NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. MARQUERITE's WONDERE JAAR DE BANK VAN WISSELINK No. 5561 DINSDAG 23 MEI 1922 50e JAARGANG Het eerstvolgend nummer van de HELDERSCHE COURANT zal In verband met den Hemelvaart» dag morgen (WOENSDAG] versohljnen. Advertenties voor dit nummer moeten uiterlijk 10 uur aan ons Bureau Koning straat bezorgd zijn. Licht op voor auto's en fietsen i BUITENLAND. DE 81ste MEL Uit Parijs wordt gemeld: De houding, na 81 Mei door Engeland tegenover Duitschland en Frankrijk aan te nemen, wordt als toets steen voor de hechtheid der entente be schouwd. Oud-minister Klotz, di© meewerkte aan de opstelling der betrokken bepalingen van het vredesverdrag, betoogt in een brief aan Poincaré, dat Chamberlain zich ver gist, als hij verklaart, dat Frankrijk in 1920 van elk zelfstandig optreden tegen Duitsch land zou hebben afgezien. Toen betrof het een sanctie tegen een Duitsche schending van het volkenrecht, thans moet het de ver dragsbepaling over de vergoeding uitvoeren. In zijn antwoord aan Klotz merkte Poin caré op, dat Frankrijk nimmer heeft afgezien van de rechten, welke het verdrag van Ver- sailles het heeft toegekend en ook nimmer in een afstand ervan zal toestemmen. Verder zette hij uiteen, dat het verdrag van Versailles eiken geallieerde het recht schenkt om achtereenvolgens de noodige sancties tegen Duitschland te nemen. Uit Berlijn wordt gemeld: Betreffend* Poincaré's beweringen tegenover persver tegenwoordigers en in een schrijven aan Klotz, als zou Frankrijk het recht hebben tot het toepassen van bijzondere sancties, schrijft de Duitsche pers, dat een gestreng optreden een inbreuk van Frankrijk op de rechten zou beteekenen, tegen welke Duitsch land thans reeds protest aanteekent en voor de gevolgen waarvan het Frankrijk alleen verantwoordelijk zal stellen. De „Deutsche Allgem. Zeitg" behandelt deze kwestie uit voerig. Het is echter de vraag, schrijft het blad, of militaire maatregelen als sancties kunnen gelden. Het blad herinnert verder aan de tegemnovergestelde inziohten van Wedgood Been en Keynes. „DerTag" is van meening, dat Frankrijk zich den tegenstand van geheel de wereld op den hals zal halen, indien het zijn heil zou zoeken in militaire avonturen. De „Morgenpost" merkt op, dat de verkla ring van Poincaré in ieder geval niet sprak van een voor altijd verzekerde volmaaktheid der Engelsch-Fransche verstanding. t Uit Kaiserslautern wordt aan de Eerlij n- sche bladen gemeld, dat aldaar gedurende de laatste drie weken bijna dagelijks Fransch© troepen-transporten passeerden in de rich ting van Mal na. Ook werden talrijke treinen zware artillerie gesignaleerd. Er zijn gelukkig ook geruststellende be richten. D© onderhandelingen van minister Hermes en Bergman met <1© commissie van FEUILLETON. MABBL BARNES—GliUNDY Nedsrland bewerkt door ELLY HARTING. 61) Mert het eerste gezonde, hartelijke glim lachje van Jane begon zijn nederlaag. Zij Beknelden eikaars h&nd 6n <htj yorontscliii 1- digde zich over zijn ietwat eigenaardige ont vangst „Die stelde me 111 staat Marguerite's man, van wien ik zooveel gehoord luid, eens goed op te nemen," kwam Jane openhartig, jBn wat denkt u wel van hem?" vroeg Dimbie met een lichtje in zijn oogen. „TV moet mijn oordeel tot later opschor ten. Het kan wel een geval van dronken» aohap of mishandeling der vrouw zijn. Het uiterlijk van eeü mensch is zoo bedrlegelljk, En in de schatting van uw vrouw heb ik niet het minste vertrouwen." H# schoof haar een rieten stoel toe. „Wilt u dezen stoel niet nemen, hij is veel makke lijker dan die waarin u zit?" „Rn waren Marg"s brieven erg vervelend?" „Nu ze schreef niet zoo heel veel over u." Jane nam een houding aan van: „De he mel vergeve me deze leugen." „Maar als ze over u schroef, was het meestal iets goeds." Dimbie lachte, hij begon zich te amusee- m „Zo<u Je Je niet wat willen verfrissohen of Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Interc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. herstel schijnen goede vorderingen te ma ken. De aankomst van morgan, de Ameri- kaansche bankier heeft een kalmeeren uit- werking gehad. Hij toch komt te Parijs om met de bankiers te overleggen hoe een in ternationale leerling aan Duitschland kan worden verstrekt. Volgens de .Jongste berichten wordt te Pa- ïS iSl ™™c!,thl« uitKesproken, dat men het voor 81 Mei wel eens zal worden. frankrijk. Scheepsramp bü de Fransche kust Uit Brest werd Zondag aan de Telegraaf gemeld: Zaterdagavond vond op 28 mijl afstand van den vuurtoren aan de kust van Firüstère - - - botsing had plaats om streeks zeven uur des avonds, op het oogen blik, dat de eerste-klasse passagiers aan ta fel zaten. Op dat uur was er een lichte mist op het water. De „Seine" trof de „Egypt" op een plaats tusschen de twee schoorsteenen on maakte een. groot gat in de zij van het schip. Door de passagiers werd later verteld, dat een aantal Laskanen in 'n reddingsboot sprongen en daardoor aan de vrouwelijke passagiers beletten, er in plaats te nomen. De kapitein en de officieren van de „Egypt" slaagden er echter in, spoedig de orde te hêrstellen. De bemanning van de „Egypt" wist 29 van de 44 passagiers te redden, ter wijl eveneens nog 210 leden van de uit 290 koppen bestaande bemanning werden gered. Er worden dus nog 05 personen vermist. De geredden zijn vandaag te Brest aan dén wal gebracht. Zij verkeerden in deerniswekkenden toe stand. Velen hadden nauwelijks kleeren aan en verscheidenen waren gewond. De laatsten werden onmiddellijk onder medische behan deling gesteld. De kapitein begaf zich dfrect naar het Engelsche consulaat om rapport uit te brengen; hij weigerde de namen der ver misten op te geven, aangezien hij gelooft, dat een Portugeesch schip, dat niet ver van de plaats van de ramp verwijderd was, erin ge slaagd kan zijn, verscheidene personen te redden. Niettemin verneem ik, dat kapitein Keatting van het Ulster-regiment en de chef machinist van de Egypt" verdronken zijn, evenals twee kinderen. Onder de geredden bevinden zich de gezagvoerder en verschei dene officieren. De préfet maritime begaf zich aan boord van de „Seine", en had een lang gesprek met den oommandant van het Fransche schip, kapitein Lebarzat, en met de overlevenden. Kapitein Lebarzat legde de volgende verklaring af: ,Jk was op weg van La Pallioe naar Ha- vre; de mist was zeer dik. Ik bevond mij op de brug. Ik was reeds verscheidene schepen gepasseerd en had als maatregel van veilig heid de snelheid tot vijf knoopen vermin derd. Om ongeveer zeven uur, zonder dat ik ©enige waarschuwing van te voren had ge hoord, zag ik plotseling een groot schip vlak voor mij. Het was de „Egypt". Er waren nog verschillende andere sche pen in de buurt van de „Egypt" toen de ramp plaats vond. Daaraan Is het dan ook te danken, dat de ramp geen grooteren om vang heeft aangenomen, gelijk de Fransche berichten aanvankelijk meldden. De West- Afrikaansche mailboot „Akaro", die gisteren te Plymouth aankwam, rapporteerde, dat Za terdagmiddag het draadloos s.o.s.-sein was ontvangen. Nog twee andere stoomschepen, die in de nabijheid van het vêrongelukte schip waren, hebben eveneens het noodsein ontvangen. De P. O. heeft gisterenavond officieel aankondiging gedaan van de ramp. De maatschappij geeft de namen van de geredde passagiers, alle Engelschen. Het blijkt, dat van 28 passagiers de redding vast staat, terwijl men omtrent het lót van tien andere In onzekerheid verkeert Omtrent de laatsten is men nog zonder eenlg bericht. Volgens de Fransche berich ten zou de groote meerderheid van de om het leven gekomen personen tot de bemanning behooren. Het verongelukte schip was een der oud ste schepen van de P. O. Ofschoon het niet was verzekerd, lijdt de maatschappij toch weinig schade, want men neemt aan, dat hei bijna geheel van de boekwaarde der maat schappij was afgeschreven. Een later bericht meldt: De botsing tus schen de „Egypt". die op weg was van En geland naar Bombay, met de „Seine", had plaats nabij Ouessant. op 22 mijlen van den vuurtoren van Aeren. Reeds zijn 20 lijken gevonden. Reuter meldt nog, dat op het oogenblik van de ramp beide schepen den misthoorn lieten klinken. Een officier heeft in een in terview aan een Engelsch blad gezegd, dat die „Egypt" stillag, terwijl de „Seyne" 7 knoopen liep. De aanvaring was onvermij delijk. In verhand met deze ramp schrijven de bladen nog over den heldenmoed van Hard wiek, den chef-marconist, die weigerde zijn post te verlaten, en stierf met zijn handen or het Morse-toestel. Ook melden zij, dat er bijna 1 millioen in specie, bestemd voor Indië, aan boord van de ,;Egypt" was. ENGELAND. Engeland en Italië. In verschillende Ital^aansohe bladen wordt de veronderstelling 'gemat, dait Engeland en Italië een verbond, of althans een overeen komst gesloten hebben. De Epooa laat het duidelijk doorschemeren en zegt, dat beide volken vereenigd het evenwicht in Europa en de Europeesche wateren kunnen verze keren. In parlementaire kringen is het be richt met voldoening ontvangen. De moge lijkheid vam de terugkeer vain Nitbi aan het hoofd der regeering wordt grooter en grooter. 4 De (Engelsche) Evening Standard meldt dat de toespelingen op een Itallaansch-En- gelsche overeenkomst hun oorzaak hebben in een ontwerp van een overeenkomst betref fende „steenkolen en andere belangrijke din gen". Het ontwerp is al geruimen tijd in be- Ingezonden Mededeeilng. Ingezonden Mededeeilng. een kopje thee willen drinken voor we aan hot bubbelen slaan?" vroeg ik. „lk ben beslist verlangend dut Jeugdige persoontje met de thoeroospantoffol* te tien," merkte Jane op, terwijl ze haar hoed afzette en ven met de tand door haar weel- dorig haar streek. „Die draagt ze niet meer. W lj hebben een massa geld geërfd." lk bestudeerde het uitdrukkingsvolle ge laat vóór mij. Het was zoo weinig veranderd. „Loopt ze nu barrevoets rond? „O, neen. Ik bedoel, dat we nu keurige leeren pantoffels voor haar hebben kunnen JilOODfifl Ik had moeite mijn gedachten op Amalia ■e oonoeütreeren, ze dwaalden telkens weer af naar Jane's mooie, frissche gros-linnen ;apon, die met prachtige Iersche kant was ^^emaakt. Amalia blijft." Hij staarde mij ©en oogenblik met open mond aan, toen herinnerde hij zich blijk baar iets, knipte een oogje en holde naar binnen. Op Jane's gezicht kou ik duidelijk lezen, dat zij ons op rijn minst genomen erg eigenaardig vond. „Hoe.hoe vind Je mijn zonnebloemen?" vroeg lk gejaagd. „Zeer mooi en stevig," antwoordde ze. Toen viel er een stilte. „Wat heb je Marguerite?" vroeg ze ten laatste. „De atmosfeer is overladen mot ge heimzinnigheid." „Dinsdag zal ik het Je vertellen." „Dinsdag?" „Ja. O, hier Is Amalia met de thee. Dit is nu Amalia." Jane glimlachte haar toe en liet haar gave, witte tanden zien. Zij ontving echter een vijandigen blik in retour; Amalia liet zich niet verslaan door een glimlach. Zij was geen zwakke man en haar standvastigheid was 'haar trots. „Goeden middag," zei Jane. „Goeie middag," kwam Amalia op een „loop naar den koekoek" toon. Maar Jane was zulks niet van plan, in geen geval vóórdat ze thee had gedronken. „Wü je zoo goed zijn dit aan den kruier te geven, die mijn koffer brengt?" „Was der geen rijtuig? Alle mensohe' ne me' rijtuige'." Nu was Amalia beslist brutaal. Ik voelde me boos worden. „Doe alsjeblieft wat je gezegd wordt," zei ik streng, „en spaar ons je aanmerkingen." Voor het eerst sinds ze hij me was kwam ze onder den indruk vam mijn toorn en on middellijk veranderde zij van taiktiek. „Ik dach' dat het zulk warm weer was om te loope* voor de juffer." „Dat dacht je niet Wees tenminste eerlijk." En tot mjjn giwten schrik nam ze mij bij het word. ANNO 1886 Volgestort Kapitaal: f 1.000,000,- Reservef ondsf 270.000, mef 1 dag opzegging: 3 0 voor 1 maand vaat: 3'/4 - 11 3 3'/j 11 11 11 4 11 1 J««r 4Va - 11 11 11 I "1 handeling en het is hoogst waarschijnlijk, dat het spoedig zal geteekend worden. Het is een overeenkomst met een zuiver ooonomisch karakter. IERLAND. Terwijl Oolllns en de Valera Zaterdag on derhandelden te Dublin over het wegne men der oorzaken der voortdurende geschil len, hebben gewapende Sinn Feiners een in val gedaan in Ulster, waar zij een nieuwen veldtocht van vreesaanjaging zijn begonnen. Zij hebben een keten van branden Gesticht van het graafschap Doun door Belfast heen tot in het Noordelijkste graafschap Antrim, waarbij zij groote woonhuizen plat branden, kazernes in de lucht lieten vliegen, spoorwe gen opbraken en telegraaf- en telefoonlijnen afsneden. Om de politie-kazerne te Castlemellan (graafschap Down) werd drie uur lang ver woed gevochten. Tenslotte werden de aanval Iers afgeslagen met een verlies van drie doo- den, zeven gewonden en tien gevangenen. Te Cushendall, aan de kust van Antrim, vermeesterden de aanvallers de kazerne on danks hevigen tegenstand, brandden zij het gebouw van de Northern Bank plat en plun derden zij het postkantoor. Voorts namen zij auto's in beslag en verbrandden een ga rage. Op de kazerne van Martintown werd een aanval met bommen ondernomen. Anderen vielen Ballymena in Antrim aan en Legden het halve spoorwegstation in de asch. Een politie-patrouille verloor een doode. Langs de kust van Antrim werden alle politie-kazernes vermeesterd. Politie, die tot ontzet van den post te Martinstown kwam, verloor een doode en drie gewoniden. Het kasteel Cretilly bij Ballymena werd met het kostbare antieke huisraad in de asch gelegd, evenals de zuivelfabriek van Rath- kenny. Te Kellengan liet men de spoorbrug springen. Het kasteel van Oalcorn, het eigen dom van W. Young, in Antrim, werd plat gebrand. Men vreest dat er nog heel wat andere ver liezen aan menschenlevens en goederen zijn geleden, maar het vernielen van bruggen, het graven van geulen dwars over de wegen, het vernielen van telefoonlijnen heeft de verbindingen deerlijk ontredderd. In het graafschap Down is, volgens een nagekomen bericht, ook het kasteel Old Court van barones De Ros in brand gesto ken en verwoest. De meest opzienbarende daad van de Slnn Feinsche benden in het graafschap Antrim was de aanval on en de verwoesting van het kasteel Shanes bij Randalstown, aan den oever van het Lough Neagh, de woonplaats van lord O' Nelll, den vader van den Spea ker van het Ulstersohe parlement. Een aan- „Ik kan geen vreemde' mensohe' over de' vloer hebber' „Am* 11 al" Jane lachte ongedwongen. „Bk zou er net zoo over donken," zei ze, Amalia vriendelijk aanzie mie. „Ik voel housoh met je mee. Je denkt zeker dat lk me mot alles bemoeien zal en overal m'n neus in wil steken. „Ja." „Je bent bang, dat lk de keuken overhoop zal halen dingen voor mevrouw doen, die jij tot nu toe steeds gedaan hebt" „Ja," zei Amalia in blanke verwondering over Jane's begrijpen. „Nu, maak je maar niet langer bezorgd, [n de eerste plaats ben ik veel te lui om me overal mee te bemoeien. Ik vind het veel prettiger als de menschen voor m ij werken, En dan zou ik het heel min van mezelf vin den om dingen voor mevrouw te doen, die jij altijd zoo trouw eni zoo liefdevol gedaan iiebt. Ik zal je niet verdringen hoor." Jane's stem klonk nu hel zacht, vol hartelijkheid. ,Maar je moet me wel toestaan, dat ik zelf mijn bed opmaak on mijn kamer stof want ik zal je natuurlijk wat meer werk be zorgen, terwijl ik zeker weet, dat je al ge noeg te doen hebt" Amalia verwonderde zich, weifelde en gaf zich over. „Dank u juffer, u is heel vriendelijk," was alles wat ze uit kon brengen en om bé ter uiting aan haar gevoelens te geven, tikte ze op de bel, raapte Jane's 'handschoenen op en vertrok naar de keuken» „Eerste ronde van de worsteling voor juf frouw Fairbrother," zei Dimbie. „En de thee wordt koud." „U zegt worsteling?" lachte Jane. tal Sinn-Feiners stak het meer in booten over, van Tyrone uit, en viel het kasteel aan. Niettegenstaande den krachtigen weerstand van de bewoners van het kasteel werd dit genomen, en in brand gestoken. Het bran- de tot den grond af. De tachtig-jarige lord O'Neili en zijn vrouw werden door buren ge red. Het kabinet van Ulster is Zaterdag bijeen gekomen, om zijn houding tegenover den toestand te bepalen. De Engelsche regeering heeft versterkin gen naar Ulster gezonden. Volgens een bericht uit Dublin zijn Collins en dé Valera tot overeenstemming gekomen. De Dail is onverwijld biieengeroepen. Intus- schen zijn de leden van het Ulstersche kabi net dringend bijeengeroepen ten huize van den eersten minister om de jongste gebeurte nissen te bespreken. Te Belfast zijn sedert Zaterdagochtend al les bij elkaar tien menschen gedood. In het geheel zijn er in een week tijds 32 menschen gedood. Hieronder was ook Twaddell, een der leden voor West-Belfast in het Noord- Tersche parlement, die Zondag op straat te Belfast door twee mannen, die zes revolver schoten op hem losten, gedood werd. DUITSCHLAND. Uit het bezette gebied. Bij den .rijkscommissaris voor het bezet-U gebied is te Koblenz een zitting gehouden van de parlementaire oommiasie, wier leden klaagden over de verregaande in beslag neming van akker- en weiland voor oefe ningsterreinen der bezettingstroepen en over de steeds scherpere beperking van de vrij heid van vergadering, vereeniging en pers. De geallieerde II ijnland-eommissie heeft tegen deze bijeenkomst protest aangetee- kemd, omdat zulke klachten ontstemming tegen de bezettings-troepen en -autoriteiten wekken. „Ik kén Amalia." „Toch verbeeld lk me, zonder verwaand te zijn, dat ik winnen zal. Ik móg het meisje." ,,\Vij ook, maar wij hebben haar daarom niet onder den dudm." aar ik wil haar niet onder den duim hebben. Ik doe alleen mijn best te maken, dat z ij m ij er niet onder krijgt en me toe wil staan hier een poosje te blijven." „O, maar dót doet u zeker," zei Dimbie. „Marg telde de dagen vóór uw aankomst." „En u?" vroeg zij sluw. „Iko, ik ook," loog hij brutaal. Zij lachte een vroolljken, ongeloovigen lach. „En toch dacht lk, dat ik twee worstelin gen voor den boeg had." „Werkelijk?" veinsde Dimbla „Ik meen de slechts één en die heeft u reeds grooten- deels gewonnen." „U is zéér vriendelijk," zed ze eenvoudig. ,,Tk begrijp u nu en ben dankbaar; ik ver langde zóó naar Marguerite." „U kunt TntJ onmogelijk meer dankbaar zijn dan ik u «voor uw komst," gaf hij ern stig ten antwoord, eti ik wist dat hij het meende. „Anderhalve overwinning voor Jane," fluisterde ik mijn schildpad toe. Toen strekte ik mijn hand uit, die Dimbie dadelijk greep. (Wordt vervolgd). OURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING Heldenohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen 14.20. ZondiigRblaJ resp. f 0-67', f 0.76,10.86, f 1.26. Modeblad reep. 10.96, f 1.25, f 1.26, f 160 Losse nummer» der OmraEt 4 et.; fr. p. p. 6 et. Dinsdag 23 Mei Woensdag 24 9.28 uur 9.29 ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 et, elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et p. adv. extra). Berwljsno. 4 et. „O, thee alsjeblieft." Jk ..Dat is geen geminacht katoen, dacht ik hardop. „Het is ©en van m'n beste japonnen, zei Jane. „Vind je haar niet te jeugdig voor nnj, Marguerite?" „Ik zou deze morgen aandoen.zei ik in een opwelling en zweeg toen onhandig. „Waarom juist morgen?" vroeg ze ver wonderd. „Krijg je dan gasten?" „Alleen Marg's medisch a. „Dimbie,» gilde ik, „wil je eens giaan zien of de thee al is? Ik begrijp niet waar DE BANK: opant (tekening-Courant en Chequerekeningen met rentevergoeding, Incasseert en disconteert Handelspapier op binnen- en buitenland, varlaant BadrIJfaoradletan aan Landbouw, Handal an Induatrle, belaat zich mat dan aan- an varkoop van Effaoten voor geldbelegging, noemt gelden In deposito tegen de navolgende rente: Voor andara tarmljnan, zoomada voor groote bedragen, kunnen aparte voorwaar den worden vastgesteld. verhuurt la hars zwaar gaoonatruaarda Safe-depoelt lokettan, waarvan da huur bedraagt: Model A per Jaar: f 8,— B f 10,— Da inrlehtlng bladt tavena gelegenheid tot berging van koffara an tot plaatalng van eigen brandkasten der cliënten. Ingezonden mededeeilng. nog n „Ms

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1