NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA y Malvery Hold Eerste Blad. SLAPELOOSHEID No. 5605 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1922 50e JAARGANG FEUILLETON. „Stellig js hü hier geweest!" antwoordde „Het spijt mij, dat ik dit niet kan mede- Fa. QEBR. HOQGERDUIJN. o.vsstigd 1170. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.Ned. 0. en W. Indië p. zeepoet f2.60; id. p. mailen overige landen f4.20. Zondagsblad resp. f 0A7S, f 0.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse mwnmers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 60 Poet-Girorekendag No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct. i>. regel (traljard). Ingee. meded. (kolombreedte als redactloD tekst) 60 ct. Kleir-e advertentiee (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad ea met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Sept. Zondag 8 m. Maand. Dinsdag Woensd. Dond.d. Vrijdag Zaterd. ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 8.11 6.15 7.44 7.81 8.06 4.13 6.17 7.42 8.24 8.56 5.16 5.18 7.39 9.07 9.34 6.20 6.20 7.87 9.4410.08 7.22 6.21 7.35 10.16 10 8.24 6.23 7.88 10.47 11 9.28 6.24 7.8011.16 11 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 2 Sept8.16 uur. Zondag 8 8.14 Maandag 4 8.12 BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Een weigering van Amerika. De Ver. Staten deelen mede, dat zij wei geren de conventie van Si Germain betref fende contrabande van wapens te ratificee- ren. Bijna alle gtaten hadden de conventie reeds geteekend, onder voorbehoud, dat zi door alle staten ter wereld zou worden goed gekeurd. De weigering van Amerika maakt grooten indruk. De qnaestle der ontwapening. Woensdag kwam de militaire commissie uit de Volkenbond onder presidium van den Franschen admiraal Jehexme bijeen om het voorstel van lord Esher over de quaestie van beperking der bewapening te onderzoeken waartoe een commissie van onderzoek werd benoemd. N OOMMISSIE VAN HERSTEL. Staatssecretaris Sohröder heeft Donderdag voor de commissie van herstel het standpunt der Duitsche regeering uiteengezet. De Slot som van zijn betoog was, dat die economische en financieele nood-toestand van het Duit sche rijk een moratorium voor de betalingen in K'eld onvermijdelijk maakt Als oorzaken van de paniek zoowel in als buiten Duitschland over dé Duitsche finan ciën noemde hij de verijdeling van de ver wachtingen omtrent de Parfjsche onderhan delingen van minister Hermes, de misluk king van de bankiersconlerentie en den moord op Rathenau. Deze paniek heeft de geheele rijksbegroo ting omvergeworpen en elke hoop op beper king van de vlottende schuld, in rook doen vervliegen. Schröder wraakte het verwijt dat Dultsch- land opzettelijk het verval van de mark heeft veroorzaakt en betoogde dat de buitonland sche politieke toestand en het telkens op nieuw verschuiven van oen praktische op lossing der schadevergoeding de oorzaken zijn. Herstel is niet mogelijk door bedrei ging of dwang, doch slechts door overeen komst on samenwerking. 8chöder overhandigde daarna de Duitsche voorstellen tot deponeering van 50 millioen goudmark uit de Reichsbank in een stad in 't bezette gebied ads waarborg voor de nale ving van de verplichte levering van steen kool en hout. Amerika ls voornemens ln November concrete voorstellen ln zake de schadevergoeding te doen. Uit Parijs werd Donderdag gemeld: De Amerikaansche vertegenwoordiger, die de zittingen van de Commissie van Herstel als „toehoorder" bijwoont, heeft gisteren in de beraadslaging ingegrepen om het plan-Theu- ni& n.L het aanvaarden van wissels in plaats door J. S. fletcher. Riohard kon er uit lezen: „Je kunt Dan hier vanavond, wanneer je maar wilt, in mijn huis spreken,' nil tas 'het zoo tonjsovoliSDO van ons gesprek in liet Minerva-hoteh Toen krwam .liij, zooals u weet, dien middag uit Londen op den middag van den 27sten en hij ging stellig op het postkantoor van Brych ester aan. Hij reed met den1 wagen van Abinett tot den tweesprong van Marslwvke en hij was opgetogen dat de oude man hem niet herkende. Hij ging bij Nick Briseoe aan; en hij was ook verheugd, dat Brisooe en twee visschers, die toevallig in het Anker waren, hem evenmin herkenden als de oude Abinett. Maar wij wisten niet, voor wij vanochtend do Argus lazen en daaruit vernamen, wat freule Rachel en mijnheer Blake ln het bu reau hadden gevonden, dat hij op Malvery Hold was geweest! Hij heeft daar met ons geen woord over gesproken, niet waar Dan?" „Met geen woord", zeide Daniël Pyke. „TTH heeft er niet van gerept" „Dus," zeide Atherton kalm, „erkent u, dat hij hier op dien avond van den 27aten is geweest van betalingen in baar geld te steunen, en verklaart dat Amerika, dat aan de huidige debatten niet deelneemt, zich voorstelt om in de maand November concrete voorstellen te doen. Hij verklaarde dat het plan-Theunis de rechten van alle geallieerden waarborgt, daar alleen België de drie volgende betalin gen moet innen, en het aldus mogelijk is de quaestie voor de toekomst voor te behouden. De Agence Radio heeft een mededeeling gepubliceerd, volgens welke de ministers van oorlog en financiën het plan eener even- tueele bezetting van de Ruhr bestudepren. (Dit lijkt niet zeer waarschijnlijk, daar im mers geruimen tijd geleden werd gemeld, dat dit plan reeds tot in bijzonderheden ge reed ligt). In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de Belgische en Britsche regeeringen reeds de vraag hebben ontvangen, welke hou ding zi1 zouden aannemen in geval van mill taire maatregelen in het Ruhr-gebied. Be paalde inlichtingen doen voorzien, dat de En gel sche regeering niet zou aarzelen militaire maatregelen op „onvriendelijke wijze" te be antwoorden. Het „Journal", dat den „Times", beant woordt, die beweerde dat Frankrijk niet ge rust ,kan zijn zonder de garantie van een Engelsch bondgenootschap, schrijftDit bondgenootschap is de prijs niet waard, dien men ons er voor iwil laten betalen. Er kome van wat kome, indien het verdrag van Ver sailles zijn ondoeltreffendheid toont De „Matin" verloochent eveneens het ver drag van Versailles, en schrijft: Frankrijk heeft zijn gedtuld verloren. Indien het ver drag alleen Duitschland behulpzaam is om steun te vinden en niets te betalen, zal Frank rijk het prijsgeven en de redenen daarvoor uiteenzetten. Het is onmogelijk dat het de gevangen© blijft van een tekst, welks letter' lijke toepassing het naar het failliet zou brengen. Hervé is in de „Victoire" tegen een breuk der Entente, welke hü een ramp voor Europa zou achten. De „Ere Nouvelle" spreekt van de ernstige verantwoordelijkheid om Frankrijk bloot te stellen aan een isolement, een financieele ramp en een economische boycot. De beslissing. Parijs, 81 Aug. De Commissie van Herste verwierp het voorstel Bradbury tot het ver- leenen vau een moratorium zonder voor waarden. Engeland stemde vóór, Frankrijk en België stemden tegen, Italië onthield zich. De#Commissie nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin gezegd wordt, dat zi meende geen moratorium te moeten toestaan en het oogenblik niet geschikt achtte zich uit te spreken over de Duitsche voorstellen ten doel hebben een strikte uitvpering der levringen van kolen en hout te verzekeren, De Commisie behoudt zich het recht voor tot regelingen over te gaan volgens de Duit sche voorstellen als de leveringen voldoende zijn. De Commissie heeft, zich uitsprekend over het verzoek van een moratorium, overwe gende, dat het Duitsche rijk zijn binnland- sche credieten geheel heeft verloren en de mark voortdurend is gedeprecieerd, beslo ten, een beslissing over het verzoek Inzake een moratorium, gelijk het door Duitschland werd geformuleerd, uit te stellen tot de oommissie haar plan beëindigd heeft voor een radicale hervorming der Duitsche finan ciën, welk plan meebrengt het evenwicht in de begrooting, een vermindering der buiten- landsche lasten1, een hervorming van het muntwezen en de uitgifte van bulten, en bin- nenlandsche leeningen. Gedurende de voorbereiding dezer maat regelen, zal de Commissie voor de regeling der betalingen in specie, welke op 15 Aug. en 15 Sept. vervallen, en behoudens latere regelingen voor de volgende betalingenl in 1922, schatkistbons van zes maanden aan nemen, betaalbaar in goud, vormende de waarborgen, waarin België, voor welk land de betalingen bestemd zijn, toegestemd heeft DUITSCHLAND. Met 1 December weer verhooging van spoorwegtarieven. In den rijksspoorwegraad deelde gisteren Stephen. „Er is g&en sprake van, dat wij iets zouden behoeven te erkennen of ont kennen, kapitein. Ik heb u breedvoerig ver teld, hoe hij hier kwam. Hij kwam, voor zoover ik mij kan 'herinneren, om kwart over negenen, en bleef hier tot half elf'. „En daarna?" vroeg Atherton. „Daarna is hij, natuürlijk, weggegaan", zeide Stephen. „Hij zeide, dat hij naar huis ging naar Malvery Hold. Hij ging erheen langs den weg naar de kust wij zagen hem dien weg inslaan, omdat wij met hem tot het hek meeliepen. En na dien tijd heb ben wjj, zooals vanzelf spreekt, niets meer van hem gezien of gehoord" Atherton en Stephen bleven heiden zwij gen en Stephen sprak nu verder. „Nu ig nog oen' ding, dat ik te zeggen heb", izeide Stephen. „Er is sprake geweest van een Nque aan toonder, die hij aan iemand gaoven had, en die ik zelf op de bank in Lombard Street heb aangeboden. Hij had die aan mij gegeven. IHj was mij geld schuldig toen hij zes jaar geleden weg was gegaan. Ik kon mij dit bedrag niet herinne ren, toen ik hem in Londen sprak, maar ik heb het nagezien, en dat bedrag, met myn onkosten voor de reis naar Londen mee maakte vijfentwintig pond. Hij maakte een fout door baar op den 28sten te datoeren hjj gaf haar aan mij hij schreef do chèque aan deze tafel op dien avond dat lij hier was. Ik vroeg hem, om de ohèque aan toonder betaalbaar te stellen, omdat ik wist dat ik over een paar dagen weer naar Londen! toe zou gaan, en dan in de buurt Ingezonden mededeeling. onriui, gejaagdheid,cvepjpaaning, Gebruik MUNHAJfDn ZENUW-TA3LETISN /'er koker 75cl bijApoih.en drogisien -uk\ de vertegenwoordiger van het verkeers- ministerie mede, dat de op 1 Gctober in wer king tredende verhoogde personentarieven op de rijksspoorwegen me*»l December op nieuw met 60 zullen worden verhoogd. De geldnood ln Duitschland. De Berlijnsche oorrespondent van de „N Rott. Crt" meldt dd. 81 Augustus aan zijn blad: Bij verschillende Berlijnsche banken heb ben heden incidenten plaats gevonden, door dat cliënten de groote bedragen, die zij voor uitbetaling van salarissen aan hun personee! noodig hadden, niet kenden verkrijgen. Ten gevolge van het groote gebrek aan betaal middelen werd hiun slechts een gedeelte van het verlangde geld vertrekt. De bladen beweren, dat het geldgebrek grootendeels wordt veroorzaakt door de bui tenlanders, die geweldige hoeveelheden mar ken hamsteren, en aldus groote sommen aan het verkeer onttrekken. Verder hebben tal rijke banken geldreserves aangelegd en al dus eveneens millioeneri' aan de circulatie onttrokken. Tenslotte gaan er groote hoe veelheden 'papiergeld naar het buitenland Te Gleiwitz werd nog kort geleden voor een bankbiljet van 1000 mark 1015 mark betaald Het „Acht Uhr Abendblatt" beweert zelfs, dat in Nederland de bankbiljetten van 1000 mark op een tijdstip, dat de gulden nog lager stond met een toeslag van 50 cents werden verkocht. (Een feit is het, dat de prijizen van de Duitsche bankbiljetten hier te lande op sommige tijdstippen aanmerkelijk hooger zijn geweest can de wisselkoers). Te Saar brucken betaalt men 1008 mark voor een der gelijk bankbiljet. De Rijksbank heeft een tijdlang machte loos tegenover deze ppeoulatie gestaan Thans heeft 'zij besloten, naar de grensstre ken, waar marken gesmokkeld worden, geen biljetten van 1000 mark, maar wei noodbii- jetten van 500 mark te zenden. Te Berlijn deed heden het gerucht de ronde, dat de Rijksbank in de streken, die door een eventueele bezetting werden be dreigd, slechts zeer geringe geldsommen heeft, gedeponeerd. Dit gerucht is echter geheel onjuist De Rijksbank heeft integen deel haar uiterste best gedaan om de indus- trieelen van het Roergebied in staat te stel len, de salarissen en de loonen volledig uit te betalen. Dit is des te noodzakelijker ge worden, nu de loonen der mijnwerkers op nieuw verbond -zijn en deze verboogingen tot 10 Sept^nbor vooruit werkten Vtaald. Voldoende hoeveelheten panter zijn ver der naar Gleiwitz, naar het Saargebied en raar het Rijnland gezonden. Üe Rijksbank laat thans dagelijks bereids 2.2 milliard papiermark drukken. IDe bank- biijettenpers staat thans izelfs 'Zondags niet meer stil. Men hoopt van 15 September af in staat te zullen zijn, dagelijks drie milliard te vervaardigen. De „N- Rott. Crt.y teekent hier bil aan: In de 8e week van Augustus was de biljet tenic'raii'atie der Rijksbank, blijkens den dezer dagen verschenen weekstaat, met- bij kans M. 10 milliard gestegen, een stijging zoo piroot. als totdusver slechts een enkele maal was voorgekomen. De omloop aan bark papier alle°n bereikte zodoende een hoogte van milm M. 215 milliard. of welhaast drie maal zoo veel als verleden jaar oen dezen tijd. Inmiddels dreigt de papierlawine door de boven aangeduide voornemens van de Rijksbank, eerlang nog veel grootere afme tingen te zullen aannemen. Bij een productie van M. 3 imilliard per dag izom dan in édn week de omloop van. bankpapier met ruim M. 20 mill'ard toenemen. Daarbij zouden reifs de totdusver waargenomen ontzaglijke stijgingen nog gering zdjn te achten! De gemeentebedrijven te Berlijn. De geweldige tekorten, waarmee de ge van Lombart Street zou komen en haar met oen kon innen. Dat is de verklaring. Dat ls," besloot Stephen, met een blik naar zijn broer, „alles wat ik u kan vertellen. Hij is hier ge weest, hij is heengegaan, eni wij hebben nooit meer iets van hem gezien of gehoord." „Niets meer", zeide Daniël, „totnutoe". Atherton keek van den eenen broer naar den anderen. „Aangezien dit een vriendschappelijk ge sprek is," zeide hij, „kunnen wij rondborstig zijn. Is dit werkelijk alles wat u kunt vertel len? Of is het alles wat u van plan bent om te vertellen?" „En waarom vraagt u dat?" vroeg Stephen! „Omdat ik meen, dat u, als u wilt, meer kunt vertellen," antwoordde Atherton. „U hebt ons namelijk niets verteld over de rede nen, die Rachard Malvery had, om een ver trouwelijk gesprek met uw broer te hebben. Waarom wilde hij juist mijnheer Daniël Pyke spreken?" „Hij had daar een particuliere reden voor," antwoordde Stephen, „en die zal ik niet be kend maken." „Wij kunnen die niet bekend maken," zei de Daniël. „Zij is strikt particulier." Atherton stootte Blake onder tafel met den voet aan. .Misschien," zeide hij, naar Daniël kJjL cende, „misschien was die niet zoo volkomen particulier als u denkt Laat mij een onder- i itolling wagen aangaande die reden. Rlohard dalvery wilde met u, mijnheer Daniël, spre- cen over een zekere chèque van honderd pond, die zee jaar geleden; kort na zijn ver- meentebedrijven te Berlijn werken, hebben het gemeentebestuur aanleiding gegeven een commissie van deskundigen te raadplegen. Naar de Lok. Anzeiger verneemt, heeft deze thans haar rapport uitgebracht, waarin zij adviseert een anderen bedrijfsvorm te kie zen, die de bedrijven uit het bureaukratisch keurslijf verlost, doch den invloed der ge meente op den gang van zaken ongerept Jaat. Vermoedelijk zal de bedrijfsvorm van de naamlooze vennootschap worden gekozen, zegt het blad. Levensmlddelenrelletjes. Op de wekelijksche markt te Neu Köln hebben, naar het Beriiner Tageblatt meldt, ernstige levensmiddelenrelletjes plaats ge had. De bezoekers vielen de kramen aan en vertrapten de waren. Pas toen er meer po litie werd opgecommandeerd, kon deze de menigte uit elkaar jagen en de markt sluiten. OOSTENRIJK. Valutagevolgen. In een klein plaatsje in Oostenrijk ver toefde voor eenige weken een Hollandsche deme, die daar „Erholung" zocht. Zij had van te voren een vrij groot aantal Holland sche guldens gewisseld en betaalde haar da- gelijksch pension in kronen. Eerst 10.000, dat was toen ongeveer een halve gulden. Sinsdien steeg de prijs dagelijks, tot hij thans ongeveer 25000 kronen, di. ongeveer 75 cent, bedraagt. De dame was over deze voortdu rende prjjsverhooging weinig gesticht en maa'te den hotelhouder verwijten. Hij ant woordde haar gelaten: ,Ja, wanneer u mi in guldens en niet in kronen had betaald dan zou u ook thans nog maar 50 cent pen sion per persoon en per dag behoeven te ge ven. Want dan kreeg ik tenminste een geld soort, waarmee ik «iets kon beginnen. En al zijn 50 cent thans ook maar 15000 kronen en geen 2500Ü. wat ik den anderen gasten af neem, ik zou er toch nog beter aan toe zijn." Natuurlijk staat dit geval niet op zichzelf, Het is maar een typisch voorbeeld voor den gemoedstoestand van alle Oostenrijkers. (TeL) ITALIË. De reis van den Itallaanschen kroonprins. Donderdagavond verlieten de twee Ita- liaansche oorlogsschepen, de „Ferrucio" en de „Sa&Martino", die een bezoek aan Ko penhagen hebben gebracht, de Deensche hoofdstad om naar Stockholm, Nederland en Engeland te gaan. De Italiaansche kroon prins pimberto, die dienst doet aan boord van de „Ferrucio" was voor het vertrek de gast van den Koning en de Koningin van Dene marken aan een feestmaal aan boord van het koninklijke jacht „Dannebrogi". TURKIJE. De strijd ln Kleln-Azië. Uit Angora wordt gemeld, dat de Turken ook in den sector Nicomedia hun opmarsch voortzetten. De verliezen der Grieken zijn zeer aanzienlijk, zij laten hun materiaal in den steek en de Turken imakieh gevangenen. De Grleksch-Turksche oorlog. Uit Smyrna wordt gemeld, dat een Grieksch patroelje-schlp een schip prijs ge maakt heeft, dat onder Engelsche vlag con trabande voor de Keminalisten vervoerd. Te Londen is nog geen bevestiging ont vangen van dit bericht. Men wijst er even wel op, dat de Engelsche regeering het recht van Griekenland erkend heeft schepen te onderzoeken en men daarom hiertegen geen bezwaar kan maken. IERLAND. De VriJstaters en de Valera. De oorrespondent van de „Daily Mail" te Dublin meldt dat de dood van Coliins de regeering van den Ierschen Vrijstaat in haar besluit versterkt heeft, dat de rebellen zich onvoorwaardelijk moeten overgeven en dat er geen sprake kan zijn van onderhandelin gen. Er is geen lid der regeering. zoo ver dwijnlng, op de bank van Bryohester tot eenige opmerkingen aanleiding 'had gegeven. Is die opmerking juist?" De uitwerking van deze openhartige on dersteling op de twee broers was treffender dan Blake en Atherton verwacht had .Stephen Pyke schrok zichtbaar; Daniël, die juist zijn glas naar zijn lippen bracht, zette het on aangeroerd neer. Beiden staarden in duide lijke verbazing naar Atherton. En Atherton lachte. „Hum!" zeide deze aangemoedigd. „Ik zie dat u weet, wat ik bedoel. Had ik gelijk met te onderstellen, dat die chèque de reden was? Stephen' Pyke was de eerste, die sprak. „Dat is het werk van Newman Ouffe of Boyce Malvery, en ik weet zeker, dat het Boyce niet geweest is!" „Waarom zou die het niet geweest zijn?" vroeg Atherton. Stephen schudde het hoofd, en Daniël sprak. „Stephen heeft gelijk," zeide hij. „Mijn heer Boyce heeft u dat niet verteld. Het moet van Newman Ouffe zijn gekomen." ,Jteb ik het bij het rechte eind?" vroeg Atherton. „Wilde Rlchard u over die chèque spreken?" Maar terwijl hij die vraag deed, zag hij op het gezicht van de twee mannen dat geen van belden haar zou 'beantwoorden. En toen Daniël het woord nam, om te antwoorden, was het op den voorrichtigen toon van een officieel man. Ingezonden Mededeeling. Aannemersbedrijf van Sohllderwerken enz. Helderache Glasverzekering-Maatschappij. Machinale Verffabrlek Qlashandel. Telef. No. 74. Middenstraat 18, HELDER. neemt de correspondent, dat niet liever zou aftreden dan deel te nemen aan een over eenkomst met de Valera, welke niet onvoor waardelijk overgave behelst BRTCBOH-INDIE. Een opstand ln Madras. De oorrespondent van de „Times" te Ma dras meldt dat daarterstede bericht is ont vangen, dat onder een deel der stammen, welke de heuvels in het- noordelijke gedeelte der provincie Madras bewonen, een der meest ontoegankelijke deelen der provincie, een opstand tegen de autoriteiten ia uitge- hroken. De opstandelingen zouden een groot aantal wapens hebben buitgemaakt en een aantal poltiestations hebben geplunderd. Er zijn versterkingen gezonden om den opstand te onderdrukken. MESOPOTAMIE. Een opstandige beweging ln Mesopotamlë. Sir Percy Cox, Engelands hooge commis saris in Mesopotamië, heeft een officieele verklaring uitgegeven, zeggende, dat door het optreden van extremistische politici in de hoofdstad, Barsa, een snel optreden noodza kelijk is om de orde te bewaren. De hooge commissaris wijst in het bizonder op bepaal de besluiten, die de commissaris der gematig de en nationalistische partijen hebben ge nomen en welke duidelijk een verklaring van vijandigheid tegenover de gevestigde regee ring, en een uitnoodiging tot opstand en on geregeldheden bevatten. Hij verklaart, dat N ■zrh op grond hiervan genoopt ziet Jaffa Abu Timman, vroeger minister van Handel, Mamdi pasja Chi, een voornaam nationalis tisch politicus, en Mahdi Basir, die dezer dagen een anti-Britsche rede heeft gehou den van het paviljoen van koning Feisals verblijf, en vier anderen, te arresteeren en uit Bagdad te doen verwijderen; de gematig de en nationalistische politieke partijen tij delijk te verbieden; en bepaalde bladen te Bagdad te supprimeeren en hun redacteuren te verwijderen. Ingezonden mededeeling. MATIGHEID, opgewektheid en frissohe lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust «n slaap, lichaamebeweging en een zorgzame leefwij ze ie wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezand, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en water zuchtige zwellingen een gevolg zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van aloohol, te veel rooken, het zich te wei nig beechermen tegen het klimaat, onmatig heid en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoorniseen, wa terzuchtige zwellingen, niergruia en duize ligheid zijn verschijnselen van te veel urine zuur in het bloed en er beetaat gevaar voor nier- en blaaeontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerat die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden doch zijn een betrouwbaar en veilig nierge neesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nlerenpillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, ft 1.75 per doos. deelen, kapitein Atherton," zeid# hij. „Al wil mijnheer Ouffe ln een zaak als deze het ver trouwen schenden,, daarom kan lk dat nog niet. Ik ben ln betrekking bij de bank, ziet u. ,Ja zeker maar Rlchard Malvery is niet bij u in uw officieele hoedanigheid geko men," merkte Atherton op. „Hij kwam om u particulier te spreken. Maar als u het niet wilt zeggen, moet uthet zelf weten." „Wij kunnen niets meer zeggen," zeide Stephen. „Wij hebben alles gezegd, wat wij kunnen. Wij hebben u eerlijk gezegd, dat Rachard Malvery hier gekomen is, en dat hij hier vandaan gegaan is. Wij kunnen niet meer zeggen omdat wfl -niet meer weten." Atherton wierp Blake een hlik toe en bed den stonden op. „Laat mij u nog een vraag doen," zeide Atherton. „Waarom hebt u nooit tegen iemand over de terugkomst van Richard Malvery en zijn plotselinge verdwijning ge sproken? U moet het toch vreemd gevonden hebben, dat hij' zich, nadat hij u op dden avond verlaten had, nooit meer vertoonde?" De twee broers wisselden een blik. Daarna schudden zij het hoofd. „Nee," zeide Stephen, „wij hebben dat niet gedaan. De zaak ls dat wij ln het geheel niet verbaasd waren, dat wij Rlohard Mal very niet terugzagen. Onze Indruk was, dat Richard, na zijn gesprek met Daniël op dletf avond, stellig niet hier ln de buurt bou blijven. I I I Word* vervolgd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1