Tweede Blad. y/tN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer T. W. van den Heuvel, ad junct-commies ter inspectie der Directe Be lastingen alhier is met ingang van 1 Sep tember a.s. als zoodanig werkzaam gesteld ten omtvangkantore te Zaandam. Onize vroegere plaatsgenoot de heer J. Roggeveen, slaagdie te Haarlem voor het ezamen hoofdacte. Bij het op 24 Augustus j.L te Batavia gehouden examen voor 2e officier, groote vaart, slaagde onze vroegere plaatsgenoot de heer G. P. Simonse. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. P. van Berkum slaagde dezer dagen te Batavia voor het examen 2de stuurman ter koopvaardij. Hout aangespoeld. Het alhier aangespoelde hout is vermoe delijk afkomstig van de overboord geslagen deklading van het te IJmuiden binnengeloo- pen Duitsche s.s. Margretha, met gedroogd hout van Wyborg naar Plymouth bestemd. Gerapporteerd werd dat de deklast over- geworpen was. Schip In nood. Hedenmoregn 2 uur werd alhier een draadloos bericht ontvangen, dat het Ita- liaanséhp stoomschip „Africana" op 52.44 N.B. en 3.17 O.L. (ongeveer 55 mijl bewes ten Nieuwediep), in nood verkeerde, vermoe delijk- tengevolge van het breken der SCllTOOf&Si De sleepboot „Drente" is dadelijk na ontvangst van dit bericht ter assistentie ver trokken. Bakkers arbeid. Bij Min. Beschikking is toegestaan, dat o.b. in de Gemeente Helder, voor zoover be treft het gedeelte Koegras, bakkersarbeid wordt verricht tusschen 5 en 6 uur voormid dags. Adres aan den Raad. Door den Helderschen Bestuurdersbond is onderstaand adres met memorie van toelich ting aan den Raad verzonden. Aan den Raad der Gemeente Helder. Edelachtbare Hoeren. - Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden D. do Zee en J. W. v. Teeckelenburgh respectievelijk voorzitter en secretaris van den Helderschen Bestuurders- bond, domicilie houdende ten huize van den tweeden ondergeteekende, Leliestraat No. 84, Helder; dat zij met ontstelling uit de gegevens hen verstrekt door de bij hun aangesloten orga nisaties hebben bemerkt dat het werkeloo- zen-aantal onrustbarend toeneemt en reeds meer dan 250 werkelooze leden bij hen staan ingeschreven: dat zij vermeenen dat naar evenredigheid bok de andere vakcentralen een dergelijk aantal werkeloozen zullen hebben; dat zij de stijgende werkloosheid met be zorgdheid tegomoetzien en met angst de komende winterperiode zien naderen; dat zij van meening zijn dat de overheid de zorg voor de werkeloozen dient op zich te nemen en de Gemeente als zoodanig ver plicht is al het mogelijke in het werk te stel len om de werkeloosheidsellende te verzach ten; dat er zich nu reeds teekenen voordoen van algemeene verslapping onder de werke loozen; dat voor verdere moreele in zinking de Overheid verplicht is zorg te dragen, door de werkeloozen zooveel mogelijk te voorzien van werk; weshalve ondergeteekenden Uwen Raad dringend in overweging geven zoodanige werkverschafing of werkverruiming daar te stellen, dat de werkeloozen niet alleen financieel, doch ook moreel voor meerdere achteruitgang worden behoed. Hetwelk doende, enz. wg. D. de Zee, voorzitter. w.g. J. W. v. Teeckelenburgh, secretaris. Memorie van Toelichting. Reeds meerdere malen hebben adressanten aan Uwen Raad geadresseerd doch steeds wordt het vraagstuk der werkverschaffing of werkverruiming op de lange baan gescho ven. Alle werken ale reeds verleden jaar wa ren ontworpen, o.a. de wog Helder—Oallants- oog, Helder—Koegras, de sLntelbetonfabrl- katie, e.a. hebben nu nog geen beslag gekre gen. Dit adres aan Uw Ooilege bedoelt te tdjn een feitelijke aansporing om spoed ach ter deze werkzaamheden; te zetten, zoodat de werkloosheid, die allengs grooter vormen gaat aannemen, zooveel mogelijk kan wor den beperkt. Al krijgen deze werkzaamheden haar be slag, voelen ondergeteekenden toch, dat daarmede de werkloosheid nog niet ten volle Is opgeheven en zal naar andere middelen van werkverruiming of werkverschaffing moeten worden omgezien. Het werkloozen- cijfer is bij onze vakcentrale reeds de 250 genaderd, in dien zin, dat meer dan 100 werkloozen reeds meer dan een jaar volko men steun der vakorganisaties missen en (aangewezen zijn op onderstand van armen zorg. De moraliteit gaat zoo ten onder. Reeds moeten uitgetrokken leden van een vakorganisatie noodgedwongen zeep te koop aanbieden om in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. De weg naar het pauperisme is voor hen reeds geëffend. Deze zeer ondragelijke toestand moet onzes In ziens worden weggenomen, passend werk moet worden aangeboden en zoo dit niet aan- wezlg is, voldoende ondersteuning. Wij vertrouwen dat Uw Raad dit adres ten spoedigste in behandeling zal nemen en rustig zal overwegen de maatregelen zoo te ■anen dat de werkloozen uit het moeras der werkloosheidsellende worden opgeheven, zoo dat een belangrijk deel der ingezetenen de zer Gemeente niet de dupe worde en in de gelegenheid worde gesteld in hun onder houd te voorzien. Strandwedstrtyd. De strandwedstrijd zal gehouden worden Woensdag 80 Augustus aa. De deelnemers kunnen kaarten met nummers afhalen heden Zaterdagmiddag van 8 tot 4 uur en Maandag middag van 41/, tot 51/» uur in het gymnas tieklokaal in de Wee zenstraat Ieder moet dus voorzien zijn van een kaart, aanduidende groep en nummer van deelname. Om half twee, Woensdagmiddag moeten allen aanwezig zijn voor het Badhuis te Huisduinen. Denkt er aan jongens en meis jes, zoo veel mogelijk een vlaggetje mee te nemen eni een schopje. De figuren mogen alleen van zand en schelpen gemaakt wor den, terwijl geen andere hulpmiddelen mo gen worden gebruikt dan een schopje. Ieder moet zich aanmelden bij de groep op de kaarten vermeld. Er zullen: 4 groepen zijn en wel: groep 1, meisjes van 8—11 jaar; groep 2, jongens van 8—11 jaar; groep 3, meisjes van 12—15 jaar; groep 4, jongens van 1215 jaar. Van 2 tot 4 uur wordt gewerkt. Precies 4 uur zal de jury rondgaan voor het toeken nen van de prijzen. En nu opgelet! Als sein dat de wedstrijd doorgaat zal om 12 uur de vlag van de wa tertoren en van de gasfabriek waaien. Als het soms slecht weer zal zijn, dan wordt geen vlag geheschen en is dit het bewijs, dat de wedstrijd wordt uitgesteld tot Zater dagmiddag 2 September. De watertogen en de gasfabriek zijn overal te zien, dus kijkt daarnaar. Als de vlaggen niet waaien, dan thuis blijven. Mocht door slecht weer de wedstrijd niet doorgaan, dan zal dit ook nog worden aangeplakt aan het bord van de Heldersche Courant in de Ko ningstraat We hopen dat het Woensdag goed weer zal zijn en dan dus allen naar het strand. Alle deelnemers wacht nog een aardige ver rassing. Wat dat is, mag ik nog niet zeggen. Wlnkelnleuws. Door onzen plaatsgenoot den heer Pot is in perceel Koningstraat 6Q een sigaren winkel geopend. Dit perceel, .waar voorheen het sigaren-magazijn van den heer Braber gevestigd was, is door de heeren Simonse en Beers keurig gerestaureerd. Smaakvol zijn do diverse merken sigaren en cigaretten geëtaleerd, waaronder eenige geheel nieuwe merken worden aangetroffen, die ongetwijfeld voor onze sigareiiliefheb- bers Wel aftrek zullen hebben. Door de N. V. Salms, sigarenfabriek te Haarlem, is den heer Pot een pracht bloem stuk aangeboden, voorstellénde 't Kogge schip, een der merken die in den winkel worden aangetroffen. Dit bloemstuk werd door den heer Adri- aanse vervaardigd. Wij twijfelen er niet aan dat de zaak van den heer Pot, druk bezocht zal worden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 30 Augustus 1922, des namiddags 8 .uur. Onderwerpen ter behandeling: Notulen. Ingekomen stukkien: a. Goedkeuring van Ged. Staten o,p de Raadsbesluiten van 16 Mei 1922 tot afkoop van grond van Mr. A. A. Loapuyt en H. Bakker. b. Idem op het Raadsbesluit van 18 Juli 1922, betreffende erfpachtsditgifte aan de Vereeniging Vakschool woor Meisjes. c. Idem op het Raadsbesluit van 18 Juli 1920 tot uitgifte van grond in erfpacht a&n J„ Geurts, alhier. <L Idem op het Raadsbesluit van 18 Juli 1922 tot .uitgifte van grond in erfpacht aan de N. V. „itinurkoap" te Laren (N.-H.X e. Idem op de Raadsbesluiten van 16 Mei 1922 inzake de uitvoering van de Vleesch- keuringswet. L Ontvangstbericht van Ged. Staten van de verordening tot wijziging van art. 57 der Alg. Politieverordening, vastgesteld den 18 Juli 1922. h. Beticht van J. Langhorst, benoemd hoofd eener school, dat hij zijn functie op 1 October ldan aanvaarden. Burgemeester en Wethouders stellen voor de stuiken, genoemd onder a—h, voor toen- nl^gnwi ng aan te Dennen. 1. Adres van O. Dienaar om vermindering van de pachtsom voor een terrein gelegen aan de Laan. mi. Burgemeester en Wethouders stellen in overeenstemming met het advies van de Commissie van het Grondbedrijf voor op dit adres afwijzend te beschikken. J. Adres van den Helderschen Bestuur dersbond om maatregelen te treffen ten be hoeve der werkverschaffing of werkverrui ming. Burgemeester en Wethouders stéllen voor dit adrefi in Imnn© tónden om advi-es te (stellen. Voorstellen betreffende de ^^2? eener Commissie van Brtwtiihgenhd'^ fende de vergoeding aan deze Commissie toe te kennen». Voorstel tot vaststelling van v^roramin gen tot heffing leni invordering van blacht- loonen. Voorstel tot aanskfitirtg van het gebourw Weststraat 43 aan het eleotrisch, net. Voorstel om niet over te gaan tot uitbrei ding der Commissie van Advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering. Voorstel om de straat, loopende langs de Noordzijde van het Spuikanaal „Singel" te noemen. Mededeellng van Burgemeester en Wet houders inzake de straatverlichting. Het volgende stuk ls ter lezing 'gelegd: Rapport van den Directeur der Getmeente- Reiniging omtrent de verpachting van den Reinigingsdienst met advies der betrokken Commissie van Bijstand. Voorstel tot vaststelling van het 6e suppl. kohier voor de schoollgeldheffing, dienstjaar 1921. Reclames. Singel Nu de straat, loopende langs de Noordzijde van het SpuikanaEd, gereed is en als zooda nig in gebruik is genomen, achten B. en W. het gewenscht, dat tot een benaming van de zen verkeersweg wordt overgegaan. Ook met het oog op de stichting van wo ningen, op gemeentelijk erfpachtsterrein aan deze straat gelegen, kan hiermede niet lan ger worden gewacht De naam Spuikanaal is voor dit doel min der geschikt, omdat daardoor het eigenlijk kanaal wordt aangeduid en dit woord ver warrend kan werken, zoodra de staat aan de Zuidzyde van het kanaal gelegen, tot stand komt Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. voor aan de straat aan de Noord zijde van het 8puikanaal liggende, den naam „Singel'' te geven. Electrificatie. Het aan de gemeente toebehoorend ge bouw, Weststraat 43, waarin gevestigd de Centrale Boekhouding en de verschillende diensten, ressorteerende onder den Gemeen te-Ontvanger, is nog steeds niet aangesloten aan het electrisch net Hoewel wij reeds te voren overtuigd waren van de urgentie dezer aansluiting, zal thans, nu ingevolge machtiging van Uwen Raad van 20 Juni j.L, zal worden overgegaan tot aanschaffing van eenige machines by de Centrale Boekhouding, met de electrificatie niet langer gewacht kunnen worden. Volgens opgave van den Directeur der Water- en Lichtbedrijven, zal de complete electrisohe instalatie van het gebouw West straat 43 rekening houdende met het feit dat de bestaande lampen zooveel mogelijk in gebruik zullen blijven bedragen 560. Naar aanleiding van het bovenstaande, stellen wy U voor ons te machtigen voren genoemde installatie tot stand te brengen en ons daarvoor een crediet toe te staan van 560. De financieele regeling dezer aangelegen heid op de begrooting zal U te zijner tijd ter goedkeuring worden voorgelegd. Plaatselijke Inkomstenbelasting. In byiage 150 van 1922, betreffende de plaatseiyke inkomstenbelasting, behoort als nog een maximum te worden gesteld voor de heffing. „Dit vermenigvuldigingsgetal zal niet meer bedragen dan 1*. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. De conferentie, die de tijdeiyke voorzitter van den ministeraad, jhr. Ruys de Beeren- brouck, Woensdag in zyn departement ge houden heeft met de vertegenwoordigers der drie rechtsche fracties in de Tweede Kamer, de heeren Nolens, Schokking en De Monté VerLoren, heeft tot zeer laat in den namid dag geduurd* waaruit valt af te leiden, dat het niet zoo gemakkeUjk is om overeenstem ming te verkriicjen over het ontwerp-regee- ringsprogram, dat aan do rechtsche partijen is voorgelegd. In dit verband zyn vermel denswaard de geruchten, die de ronde doen, ais zou de kabinetsformateur zelf (biykens uitlatingen van derden) vreezen zyn op dracht niet tot een goed) einde te kunnen brengen; geruchten, waaromtrent uit den aard' der zaak geen bevestiging was te ver krijgen. De Skandlnavlsche reis der Koningin. Naar het Hbl. verneemt, zal het Neder- landsche oorlogsschip, aan boord waarvan, gelijk wy gisteren meidden, de Koningin btj haar bezoek aan Kopenhagen, -Stockholm en Christiania de leden der Nedierlandische kolo nies zal ontvangen. Hr. Ms. „Zooiand" rijn, weike bodem vermoedelijk 2 September on der bevel van den kap. lult. ter zee Putman Oramer naar de Scandinavische wateren zal vertrekken. De reden, waarom de ontvangst aan boord van een onzer oorlogsschepen zal geschie den, is, naar wy meenen te weten, hierin ge legen, dat mödh de Nederlandsche gezant in Zweden, nóoh die in Denemarken, welke laatste tevens geaccrediteerd is bij het Hof van Noorwegen, er in geslaagd zijn sedert hunne aankomst een perceel te vinden, vol doende 'geschiktheid en nuilmte biedend, voor huisvesting van het gezantschap. Snelle en vereenvoudigde rechtspleging. Met 1 September a.s. wordt ingevoerd een hoogst belangrijke wijziging in de behande ling van lichte strafzaken, welke behooren tot de bevoegdheid van dén kantonrechter. Over de nieuwe methode ontleenen wy het volgende aan het „Het Vaderland": Na 1 September zal een politieagent die b.v. een heer verbaliseert, die met zijn Uri» op de kleine steentjes heeft gereden we nemen opzettetijk een doodeenvoudig, dage- Ujks voorkomend geval hem niet toevoe gen het gebruikelijke: „u zult er nader van hooren", waarop dan na eenige weken een dagvaarding hem voor den kantonrechter roept, maar hy zal hem een oproeping over reiken om over een paar dagen voor den kantonrechter te verschynen. Dat formulier zal echter nog meer bevatten. Het zal n.1. den delinquent mededleelen, dat als hI1 straf vervolging wil voorkomen, hy zich zoo spoe dig mogelijk mondeling of schriftelijk kan wenden tot den ambtenaar van bet openbaar ministerie by het kantongerecht om de voor waarden te vernemen, waaronder dit moge lijk is. Men weet, dat men reeds volgen» 't thans geldende recht een vervolging voor een overtreding waarop enkel boete als straf is gesteld, kan voorkomen door het maximum der bedreigde boete te betalen. Het daaraan ten grondslag liggende beginsel wordt nu uitgebreid. Men zal zich nu by 't parket kun nen vervoegen en met den ambtenaar van 't O. M. onderhandelen over de onmiddellijke betaling van een bedrag, door dezen vast te stellen, desnoods ver beneden het maximum. Dat bedrag zal uit den aard der zaak niet veel verschillen met de boete, die de kanton rechter gewoon is voor een dergelijke over treding op te leggen, maar het voordeel zit aan twee kanten. In de eerste plaats is de overtreder gevrijwaard voor een behande ling van zyn zaak ter openbare terechtzit ting, wat hem beslommering, tijdverlies be spaart. En in de tweede plaats wordt de kantonrechter, die het toch al druk genoeg heeft, bevrijd vian de behandeling van zoo'n doodeenvoudig zaakje. Ook voor hein dus winst. Intusschen behoeft men geen gebruik te maken van de aldus gegeven faciliteit en kan men er de voorkeur aan geven zün zaak door den kantonrechter behamdeld te zien. Dat kan b.v. het geval zyn als men meent, dat de verbaliseerde ambtenaar niet in zyn recht is geweest. De kantonrechter behan delt dus de zaak op den dag door de oproe ping aangegeven en heeft dan de bevoegd heid mondeling vonnis te vellen. Berust de overtreder daar in, zoo kan hy den volgen den dag de boete by de griffie betalen. Maar hy mag ook vragen om een schriftelijke ver- oordeélmg, die hem zoo spoedig mogelijk wordt uitgereikt. In de groote steden, waar de kantonrech ter zooals te Amsterdam eiken dag, of te Rotterdam en te 'sGravenhage drie maal 's weeks zitting houdt, is de mogelijkheid opengesteld, dat de politieman den overtre der verzoekt met hem naar 't kantongerecht te gaan om -daar.onmiddellijk na afhandeling van de aanhangige zaak berecht te worden. Dat kan b.v. gebeuren by baldadigheid, rust verstoring, optreden tegenover vreenideLin- gen en dergelijke zaken. Als dat in de prak tijk doeltreffende biykt, zal dit meer nut tot bestrijding der tuchteloosheid by ons volk hebben dan de mooiste betoogen en de kradhtigste artikelen. De uitvoering van de Tabakswet, Inzake de Tabakswet verkeeren de meeste belanghebbenden in onzekerheid hoe te handelen met, by den drukker, beschadigde of bedorven zegels en banderollen. Deize zegels kunnen, volgens een bepaling van den controleur uit Haarlem, door de betrokkenen, by den ontvanger der accynzen, die de ze gels heeft uitgereikt, ter vernietiging res pect vergoeding worden ingeleverd. De waarde wordt by een volgende bestelling ver rekend Men schrijft uit Eindhoven: De Tabakswet treft tot nu toe geen doel voor zoover daarmede tevens oontröle op de huisnyverheid wordt beoogd. In oentra der tabaksnyverheid duurt heit fabriceeren in woningen waar 1 tot 8 perso nen samenarbeiden, nog steeds ongecontro leerd voort, en wel in dien zin, dat de pro ductie ongebanderolleerd, of niet veraccynsd, ge reeden aftrek vindt bil venters, winkelier tjes, herbergiers en particulieren; dus tot schade van den eeriyken fabrikant en 's rijks schatkist De nieuwe verlofsregellng. De door de regeering hy de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan hangig gemaakte uniforme verlofsregeling voor het geheele Rykspersoneel luidt ais volgt: Voor ambtenaren met een salaris tot 2000 twaalf dienstdagen; van 2000 tot 3500 16 dienstdagen; van 3500 tot 5500 achttien dienstdagen; van 6500 tot 7000 vierentwintig dienstdagen en voor hooger geealarieerden een maand verlof. Pensioenwet Ons Weekblad, orgaan van den Nederl. bond van werklieden in overheidsdienst ver neemt aangaande de nieuwe pensioenwet dait by de vaststelling van den algeaieenen maatregel van bestuur de categorieën, die reeds op 56-jarigen leeftijd recht verkrygen op ouderdomspensioen, een overgangsbepa ling worden opgenomen, waarin het recht voor allen, die het thans bezitten ook voor de toekomst by de bepalingen van de nieu we wet, zal worden gehaafd. De kosten van het levensonderhoud te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Blijkens de laatste drleimaandelljkache pu blicaties van de st&tistitohe bureaux van Amsterdam en 's-Gratenhage over de kosten van het levensonderajai, La de stijging, die In Maart J,l. was ingetreden vooral door de prijsstijging van groenten en aardappelen, in Jiunl j.l In belde gemeenten door een da ling gevolgd, waarmede de tevoren' gecon stateerde reeks dalingen zich weder blijkt voort te zetten. In Amsterdam was de daling sedert Maart 1920 in Juni 12.6% tegen 10.2% in Maart en 10-9 in Decamiber, een daling du» <met 2.7 sedert de laatste berekening en 18.2% sedert het hoogste punt van September 1920. Doordat de prijzen van groante en aardap pelen niet meer zoo buitensporig hioog wa ren, kon de daling van een aantal posten hierdoor niet meer ongedaan worden ge maakt; de kosten der voeding alleen, die in Miaart 1922 slechts 6.8% beneden die van Maart 1920 waren, waren in Juni dan ook 11.4% léger. Behalve de genoemde waren ook verschillende andere voedingswaren lager in prijs geworden, waartegenover eie ren, vieesch, viacb, natuurboter en suiker duurder waren; verder bléven kleeding', schoeisel en huisraad dalen in prijs, huur, tiabak, sigaren en dranken stijgen. In 's-Gravenhage was de daling belangrijk grooter dan in Amsterdam. Terwijl in Maart j.l. het cijfer, vergeleken met Deoémber 1920 (deze (maand op 100 gesteld) 92.9 was tegen 92.4 in December, was het in Juni 88J., dus een daling van 6.2%, mede als gevolg van bet feit, dat de groenten belangrijk in prijs waren verminderd; ook melk en kaas waren verminderd, terwijl brood, beschuit, vieesch, vet, vet spek, fruit, huur, waach, tabak 'ge stegen waren. In Den Haag rekent uien de belasting mede, in Amsterdam niet; de ver mindering der belasting imet 25 had hier natuurlijk ook een grooten invloed. Ook be lastingen waren gedaald. Voor de amhtemaaisgeoiaaen zette de da ling van Maart zich voort; het cijfer bedroeg hier 87.6 tegen 91.3 in Maart en 92.6 in De- oeirrtber. Evenals Amsterdam iü Maart had gedaan, heeft ook 's-Gravenhage een speciaal onder zoek. ingesteld, of men de methode van ver gelijking met December 1920 wel kon voort zetten. Dit onderzoek wees uit, dat alleen de diuiurte der groenten een bijzonderen invloed had, want aat er veel minder groente werd gegeten dan vroeger; en dat daartegenover stond een grooter verbnük van brood, melk, eieren, vieesch. visch, vet, oliën, boter en fruit en (minder verbruik van margarine, wjjlst ook hier evenals in Amsterdam op een verbetering van de levenswijze. Waar de in vloed van de groente voorbijgaand is en voor het overige de verschillen met Decem ber 1920 niet groot bleken, meende ook hier het bureau met gerustheid de tot dustver ge volgde methode te kunnen voortzetten. Voor hen die vielen. Gedurende de gedenkdagen te Rotterdam op 8 en 9 September zullen Emgelsche en Duitsche mijnen en granaten van 8.7 cM. ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst zal ten goede komen van de nagelaten be trekkingen van hen die vielen. Aan den door het Nieuwsblad uitgeschre ven zeilwedstrijd voor schippers, opgenomen in het programma van de gedenkdagen, zal ook de bemanning van de gedurende die da gen te Rotterdam liggende oorlogsschepen deelnemen, en wel met vijf-merlne-sloepen. De staking tn de Rtjnsleepvaart. Men meldt uit Rotterdam. Tengevolge van de door den Oentralen Bond van Transportarbeiders aan de Com missie tot regeling der loon- en arbeidsvoor waarden in het Rdjmsleep- en scheepvaartbe drijf ingediende motie d.d. 21 Aucustus en het daarop gevolgde antwoord1 van genoem de commissie d.<L 22 Aug. waarin werd me degedeeld, dat men van de zijde der werkge vers niet geneigd was andere voorwaarden dan door de Oommissie voor en tijdens de staking aangeboden, is Woensdagnamiddag door de leden van den Centralen Bond met meerderheid van stemmen besloten het werk te hervatten. Donderdagvoormiddag heeft het hoofdbe stuur van den C. B. het contract dér werk gevers geteekend. Dit contract behelst: lo. opheffing dier op 10 Juli door dien O. B. geproclameerde staking voor het personeel van Rynéleepbooten en de booten van de Belgische vaart. 2o. Verplichting van den C. B. er voor te zorgen, dat de sympathiestaking der Duit sche vakbonden beëindigd wordt. 3o. Het werk te laten hervatten op dezelf de loon en en voorwaarden (Me door de werk gevers in het Rijnsleepvaartbedrijf en de Belgische vaart voor het uitbreken der sta king waren aangeboden. 4o. OontractueéLe overeenkomst tot 1 Juli 1923. Hiermede ls dus de toestand geëindigd, die 7 weken heeft geduurd en de Rotterdam- sche haven en alle daarmede ln verband staande belanghebbenden zeer heeft bena deeld. De staking in de bouwvakken. De staking in de bouwvakken duurt voort en heeft zich gistermorgen nog Uitgebreid. Van de bouwwerken van „Patrimonium" aan den Aimstelweensohen weg en van „De Dageraad" op het Hendrick de Keyserplein hebben nog 80 man het werk neergelegd. Het aantal stakers bedraagt thans 340. •De onderhandelingen, welke Donderdag avond tusscheq de Federatie van Zelfstandig Werkende Groepen met Plaatselijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders zijn gevoerd, hebben tot geen resultaat geleid. Het bestuur van eerstgenoemde Federatie houdt vast aan de voorwaarde, dat de stakers eerst aan het werk moeten gaan op de loon- basis van 60 pen week, terwijl de stakers de oude loonen van 67A0 gehandhaafd wil len zien en dan door een commissie willen laten iuitmaker welke loonen vastgesteld zullen woj - Tot ove is temming kon men niet ko men en fe; ïlijk zijn de onderhandelingen afgebroken. De actie der spoorwegorganisaties. Men schrij' uit Utrecht aan het „Volk": In een gis ren alhier door het komitee van aktie der vyf samenwerkende organi saties gehouden vergadering is besloten, dat nog in den loop dezer week het gemeen- schappeiyk manifest zal verschynen. De af- deelingen in Limburg en Brabant ontvan gen de manifesten van St. Raphaël, in de overige provinciën van de Nederlandsche Vereeniging. In elke plaats zullen de bestaande af dee lingen der 5 bonden een gemeenschappe lijke kommissie vormen, bestaande uit één Lid van iedere organisatie. Op Maandag 4 September sullen door de samenwerkende bonden (uitgezonderd St. Raphaël) gemeenschappelijke openbare ver gaderingen gehouden worden in: Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Apeldoorn, Amers foort, Breda, Boson, Dordrecht, Eindho ven, Groningen, Den Haag, Haarlem, Heer len, Leeuwarden, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwolle. Verlaging vrachttarieven. De Kamer van Koophandel en Fab^eken voor West-Friesland te Hoorn deelt aan be langhebbenden mee, dat mt ingang van 1 Sept. a.s. de vrachttarieven voor aardappe len. alle soorten kool, uien, wortelen in ba len, koolrapen en roode bieten (kroot) door de Nederlandsche Spoorwegen met ongeveer 20 pet. per wagonlading zullen worden ver laagd. Malaise ln den paardenhandel. In Zeeuwsch Vlaanderen, waar steeds een dnkke handel in paarden werd gedreven en waar voer een drietal maanden nog merries tegen behoorlijke prijzen werden gekocht, be stemd voor uitvoer naar Duitschland, en na dien ook nog vraag was naar ruina, komen thans totaal geen kooplieden bij de paarden fokkers, die nu met geheel gevulde stallen met veelal prachtdieren zitten pn voorloopig geen kans zich om van de overtollige dure kestgangers af te komen. Een duinstrook van 4 M. op Schlennunnl- koog weggeslagen. Van Schiermonnikoog meldt men aan de TeL, aat de duinen weer een 4-tal meters hebben ingeboet, de keukenmuur van het badhotel staat thans ook bloot. I g. Verdagingébasluüt van Ged. Staten op het Raadsbesluit van 18 Jiuli 1922 tot aankoop van gronden. Voorstel tot vaststelling van «en verorde ning tot heffing van een plaatselijke belas ting naar het Inkomen. Voorstel tot overplaatsingen onderwij zend personeel aan de O. L. Scholen. Voorstellen tot aanleg van graten in het Tuindorp tot uitgifte 4n erfpacht van bouwterrein aan de Vereeniging voor Volks- htuiaveeting'.dlelder". Voorstel tot uitgift» in erfpécht van een; terrein, gelegen .aan de S takman Boasestraa aan A. W. A. BÜnck. Voorstel tot vaststelling van verordenin gen tot heffing en invordering van Kanaal geld, Dienovereenkomstig ware na alinea 1 van artikel 7 der heffingsverordening een nieuw lid in te voegen luidende:

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5