SÏHaVF Bezuiniging. Nieuwe Scheepswerf. kregen over een werf, welke tot de grootste in Europa moet worden gerekend. De werf bewijst, dat toch nog niet alle ver ti ouwen is verloren, dat de heerqj* Goedkoop nog gelooven aBn oen opleving in onze ha ven, en met hem de heer W. Fenenga, die, ofschoon de „Limburgia" en de „Tubantia" uit onze h&naelavloot verdwenen, niet heeft geschroomd don bouw van hot droog' dok door te lotton. Trambotsing. Vrijdagmorgen omtreeks 7 uur is op het Ingezonden raofloflftflttnfl ALLEEN Bovenstaands tabletten «fa krögbaar bij i Mij. M. ds Biddkb, Fa. Hsinuao ▼oor engroe i A. tm? Kloostïb. Na de openingsrede en na vele andere reeds eerder gehouden plechtige red®v gen. sou een goedgeloovige werkelijk gaan denken, dat er op een geweldige manier be zuinigd word' door of vanwege net Rijk. Men komt dan even bij, als men kennis neemt van de bezulnigingsrapporten der daarvoor inge steld e enquête-commissie, maar valt even gauw weer „in zwijm", als de waarheid goed is doorgedrongen. IWte An Va? h&t verlaben van bet gebouw!! Begin Augustus van dit jaar is de zaak weer Sitrv,Tre,ldk'indig worden- We hadden óver het betreffende perceel reeds eerder vreemde £w&enïNu.ye, hj,er van betrouwbare zijde' dergelijke fraaiigheden te hooren krijgen meenen we wel te mogen zeggen, dat bezui mgen en bezuinigen twee is!" 't Is niet het- Breezand. Voetbal. Burgerlijke Stand der gemeente Texel. 30 September t.m. 0 Octoebr. OVERLEDEN: Marretje Barborst, 70 jaar, gehuwd met Hendrik van Heerwaarden. BINNENLAND. TWEEDE EAMED. Uit parlementaire leringen wordt verno men, dat het in de bedoeling zou liggen dat de 'lweede Kamer, na Donderdag 12 aezer de openbare vergaderingen te hebben hervat, slechts enkele dagen zou wijden aan afdoe ning van verschillende wetsontwerpen en mogelijk eenige interpellaties, om daarna weer tenige weken uiteen te gaan, alvorens de eigenlijke win tercampagne aan te vangen. Het onderzoek van de Staatsbegrooting voor 1923 en een aantal andere wetsontwer pen is door vier afdeelingen van de Tweede Kamer reeds beëindigd, en verwacht werd dat gistermiddag ook de vijfde afdeeling met die taak sou gereed komen. De Minister van Financiën heeft een cir culaire verzonden aan de betrokken autori teiten, waarin hij mededeelt,„dat voor het vervolg als beginsel zal gelden, dat, indien eene periodieke verhooging tevens gepaard gaat met eene rangsverhooging, er geen extra verhooging aan zal worden verbonden, De aanvangswedde in den nieuwen rang zal derhalve in het algemeen gelijk zijn aan de bezoldiging in den ouden rang met toevoe. ging van de periodieke verhooging, welke men verkregen zou hebben, indien langs- verhooging niet plaats zou hebben gevon-i den. Alleen in die gevallen, waarin rangs verhooging op grond van de bekwaamheid on geschiktheid van den ambtenaar uitgespro ken het kenmerk van buitengewone verhoo ging draagt, zal eene hoogere wedde dan de hierboven bedoelde kunnen worden toege kend. Voor zoover dit thans nog niet aldus ge schiedde, zullen de rangverhoogingen, wan neer de eisohen van den dienst zich niet daartegen verzetten, in het algemeen Ingaan op den datum, die samenvalt met dien eener periodieke verhooging." De staking ln de sigareimfyverheld. Bij de firma M. A. Hagen te Utrecht heeft het geheele personeel, bestaande uit leden van den R. Kath., Nederlandschen en Christelijken Bond, de patroonsvoorstellqjï aanvaard, zoodat bij genoemde firma gere geld wordt doorgewerkt onder de nieuwe patroonsvoorwaarden. Militaire bezuiniging. Naar aanleiding van het in het nummer van Donderdag aan de Banneveldsche Ot ontleende bericht, schrijft een luitenant van de militaire administratie: Juist uit zuinigheidsoverwegiingen was het bij een bivakoefening te Voorthuizen ge bruikte stroo, aldaar kosteloos opgeslagen om bij een volgende oefening, welke -4 dagen later zou plaats hebben, nogmaals gebruikt te worden, om aldus het rijk eenmaal het verlies te besparen, dat niet te vermijden Is bij aankoop van gebruikt stroo. Het huwelijk van den ex^kelzer. Men meldt dat de eans aande echtgenoote van den gewezen Duitschen keizer den ti tel van kooihgln van Druisen zal gaan voeren. Woensdagmiddag heeft de ex-keizer voor het eerst em greote theepartij cp den Huize Doorn gegeven. Met sommige gasten sprak hij Nedcrlandsch. Dr. Aletta Jacobs, Het hoofdbestuur van de Vereenlglng van Staatsburgeressen, bestaande uit de dames Th. liel—Wehrheim, presidente, Den Haag; mr. B. BakkerNort, vlce-presidente, Gro- ningen; S. van der HoeveBakker, secre taresse, Utrecht; C. Mulder van der Graaf de bruyn, Den Haag; W. van Itallie van Embden, Lelden; O. S. Groot, Rotterdam, en E. v. d. Hoeven, Amersfoort, zendt ons het volgende commlnuqué: Het hoofdbestuur, enz., na kennis te heb ben genomen van hetgeen la geschied in de Ïartlculiere» omstandigheden van dr. Aletta aoobs; wetende, dat haar faillissement uit sluitend het gevolg ls geweest van te goed vertrouwen in anderen, voor wier zaak zij borg sprak; gegeven het feit, dat van parti culiere schulden geen sprake is; spreekt als haar overtuiging uit, dat daarin geenerlei aanleiding is te zien om deze vrouw, aan wie de vrouwenbeweging zoo onzaghjk veel heeft te danken, eeniger opzicht minder te respeo- teeren dan tevoren het geval is geweest; doet een dringend beroep op dr. Aletta Jacobs era hare onuitputtelijke energie te blijven be schikbaar stellen voor hare medewerksters, die haar als haar leidster blijven erkennen en huldigen en haar leiding niet kunnen missen. De nieuwe groote werf van de Nederland- sche Scheepsbouw-Maatsehapplj te Amster dam, over het IJ bij zijkanaal I, is dezer dagen in gebruik genomen. Het eerste werk, dat er zal worden uitgevoerd, is het nieuwe drijven de droogdok van 25.000 ton voor de Amster- damsche Droogdok-Maatschappij. De kiel daarvoor is een paar weken geleden gelegd, maar door onvoorziene omstandigheden moest de officieele inwijdyig van de werf, welke eerst op den dag der kiellegging 14 September was bepaald, worden uitgesteld tot gisteren. Het machtige werk, dat is tot stand ge bracht in dagen van geweldige depressie en daarom, nog meer dan het zou hebben gedaan in normale tijden, getuigenis aflegt van energie, durf en doorzettingsvermogen van de directe der Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschaprlj, is voltooid en daarmee heeft do Amsterdamsche haven do beschikking ge Kattenburgerplein te Amsterdam een geheel met passagiers bezette motorwagen van tramlijn 18 tengevolge van de gladheid van de rails ontspoord; hij kwam op het andere spoor terecht, waarop juist een eveneens vol le tramwagen in tamelijke vaart aankwam. Deze botste tegen den ontspoorden wagen met het gevolg, dat van beide motorwagens de voorbalcons zijn ingedrukt en alle ruiten braken. Bovendien zijn twee passagiers vrij ernstig verwond; de 18-jarige Van D., die op een der baloons stond, is daaraf geslingerd tegen een lantaarnpaal en bewusteloos op genomen. De 23-jarige O., die in een der wa gens gezeten was, kreeg een afgebroken ko peren stang tegen het hoofd; verder was hij door glasscherven in het gelaat gewond. Bei den zijn naar het gasthuis gebracht, waar bij hen hersenschudding werd vastgesteld. De 9Z JBp 'PI®ÏUJ8A 002 U9JBA enaSBAUOJOm 99Z&4 buiten dienst gesteld moesten worden. VERKEERS VRAAGSTUKKEN. Voor korten tijd werd in ons blad door den Inspecteur van Politie, den heer K. Helder, een uiteenzetting gegeven van de regels van het verkeer. De goede gevolgen daarvan zijn reeds merkbaar. De wielrijders b.v. nemen het meer en meer van elkaar over om den weg, dien zij op kruispunten willen inslaan, aan te geven. Nu meerderen dit doen, ziet men blijkbaar in, dat dit eigen en aftderer veiligheid ten goede komt, en volgt het na. Dit wil nu natuurlijk niet zeggen, dat het hier nu ineens een ideale toestand geworden is. Daar zijn we nog ver van af. Zaterdags middags b.v. is het verkeer over het Konings plein en in de Koningstraat en tegen den avond is dit nog meer het geval gevaarlijk, zoowel voor voetgangers als voor voertuigen. De opeenhooping van menschen daar, die zonder regelmaat door elkaar loopen en dik wijls het heele plein in beslag nemen, schept daar een gevaarlijken toestand. Wij wijzen speciaal op dit geval, omdat het hier een van de hoofdwegen geldt van onze gemeente. 0 Een en ander geeft ons dan ook aanlei ding eenige gedeelten aan te halen van een rapport, door de Amsterdamsche verkeers- commissie uitgebracht in verband met een vraag uit den Raad om het verkeer beter te regelen. Deze commissie bestond uit zes hoofdamb tenaren der gemeente, die uit den aard van hunne functie dagelijks met verkeersvraag- stukken in aanraking komen. Naast het verkeer van rijwielen en motor voertuigen had ook het voetgangers verkeer de volle aandacht van de commissie. In haar rapport echter, wijst zij er met nadruk op, dat oplettendheid van het loopend publiek zelf vereischt is, wil men eene grootere vei ligheid op den openbaren weg bereiken. Hoewel de zin voor regelmaat bij het pu bliek is toegenomen door het optreden der verkeerspolitie, acht de commissie het toch van het hoogste belang, dat de Jeugd reeds op de scholen zooveel mogelijk wordt bijge bracht, hoe men zich op de drukke wegen heeft te gedragen. De medewerking van den Amsterdamsche Wethouder voor het Onder wijs is op dit punt verkregen. (Dit is wel licht ook voor onze gemeente toe te passen). Voorts is de commissie van meening dat het noodig zal zijn ook onder volwassenen voortdurend propaganda voor het zich hou den aan de regels van den weg te maken, daar zonder medewerking van de zijde van het publiek ook met de uitgebreidste rege ling geen veilig verkeer is .te verkrijgen. Met betrekking tot de regeling van het Voetgangersverkeer door de verkeerspolitie, wordt medegedeeld, dat reeds tal van drukke straten werden aangewezen, in welke voet gangers verplicht z0n rechts te houden. De politie doet haar uiterste best, deze bepalin gen zoo goed mogelijk te handhaven, doch ook hier werkt de niet voldoende scholing en meermalen de houding van het publiek zelf dikwijls belemmerd. Zoo is het bijv. van het hoogste belang, dat het publiek steeds van de aanwezige voetpaden gebruik maakt, en niet den rijyeg verkiest, zeer ten ongerieve van zichzelf en van automobilisten en wiel rijders. Ook hier tracht de politie leiding te geven. Een verordening vast te stellen, waarbij voetgangers verplicht worden van den voetweg gebruik te maken en zich niet zonder noodzaak op den rijweg te begeven, schijnt onuitvoerbaar. Behandeld wordt ook het denkbeeld, door den heer Polak in den Amsterdamschen Raad naar voren gebracht om voor de geheele ge meente een maximum snelheid vast te stel len voor motorrijtuigen en rijwielen. Indertijd adviseerde B. en W. reeds afwij zend. De verkeerscommissie neemt hetzelfde standpunt in. In haar rapport zegt zij o. m.: De ervaring bevestigt, dat een maximum snelheid voor de geheele gemeente niet te handhaven zou zijn. Reeds in de enkele stra ten, waarvoor een maximum-snelheid van 12 K.M. van kracht is, zijn aan de doorvoering daarvan moeilijkheden verbonden. Dan is er nog dit bezwaar dat het, daar voor sommige straten toch altijd een lager maximum dan het algemeene vereischt zal zijn, practisch zeer bezwaarlijk is, in overeenstemming met het wettelijk bepaalde voorschrift waarschu wingsborden te plaats. Er moet tegen gevaar lijk snel rijden zooveel mogelijk worden op getreden aan de hand van art 15 der Motor en RijwMwet Wat betreft het uitgeven van rijbewijzen zij opgemerkt, dat waar deze zaak geregeld is in art. 9 onder 3 der Motor- en Rijwiel wet, bezwaarlijk van gemeentewege in het alge meen nadere voorwaarden kunnen worden vastgelegd. Bovendien zijn zelden ongeval len te wijten aan Onbekwaamheid van chauf feurs. Ten aanzien van een groot aantal be stuurders worden echter reeds eisehen van bewaamheid gesteld; b.v. aan de bestuurders van vrachtauto's, van stationneerende motor rijtuigen en van auto-omnibussen. OUIKTTBUI MKioofmruawrtWJ M4 MMS 60 «KT W PB HAAGSCHE BRIEVEN. Huldiging Louis Bouwmeester. Het Stadhuis. „De Keten des Doods". Hoe er bezuinigd is en wordti 's-Gravenbage, 6 Oct. 1922. Verleden week Zaterdag hield onze groote Louis Bouwmeester des middags zijn intocht in de Residentie om te worden gehuldigd door de Haagsche Kunstenaars en kunstliefheb bers, naar aanleiding van het feit, dat de jeugdige grijsaard onlangs zijn tachtigsten verjaardag vierde. De mentaliteit van het pu bliek kwam deze maal eens in een gunstig daglicht te staan, nu men bij de intocht van een kunstenaar eens even veel belangstelling toonde als bij die van een sportman b.v. de wielrenner Moeskops. Thans was het Stationsplein en omgeving zwart van menschen, die deze heuglijke ge beurtenis wilden bijwonen. Reeds op het per ron hadden zich velen, waaronder het huldi- gingsoomité, aan het hoofd waarvan na tuurlijk Henri ter Hall stond, opgesteld ter begroeting. Toen Louis buiten het station verscheen brak een gejuich los, terwijl Rijs- wijfs Harmonie, waarover weer Henri ter Hall den scepter zwaait, het „Lang zal hij leven" inzette. Bouwmeester nam daarop plaats in een met vier paarden bespannen rijtuig, gevolgd door rijtuigen van de offi- cieelespersonen, deputaties van vereenigin- gen met vaandels en banieren o. a. de Post- fanfare voorafgegaan door de Rijswijksche musici en begeleid door de bereden politie. Langs een omweg werd naar Scala waar Bouwmeester opnieuw zou schitteren in de Shylock-rol in „De Koopman van Venetië" gereden; vele particulieren in de Wagen straat hadden ter eere van „Neêrland's grootsten tooneelspeler" de driekleur uitge stoken. I Bij de eigenlijke huldiging in Scala ver eerd o. m. door de tegenwoordigheid van Mi nister De Visser hield Henri ter Hall een aardige, dikwerf geestige speech, waarin hij o. m. opmerkte, dat een groot Nederlander, als Bouwmeester ongetwijfeld is, op zijn tachtigste jaar nog niet een verzorgden ouden dag had. Dit was een tekortkoming van den Staat. Nu moest Broekhujjs' Rad van Avon tuur den grooten tooneelspeler een geschenk in den schoot werpen 1 Willy Mullens, actueel als altijd, had Bouw meester, in 't bijzonder de wereld-beroemde Shylock-creatie, op het rollint vereeuwigd. Ook deze typische huldiging miste haar uit werking niet, evenmin als de vele speeches en de vele kransen en bloemstukken. De Residentie is bij Bouwmeester's huldi ging niet tekort geschoten 1 0 0 0 Het is merkwaardig zoo gering als de be langstelling van het publiek is voor de Stad huis-plannen. Wanneer de bladen niet de noo- dige voorlichting waren blijven geven, dan zou de heele „kwestie" vermoedelijk reeds lang vergeten zijn. De reden van dit ver schijnsel? Wel, het zou niet zoo vreemd zijn, als de meeste buitenstaanders niet reeds lang aan het wel-gemeend-zljn der plannen ge twijfeld hadden. Ook kan men zeggen, dat het de belastingbetalers toch weinig geeft of ze protesteeren; de Raad voteert de gelden en B. en W. geven ze hit. Daarmee is alles ge zegd. De pers heeft zooals wij reeds eerder te kennen gaven hare, meestal ongunstige, meening niet onder stoelen -of banken gesto ken. De kritiek op het Oranje-kazerne-ont werp was bijzonder fel. Nu zal binnenkort bij de begrooting de zaak wel in openbare behandeling komen. We ho pen echter, dat B. en W. verstandiger zullen zijn en het niet zoover zullen laten komen. Zij besparen zich dan zeker een geweldig fiasco, dat wellicht niet zonder politieke ge volgen zoude kunnen zijn. Immers de kritiek bij het afdeelingsonderzoek uitgeoefend, is zoo vernietigend, dat verwerping zeker zoude zijn. De bezwaren gaan niet alleen tegen de ontwerpen zelve, maar ook tegen het feit, dat men thans, nu er zoo dringend bezuinigd moet worden, millioenen-uitgaven voorstelt. Daarom hebben de onverschilligen thans niet geheel ongelijk, want B. en W. bouwen voorloopig slechts luchtkasteelen. 0 0 0 In den Dierentuin draait thans een bijzon dere film, gebracht door de „Internationale Film Exploitatie", een rolprent met een ge schiedenis. De titel, „De Keten des Doods", geeft alreeds vermoeden van iets ergs, iets aangrijpends. Toch moet men niet denken aan een of andere goedkoope sensatie la Pierre la Rue of dergelijke. Wat hier ver toond wordt, is geen filmspel, maar waarheid; een grootsche, indrukwekkende vertooning en tevens een waarschuwing. Wjj krijgen hier een beeld van de Russi sche revolutie-ellende, de totale mislukking van een wrak, economisch stelsel met een politieken grondslag, die alleen voorfbestaat door ruw geweld. De vertooning van deze film, waarover we wellicht nog iets zullen zeggen, wordt geïllustreerd door 't Russisch Balalaika-orkest zooals o. a. in de Revue van Ter Hall werd geïmiteerd met den Russischen virtuoos Kajanoff, met welwil lende medewerking van het Residentie- Strijkensemble. De heer J. J. L. van Zuylen, redacteur vaq „De Avondpost", die als jour nalist een reis naar Rusland maakte én daar de honger-gebieden bezocht, licht de film toe, zoodat het geheel een diepen indruk maakt. Een film met een geschiedenis, zeiden we. Ja, want behalve de geschiedenis, zooals die zich thans in Rusland afspeelt, zijn er nog in verband met de film verschillende gebeur tenissen voorgevallen bij de vertooning in verschillende theaters onlangs nog in Duitschland waar communisten en erger „isten hebben getracht de vertooning van de voor zichzelf sprekende waarheid te be- i9tten op zich zelf een veroordeeling! door de orde te verstoren en zelfs een deel van een film-oopie te rooven. ti t Hetgeen voor anderen een attractie meer is! 0 0 0 Dezer dagen lazen wij in „De Avondpost een merkwaardig stuk door iemand aan dit blad geschreven en dat uit zeer goede bron afkomstig moet zijn. Waar de Bezuinigings commissie er op zoo'n eigenaardige manier in ter sprake komt, meenen wij goed te doen het stuk den lezer voop te zetten. Hier is het. „In de mabillsatiejaren, doch vóór het jaar 1919, was in het hoerenhuis Jan Pieterszoon Coeretraat 45 een crisisinstelling ondergebracht, a.1. de z.g. fruitoentrale. Ih het voorjaar van 1919 werd dit bureau op- geheven en bleef deze kapitaJe woning, root groote verdiepingen een vol jaar leeg siuan. En dat in een tijd van algemeenen woningnood, terwijl voor huur van andere gebouwen enorme sommen werden uitgegeven. Dient nog vormold, dat het perceel Rijks-eigendom ie. In het voorjaar van 1920 daagde plotseling een leger van werklieden op. Men toog aan het werk. Alleen op tijd werd blijkbaar niet gelet. Althans het duurde geruimen tijd, eer het perceel, als zijnde gereed, werd afgeleverd. Een' berekening van de totaal-kosten van deze restauratie zou verrassende resultaten opleveren en het zou wel de moeite waard zijn hiervan moer te weten. Het is ons niet mogen gelukken hier achter te komen, waardoor ons verhaal 'helaas verf aan volledig heid verliest Toen allee tot in de puntjes in orde was, wem er wederom een crisisinstelling gevestigd, nu het Rijkssteenbureau. Deze zaak werd grootsch op gezet, het geheele gebouw volgepropt met perso neel, geen plaatsje daar bleef dan ook onbezet Een kassier voor het uitbetalen van het personeel werd benoemd, terwijl twee piccolo's het geheel completeerden. Die groote opzet zal ongetwijfeld noodig ge weest zijn. We mogen toch aannemen, dat de lei ders ter zake kundig waren. Maar reeds vrij spoe dig begon de zaaak aan verval van krachten te lijden, ten minste, het personeel werd maar ver zocht bij gedeelten met verlof te gaan. Het ach terblijvende gedeelte moest zich 'e morgens, klokke 10 uur, op het bureau melden om zich van de werkzaamheden op de hoogte te stellen. Maar er was en er kwam ook geen werk, zoodat de dames en heeren onverrichterzake huiswaarts keerden, dan wel zich onledig hielden met studie, hand werkjes of spelletjes. Het personeel amuseerde zich kostelijk, doch of die wetenschap den belas tingbetaler wel zoo aangenaam zal aandoen, trek ken we in twijfel. Nadat deze toestand eenige maanden had ge duurd, werd het Rij kssteenbureau maar weer op gedoekt. Het meubilair en wat diés meer zij, werd wederom uit het gebouw gehaald en het perceel stond leeg tot einde November 1920. We derom een groot aantal werklieden, doch alleen de le etage viel de eer te beurt, tot bureau te wor den ingericht, en zeer luxueus ook. Nu is wel eens beweerd, dat een bureau gezellig ingericht moet zijn, zooveel te beter wordt er gewerkt. Ge zien de enorme pracht, moet daar dan ook bijster hard gewerkt zijn. We vergaten evenwel nog mede te deelen, welk bureau er gevestigd 'werd. Op 1 December 1920 werd de bewuste le etage betrok ken door één (zegge één) hoofdcommies met se cretaris van de.... Bezuinigingscoinmiseie. Nu er toch een bureau was, moest er maar een conciërge ook zijn. Deze kreeg het geheeie be nedenhuis ter beschikking. Waarom ook niet. Het was toch immers de „Bezuinigingscommissie", die daar zetelde? Constateeren we, dat voor 2 hureelambtenaren ter boschikking waren: een geheel heerenhuis, een prachtig meubilair, benevens conciërge. Besluiten we deze historie, met de mededeeling dat aan bei- do ambtenaren naar men ons mededeelde per maand (elk) 100 extra-loon werd uitgekeerd, D« .ai Begin December 1921 dus na weder een vel jaar ledig gestaan' te hebben werd de tweede etage aan een particulier verhuurd, die daar een bureau vestigde. Begin April van dit jaar werden de beide be zuinig mgsmannen van hun functie ontheven. De le etage werd wederom leeg gehaald. De hoofd- benoemd tot bezuinigingsinspeo- eur..! De oonoierge bleef er gemakshalve maar balf Augustus 1922 vertrokken. ,JuIi verden door een particulier ïffcM aan den heer Den Herder, referendaris Departement van Financien en beheerder g j 0U,wen ^formaties gevraagd over te 1? tSWe 10 Aete*e' met het oogmerk dte buur te vragen. Aan Financiën was evenwel r? bekend van het ledig staan van die otaco ntete had verzuimd kon- zigJX^e^ be^r 18 weer aardl« be- slordigr bewoners waren blijkbaar erg Het zijn inderdaad merkwaardige dingen die fi*ngernJernomen nu zit de Arbeidsinspec- er weer eens in! maar het is altiid eenigszins riskant om de zaak aan 't roeren LEO. UIT DEN OMTREK. Donderdagavond 5 October hield de Nuts- eeniging «Vriendenkring" een algemeene vergadering in het locaal fan denTeST 700rzitter, de heer A. Raap, ooent He tutole,*, die onveranderd Born, M. Wiggers, D. Zon en H. St^Uin?: doet'rSlS"'rekening ,'nTerant?, iSB,®rK' Bood, die verklaren alles wHuui en Jb- te hebben bevonden, waarop CVtL^^ zoodat er een batig saldo is van 19.65. De eerstvolgende Nutsavond met dames zal gehouden worden op 26 October. De heer J. Wiggers zal worden uitgenoo- digd, alsmede het Tooneelclubje, om voor dien avond hun krachten ten beste te geven, terwijl de dames Stellingwerff, Hovenier en J Winkel, die indertijd vefhinderd waren, nóg voor eene lezing en bijdrage te boek staan. Voor eventueele plaatsvervanging heb- ben zich ter beschikking geiteld de Hamei Borst-Hoogechagen en J. Slot-Greeuw. Hierna rondvraag, die weinig oplevert, waarop voorzitter de vergadering sluit met den wensch, dat het nieuwe seizoen even genoegelijk moge zijn als het vorige. Behagen. Er komt in den veehandel eenige verade ming. Dat wil eigenlijk zeggen, dat de uitvoer van melk- en kalfkoeien naar het buitenland weer iets toeneemt. Ook wordt voor het bui tenland weer wat hooger prijs besteed, mede al een gevolg van de gevallen -regens, waar door het gras in de hooger gelegen weiden van Frankrijk belangrijk is toegenomen. Het is Frankrijk en België in 't bijzonder om fok- vee te doen, terwijl Spanje meer zware kalf koeien koopt. Wanneer de Hollandsche boer de prijzen niet overdrijft, kan er nog veel vee naar het Zuiden worden uitgevoerd. Alleen in het departement Rijssel ontbreken aan den veestapel van voor den oorlog nog riIim 150.000 stuks. Voor de inkoopen heeft de Fransche regeering belangrijke sommen toe gestaan, zulks als voorschot op de oorlogs- schadevorderingen, waarop de boeren aan spraak kunnen maken. Om de melkproductie is het Nederlandsche vee in alle streken van België en Frankrijk gewild. En dat deze pro ductie vooAan staat, vergeleken hij de melk- opbrengst in andere landen, bewijzen de ver gelijkende statistische cijfers. Het departe ment van Landbouw in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika geeft ons daarvan een overzicht. In dat departement heeft men be rekend, dat de gemiddelde jaarlijksche melk productie per melkkoe in de Vereenigde Sta ten 3527 pond bedraagt, in Denemarken 5666 pond en Zwitserland 6950 pond, en in Neder land 7555 pond. 1 Amerikaansch pond is 0.38 K.G. Geen wonder dus, dat ons vee in het buitenland gewild is. Moge er dus in de marktprijzen van ons productievee tijdperken van stilstand of wel van achteruitgang aan te wijzen zijn, de goe de eigenschappen van ons vee geeft alle hoop, dat op deze tijden weer beter dagen zullen volgen. Op de groote markten van ons land, Groningen, Leeuwarden, Rotterdam en Utrecht, is de vraag naar melk- en kalf koeien toenemend. Een toenemenden afzet elders zal ook op de kleinere markten van invloed zijn. Te Schagen waren de productie- koeien Donderdag iets beter, zoowel wat vraag als prijs betreft. Het zfjn voornamelijk opzetkoeien, die te Schagen gekocht worden. De prijzen liepen van 300 tot 600. Winter- kalfsters 100 gld. hooger. Naar pinken en graskalveren is nog weinig vraag: 't zijn eters, geen gevers. Vette koeien waren prijs houdend willig. Voor le kwaliteit werd „krap- aan" 70 cent besteed, 2e 55 60 cent, 3e 40 50 cent. De heer S. Spaans van Barsinger- horn ontving den hoogsten marktprijs: 615, het fonds boekte 151 stuks. Het wolvee was goed: oude schapen 35 46, jonge vette 65 gld., de heer K. Over, Nieuwe Niedorp. Uiivoerlammeren 40 gld., de heer Nobel, Nieuwe Niedorp, Weidelammeren waren hoo ger in prijs,,/18 tot 25. Wij kunnen deze prijsverhooging een gevolg noemen van den goeden afzet naar Frankrijk van vette lam meren en schapen. Vette varkens, met veel goede kwaliteit, waren 6 cent per K.G. duur der, 1 1.10. Biggen mede iets hooger, 2.75 8.75 per week leeftijd. De aangifte van leerlingen voor de Teeken- schopl voor Ambachtsleerlingen te Schagen bedroeg 63. Volgens de gemeenten 34 van Schagen, 6 Zijpe, 4 Oude Niedorp, 4 Haren- carspel, 4 Wieringerwaard, 3 Anna Paulowna, 2 Barsingerhorn, 2 Sint Maarten, 2 Heer Hugowaard, 1 Hoogwoud, 1 Callantsoog. We gens gebrek aan ruimte zijn 6 van de jongste leerlingen niet toegelaten. Door het bestuur van de Nederlandsche Spoorwegen is aan de firma Overtoom en Zonen te Schagen den bouw van een dubbele wachterswoning te Schagerwaard opgedra gen. De Pluimveevereeniging „West-Friesland" zal op 13 en 14 Januari eene tentoonstelling te Schagen in de „Oeres" houden. Aan deze expositie wordt eene verloting verbonden. Tot tijdelijke leeraren aan de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen zijn benoemd de heeren D. Brouwer en K. O. L. de Knegt, respect, in Nederl. Taal en Rekenen. De heer R. van der Veen, doopsgezind pre dikant te Barsingerhorn c. a., hoopt op 29 October zijn 25-jarig jubileum als predikant te herdenken. Van die kwarteeuw heeft de heer Van der Veen 10 jaar te Barsingerhorn gestaan. De heer O. Hoek van Callantsoog, vroeger te Het Buurtje, Zijpe, is benoemd tot leeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool te Harlingen. De Landbouw huishoudschool te Schagen begon den nieuwen cursus met 29 leerlingen, waarbij 15 nieuwe leerlingen. De eerste prijs in de Schager Paardenver- totmg, de harddraver „Letha" van den heer Broeisen te St. Maartensbrug, is gewonnen door den heer J. W. Lookman, stationsbe ambte te Schagen. Hedenmidd. tegen Mulo 1 vang half 5. S.DX) /-nieuws. gunstig weer speelt 8.D.O. 1 reein Sparta, Huiandutoen. Aan- Texel, 6 October. Deze week werden van hier verzonden: 16 schapen, 101 lammeren, 28 varkens, 6 paarden, 10 kalveren, 2 koeien, 1 veulen. GEBOREN: Anna Jacoba, <L v. Jaoob Kik kert en Johanna Kikkert ONDERTROUWD: Lambertus Majoor en Cornelia Witte. GETROUWD: Willem van der Vis en Frouwtje Burger.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6