die bepalingen nu nog gelden voor voor de navorderingen willen we daarover nog het een en ander beschouwen. Daarvoor zijn dus nog van toepassing de voorschrif ten van de oude gemeentewet en verorde ning. Art 265 geeft aan iedere» aangeslage ne het recht om binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet zijn bezwa ren in te brengen bij den Raad. De Raad beslist zoodra mogelijk. Is die beslissing niet naar den zin van den recla mant, dan kan men binnen 30 dagen bij Ge deputeerde Staten in beroep komen. Het begin is dus het indienen van een bezwaarschrift bij den Raad. Om nu mis verstand uit den weg te ruimen, wijzen we er op dat ieder die bezwaren tegen zijn aan slag heeft zelfstandig moet reclameeren. „Collectief protesteeren", zooals door den heer Schoeffelenberger in zijn ingezonden stuk wordt aanbevolen, baat ten deze niet. Evenmin volge men zijn raadgeving om niet te betalen op. Door reclame is men nog niet ontheven van zijne verplichting tot betalen. Men moet op tijd aan zijne verplichting tot betalen voldoen. Doet men dit niet, dan stelt men zich bloot aan vervolging met de daar aan verbonden kosten. Die kosten zijn sedert eenige maanden belangrijk verhoogd. Kostte vroeger een dwangbevel 60 cent, thans wor den die kosten berekend naar de verschul digde belasting. In elk geval zijn die kosten zelfs als men gelijk krijgt, op zijn reclame, weg, want die worden niet teruggegeven. Dit is wel het geval met de te veel betaalde belasting. Als men betaald heeft, krijgt men hij toewijzing van z'n reclame, het betaalde terug. Ieder, die nu twijfelt, of zijn navordering wel verschuldigd1 is, zal goed' doen om te re clameeren. In algemeeuen zin hebben wij ge meend aan te toonen, dat navorderingen in verschillende gevallen niet gewettigd zijn. Evenwel houde men hierbij in het oog, dat elke navordering op ziohzell moet worden bezien, omdat de omstandigheden niet voor allen dezelfde zijn. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, de reclame van een onderwijzer anders moeten zijn ingericht als die van een militair, die weer verschilt van die van' een gemeenteambtenaar. Maar bovendien moet rekening gehouden worden, dat ib.v. voor militairen niet voor allen dezelfde gronden van toepassing zijn. We willen hiermede aangeven, dat het niet mogelijk is, om één formulier te gebruiken voor alle reclames. Dit is vooral ook daarom niet het geval, daar' aanwezige navorderin gen loopen over den tijd van 1 Jan. 1920 tot 1 Mei 1921 (dus over 16 maanden), terwijl anderen over kortoren tijd (b.v. 4, 8. 12 maanden) geheven worden. De meeste loe pen wel over 16 maanden. Een .gevolg van de 8 Februari 1921 door den Raad aange nomen wijziging der verordening op de hef fing is, dat het belastingjaar 1920/1921 liep van 1 Januari 1920 tot en met 80 April 1921, zoodat dan nu ook de meeste der navorde ringen loopen over dien termijn. Heeft men z'n reclame ingediend aan den Raad, dan moet de beslissing worden afge wacht. Ieder reclamant krijgt schriftelijk antwoord en heeft dan te zorgen, dat binnen 30 dagen na den datum van dat antwoord aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holtonc zijn .beroepschrift wordt gezonden. Ook daarop ontvangt men schriftelijk antwoord. 't Zal voor leder duidelijk zijn, dat ieder, die niet reclameert, dan ook nooit van beta ling vrij kan komen, of indien al betaald is, zijn geld terug zal krijgen. Onze oonolusie is dan ook: reclameert en zorg er voor, dat Uw reclame duidelijk en goed geargumenteerd is. Mocht de Raad die reclame afwijzen, dan zal door Gedeputeerde Staten moeten worden beslist. Dat College heeft in hoogste instantie uit te maken of de navorderingen al dan niet op wettige gronden gebaseerd' zijn. B, I HAAG8CHE BRIEVEN. Een oonferentle-tnzloht I De verworpen havenplannen, Ned. Automobiel Tentoonstelling. Zuiderpark en 8tadhulsbouw. Zoo zullen wij dan, als er tenminste geen kink In de kabel der internationale diploma tie komt, opnieuw een conferentie binnen onze muren, herbergen, daarmede de belang rijke reeks voortzettend. Het bericht, dat de Russische kwestie na afloop van de Genua- conferentie in de Hoofdstad verder zou wor den behandeld en het daarmede gepaard gaando bezoek van zoovele vooraanstaande Staatslieden met hun staf van deskundigen, seoretarissen, typisten, eüz., en niet te ver geten vele collega's-journalisten uit alle werelddeelen, Ja, d&t is werkelijk een ge beurtenis van groote beteekenis, niet alleen voor onze residentie, maar zeer zeker ook voor ons land. Waarom men Juist hier heen wil trek ken? Ja. dat ls moeilijk te zeggen; natuur lijk gelden de voordeelen van neutraal ter rein, gunstige ligging, traditie en zor I aan niet toegevoegd kunnen worden: zou daar- onze krachtige economische positie tegenover de landen met lage valuta, in het bijzonder sowj et-Rusland, hoofdfiguur ter komende conferentie. Nu Unole Sam van al de Europeesche poespas nog maar niets heb ben wil zich er toe bepaalt een „stille" eens wat rond te laten snuffelen nu is Nederland, zonder zich daarop te laten ^oor- staan en zonder een leidende rol tegenover de buitenwereld te spelen, een niet te onder schatten hulp voor het economisch herstel. Ons land heeft er zelf ook groot belang bij, want ondanks de enorme tegenstelling tusschen gulden—mark roebel, legt onze industrie tegen de buitenlandsche vooral Duitsohe, concurrentie, toch ^ar het lwxüe. Met onze export is het bestaat er steld en zooals men zich ^^^ert. bestaai er hier te lande reeds een combmatie vfm za kenlieden en geldrnenschem die ta Rujjand afzeteebied zoeken, en het ligt voor ae schen de geboden kans niet zuUsn vanzelf, dat man da gaatan met SSSeXta'da^denae SjgTeen beperktl Vooral tijdens conferenties wordt er op wat geld niet gekeken, zelfs de „arme" delegaties zijn voor hun doen nog royaal. De Eerste Kamer heeft In de jongste zit tingsperiode een Activiteit aan den dag ge legd, die velen heeft verwonderd, maar ook heeft teleurgesteld. Om maar eens een ge meenplaats te gebruiken;" de reactie viert daar hoogtij! Want wetsontwerpen, die in de Tweede Kamer, de „echte" volksvertegen woordiging, een flinke meerderheid haal den waaronder ook rechtache stemmen werden door het grijze, overmoedigheid-rem mende college met groote koelbloedigheid om hals gebracht. Daar noemen we de pen sioenwetten. het derde hoofdstuk der Grond wetsherziening, de buskruit-ontwerpen en nu weer de Schevenlngsohe havenplannen. Drie stemmen haalde dit ontwerp, dat aan de overzijde van het Binnenhof zonder hoof delijke stemming was aangenomen! Prof Kraus (V.B.) hield een waar requisi toir tegen het ontwerp, waarin bezuiniging en ondeugdelijkheid de hoofdmotieven wa- ren.De heer Wittert van Hoogland (R. K.), trachtte het nog te redden en wees op /ie wettelijke en moreele verplichting om de buitenhaven op voldoende diepte te houden en door de invoering van het ontwerp den aanleg van een tweede binnenhaven moge lijk te maken. Dan zou er werk komen en de Schor eningscho visscherij zou dan eindelijk uit haar ellende verlost worden. Maar het mocht niet baten, het ontwerp kelderde met een merkwaardig-groote meer derheid (24—3) en voor Scheveningen zijn de vooruitzichten donkerder dan ooit. Dat zou men niet zeggen, als men de laat ste dagen langs den Boulevard wandelde. Want daar heerscht een levendigheid, een ducten der binnen- en buitenlandsohe indus- dain, den Haag nog intenser dan anders. Het ls de Nederlandsche Automobieltentoon stelling, die zoo trekt. De show zelf is een schitterende verzameling van de beste pro- duoten der binnen en buitenlandsohe indus trie. En behalve de prachtige wagens mo toren en vliegtuigen, vindt men er de nieuwste snufjes op het gebied der tech niek. Voor het groote publiek trekken de attrao- ties, die aan de tentoonstelling verbonden zijn, misschien nog wel het meest De direc tie heeft voor groote verscheidenheid ge zorgd. In de eerste plaats auto- en motor- rennon op do boulevards welke het laatst in 1906 plaats hebben gehad. Honderden hebben de wedstrijden gadegeslagen en van de sensatie der voortstulvende benzine-ver- slinders genoten. Zoo b.v. Frits Koolhoven met zijn „Spijker" 182 K.M. en Wiemann met rijn „Mercedes'1150 KM. per uur; gewel dige snelheden dus en gepresteerd op een gewonen straatweg! Dan zijn er natuurlijk vliegdemonstraties geweest, die zeer de aandacht trokken. Uit Soesterberg kwamen 7 vliegtuigen op be zoek en de aviateurs werden hier hartelijk ontvangen. Ook de athletiek heeft haar deel gehad; de 's-Grav. A. Ver. „De Zwaluwen" organiseer de een Olympische Estafette en snelwande len op den Boulevard en oogstte daarmede veel succes. De watersport werd evenmin vergeten; zeilwedstrijden voor visschersvletten verte genwoordigden deze tak van sport. Moeten wij hieraan nog toevoegen, dat het geheel een groot succes ls geworden, on danks den nu en dan wat al te frisschen wind en niet te vergeten de malaise in het zakenleven? Elk gemeente-bestuur doet nu eenmaal zijn best om de stad zoo fraai en aantrekke lijk mogelijk te maken en in beginsel ver dient zulks alle waardeering. Maar.het kostgeld en de fiscus vraagt toch al zulke zware offers, dat de belasting betaler niet zonder reden wat sceptisch te genover dergelijke plannen in deze tijden staat. Bij onzen Gemeenteraa dzijn thans twee be langrijke ontwerpen ingediend. Het eerste beoogt nadere uitvoering te ge ven aan het reeds in beginsel goedgekeurde Zuiderpark-plan. Het Zuiderpark zal komen aan de Loosduinsohe zijde, en wel tusschen den Loosduinschen weg en de Verlengde Laakhaven. In dit parkplan is ook opgeno men de aanleg van een open zwem-inrióh- ting. Er heerscht hier al meerdere ja ren een groot gebrek aan voetbal- en korf balvelden, terwijl de bestaande terreinen over 't geheel in niet te besten toestand verkee- ren. Het is dus toe te juichen, dat de Ge meente nu hierin ten deele zal voorzien. Het sportterrein zal 160.000 kosten en over een groot jaar gereed kunnen zijn. Dat de ver schillende sportvereenigingen daardoor njeer oefengelegenheid krijgen ls een verbetering, maar de vraag is, welke huur men hen zal laten betalen, want bekend is, dat de Ge meente van 'den noodtoestand wel een wei nig misbruik maakt. Ook een open zwem inrichting ontbrak tot op heden in onze stad en zjj /ui aan een behoefte voldoen. De kos ten hiervoor worden geraamd op 860.000, zoodat de eerste uitgaven voor het Zuider park dus 610.000 zullen bedragen. De stndhuis-kwestie is ook al oud en veel besproken. Dat verbetering gewensoht is, blijkt wel uit het feit, dat de verschillende afdeollngen overal verspreid zijn onderge bracht. Voor de raadsvergaderingen ls oen apart gebouw aan de Javastraat, Onderwijn zetelt aan het Korte Voorhout, Militaire Za ken aan de Nieuwe Haven, Belastingen in het Noorderinde en het grootste deel bevindt zich aan de Groenmarkt, ten deele weer in het oud Hulpgebouw van „de Bonnetrie". Nu was aanvankelijk het voornemen om aan het Spui een nieuw raadhuis te bouwen, er daartoe ls reeds met het aanleggen van groote verkeerswegen, die kostbare onteige ningen vorderden, begonnen. Ook voor het plan zelf moet bijna alles onteigend en afge broken worden. Reeds eerder zag men dius uit naar vrij terrein, en het oog viel op het Alexanders- veld, oefenterrein van de bereden wapens en het terrein der afgebrande Oranje-kazerne. Van het eerste moest om redenen van mili tairen aard worden afgezien en op 't oogen- blik domineert het Oranje-kazerne-plan. Op 't oogenblik zeggen we, want misschien is er over eenigen tijd weer een ander ont werp in trek. De meerderheid van B. en W. heeft nu twee, onderling weinig uiteenloo- pende, plannen voor het Oranjekazerne-ter rein aangeboden, teneinde een beslissing in beginsel te nemen. Zoodra de Raad het voorstel in behande ling neemt zullen we over die ontwerpen nog een en ander zeggen. Nu merken we 3lechts op, dat een minderheid van B. en W„ de Oommissie voor Plaatselijke Werken er te gen zijn en de Schoonheids-commissie niet is gehoord. Ook in dit plan komen groote onteigeningen en afbraken voor en er wor den verkeerswegen aangelegd, die nergens toe dienen. Dan is de ruimte verdeeling zeer willekeurig en wordt het gebcuw achter reeds bestaande huizen weggemoffeld, zoo dat het niet tot zijn recht komt. De onteige ningen kosten allen al ruim 2V» millioen. Erg enthousiast zijn we dus nietl LEO. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE GENUA. De sluiting. Met de op Vrijdag gehouden voltallige zit ting werd de conferentie gesloten. ■Colrat en Rossi hielden redevoeringen bij de aanbieding van het verslag der economi sche commissie. Het grootste succes had Rathenau's rede. Hij stelde zich op een breed standpunt, werd niet beheerscht door den wrok der Duitschers over allerlei uitsluiting, maar gaf de conferentie alle eer, die moge lijk was. Daarbij had Rathenau gelegenheid de eerste te zijn, die de Italiaansche gastvrij heid hulde bracht en goede woorden over het verlangen naar vrede sprak. Daardoor was het applaus na zijn rede, die op zichzelf al sympathiek aandeed, nog in heit bijzonder hartelijk en langdurig. Rede van Lloyd Oeorge. Kostelijk werd Lloyd George aldus meldt de ibijz. corresp. van de JN« Rott. Crt.". Eerst sprak hij met zalving over de schoone jpesultaten der oonferentie. Oolflk wend hij, toen hij zich tot de Russen richtte. Hij sprak tnet sterke, maar niet kwetsende ironie, ver dedigde de oude moraal, dat men zijne schul den 'betalen moet, en bezwoer hen die oude moraal toch niet omver te gooien. Men zou deze betoogtrant om de bolsje- wiki te bekeeren naief kunnen noemen, maar zij was daardoor Juist tegenover Tsjitsjerin, die in cLialektiek tegen ieder opgewassen is, zoo bijzonder geschikt. Gemoedelijkheid, ironie en naïeve redelijkheid, dat zijn juist de dingen, waarvan de Russen niet dat terughebben. Niemand kon beter dan Lloyd George een dergelijk betoog houdien, omdat hij niet gestoord wordt door het gevoel van zwakheden in zijn eigen redeneering. Veel minder gelukkig was Barthou. Hij probeerde vriendelijk te zijn, maar de achter grond is bij hem altijd zuurheid' en verwijt, Suooes had hij alleen met het verhaal, dat hij dezer dagen te St. Petersburg in' effigie ver brand is. Over het geheel echter kon men zeggen, dat de stemming der slotzitting, on danks het pruttelen van allerlei protest neigingen, niet ongunstig was, en in. ieder geval sympathiek tegenover het vooruitzicht der Haagsche conferentie, die nu door ieder als de_ eenige, maar ook niet onaanzienlijke mogelijkheid voor de toekomst wordt aan vaard'. Een verklaring van mr. Pattfn. Vervolgens was nog mr. Patijn aan het woord. H;j legde de volgende verklaring af: „De politieke commissie stolt aan de confe rentie voor in Den Haag over enkele we ken twee commissie van deskundigen bijeen te roepen, die belast zullen worden het on derzoek voort te zetten van eenige kwesties, die tot het geheel van het Russische pro bleem behooren. Het is mij een zeer bijzonde re eer te verklaren, dat het mijn regeering aangenaam zal zijn in dezen diensten te kun nen bewijzen door aan de commissies alle fa cdliteit te verleenen tot vergaderingen en werken in Den Haag, stad, die door de con ferentie eenstemmig daartoe uitgekozen is. De Nederlanders hebben het altijd als een nationalen plicht beschouwd een ruime gast vrijheid te betoonen aan bijeenkomsten, die ten doel hebben de internationale betrekkin gen te verbeteren en nieuwe grondslagen te leggen voor den vrede. De Nederlandsche regeering zal naar haar beste krachten de commissies ontvangen, welker bijeenkomst door de oonferentie van Genua noodzakelijk geacht wordt in het be lang van den heropbouw van Europ#. Wij ontveinzen ons niet, dat de taak. die wij te vervullen krijgen, hoe aangenaam zij moge zijn, ditmaal wel zeer moeilijk gemaakt wordt door het feit, dat men ten onzent zal komen nog onder den druk van de schitterende ont vangst, die de Italiaansche regeering ons be reid heeft. Ik kan u in allen gevalle verzekeren, dat de oommissies in Den Haag die internatio nale atmosfeer zullen vinden, die Lloyd George wel heeft willen vermelden ter recht vaardigt g van de keuze. De eminente staats man heeft er vriendelijk aan herinnerd, aan de oude en eerbiedwaardige traditie, welke den Haag hot ter harte neemt te handha ven. Waar ik u een hartelijk tot weerzien in Nederland toeroept, vorm ik de meest op rechte wenschen voor het volledig welslagen van de werkzaamheden, opdat ze kunnen bijdragen tot het ontwikkelen van vriend schappelijke Vstedkktg011 tussohen alle vol ken en tot den eoonomlsohen heropbouw van Europa. Minister-president Faota, die voorzitter der conferentie, hield de slotrede. Na nadruk te hebben gepleegd op het belang van het werk feonnlsch maakt, het vraagstuk van heit economische van de technische oommissles, zelde hH, dat de te korte tijd het niet mogelijk had herstel van Rusland1 definitief te regelen, dat hij nochtans van kardinaal belang acht. Hij was innig overtuigd, dat het werk van Den Haag, dat, zeide hij, een „voortzetting zal zijn van de inspanning te Genua", do laatste moeilijkheden overwinnen zal. Hij constateerde, dat Genua een nieuwen weg had geopend voor de politiek van samen werking in Europa en het bevredigings- werk aanmerkelijk vooruit gebracht heeft. Tenslotte bedankte Faota alle delegaties en sprak hij de beste wenschen uit voor de wel vaart van alle vereenigde naties. De Russische delegatie. Volgens de Vorwfirts vertrekt Tsjitsjerin as Dinsdag uit Genua, daar hij nog onder- andelingen met andere delegaties moet voe ren. Op zijn terugreis zal hij drie weken te Berlijn blijven om een operatie te ondergaan. Krassin zou de onderhandelingen der Rus sen in den Haag leiden. BELGIS. Volgens de Belgische bladen zal bij het aanstaand bezoek van de Italiaansche ko ninklijke familie te Brussel officieel de ver loving van prins Leopold met prinses Jolan- tha bekend worden gemaakt. ENGELAND. Vlscountess Rhondda. Londen, 19 Mei De commissie voor de privileges uit het Hoogerhuis bepaalde he- den met 20 stemmen tegqp vier, dot burg gravin Rhondda in gebrek^ is gebleven hot bewijs te leveren dat zij recht heeft om als „Peeress in her own right" zitting te nemen in het Hoogerhuis. IERLAND. Londen, 19 Mei Hot halve dorp Desert Martin bij Magherafeit (graafschap London- derry) is gisternacht door kwaadwilligheid in brand gestoken. Vier katholieke jongelie, den zijn uit hun bed gehaald en doodge schoten. Het* dorp ligt thans in puin. Te Belfast is de campagne van brand stichting en schietpartijen weer voortgezet De tijdelijke politiekazerne is aangevallen door gewapende mannen, die door hevig schieten werden verdreven. Twee van de aanvallers zijn gewond, maar niemand van de politie. In verschillende deelen van de stad zijn zes branden gesticht TURKIJE. Onderzoek naar do wreedheden ln Klein-Azië. Parijs, 19 MeL Üe gezanten van Frankrijk en Italië te Londen hebben de antwoorden hunner regeering op het Britsche voorstel tot het houden van een onderzoek in Turkije overhandigd. Het Engelsche voorstel wordt aangenomen. De Fransche regeering, die het voorstel van Lord Ourzon tot het hou den van een onderzoek naar wreedheden, die aan Turksche nationalisten worden toe geschreven, aanneemt, spreekt den wensoh uit dat tegelijkertijd een andere geallieerde commissie van onderzoek naar Smyrna ge zonden wordt om een onderzoek in te stellen naar de wreedheden, door de Grieken in de ze streek bedreven. Men legt aan de Grieken ander anderen ten laste een moskee in brand gestoken te hebben, na er muselmaunen in opgesloten te hebben. RUSLAND. Opstand ln Georgië? Uit Koöstantinopel wordt gemeld, dat in Georgië een ernstige opstand is uitgebroken. Ook ln Batoem zijn wanordelijkheden voor gekomen, waarbij een aantal personen werd gedood. De aangerichte schade is groot De opstand duurt voort. Het roode leger vraagt versterkingen. OOSTENRIJK Bezwaar tegen verkoop Van schepen aan een Hollandsche maatschappij. Weenen, 19 Mei. Het bericht van de „Neue Freie Perase", dat de oommissie van her stel bezwaar heeft gemaakt tegen den ver koop van Oostenrijksöhe schepen, tezamen 40.000 ton groot, aan een Hollandsche Maat schappij voor 41/» milliéen gulden, heeft hier groote opwinding veroorzaakt Indien dit bericht waar ia, moeten Oos tenrijk en Hongarije tezamen 15 milliard Kronen schadevergoeding betalen. VEREENIGDE STATEN. De Vereenigde Staten en Sowjet-Rnsland. Londen, 19 Mei. De Times verneemt uit Washington: Amerika is bereid met andere mogendheden deel te nemen aan een zuiver wetenschappelijk onderzoek van den toe stand en de positie van Rusland en van de middelen, handel, industrie en financinën van dat land te herstellen! Maar Amerika weigert onvoorwaardelijk deel te nemen aan de beraadslagingen, welke de erkenning van het Sowjet-regime zouden meebrengen, want dat zou de waandenkbeelden onder het Russische volk voor onbepaalden tijd ver lengen. De aanslagen te Chicaga Het krachtig ingrijpen van de politie te Qhioago om een eind te maken) aan de ge weldplegingen in verband met arbeidsge schillen, aldaar, is niet bij machte geweest verdere geweldadigheden te voorkomen Wèl waren op groote schaal voormannen in de arbeidersbeweging ln hechtenis gesteld ln verband met een bomaanslag; maar thans ia er weer een nieuwe bomaanslag geweest. In de Sherid^nroad ls een nieuw in aanbouw zijnde huurkazerne, waarin voor 70 afzon derlijke woningen plaats was, door een bom ontploffing deftige wijk. De politie heeft geen aanwijzingen kun nen vinden over de vermoedelijke daders. Een Amertkaansch lynch-schandaal. De Davisboro in den staat Georgië is een neger van 16 jaar gearresteerd, wegens moord, geplegd op een vrouwelijke postbode, door een menigte op gruwelijke wijze ge lyncht. Eerst werd hij gedurende en kwar tier boven een vuurtje gemarteld. Daarna werd hij ondervraagd naar zijn medeplich tige, een anderen jongen neger. De menigte bond daarop den neger met kettingen vast aan een pijnboom, stek het vuur weer aan en doorzeefde het lichaam toen' met kogels. Daarna begaf men zich op weg op zoek naar den medeplichtige. KORTE BERICHTEN. T« Washington wordt verteld, dat Frankrijk oa da Var. Staten oen verdrag hebben ge sloten over de wandaden voor Kameroen en Togo. Tsjangtsolin reorganiseert bij Laut^Joa (aan de Tlentsin-Moekdan-Hjn) zijn strijdkrachten, Hij Int in Mant^joerije de belastingen en legt beslag op de baten van spoorwegen, poste rijen e.d. Aan een diner op het Witte HuiB hebben de Amerikaansche staaimagnaten op verzoek van president Harding zieh, bij monde van Gary, bereid verklaard tot het afschaffen van dén lt-urigen werkdag, die te lang is. Een commissie is benoemd. Naar 'tParijsche Journal uit Berlijn ver neemt, heeft de Entente-commissie van toe zicht daar Donderdag in een kelder .800 ma chines voor het maken van munitie, 100.006 patronen, 1000 geweren en een aantal kisten met kogels voor de beschieting van tanks ontdekt. De Rmssisehe vloot zal van 1 Juni tot aan het sluiten van de scheepvaart manoeuvres houden in de Finsehe golf. BollonwedstrjtJd. De 18 deelnemers van den ballonwedstrijd van Parijs uit gehouden, zijn allen behouden neergekomen. De verste afstand werd afgelegd door Cor- miet met den ballon Anjou. die te Sables- Olonne neerkwam: 407 KM. van Parijs, George Blancheit met den ballon Fernand was tweede met 405 K.M. Die kwam neer in de gemeente Yves. De derde plaats kwam aan Kapferer, die met de Ville de Paris te la Rochelle, daalde, na een afstand van 400 KM. te hebben afgelegd. vernield. Heit gebouw lag ln een

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9