Malvery Hold Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October Engelsche- en Schotsche Stoffen, C. VAN TRIET, Spoorstraat 126. No. 5619 DONDERDAG 5 OCTOBER 1922 50e JAARGANG FEUILLETON. oe tfvera zwvu uaarcmnccs &hflionlcn>m3iff6gbtZa9>«a» lust Wordt vervolgd. Ook dit Seizoen komen wi] weer uit met onze schitterende terwijl U bij ons de nieuwste modellen geleverd krijgt en de billijkste prijzen betaalt. VRAAGT STALEN. Kleermakerij en Modezaak, RUSLAND. RANT Aan onze lezers buiten de stad doen wl] het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van J 2. over te maken per postwissel ot over te laten schrijven op No. IMMi kantoor Helder per post-girobiljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts ®.85 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren h een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per loop er beschikt en verzoeken wQ U beleefd de kwitantie b{] eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 5 Oct8 59 uur. Vrijdag 6 857 BUITENLAND. HET NABIJE OOSTEN. Turkije en de geallieerden. De Times verneemt uit Parijs: De regee ring te Angora is van meening, dat de on misbare preliminairen voor alle verdere on derhandelingen zijn: lo. Onverwijlde ontrui ming van Oost-Thracië door de Grieken; 2o. herstel van het Turksche burgerlijke plaatselijke bestuur in Thracië met toelating van de Turksche gendarmerie. Angora zou geen bezwaar hebben tegen de aanwezigheid van de geallieerde troepen tot aan de definitieve overdracht van het ge west aan Turkije. De Times verneemt uit Konstantinopel: De toestand in Oost-Thracië is onbevredigend. Het is zeker, dat in eenige gebieden Turken gedood en hun huizen verbrand zijn. Volgens de Turksche berichten hadden ongerecht vaardigde buitensporigheden plaats ln de streken van Kirkkilisse en Istranjadagh. Het is ook zeker, dat de tegenwoordigheid van honderdduizend Grieksohe vluohtelingen, verhongerd, bitter geworden door vroegere behandeling van de Turken ondervonden en ontsteld over het vooruitzicht van een Turk- schen aanval, gevoegd bij de tuchteloosheid der Grieksohe troepen, tot een ernstige anti- Turksche uitbarsting kunnen leiden. De geallieerden, Turkije en Sowjet-Rusland. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de Britsche regeering, ofschoon tegen deel neming van het niet oorlogvoerend Rusland aan de conferentie over het naburige Oosten, bereid is steun te verleeneri aan den Russi- schen eisch van deelneming ln het lichaam, dat zou benoemd worden om over het beheer der zeeëngten te beslissen. De Vereenigde Staten en Turkije. Uit Londen wordt gemeld: De „New-York Tribune" gewaagt van tal rijke protesten tegen de Turken, voorname lijk afkomstig van kerkgenootschappen, wel ke b]j de Amerikaunsche regeering inkomen. De protesten zijn veel talrijker dan toen Duitschland ongewapende koopvaardijsche- Sen torpedeerde. Het blad voegt er aan toe, at hooge ambtenaren gelooven, dat, Indien de Turken met de Britten in oorlog geraken, het onmogelijk zal zijn te voorkomeft, dat Amerika meedoet. Deze betooging van de openbare meening maakt het thans waar schijnlijker, dat Amerika bereid zal zijn de vrijheid der zeeëngten mede te waarborgen. De vertegenwoordigers van Konstantinopel door die van Angora vervangen. In de kringen der Porte wordt medege- door J. S. FLETCHER. 44) Het was gemakkelijk om het spoor van dit natuurlijke verdedigingsmiddel te volgen; aan den voet van den houden wal, wuuruni de grijze steenen met klimop en leeuwenbekken dicht begroeid waren, liep een smal pad heele- niaal om het huis en de bijgebouwen heen, dat op een plaats uitkwam in de tuinen, op een andere in den boomgaard en op een defdo op een open ruimte voor den vijver. Door dit pad van zijn begin af te volgen, kwam Blake spoedig aan dat gedeelte van het huis, waar -de kaniers van Richard Malvery lagen Hij keek naar boven en zag de torentrap waar langs Richard zich op dien geheirnzlunigea Fcbruariavond toegang tot het huis ha;! ver schaft. Hij moest langs hetzelfde pad dat Blake afliep, gekomen zijn. Blake begon de gebeurtenissen te reconstrueeren. Richard was de kreek overgegaan, zooals hij zelf dat dien ochtend gedaan had. Hij had het pad door het boschje gevolgd en was de gracht over gestoken over het bruggetje aan het einde van den boomgaard. Daarna was hij het pad ingeslagen langs de gracht tot hij aan een ouden, bouwvalligen doorgang in den tuin muur kwam. Daar was hb den tuin doorge deeld, dat de regeering te Konstantinopel heeft besloten aan haar vertegenwoordigers te Parijs en Rome opdracht te geven de dos siers met de loopende zaken aan den ver tegenwoordiger van de regeering der Turk sche Nationale Vergadering (Angora) te overhandigen. De gedelegeerden van Ie re geering te Konstantinopel zullen worden teruggeroepen wegens den financieels» toe stand dezer regeering. De linie der Turken. De correspondent van de „Times" te Tsjanak meldt, dat volgens de verklaring der Kemalistisohe officieren, deze de opdracht hebben, alle gebied, dat de Britten niet effectief hebben bezet, te bezetten en bezet te houden. Het resultaat hiervan is, dat de Turken thans in het bezit zijn van al het neutrale gebied en de heuvelen rondom de stad Tsjanak en de havenverdediginigswer- ken. De Turksche linie loopt van de kust te Erenkeni (dat de Turken intussohen weer verlaten hebben) ongeveer als volgt: Koesoe- teoei, Yaghjilar, Kemer en Halilpasja Shitlik naar de kust. De Britsche verdedigingslinie is sedert de aankomst van generaal Marden uit gezet en geconsolideerd. De Grieksch-Turksche oorlog. In het Tsjataldsja-gebied hebben benden ongeregelde Turken een Griekschen post aangevallen en het garnizoen van 10 man ge dood. Grieksche versterkingen hebben de aanvallers verdreven. De conferentie te Moedania. Konstantinopel, 4 Oct. Het Britsche communiqué der conferentie te Moedania van Dinsdag luidt: De conferentie heeft een be vredigend verloop. De nationalisten hebben de geallieerde nota in beginsel aanvaard. Ismet pasja gaf opnieuw order aan de troepen elk contact te vermijden. Het Fransche communiqué zegt: Er werd een protocol opgesteld, en er werd overeen stemming bereikt ten opzichte van de meer derheid der artikelen. De bijeenkomst werd Woensdagochtend hervat om de Turksche niet-fundamenteele bezwaren te onderzoeken. DUITSCHLAND. Het proces Inzake den moord op Rathenau. Dinsdagvoormiddag begon voor het staats- gerechtshof te Leipzig het proces inzake den moord op Rathenau. Om half negen was er in de zaal geen stoel meer onbezet. Het is bij dertien beklaagden gebleven, daar twee der verdachten, n.1. de bewoner van de Burg Saaleck, Stein, en een der beide garagehouders, bij wie de auto der moordenaars gestald was, niet zullen worden vervolgd. De beklaagden zien er ietwat gedrukt en bleek uit. Zij schijnen niet ten volle hun toe stand te beseffen. De door het Staatsgerechts- hof op te leggen straffen zijn volgens de wet buitengewoon streng: doodstraf of levenslan ge tuchthuisstraf, ook voor deelneming aan het moordcomplot, wanneer de daad ge slaagd is. Kort na 9 uur verscheen onder ademlooze stilte het Gerechtshof en om kwart over 9 werd de zitting geopend. De advocaat v. Hahn stelt daarop voor het Staatsgerechtshof incompetent te verklaren. Ter motiveering van dit voorstel houdt hij een uitvoerige uiteenzetting omtrent de hoog ste rechtsgoederen. De wet ter bescherming der republiek acht hij ongeldig, daar zij onder pressie van de staat cn de vakvereenigingen en in de opgewondenheid van het oogenblik tot stand is gekomen. Dit voorstel werd echter door de Rechtbank verworpen, evenals een tweetal volgende, die ongeveer geiyke strekking hadden. Daarna werd een aanvang gemaakt met het hooren der beschuldigden. By het verhoor van Tillisen, zeide deze van Kern, den dooden moordenaar van Rathenau, dat hy een leidersnatuur van groote geest kracht was geweest. Hy had voor het geval van een Fransche bezetting van het Roerge bied een onderneming voorbereid in den geest van die van Schill in 1813. Hy, Tillisen, had een bedarenden invloed op Kern gehad. Hy zou dien invloed ook verder hebben aan gewend als Kern de regeering ten val zou hebben gebracht. Zestien zelfmoorden op een dag. Het Beriynsche politierapport maakt voor Maandag melding van niet minder dan zes tien zelfmoorden op een dagl Ingezonden Mededeeling. loopen en had zich naar zyn oude kamers begeven. Op dezelfde manier wus hy naar beneden gegaan, nadat hy had gedaan wat hy wllde zyn portefeuille met bankbiljetten verstopt had - en weggegaan, zooals hy ge komen was. Natuuriyk had hy dit alles ge daan op zyn weg naar Shilhampton, waar hy in het huisje van Stephen Pyke de samen komst met de broers moest hebben; en hy was ongetwyfeld van plan geweest, om later in den nacht op dezelfde wijze terug te keeren. Blake bouwde in zyn geest een theorie op. Hy had Jacob Elphick voldoende leeren ken nen, om te weten, dat de oude man datgene wat hem was toevertrouwd, naijverig be waakte. Hy was er juist de man naar om uit overmaat van nauwgezetheid s avonds om de oude wallen rond te sluipen. Niet onwaar- schijniyk had hy het een of andere oude wa pen by zi<' gehad, een oud ganzenroer, een geweer of „on karabyn. Stel, zeide Blake by zichzelf, dat Jacob op dien Februari-avond om het huis rondsloop, dat hy Dick Malvery in het half donker in het huis zag komen, dat hy op hem schoot iets waarscliynUjks voor een ouden, half verbysterden man in de ge geven omstandigheden en dat hy hem toen by ongeluk doodde? Wat was dan waarschijn lijker dan dat de oude inan, zonder ook maar den vermeenden inbreker of boosdoener te herkennen, het lijk schieiyk in de gracht ver donkeremaand hud? Die theorie was minst genomen zeer aannemeUjk. Het geluid van een venster, dat in een ka mer op de bovenverdieping van het huis opengedaan werd, deed Blake zyn oogen op Tegen de buitenlanders. De W-correspondent van het „Hbl." te Ber- Ujn schrijft aan zyn blad onder meer: Waarlijk, het wordt al te bontl Geen dag gaat er voorby, of men leest in de Duitsche bladen van allerlei richting en schakeering bitse opmerkingen, hatelykhe- den of schimpscheuten aan het adres vfen de „Auslënder", die, als men dat alles mag ge looven, hier niets anders doen dan de winkels leegplunderen, in de duurste wynrestaurants weerzinwekkende champagnegelagen aan richten en wilde orgiën vieren, zélf „umsonst" leven en voor het Duitsche volk de prijzen opjagen. By iedere gelegenheid krijgen de buitenlanders een veeg uit de pan. Men heeft alle mogehjke minzame bena mingen voor de buitenlanders uitgedacht? de meest gebruikeUjke zyn wel: „Valuta-Hyë- nen" en Valuta-Vampire". En de illustratie pers doet er dapper aan mee. Men behoeft slechts een Duitsch „Witzblatt" op te slaan om goedkoope aardigheden en stekelige grap jes over dit thema in woord en beeld te vinden. De gevolgen van deze jarenlange campagne, die in den laatsten tyd in een bepaalde „Aus- lfinder-Hetze" is ontaard, bleven natuuriyk niet uit. Er heerscht hier op het oogenblik een uiterst geprikkelde stemming ten op zichte van de vreemdelingen, die maar al te vaak in vyandigheld overslaat. Dezer dagen stond ik aan het station „Zoo" in de queue voor het plaatskaartenloketje. Een heer ach ter my probeerde my te passeeren en toen ik hem verzocht, toch kalm zyn beurt af te wachten, brulde hy verontwaardigd: „So eine Frechheit! Was die Auslënder sich heut' zu tage doch alles erlauben Müssen wir uns denn èlles getallen lassen?!" En het publiek was het gloeiend met hem eens! In den trein Praag—Berlijn werden b.v. een paar Hollanders, die rustig op hun plaats zaten, lastig gevallen door een Duitscher, die zelf moest staan. En zich tenslotte daarover zóó opwond, dat hy den Hollanders toe schreeuwde: „Diese Schweinehunde, die sich hier dick tressen, sollte man durch die Fen- ster herausschmeissen". Dergeiyke uitvallen tegenover vreemdelin gen kan men hier iederen dag hooren. Zy teekenen de stemming, die hier tegenwoordig heerscht en waariyk niet alleen onder de onbeschaafden! Vrijwel algemeen worden de buitenlanders met een scheef oog aange keken. De schrijver merkt op, dat valutareizigers dikwyis zeer ergeriyk optreden en dat een Hollander zich dikwyis schaamt als hy be merken moet, dat het landgenooten zyn, die zich zoo poenig aanstellen. Nooit echter vervolgt hy zou het ge neraliseeren zoo algemeen zyn geworden, nooit de verbittering tegen de buitenlanders zoo scherpe vormen hebben aangenomen, als niet de geheele Duitsche pers tfrijwel unaniem maanden en jaren lang had gestookt en over dreven. Het moet nu eens gezegd worden, dat het in het byzon'ïer de Ullsteinblsdpn z(1n de „Vossishhe Zeitung", de „Berllner Morgen- post" en last not least de „B. Z. am Mittag" van wie deze even betreurenswaardige als gevaariyke campagne ln hoofdznak uitgaat. slaan van de glibberige oevers, die hy somber afzocht. Hy keek op en zag dat Rachel naar iemand wees, die naast haar stond. Daarna boog zy zich uit het venster en riep uan Blake. „Dokter Strahan zal naar u toekomen, zeide zy. Blake wachtte tot een jonge man, die blijk baar veel belang stelde in wat er aan de hand was, door de deur van den toren naar buiten en door den tuin op hem toekwam. Zy knik ten elkaar zonder plichtplegingen toe. „Freule Malvery heeft my verteld, waar u naar zoekt," zeide de dokter. „De oude man is dood hy is gestorven even nadat ik by hem gekomen was. Maar ik heb hem die woorden weer hooren zeggen waardoor u al len zoo ontsteld bent geworden hy is ge storven, terwyl hy ze nog eens herhaalde. Denkt u werkelyk, dat hij er iets mee be doelde?" „Waarom zou hy ze anders aldoor herhaald hebben?" hernam .Blake. „Ik denk, dat zijn mond is overgeloopen van datgene waarvan zyn hart vol was." „Het kan ook wel een hallucinatie een licht delirium zyn geweest," zeide de dokter, terwyi hy met belangstelling en nieuwsgie righeid naar de gracht keek. „Ik heb natuur iyk van dat raadsel van Dick Malvery s ver- dwyning gehoord. U denkt toch niet, dat dat gene wat de oude man telkens herhaalde, ei iets mee uitstaande heeft?" „Toen freule Malvery daareven my riep, antwoordde Blake, „was ik tot de slotsom ge komen, dat dat wel het geval kon zyn. Maar ook de andere bladen, vóóraan het „Ber- liner Tageblatt" en zyn humoristisch byvoeg- sel, de „Ulk", zyn in dit opzicht niet vrij van schuld. En niet alleen wordt in al deze bladen voortdurend op de „Auslënder" afgegeven, maar bovendien wordt ieder woord van tegen weer onderdrukt. Zelfs de ernstige waarschuwing van een myner kennissen in een brief aan het „Ber- liner Tageblatt": „Men verlieze toch niet uit het oog, dat alle chicanes, den vreemdeling aangedaan, ook in het buitenland bekend en waarschyniyk niet zoo spoedig vergeten zul len worden, als hier te lande de vele goede diensten, die Nederland gedurende den oorlog aan tienduizenden Duitsche kinderen en ge- interneerden heeft bewezen 1" ook deze waarschuwing verdween in de papiermand. En de „Auslënder-Hetze" gaat voort. OOSTENRIJK. Fascisten te Bozen. De „Innsbrücker Nachrichten" melden uit Bozen: Het civiele commissariaat zond Zon dag aan de autoriteiten het bericht, dat er den vorigen nacht met treinen, auto-bussen en andere verkeersmiddelen ongeveer duizend fascisten waren aangekomen, (Se de Duitsche Elizabethschool bezetten. De carabinieri en militairen, die zich in de nabyheid bevonden moesten wyken voor de overmacht der fas cisten. Den heelen dag lang kwamen er nog meer af deelingen fascisten te Bozen aan. Des middags besloot de gemeenteraad alle eischen der fascisten aan te nemen. Volgens de „Spoca" hebben de fascisten ook het stadhuis veroverd, na een gevecht met de openbare macht, waarby 28 personen zyn gewond. IERLAND. De slechte verbinding met Ierland ver traagt het nieuws uit de provincies, waar de schermutselingen voortgaan. De rebellen gebruiken een nieuwe tactiek, welke zij de laatste dagen vaak tegen de kazernes toe passen. Zy bestaat uit het laten ontploffen van mijnen door middel van electrische ka bels. De rebellen hebben op 28 September in grooten getale de Vrijstaatsche posities te Killerglin in Kerry aangevallen. De strijd duurde den heelen nacht tot de Vrijstaters versterkingen kregen en de rebellen ver dreven, die 10 dooden en 70 gewonden had den. De vrijstaters verloren een doode en vier gewonden. SPANJE. Een mlllloen peseta's verduisterd. Eenige dagen geleden, zoo wordt uit Ma drid gemeld, is er te Larasj in de Spaansche zone van Marokko een Spaansch officier, Jordan geheeten, aangehouden, onder be schuldiging eeu. millioen peseta's verduis terd te hebben. Het geld, dat hy verstopt had in een auto-garage, is teruggevonden en de officier is in de gevangenis gezet. Deze zaak heeft te Madrid een groot schandaal gewekt en tevens biykt zij van grooteren omvang te zyn dan men aanvankelijk ge dacht had, daar er nog vier andere offi cieren by den diefstal betrokken biyken te zyn. Het gebeurde werpt een allerzonder lingst licht op de gebruiken van de militai re administratie in de Spaansche zone van Marokko, Volgens den correspondent van de Matin te Madrid vertegenwoordigde het mil lioen, waarvan kapitein Jordan zich heeft meester gemaakt, datgene wat de intendan ce-officieren de „maandelyksche bezuini ging" plegen te noemen en die zy onder el kaar verdoelen. Kapitein Jordan was drie maanden met verlof geweest en toen hy te rug kwam werd hem zyn aandeel in de zoete winst geweigerd, onder voorwendsel, dat hy afwezig was geweest Toen heeft Jordan zich van de geheele „bezuiniging" van een maand meester gemaakt. NOORWEGEN. Kolen op Spitsbergen. Uit Kristiama wordt gemeld: De expeuitie, die begin Augustus naar Spitsbergen en het Bereneiland was uitge zonden, hegft aan de Oostzyde van de Ad- ventbaai (Spitsbergen) een nog niet bekend kolenveld ontdekt, dat zeer uitgestrekt is en steenkool van uitstekende hoedanigheid be vat. De kolen, die totdusver in Noorwegen geproduceerd werden, zijn voor een deel min der deugdeiyk en de nieuwe vondst is daar om van groote beteekenis. De ystoestand was dit jaar buitengewoon gunstig. Sinds mens<henheugenis zag men niet zoo weinig ijs. Het schip van de expe ditie behaalde bijkans een record, want op 80u29' was het nog in open water. Het water somde kort en bondig de verschillende pun ten van zy» theorie op. „U ziet, dat het mo gelijk is, ik weet dat die arme oude man het niet kon hebben als er hier iemand naby of omtrent kwam hy placht my te behan delen als iemand, die het tafelzilver wilde stelen. Hy had de allures van een echten waakhond." „En u bent nu natuuriyk de gracht aan het onderzoeken?" zeide dr. Strahan. „Ja," gaf Blake toe. „En het zal een heele karwei zyn. U moet weten, dat het tij hier, evenals in de kreek, tweemaal daags binnen komt. Als het laagwater is, zakt het water in de gracht op het peil, dat het nu heeft u ziet, dat dat niet zeer hoog is. Ik heb al met een staak hier en daar in het water gepord, en heb ontdekt, dat de bedding van de gracht erg zacht en modderig is ik vermoed dat iets zwaars er gemakkelijk in wegzinkt. Maar niet diep tenzq het zwaarder gemaakt is. En ik vraag mq daarom af, of de oude man, als hy een lijk in de gracht geworpen heeft, dit eerst zwaarder gemaakt heeft. Als hy dat niet gedaan heeft, kan het niet diep in de modder liggen, onder de waterplanten, wat voldoende zou zyn, om te beletten dat de vloed het meevoert. Maar als hy het lijk ver zwaard heeft, kan het eeu heel eind in de modder liggen." Ingezonden mededeeling. BB van den golfstroom werd op 81° N.B. onder zocht en er werden loodingen gedaan dieper dan 8100 M. De golfstroom was heel warm en kon tot op die breedte gevolgd worden als een stroom aan de oppervlakte. Een trein geplunderd. Uit Riga wordt d.d. 1 October gemeld: Eenige dagen geleden is op het station Asjesjowo aan de spoorUjn Moskou-Winda- wa-Rybinsk een posttrein komende uit St. Petersburg en met bestemming naar Wi- tebsk geplunderd. Een rooversbende van 20 man nam het treinpersoneel gevangen, haakte het hoofdgedeelte van den trein be staande uit een bagage-, post- en een Inter nationalen wagen af, en dwong den machi nist onder bedreiging met den dood deze wa gons tot drie wersts buiten het station te rij den. Na een langdurig gevecht, dat hier tus- schen de bandieteil en het treinpersoneel ontstond en waarby eenigen der postbeamb ten werden gedood en gewond, werden de wagons leeggeplunderd. Voor een bedrag van totaal 21/. milliard roebel aan geld, kost bare voorwerpen, kleederen etc. werd gesto len. In den internationalen wegen werden de reizigers een voor een van hun geld en kostbaarheden beroofd. Een expeditie, uit- gezonden om de roovers op te sporen en te ontwapenen, is daarin niet geslaagd. VEREENIGDE STATEN. De, ook hier te lande welbekende danse res Isadora Duncan, die naar men zich wellicht herinneren zal gehuwd is met Rus Serge Jessenin, is dezer dagen aan boord van het stoomschip Paris te New- York gearriveerd. Zy is hoewel Ameri- kaansche van geboorte niet in de Unie toegelaten, en haar man evenmin. Volgens de Aroerikaansche autoriteiten wordt het paar verdacht van plannen tot sowjet-propaganda ln de Ver. Staten. Jes senin en rijn vrouw ontkennen dit ten sterkste. Isadora Duncan, die sinds Mei met Jesse nin getrouwd is was verleden jaar naar Rus land gegaan om daar een dans-academie te beginnen: zy werd gedoodverfd met com munistische sympathiftn, die echter al ras door de praktijk der dingen werden gedood. Moeiiykheden, als Isadora thans onder vindt te New-York, had zy al vroeger on dervonden in Frankrijk en Engeland. Ook daar was haar ha haar verbhjf in Rusland, de toegang belet; maar ten «lotte werd zy toch binnengelaten. Speculatie ln Marken. Volgens de New York World zou het Ame- rikaansche publiek zioh deeriyk in de vin gers hebben gesneden met zyn speculatie in marken. De Amerikanen zouden 8 900,000,000 op de transacties hebben verloren. JAPAN. Een Tlmes-correspondent te Tokio be weert, dat daar veel ophef wordt gemaakt van het pas uitgelekte feit, dat de Japansche militaire autoriteiten, buiten het dept. van Buitenlandsche zaken om een overeen komst hebben gesloten met den leider der z.g. „witte" Russen te Wladiwostock, gene raal Dietrichs, en den Tsjoetsjoen te Moek- den, den bekende generaal Tsjang-tso-lin. De strekking van deze overeenkomst is de stichting van een bufferstaat tusschen Sow jet-Rusland en Japan. Volgens de Japansohe bladen, zyn van uit .Wladiwostock aan Tsjang-tso-lin en aan ge neraal Dietrichs ettelijke wagonladingen munitie doorgezonden Naar verteld wordt had het Britsche ge zantschap te Tokio er by het dept van bui tenlandsche zaken kraohtig op aangedron gen, dat deze munitie zou worden vernie tigd. Sommige Japansche bladen voorzien een politieke crisis. Thans staan de leger- partij en de vlootparty scherp tegenover el kaar; de kloof tusschen die partijen was trouwens na het overiyden van Jamagata nog wijder geworden- In Japan heeft het bekend worden van een en ander geleld tot groote opwinding ondeT de leiders der verschillende partijen. De leiders der oppositie-groepen maken zich gereed tot een feilen aanval op de re geering in het Parlement. LUCHTVAART. Te Swansea is een particulier vliegtuig, het eigendom van Evan Williams, na een tocht van een half uur naar beneden getui meld en is met den neus in zee gevallen, op 850 M. afstand van de kust. De drie menschen die erin zaten zyn verdronken. Zy laten alle drie weduwen en kinderen na. De oorzaak van den val wordt gezocht in het haperen van den motor Londen—Keulen De vliegtuigen van de Instoqe Air Line, die sinds 1 October den dienst LondenKeulen vice versa verrichten, leggen dezen afstand af in 41/, uur. Deze vliegtuigen kunnen 10 12 passagiers meevoeren, en hebben boven dien een vrij groote bagage-ruimte. De be doeling is later deze luchtlijn door te trekken naar MUnchen en Praag en dan naar Kon- stantinopeL

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1