PINKSTER Tweede Blad. Dienstregeling Holl. Spoor. VAN DINSDAG 30 MEI 1922. DE NAVORDERING. Vooral ook, nu net de aanslagbiljetten over het aigeloopen belastingjaar rond gaan en ook nog andere belastingpapieren van het Rijk zijn of worden thuis bezorgd. En het gemeentebestuur, dat zich voor al deze moeilijkheden geplaatst zag, maar dat tenslotte toch te zorgen heeft, dat de ge meentehuishouding haar gang gaat, heeft Izeker een ondankbare taak. Vandaar, dat het m. i. al te reclame-aohtige geschrijf over de navordering, hetwelk den schijn moet wekken, alsof B. en W. een goeddeels onwettig kohier bij den Raad in dienden, toch even moet worden tegenge sproken. Wie in dezen tijd van geldelijke moeilijk heden de portefeuille van financiën dorst over te nemen, en zijn poging, om een be lasting, meer naar draagkracht te verkrij- ?;en, zag mislukken, verdient niet de kwali- ioatie, dat hij d tort et travers de burgerij maar aanslaat, zelfs de Wet daarbij geweld aandoet. Zoo sterk is het nu wel niet door den heer B. in zijn stukken gezegd; maar de geest, die hij er door heeft aangekweekt, is toch wel van dien aardw Laat ons dus eertijk zijn. Wie kennis neemt. van de beslissingen op reclames door verschillende Ooileges van Gedeputeerden, pbmtbemjh nieuws. Met ingang van 1 Juni zal de dienstrege ling op de Hollandsche Spoor weder worden gewijzigd. In den dienst Amsterdam—Helder is de belangrijkste wijziging, dat de trein, welke tot heden om 6.10 vertTok en alhier te 8.47 aankwam, alsdan om 6.62 zal vertrekken en te 8.04 zal aankomen. Deze wijziging is voor de zakenmenschen een groote verbetering. 6.32 9.04 7.31 9.04 10.18 12.48 12.41 3.23 2.03 4.39 3.52 4.20 6.41 7.20 9.29 gemeen© Ziekenverpleging hébben thans ook de militaire- en burger-verplegerfi van het Marine-Hospitaal deelgenomen. 1 Nov. 1920 is het Marine-Hospitaal door den Nederlandschen Bond van Ziekenverpleging erkend als een Algemeen Ziekenhuis, zoo dat thans voor de eerste maal die verplegers, die hum opleiding in het Marine-Hospitaal ontvingen, aan het examen konden deel nemen. Dit examen is een waar succes geweest. Van de 27 leerlingen (12 militairen en 15 broeders) werd aan alle militairen en aan 18 broeders vergund het examen af te leggen; één militair werd afgewezen, terwijl aan alle overigen het diploma kon worden uitgereikt. Geslaagd zijn: Ziekenverpleger-majoor W. Vonk; de ser- gants-ziekenverpleger: K. Schippers; A. O. de Wit; O. A. W. Smits; J. A. Zandvliet; A. A. Groeneveld; J. Kautz; J. J. van Kessel; M. H. Smelt; L. J. Bionda en.L. J. van Noor den; de Broeders: O. de Jong; W. J. van Gaaien; A. Kali; J. U. Hfiuseler; L. J. Dujjn- dani; M. Kruijt; P. Bonman; J. Hornstra; J. W. Greidanus; O. J. J. Spöhler; J. de Jonge; G. J. N. Hessen en J. Verlinde. eEHEESTERAAD. De trein naar Sohagea vertrekt 7.46 morgen». Vertrek ven Amsterdam Aankomet te Helder 6.23 8.36 7.56 9.40 9.21 11.30 12.28 2.44 3.11 6.18 5.62 8.04 8.54 10.49 11.04 11.18 12.66 Da O. J. Wam era Heden herdenkt ds. O. J. Warners zijn 25- jarige werkzaamheid als Ned. Herv. predi- maar zelfs van één College in oogenschijn-1 kant. 80 Mei 1897 deed hij, als jong leeraar, Ujk gelijke gevallen, weet maar al te zeer, zjjTi intrede in Leersum; 29 September 1901 dat de Navorderingsreclames over gemeente- te Nieuw-Vennep, en met ingang van 1 belasting de meest moeilijke zijn en de uit spraken tot de meest betwistbare behoor en. De navordering, zooals die in de Wet op de Rijksinkomstenbelasting is geregeld, is veel uitvoeriger, dan die in diverse Ibelas- tingverordenömgen der gemeenten. De Ge meentewet zelf zwijgt er over, hoewel het recht, om na te vorderen, nooit is betwist, omdat de Wet het ook niet verbiedt De twist begint echter over het object dat voor navordering in aanmerking komt. Eén ding nu is er, nadat in 1917 artikel 12bis werd opgenomen, zeker in onze Veror dening gebleven, nJ., dat men blijft uitgaan van de belastingbron bij 't begin van het belastingjaar (in de bestreden gevallen dus 1 Januari), en dat wijzigingen, in den loop van het jaar in dat inkomen tot stand ge bracht, niet meer belastbaar zijn. Maar, haast ik mij er ook weer aan toe te voegen, dat beteekent (niet, zooals velen en ook de heer B. hieruit oonoludeeren, dat, in dien iemand op 1 October een salarisverhoo- ging krijgt, Ingaande 1 Januari, dat deze niet (belastbaar zou zijn. Zij zou onbelastbaar blijven naar mijne meeöing, Indien zij 1 Fefor., 1 Juli of 1 Oot. Vas Ingegaan. Maar in de groote meerderheid der geval len, waarbij die salarisverhooging terug werkte tot 1 Januari, valt zij onherroepelijk onder artikel 12bis, ie aanslag komt absoluut niet in strfj* met artikel 9, tweede lid a der Verordening, dat ter berekening van de in artikel 6 be doelde inkomsten geldt: „Voor vaste inkomsten, onder welke be naming ook: het jaarlijksch bedrag „naar den toestand op 1 Januari" en ook artikel 17 blijft géheel intact, want dit spreekt van „omstandigheden, welke gedurende he belastingjaar verandering in den toestand brengen". Ook is de salarisverhooging pas in den loop van het jaar toegestaan, zij brengt geen verandering in den toestand gedurende het bastingjaar, maar wel degelijk vanaf het be gin van dat jaar, indien tevens, zooals hier, aan den maatregel terugwerkende kraoh' wordt verleend. Dit is geen juridische spitsvondigheid, maar volkomen logisch en duidelijk Indien ik met 1 Maart of een anderen in den loop van het belastingjaar vallenden datum meer salaris krijg Ingaande dien da tum, dan is artikel 17 van toepassing. En óók is artikel 17 m.1. van toepassing wanneer ik in den loop van het Jaar een bil dra ge in eens krijg, die du» geen deel van mijn vast salaris en dus vaste inkomsten uitmaakt. Het artikel, <Jht de navordering regelt, zou hier echter al zeer weinig beteekenen, in dien men óók de salarisverhoogingen, die een heel belastingjaar hebben gewerkt, ging uitsluiten. Dan bleven feitelijk alleen enkele aansla gen over, die bewust of onbewust te laag waren opgegeven of geschat. Intusschen zal ieder, die meent onjuist te zyn aangeslagen, de gelegenheid wel waar nemen, bij den Raad, en mocht dat niet hel pen, bij Gedeputeerde Staten te reclameeren. Dat is de weg en om de belanghebbenden dien te wijzen, waren, naar t mij voorkomt, de opgewonden beschouwingen van den laatsten tijd niet bepaald noodzakelijk. En zeker mag hier niet van onwettige aan sla gen worden gesproken, wanneer men niet tegelijk bewijst, dat dit bewust geschiedt, stel er ware enkele gevallen. De belasting administratie en B. en W. hébben hun op vatting van de beteekenas der belastingver ordening. De aangeslagenen hébben twee maal gelegenheid daar de hunne tegenover te stellen. En wie dan gelijk heeft, zal door onpartjj- digen worden uitgemaakt. Helder, 27 Mei 1922. M- Verschenen is een Vervol gagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 30 Mei 1922, waarop de volgende onderwerpen vermeld zijn: Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op de vragen van de heeren D. H. Grunwald en J. J. Schoeffelenlberger, betref fende de heffing der gemeentelijke inkom stenbelasting. Ter visie is gelegd1 een nota inzake de pen- sionneering van P. Kunst, kommies bij de Oontröle der gemeente-belastingen. (Behoort bij punt 1 der agenda). Geen belastingvermindering? - Door B. en W. is het volgende schrijven aan den Raad gericht: Door U werd in onze handen om advies gesteld het schrijven van Uw medelid, den heer D. H. Grunwald, waarin gevraagd wordt, of het totaal-bedrag der kohieren van de Inkomstenbelasting 1921/22 belangrijk hooger is, dan op de begrooting voor 1921 is geraamd. Naar aanleiding van die vraag hebben wij ons om inlichting gewend tot den Inspecteur der directe belastingen, uit welke inlichting ons bleek, dat dit geval zich inderdaad voor doet, zoodat bovengenoemde vraag bevesti gend moet beantwoord worden. De Inspecteur deelt ons mede, dat op de kohieren een bedrag van 1.163.616.80 aan gemeentelijke inkomstenbelasting is uitge trokken. Op de begrooting voor 1921 is echter ge raamd een (bedrag van rond ƒ1.156.000, waarvan reeds is ontvangen over de eerste vier maanden van 1921 237.000, zoodat nog Ingennden MsdafleeücdBBS, M»t ALKMAAR (MisorlBerp) Zia advart. N.V.Esona Juni 1910 werd hij door de Nederlandsche Chris ten-Officier en-Ver eeniging tot vloot-predi- kant alhier aangesteld. Deze functie vervul de ds. Warners tot 20 Februari 1916, toen de Vereeniging werd opgeheven en ds. War ners als vlootrpredikant bij de Nederduitsch- Hervormde gemeente alhier werd aange steld. Met ingang van 1 Juni a.s. is het in- MI„oir.„.. stituut vlootpredikant door het Rijk overge- stalen blijft rond 919.000. Op do kohie- nomen, zoodat de betrekking thans een ren ad verminderd met f 919.000, rijksbetrekking is geworden. i is dus ƒ244.616 meer uitgetrokken. •on?eJL Jww Wij moeten er echter dadelijk op laten ruchtbaarheid te eeven Vandaar dan ook volgen, dat dit ook in voorgaande jaren dat wll^net de enkele' vermelding van dé 8toeds het geval is geweest en dat dus het data" volstaan. In engeren familiekring bleef Jj£t een nadeelig saldo zal gaan aanwijzen. Wan neer dan geen reserve aanwezig is, om een eventueel nadeelig saldo te dekken, dan zou op de begrooting voor 1923 middelen aan gewezen moeten worden om in het tekort te voorzien. Dit nu achten wjj niet gewenseht Door bovengenoemde uiteenzetting kan o. L de beantwoording van de Vraag van den heer Schoeffelenlberger achterwege blijven, te meer, waar deze, al bestond inderdaad de mogelijkheid om het percentage te vermin deren, een weg wil bewandelen, die wettelijk niet geoorloofd is. Reorganisatieplannen Lager Onderwijs. De heer D. H. Grunwald, lid van den Raad heeft aan den Voorzitter van den Raad der gemeente het volgende voorstel döeh toeko men: Ondergeteekende heeft de eer voor te stel len de reoganisatieplannen inzake het la ger onderwijs volgens bijlage No. 89 uit te stellen, tot de tekst der wijzigingen in de la ger onderwijswet 192Q bekend zal ziin. Toelichting: Zooals bekend is. heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in overweging genomen de onderwijswet 102Q o.m. zoodanig te wijzigen, dat het niet noo- dig zal zijn om onze groote stadsscholen te splitsen in 2 kleinere. het jubilé niet onopgemerkt, zooals een aan tal bloemstukken getuigden, die de kamers vulden. De Minister van Marine ad. int., de heer Van Dijk, zal heden een bezoek brengen m aan de maritieme inrichtingen, de werf, enz. dient te worden genomen, kan gemakkelijk De Minister wordt vergezeld door den afgeleid worden uit de gegevens, die ons te Secretaris-Generaal van het Departement diien aanzien van vroegere jaren ten dienste van Marine, schout-bij-naoht tit. Zegers staan. Onderstaande cijfers, over de laatste Rijser, den chef van de afdeeling materieel 6 jaren, wezen het volgende, afgerond naar ©trekken, op zichzelf nog geen reden be- oeft te zijn om aaa te nelmen, dat het toege paste hefüngsperofntage te hoog is. De beantwoording van de vraag, of het surplus te hoog is en daarom vermindering van het heffingspercentage in overweging ©zen in een andere gemeente. Krachtens de nieuwe bepalingen der Kies wet is de mogelijkheid) geopend, dat de kiezer bij de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der StatenGeneraal (welke dit jaar op 5 Juli wordt gehouden), in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voor komt, in een andere gemeente aan de stem ming deelneemt. Wenscht de kiezer van de ze bevoegdheid gebruik te maken, don moet hij uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag in persoon (voor zoover betreft deze gemeente aan het bu reau Verkiezingen, Dijkstraat 10), mededee- len, in welke gemeente hij aan de stemming wenscht deel te neuien. Hij geeft daarbij op: naam en voornamen, dagteek en in g en plaats van geboorte, de gemeente, in welk© hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezers lijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van deze mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, die door den kiezer en,een der ambtenaren van het bureau Verkiezingen wordt onderteekend en in afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De dagen waarop deze verklaringen zul len worden afgegeven worden nader bekend gemaakt. De kiezer ontvangt, indien hij van de bo venomschreven bevoegdheid gébruik ge maakt heeft, aan het door hem opgegeven adres in de gemeente, waarin hij wenscht te stemmen, een oproepingskaart daarvoor. dén, ter wedarzüdsohe kennis worden ge bracht. De taak dier commissie zal zijn de geschil punten te onderzoeken, welke op het gebied der schulden, van den particulieren eigenr dom en der oredieten tusschen de Sovjet-Re geering en de andere Regeeringen bestaan, en ter zake overleg met elkaar te plegen ten einde zoo mogelijk tot gemeenschappelijke aanbevelingen aan de Regeeringen te gera ken. Ten einde der. vredigen arbeid der oom missies te bevorderen is te Genua voorts overeengekomen, dat de Staten zich gedu rende en een zekeren tijd na de bijeenkomst tot 26 December zullen onthouden van aanvallen tegen elkanders grondgebied en van subversieve propaganda terwijl de niet- Russische leden van de bijeenkomst zich te vens verbinden gedurende een bepaalden tijd geen afzonderlijke overeenkomsten met de Sovjet-regeearing te sluiten nopens de punten, welke aan het onderzoek der com missies zijn opgedragen. Omtrent den duur en de besluiten der con ferentie is te Genua reeds een en ander vast gesteld. Ais sluitingsdatum geldt 26 Septem ber, terwijl op 26 October de deelnemende staten een eventueële overeenkomst moeten hebben geratificeerd. Is dit niet over de ge- heele linie het geval, dan vervalt de kracht van de ratificatie der anderen en is men op afzonderlijke verdragen met Rusland aange wezen. Italië heeft inmiddels reeds een over eenkomst met de Russen aangegaan en daartoe is tevens aan Japan, Zweden en Tsecho-Slowakije te Genua reeds toestem ming verleend, omdat de onderhandelingen daarover reeds gaande waren Inmiddels is bekend geworden, dat de En- gelsche delegatie 14 Juni alhier zal aanko men en haar intrek zal nemen in het Palaoa- Hotel op Soheveningén. Ook voor de vreemde journalisten, dio hier natuurlijk verwacht worden, wordt goed gezorgd. De Ned. Journalistenkring benoem de daartoe een regelingscommissie. Nog vernemen wij, dat ook de Rijkstele graaf bijzondere maatregelen zal treffen en uit Amsterdam -een 60 tal telegrafisten, bekend met de bediening van het Hughes- apparaat, naar den Haag zal zendeh om een extra-dienst ten behoeve van de delegaties ter conferentie en van de pers te verrichten. Overal, vooral in de hotels, wordt hard gewerkt, om voor de ontvangst tijdig gereed te zijn en terwijl men in de wereld van de politiek en de diplomatie de kansen der con ferentie bespreekt, heeft de zakenman in middels bedacht, dat hij er, hoe het ook af loopt, wel bij kan varen. van het Departement, schout-bij-nacht Zee man, den chef van de Marinestaf, schout-bij- nacht Goossen en 's Ministers adjudant, den luitenant ter zee le kL Diephuis. De heer G. N. Pr aas, oud-leerling der Z.VJS. alhier, thans d.d. 2e off. bij de K.P.M., slaagde de vorige week te Batavia voor het examen van 2en officier bij de Groote Stoomvaart Voor het eindexamen voor de Electro- technlek van het Genootschap M. S. G. te Leiden slaagden de heeren A. M. Hartman on O. W. Spanjer, alhier. V7 aarplan Hr. Ms. Zeehond, 81 Mei vertrek uit Nleuwediep; 8 Juni tot 8 Juni te Bergen; 17 Juni tot 21 Juni te Ler- wick; 80 Juni tot 6 Juli te Aberdeen; 14 Juli tot 19 Juli te Leith; 28 Juli tot 2 Aug. te Leith; 11 Augustus aankomst te Helder. De OandldaatliJsten. Het Hoofdstembureau in Kieskring X (Helder) heeft in zijne zitting van 29 dezer gesohrapt den candidaat J. J. Verburg, voor- komend» op de lijst der Nieuwe Katholieke Partij, omdat die candidaat niet heeft over gelegd' de verklaring, .dat hij genoegen nee int met zijne plaats op de lijst. 'De overige oandidatenljjsten zijn ongewij zigd gehandhaafd. Gemeente-Concert te creven door het Stedelijk Muziekkorps op Donderdag 1 Juni 1922, des avondB van half 9 tot 10 uur, in de Muziektent (Stationsplein). Programma 2. Ouverture Zukunftbilder 3. Een Droom, Valse 5. Ouverture „Peter Schmoll 6. Grand Potpourri populair „Oud en Nieuw" Ter HaU 7. Bummel-Petrus Kersten Bii ongunstig weder zal or van het ge bouw van den B. v. M. M. P. een blauwe wimpel worden geheschen. Betonwonlngen. In ons verslag 'betreffende de eerste steen- egging van het blok betenwomngen dat de firma Staalman, Baak Co. gaat zetten, zijn een paai- fouten geslopen, die hersteld moe- De wanden zijn niet, ter meerdere venti- atle, van een houten tusschenechot van een Mamp de duizendtallen, aan. Soret Silwedel Bat Ozibulka Weber van zien, maar voor- van drijfsteen. Verder is het niet door middel van een huur- svsteem, dat men eigenaar wordt, doch er wordt een hooge hypotheek veretrekt op de huizen en de bewoner wordt dadelijk eige naar. Aan het in den loop dezer maand te Alk maar en Helder gehouden examen voor Al- 1916 f 159000 f 144000 f 16000 9.4 1917 231000 ,214000 17000 T.86 1918 ,825900 ,908000 82000 7(b(jna) 1919 ,492000 ,422000 T00QQ 14.2 1920 896000 759000 187000 15.3 Hieruit blijkt, dat niet alleen het bedrag, dat minder ontvangen is, stijgt naar mate het totaal-fbedrag der op te brengen belasting hooger wordt, doch ook het (percentage. Op grond van deze ervaring kan gevoeg lijk aangenomen worden, dat van het bedrag van 1.163.000, dat nu op het kohier gebracht is, eveneens 15% zal' moeten worden afge schreven, door reclames, vertrek, enz., of wel een som van rond 175.000, zoodat netto ontvangen kan worden 988.000. Daar er, zooals hierboven reeds is mede gedeeld, netto nog ƒ919.000 noodlg is, zou daaruit afgeleid kunnen worden, dat, door dit heffingsperoentage toe te passen, over 1921 ƒ69000 te veel ontvangen zal worden. Voordat de Raad eventueel besluit tot ver mindering der belasting, meenen wij, dat het niet ondienstig is kennis te nemon van de naast elkander gestelde geraamde en werke lijke ontvangsten van de vijf voorafgaande dienstjaren, waarbij die van 1921, op grond der boven aangegeven berekening. Jtuu 1916 f 185.000.- f 144.000.— t 0.000 191T 200'000. 214.000 14.000.— 1918 288.000.— 803.000.— 20.000.— 1919 800.000.— 428.000.— 122.000.— 1920 650.000.— 759.000.— 209.000.— 1921 fl.154.000.- fl.225.000.-*) t 69.000.— Dit totaal-cijfer is dus fictief en be staat uit de ƒ237.000, ontvangen over de eerste maanden van 1921 en het mogelijk netto ontvangen bedrag van 988.000. Nu geeft weliswaar 1919 en 1920 een eenigszins onjuist beeld, wijl bij de vaststel ling van het percentage en dus bij het op maken der kohieren in die jaren tijdig ge rekend is op de meerdere bedragen, welke noodig zouden zijn voor de salarisverhooging in die jaren, doch overigens is toch meer malen!, om tegenvallers het hoofd te kunnen bieden, 6 en meer surplus ontvangen. Past men dit percentage toe op het dienst jaar 1921, dan zou meer mogen ontvangen worden f 69360, (nl van 1.156.000). Reeds op grond van deze uitkomsten be staat er aanleiding voor U mede te deelen, dat de verkregen inlichtingen ons niet de overtuiging hebben geschonken, dat het vast gestelde percentage kan worden verminderd. Wij meenen ook de vermindering te moe ten ontraden, omdat de uitkomsten van het dienstjaar 1921, zoowel van de Gemeente als van de Bedrijven, ons nog niet ten volle be kend zijn en wij vermoeden, dat die dienst UIT DE RESIDENTIE. De Internationale Conferentie. Wij zijn thans in het stadium, waarin de voorbereidingen voor de voor ons land ver- eerende komst en aanwezigheid van een in ternationale conferentie een aanvang nemen. Met de leiding van die voorbereiding en in richting is door den Minister van Buiten- landsche Zaken belast Mr. van de Sande Bakhuijzen, consul-generaal in algemeenen dienst, die ook deel uitmaakte van de dele gatie der thnna gesloten üenueesche confe rentie. Zooals men weet is db Haagsche oonfe- rentie niets anders dan een voortzetting van die in „bella Italia" en zal zij zich in 't bij zonder bezighouden mot de Russiche kwes tie, die al heel wat stof heeft doen opwaaien, en waarmede men feitelijk nog geen stap verder is. Goed beschouwd is op 't oogen- blik eigenlijk alleen door de Russen voor deel behaald; zij werden hoe men het ook keere of wende de facto door alle regee ringen erkend en al ontbreekt het „de jure" nog, het feit alleen, dat.de Russen een afzon derlijke conferentie op hun geweten heb ben, is al voldoende om den stand van za ken duidelijk te maken. Bovendien sloten de sowjets een verdrag met Duitschland en alle tornen daaraan heeft evenmin succes op geleverd en in 't' bijzonder heeft Frankrijk op vele punten moeten inbinden. Zoo staan dus de zaken en het ligt voor de hand, dat men in den Haag nu een finale oplossing van het vraagstuk zal trachten te verkrijgen, wat de mogelijkheid tot over eenstemming, maar ook tot scherpe conflic ten opent. In de officieuse mededeelingen onzer re geering ontbreekt iedere nadere bijzonder heid over de Russen en dit is niet zonder beteekenia, want onze regeering heeft toch de Russen een behandeling op gelijken voet toegezegd. Thans zijn de uitnoodigtngen voor de con ferentie door den President van Genua Fac- ta, in overleg met onze regeering verzon den. Het plan is, dat op 26 Juni te 's-Graven- hage twee oommissies zullen bijeen komen, waarvan de eene zal zijn samengesteld uit deskundigep van de te Genua vertegenwoor digde staten, behalve Rusland en Duitsch land, terwijl de tweede uit Russische deskun digen zal bestaan. Niet deelgenomen wordt door staten, die bij de Russische kwestie geen belang hebben, zoodat de conferentie niet „du grand complet"- zal zijn, en zelfs de meeste groote mannen zullen ontbreken, want er komen in hoofdzaak alleen deskun digen. Het „Corr. Bur.* verneemt nog, dat te vo ren op 15 Juni hier ten hoogste twee afge vaardigden van elk der Staten, welke te Ge nua vertegenwoordigd waren, behalve Rus land en Duitschland vergezeld van een be perkt aantal deskundigen zullen bijeenko men teneinde hun deelneming aan alsmede de samenstelling en werkwijze van niet-Rus- sische commissie te bepalen. Op ziin laatst op 20 Juni zullen de namen van de deelne mende landen en van hun deskundigen door tusschenkomst van het secretariaat-generaal, waarmede een Nederlander belast zal wor- INGEZONDEN. Geachte Redactie. Door uitstedigheid maakte ik nu eerst kennis met het Raad#overzicht in Uw cou rant van Zaterdag 20 Mei. Het is, omdat mijn houding ini den Raad daarin nogal scherp wordt beoordeeld, dat ik U beleefd' verzoek, mij de gelegenheid te willen geven tot een kort woord van verweer.. Ik z$g U bij voor baat vriendelijk dank. Uw overzichtschrijver maakt deze kardi nale fttut, dat hij vermeent, dat ik in den Raad zit enkel era alleen om de 'belangen en het recht van de geheelonthouding te verde digen. Mijn opvatting is, dat ik daar moet verdedigen het recht in het algemeen en als men mij als lid van den Raad er voor pilaatwt om eene verordening te maken, dan heb ik niet «in: de eerste plaats te beoordeelen ol deze is in het belang van de geheelonthou ding, .maar Heb ik mij te plaatsen op het standpunt, of deze verordening niiet in strijd komt met rechten van anderen. Volgens onze drankwet zijn de rechten-en verplichtingen van vergunninghouders geregeld en boven dien men heeft dat vergunningsrecht onder de hij wet gestelde eischen en voorwaarden d-oen betalen. Nu geeft het burgerlijk wet boek het recht aan de gemeentebesturen om zekere bepalingen in zake zedelijkheid' en openbare orde te maken. 'Naar mijne mee ning evenwel met geen verder strekkende ge- volgen, dan het op bepaalde uren en dagen kunnen sluiten van de tapperijen. Verder kan en mag naar mijn overtuiging het ge- meentebestuur niet gaan. Daar dit nu mijn i overtuiging is kan en mag men het mij toch 1 niet kwaLijik nemen, dat ik niet wil meewer ken aan het maken van ©en verordening, die 1 het reoht verkracht. Er komt nog iets hij, waardoor mij de heele zaak onsympathiek j toerd. De cafó's door particulieren gedreven mag men, volgens het oordeel der meerder heid' van' den Raad wel treffen, door ze met de kermis te verbieden drank te schenken en de sociëteiten laat men vrij. Dat is iets wat zoozeer in strijd komt met mijn rechtsgevoel, dat lk er niet aan mede wil werken. Er werd door mij beweerd', dat er klan- destien geschonken en gedronken werd, toen men het vorig jaar deze verordening in werking had gesteld. Nu komt Uw overzicht schrijver met de bewering, dat het mijn taak zou ziin om de politie aanwijzingen te doen, waar dat dan wel gebeurt. Ik kan mjj moeilijk voorstellen, dat dit nu werkelijk de meening van Uw verslaggever is. Ais ik een dokter bij mij laat komen, om bij mij een ongesteld heid te behandelen en het blijkt ter ©eniger tijd, dat hij mij niet goed behandelt, dam ga ik toch niet heen en ga hem zeggen op welke manier hij mij behandelen moet? Ik zou zeg gen het is toch meer logisch wanneer ik aan den dokter zeg, dat zijn behandeling mij niet bevalt en dat ik mij van een anderen geneeskundige ga voorzien. Zoo ook in dit geval, wanneer de politie haar plicht raiet zou doen dan is het niet mijn taak om haar op haar plicht te wij zen. Mijn eenige taak zou hoogstens zijn om in den Raad mijn stem, daartégen te verheffen en zoo dat niet hielp, eenvoudig de begrooting voor de politie af te stemmen. Voor politie, welke haar plicht niet doet, zou ik geen geld willen voteeren. Uitdrukkelijk, wil ik evenwel verklaren1, dat de klandestiene verkoop niet geschiedde doordat de politie haar plicht niet deed. Men plaatste de politie voor een taak, die niet uit voerbaar was. Verder merk ik op, dat door mjj niet is gepleit voor intrekking van de verordening zonder meer, maar ik héb zeer uitdrukkelijk het College verzocht om de zaak terug te nemen en met een andere verordening te komen, wqlke niet strijdig zou zijn met de rechten, welke ook aan de vergunninghou ders bij de wet zijn gewaarborgd. Hoe U het zoo vreemd kunt vinden, dat ik mij beroep op mijn neef, bet Kamerlid Abra ham Staalman, is mij een volkomen raadseL Hij is een ter zake zeer deskundige en al is hij de vertegenwoordiger vara de vergun ninghouders, er is toch niets vreemds in, dat men de rechten van1 iemand, wie dan ooflc, Het is ni©t verwonderlijk, dat na de be- lastingoampagne van verleden jaar, die ons eene verordening bracht, die slechts inatig bevredigen kan en die slechts voor het be lastingjaar, eindigende 30 April 1922, door ue Kroon is goedgekeurd, zoodat we allicht een voor de lage inkomens nog slechtere regeling kunnen verwachten, het is niet ver wonderlijk, herhalen wjj, dat na al die misère de navordering voor een groot deel bij men- schen, die groote moeite hébben, dde hooge bedragen op te brengen, verzet en wrevel wekt. Overigens zijn alle uren van vertrek en aankomst gewijzigd. De rijtijd wordt voor de meeste treinen aanmerkelijk ingekort. Vertrek ven Aankomit te Helder Amsterdam sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet O. Zondags niet (de» Bonderdags) Zondags niet sneltrein i Zondags niet Zondag» niet Zondags niet sneltrein Zondags aankotnst alleen Zondags „omdat blijkt, dat de aanslag te laat was Slotlied". naar 1. On y va, Marsch 4. Serenade Italienn© Ziekenverpleging. J**r Totnal der Netto Minder In kohieren opbrengst opbrengst pro door reclame, centen 9 afschrijving, enz. Geraamd Werkelijk ont Meer ontvangen vangen en verantwoord dan geraamd V n n

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5