E.M.Jaarsmahaanlf!25.- P. J. VAN WILLIGEN Een groot nadeel Een groot voordeel KLEEDINGMAGAZIJNEN Tweede Blad. VOOR HEEREN EN KINDEREN. VAN ZATERDAG 7 OCTOBÉR 1922. ^LAATSELIJK NIEUWS. Morgen (Zondag)ochtend te 2 uur voor- middags treedt de wintertijd weder in. Men zette dus morgenochtend of vanavond de klok weer een uur terug. Geslaagd voor het propaedeutiseh- examen scheepsbouwkunde aan de 1'echn. Hoogeschool te Delft de heer C. J. Meijer, vroeger alhier. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Joh. Esselman bedankt als voorzitter van het Stedelijk Muziekkorps en is in zijn plaats benoemd heit eerelid, de heer J. de Jonge, Breewaterstraat 84. Te Amsterdam slaagde voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen de dames R. An- nyas, A. J. de Cock en J. O. M. Tangerink, alhier. Da J. Bakker Czn. 's-Gravenhage, 5 Oct. Op Oud Eik en Dui nen werd hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds J. Bakker Czn., em. predikant van het Hersteld Evangelisch- Luthersch Kerkgenootschap, die dezer da gen op 91-jarigen leeftijd hier ter stede is overleden. Tevoren was aan het sterfhuis een korte dienst gehouden door ds. Zwahler, die met den Schuurkamp, ouderling, de Evang.- Luthersohe gemeente alhier vertegenwoor digde. Aan de groeve waren eenige vrienden en vertegenwoordigers uit vroegere standplaat sen van den overledene aanwezig, o.a. ds. Wallien met den heer Haberman, ouderling uit Helder. Ds. Wallien wijdde een woord van wee moedige hulde aan de nagedachtenis van den oud-voorganger, zoowel voor de algemeen Kerkelijke commissie in de gemeente Helder van het Hersteld Luthersch Genootschap, als voor de door hem opgerichte jongelings- vereeniging. Ds. Zwahler besloot de plechtigheid met gebed. De zoon van den ontslapene sprak enkele woorden van dank. Het ontslag van wethouder De. Zwart, Naar aanleiding van onze mededeelingen over de ontslagaanvrage van wethouder De Zwart, werd ons de opmerking gemaakt, dat onze lezing, als zouden persoonlijke aanvallen op den wethouder De Zwart, die voornamelijk van zijn eigen partijgènooten kwamen, de onmiddellijke oorzaak zh'n geweest van diens aftreden, onjuist zou zyn. Ook heeft men zioh, zooals wel te voorzien was, gestooten aan do uitdrukking, dat het gemeentebelang on dergeschikt werd gemaakt aan de engere eigen belangetjes. Het Is nooit prettig zulke dingen over zich- zelven te moeten lezen, en gaarne zouden wij ze willen logenstraffen. Maar nadat wij op verschillende plaatsen ons oor te luisteren hebben gelegd, zijn wij wel verre van veran derd, integendeel versterkt in onze meening, dat hier inderdaad de belangen van de ge meente in het gedrang zijn gekomen ter wille van andere belangen, en dat de goede en eer lijke bedoelingen van den wethouder zijn aangetast. Het is natuurlijk uiterst moeilijk, waar het dingen betreft, die In een geheime raadsvergadering zijn besproken, hier uit voerig op ln te gaan. Maar het is niet noodig ook, want ingevolge artikel 84 der Ge meentewet, moet bij een wethouderscrisis binnen 14 dagen een Raadsvergadering wor den uitgeschreven, en zoo zullen wij dus bin nenkort hierover wel meer vernemen. Het is intusschen een feit, dat het ln de besloten vergadering van Dinsdag heftig ls toegegaan. Er werden onvriendelijke woor den geuit aan het adres van dén wethouder en ln de heftigheid der discussies werd van diens argumenten niet in het minst notitie genomen. Men gaf zich niet de moeite na te gaan of inderdaad bet gemeentebelang ge diend was met het toewijzen der reclames be treffende de navorderingen en negeerde elk argument van den heer De Zwart. Een raadslid vertegenwoordigt zeer zeker een groep menschen. Maar men mag toch veronderstellen, dat hij bij elk besluit, dat hij moet nemen, de belangen van de gemeente toetst aan die van de bepaalde groep, die hij vertegenwoordigt. En dat hij het moet aan durven zelfs de belangen van .zoo'n groep op te offeren, indien het grootere, algemeene gemeentebelang dat eischt. Men moet toch de dingen in het groot zien! wij nu gelooven en vooralsnog hebben wij geen. reden het tegendeel te denken dat hier Inderdaad hoogere gemeentebelan gen geweken zijn voor kleinere' individueel? belangen. En wjj vinden het ontzaglijk jam mer, dat men daaraan iemand van de kwali teiten van een wethouder De Zwart durfde °P te offeren. Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Hiermede wordt onder de aandacht van ouders en verzorgers gebracht, dat voortaan Qiet 2 maal, docli 1 maal per jaar nieuwe leerlingen voor de dagschool (volledig onder lijs) zullen worden aangenomen, in overeen stemming met de regeling op de gemeente scholen, waardoor betere aansluiting verkre gen wordt. Wie dus nu niet aangegeven wordt, moet wachten tot Sept. 1928. Tevens wordt hier naar voren gebracht, dat, behalve de bekende cursussen in cos- tume- en lingerienaaien, enz., voor het eerst een cursus in het knippen van bovengoed za)^ gegeven worden. Zie verder de advertentie in dit blad. Bultan ezeep. Op verzoek vestigen wij gaarne de aan dacht op de advertentie in dit nummer, waar in de Vereen!gde Zeepfabrieken te Zwijn- dvecht kennis geven van hun maandelijk- ,,Hn puzzlewcd.strijd waaraan waardevolle Prijzen zijn verbonden. Volledige bizonder- heden hieromtrent worden op aanvrage gaarne door de fabriek toegezonden. De Onthulling van het Marine-monument. Zoo langzamerhand nadert de groote dag. De dag, die als een der belangrijkste in de annalen van onze plaatselijke historieboeken zal worden aangeteekend. De dag van het Marine-monument. En het wordt tijd, dat wij, ter aanvulling van de kleine berichtjes, die in de laatste nummers van ons blad verschij nen, eens wat uitvoeriger mededeelingen deen ten opzichte van hetgeen staat te ge beuren. Op den voorgrond sta, dat van „feestelijk heden" in den gebruikelijken zin van het woord natuurlijk geen sprake is. Het betreft hier een ernstige gebeurtenis, en de aanwe zigheid van Hare Majesteit, die het monu ment zal onthullen, zal aan de plechtigheid meerderen luister bijzetten. Men heeft dan ook alles geweerd, wat tot het begrip „fees telijkheid" aanleiding zou kunnen geven, zooals het geven van concerten e. d. Integen deel, de plechtigheid van de kranslegging en de onthulling is zoo sober mogelijk gehouden. Immers, het geldt hier de herdenking en huldiging van zevenenvijftig slachtoffers, die in de vreeselijk'e jaren 1914/1919 in de uit oefening van hun plicht vielen. Deze zeven envijftig Nederlandsche en inlandsche sche pelingen, mannen in de kracht van leven om gekomen, hetzij door het springen van een mijn, die zij bezig waren tedemonteeren, hetzij door andere, met den oorlogstoestand in rechtstreeksch verband staande oorzaken, heeft het Comité, dat daarvoor in den herfst van 1919 gevormd werd, gemeend op waar dige wijze te moeten eeren. Daartoe werden door inzamelingen op groote schaal, en door het organiseeren van zoogenaamde „Marine- dagen" in verschillende plaatsen in ons land. gelden bijeengebracht, die eensdeels zouden dienen tot oprichting van een blijvend ge- denkteeken, anderzijds tevens den grondslag zouden leggen voor een fonds, uit welks ren ten de achtergebleven familieleden dezer slachtoffers zouden kunnen worden onder steund. .Zonder vooralsnog in bijzonderheden te treden betreffende de wijze van werken van dit Comité yij hebben later nog wel gele genheid daarover een en ander mede te dee- len kunnen wij zeggen, dat tenslotte aan den beeldhouwer A. G. van Lom te 's-Graven hage de vervaardiging werd opgedragen van een monument, dat op waardige wijze de slachtoffers zou herdenken. En waar kon men tenslotte een betere plaats voor dat mo nument vinden dan in onze stad, wier bestaan zoo geheel met de Marine is samen geweven. Geen Marineman, die niet in Helder ge weest is! En zoo kwam het monument dan op ons Havenplein te staan, en daar het het eerste mpnument is, dat onze gemeente bezit af gezien van de monumentale De Jongh-bank aan de Buitenhaven is ook het enkele feit alleen, hoe tragisch de aanleiding ook moge zijn geweest, belangrijk genoeg om even bij stil te staan. Want ons ruime en interessante Havenplein zal er ontegenzeggelijk bij win nen, en zeker zullen ook'vreemdelingen er aanleiding in' vinden meer dan- tot dusver onze stad te bëzoeken. Bovendien is de plaats, onmiddellijk bij het drukke verkeer met Texel en ook onmiddellijk aan de Haven, bij uitstek gelukkig gekozen. Omtrent het verloop der plechtigheden kunnen wij het volgende mededeelen: De dag vangt aan met een plechtige krans legging op de graven te Huisduinen. Deze kranslegging heeft plaats te 10 uur, na aan komst (fus van trein 9.40, waarmede verschil lende familieleden en belangstellenden zullen medekomen. Deze familieleden zullen door verschillende commissies van ontvangst aan den trein worden ontvangen en naar het kerkhof vervoerd worden. Ook aan .den trein van 10.40 zullen comitéleden aanwezig zijn voor ontvangst. De kransneerlegglng heeft té 10 uur plaats, op het gemeenschappelijk graf van zes slacht offers en de belde afzonderlijke van Havers en Ham. Gedurende een uur, namelijk van half tien tot half elf, rullen alle klokken in de stad worden geluld. Hare Majesteit de Koningin, die waar schijnlijk zal worden vergezeld door Z.K.H. den Prins, arriveert te 12,49 per extra-trein aan het station; het CQrps adelborsten zal op het Stationspeln een eerewacht betrekken. "Hier wordt door een gemendg koor onder leiding van den heer A J. Leeuwens een wel komstlied gezongen, (woorden van den heer C. Stumphlus, muziek van A. L. Hazebroek) waarna Hare Majesteit met haar gemaal zich rechtstreeks naar het stadhuis begeeft. Op het Stationsplein en in de Prins Hendriklaan staan de plaatselijke sportverenigingen op gesteld met hun vaandels en banieren ter be groeting van het Vorstelijk paar. Hare Majesteit en Z.K.H. begeven zich langs Prins Hendriklaan, Koningsplein, Post- brug en Kanaalweg naar de Dijkatraatt, waar zij ten stadhulze door het Ooilege van Bur gemeester en Wethouders zullen worden ont vangen Zij vertrekken vandaar naar het Havenplein, langs de volgende route: Dijk- straat, Langestraat, Singel, Kerkgracht, vap Galenstraat, Hertzogstraat, Polderweg, Ko ningsplein, Koningstraat, Spoorstraat, Kei zerstraat, Weststraat, Hoofdgracht, waar zich inmiddels de deelnemende vereenigingen, bonden', oorporatiën, enz., met vaandels en banieren hebben opgesteld, alsmede de Staf- muziek met de zangers en zangeress van de cantate. De Koninklijke auto's arriveeren te 2 uur op het Havenplein, waarna de plechtige onthulling van het monument plaats heeft. Onmiddellijk na de onthulling zullen van een der oorlogsschepen 5 saluutschoten wor den gelost (het saluut voor den jongstcn offi- oier). Na deze saluutschoten wordt een absolute stilte verzocht gedurende 1 minuut in de geheele gemeente, bij wijze van hulde aan de nagedachtenis der slachtoffers. Het eind$ va leze minuut zal door een kanon schot worden aangekondigd. Hierna zal een cantate, voor deze gelegen heid' expresselijk gecomponeerd door den heer Leewens, op woorden van Selly de Jong, ten gehoor© worden gebracht door een groot koor van zangers, (gemengd-, mannen- en kinderkoor), met begeleiding van de staf-' muziek der Kon. marine. Na afloop van den zang zal, onder het spelen van treurmuziek door de marinekapel, een ommegang rond het monument worden gemaakt door ver schillende vereenigingen en corporaties, waarna het monument aan de gemeente Hel der zal worden overgedragen. Vermoedelijk zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Ingezonden mededeeUng. „De Genius", speciaal vervaardigd voor middonstandswoningen, is da gelijks zonder eenige verplichting tot koopen te zien in ons magazijn 87-90 WESTSTRAAT Hoogheid de Prins te 4 uur weder vertrek ken. Des avonds zal het monument veTlioht zijn, bij welke gelegenheid een vrijwillige eere wacht door marineschepelingen zal worden gevormd. Uitvoeriger bijzonderheden, benevens de teksten der te zingen cantates, zijn opgeno men in het officieel programma, dat dezer dagen verschijnt. Ofschoon, zooals we zei den, alles is geweerd wat aan de plechtigheid een „feestelijk" karakter zou kunnen geven, zou het toch wensehelijk zijn, dat de burge rij baar belangstelling toont en haar waar deering voor de aanwezigheid van Hare Ma jesteit en haar gemaal uit door het uitsteken van vlaggen. Op een dag als deze, waarop de nagedachtenis geëerd wordt van de mannen die vielen terwijl zin de onzijdigeheid van Neêrland's grondgebied hielpen handhaven mag toch de vaderlandsche driekleur niet ontbreken. Moge alzoo a.s. Zaterdag Helder op waar dige. ernstige wijze zijn fraqi marine-monu ment in ontvangst nemen! Huldiging van Herman Heyermans. Dezer dagen stond er in „Het Volk" een feuilleton van den literator-criticus van dat dagblad, A. M. de Jong, over Querido. Querido, die vijftig jaar was geworden, en aan wien de schrijver een feuilleton wijdde. In dat feuilleton stonden eenige dingen, die mij troffen. De Jong z^gt daarin, dat öns landje eigenlijk te klein is om geniale men schen naar .waarde te schatten. Onze levens als Hollanders met beperkte grenzen, in een beperkt milieu, met een beperkt taalgebied, doet ons de dingen, óok de groote dingen, wat klein zien. Dat is dan ook wel de reden, volgens den schrijver, dat Querido lang niet genoeg gewaardeerd wordt in ons land. Met een dergelijke bewering ben ik het niet heelemaal eens. Dat ons landje klein, onze aard kleinsteedsch is, dat heel Nederland niet veel meer is dan een dorp met misschien wat steedsche allures, och, dat is ah vaker ge zegd, o.a. door Van Deyssel in zijn eersten bundel Opstellen. Maar dat wij de grootheid van onze levende groote mannen niet zouden zien, daarin heeft de schrijver ongelijk. Als Querido's grootheid en onbetwiste genialiteit niet door elk Nederlander wordt onderschre ven, dan zijn daar psychologische oorzaken voor te vinden, want we ztin wel 'n erg nuch ter volk. In dat verband il evenwel de bewe ring van den heer De Jong, dat de tijdgenoo- ten van een genie hem minder objectief kun nen zien dan bijvoorbeeld een nageslacht, volkomen juist. Over 100 jaar ziet het nage slacht niet meer de schrikbarende Ijdelheidjes en poses van Querido, waarmee hij zijn tijd- genooten irriteert, maar zal het met belang stelling kennis maken met zijn werk, mis schien! Van Querido naar Heijermans is slochts één stap. Maar hij toont duidelijk aan de on juistheid van de bewering van bovengenoem- den essayist als zouden wij niet weten te waardeéren de grootheid van een tijdgenoot. Want ten opzichte van Heijermans kan dit toch wel niet langer worden volgehouden. De grootheid en genialiteit van Heijermans wordt door geen criticus aangevochten; men erkent zijn waarde als auteur, en te midden van alle andere zijn het slechts z ij n e stuk ken (althans een tiental daarvan)» die rer er- toire houden en voor welke steeds weer toe hoorders te vinden zijn. Hoe kan het ook an ders? Zijn personen zijn zoo uit het leven, zijn drama's zijn getrouwe reproducties vRn de werkelijkheid: hij vertolkt de menschelljke ziel In al haar phases. Het zou verleidelijk wezen hierover nop wat door te gaan, maar wij moeten vertellen van de wijze, waarop Helder dezen auteur huldigde, voor de tweede maal, en zoo mo* gelijk nog spontaner, nog overweldigender dan destijds bij de „Op Hoop van Zegen". Toen „de kleine man" hoort ge 't, o Querido? op het balkon van „Casino" stond en den zang van „Kunst aan 't Volk" aanhoorde, toen wilde bij wat zegfen. En ziet: hem ontbraken de woorden: ontroering prbpte hem in de keel. Voor een onnoozel zangnummer, dat niet eens onberispelijk was. Dat is Herman Heijermans, onze auteur, dien wij eerden door hem het bpste te gaven wat „kleine menschen" o Heijermans! te geven hadden. En des avonds, eigenlek moest Ik zeggen des nachts, herhaalde hij die woor den nogmaals. „Ik ben maar een klein mensch", zoo zeide hij, „klein tegenover het groote wereldgebeuren". En toen ik Heijermans dit hoorde zeergen. werd ik een oogenblik nijdig op hem. „Klein" noemt hij zichzelven. waar pygmeeën zichzel- ven groot wanen. (Dit slaat niet op Querido natuurlijk). Heijermans, de begenadigde, de uitverkorene, die in een dertigjarige werkzaamheid voor het tooneel tot de harten en zielen heeft gesproken van duizenden en duizenden, die de armen, de vertrapten ert de miskenden heeft vertroost, bemoedigd, op gebeurd, die het licht is geweest in de duis ternis van zoo menig bestaan; Heijer mans, die door het land is gegaan met de vlam van zijn genie, waarmede hij al die le vens vermooid en verreind en verlicht heeft; die wierook gedruppeld heeft over de hoofden van geloovigen, dier hem als een God ver eeren en aanbidden; Heijermans, die wan delt, dertig jaren lang, in de lichtende landen zijner verbeeldingen, door de vorstelijke pa leizen zijner fantasmagorieën, die het purper draagt en het brocaat van den profeet; Heijermans, die het goddelijke heeft aange voeld en doorschouwd tot in de diepste, blin kende kern, Heijermans zou klein zijn: een stipje in de eeuwigheid, hij, die zelf het eeuwige bezit?! Groot wag de kleine hulde aan den groot en man: groot, omdat zij spontaan was. En Heyermans voelde haar ook als groot. Hij, die de diepste roerselen der ziel kent als niet één, hij voelde de echtheid dezer eenvoudi ge, spontane hulde, die hem trof toen hij daar op het balcon in den regen stond te luiste ren.... „Leve Heijermansl" riepen ze daar buiten, in den regen, en Heyermans zelf stond daar en kon niet spreken.... Het begin is, dat de Burgemeester, de heer Houwing, en de sohout-bij-nacht, de heer Fock, die in het eere-comité voor de huldi ging hadden zitting genomen, den auteur wel wilden begroeten bij diens aankomst. Het geen met een kort woord in de koffiekamer van „Casino" geschiedde. Vooraf was de heer Heyermans door een tweetal comitéleden van het hoiel afgehaald, en bij aankomst in „Ca sino" door muziek van het „Stedelijke" ont vangen. Daarna ging het gezelschap naar bo ven, waar op het balkon van „CAino" naar den zang geluisterd werd, die besloten werd met een pittigen marsch van het „Stedelijk". Bij Heyermans' korist in de schouwburg zaal, klonken van het orkest dat uit 24 musici van het Stafmuziekcorps bestond, die zich' daartoe vrijwillig hadden beschikbaar ge steld, om op deze wijze hun auteur te hul digen, fanfares, waarna de voorstelling van „Schakels" een aanvang nam. Door een en ander was het al laat gewor den, en, daar het vierbedrijvig© stuk met zijn vele decorwisselingen ook veel tijd in beslag nam, was de voorstelling eerst om ruim twaalf uur afgeloopen. Onmiddellijk na afloop had de officieele huldiging van den auteur plaats. Prachtige, schitterend- mooie bloemstukken werden het tooneel op gedragen: van den Bond voor Minder Mari ne-personeel een monumentaal bloemstuk, van de afdeeling der S. D. A. P. een niet minder groot, symbolisch bloemstuk, voor stellend de opgaande zon. Verder waren er bloemenhulden van de Arbeiders Tooneel- vereeniging „Kunst en Strijd", Arbeiders Muziekvereeniging, Arbeiders Zangvereeni- ging Kunst aan 't Volk", van de Tooneel- vereeniging „Tavenu", van den Helderschen Bestuurdersbond, van de Casino-directie en van hêt Comité uit de burgerij (waaraan te- yens een enveloppe was gehecht). Namens het Comité trad de heer L. van Loo het eerst naar voren. Hij wees er in zijn redevoering op, dat Heyermans in al zijn stukken steeds is opgekomen voor de belan gen „van hen, die vielen", van hen, die lij den, en dat de schrijver, hoezeer ook tegen gewerkt en becritiseerd, zijn eigen weg is gegaan. Wij betreuren het, aldus de heer van Loo, dat er in dezen tijd nog burge meesters zijn, die enkele van uw stukken ver bieden, en de spr. wees er op, dat gelukkig andere ideeën schijnen aan te breken, getui ge het feit, dat de „Koninklijke" thans stuk ken van Heyermans in opvoering heeft. Gij hebt ons, aldus eindigde de heer van Loo, een groot genoegen gedaan dooi- persoonlijk hier aanwezig te zijn. Moge nog lang?, jaren uw naam de internationale beteekenis hon den, die hij tot nu toe heeft. De heer Verstegen sprak namens de afdee ling der S. D. A. P. zijn partijgenoot Heyer mans toe.* Stellig had Koos Habbema, toen hij destijds zijn „Kamertjeszonde" schreef, niet gedacht dat hij nog eens de man zou worden van de beteekenis van thans. Dat gij dit geworden zijt, bewijst, dat gil uw werk op gezonde basis hebt gebouwd. Gij hebt ons volk een rijke literatuur geschonken, van groote levenswijsheid, die aan het socialis tisch denken en voelen rijkdom en diepte heeft gegeven. Gil hebt ons het natuurlijke in de kunst gegeven, het sohoonst© wat gij geven kondt hebben wil van u ontvangen. In ons bloemstuk, dat wij u hierbij overhandi gen, is gesymboliseerd uw klare gedachte voor een mooie smettelooze toekomst. Wij allen hopen, dat de „kleine man" nog lange jaren zijn groot werk mag geven. Namens den Bond v. Minder-Marine-per- soneel sprak de heer Smith, die er op wees, •dat ook de matrozen niet wilden achterblij ven in hun hulde, omdat Heyermans in zijn werken, en met name in de „Op Hoop van Zegen" de marine heeft gesymboliseerd. Ge lukkig zijn de toestanden in de marine sindsdien veel verbeterd. De Arb.-Muziekvereeniglng, de Held. Be stuurdersbond bij monde van den heer Val kenburg, de Zangvereenigtng „Kunst aan 't Volk" Dij monde van den heer Gverbeeke volgden met korte toespraken. Wij kunnen ze onmogelijk alle vermelden. Namens de Tooneel vereeniging „Tavenu" sprak de heer Jac. Polak, die geestige toespelingen maakte op een Falklandje, waarin gesproken werd wan een familie, die kip zou eten, hetgeen tenslotte uitdraaide op melkchocolade! Zoo was het ook met de krans gegaan, die spr. thans namens deze vereeniging aanbood. Moge die krans een „schakel" zijn voor onze sympathie, en mogen alleen de prettige her inneringen „ingeschakeld" worden en al het andere „uitgeschakeld". Ten slotte de oude heer Polak, de „hekken- sluiter", zooals hij zichzelven betitelde. Het is overbodig u nog succes 'te wenschen met uw werken, aldus spr„ sinds jarën is uw succes al verzekerd. Helaas, niet steeds het ffnantieele. Dut gaat niet altijd met bet an dere samen. Spr. wenscht den heer Heyer mans op zijn tournée tenslotte toe voor de paatsbureaux eene „aaneenschakeling" van kuartjeskoopend publiek, waarbij alle vrij- bjljetten worden „uitgeschakeld", Toen trad de heer Heyermans naar voren. Laat lk 't maar eerlijk opbiechten, zoo zeide hij, de ontvangst vóór het gebouw, met de muziek en de zang; heeft mij hevig ont roerd. Ik had op het baloon gaarne meer willen zeggen, maar kon het niet. Dertig jaar lang heb/'ik geworsteld en gezwoegd, zeker achtentwintig jaar van die dertig heb ik kleine en groote trapjes gekregen van menschen, die mij niet begrepen of niet wil den begrijpen. Daartegenover staat hier de spontane daad van Helder. Zoozeer heeft mij die ontvangst geroerd, dat ik ze nimmer zal vergeten. Deze hulde kwam regelrecht uit de bevolking. Daarnaast doet het mij bizon der veel genoegen, dat de burgemeester van Helder en de militaire oommandant zoo flink waren tegen mij te zeggen: Wat je denkt en wat je doet, is ons om het even: gij moet bij ons komen zitten. Die ontvangst is ge heel anders dan die van 'n jaar of 20 geleden. Ik apprecieer dat, en herhaal wat ik straks op het baloon zeide: de kleine man (want ik ben in het wejreldgebeuren maar een klein mens' h), hpopt. dat 't hem door deze tournée gelukken zal zich vrij te maken van het ge- zelsohap. Ik moeit de tralies uit en weer den weg op van auteur. Op deze wijze hoop ik nog vele toehoorders te zullen vinden. Hiermede was de huldiging van Holland's grootsten tooneelsohrjjver afgeloopen. Be halve" de kransen aan den schrijver, werd nog namens eenige heeren'uit het publiek aan den acteur Louis de Vries een krans aange- Ingezonden Mededeellng. ondervindt ge door hier en daar en overal uw kleeding ln te koopen. ondervindt ge door deze in koppen te doen in een speciaal kleedlngmagerljn. Uw aangewezen adres* daarvoor la t HELDER, SCHAGEN, boden voor diens sublieme vertolking van de rol van Pancras Duif. Na alles wat wij srhreven willen wij over de opvoering zelve kort zijn. „Schakels" is een van de beste stukken van den schrijver, en evenals ln zijn andere stukken, ligt ook hier de zuivere menschelijkheid op al zijn figuren. Pancras Duif, de eenvoudige mensch, „die nog niet één uurtje van echt geluk gekend heeft", zijn broeder Hein, de rohuste, ronde zeeman, de vele andere figuren, zij alle leven. Daar is er niet één bij, die niet een levend mensch uitbeeldt met al zijn nooden en gebreken, zijn leed en zijn egoïsme, zijn hooger ik. En ofschoon wij niet van alle artisten de vertolking roemen konden, de hoofdrollen waren over het algemeen in goede handen, waarbij Louis de Vries, die als gast optrad, in zijn vertolking uitstak. Ook in dit opzicht was het voor Let talrijke publiek een mooie avond. Tooneelvereenlglng „Excelsior". Zooals eene advertentie in dit nummer mededeelt, zal de Tooneelvereenlglng „Ex celsior" op Zaterdag en Zondag 14 en 15 dezer dus de volgende week eene opvoering geven van het tooneelstuk van Fabricius „De rechte Lijn". De baten van de uitvoering van Zaterdag komen ten voordeele van het M arine-Sanatoriumfonds. De keuze van het sterke en boeiende stuk is een zeer geslaagde geweest Maar de ver tolking stelt hooge eischen aan de spelers Met name de hoofdrol vereischt sterk spel, omdat hierook een krachtige figuur moet worden uitgebeeld. De entrée is voor belde avonden 1. en 0.75. „Baron von Haberniks". Zooals reeds vermeld wordt a.s. Zondag in „Casino" een opvoering gegeven van het successtuk „Baron von Haberniks". Het Theaterbureau „Het Voetlicht" maakt met dit 8 bedrijvig lachstuk een tournée door Neder land en België, gespeeld door het le klasse gezelschap, waarvan wij de medespelenden reeds in ons vorig bericht vermeldden. 180 keer achtereen ls „Baron vón Haberniks" met een gewldig succes in het Grand Theaire te Amsterdam opgevoerd. Er wordt van het begin tot het einde onbedaarlijk gelachen. De lachsalvo's daveren aanhoudend door de zaal. Er zal slechts één voorstelling hiervan in Helder plaats vinden. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Zaterdag 7 October. Jubileumavond Bond oud-Onderofficieren, Casino 8 uur. Concert Café-Restaurant „Du Passage" Kei zerstraat 8 uur. Concert Hótel Koning, Hoofdgracht, 8 uur. Dansen Gebouw ihaua, Molenstraat, 8 uur. Zondag 8 October. Concours-Hlppique Julianadorp i.80. Bal Café Pr. Hendrik, Schoolvaart 4 uur. Jeugd Bioscoopvoorstelling Tlvoli, 4 uur. Dansen „T.a.v.e.n.u.", Casino, 2.80 uur. Dansen t.O.G,, Gebouw Thalis 6 uur. Dansen Gebouw Thalia 8 uur. Toneeluitvoering Café Pr. Hendrik School- vaart 8 uur. Voorstelling „Baron van Haberniks", Casino 8 uur. °onoert B^nd v. M. M. P. 8 u"r. Concert Hótel Koning. Hoofdgracht. 8 uur. Conoert Café-Restaurant „Du Passage" 8 u. Maandag 9 October. Concours-Hlppique Julianadorp 1.80. Bal Café Pr. Hendrik, Schoolvaart 4 uur. 14 en 15 October Tooneeluitvoering Marine Sanatoriumfonds, Casino 8 uur. Donderdag 19 October. Openbare lezing „De Dageraad", Casino 8 u. Zaterdag 21 October. Uitvoering Mandolineclub „Ars et Labor", Casino 8 uur. Donderdag 2 November. J. van Veen, „de Dageraad", Casino 8 u. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Wlnterdienst ingaande 1 Ootober 1Ö22. Op werkdagen: Vertrek Texel: 7.46 v.m., 11 v.m., 2.40 nm. Vertrek Helder: 9.15 vm., 12 midd., 4.15 nm. Op Zon- em feestdagen: Vertrek Texel: 7.45 vjn., 8.15 n.m. Wintertijd. SPOORSTRAAT. HOOGZIJDE,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5