vroegere hoofdredacteur, vertelt, dat deskun dige Amerikanen hem te Washington hebben gezegd, dat de financieele experts aldaar al lang voor kwijtschelding zijn, maar dat het volk er in zijn geheel nog decisief tegen is, terwijl het nog wel twee jaar zou duren, voor het Amerikaapsche volk zoover gekomen zou rijn. Dat er een paar weken geleden, toen de ineenstorting van de mark begon, met de Franschen veel beter te spreken was dan op dit oogenbük, schrijft de Gazette aan de nota toe. Nu zet do mark zijn weg naar beneden voort, en nochtans spreekt Poin- caré weer van dwangmaatregelen. Natuur- lijk kritiseert het blad de Amerikaansche Ftc mmen, die alleen vragen of de schuld goed' of kwaad is, en van geen andere over weging willen weten. frankrijk. Plannen voor een aanslag op Potoearé. Parijs, 8 Aug. Een ontsnapte galeiboef, in Rretagne gepakt, heeft verklaard, dat een medeontsnapte van anarchisten kleeren en geld gekregen had op voorwaarde, dat hij een nnnalnpr zou plegen op Poincaré. De vriend zou zich reeds met de noodige in structies en aanwijzingen te Parijs bevin den. Eèn ingesteld onderzoek zou verschil lende détails van deze verklaring bevestigd hebben en men zoekt thans naar den aan staanden dader, die tot dusver onvindbaar ia gjeblevetn. 1 DUTTSOKLAMX Dnitschland en de sancties. De onzekerheid ove® de plannen van Frankrijk heeft in de streek, die aan het be zette gebied grenst, een uiterst zenuwachti ge stemming teweeg gebracht. Er gaan weer geruchten over de bezetting van Mannheim en Frankfort. Verder vreest men voor de in beslag neming van het Duitsche tegoed in Frankrijk, zoodat er vrijwel geen chèquea op Frankrijk meer kunnen worden gekocht Ales wacht in de grootste spanning op de Franeche maatregelen Van Zaterdag. De daling van de mark. Wegens de rampspoedige daling van den markkoer» heeft de rijksregeering den aan koop van buitenlandsche deviezen voor de schadevergoeding moeten staken. Daaruit blijkt hoe ongehoord moeilijk de toestand thans is geworden. In een officieele kennisgeving aan het Duitsche volk legt de rijkaregqering daarop den nadruk. Nieuwe uitverkoop. In een artikel „Nieuwe uitverkoop" wflst de „V. Ztg." er op, dat na de daling van de Mark In alle groote zaken van Berlijn en ln de groote provincie-steden een levendige uitverkoop door buitenlanders is begonnen. Zonder te willen pleiten voor een vijande lijke politiek tegenover buitenlanders acht het blad zich toch verplicht, er op te wij zen, dat in dit feit een groot gevaar schuilt Het blad stelt voor, om aan dezen toestand een einde te maken, door heden of morgen een nood-verordening uit te vaardigen, die onmiddellijk zonder eenige uitzondering den uitvoer van goederen uit Duitschland door reizigers absoluut verbiedt Die bui tenlanders, die desondanks goederen willen uitvoeren, kunnen langs den normalen weg, zooals die voor Duitsche exportzaken noo- dig is, een uitvoervergunning aanvragen. Men zou daarmede bereiken, dat de uitvoer van eerste levensbehoeften uit Duitschland verhinderd' wordt IERLAND. De burgeroorlog. De rebellen ontruimden gisteren Oahir, overeenkomstig d)e houding, welke zij de laatste dagen schijnen to volgen. Het ver luidt, dat zij onwillig zijn te vechten of stand te houden in plaatsen, waar dit van hen wordt verwacht, ten einde den op- marsch der Vrijstaters naar Cork tegen te houden. De Valera is bedrijvig.te Clonwel. Hij wenscht het te laten aankomen op een beélissendon slag, maar de berichten wijzen er op, dat ide manschappen ontmoedigd zijn en ongenegen' zich alö schapen ter slachtbank te laten voeren. DELGTK. Stakingen ie Antwerpen. Er Is een staking uitgebroken onder de Antwerpsche metaalbewerkers op de aohoepa- werven, die 8000 arbeiders omvat. De reden daarvan is deze: Ongeveer een jaar geleden hadden de arbeiders een oontraot gesloten, waarbij hun loon volgons het index-cijfer zou worden vastgesteld. Telkens wanneer dit cijfer met 25 punten daalde, sou er oen loonsverlaging plaats hebben. Op 15 Juni was de index 25 punten gedaald. De pa troons deelden toen dort arbeiders mee, dat zij de loonen wensohton te verlagen. Na be spreking met de vakvereenlgingen kwam men overeen, die verlaging in twee termij nen in te voeren, op 6 Juli en op 8 Augustus. De eerste is zonder bezwaren ingevoerd, maar de tweede helft heeft het afkondigen van de staking ten gevolge gehad. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld: De Reicbspost bevat een hoofdartikel waarin wordt uiteengezet dat het uitblijven van do beloofde buitenlandsche credieten en voorschotten Oostenrijk naar de ineenstor ting drijft. Het blad verwadht binnenkort de ernstigste politieke gevolgen. Het artikel trekt hier zeer de aandacht wegens het offi- edeuse karakter van de Reiohspost. Het officieele marktbericht van Woensdag legt eveneens den nadruk op den jammerlij ken ekonomischen toestand. Het zegt met zooveel woorden dat de koopkracht van de Weensche bevolking volslagen is uitgeput Inderdaad zijn de prijsstijgingen van de laat ste dagen van dien aard dat sleohts een zeer klein deel der bevolking zich nog van het noodige kon voorzien. In de provincie is het weinig beter gestold, Woensdag was hier de burgemeester van Tnnsbruck, de hoofdstad van Tirol, aangeko men met de mededeeling, dat de financiën der stad zijn uitgeput Hij heeft de regeering met den grootsten nadnïk verzocht zijn ge meente aan oontanten te helpen. Dat de algemeene verarming tot verru wing der zeden aanleiding geeft behoeft geenl betoog. Te Weenen en in de naaste om- geving is moord en berooving aan de orde van den dag. Woensdag heeft in een drukke straat een arbeider een ander uit jalouzie doodgeschoten. De menigte heeft daarop den dader gelyncht Wegens de verhoogde wijnbelasting ueo- ben de caféhouders besloten hun bedrijven te sluiten. RUSLAND. I De hongersnood. De Izwestia wijst er op, dat de honger dit jaar nog niet voorbij zal zijn. In de Baski- zen-republiek lijdt op het moment nog 90 percent der bevolking honger en de sterfte is ongelooflijk groot Alle voorraden surro gaten zijn uitgeput Vee is er zoo goed als niet meer. Ook honden en katten worden op gegeten. In deze streek, waar de landbouw slecht ontwikkeld is, zal de nieuwe oogst zeker niet het einde van den hongersnood hAfAPilrATIATV Ook in Wjatka zal dit jaar nog honger snood zijn. In Oefa eveneens; daar is een veel kleinere oppervlakte grond dan gewoon lijk bezaaid, terwijl het graan veel heeft ge- leden van hagelslag etc. Ook in de Krim is de kans, dat de hongersnood na den oogst overwonnen is, niet groot Op het oogenblik is de nood In de Krrai al bijzonder hoog gestegen. Op 1 Juli be droeg het aantal hongerlijdenden er 892,272 menschen, waarvan 203,546 kinderen. Uitge zonderd enkele kleine levensmiddelenzen dingen der Hollanders (in het geheel 4000 poed), wordt daar nog geen hulp verleend door het buitenland. De 51 percent der hon gerlijdende bevolking, die hulp ontvangt krijgt die van het Russische comité, dat ge deeltelijk met subsidies uit de staatskas, ge deeltelijk met vrijwillige giften werkt De huidige oogst in de Krim zal die van het vorige jaar met slechts één derde overtref fen. Tot aan den oogst van 1923 zullen zeker 250,000. menschen zonder voedsel blijven. De begrooting. De volgende getallen zouden grappig zijn, indien zij niet zoo treurig waren. Uit Moskou wordt n.1. gemeld, dat Op de begrooting van het volgende dienstjaar de onderstaande be dragen voorkoihen (in Sowj et-roebels inkomsten 360.000.000.020.000.000.000, mitgaven 760.000.000.449.666.000.000, tekort ong.400.000.000.000.000.000.000. Buiten Rusland heeft de Sowjet-roebel in het geheel geen waarde, meer. Uit het Russische hongergebied. Zuster J. D. Benthem, een der twee ver pleegsters, die door het Nederliandsche Rood© Kruis naar Rusland - werden uitgezonden, heeft den 9en Juli uit Pestrofka geschreven: Na een reis van drie weken kwamen wij in Samara aan. Vijf jaren geleden was ik. ook ln deze plaats. Het was toen een tamelijk nette Russische stad. Men kent die plaats nu niet terug. Zeer veel huizen zijn vernield; de anderen zien er verwaarloosd uit. Voor elke deuT liggéh mesthoopen. De Zweden werken hier sedert November, en groote armoede heeischt hier dan ook niet meer; ieder, die het noodig heeft, wordt gekleed en gevoed. Zij hebben er enorme voorfaden 'kleeren en levensmiddelen' en hun organisatie is prachtig. Een paar dagen wa ren wij hun gast in Samara. Daarna ging mijn, collega naar Dimitrofka voor de wijk, en iik zou een ziekenhuis in Pestrofka be ginnen. De Zweedsche dokter, een Russische zuster, onze Hollandsche gedelegeerde en ik vertrokken Zaterdagmiddag per auto uit Samara. Onderweg (bezochten wij eerst een Zweedsch ziekenhuis in Woskreeenka; een Zweedsch dtokter en zuster weiken daar. Het zag er ales keurig uit. Alle (beddlen waren bezet. Na hier thee gedronken te hébben, reden wij een paaT uren door onbewoonde streken, met alleen hier en daar een dorpje, en ten slotte kwamen wij aan een klooster met 250 nonnen. 'Hier (begint, het gebied, dat door Holan ders verzorgd wordt. In de kapel werd juist een kerkdienst gehouden, welken wij (bij woonden. Er werd ook gébeden voor onze Koningin. Wij aten daar zwart brood met een Hol- landöohon haring en' dronken thee van on rijp©, gedroogde appels. Zij lieten ons hun huls en tuin zien, waarna wij verder reden naar Colsofka, een klein dorp, waar een op slagplaats van Hollandsche levensmiddelen is. Wij overnachtten daar zeer primitief on «diepen, hoewel wij erg moe waren, slecht door de véle vllegon en wandluizen, die ons kwamen plagen. Den volgenden dag reden wij door de grootje steppen, met geen andere lovende wezens dan sprinkhanen, kleine, maar ook groote, als m ussohen. Zondagavond om 9 uur kwamen wij ln Pestrufska aan. Wij gingen naar het gebouw, waarin vroeger een zlekonhuls gevestigd was en waar nu een feloheritsa woont, dde er zoo'n (beetje pol Uk Uniek houdt met de over- csohoten medloljnen van' vroeger. Het halve orp was dadelijk verzameld om het huis, dat wij 'bekeken met den lspolkom (burgemeester van de sowj ot -regeering) en waarop wij be slag legden. Daarna gingen wij andere hul zen zoeken, een voor onze woning en een voor de fefloheritsa, die daar haar oude be drijf kan voortzetten. Pestrofska iS een groot dorp; erg uit el kaar gebouwd'; vroeger een rijk dorp, maar waar nu de meeste huizen gesloten zijn, om dat in den afgeloopen winter de mepschen van honger omgekomen zijn. Vroeger was het getal inwoners 9000, thans 9200. Benige vrouwen wonen hier nog, die andere vrou wen in haar huis lokten, hen van bet leven beroofden om haar honger te stillen, en er zelfs gedeelten van verkochten. Een 80 kin deren loopen hier rond zonder ouders of fa milie. Voor hen zullen wij een kinderhuis inrichten. Een (kinderkeuken hébben wij hier al, waar dagelijks 600 kinderen en 80 vrouwen een pond brood! en soep krijgen. Ate andere menschen uit het dorp krijgen dagelijks brood, margarine en haring of zoute boonen. Wij overnachtten in het oude, smerige huis op onze veldbedden, maar ook hier kwam weel ongedierte onze nachtrust verstoren. Den volgenden dag vertrokken de dokter en onze gedelegeerde, en togen zuster Elirida Dolgich en ik aan het werk. Wij hadden veel hulp van de autoriteiten van het dorp. Maandagmorgen kregen wjj 12 werkvrou wen.. 2 timmerlui, een metselaar, 2 vrouwen, die witten, en een 'kruiwagen met kalk. De heele week is er reusachtig gewerkt; elke kamer moet driemaal schoongemaakt worden, den eersten keer met messen gekrabd en met zand geschuurd; daarna nog tweemaal met zeepwater. In Holland kan men zich niet voorstellen hoe vuil een Russisch huis kan Ingezonden mededeeling. Bovenstaande tabletten zijn te Helder ver krijgbaar bjjMeJ. M. db riddkb,Fa. Hassakd voor engrosA. ten Klooster. zijn, en dan een, waarvan de meeste vertrek ken in 8 jaren niet gebruikt zijn. Tot nu toe zijn alle menschen ons zeer be hulpzaam. Gisteren kregen wjj een voer hooi om de matrassen te vullen. Ieder, die voor ons werkt, krijgt een exfcra-voedsel en kleeren, als allés klaar is. Met geld wordt hier niemand betaald. De volgende wéék hoop ik ons lazaret klaar te hébben. Vandaag gaan wagens met kameeien bespannen', voor de zieken levensmiddelen halen uit Samara, waar eenige wagons zijn aangekomen. Dat'is tevens de eenige gelegenheid, om hier brie ven weg te krijgen. Zij rijden er 5 dagen over. GEORGIE. Onder het bolsjewistische juk. ^Het Volk" bevat een mededeeling van het Centraal-Comité der Georgische sociaal-de mocratische partij, waarin een noodkreet wordt geslaakt naar aanleiding van de stel selmatige uitroeiing der Georgische soc.-de- mocraten door de bolsjewistische overheer- schers. Wq ontleenen er het volgende aan; Na het proces tegen de sociaal-revolutio nairen is de Russische regeering voornemens een nieuwe, niet minder afschuweliike mis daad tegen het socialisme te begaan. Terwijl er bij de sociaal-revolutionairen sleohts spra ke is van eenige tientallen, moeten thans dui zenden worden opgeofferd, en wel zij, die ter wille van de Georgische vrijheid versmachten in de kerkers van het bezette land. Sinds anderhalf jaar zijn onze partiigenooten in de macht van hét schrikbewind van de Tscheka, en zij zijn ten prooi aan honger en besmette lijke ziekten. De besten van hen zijn onder dé ondrage lijkste smarten in de kerkers bezweken; dui zenden sterven in een onbeschrijfelijke ellen de langzaam weg. Hier niet mede tevreden, hebben de autoriteiten van het bezette gebied besloten onze opgesloten partijgenooten naar de concentratiekampen in het Russische hon gergebied te verbannen, hetgeen wil zeggen, dat zij, ook zonder strop of lood. eenvoudig omgebracht worden. Do bevelhebber van de bezettingstroepen in Georgië, oude, tsaristische generaals, hebben deze maatregelen er bij de Russi sche Sovjet-regeering door weten te kri-en, doordat zij wezen op de toenemende veront waardiging van het volk en op de voortdu rende opstanden in het land. Intusschen heeft Moskou de verbanning van de republikein- sche Georgische officieren naar het door pest besmette Astrakan goedgekeurd, tenein de ze in de concentratie-kampen aldaar uit den weg te ruimen. Thans moeten duizenden Georgische arbeiders en intellectueelen, wier eenige misdaad hierin bestaat, dat zij reeds tal van jaren lid zijn van de sociaal-demo cratische partij, den zelfden lijdensweg gaan. In alle Stilte wordt te Moskou deze afschu welijke wraak op d'e Georgische sociaal-de mocratie voorbereidt Na hét vernietigen van de vrijheid en zelfstandigheden van de Geor gische republiek, moeten thans eveneens de beste krachten van het Georgische proleta riaat volkomen uitgeroeid worden. De mededeeling besluit met een oproep aan het wereld-proletariaat tusschenbeide te komen. HET NABIJE OOSTEN. Oentral News meldt uit Athene, dat Grie kenland een derde nota aan de mogend heden zal zenden om nogmaals uiteen te zetten, dat het noodzakelijk is, dat de O-rie ken Konstantinopel bezetten. JAPAJL Inbreuk op de „open deur"? De correspondent van de „Daily Mail" te Peking meldt, uat aan het licht is gekomen dat do Japansche regeering van de Chinee- sohe regeering met uitsluiting van anderen bestellingen heeft geëlsoht van looomotieven voor don Sjantoengspoorweg. Er zou volgens aankondiging een inschrijving voor zes looo motieven op 15 Juli worden geopend; in wer kelijkheid word1 zij op 10 Juli geopend, zoo dat alleen een Japansche onderneming to- sohreëf en andere mededingers werdon uit- geschakeld. Deze handelin" zou aanleiding rii voor diplomatieke protesten, daar zij een inbreuk vormt op het verdrag van Washing ton en het beginsel van de „open deur". LUCHTVAART. Een frappant «eval van practische toe passing van luchtverkeer wordt in de Engel- sche bladén vermeld. In Bagdad was bij een ziektegeval dringend hulp noodig van een bepaalde medische specialiteit, die in deze stad niet te vinden was. Cairo bezat zoo'n dokter wel. Dus werd! naar Cairo geseind- om hulp. Zondagsochtends vertrok per vliegtuig van de Cairo—Bagdad-route. En reeds des middags kon hij ln Bagdad hulp verbenen. De Engelsche luchtvloot Lloyd Goor ge heeft ln het Lagerhuis mee gedeeld, dat de regeering, tengevolge van het onderzoek, dat zij met de oommissie voor de rijksverdediging heeft ingesteld; besloten heeft het plan te aanvaarden, dat het lucht- vaartministerie heeft ingediend om te voor zien in een luchtvloot van 500 toestellen voor de verdediging van het Vereenigd Konink rijk, tegen een verhoogde uitgaaf van 2 mil joen pond sterling 's jaars. Hiervan moet 900.000 pond gevonden worden door bezui niging op de luchtvaartbegroottog. Deze verhooging van de luchtvaartbegroottog zal geen inbreuk maken op de voorgenomen verlaging van de totale begrooting voor de strijdkrachten voor het jaar 1923—'24. De verdere uitbreiding van de luchtvloot zal afhangen van den financieelen toestand en de luchtvaartpolitiek van andere mogend heden. gemengd nieuw». Postzegelnteuws. De Zwitsersohe regeering heeft aan den Volkenbond vrij gebruik van postzegels ver leend, voor alle officieele berichten, verzon den door het bijzondere postkantoor ln het palels van den Volkenbond te Genève. Een voorstel om voor dit doel bijzondere post- zegels te vervaardigen, is door de Zwitser- sche regeering verworpen. Daarentegen zijn elf waarden van de Zwitaersche postzegels voorzien van den overdruk Societé des na- Deze zegels worden onbruikbaar gemaakt met een bijzondere poststempel, vermelden de: Genève 1 - Societé des nationa Gasontploffing. Een gasfitter had Donderdag bij do werk zaamheden in een in verbouwing zijnd huis aan de Steegoversloot te Dordrecht de onvoor zichtigheid, met een brandende lucifer naar een lek in de gasleiding te zoeken; met het gevolg dat een geweldige ontploffing plaats had, waardoor het huis van binnen ernstig werd beschadigd en een spiegelruit aan de overzijde van de straat werd vernield. De gasfitter kreeg brandwonden. De spraak verloren. Een heer uit Markelo, die bij familie te Wierden logeerde, kwam dezer dagen bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij zhn spraakvermogen geheel verloren had, meldt de „Msb." De ontboden geneesheer vroeg hem of hij op de een of andere manier ook een schrik gekregen had. Hij schreef daar op op een lei, dat hij 's nachts een angstige droom had gehad, n.1. dat zijn broer, die ern stig ziek is, gestorven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van dezen droom ziin' spraak zou verloren hebben. b Een gewiekste. De juweliers uit het „quartier de 1'Opéra" te Parijs misten den laaitsten tijd telkens voorwerpen van waarde, wanneer zij bezoek hadden gehad van een keurto jongmensch, dat een keuze kwam doen voor een verlo- vinesgeschehk tot koopen kwam het in tusschen meest niet. Na onderzoek kwamen een paar inspecteurs van politie tot de over tuiging, dat de schuldige moest rin een ze kere Charles Salagnac, een vijf-en-twintig jarig jongmensch dat vroeger het beroep van goudsmid had uitoef end. Men wist zijn adres en had ook vernomen dat mijnheer na de lunch gewoonlijk een uurtje thuis bleef om een sigaar te roeken. De politic-mannen be gaven zich op dit visite-uur naar de boule vard de Strassbourg, waar dé heer Salagndc woonde, en mochten het genoegen smaken, hem thuis te treffen. De gastheer en arrestant bekende en disch- te hun zelfs een smakelijk verhaal op, dat hierop neerkwam: Vermoedelijk zal ik niet lang in jelui han den blijven, want ik ben óók deserteur; dus zal ik wel aan de militaire autoriteiten wor den uitgeleverd dat is mij al drie keer ge beurd en daarna ontsnap ik. Hoe zulk een ontsnapping bijvoorbeeld in z'n werk kon gaan, vertelde de heer Salagnac eveneens. In de „Prison de la Santé"- had hij kans gezien, uit zijn cel te ontkomen en een andere gang van de gevangenis te bereiken. Daar wendde hij zich kalm tot een beamb te, en vroeg of zijn neef Bernier in deze gevangenis was; hij wilde dien bezoeken. De neef was er niet, en de beambte gaf dat den bezoeker op schrift Met dit stukje papier passeerde de deserteur den uitgang. Men zal hem nu beter vast trachten te houden. Een zelfmoord. Het Berliner Tageblatt meldt, dat op een spoorweg in de buurt van Leipzig twee lij ken zijn gevonden, wier hoofden afgereden waren. Zij hielden elkaar in nauwe omhel zing. Men meent met een geval van zelf moord to doen te hebben. lis nJ. reeds over deze schijf geweest) ook het feit, dat de schijven eerst na slag verwijderd (mogen worden, wa^ fechijf 88 aan 88 nog de noodige steun t verleenen, veel tot het mogeltfk W deze combinatie (ooup Turo genaamd draagt-. vervolgd). Stand: Zwart: 4, ,9 13,14, 22, 25, 26, 28, 33. Wit: 24, 29, 81, 34, 35, 39, 45, 47/49, Wit wint door2420, 29—28, 84—50 4918, 46-40, 48—12, 40—34, 95 2. (Overgenomen uit „Jeu de Dames" van Bartehng). INGEZONDEN. TtA'MK.i I KRI kk. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Helderache Courant, Valerlusstraat 64hula, Amsterdam. Oplossing Probleem. No. 8. (Rubriek 8 Juli). Stand: Zwart: 2, 8, 9,11/14,16, 24. Wit: 27 28, 92, 84, 95, 88, 89, 44, 48. Wit spéélt als lok zet 1. 27—22nu Zwart 1. 1621 denkt schijf 22 te gaan winnen en nu was de vraag: Wélken zet moet Wit doen om altijd minstens één schijf te winnen? Na 1. 27—22 16-21 speelt Wit 2. 18—831 en dreigt naar alle kanten. Bijv. al onmiddel lijk 8. 22—17. Op 2. 12-17 speelt Wit 3329, 3227, 8910 en 10-h. Op 2. 1218 volgt: 3. 32—27 21:23 4. 83—29 18 27 gedw. 5. 29:18 13:22 6. 84—29 24 33 7. 39 6 I gewonnen. Ook 2. 21—26 helpt niet, want na 3. 22—18 dreigt doorbraak aan belde kan ten; tenwijl na het Offer 2. 24—30 Wit 3. 35 24 1 slaat. 'Zwart is nu 'gedwónnen tot 3. - 12-18, waarna Wit met 4. 32—27 21 23 5. 24—19 18 27 gedlw. 6. 19:10 9-14 7. 1028 een schijf wint. De oplossers Van Rijswijk, Haanstra en Müller gaven 2. 39-713 aan al™ zet voor Wit, indeniaad is deze Jt Sï goed, doch door 2. - 12-17 14—i9 (behaalt .Zwart gelijk spel. De heer Van'Maanen geeft wel aan, dat 2. 38—33 een schijf wint, doch nltet hoe. Voor de 5 punten kwam dus niemand in aanmerking. Oplossing Prolbleem No. 9. (Rubriek 15 Juli). Stand: Zwart: 8/10, 12, 14, 20, 87. Wit: 29, 32, 34, 38, 89, 41, 44. Wit. Zwart 1. 8228 87:46 46 19 geduv. 23 rr a cif9-"23 1 ?929 rao«t slaan via 23, 88. 44, 84 en op ruit 29 blijven staan. M. de R. Nu de heer Schoeffelenlberger de werk zaamheden aan mjj'n ambt verbonden en mijn Salaris, in verband met een circulaire van GedL Staten, in de courant gaat 'bespreken, •tneen ik 'gerechtigd te mogen zijn daartegen mijn gevoelen uit te spreken. Zonder tegen spraak is het lezend publiek spoediig geneigd aan zoo'n schrijven te veel waarde te hechten. Toen- in de Raadsvergadering, gehouden 25 Januari 1921, een voorstel van (bijna alle Raadsleden werd behandeld om o.a. het salaris van den Ontvanger met 400 te ver- hoogen, werd dit zonder hoofdelijke stem- tnAng aangenomen. De heer S. vond het toen dus ook billijk, dat mijn salaris gelijk moeit zijn mét dat van de andere hoofdambtena ren, die reeda sedert 1920 MO meer solaria genieten dan de Ontvanger. Een jaar later komt de heer S. to' actie! Ged. Staten hadden én over 1920 èn over 1921 geweigerd een vei- hoogtog van salaris goed te keuren, 't was dus volkomen begrijpelijk, dat de Raad to 1922 nog eens wilde probéeren Ged. Staten te overtuigen van de btoijkhéid, dat de sala rissen van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger to verhouding zouden komen van die der andere ambtenaren en die "an geen goéd- keuring waren onderwtoorpen. De heer S. kén tevreden zijn! Ged. Staten weigerden' voor de derde maal aan een vol komen bïllijfc verzoek van den Raad te vol doen. Ik wil den heer S. wel verzekeren, dat ik, wanneer mij verzocht wiordt andere werk zaamheden te verrichten, die met znjjn ambt als Ontvanger der gemeente in geen .enkel verband staan, mij de vrijheid veroorloof eenige belooning te verlangen. En als de heeT S. nu goéd op de hoogte was waarom steekt hij zn licht niet eens op? zou hij weten, dat de Ophaal- en Stortingsdienét dezer gemeente to net geheel of bijna geen uitgaven van' de Gemeente veroorzaakt dus ook niét mijn vergoeding to tegenstel- img met andere 'gemeenten, waar die Dienst eenige duizenden1 kost, en dat voorts in elke gemeente, die met Helder kan worden ver geleken, een Controleur in funotle Is geble- ven, die eenige duizenden guldens salaris geniet. Als het College van B. en W. nu, to over leg en met goedvinden van den Ontvanger, een regeling maakt, dié veel bezuiniging geeft, moest de heer S. dit waardeeren en dat sou hij, geloof ik nog gaarne, zéker doen als hij zich to betrekking tot de reorganisatie dér financieele diensten (beter had laten voor lichten. Maar, zal de heer S. zeggen, Ged. Staten vinden toch goed, dat den Ontvanger amdorft werk zaamhi len woïden opgedragen, op grond van het feit, dat de Inkomstenbelasting du niet meer door hem, doch door den Rijks ontvanger worden geïnd. Zeker, heer S., dat Is ook zoo, maar weet ge wel, dat den Ont- Tanger toer, thans, zonder eenige vergoeding wat volkomen juist ls is opgedragen het beheer van de Centrale Kas van alle be drijven, en heusch, de rompslomp en de fi nancieel© verantwoordelijkheid daaraan ver bonden is niet te vergelijken met d© inning van pi. m. 8000 aanslagen Inkomstenbelas ting. Het personeel werd' dan ook uitgebreid en mocht eventueel nog een Straatbelastj'ng worden Ingevoerd, met ipï. m. 4000 aanslagen, dan moet m. 1 weer uitbreiding volgen. Vindt U, heer S., een salaris wn 8 jaars to dezen tijd voor ©en ambtenaar met een financieele verantwoordelijkheid van 4 mlllioen (ruim 2 millioen uit de gewone middelen) zoo buitengewoon? Welke flnan- Hoofd milnder geven? Door den Raad (ben ik nu benoemd' ge worden tot Hoofd van den Ophaal- en fltor- tingsdiienst der belast togen en van de Con trole Gemeentebelastingen. T)e (betrekkelijke verordeningen zijn reeds door Ged. Staten goedgekeurd. Dat ik deze, (betrekkingen. tegen een geringe vergoeding, heb willen aanvaarden, betekent voor de Gemeente een belangrijke bezuiniging en de Raad deed zeer verstandig, toen hij de voorsteller van B. en W. aannam. Ik moet den' heer S. de illusie ontnemen, dat ik gedwongen zou kun nen worden, drie, dus ook de belde laatstge noemde betrekkingen, gratis te bekleed en. VAN DALEN. 0 ,Na8. - Driewaal werd dus een traotem entever- hooging op papier verkregen. Nu wil de heer S. niétjmeer van verhoogtog weten, mfj best, ik héb er ook nimmer om geraagd. Ja zelfs wil de heer S. geen oent meer geven, ook al wordt den Ontvanger ander werk op gedragen!' oteele Instelling zal haar verantwoordelijkr

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2