IELDERSGHE COUIANT HERMAN NYPELS, Tweede Blad. VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1922. Onze plaatsgenoot, de heer Simoin Moorman, hoefsmid, alhier, behaalde op de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar, den derden prijs voor inzending hoefijzers. Cantate Marlnemonnment Door omstandigheden kan in den loop der volgende week geen repetitie worden gehou den. Zeer waarschijnlijk zal op Dinsdag 26 September een gecombineerde repetitie (ge mengd en kinderkoor) verplicht voor allen in Casino plaats hebben. Huldeblijk Hazebroek. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zich een voorloopige commissie heeft gevormd om aan den zeer verdienstelijken directeur der Marinekapel, den heer Hazebroek, bij zijn heengaan uit de Marine een passend „huldeblijk" aan te bieden. Wie en wat de heer H. als directeur der Staf muziek voor het kunstminnend publiek te Helder is geweest, behoeft geen nader be toog alleen zij herinnerd aan de presta tie der Kapel op de Leden- en Volks-Con- certen, die periodiek In de wintermaanden egeven werden. Deze concerten, die onder e persoonlijke leiding van den heer Haze broek stonden, schonken genot aan militai ren en burgers uit alle sttanden; hun pro gramma's stemden ons dankbaar door cor recte en klankrijke uitvoering. Gerust mogen wij beweren, dat deze voor treffelijke directeur het muzikale leven al hier ln hooge mate heeft bevorderd door ons in te lelden ln den gedaohtengang der genia le meesters belichaamd in hun beste orkest werken. Aj. Dinsdag 19 8ept„ ten 8.80 's avonds, cal eene vergadering op de bovenzaal van den heer Van Weelde, Koningsplein, worden belegd, waar vertegenwoordigers van mu- ziekvereenlgingen, oarporatie's en particu lieren worden opgeroepen, ten einde in on derlinge bespreking te bepalen hoe en ln welken vorm onze dankbaarheid zich zal uiten. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de ln dit blad voorkomende advertentie. De Plaatselijke Inkomstenbelasting. De lezer zal zich ongetwijfeld herinneren, dat bij het voorstel van B. en W. betite lende de plaatselijke inkomstenbelasting aangenomen in de vergadering van 80 Au gustus LI. een staatje werd overgelegd ter vergelijking van de te Helder over 1028 te heffen belasting, met de belasting ln an dere gemeenten. Hierop werden echter de bedragen in an dere gemeenten betaald over 1921 of 1921— 1922 vergeleken met die velke ln onze ge beente over het belastingjaar 1022—1928 betaald moeten worden. Dtit staatje ontlokte ln de raadszitting van 80 Augustus aan den heer Zondervan ae op merking dat de belastingen te Helder toch aoo hoog niet meer waren, want de hierbo ven bedoelde staat wees toch uit, dat Helder nu op 4 na tot de Laagste behoorde. Toen reeds was echter wel te voorzien, dat deze redeneering geen steek zou hou den .wanneer de cijfers voor het jaar 1922 1928 bekend zouden worden. Uit verschil lende plaatsen toch werd reeds bericht dat de gemeenterekeningen aanmerkelijke over schotten aanwezen, zoodat tot belastingver laging zou kunnen worden overgegaan. Van Amsterdam en den Haag was dit reeds ge- rutmen tijd geleden bekend. Thans zijn er weder eenlge gemeenten bijgekomen, die •veneens op genoemden staat boven Helder stonden, doch nu aanmerkelijk daar bene den komen. Zoo kan omtrent de verlaging van de ge meentebelasting te Arnhem uit officieel e bron het volgende worden gemeld: De post voor plaatselijke inkomstenbelas ting op de gemeentebegrooting voor 1928 is een mlllioen gulden lageT uitgetrokken n.1. op 800.000 tegen 1.800.000 voor 1922. Een en ander is naast bezuiniging een gevolg MOED, BELEID EN TROUW. door LEVY GRUNWALD. (Auteursrecht voorbehouden.) Het is reeds lang, heel lang geleden, maar toch staat het mij nog voor den geest als de dag van gisteren, noe Ik als vierjarige dreumes, onder vervaarlijk gillen en schreeu wen door onze dienstbode, Mina Rietveld, naar het schooltje aan de Vischjnarkt werd gebracht. De immer voortstuwende levensstroom doet gewichtiger zaken uit ons later leven veelal ült ons denken verdwijnen, doch sommige Jeugdgebeurtenissen blijven tot den dag van onzen dood, fel en ilaht ln onze ziel bewaard. Protesteerend, schreeuwend, schoppend, revolutionair als een bolsjewiek, trachtte ik mij aan het diensfbodegezag te ontrukken, toen wij voor het schooltje waren aangeko men,Ikke wil niet naar die leel£jke school.Ikke wil naar huis, naar de rol bak in den winkel... ikke wil naar moederl" Hou toch je wafel dicht Teelijke snotneus, knorde mijn geleidster, of ik zal je een oplar taaier tegen je achterwerk geven; Je •oh reeuwt als een varken! Ikke ben geen varreke, jij bent een var- reke, akelige meid, debatteerde ik met huil stem, vernieuwde pogingen doende mijn knuistjes uit hare vereelte hand te trekken. Plots ging de deur van het schooltje open pn een Juffrouw met een wit schortje voor •rad naar buiten. Nog zeer duidelijk zie ik mj. terwijl ik dit schrijf, en er reeds een Jpdsverloop van 88 Jaar klooft tussohen he- jmn en toen, dat allervriendelijkste, blozende, P^foodo gezicht Ah, ah, Mina, riep rij ndJn Dit was een hek op wielen, waarin geel stond en waarin mijn broertjes mij rattenen voortduwden. ven verschuilende reorganisaties. Itekenling houdende met een daling ven 20"., van helt belastbaar .inkoimien ken ver wacht worden, dat het bestaande hetfings- peroentage zal worden gehalveerd en van 5% Kot 2'worden teruggebracht. In een tijdsverloop ven anderhalf jaar ie dan de oorspronkelijke heffing ven 6'/»% verminderd tot 2x/.%, Dit heeft als gevolg dat ruim 99% der belastingbetalers hun aanslag in de Inkomstenhedtfingen (dus op- oenten rijkrinkomstenbelastlng plus plaat selijke directe belasting) zullen den dalen met ten minste 50% en er zelfs groote groe pen zijn. die 60% tot 70% vermindering zullen kunnen oonstateeren» Ge „Opr. Hrl. Ct." heeft den Haarlem- schen wethouder van financiën gevraagd hoe het ln het komende begroottngsjaar imet de belasting zal gaan. Mr. Bomans gaf als zijn persoonlijke meeniing te kennen, dat het te Haarlem mogelijk zal zijn het percen tage van 61/«% van verleden jaar, dit jaar op 8% teruggebracht, voor het volgende jaar belangrijk te verminderen. De gemeenterekening van Leeuwarden over 1921 sluit met een batig saldo van 585.831, welk bedrag op de bégrootlmg vOor 1923 wordt overgebracht. Voor dat jaar kan hiet hefffingspercentage van de plaatselijke belasting naar het inkomen worden bepaald op 4V»% (thans 61'»%). In 1914 bedroeg het 4%. Ook Hilversum zal volgiens voorloopige mededeelingen tot verlaging kunnen over gaan, dl het dan ook niet in zoo sterke mate als de hierboven genoemde gemeenten. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Tentoonstelling 19, 20, 21 Sept in „Casino". Dinsdagmiddag 19 Sept., 'smiddags half 3 aai de tentoonstelling,georganiseerd door de N.V.VJL, alhier, geopend worden. Ten 8 uur is zij voor 't publiek toegankelijk. Het bestuur, dat zich. geen moeiten ont zag, alles zoo goed mogelijk in orde te bren gen, kan tevreden zijn met haar werk, ge zien het aantal exposanten, dat aan deze tentoonstelling deelneemt. Met minder dan 26 firma's hebben zich bereid verklaard, hunne artikelen te exposeeren en te de- monstreeren. Voor leder zal er zeker wel iets zijn, wat haar meer cf minder Interes seert Om te beginnen met de uitvinding der tegenwoordigen tijd. de electriditöit De fir ma's van Loo en Electrolux uit den Haag, kamen beiden hun stofzuiger demonstree- ren, terwijl de firma's Westerbaan en Hedt- meijer van hier, de firma Nijbuis uit Am sterdam en Crost uit Amsterdam, met meer nieuwigheden op electrlciteitB en huishou delijk gebied uitkomen Ook stellen de fir ma's van Grunningen en Roozekrens hunne fietsen ten toon, terwijl de firma van Willi gen haarden en kaohele uitstalt Wat het nieuwste op foto-gebied u brengt laten de fima's Arents en Cnef Kreuger u zien, even als weer de firma S. Col tof u de nieuwste snufjes op mode-gebied toont Ook kristal uit Bohemen en houtwewrk uit Tseoho Slo- wakye zal ten toon gesteld worden door de firma Berrler de Boer uit Buaerum, terwijl de tinna Bieze, Stork en Co. uit Hengelo met verschillende soorten garens kamt. Bed den en dekens zal men er vinden, ten toon gesteld door de firma Kleroq, en hoe uw fijne wasch er behoort uit te zien, zult ge weder bij den stand van de firma Roevers kunnen zien. Welke inootie handwerken men tegenwoordig op onze naaimachines kan maken, zal ons gedemonstreerd worden door den vertegenwoordiger der Singer-naaima chines. Dit alles is slechts, wat het oog boeit), doch ook de tong zal door 't geen andere firma's u laten proeven, gestreeld worden. Allereerst zal de firma van Houten uit Weesp u laten proeven, wat voor lekkers er al van cacao gemaakt kan worden, de Mij. de Betuwe uit Tiel laat u haar jams keuren, de firma Jurgens uit Oss haar mar garine, terwijl de limonades, gemaakt door de firma v. d. Lee, alhier, en de bekende Rian ja C. P. en Mokka C. P. van de firma Polak uit Groningen, een stand met brood der firma Witsenburg,een met conserven en vruchten van de firma Postma, en een heerlijk loopje koffie, geschonken door de geleidster toe: „breng je ons daar Grunwaldje no. 12, het lierve Benjamintje van de familie!" „Lief, lief, knorde Mina, of-tie-lief Is, hij doet zoo klein as-fie is, zijn moeder de dampeaan. Kom jij eens hier, bij de juffrouw, jou kleine huilebalk en geqf mij eens een handje, al dus wendde juffrouw Metzelaar zich tot mij, den woordenvloed van onze oude getrouwe af snijdend. Ik had plots opgehouden te huilen, toen die Stem zoo vroolijk lachend opklonk. Als bij intuïtie voelde ik, dat de juffrouw, die daar sprak was een kindervriendin en snel mijn tranen met mijn knuistjes afdro gend, liep ik op haar toe en zeide: „Jou wil ik wel een hand geven, maar Mina niet." „Da's een lollig exemplaartje, dat wij daar op school krijgen; kom maar mede jongen, dan gaan we fijn met blokken spelen en met ballen." Kijk eens, wees zij mij, het school lokaal binnentredend, hier heb je een plaat met een kip er op. .Kom, als je nu lief op de bank gaat zitten, zullen de kindertjes voor je zinigen: „Domme Dries gaat nooit naar séhool of hij vraagt om oenten. Wat kinderachtig niet, lezer, van ben vol wassen man om dergelijke, beuzelachtige dingen neer te schrijven. Sommigen ouder u zullen zeggen: „Is dit nu waard vereeuwigd te worden?"Doch ik bezweer u.dat als ik aan dien tijd terugdenk, eerste sch jaren b« juffrouw Metzelaar doorgebracht, die jaren als een helder bran dende toorts adhter mij liggen en ik weet dat velen onder u bij het lezen dezer regels ook weer even zullen terugsohouwen op hun- 'ne reine, onbedorven, onbezorgde lieflijke jeugdjaren, toen zij gespeeld en geravot heb ben in den zandtuln adhter t gebouwtje aan de Vöscbmarkt, toen gij, die nu zelve vaders en moeders van kinderen ritn- daar zaten, nog vreezeloos en zonder angst voor deze moor dende. elkaar verslindende menschhdid, toen zij nog niét. wisten, <fat idealen vervliegen, mensdhenmin niet bestaat, geloofsgekibbel schering en inslag is, dat menschen elkaar haten, omdat de een gelooft, dat Allah, de andere, Jehova, de derde, dat Christus God is. Ingaande» meftetindto*®, In onze afdeeling brengen wij een groote keuze In Coverooat Jekkertjes en Demi's, Ratlné Jekkers, Ulsters, enz. Zeer voordeelige prijzen. KLEEDINGMAGAZIJNEN. firma Hag uit Amsterdam, zeker het hare er toe zullen bijdragen, om het den bezoek sters en naar wij hopen ook bezoekers, aan genaam te maken. De Heldersche Vak school laat zien, dat uwe dochters zödh daar velerlei kundigheden op huishoudelijk ge bied eligen kunnen maken. Na deze opsomming, van alles wat de ten toonstelling brengt, ziet men dus dat er „voor ieder wat wlils" ds. Wij hopen dan ook, dat velen zich naar Casino zullen be geven om een kijkje te nemen en kennis te maken met het vele nieuwe en goede, wat wordt tentoongesteld. De entreeprijs, 20 ct. per persoon, zal zeker voor niémand een beletsel zijn heen te gaan, terwijl men daarmede meteen zijne in stemming betuigt met het werk der Hiuis- vrouiwen-vereeniiging, die er steeds naar streeft, de Huisvrouwen nuttige voorlich ting op velerléi gebied te geven. De firma van Houten verzoekt hier nog aan toe tè voegen, dat zij de bezoeksters gratis aanbiedt, een proefje van: Dinsdag: Pudding en Borstplaat Woensdag: Weesper rotsjes. Donderdag: Polonalze au crème chocolat en borstplaat. Alles bereid van Van Houten's Cacao. De Bloemententoonstelling. Zooals wij reeds hebben vermeld, wordt hedenmiddag de vanwege het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen georganiseerde bloemenwedstrijd geopend op de bovenzaal van het Algemeen Tehuis voor Militairen. Spoorstraat Vrijdag middag zijn door de jeugdige inzenders en inzendsters de plantjes, ln bakjes en potjes, aangebracht; niet minder dan 188 inzendin gen zijn in den loop van den dag Ingekomen, hetgeen natuurlijk veel werk gaf. Want deze inzendingen werden alle op lijsten inge schreven, genummerd, en daarna moesten de plantjes worden geëtaleerd. Wat deze ad ministratie betreft daarvoor zorgden eenige ■dvinders, die de lijsten bijhielden. Hoewel hedenmorgen nog niet alles gereed was, konden wij toch een overzicht krijgen over de inzendingen. Het was duidelijk te zien, dat verschillende kinderen met liefde en zorg hun spruiten hebben opgekweekt Er waren zeer veel fraaie; weelderi opge schoten gewassen bil, en de Jury, die straks haar taak zal aanvangen, zal net niet gemak kelijk hebben om uit deze honderden potjes een keus te doem Een zeer mooie inzendin» is Ingekomen en heeft het nummer 802; met vee) smaak is deze samengesteld, en wij zijn benieuwd naar het oordeel van de Jury hier over. Want er rijn natuurlijk nog andere factoren dan het algemeen aspect alleen, die het cijfer bepalen. Jammer is het, dat de as ters voor het meerendeel nog in den knop zitten. Hedenmiddag te half drie zal de tentoon stelling door den burgemeester, den heer Hou ving, worden geopend. Deze heeft ook zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld. Daar de entrée laag gesteld is slechts 10 cent zal het bestuur ongetwijfeld op een druk bezoek kunnen rekenen. Het zou werkelijk jammer zUn als dit niet het geval was. omdat het heusch de moeite waard is al die bloe men, met zooveel liefde verzorgd, eens te bekijken en te bewonderen. Aanbesteding. Door die Directie van 's Rijkswerf werd Vrijdagmorgen aldaar aanbesteed het ver richten van onderhoudswerken aan Dok-, Sluis- en andere Waterwerken, behoorende Lot 's Rijkswerf te Willemsoord, gedurende het jaar 1922. Ingekomen waren de volgende Kunt gij u indenken, dat uit een verzame ling lieve, onbesmeuide kinderzielen een dergelijke vervloekte mensohenruenigte ont staan kan? Gij en ik en bijna allen onder ons waren eens kinderen van juffrouw Metzelaar en toen waren wij rein gelijk onze kinderen op heden, doch nu zijn wij gedegenereerd, ont aard, wij geven ons een air van idealisme en zijn poenen, leven voor effect, voor IJdel heid, wij zijn van natuurmensohjes ijdele vorm-menschjes geworden. Maar zij, juffrouw Metzelaar heeft 46 jaar lang geleefd te midden van een kleine we reld van smetiooze kinderzielen! Het eene geslacht ging en het andere kwam, maar juffrouw Metzelaar bleef 1. 46 jaar lang gaf zij onderwijs. 46 jaar, een menschenleeftijd, leidde zij de kinderen van Helder.legde rij den eersten steen van hun vorming.leerde zij uwe kinderen. O lezer, schat haar onderwijs niet gering, zég niet: „ia dat vlechtmatjes maken, met blokkendoozen spelen, de kinderen loeren op de klok kijken, nu ook al onderwijs?. Vol bewondering moet men staan voor deze vrouw, die u allen, o Helderschen, in de jeugd heeft geleid. Als klein kind kwaamt gij de poorten van haar onderwijsteiupel binnen, als vaders en moeders brengt gij er thans uwe kinderen. Even vreugdevol als zij mij vele Jaren geleden ontving, zoo ontvangt zij thans Roosje en Izak, mijne kinderen, en Jantje, Pietje en Grietje, uwe kinderen, bin nen hare muren. En de herinnering aan het verleden blijft onuitwisbaar. Niet alleen bij mij, maar ook bij u. Eenige Jaren geleden lag ln het verre Indië een «onzer oorlogsbodems. De beman ning aan boord vermaakte zioh opgewonden pn luidruchtig; ruwe sciherts en spot was schering en inslag. „Komt jongens laten wij eens een kinderliedje zingen, riep overmoe dig een Jonge zeeman en de daad bij het woord voegende, hief hij zijn liedje aan. Doch wat was dat? Waarom verstrakten plots de trékken ven die stoere zeelui? waarom wer biljétten: J. d'e Vries, Amsterdam 24680; Ant. van der Wouw, Helder 24900; A. Krij- nen, Helder 25080; T. Drijver, HeldeT 25125; Gebr. Van Pelt, Helder 26400; Sterrenburg en Boeidijk, Helder 25740; Gebr. Smit, Helder 25860. Rectificatie. In ons raadsverslag lieten wij den heer Heyblok spreken over „séhoolklompen". Dit ia door ons verkeerd verstaan: de spr. had het over „sdhoolvoeding" en vroeg den voor zitter, om, wanneer B. en W. hieromtrent een voorstel gereed hadden, dit eerst te wil len voorleggen aan de Commissie van Bij stand voor het Onderwijs. LANGS DE STRAAT. De Postbrng. De Poetbrug ls defect en moet worden hérsteld. Ergo ls het verkeer met rij- en voertuigen stopgezet, en de vloer opgebro ken. De wijze waarop deze stremming van het verkeer is geschied, 'is radicaal en af doende. Over de geheele breedte van de brug aan de zijde van het Koningsplein is een houten schutting opgetrokken, waarin een kléin gaatje zit voor het publiek. Ge lukkig is hierbij gerekend op dikk» men schen. Nu zijn er evenwel, gelijk bekend is, eoort- genooten van het genus mDensch, die eqoiill- bristiSche neigingen hebben. Zij zullen, dwars tegen een noordenwind in, op de fiets blijven zitten, al waaat hun krullebol ook uit elkaar. En dezulken passeeren ook ons hulp bruggetje imet zijn nauwe opening, die voor dikkerds gelukkig nog iwijd genoeg is. Zoo taan het gebeuren, dat de Brgelooze voet ganger, zich moeizaam gewrongen hebben de door het sleufje, plotseling van aange zicht tot aangezicht staat tegenover den rijwiel-equilibrist, die persé door die ope ning heen wil. Dan is het maar een kwestie van het noodlot of de voetganger dan wel de wielrijder z*n nek zal breken. Ook kan het gebeuren, dat een wielrijder te voet een anaLogon voor een loopjongen per fiets uit pure belangstelling staat te kijken naar de werkzaamheden van de brug- makers, en per ongeluk vergeet, dat-te pre cies ln de opening staat en die hermetisch afsluit Ook kan het gebeuren, dat drie aan vallige kinderen den ingang hardnekkig be zet houden, en dat eerst een gezamenlijk op treden van de verschillende in hun plan nen gedwarsboomde wandelaars hen uit el kander doet gaan. Korbom, er zijn vele mo gelijkheden want het menschelijk leven is zeer gecompliceerd. Het symbool van deze afgesloten brug Is anders niet zonder diepen tin. Menschen, die op straat met „stoom op" loepen, vinden hier plotseling een MndernJS. die genomen moet worden ln een bezadigd tempo. De zeer voorzichtiger zullen eerst tam het hoekje ikijken of de weg wel vrij Sa. Maar de zorge- loozen en lichtzinnlgen loopen door en bot sen tegen hun medameruschen op. Alzoo fes de invloed dier kapotte brug uiterst heil zaam en nuttig. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 12 September. Uitspraken: A. de L., huisvr. P. V., Helder. Weder- spannigheid, 10 boete of 10 dgn. P. V., Helder. Wedereparmighaid, 1 mnd. gev. Nieuwe zaken. Dat wordt er niet beter op. Hendrik T. te Helder was vrijgesproken door den Kantonrechter ter zake een door hem gepleegde overtreding. De Ambtenaar kwam tegen dit vonnis in hoog er beroep en welke appèlzaak Dinsdag werd: behandeld. De Officier was het niet eens met het vrij end vonnis, vorderde schuldig varkla- en veroordeeling tot ƒ14 boete subs. 7 dagen. Nu maar oppassen! F. J. F. F. alhier stond onlangs terecht ter zake wederspannigbeid. F., die nog een von nis moest ondergaan, zou na den verstreken termijn van tenuitvoerlegging door eenige politie-ambtenaren naar Alkmaar worden vervoerd teneinde de straf te ondergaan. Hij verzette zioh tegen deze overbrenging, zoo dat proces-verbaal moest worden opgemaakt. F. vroeg om een voorw. straf, aangezien hij thans goed oppast en een vasten werkkring den htm kelen schor? waarom snikte er iets in hun ziel?.Het was, omdat zij zongen een liedje uit het vaderland, uit Helder, uit de lang vervlogen dagen hunner jeugd, uit .de school van juffrouw Metzelaar. Zij ge voelden wat ik nu opnieuw doorleef bij het schrijven dezer regels. 46 jaar lang heeft Juffrouw Metzelaar ge leefd in de wereld der kinderzielen. Zij zaaide vreugde en blijdschap en oogstte ge not, doch de gemeenschap deed niets voor haar financieele positie. Het bestuur der sohool, dat alltijd juffrouw Metzelaar gewaar deerd heeft, dat bestuur was machteloos door gebrek aan financiën', haar te betalen, zoo- als zij het graag gewild had, doch.de burgerij onthield te veel zijn steun, zijn con tributie, aan deze nuttige instelling. Tot voor eenige jaren, dus in den zwarten, duren mobilisatietijd ontving juffrouw Metzelaar een salaris onevenredig aan den arbeid, dien zij presteerde en terwijl de "geheele wereld, en dat zeer terecht, vocht voor lotsverbete ring en loonsverhooging, ging zij, niets voor zioh zelve vragende, moedig haar weg, want zij wist, dat het bestuur van haar school deed wat het kon en hare liefde voor uwe kinderen bleef, was even groot als altijd, want het ideëele in haar taak was haar lief. Na 1918 mocht het aan het bestuur der school gelukken, door subsidie haar salaris aanmerkelijk en 'belangrijk te verbeteren. 1 October a.s. gaat de?e moedige vrouw, die zoo blijde en opgewekt den strijd om het bestaan streed, haar school verlaten. Haar verdere levensdagen zijn nu verze kerd, dank zij de medewerking, welke het energieke schoolbestuur van ons gemeente bestuur mocht ondervinden, en dat wij hierbij onze waardeering daarvoor niet kunnen ont houden. 60 jaar zift gij heden, gij, die vele Jaren terug mij gedurende mijne eerste sohool- jaren leidde en die ik nu mijne kinderen toe vertrouwd heb. 60 Jaarl Do ril neen! Hocus Pokus Pas! Ik zal uw leeftijd verminderen; „luister, gij rijt geen zestig jaar meer gij rijt Ingezonden Mededeeüng. „HOLLAND! A"-REGENJASSEN, prima gabardine, In alle maten voorradig, beneden Iedere oonourrentle. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. had gevonden. De rechtbank gelastte toen een nader onderzoek naar de opgaven van den beklaagde met het resultaat, dat de Of ficier zich vereenilgde met het rapport der reclasseerlng, dat gunstig luidde, 8 maanden gev. voorwaardelijk vorderde. Wei wat raw. De heer M. V. P. te Helder moest terecht staan op grond, dat hij zioh op 4 Augustus schuldig heeft gemaakt aan mishandeling van een 18-jarigen knaap. De Jongen, die zijn fiets neerzette, raakte daarbij den heer P., waarop deze zoo driftig werd, dat hij den knaap een hevigen vuistslag in het gelaat gaf, zoodat het bloed den knaap den neus uitsprong. Een der getuigen heden ter te- rechtzitting gehoord, verklaarde zich te heb ben geërgerd aan de onmoedig ruwe wijze, waarop beklaagde den jongen had behan deld. Bekl. was niet versohenen. De Officier vorderde een strenge straf, o.L 76 boete subs. 75 dagen hechtenis. BINNENLAND. De subsidie over 1921 voor den stoom- bootdlenst ter verbinding der eilanden Vlie land en Terschelling is met 689.80' ver hoogd. De reis van de Koningin naar Scandinavië. Socialdemocraten, het orgaan van den Zweedschen minister Branting, schrijft naar aanleiding van de toasten, door Koning Gus- taaf en Koningin Wilhelmina aan den gala maaltijd gehouden: „Deze twee redevoerin gen stippelen de lijnen uit, waarlangs de volken, die nog, lang na den oorlog „neu tralen" worden genoemd, zouden kunnen samenwerken om zichzelf in het wereldoon- cert gehoor te verschaffen. Het lijdt geen twijfel, dat een dergelijke poging om den vrede te bewaren en de nog bestaand© ge schillen tussohen de staten; die ln den oorlog vijanden waren, te vereffenen, heilzaam mag h©#fc6H.w< Koningin Wilhelmina, die thans de Zweed- ache provincies Ostergötladn en Vflrmland bezoekt, heeft Koning Gustaaf een telegram gezonden, waarin zij zegt: „Ik ben diep ge troffen dool de sympathie, die het Zweed- séhe volk mij heeft betoond, te meer daar ik die beschouw als een bevestiging van de vriendschap, die tussohen d© twee volken bestaat" Door Zweden. De medewerker van het Hbld. meldt: De reis van onze Koningin door Zweden ls «en ware triomphtocht geweest; overal waren de stations zwart van de menschen. Woensdag werden te Kristinehavn en te Karlsbad door mannenkoren aubades ge- braoht, waarbij dudzpnden de vorsten toe juichten. Uit alles bleek dat de geestdrift van de landelijke bevolkdng niet onder deed voor die 4n de steden. Overal boden de no tabelen, in ambtsgewaad gekleed, de Konin gin bloemen aan. H. M. aal ongetwijfeld de- dankbaarste hermnering bewaren aan deze dagen, onder de Zweedeche boerenbevolking doorgebracht Ulit KriStianiia werd 'Donderdag aan de N. R. Ct gemeld: Krlstllania maakt Zich gereed om Konin gin Wilhamina morgenmiddag te ontvangen. De koning heeft een extmtrein ter beschik king gesteld. De Nederlandsche gênant de heer van R&p<pard, zal de Koningin bij Kongisvüger verwelkomen. Er zijn smaakvolle decoraties van kran sen. guirlandes, dennengroen en duizend netten roode, witte en blauwe asters aan het station op het perron en lin de ontvangst kamer aangebracht Bij den uitgang van het station een rijk vlaggenarrangement met Nëderlandsche wapens en groene guirlan- les. Tusschen het station en het paléis zijn verscheidene vlaggen-decoratieei Op Oarir hohnn is een vlaggenallee van honderden witte, imet rood doek omwonden vlaggestok- 8 jaar want uw hart is als het hart van 17 jaar f een kind van 8 Jaar: ongekun- 40 jaar steld, vol vreugde; als een 17- 1 jarige draagt gij onverwoeet- 60 jaar baar uwe idealen en daarom is utv gelaat en houding als die van een 40- jarige gebleven." Helderschen! Op 1 October gaat de eeuwig Jeugdige 8 -f 17 -f 40-jarige 00-Jarige juffrouw Metzelaar, na een dienstverband van 46 Jaar de school verlaten. Het tal dan niet meer zijn de school van Juffrouw Metzeiaarl Maar ik weet, dat op dien dag uw brieven, telegrammen, kaartjes of uw persoonlijke handdruk haar zullen komen zeggen, dat gij haar werk gewaardeerd hébt Ik weet, dat de bakker achter zijn oven, de officier aan boord, de leeraar in school, de haringtrekker bij zijn vlet, dien dag oen oogenblik aan juffrouw Metzelaar zullen denken, want hare leerlingen zijn geboren zoowel in de heeren huizen aan de Hoofdgracht als in slop pen en stegen.maar het kind <ier rijke werd niet bevoorrecht boven dat d<-r arme op de oommunistisohe school van in f trouw Metzelaar, want alleen deelden g-zamenlijk hqre liefde en vriendschap.... en daarom twijfel ik niet, of de Dekkertjee, de Mlnne- bootjes, de Konlngs, de Van Doks, de De Roers, de Brouwers, de De Vriessen, de Van Praags, de Builtjes, en alle andere Helder sche oud-leerlingen, zullen dien dag buiten hunne huizen komen en zullen u toejuichen, luidruchtig en spontaan uit de volheid des harten met groote sympathie, want gij waart eens haar aller moeder. Ik, uw oud- leerling, mag geen werkelijke orde uitdeelen en daarom begiftig ik u in gedaohte met de orde van Moed, Beleid en Trouw 1 Want moedig streedt gij den strtJd des levens, be leidvol lelddet gif uwe schooL Trouw dlendet gif uw v a a n d e II Het Vaandel waarin ge borduurd staat: -Menschen- en Kinderliefde'". Het ga n wel! I PLAATSELIJK NIEUWS. Lelden heeft op de begroeting voor 1923 2.080.047 uitgetrokken voor de plaatselijke inkomstenbelasting (v. j. ƒ2.348.729). (HIEUW

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5