FIJNSTE MELANGE SLFunste bdte; Malvery Hold JURGENS' Eerste Blad. 6 VERVANGT ■H |H bi v No. 5024 DINSDAG 17 OCTOBER 1922 60e JAARGANG BUITENLAND DE OOMMISSIE VAN HERSTEL. Het voorstel van Bradbury. De voorstellen van Sir John Bradbury aan de commissie van herstel, ten einde Duitscb- land in staat te stellen zijn begrooting in evenwicht te brengen, en de mark te stabili- seeren, zijn: le. De Duitsche begrooting bijna geheel te ontlasten van de lasten, voortsprui tende uit het vredesverdrag, gedurende twee, en misschien zelfs gedurende vier jaren; 2e. de wisselkoers van de mark te fineeren door middel van schikkingen, waardoor de Reichs- bank goud zou verkoopen tegen papiergeld, tegen een vasten prijs, vastgesteld door een gemengde commissie, en 3e. de commissie van herstel te hervormen, en haar naar Ber lijn over te brengen. Zaterdagmiddag om drie uur zijn de von nissen over de medeplichtigen aan den moord op Rathenau uitgesproken. In de zaal waren door de aanwezigheid van militairen zeer uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Veroordeeld zijn: Ernst Werner Techow, me deplichtig aan den moord, tot 16 jaar tucht huis en 10 jaar verval van burgerrechten; Hans Gerd Techow, medeplichtig aan het begunstigen van den moord: 4 jaar en één maand gevangenis; Gtlnther, medeplichtig aan begunstiging van den moord: 8 jaar tuchthuis, 6 jaar verval van burgerrechten; Niedrig, medeplichtig aan den moord: zelfde straf; Tillesen, wegens vergrijp tegen de openbare orde: 8 jaar gevangenis; Rseman: wegens het bezitten van verboden wapens: 2 maanden gevangenis; Schtltt en Diestel, wegens begunstiging, elk 2 maanden gevan genis; Plaas, wegens vergrijp tegen de open bare orde: 2 jaar gevangenis; Warnecke, Steinbeck en Voss zijn vrijgesproken. HET NABIJE OOSTEN. Athene, 10 October. Na het bekend worden van de sluiting van den wapenstilstand is een leelte van de bevolking den uittocht uit 18 begonnen. De ontruiming van Thraclë door de Grie ken is Zondag te middernacht begonnen on der controle der geallieerden. De Fransche en Britsohe militairen trekken vooruit al naar mate de ontruiming vordert. ENGELAND. Een redevoering van Lloyd George. Lloyd George ls Zaterdag schitterend ont vangen bij zijn bezoek aan Manchester, zijn geboortestad. De redevoeringen behelsden geen defini tieve aankondiging van een spoedige ont- Spn&ende over het naburige Oosten zeide hij, dat de regeering den eenlgen veiligen weg naar den vrede was ingeslagen, en dien bereikt had. Hij vervolgde: Dit is grooten- deels te danken aan de tact, het oordeel, en de vastberadenheid van Sir Charles Haring ton, onzen Vertegenwoordiger te Konstanti- nopel, en Sir Horace Rumbold, onzen wijzen raadsman, en het is ook voor een goed deel te danken het geduld en den ijver van lord Curzon, maar en daarmee zeg ik niets tot zijn nadeel het zou onmogelijk zijn geweest, als er geen vastberadenheid en be slistheid betoond was met het zenden van hulp aan Sir Charles Harington, hetgeen in druk heeft gemaakt op de Oostelijke ziel. Het doel van de regeerig daarbij was drie- door J. 4 FLETCHEK. Het stilzwijgen van Boyce Malvery. Stephen Pyke oefende zijn bedrijf van bookmaker uit in een paar gezellige kamers boven een mooien winkel in de hoofdstraat van Hhilhampton, en daar troffen Atherton en Blake heim aan in een gemakkelijken steel en verdiept in het lezen van een krant. Hij ontving zijn 'bazdekere met nonchalante ongedwongenheid; het was duidelijk dat hij althans niet beducht behoefde te zijn voor offioieele en officieuze bezoeken van politie ln verband met 't raadsel van Malvery Hold. Evenmin legde hij groote verbaziqg aan den dag of scheen hij getroffen toen Ather ton hem mededeelde, wat er dien ochtend was voorgevallen. Hij hoorde alles aan alsof hij do jongste gebeurtenissen beschouwde als noodzakelijke onderdeelen van de zaak bi haar geheel en legde verwondering aan hou dag over het feit, dat men hem een be- 5?ek bracht. Atherton lichtte hem daar spoo- uig over in. A.'fcr Ü2* fyke'" Z6i<te hij, „het moet u «hideHJk zijn, dat als u en uw 'broer Daniël voudig: io. wilde zij de vrijheid der engten verzekeren voor den handel van alle volken; 2o. wilde zij beletten, dat de oorlog zich zou uitbreiden naar Europa, met al de ondenk bare mogelijkheden van een wereldbrand, en 3o. wilde zij, in- Konstantinopel en in Grie kenland, de herhaling .voorkomen van de tooneelen van onduldbare verschrikking, die zich in de laatste zes of zeven jaar in Klein- Azië hebben afgespeeld. Het was een toe stand van gevaar, en toch hadden wij vlug, beslist en vastberaden te handelen. Zoowel onze maritieme als onze militaire autoritei ten zeiden ons, dat wij de vrijheid der engten niet konden verzekeren aan den vreedzaiqen handel, tenzij wij beide kanten bezet hielden. Stel eens, dat wij gedwee achter Frankrijk hadden aahgelooHen. Dan zouden de Kema- listische strijdkrachten te Tsjanak hebben gestaan. Het volgende, wat er gebeurd zou zijn, dat zij de engten waren overgestoken. Zou er iemand heen zijn gegaan om de Tur ken later uit die positie te verdrijven, als zij niet hadden toegegeven, vóór de confe rentie? Natuurlijk niet. Ook zou er iets gebeurd zijn aan den Bosporus. De Turken zouden te Konstantinopel hebben gestaan. Wat zou daar hebben kunnen gebeuren, als wij hen dadelijk hadden toegestaan, over te steken, is te afschuwelijk om eraan te denken. Het geeft niets, te bluffen tegen een eerste klas vechtersbaas, en dat is de Turk, wat hij dan ook verder mag zijn. Ge kunt trachten te bluffen tegenover lafaards. Het geeft niets tegenover werkelijk dappere mannen. Zij we ten instinctief, wanneer gij spijkers met kop pen wilt slaan en wanneer niet Gij kunt als ge wilt zeggen, dat wij hebben gedreigd. Het is altijd een fout, te dreigen, tenzij men het meent, en het is, omdat wij niet alleen heb ben gedreigd, maar het ook meenden, en omdat de Turken wisten, wisten, dat wij 'het meenden, dat wij nu vrede hebben''. In dit verband bracht de premier warme hulde aan de vlugheid, de beslistheid en het enthousiasme, waarmee Australië en Nleuw- Zeeland het moederland hadden gesteund tijdens de crisis. IERLAND. PUITSCHLAND. Onlusten te Berlijn. Uit Berlijn werd Zondag aan de Telegr. gemeld: Het stadskwartier om het vroegere keizer lijk slot was Zondag weer het tooneel van oen bloedige botsing tusschen de politie en een aantal demonstreerende oommunlsten, waarbij, voor zoover reeds kon worden vast gesteld, twee of drie personen het leven ver loren, terwijl ongeveer 80 personen verwon dingen opliepen. Door den rechtsch-radicalen „Bond voor Vrijheid en Orde" was tegen hedenmorgen een vergadering belegd in het circus Busch om daar te demonstreeren tegen den nood, waarin Duitschland verkeert, De communistische „Rote Fahne" had reeds eenige dagen geleden de aandacht op deze vergadering gevestigd en beweerd, dat het hier een verdekte opmarsch van de Or- geseh betrof. Het blad had van de commu nistische arbeiders verlangd, dat zij een tegen-demonstratie zouden houden en het circus Busch reeds "te voren zouden bezetten. Zondagmorgen om zeven uur had een aan tal communisten het circus Busch reeds be zet Zij hadden de zes politieagenten, die daarvoor de wacht hadden gehouden, ge makkelijk de baas kunnen worden. De politieagenten werden ontwapend en mishandeld. Toen tegen omstreeks negen uur de eerste leden van den „Bond voor Vrijheid en Orde kwamen opdagen, werden zij onmiddellijk door de communisten aangevallen. Een wiel rijderspatrouille der politie, die ter assistentie was aangerukt, werd eveneens aangevallen. De agenten werden van de fietsen gesleurd en hun rijwielen werden gestolen. Inmiddels was nieuwe versterking komen opdagen en thans was de politie in staat de menigte langzaam het plein te doen ontrui men. Een tweetal leiders der oommunlsten warden gearresteerd. Op hen werden messen, dolken en knuppels gevonden. Vele personen liepen bij de ontruiming van het plein ver- Ingezonden Mededeelingen. meer weten dan u mij verteld hebt, u zult moeten uitkomen voor wat u weet. Vroeger of later zult u als getuige gehoord worden en dan zult u moeten spreken." „Ik zou niet begrijpen, hoe u ons als ge tuige zoudt kunnen hooren," zelde hij. „U beschuldigt niemand van moord op Richard Malvery, dus kan de politie-rechter zich niet met de zaak bemoeien, en u hebt zijn lijk niet gevonden, dus kunt u ons ook niet voor den lijkschouwer brengen." „Dat zou op andere manieren kunnen ge beuren," merkte Atherton op. „U zult vroe ger of later onder eede moeten getuigen. En het zal veel beter -zijn, als u mij nu alles ver telt, wat u weet, dan het voor u te houden." Stephen Pyke keek van den een naar den ander en glimlachte. z „Ik geloof dat u iets weet wat u ons niet verteld hebt," antwoordde Atherton. „Hoezc zeide Stephen. „Ik zal er u een vraag over stellen, zeide Atherton. Heeft Richard Malvery u gezegd wie hem die chèque, waarvan Boyce Malvery verklaarde dat zij valsch was, gegeven, ge zonden of overhandigd had?" Stephen schudde h«t hoofd. „Ik zou, kapitein, die vraag in geen geval willen beantwoorden, zonder met Daniël overleg gepleegd te 'hebben," antwoordde hij op vasten toon, „en ik twijfel, of een van ons haar zou beantwoorden, tenzij wij er toe gedwongen werden." „Goed," zeide Atherton, „ik 'begrijp dat Richard het u gezegd heeft." Hij en Blake gingen daarna heen en sloe- wondingen op. Van de politieagenten kreeg er één een messteek in het onderlijf, waaraan deze reeds is overleden. Een ander werd den schedel ingeslagen en men vreest voor zijn Jeven. Het is mogelijk, dat nog meerdere per sonen inmiddels aan hun verwondingen zijn overleden. Intusschen werd op de vergadering van den bond in het oircus-Busch een resolutie aangenomen, waarin tot Hindenburg het Ver zoek werd gericht, zich candidaat te stellen voor de aanstaande presidentverkiezing. HONGARIJE. De „Prager Presse" zegt, dat Horthy, de regent van Hongarije, een terugkeer van Hongarije tot. de monarchie aan het voorbe reiden is. Het jongste katholieke congres, waar behalve geestelijke hoogwaardigbeids- bekleeders, ook mevrouw Horthy, een aarts hertogin en drie miiUsters aanwezig waren, was een manifestatie voor het huis Habsburg, met name voor ex-koiingin Zita en haar oud sten zoon Otto, die als koning van Hongarije beschouwd wordt. ITALIË. Intusschen vérluidt, d^t Facta onderhan delingen voert met de fascisten over een re constructie van het kabinet met toetreden van deze laatsten. RUSLAND. De Oostzeevloot Ingezonden M&dedeellng. \)l LEVER* ZEEP MY FABRIKANTEN VAN aurtufiHT U£P Jon den, weg naar Bryóhester in. Un toen zij lubt bij do stad waren, begon Atherton, die heel stil was geweest plotseling te «preken. „Blake!" zeide hij. „Ik ga Boyce Malvery opzoeken. Ik kan u niet meenomen hjj moet, omdat u u met de zaak hebt ingelaten, niets van u hebben. Nu de zaken zoo ver zijn gekomen, moet ik zijn lezing over die chèque hooren." „Ik geloof niet, dat hij u iets zal vertellen," zeide Blake. „Wij zullen zieni," antwoordde Atherton met een drogen lach. „Boyce en ik zijn vrij goede vrienden geweest, sedert ik 'hier ben gekomen, maar ik begin nu eenigszins aan hem te twijfelen. Als het verhaal van Pyke over die chèque juist is, is er geen reden, waarom Boyce er zoo geheimzinnig over zou zijn. In elk geval wil ik ronduit met hem spreken. Ik zal u later vertellen waar het op uitgekomen is." Hij liet Blake in den Kardinaalshoed ach ter en begaf zich naar Boyce Malvery's 'kan toor in de High Street, met het bewustzijn, dat hij geen prettige taak voor den boeg had. Zooals hij nog pas tegen Blake had gezegd, waren hij en Boyce Malvery vrij goede vrienden geweest, sedert hij te Brychester gekomen was. Boyce, die meestal terughou dend en koel in zijn manieren was, had Atherton. toen die als vreemdeling In de stad kwam welkom gebeeten en zij hadden het zich tot gewoonte gemaakt, om veel tijd in elkanders gezelschap door te brengen. Atherton vond het niet aangenaam, dat hij verplicht was Boyoe Malvery te kennen te geven, dat het er naar uitzag, alsof hij in en uitstekend schoongemaakt. Het personeel is geheel op de hoogte van zijn taak. Men kan zeggen, dat de Oost zee-vloot herrezen is; zij is de „wachtpost van het roode St. Peters burg". Hongersnood In Rusland. Genève, 16 October. In een conferentie van gedelegeerden naar de Russische hon gersnood-districten is gelijk verklaard dat binnen twee of drie maanden in het mecren- deel dezer districten weer hongersnood zal heerschen. De districten Don, Tsaritsyn en Nikolajef worden met name genoemd. VEREENIGDE STATEN. Het drankverbod. Een troinroover. LUCHTVAART. de zaak van de vreemde verdwijning van zijn neef te kwader trouw handelde. Maar Atherton had al, zeer tegen zijn zin, -arg waan opgevat tegen den vermoedelijken opvolger in 'het baronetschap van Malvery en was beslot'en, dadelijk iets te doen, om hetzij1 die verdenking in zijn binnenste terzijde te kunnen stellen, hetzij er verdere bevestiging voor te vinden. Boyce liet hem een goede twintig minuten wachten en ontving hem later op een eenigs zins hooghartige manier. Op zijn lippen lag een schampere glimlach toen hij aan zijn bezoeker kalm een- stoel aanwees. „Klets niet, Malvery," antwoordde Ather ton rustig. „Je weet heel goed, hoe druk ik het met die zaak van je neef heb gehad." „Noodeloos druk," zeide Boyce. „Dat wil zeggen naar mijn meening. NoodeloosI Je laat je door dien Blake heelemaal op sleep touw nemen." Wordt vervolgd. BINNENLAND. Alkmaar—Londen. Loonsverlaging voor stuurlieden en machinisten ter koopvaardij. Uit de slgarennQverhieUL Ingezonden mededeollcg. Kinderen COURANT Licht op voor auto'e en fietsen: Dinsdag 17 Oct De Britsohe schuld aan de Ver. Staten. Londen, 16 October. De bekendmaking van het feit, dat de Britsohe regeering heden te New-York 60 mlllioen dollar laat betalen als eerste termijn van de oorlogsschuld van Enge land aan de Ver. Staten, heeft - naar uit New-Yerk gemeld wordt tn de Unie een gunstigen indruk gemaakt De .New-York World" schrijft als volgt over dit feit: .De Britsohe regeering heeft dus een aanvang gemaakt met betalen, door aan de Ver. Staten een grooter bedrag aan geld te doen toekomen, dan tot dusver nog ooit in de geschiedenis der wereld dooreene regeering aan een andere is betaald". FEUILLETON. 40) XXVI. Een groot aantal rebellen heeft in bet ge bied van West-Cork de wapens neergelegd en gebruik gemaakt van de aangeboden amnestie. De amnestie-termijn verstreek Zondag. Daarna zouden personen die wapens tegen de regeering dragen, voor militaire rechtban ken gebracht wonden. „U onderstelt, dat wij iets weten," zeide hij. \r. SPANJE. De kwestie van Tnndzjer baart ernstige zorg in Engelsohe en Spaansche kringen, en zelfs onder particuliere Fransche belangheb benden. Men geloofl, dat de toegezegde con ferentie tussen en Engeland, Frankrijk en Spanje voorhands van de baan is. Met steeds grooter bezorgdheid slaat men in Italië de maatregelen der fascisten voor hun aanstaand congres in Napels gade. De ministerraad heeft zich nu met de quaestie bezig gehouden. Hij was van oordeel, dat het congres niet goed kan worden verboden, doch dat belet moet worden, dat de treinen met gedelegeerden door de fascisten zelf worden bestuurd. Het kabinet hield zich tevens bezig met de tiidJng, dut de fascisten in verschillende plaatsen des lands belastingen heffen ten eigen bate. Een medewerker van de „Izwestia" hee't de manoeuvres van de bolsjewieksohe Oost zeevloot meegemaakt. Hij geeft een geest driftige beschrijving van den toestand van de vloot. De schepen zijn nieuw opgeverfd Het wordt nu met het drankverbod aan boord van schepen in de Amerikaansche wa teren een wel mal geval. Het schijnt n.1., dat in den boezem van het Amerikaansche kabi net verschil van opinie over de zaak bestaat, en dat b.v. de attorney-general Daugherty en de minister van de schatkist Mellon ten deze lijnrecht tegenover elkaar staan. Mellon heeft *ich zelfs verstoord getoond over de afkon diging van Daugherty's verbodbesluit, om dat was overeengekomen, dat dit niet zou worden gepubliceerd voor het departement van Staat zou zijn geconsulteerd. Dezer dagen vertrok het Amerikaansche stoomschip „George Washington" van South- ampton naar New-York. Het schip was „droog", maar de passagiers waren „erg nat", volgens den beambte van de r eede rij. De pas sagiers waren n.1. overvloedig voorzien van geestrijke dranken, die een plaatsje hadden gevonden in hun bagage of anders in een veldflesch, die in den achterzak wordt ge dragen. De gezagvoerder van het schip had ver klaard, dat er aan boord geen sterkedrank was om te worden verkocht. Men wist echter niet te vertellen, wat er nu aan boord zou ge beuren, indien de passagiers aan tafel hun flesch met meegebrachte» drank voor den dag haalden en er zich van bedienden. Moest de kapitein in zoo'n geval de overtreders (het Amerikaansche schip is Amerikaansch ge bied, en aan boord moeten dus de Amerikaan sche wetten worden geëerbiedigd) ln arrest st ellen? Het zou bezwaarlijk gaan, meenden de amb tenaren der reederjj. Mocht er vanwege den gezagvoerder preventief of correctief worden opgetreden tegen de passagiers die „wat har tigs" bij zich hebben en dat laten blijken, dan zou eenvoudig het drinken niet plaats vinden ;n de salons en koffiekamers, maar in de hutten. Intusschen gaan in f'e Vereenigde Staten de tegenstanders der drankbestrijding voort voort met het verspreiden van, dikwijls op goede gronden berustende, berichten omtrent nadeelen van de streng toegepaste drankbe strijding. Het gezondheidsdepartemen t van New- York 'stad) heeft een statistiek gepubliceerd van de personen, die aan alkoholisme zjjn bezweken gedurende de eerste zeven maan- i i fln imo Er waren 172 dooden, tegen 88 n fjjdsveHoop iq 1921. De meeste vm 7»lke sterfgevallen zijn te wijten aan het "pbru'k v«n ondeugdelijken alkohol. Vl'k 'ij K-nsss City zijn de reizigers in e n trein van de Santa Fe-lijn door een neger- biuvBet uiticpnlunderd. De roover „werkte" twee ilaai -wagens en een gewone wagen af, "n dwong alle aanwezigen hem af te staan wat 7'j '?n geld en geldswaardigheden bij 7ieh ha 'den. Daarna sprong hij uit dén trein n ontkwam. Een vliegtuig van den dienst Londen-— Parijs i« verongelukt hij Mesnll-Conteville. De piloot en de ze i passagier» kwamen er niet den schrik af. De machine werd grootondeels vernield. In Amerika heeft een concours plaats ge had voor watervliegtuigen met torpedo-lnn- ceerinrichting tusschen vliegtuigen van Davls Douglas, Blackburn Swift en van het Fokker- „Zoo je hebt dus den tijd gevonden om jc nieuwen vriend te verlaten en nog eens bij een ouden vriend aan te komen, Ather ton," zeide hij lioosaardig, terwijl hij een sigaar opstak en de kist aan den commissaris toeschoof, „het is lang geleden sedert wij het genoegen hebben gehad je te zien." type. Eerstgenoemd type werd door de heoor- deelende commissie als het beste aangewezen en als gevolg daarvan werden 22 van deze vliegtuigen bij de fa. Davis Douglas besteld. Eere-promotle Jac. P. Thljsse. Maandagmiddag had de bevordering van den heer Jac. P. Thijsse tot doctor honoris causa onder groote belangstelling ln Jp aula van de Universiteit te Amsterdam plaats. Rotterdam, 16 Oct. Naar het Handelsblad verneemt is de dienst Alkmaar—Londen, we gens gebrek aan belangstelling, gestaakt. Departement van landbouw, nijverheid en handel. Het ligt thans in de bedoeling van de regee ring, bij de voorgenomen opheffing van het departement van landbouw, nijverheid en handel de onder dit departement ressortee- rende werkzaamheden aldus te verdeelen, dat landbouw en visscherjj worden ondergebracht bij het departement van binnenlandsche za ken; nijverheid en handel bij het departe ment van arbeid, en mijnwezen en scheep vaart bij het departement van waterstaat. De halve cent De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan verschillende besturen ge schreven: Ik heb de eer u uit te noodigen, van nu sf aan, voor zoover wettelijke regelingen zich daartegen niet verzetten, tot weglating van den halven cent in uw administratie over te gaan. Aan het departement van financiën wordt een regeling voorbereid, die de wette lijke bezwaren tegen het verwaarloozen van den halven cent zal opheffen. In geval er wettelijke bezwaren zijn tegen verwaarloozing van den halven cent, noodig ik u uit, sommen naar boven tot een halven cent af te ronden. Op deze wijze wordt ver kregen, dat, in afwachting van bedoelde wet telijke regeling, welke verwaarloozing beoogt, de halve cent aanstonds geheel uit dé admini stratie vervalt. Het Loodswezen. De afdeeling Vlissingeri van den Oentralen N'e<>rlandschen Ambtenaarsbond heeft in haar vergadering van Donderdag J.J. de vol gende motie aangenomen: „de vergadering, overwegende, det het wen- sdielijk is te achten, dat de dienst van het loodswez.-n en de dienst der betonning en verlichting los wordt gemaakt van het De partement van Marine. Verzoekt het hoofdbestuur van den 0. N. B. met alle mogelijke middelen te Ijveren voor onderbrenging van deze beide diensten bij'het burgerlijk departement. De Spoorwegen. De Zaterdag te Utrecht gehouden confe rentie tusschen de directie der spoorwegen en de personeelvertegenwoordigers, die den geheelen morgen duurde, heet? geen resul taat opgeleverd. De directie wijkt niet van haar standpunt af. De reederijen, welke een collectief contract hebben gesloten met de Vereeniging van ge zagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en met de vereeniging van schéepswerktuig- kundigen hebben aan die vereenigingen mee gedeeld, dat met ingang op 15 dezer een nieu we loonregeling voor de stuurlieden en de machinisten wordt ingevoerd, die neerkomt op een verlaging van 10 pet. van het laatst genoten salaris. In verband met deze aankondiging zullen beide vereenigingen deze week vergaderingen houden te Rotterdam, Amsterdam en Vlis- singen. Het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten in Nederland meldt, dat hei verzoek van ue vereeniging Eindhoven aan genoemd Verbond, de bemiddeling van den commissaris der Koningin in Noord»Biabaot te aanvaarden, niet den minaten invloed kon hebben op de door de gecombineerde hoofd besturen genomen beslissing insuke de sluiting van de fabrieken op J I, Zaterdag Verder meldt het, dat bil de firma Gehr van behappen te Veencmlaal en d» flnuu Uel>r de Gnuif te Groningen de nieuwe urbelda voorwaarden, zonder eenige restrictie, door de arbeiders zi)n aanvaard by eerstgenoemde Anna ls gedurende de eerste week. dat op deze voorwaarden werd gewerkt, gemiddeld door de werklieden meer verdiend, ondanks do 4 pot. loonsvermindering, tengevolge van de uitbreiding van hut aantal werkuren In die week (van 46 op 48) Uit Den Bosch wordt gemeld i Het aantal stakers op de fabrieken van de firma's Goulmy an' Baar, Gebrs, Houtman en H. de Leeuw bedraagt 465. By Goulmy en Baar verschenen vaimorgen alleen een ÏO chefs, by de Gebrs Houtman vier christeiyk ge organiseerden. Er wordt op de oude voorwaarden gewoon doorgewerkt op de fabrieken van Th Hout man en Azynmans. De staking in de Amsterdamschc haven opgeheven. Maandagmorgen hebben dje «takende ha venarbeiders zich nog niet aangemeld, doch i/i een gisteren gehouden huishoudelijke ver gadering hebben zij besloten, „onder protest de staking op te heffen". Zij noodigen in de motie, waarbij dit besluit genomen is, de be sturen van Recht en Plicht en van de Nederl. Federatie van Transportarbeiders uit, na het opheffen van de «taking zoo «poedlg moge- 1.76 per doo», alom verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1