Tweede Blad. VAN DINSDAG 18 JULI 1922. PLAATSELIJS NIEUWS. De leerling W. van de Zeevaartschool, die met eenige kameraden Zondagavond na bij Schoorldam wandelde, werd aangereden door een motorrijwiel, waarvoor hij wilde uit wijken» Dit motorrijwiel had wel lioht op, maar het zijspan ervan was niet verlicht; daardoor week hij niet ver genoeg uit Met gebroken1 been is hij in het Ziekenhuis alhier opgenomen. Overgangsexamens Rijks Hoogere Burger school te Helder. Bevorderd van' I naar II: A. M. C. J. van Doorn, O. W. Hamersma, A. J. Kamman, D. Keijzer, G. Niessink, M. Prins, G. H. Schuit F. O. Smith, A. v. Straa ten, J. Akarda, A. Dros, H. Jonker, 8. B Krijnen, R. Gkel, G. J. de Joncheere, A. O. Baas, j. P. G. Basie, R. Duinker, M. F. van Emmerik, J. Janzen, L. Kleiman, A. H. Krij nen, J. KwinkeJenberg, H. J. de Ruiter, J. A. Stompff, W. van der Vis, M, Weersma, O. de Wit, J. C. F. Biachoff. Niet bevorderd 8, herexamen 8. Van II naar IH: N. O. van Bergen v. d. Grijp, A. G. BruiJn, T. Heeroma, L. O. R. Horning, J. W. O. Hou- wlng; F. J. Kennlnk, H. Keizer, J. Klop, J. J. Schokkixig, D. Slort O. P. Smit, R. 0. Wai- boer, A. O. L. H. Vastenou, S. Bossen, M. Steensma, A. P. F. Vos, A. O. Scalongne, D. M. Heyblok, G. A. Houter, W. Koningstein, G. J. Ruig, A. J. Schwantje, R. Van Wensen, 0. J. Noorlander, A. O. A. Bussing, G. Lange- reis, O. Zurcher, P. J. Vastenou, J. M. Ek- kers. Herexamen Sf, niet bevorderd 5- Van Hl naar TV: J. M. H. van Mierlo, J. A. 8 waters, J. Th. Zwaan, J. H. A. Janzen, H. Claassen A. J. Besseling, G. Roosendaal D. H. G. van Ber gen v. d. Grijp, O. W. de Boer, M. C. Dorren, S. Groot, F. L. Zwaan, J. van Rijswijk, N. D. M. Dekker, K. J. Osten. Herexamen 4, niet bevorderd 12. Van IV naar V: M. J. Ballintijn, M. W. Swart, II Zwaan, J. T. Nootr J. C. Meershoek, J. W. Rusting, N. J. Bruin, S. J. Dokter, G. Kuiper, W. J. Kamman, H. Schol, G. T. Campagne, C. Ouwehand, O. L. W. Fock. Herexamen 1, niet bevorderd 2. Nieuwe leerlingen toegelaten tot I: F. Bauer, A. C. S. Besseling, H. J. A. Char mes, J. W. van Dalfsen, W. Everaard, W. de Gast, M. Frrak, C. J. Kuiper, J. O. Noor lander, O. P. Ouwehand, J. Prins, A. O. D Schellinger, F. G. Schoeffelenberger, K Smit, P. van Mok. D. J. Velderman, F. J Verschuur C. Wever,. O. S. T. Kleiman, J Piasmetier, N. G. Visser, A. Boendermaker, T. J. Graaff, J. Haanstra, L. Klamer, H. J Plaggeraast, M. Tismeer, F. I. van der Hilst, W. C. Kraai], H. S. van der Blom, K. J. Ro- berti,, F. C. Geente, M. M. C. Nap, P. G. Dek ker, O. J. J. Leibrand, H. J. J. Kessenich, G M. Ellemers, W, R. Küh, M. J. de Lange, H L. Tigchelaar, Toegelaten tot Hl: S. RoozendaaL Te Arnhem is benoemd tot 1 eeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gom. Gymnasium dr. M. vanLeeuwen, alhier. De heer J. Visser alhier is te Den Haag aagd voor het akte-examen teekenen O. N HL Onze plaatsgenoot, de heer P. Deijs, met ingang van 1 Augustus aA benoemd tot Rljksklerk, wordt met ingang van dien datum overgeplaatst naar het kantoor der Directe Belastingen te Haarlem. Onze plaatsgenoot, de heer J. B. H. Roelofs, leerling van de ambachtsschool al hier, Blaagde voor het toelatingsexamen van de Middelbare Technische School te Amster dam. In de op 14 en 16 Juli J.L te 's-Hertogtui boach gehouden jaarvergadering van de Ne- derlard.-h. Vereeniging van Gemeentelljke- Bouwtecbniaohe Hoofdambtenaren, is op voors's1 rt" de heeren Kastelen en llarga dint, r'ioectlevelljk directeuren van gemeen te-werk?" te Helder en Alkmaar, beelotei om In 1028 de jaarvergadering te Alkmaar «a Helder te houden. Acte Nijverheidsonderwijs. In onze nadere mededeellng omtrent het ■verkrijgen dezer acte, hebben wij een om- willekeur! rlKen leeftijd (en geen 28-Jarigen zooals wij schreven) kan worden verkregen, doch als overgangsmaatregel is het gedurende twee kryg henoden 21 jarigen leeftijd! te ver- Vakschool voor Meisjes. Maandagavond! 17 dezer (hield deze ver eeniging een algameene ledenvergadering voonlenLng van een vacature In het be- ,[uur, ontstaan door het (bedanken van den Ds. J. W. Poort, als zoodanig. In baar openingswoord1 heette de wnd'. v°orzit»ter, mevr. de Boer, den talrijken fflnwezigen welkom en verheugde zich in feit dat zoovelen zulk een hartelijk be- j—'i? stelden in de zaken de vakschool voor meisjeB 'betreffende. ^Ptoékster memoreerde de reden der herkiezing en gaf uiting aan haar wensch, ®ede namens de vergadering, dlat het do- uhié Poort in West-Indlië in alle opzichten '"t.stekend inoge gaan. Spreekster dankte nein voor alles hetgeen hij voor de Vak- Béhoo] had gedaan. Gaar na werd overgegaan tot verkiezing va" een nieuw 'bestuurslid. Op voorstel' der wnd. voorz'ta'er werden tot leden van het ^enibureiu benoemd mej. Deelder en de eeren D. Grunwald eni D. van Zoomen. De uitslag der stemming was: de heer A. M. Kloos, 20 stemmen; de heer W. de Boer, 19 stemmen; 1 stem blanco. Zoodat de h^er A. iM. Kloos tot bestuurslid' werd verkozen. Staande de vergadering verklaarde de heer Kloos, zulks op verzoek van mevr. de Boer, zich bereid; de benoe ming te aanvaarden. De wnd.. voorzitster, de aanwezigen voor hun belangstelling dankende, sloot hierop de vergadering. Uitslag examens Handelsschool. Het is ons tot heden niet gelukt een op gave te bekomen van den uitslag der exa mens van 'bovengenoemde school Verordening melkprijs. Door den Kantonrechter alhier zijn de melkslijters, die terechtstonden wegens het verkoopen van melk boven den prijs, door den Gemeenteraad vastgesteld, ontslagen van rechtsvervolging. Rijkslichtschip. Benoemd1 tot machinist aan boord van het Rijks lichtschip Terschelliiigehbank de tijde lijk machinist daair aan1 (boord K. Geus. Het vliegongeval te Helder, Vare verschillende zijden heeft men ons opmerkzaam gemaakt, dat het bericht om trent het vliegongeval Dinsdagmiddag jjL nabij de Koolj voorgevallen, onvolledig en onjuist was, zoowel wat betreft de kwetsuren van den gewonde alsook de wijze waarop het luk plaats had. Bij onderzoek is ons gebleken, dat inder daad de wonden van den verongelukten vlie ger, die Zaterdag in het Marine-Hospitaal is overleden, van ernstiger aard waren dan ons berioht deed vermoeden. De getroffene kwam met een ernstige dij fractuur in het hospitaal, waar zich evenwel aanvankelijk geen andere verschijnselen voordeden. Eerst den volgen den morgen bleek het, dat ook oen bloeduit storting in de hersenen had plaats gehad, waaraan de patiënt dan ook is overleden. Hoewel wij ons, na het vernemen van he ongeluk, onmiddellijk: in verbinding stelden met het Vliegkamp die Kooi}, kon mon ons daar geen meerdere inlichtingen geven dan wijzelf wisten, vermoedelijk omdat men op dat oogenblik geen meerdere bizondorhodan wist. De noodlanding geschiedde kort na den start, toen de motor weigerde. De begrafenis zal ars. Woensdag plaats hebben in Rotterdam. Op .verzoek van de familie zullen geen militaire eerbewijzen wor den gebracht; wel zullen, naar wij vernemen, verschillende afgevaardigden van vliegkam pen de plechtigheid bijwonen^ Schoolreisje. Met den trein van 7 Al zijn hedenmorgen ongeveer 450 schoolkinderen, vormende de bevolking der hoogste klassen van de ge meentescholen 6, 6, 7a, 7b en 8, de Roomsch- Katholieke school en school 2 en 8, naar he Gooi vertrokken voor een schoolreisje. Dit schoolreisje op zoo groote schaal is in de plaats gekomen van de jaarljjksche prijs uitreikingen. Op elke begroeting /wetrd daar voor een bedrag uitgebroken, voor dit jaar werd 2000.gewamd, en, naar B. en W op een desbetreffende vraag uit den Raad antwoordden, en trouwens odk in de begroe ting omschreven, was de bedoeling dit be drag uitsluitend voor schoolreisjes te be stemmen. Behalve de Groen van Prinstererechool doen alle lagere scholen méde, aan dit reisje (de Parallelwegschool en de school in Ju Lianadorp hebben andere reisjes met de kin deren gemaakt), en' dat, nu vandaag het weer is omgeslagen en van morgen vroeg het zon netje alweer doorbrak, zal de 460 vaders en moeders, wier kleinen naar het fraaie Hil versum zijn vertrokken, buitengewoon ver heugen. Zoo'n enkele regenbui is niet zoo erg, maar zooals Zondag en Maandag het weer was, was hiet toch voor een vacantie- raisje wel een beetje heel erg, Gelukkig, alle goede weergeesten be geleiden de kinderen. Vanavond 8.04 komen ze terug en ais B. en W. toestemming geven en dat dioen ze vast en zeker! zal het Stedelijk Muziekcorps aam den trein zijn om ze af te halen. Dat kan dus een gezellige thuiskomst worden. Lichter gestrand. Zaterdagavond is 6 paal benoorden de Koog op Texel gestrand een groote liohter, geladen met turfmolm. De liohter kwam van Harlingen, gesleept door het atoomschip Gaaaterland, dooh was door het ruwe weer losgeslagen. De sleepboot „Limburg". Zon dagmorgen ter assistentie vertrokken, kwam dien avond weder in de haven terug, met be richt, dat handzamer weer moet worden afge- waoht, om de lichter af te brengen. Hedenmorgen 1» een der (booten vaii de firma Wijsmuller naar de plaats der stranding vertrokken, maar imoest wegens do nog altijd ruwe zee terugkomen. Slachtoffers van die „Naerebout". Donderdag dien 20 Juli, ten lu 15, zal de matroos ÜS. A. Arende, met militaire eer hier begraven worden, als zijnde een der laatst aangespoelde slachtoffers van de .Naeretoour, welk schip op 2 Mei 1918 op een mijn is geloopen. Het slachoffer webd te Vlieland begraven. Op verzoek van' de naastibestaande familie leden werd door het Boofd-oomité tot op richting van het Marine-Monument tot uit voering overgegaan om ook dit slachtoffer bij te zetten in het gemeenschappelijk graf der slachtoffers van de .jNaerelbout op wolk graf binnen afzienlbaren tijd een pas sende grafdekking geplaatst zal kunnen wor den uit naam. van het Nedertendsdhe volk. Ook te Vlissingen zullen de Marine-slacht offers in een gemeenschappelijk graf bij gezet worden, waarop een zelfde grafdek- king als te Helder geplaatst izal worden. De 'beide grafdekkingen worden uitge voerd door den (beeldhouwer A. G. v. Loon, den ontwerper van het Marine-Monument. Het volgend adres Is door den Bond van Belastingbetalers aan den Raad verzonden: Geeft met eerbied te kennen het Bestuur van den Bond van Belastingbetalers te Hel der, domicilie kiezende Keizerstraat Na B aldaar; Gelezen hebbende het voorstel van B. en W. tot reorganisatie Reinigingsdi^pst, met de daartoe strekkende crediet-aanvraag van 68.250.—; dat zij vermeenen, dat de reorganisatie als bovenbedoeld en in de HeJdersche Courant van 18 Juli 1922 afgedrukt als zoodanig in werkelijkheid niet kan ten uitvoer worden (©bracht en bij uitvoer daarvan het geraam te bedrag als voormeld ver zal worden over schreden. Gezien de noodtoestand der gemeente Hél der, 2&1 bij uitvoering daarvan de drukkende last der inwoners der gemeente weer ver zwaard worden. Redenen waarom zij den Raad beleefd en dringend verzoeken het voorstel van B*. en W. niet aan te nemen eni tevens in over weging gevende, als bezuinigingsmaatregel van de noodzakelijke gewoonte af te wijken en genoemde "dienst in het openbaar aan te besteden. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur van den Bond van Belastingbetalers te Helder, A. van Pelt, Secretaris. Helder, den 11 Juli 1922. Café Nleuw-Rotterdam. Op het Koningsplein is Zaterdag een nieuw café geopend, dat naar wij gelooven, op die plaats wel levensvatbaarheid zal hebben. De heer P. Vermeul, van Rotterdam opende het café „Nieuw-Rotterdam", dat van binnen een voudig, doch smaakvol is ingericht volgens moderne opvattingen. Buffet en toonbank zijn geheel in eikenhout uitgevoerd; de wand- betimmering is in eikenhouten beschildering. De gekleurde glazen in den voorgevel doen, met hun figuurmotiefjes, prettig aan, de voorgevel zelf is wat heel gewoon en niets- '*e§etD geheel is netjes en smaakvol uitge voerd op eigen ontwerp van een tweetal tim merlieden, de heeren Alb. Hanssen, Rotter dam en H. van de Geer, Utrecht. Het srocadoorwerk is van de firma Rruij- ning, schilderwerk van de firma Kramer, terwijl de heer Westerbaan de eleotrische verlichting verzorgde» Deze laatsten allen alhier. Er was Zaterdagavond veel belangstelling voor dit nieuwe oulé, dat auet bloemen aniauk- voi voxsieid was. Openluchtoióstina Geheel-onthouding. Ter gelegenheid' van het 25-jarig bestaan van den Algemeenen NederlaindBéhen Ge*- heel-Onthouderslbond, bij verkorting Angob genaamd, werd Zondagmiddag op het ter rein naast het Bondsgébouiw een openllucht- meeting gehouden door de afdeeling Hel der, wier 121/»-jarig bestaan met dit zilveren feest nagenoeg samenviel. Zoo'n openlucht- bijeenkomst is altijd een uiterst risquante onderneming in ons klimaat, en dat bewees ook weer de dag van Zondaig. Het was (bui tengewoon slecht weer en (bovendien koud, zoodat hét aantal bezoekers (buiten de ge heel-onthouders om, dan ook uiterst gering was. Jammer voor al het werk, dat voor deze meeting 'gedaan was, en jiammer ook van den zang van Kunst aan 't Volk", die weder haar medewerking had' gegeven. De heer O. de Jong van Zuid-Scharwoude, lid van het Hoofdbestuur van den Angob, opende ruim drie- uur de bijenkomst met een kort woord, waarin hij' gelegenheid had de medewerking van deze arbeiders-zangver- eeni'gimg te releveeren en dankbaar te her denken. Op het meetingterrein was aanwe zig een vertegenwoordiger van het Drank- weercomité, van de afdeeling Helder der Nederlandsche Vereeniging, terwijl van de Ger. Vereeniging voor Drankbestrijding een schriftelijke gelufcwensch was ingekomen» Nadat de Zangvereeniging Kunst aan 't Volk" onder leiding van haar directeur, den heer O. W. Rusting, eenige nummers zang ten gehoore had gébracht, trad allereerst als spreker op de heer F. Kaïmstra van Blari- cum, met het onderwerp „Waarom zullen wij drinken?" Zijn wij in de vijfentwintig jaren van ons bestaan en ons werken, gevorderd?^ Aldus vroeg.spr. zich af. En daarop luidt het ant woord: zeer zeker, onze arbeid is niet zonder suooea .geweest. Heel wat is er in die vijfr entwingjaren ten gunste der geheel-ont houding gebeurd: Vijfentwintig jaar geleden hoorde men ons, gt'hvel-onlthoud)ers, hoofd schuddend aan als wij onze propaganda voerden; tihan.» erkenit zelfs de officieele we reld heit verderfelijke van drankgebruik, en in heit onderwijs, de opvoeding vqp. de kin deren, demonstreert zich het nieuwe inzicht. In de maatschappij zelf is geheel-onthou ding evenwel nog geen schering en inslag Spr. is evenwel volstrekt niet pessimisme)'. De Voorzitter, meende in zijn openings woord, dat het nbg wel vijfentwintig jaax zou duren dat wij strijd zouden hebben te voeren. Spr. gelooft dat niet. 26 jaar geleden had het drankkapltaal vrij wel lak aan ona en onze actie; thans begint het (bang voor ons te worden. Er komt min der geld in 't laadje dan vroeger. In plauts dat de heeren nu eona de bakens gaan vel zetten en iets anders produoeeren In de t>laats van bet vroegere product, dat nieit meer zooveel verkocht wordt, trachten ze onder hllerlei achoone namen hun product in den haaide! te brengen. Wij' worden daar niet boos om; iwiji leven nu eenmaal in een maatschappij, die niet vraagt hoe kan ik ten goede van mijn medemensoh arbeiden, piaar die allereerst kijkt naar winstanakerL De taak van ons geheel-onthouders is, den menséhen uitteleggen dat en waarom het ihruiiV van drank verkeerd is. Gp twee ma- eren kunnen wij tot verminderd) drank- gébruik komen: van onder af, door stopzet ting der fabricatie, van boven af, zooals in Amerika geschiedt, door drooglegging. Al les wat hieromtrent uit Amerika gelanoeerd wordt, is spr., bij persoonlijk onderzoek ge bleken overdréven te zijn en afkomstig uit den koker van het dranlkikapitaai. In ons land behoeven wij op drooglegging voorals nog niet te rekenen, want de drankaocijns brengit te veel in 't laadje, en vooral nu, met de (bezuiniginigsmanie van de rechtsche re geering, zal er geen sprake van zijn. De productieprijs van den' liter drank is onge veer 25 cent; de verkoopprijs ƒ4.25; alles wat daartusöchen ligt, een bedrag van 4.—, is voor den staat en den tusschenhandel, het grootste deel voor den staat. Men (begrijpt dus, dat er van afschaffing van accijns geen sprake zal zijn. Integendeel, zelfs de subsi dies, 'die de regeering aan geh.-onth. ver- eeöigingen geeft, zullen wel worden vermin derd. Waarom drinken we? In de eerste plaats om in het leven te blijven. Zonder vocht- opname zou ons lichaam te gronde gaan. Maar dat drinken, louter als lichaamsfunc tie, is langzamerhand ontaard in drinkge woonten: wij drinken 's morgens thee, om dat we dat nu enimal gewend zijn. Om 11 uur koffie om dezelfde redenen, enz. Daaruit is dan ook te verklaren, dat er Joo weinig ge zonde menséhen zijn. Aioohol is een artikel, waarvan iemand, die er aan verslaafd' is, moeilijk kan afkomen. Maar als men ernstig fviï, kan men dat weL En iemand, die ern stig wil, vindt wel overal steuin onder dé geh.-onthouders. De geheel-onhouders hébben aan hunne zijde de logica, het gezond verstand en het zelfbehoud, en daardoor zullen zjj tenslote de overwinning behalen. Spr. gelooft ook in een meer innige samenwerking tusschen ge heel-onthouding en arbeidersbeweging, en gelooft wel', dat we over nogmaals 25 jaar zoover gevorderd zullen zijn, dat een voort durende strijd niet meer noodig is omdat het jonger geslacht in' ddit opzicht heel anders is opgevoed Maar wij moeten niettemin op onzen post (blijven en den strijd geenszins opgeven. 'De tweede spreker, de heer J. de Vries, van Hilversum, had tot titel gekozen van zijn rede: „Houd moedig stand, volhard tot het einde". Hij wees op de woorden, zooeven door de zangvereeniging gezongen: Eenmaal is voor alle volken, 't Schitterend zonlicht opgegaan. Maar nooit is het nog zoo duister geweest als thans. Maatschappelijk en economisch, overal is er gisting en spanning, en menig oudere zal zich afvragen: wat zal van de toekomst worden? 'Zinkt, bij zoovele en zoo ernstige problemen, die staan te worden op gelost» heit nietige vraagstuk der geheel-ont houding niet in het niét? Maar dan ant woorden wij: geenszins. De geheelonthou ding is de steen waarop het maatschappelijk fundament rust. Maar het is der -maatschap pij van thans juist gegaan als den 'bouw meester in- Ebsen's drama: de menigte eisch- te van den bouwmeester, dat hij omhoog steeg, en hij' viel te pletter. Zoo ook heeft de menschheid haar gebouw opgetrokken, maar het egoïsme had men1 vergeten weg te ne men, waarop het gebouw ineenstort. In onzen vijfenitwtotlgjarigen strijd is het idee der igeheel-onthouding meer en meer naar voren gekomen. Was het aanvankelijk op zuiver ethische gronden, geleidelijk is het getal aanhangers geklommen en van het ethische vraagstuk is een wetenschappelijk gemaakt, toen bleek wélk een verwoesten den invloed' en welke diep-ingrijpende ver anderingen1 alcohol op het lichaam uitoefen de. Vijfentwintig jaar geleden konden de ouderen nog zeggen: wij wisten dit alles niet. Thans kunnen zij d'at niet meer. De gevangenissen zitten overvol, grootem- deels tengevolge van het alcoholgebruik. De mensch is dan een cijfer geworden, nummer zooveel, en de 'grootste brani wordt (klein in de cel. De financiers van thans zitten met de handen in het haar; zélfs Iemand als mr. Vissering, een man van internationale be kendheid, moet erkennen niet /te weten hoe dit alles zal afloopen. De staten zitten zoo geweldig in de schuld, dat ze geen raad meer weten. Nu tracht men te (bezuinigen, maar als altijd geschiedt dat in het kleine. De groote bezuinigingen tast men niet aan. De ineenstorting van ons „séhoone" economi sche stelsel is onvermijdelijk 'geworden; dan is de Chaos gekomen, waauit weder de kos mos zal ontstaan. En in dien kosmos is voor alcohol geen pllaats meer, omdat men geen nieuw gebouw kan opbouwen met minder waardig materiaal. Voor een betere samenleving móet dus allereerst de alcohol worden afgeschaft. Het alcoholisme is de voedster ook en vooral voor tuberculose, etc., het zet het lichaam daarvoor open» Vooral' ter wille van' de be strijding der tuberculose is het noodig hpt alcoholisme te (bestrijden. Het dranikkapitaal nu trekt in slagorde te gen ons op. Wij vreezen het niet; wij voelen den drang fn ons om ons te verwerven» Hpr. doet een beroep op de arbeiders-organisaties om zich aan te sluiten bij' de geh.-onthou- diing. Wij vragen van u een „daad", waavan het sdhootie 'gedicht" van Adaóna van Schel- tema spreekt. Die daad' is om het glas te laten staan. Wij staan hier op vasten' grond, want niet alleen de socialist wenscht een ge lukkiger samenleving, maar ook dé christen. Offer in het belang van de komende samen»- leving uw drankgewoonte op. De steen, die door dé tempellbouwers Veracht "lijk was een plaats ontzegd, Is tot verbazing der aanschouwere Door God ten hoofd des hoeks gelegd. Aldus zegt de psalmist. Welnu, de ge heel-onthouding zal zijn dé hoeksteen waar- op de tempel van dé (betere samenleving zal worden opgecht. Vooral op u vrouwen, roept »p. uit, rust de taak toe te tedén tot onze propaganda en dan Jongeren hun plicht bij te brengen, dat zij bestemd zijp net i van den hemel uittedragen» Tenslotte dankte de heer de Jong dé aan wezigen voor het aandachtige gehoor oh da niks het slechte weer, en1 de ging voor haar medewerking. zangvereeni- GEMEENTERAAD. Erfpacht B. en W. doen het voorstel om de N. V, geven rein aan den Ruijghwcg, ter grootte van 2080 M*., tegen een jaarL canon van 25 cent perM'. Hoofden van Scholen. In verband met de splitsing van de a L scholen Nos. 8, 4, 6, 0 en 7a, waartoe de Raad door aanneming van het plan tot reorgani satie van het Lager Onderwijs besloten heeft, zal tot de benoeming van de daardoor noodig geworden hoofden van scholen moe ten worden overgegaan. Opgrond hiervan hebben B. en W. de eer den Raad ingevolge art 86, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 de door B. en W. in over eenstemming met dén heer Inspecteur van het L. O. in de Inspectie „Alkmaar" opge maakte voordrachten voor de benoeming van voorloopig 4 hoofden van scholen hieronder aan te bieden. Voordracht L 1. M. v. d. Horst, onderwijzer bij het o. L onderwijs te Haarlem. 2. H. Bloembergen^ hoofd eener al school te Giesbeek (gem. Augerio). 8. R. Kamman, hoofd eener o. L school te Blankendam. Voordracht 2. 1. N. van Engel, onderwijzer aan de al school No. 4 te Helder. 2. W. G. F. Sant, hoofd eener a L school te Oost-Graftdifk. 8. A. 0. Boekwijt, hoofd eener a l school te Markén-Binnen. Voordracht 8. 1. O. Rentenaar, onderwijzer bij het o.l te Hoorn. R." Kamman, hoofd eener o. I school te Blankendam. 8. W. O. van Setten van der Meer, hoofd eener o. 1. school te Schermerhorn. Voordraoht 4. 1. J. Langhorst, hoofd eener al school te Callanteoog. 2. W. O. van Setten van dér Meer, hoofd eener o. L sohool te Schermerhorn. 8. W. G. F. Sant, hoofd eener o. L school te Oost-Graftdijk. B. en W. teekenen hierbij aan, dat omtrent de vijfde voordracht geen overeenstemming met den heer Inspecteur kon worden verkre gen, zoodat hierover nader met den Inspec teur in onderhandeling moet worden getre den. Waar thans bezwaarlijk kan worden be paald aan welke scholen de hoofden even tueel zullen worden bqnoemd, zulks in ver band met het afstaan van een gedeelte van school 6 en den eventueelen bouw van de school aan de Van Galenstraat, geven zij voorts In' overweging de hoofden te benoe men aan de scholen door B. en W. aan te wijzen. Grondaankoop. Door den Raad werden, bij besluiten van den 28 November 1920, 21 December 1920, 8 Maart 3921, 8 Med 1921 en 21 Juni 1921, mits daarvoor, overeenkomstig de bepalin gen der Woningwet, de gelden van het Rijk zouden zijn ontvangen, onderscheidene per- oeelen grond aangekocht met de bedoeling, die In het Grondbedrijf te brengen. Reeds werd in 1520 voor den eersten aan koop obn bodrag, od 222527.90, van het Ryk omvangen, terwijl mot gemoorde-geiden worden b&taiJki do aangekochte gronden van do familie Walraven, voor i76.485.— en die van A. F. Rike voor ƒ2200.—. Dit bedrag van 77.358.— zal nit 's Rijks kas gerestitueerd worden. Voor dé overige in opgeroeide raadsbeslui ten genoemde gronden zijn de bedragen van het Rijk nog niet in voorschot verkregen en naar het aan B. en W. is bekend geworden, kan de gemeente op dit voorschot ook niet meer rekenen, omdat het Rijk daarvoor geen gelden meer ter beschikking steil Naar de meening van B. en W. gaat het niet aan belanghebbende eigenaren langer in het onzekere te laten omtrent het al dan niet aankoopen der voorloopig gekochte gronden. Daarom komt het B. en W. voor, dat, wil het Grondbedrijf in de toekomst over de noodlge gronden de beschikking hebben^ de aankoop thans behoort te geschieden met gemeente-geld, te verkrijgen uit een© aan te Sane leening. [iervoor zou dan noodig zijn een van/126J Bij dit bedrag zouden zijn te voe gen de kosten van aankoop van gronden, in het onder staand besluit nader aange duid, van den heer R. N. van Os, voor88.260.— terwijl voor den aankoop der •onden, met den Ruijghweg, hoorend© aan den heer Mr 8. R. Bakker ca., nog benoo- digd is een bedrag van 172.40250 Worden hierbij gevoegd de kos ten van overdracht, geraamd op 7828, en die van den aan koop der rookerij van J. Zwa- ian, ten behoeve van 17.828.- brs. Kraan, overeenkomstig Uw (besluit van den 26 Aprü 1022, ad 10.000, samen dan zal de te sluiten geldleening beüoopeni een som van 250.000.— De in bovenstaand voorstel bedoelde gron den behooren aan: Grootte Prijs: HA.. D. Makelaar 0.08.80 8.000.— W. Hendrikse 0.70.25 11.240.— W. Molenaar 2.02.45 24.988.— Wed. P. A. E. Thtfsse 1.27.60 12.122.— Mr. R R. Bakker ca 7.68.26 „96.72250 H. Witsenlburg 1.47.90 „20A915Q H. Witsenbung en Wed. J. Spruit DJL056 6.660.— N. V. Houthandel vK, J. Oortgtjsen Zn. 0.20.41 6500.— 0. Adrlaanae 0.07.10 1.401.— 8. KriJnon 0.85.00 8.500.— J. Bralt ca 0,0150 1.200.— R. N. van Os 1.88.00 88.260.- J. S. Beek (voor verplaatsing boet) 8500.— i Pandhuiahauder. BH besluit van 17 Januari 1022 werd het muxmuim-subsidie, aan den pandiiuiShouder juujxxiiiuiu-auutüuiö, aan aen pancuuu toe te kennen^ met 200 verhoogd. Nu de heer 8. Kuiper als gegadigde zich heeft teruggetrokken, verzoekt K. P. Groot, Oostslootstraat 2, alhier, als opvolger van den pandhuishouder J. Kikkert, voor het ver hoogde subsidie in aanmerking te mogen komen. De verzoeker, die destijds voorkwam als No. 2 op de lijst der meest gesohikte oandi- daten, heeft zich reeds bereid verklaard even tueel de aan het subsidie verbonden* voor waarden na te komen. Hoewel het aantal beleende panden.gedu rende de laatste jaren achteruit gaat, meenen wij, dat deze gemeente vooralsnog geen ge controleerd pandhuis kan ontberen, voorna melijk omdat dan weer de clandestiene be leening zou opbloeien, met als gevolg, dat tal van gezinnen aan woekeraars zouden worden overgeleverd. Met verwijzing overigens naar de argu menten genoemd In de voordracht tot toeken ning van een subsidie aan J. Kikkert, stellen B. en W. onder overlegging der betrekkelijke stukken voor aan K. P. Groot, alhier, een jaariijksch subsidie van1 ten' hoogste ƒ1400 te verieenen ter instandhouding van het door* 'hem van J. Kikkert over te nemen pandhuis. »vi n i i ^vu. AWgVi Kr J1" (Door een vergissing van den zetter en van den oorrector Ie bovenstaand bericht in ona vorig num mer ten onrechte einder da «Uvertentiën opgeno men). Reorganisatie Reinigingsdienst

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5