I. GRUMWALD, I. GRUNWALD NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, fEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Malvery Hold Eerste Blad. JAPONNEN, BLOUSES en KINDERJURKEN organiseeren, prima zuiver wol blauw Kamgaren Heeren-Costuum 50e JAARGANG FEUILLETON. J, 8. FLETOHER. IX. PostrGdrorekening No. 16066. Maandagmorgen 9 uur, In onze peroeelen KANAALWEQ 71 en 74, zooals nog nimmer Condities van den Uitverkoop Om het publiek een goed overzicht van onze koopjes te geven, zulten wij MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG SPECIALE RECLAME-DAGEN van en zullen wij voor de andere artikelen eveneens speciale dagen vaststellen. KANAALWEG 71-74, afdeellng DAMES-CONFECTIE. zuster?" „O julat!" zeide Atherton. „Hot is «Zooi» riep Atherton uit. „Nu wat vondt u van bon?* f ss.oo. „Hy is niet buitensporig rijk, maar hij kan, zeg, duizend pond uitloven voor tijding, die werkelijk bevredigende opheldering ecm geven," antwoordde Atherton. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en "W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landep f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.67», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25. f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ot.; fr. p. p. 6 ot. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel) Zomertijd. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 1.04 a. 11.42 5.13 8.55. 1.84 1.52 Juli Zondag 30 m Maand. 81 Aug. Dinsdag 1 r Woensd.-2 Dond.d. 3 Vrydag 4 Zaterd. 5 2.18 12.14 5.20 8.63 2.21 .2.40 3.28 4.34 5.33 «6.25 7.09 12.51 5.21 8.52 1.— 5.23 8.50 1.34 5.24 8.48 2.23 5.26 3.46 3.18 5.27 8.45 3.15 4.20 6.35 6.52 7.54 3.39 4.49 6.10 7.23 8.22 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 29 Juli9.26 uur. Zondag 30 9.25 Maandag 81 9:23 BUITENLAND. Het bezoek van Poincaré aan Londen, De ontmoeting tusschen Poincaré en Lloyd George zal waarschijnlijk op 7 Aug. plaats hebben. Te Parijs acht men het noodzakelijk, dat de quaestie van het moratorium op 15 Aug.. is opgelost In tegenstelling met bovenstaand bericht van Havas, meldt Reuter's bijz. d. thans, dat volgens de „Westminster Gazette" Poincaré in verband met Lloyd Georges verlangen den Italiaanschen vertegenwoordiger ter conferentie aanwezig te zien, waarschijnlijk niet-eerder dan eind Augustus of begin Sep tember te Londen zal komen. De „Times" verneemt uit mindsterieele kringen, dat daar begin September als datum van de ontmoe ting tusschen Lloyd George en Poincaré wordt aangenomen. Intusschen, schrijft de „Wegtmlnster", zal het moratorium geregeld worden voor de be talingen van Duitschland, welke Augustus vervallen, en die, indien ze thans afgedwon gen zouden worden, de Mark opnieuw zou den doen duikelen, daarbij de frank mee- sleepend. Deze overweging, vervolgt het blad, zal Frankrijk zeker in een moratorium doen toestemmen. Voor het oogenblik blijft de quaestie der intergeallieerde schulden, waar ze was, en het. blad yerneemt dat de Britsche regeering niet geneigd is een stap te doen naar de vermindering der Fransdie schuld, ofschoon het probleem der schade vergoeding van Britsche zijde wellicht zal worden aangepakt, indien Frankrijk bereid is bepaalde voorwaarden in verband met een eventueele vermindering der schulden te aanvaarden. DUITSCHLAND. De moord op Rathenau. De B. Z. am Mittag meldt, dat er in de laatste dagenj nog verschillende personen zijn gearresteerd in verband met den moord op Rathenau. Zij worden ervan beschuldigd die beide moordenaars bij hun vlucht te héb ben geholpen. Onder de gearresteerden is ook kapitein Wolfgang Dletrich uit Halle, die ervan verdacht wordt, de misdadigers, kort voor hun verblijf op het kasteel Saaleck, behulpzaam te zijn geweest. Het proces tegen alle beklaagden zal voor het staatsgerechtahof te Leipzig plaats vin den; wanneer is nog niet bekend. In het Berlijnsche stadion rullen weldra twee zwemvereeniglngeneen schaak wedstrijd houden. Er is voor de gelegenheid een op kurk drijvend schaakbord vervaar digd. Gedurende twee uur mogen de spelers het zwembad niet veriaten. Als do party dan nog niet ten einde Is, wordt gedurende een uur uitgerust. U) door Terug naar het verleden. Blake, die achteloos op een sofa lag met •het avondblad in zijn hand, stond zwijgend op en schoof een kist sigaren naar zijn be zoeker toe. Hij stak ook zelf een sigaar op en deed een paar trekken, voor hij sprak. „Hoor nu eens", zeide hij ten slotte, ter wijl hij aan de tafel ging zitten, waarbij ook Atherton een stoel had aangeschoven,-„ik ge loof, dat de zaak heel wat ernstiger wordt dan ik in den beginne vermoed had en dat er'heel wat meer ontraadseld moet worden dan de verdwijning van Dick Malvery alleen. Het lijkt mij, dat wij terug zullen moeten gaan naar het verleden naar den tijd voor I>ick hier zes jaar geleden vandaan vertrok. Om te beginnen brengt u de verdwijning van Hester Prynne met het feit in verband, dat zij gisteravond van u hoorde?'1 „Nu, hot ziet er zeker vreemd uit, niet ■waar?" antwoordde Atherton. „Natuurlijk weet ik niet meer dan Boyce Malvery mij daareven verteld heeft. Ik héb u al verteld Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 50 ADVERTENTIEN: 20 ot p. rosei (galjard). Ingez. nreded. (kolombreedte als redaction tekst) 60 et Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v, 14 regels 40 et, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad n «et br. onder mo. 10 ct p. adv. extra). Bewijen». 4 et Ingezonden mededeeüng: Volgende-maand, ln September, zal het 75 jaar geleden zyn, dat onze zaak gegrondvest werd. De beseheiden winkel gevestigd aan de Binnenhaven no, 24, waar de stichter onzer zaak I. Grnnwald, door zyn noeste vlijt en strikte eerlijkheid zich een naam wist te verwerven, die nu nog in Helder met sere genoemd wordt, breidde zich allengskens uit tot twee modezaken aan den Kanaalweg en één manufacturenzaak in de Keizerstraat. Wij hebben dit verkregen door onzen ouden, soliden naam steeds te handhaven en daaraan is het voor namelijk te danken, dat thans .weder onze bekende modezaak in mantels, japonnen, blouses, kinderkleeding enz., veel te klein geworden is, en volledig tegen den grond moet, om daar achter een geheel vergroote moderne winkel, die wedijveren kan met ie voornaamste uit de hoofdstad te doen verrijzen. De heeren v. d. Ster en Bot, aannemers te dezer plaatse, zullen deze verbouwing uit voeren. Deze moet nog voor het winter-saison gereed zyn, opdat, wanneer het koude jaar getijde zyn Intrede doet, wij in onze groote moderne zalen u eene collectie kunnen voor leggen, zoo chique en elegant, als gij nimmer gezien hebt. Door deze noodzakelijke verbouwing moeten wij de goederen, die zich In per ceel Kanaalweg 71 b.h. Postkantoor bevindeh, totaal en absoluut uitverkoopen, omdat wy zelfs tijdelijk geen plaats hebben om daze tallooze mantels, costumes, japonnen, blouses enz. te bergen. Wij kunnen deza niet aan weer en wind blootstellen, daarom, daarom alleen zul len wij of beter moeten wij vanaf een UITVERKOOP organiseeren In: Dames-Manteloostumes, Mantels, Blouses, Japonnen, Meisjes- en Kinderkleeding, Stoffen, Lingeries, Corsets, enz. ln Helder plaats had. Het moratorium voor Duitschland. De Temper meldt, dat de vertegenwoordi gers van de geallieerde oompensatie-kanto- rep zich met algemeen stemmen hebben uit gesproken tegen het verzoek om een morar torium, dat Duitschland aan de geallieerden heeft gericht, voor de maandelijksche beta lingen, die op die kantore» moeten geschie den. Dit is gebaseerd op het feit, dat de Duitsche regeering 'b^k geeft van kwade trouw bij die compensatie in goud ter voldoe ning van de geallieerde schuldvorderingen. Beieren en het Rijk. De nadere berichten over de botsing tus schen het Duitsche rijk en Beieren bevesti gen het vermoeden dat het op onderhande len en een vergelijk aangaat. Da oplossing Jnt in deze richting gevonden te zullen worden, dat Beieren van zijn verzet tegen de rijkswet tot bescherming van de repu bliek zal afzien en daardoof eenlge „Resor- vatreohte" zal krijgen, in den vorm van een afzonderlijke kamer voor Boleren yan het pultaolie iilizojiilePlligsliof en MO eigen al doellng van de rijk«poutie. van die flauwte. Jufrouw Prynne heeft daar geen opheldering van gegeven, bebalvsrdut /,i| zloh gisteren al den üeelen dag niet goed had gevoeld en dat de warmte in de kamer haar bevangen had. ZJJ schoen vanochtend haar gewone opgewektheid teruggekregen te hebben en ging spoedig na het ontbijt de stad in, om, volgens gewoonte, te winkelen. Meit weet, dat zij bij den slager en den groentéboer aan is geweest, zooals zij ledo ren dag deed, en na dien het was na elven heeft men haar niet meer gezien. Aan het station heeft men geen spoor van haar kunnen ontdekken en evenmin op twee of drie plaatsen, waar zij een rijtuig had kun nen nemen zij moet de stad uit gewan deld zijn. Volgens Boyce Malvery is zy nooit uit hun gezicht geweest, sedert' zy vy f jaar geleden zijn moeders gezelschapsjuffrouw ^.^eTkouit mij voor,'1 merkte Blake op, „dat het zijn nut zou hebben, om te weten wie en wat juffrouw Hester Prynne is ge weest, voor zij gezels chapsjuffrouw van me vrouw Malvery werd." „Ik weet daar iets van,'- zeide Atherton, „Hester Prynne is een' de jongste van twee zusters die dochters waren van te plattelandsgeestelijke hier in de buurt. Hy is ongeveer vijf jaar geleden gestoiven, haar beiden ln ongunstige finanoieele om standigheden achterlatende. En daar zy ver re familie van mevrouw Malvery waren, nam zij Hesber voor gezelschap bij zich in huis en na dien tijd is zij daar gebleven. „En waar," zoo vroeg Blake, „is de andere De Duitsche regeering heeft Woensdag avond een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart dat de leden van het kabinet het er unaniem over eens zijn, dat de ver ordening van de Beiersohe regeering in- druisoht tegen de rijksgrondwet en dat zij yan onwaarde is. Indien men zoo heet het in het oommuniqué aan de afzonderlijke staten de bevoegdheid toekende, om het van kracht worden van rijkswetten te verhinde ren^ dan zou dat het einde beteekenen van de eenheid van het Duitsche rijk. Het is ech ter de taak van de Duitsche regeering, de rijkseenheid weer te herstellen. Wat betreft de verklaring van den Beier- schen minister-president, die op duidelijke en krachtige wijze zijn aanhankelijkheid had betuigd aan den wettélijken republikein- schen staatsvorm, verwacht de Duitsche re- georing, dat de Beiersche regeering zioh niet zal onttrekken aan wat door de Duitsche re- van hun moet worden geëiacht ta bet jelnng van de rijkseenheld Tot zoover het oommuniqué. In Beleren nemen de toekonen too, dat ar neiging Jio Hiaat oin met bet rijk tot een1 vergelijk te komen. u .daaraan denkt. Ik weet hot ni< maar ik geloof, dat zij gouvernante te Lon den la. Dat la in élk geval gauw genoeg uiit te vinden." „Aangezien Hester Prynne verdwenen is en een zuster heeft,'1 zeide Blake, „is het waarsohijnlijk dat zij naar die zuster toe is. Het raadsel is waarom zij juist op dit oogen blik verdwenen is? En heeft uw berioht over Dick Malvery iets met haar verdwijning to maken gehad? En waarom is zij, nadat zij vijf jaar lang bij mevrouw Malvery was ge weest, zoo maar opeens met stille trom ver trokken, zonder er iets van te zeggen." Atherton schudde het hoofd en wijdde eenige ©ogenblikken aandacht aan zijn si gaar. ..Met dat al,'1 merkte hij op, „kan het best zijn, dat Hester Prynne vandaag of morgen met een deugdelijke verklaring vbor haar wegblijven weer opduikt." „Ik denk van niet", zeide Blake. „Het staat met de geheimzinnige zaak in verband. Hes ter Prynne is om de een of andere goede reden weggegaan. Die reden heeft iets met Dick Malvery te maken. Is dat alles wat u van haar weet?" „Voorloopig wel," antwoordde Atherton. „Nu dan, ik heb ook wat nieuws, al is het maar weinig," ging Blake voort: „Ik ben in de herberg te Marshwyke geweest, om voor den regen te schuilen, toen ik vanavond van Malvery Hold terugkwam en héb de Clenits broer en zuster gezien." IERLAND. De Valera De Valera, die bij den jongsten strijd om Limerioh and Waterford eensklaps verdwe nen was, is Zondag j.L gesignaleerd. Hij vergezelde de ongeregelde troepen van Tip- perary, doch vertrok Maandag weer naar Cashel. „Hij zag er bleek uit", zegt de „Man chester Guardian". GRIEKENLAND. Konstantinopel bedreigd? Parijs, 27 Juli „L'Oeuvre" maakt melding van het te Athene loopend hardnekkig ge rucht, dat Kooistantyn, in weerwil van de raadgevingen zijner ministers, bezig zou zijn den aanslag op Konstantinopel voor te bereiden: Reeds hebben gedurende eenigen tijd belangrijke transporten tusschen Smyr- na en Thracië plaats gehad. In ©en toe spraak, waarmee hij Dinsdag de Kamers heeft gesloten, heeft de premier Protopapa- dakis gezinspeeld op de buitengewoon ge wichtige maatregelen, die de regeering mis schien binnenkort zou moeten'nemen. Men nam aan, dat deze woorden een zinspeling bevatten op de organisatie van de autonomie in Klein Azië. Maar sommigen onderstellen thans, dat ze doelen op de verrassing van Konstantinopel, die Konstantijn in weerwil van de aanwezigheid der geallieerde troepen in het zin hébben zou. RUSLAND. Kannibalisme ln de hongersnoodgebledem Semaajko, volkscommissaris,, schrijft het volgende iln de „Izwestia" over het kanniba lisme in de hongersnoodgebieden: De hbnger als sociaal-biologisch verschijn sel zal nog langen tijd een onderwerp "van studie 'blijven, waarbij verschillende perso nen een geheel verschillend standpunt zullen innemen. De nu bijna geëindigde hongers nood heeft twee nieuwe verschijnselen mee gebracht: het lijken-eten en het mensóhen- eten (het speciaal dooden van menschen met de bedoeling zich met hum vleesch te voe den), welke verschijnselen uit den aard der zaak de belangstelling van medici en psy chiaters hebben gaande gemaakt. Van bij zonder belang zijn de conclusies, waartoe dr. Rosenstein komt, die door het volkscommis sariaat van gezondheid ter bestudeëring dezer verschijnselen naar Samara werd ge zonden. Op grond van ongeveer 200 gevallen, waar omtrent de justitie te Samara gegevens ver zamelde,-komt dr. Rosenstein1 tot de conclu sie, dat hét lijikeneten slechts voorkwam bij in psydho-biologisch en sociaal opzicht min der hoogstaande elementen; het waren allen intellectueel slecht ontwikkelde, meerendeels stompzinnige menschen, dié» izich hieraan schuldig maakten en die geen van allen lezen en schrijven'konden. Geheel anders staat het met het merischen- eten. Bij hen, die zich hieraan schuldig maak ten, waren beslist crimineele neigingen aan wezig. Heel dikwijls begingen zy hum daad reeds voor zij tot de uiterste grens van den honger waren gekomen, zooals bij de lijken- eters bijna stelde het geval was. Dr. Rosenstein heeft jzijn persoonlijk on derzoek o. a. uitgestrekt tot een- 28-jarig menscheneter, die beschuldigd wordt van 16 menschen hébben gedood en opgegeten (zelf erkent hij 8 moorden); Hét was toen een sterk gedegenereerd type,, met sterk crimi neel e neigingen en izwaar erfelijk belast (al coholisme). Zijn eerste slachtoffer was zijn eigen rtrouw. Bij het lijken- en menscheneten speelde de invloed van anderen een groote rol'; tot lij keneten toonden vooral vrouwen en' halfvol- wassenen 'neiging. Tenslotte raakt Semasjko nog even de justitieel© zijde van de kwestie aan» en zegt o. a„ dat het gouvernementeel uitvoerend ooraité te Samara Juist handelde toen het de zaken tegen menech- en Mjlkenéters aam de justitie onttrok en de beson/iiidlgden ter be schikking van het voikucomnilswriant van gezondheid «telde. Ingezonden Mededeellng. „Een mooi paar oorspronkelijk wilden," antwoordde Blake. „De vrouw deed ml) den ken aan de amazones en de man aan een zee- rooverskabltein. Ook heb ik een gesprak tusschen J udah Clent en eenige andere man nen ln de herberg yan Brisooe gehoord of liever afgeluisterd. En als Clent waarheid heeft gesproken en .ik voor mij geloof dat heeft hy niet de hand gehad in1 de verdwyning van Dick Malvery. Want Cdeat zegt dat hij voor half Februari uit Shilhamp- ton naar den Levant was vertrokken, en niet voof ednde Maart terug is gekomen. Nu kan dat al of niet waar zyn.als het waar is, is Clent meer dan duizend mijlen van Bry- ohester geweest op den avond van 27 Fe bruari." „Ja," zeide Atherton. „Maar zyn moeder en zuster waren er wel." Blake knikte bevestigend op den veelbe- teekenenden blik van den commissaris. „Nu dan", zeide hy. „En naar ik hoor is die moeder net zoo'n vrouw als de zuster, behoudens het verschil in leeftyd. Een mooi span!" „Wat ik om een lief ding zou willen weten is," zeide Atherton, „of Dick Malvery wer- 'keiyk dien avond naar Clent's hut toe is gegaan. En dan zou ik ook graag willen we ten, of hy daar aan is geweest." „En wat ik ook wel zou willen weten," merkte Blake op, „is wat voor geheimen Dick Malvery had, voor hij van Brychester vertrok! Wat op het oogenblik noodig is, is (bovenwinkel) Ksizerstr. 116 Vanaf MAANDAB tot en mat D0NDERDA8 zullen wij op onzo afdeellng Heerenkleedlng naar maat als reclame een naar Uw lichaam laten aanmeten voor Opstand. De bladen te Riga en Reval maken mel ding ram een einde Juni plaats .gehad heb benden opstand onder de roode troepen, die de Esthlandsche grens bewaken. Toen deze troepen door andere vervangen moesten worden, weigerden rij dat pertinent, ver klarende, dat het leven en de dienst aan- de grenzen veel aangenamer is dan ln de bin- nenlandsche garnizoeneh. Toen overredin gen niet baatten, werden vain hoogeriiand maatregelen van gewéld toegepast. De nieuw aangekomen troepeif weigerden evenwel tegen bun kameraden op te treden. Er wer den toen uit St Peteraburg andere troepen op wier communistische .gezindheid staat viel t(e maken', naar de Esthlantdsdhe grens gestuurd, die den strijd aanbonden met de muitende regimenten. Er vielen van beide zyden vele dooden en 'gewonden. Het resul taat was. dat de opstandige troepen zich terugtrokken in de bossdhen, meerendeels met medeneming hunner wapenen. Weer wodkaverkoop. Volgens een Reuterbericht' aan de Engel- sche bladen zou weldra in Rusland de ver koop van de wodka die by de oorlogsver klaring van 1014 werd verboden weer be ginnen. De fabricatie en de verkoop zou staatsmonopolie worden. In een Moskou sch restaurant De „Daily TeL" publiceert een apyskaart van een Moskousch restaurant op 27 Juni. Ingezonden mededeellng. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat dè ergste gevallen yan nierziekte gevonden worden by personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hy vergeleek .by een c derzoek de nieren van een jongen man v&_ 40 jaren met die van een ouden man van TO jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waar om? Omdat het leven, dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nie ren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduideiyken deze woorden niet al te dakwyis de oorzaak van rugpyn, urine- stoornissen, waterzuchtige «wellingen, nier- gruis, rheumatisdhe aandoeningen voortdu rende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be- sohouwd vergeet dit piet, Vennyd tocht en kou. wees matig met uw eten sn drinken, zorg voor de nóodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap; en voor geregelde ont lasting. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn een on schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en (herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen by te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel by om de kwade ge volgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zyn, versterk ze dan mat Foster's Rugpijn Nieren Pillen, Zijn zij gezond, wees dan soo verstandig om heer gezond te houden. Foetert» Rugpyn Nieren Pillen «Ijn te Hel dor verkrygbaar by A. ten Klooeter, Keizer straat 08, I 1.1b per dooe. niet zoozeer een onderzoek naar het tegen woordige als naar het verleden. Naar rnytn besohoideu inwoning, zullen de feiten vau /.ue jaar geleden, ais wij ze aan het licht kunnen brengen, de proBlenien van thans kunnen ophelderen." „Daar is wat voor te «eggen," gaf Ather ton toe. „En van een onderzoek gesproken Boyce M alvery verlangt er natuuriyk even zeer naar, dat de heele raadselachtige «aak holderd wordt," atuuriyk, daar moet hij wei naar ver langen," zeide Blake droog, „naar ik begrijp, zal de andere baronet het niet lang meer maken, en denkt mijnheer Boyce aan de mogelijkheid dat de titel op hem zal over gaan." ■Nu nu!" zeide Atherton. „Het is moge lijk. Maar Boyce overweegt op het oogenblik twee dingen het aannemen van een eerste klas speurder en het uitloven van een flinke belooning." „Heeft Boyoe veel geld?" vroeg Blake lakoniek. „Als daardoor buiten twyfel werd vast gesteld, dat Dick dood is, en dat er, als de oude man sterft, geen beletsel meer voor hem zal zyn, om den titel te krijgen?" «eide Blake. Worit vervolgd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1