&S U" V Spoorstraat 138. Huwelijksvoltrekking te Am sterdam op 23 November 1922- OntvangdagSpoorstraat 138, 12 November a s. van 8—5 uur. Staatsuitgaven; afschaffing van alle staats- monojolrs, met name van de spoorwegen, de pos e.ij n en telegrafie, van zout en tabak. Hij wrs s ee s de voorvechter eener krach tige witi-1 ^geK'hs politiek, omvattende het verdrijven aer Britten van Malta en de heer schappij der Italianen over de Midaelland- sche Zee. DUITSCHLAm De onveiligheid, De Amerikaansche majoor James Sauer- wefn, die Maandag te Frankfort zwaar ge wond in een trein is gevonden, is dadelijk naar een chirurgische kliniek overgebracht. Hem is een portefeuille met 300 dollar, 600 Fransche en 100 Zwitsersche francs ontroofd. De dader schijnt den trein te Wiesbadeni te hebben verlaten. Huizenverkoop door vreemdelingen. In een te Keulen gehouden vergadering van huiseigenaren heeft het Duitsch-natio- rale Rijksdaglid prof. Moldenhauer meege deeld dat buitenlanders in Duitschland steeds meer huizen opkoopen. Te Keulen moet ai een kwart van alle gebouwde eigendommen aan vreemdelingen behooren, te Berlijn zijn heele straten door buitenlanders opgekocht. In een andere stad kocht dezer dagen een Spanjaard op één dag 87 huizen. De Duitsche éigenaren moeten door den nood gedwongen zich van hun bezit ontdoen, omdat de huren kunstmatig zoo laag worden gehouden, dat het bezit van huizen, thans feitelijk een strop is. De vergadering heeft ten slotte een pro testmotie aangenomen tegen de weigering, door de Pruisische regeering, van redelijke huurverhoogingen. Ilct internationale fascisme. Uit <üc pers van D. Volkspartij en Centrum spreek., naar aanleiding van het gebeurde in Italië onrust, terwijl gewaarschuwd wordt voor excentrisch rechtsche verlangens tot navolging. Dé „VorwSrtS" maakt in dit verband mel ding v&n het feit, dat de fascistische gene raal Oappello de laatste drie weken in Ber lijn heeft vertoefd en Zaterdag plotseling vertrokken is, blijkbaar verrast door de spoe dige ontwikkeling van den Italiaanschen staatsgreep. Generaal Cappello verkeerde te Berlijn in kringen van Duitsche nationalisti sche- officieren, met wie hij vele besprekin gen hield. Daarnevens verdiept het jongste verblijf van Musaolini, zoo vervolgt de „VorwSrts", te Boedapest erpstig de aandacht. In de Hongaarsche hoofdstad had de fascisten- leider besprekingen met Horthy, waarbij bet gegaan zou zijn om een Italiaansch-Hon- gaarsch bondgenootschap tegen Zuid-Slavië. (reeds werd melding gemaakt over een toe nadering van Zuid-Slavië en Bulgarije). De „Yorwarts" raadt de Entente aan onr der deze omstandigheden de nationalistische stroomingen door haar politiek niet in de kaart te spelen. Het internationale fascisme neemt dreigender vormen aan dan het inter nationale bolsjewisme, dat reeds lang in ne velen verdwenen is. Het gevarencentrum voor de Europeesche politiek is niet Moskou, maar Rome, con cludeert het soc. orgaan. INGELAND. Een a~n~'.cg der opstandelingen op de L c'.mtingkantoren te Dublin. Londen, 1 Nov. Te Dublin is heden een vermelele poging gedaan om de kantoren der inkomstenbelasting in verschillende deelen van Dublin in, brand te steken. Gewapende mailnen kwamen de kantoren binnen, be dreigden het personeel met revolvers en sprenkelden petroleum /in de gebouwen, waarna zij ontsnapten. Aan de gebouwen werd geen schade toegebracht, maar belang rijke papieren werden vernietigd. y IERLAND. Te Dublin is gisteravond weer een duide lijk bewijs gegeven, dat de rebellen hun strijd tegen den vrijstaat nog niet hebben opge geven. Zij trachtten het büreau der geheiime politie van de Zuid-Iersche regeering in de lucht te laten vliegen. Vier mijnen werden vlak voor het gebouw aangelegd, en verbon den met een electrlschen draad, zoodat de da ders de mijnen op grooten afstand tot ont ploffing konden brengen. Een rechercheur keek toevallig uit het venster der bovenver dieping en zag op straat een verdacht groot voorwerp voor den hoofdingang liggen. Hij ging-terstond zij n kameraden in het gebouw waarschuwen, doch had zich nauwelijks van het venster verwijderd, of er had een hevige ontploffing plaats, die den gevel van het ge bouw ernstig beschadigde en talrijke ruiten verbrijzelde. Zes voorbijgangers, w.o. vier vrouwen, werden gewond. Dertien personen werden gearresteerd. De drie andere mijnen zijn niet ontploft. I onden. 1 November. De burgeroorlog in Ierlard woedt voort. Een sterke groep on- gertgriden, die een pantserauto als dokking gebr K.e. hee't Zondag het garnizoen van Clifden aangevallen, dat het tien uur uit hield, totdat de kazefne in brand stond en toen gedwongen werd zich over te geven. De bezetting van het draadloos station, dat al dus ondhoudftaar werd, poogde de stad te ontzetten maar werd gedwongen naar Col- way terug te trekken. Verscheid enen dooden zijn aan beide zijden gevallen en 80 vrijsta- ters gevangen genomen. FRANKRIJK. Een taxi ln het „Musée des Invalides". De oude, roode taxi's, die zulk een rol in den slag aan de Marne speelden, zijn bijna alle -van de Parijsche straten verdwenen; zij zijn geleidelijk door beter ingerichte voer tuigen vervangen. Aan. een van deze oude taxi's zal echter een eervolle plaats in het oorlogsmuseum vaai de „Invalides" gegeven worden meldt het .Journal" ter herinnering aan de tac tiek van generaal Gallieni, die, op een der critiekste oogenblikken in den slag, er in slaagde een heele legerdivisie van bij Parijs naar het slagveld te vervoeren^door middel van al de taxi's te Parijs, die op stranden voet waren opgeëischt. Gedurende twee dagen reden deze auto's zoo snel als maar mogelijk was tusschen Gag- ny en Xanteuil; vaak moesten zij over ge ploegde velden gaan, daar de wegen gefolok keeirt waren. De chauffeur», die aan deze manoeuvre deelnemer, heb hen verzocht of zö de oude tarl op baar tooH naar de ,JpvaTides" mo gen vóig^n. Tn het oorlog'- "usputs v* de „Invalides ral.de taxi geplaatst werden naast den spoor wagen, waarin de wapenstilstand werd ge- teekend. ZWEDEN. Branting, de eerste minister, beeft Dins dag in een bijeenkomst van de soc.-dem. jeugd het woord gevoerd over de uitspraak van Oarl Marx na de Parijsche Commune: „De werkende stand kan het staatsbestuur niet onmiddellijk overnemen Deze- waarheid aldus Branting staat thans levend voor ons. De wereldoorlog heeft in verscheidene landen tot een omwenteling geleid, die onbeperkte maöhtsmogelijkheden aan den werkenden stand verschafte, maar toen bleek hoe moeilijk het was de erfenis van de bourgeoisie over te nemen. Dat- is volstrekt onmogelijk in een land als Zweden, waar geen sociaal-democratische meerder heid in het parlement is. Onze plicht onder die omstandigheden is geweest zooveel mo gelijk uit den bestaanden toestand te halen en inmiddels den arbeidersstand te ontwik kelen en voor te bereiden voor de taak, dl© hem wacht. Fen ingrijpende verandering zal in het staatsbestuur komen maar niet door moties en groote woorden. Noodig is voor alles menschen-materiaal waarmee de nieuwe staatsorde kan worden opgebouwd. RUSLAND. l Fet Nansen-comité te Genève deelt mede: Dr. High, li(l van te volkenbondsafdeelmg voor de epidemieën, 'egt in een telegram van 18 Octoter uit Moskou, dat de toestand zoo ernstig is, als men in het begin van den zo mer niet had gedacht. Hongersnood en epi demieën heers hen in de gouvernementen Zaporesj, Nikolajef, Odessa en Cherson. Typhns heers: ht alom en er is geen enkele maatregel genomen om deze epidemie te be strijden. De autoriteiten beschikken zelfs niet over voldoende levensmiddelen om haar eigen ziekenhuizen daarvan te voorzien. Men denkt,, dat teger het midden van November de foorraden levensmiddelen uitgeput zullen zijn en dat dan meer dan 2 millioen personen honger zullen lijden. In het gebied van de Wolga zal een ^nillioen ton graan tekort zijn. Volgens alle berichten der buitenlandsche missies zal de hongersnood in dit gebied binnen drie maanden algemeen zijn. De uitgewekenen te Konstantlnopel. De regeering te Angora heeft aan het Rus sische comité voor uitgewekenep te Kon- stantinopel doen weten, dat cfe uitgewekenen na drie maanden uit het land gezet Zullen worden, indien zjj niet van -te voren onder danen van 'een der sowjet-staten worden of naar Rusland teïrugkeeren. Deze mededeeling heeft groote opwinding veroorzaakt in de. talrijke Russische kolonie te Konstantinopel. Nansen hpeft nu getracht van den. Bul- gaarschen minister-president Stamboeliïski gedaan te krijgen, dat ongeveer 6000 uitge wekenen in Bulgarije toegelaten worden. Stamboeliïski wil daar echter niet aan, daar de werkzaamheid van de organisaties van Wrangel zeer ongunstig voor Bulgarije ge weest is. Namen is van plan nog nieuwe stappen bij de Bulgaarsche regeering te doen. TURKIJE. De Amerikaansche commissie voor de hulpverleening in het Naburige Oosten, heeft bericht ontvangen, dat een van haar verte genwoordigers in Klein-Azië, James Wright, vermoord is terwijl-hij met een transport, van duizend Armeensche weezen op weg was van Arboord naar Aleppo. Het bericht \erme»ai niet, wat er van de weezen geworden is. Het staat te vreezen, dat het weinig goeds. is. KORTE BERICHTEN. In een mijn te Langendreer (Duitschl.) ont stond Maandag een ontploffing, waarbij drie mijnwerkers werden gedood en 21 meer of minder zwaar gewond. Er zijn reeds 18.000 menschen, dat wil zeg gen meer dan tweederde der bevolking van voor den oorlog, naar Yperen teruggekeerd. Vele Inwoners verblijven nog ln kelders en tijdelijke hutten. De wederopbouw vordert- met rassche schreden. De Engdsche oonservatieven hebben ver scheidene zakken met Russische roebelblljet- ten opgekocht, welke zij thans in de arbel- dersdis.rlcten verspreiden met den opdruk: „Stemt op de arbeiderspartij, dan wordt uw geld net zooveel waard als dit!" De Figarp vermeldt met groote bewonde ring, dat er te Eorne een boerin van vier-en- negontig laar gestorven is, die acht-en- ncgentig kinderen, kleinkinderen en achter- kiü..iK.i.u€xen liU.i-ut. Te Eerlijn is op verzoek van de politie te Kopenhagen ten Ecen aangehouden, ver dacht van verduistering van 300,000 Deen- sohe kronen. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. LUCHTVAART. Gisterochtend heeft de nieuwe Fokker amphibie-vlitgboot, waarover ons blad dezer dagen eenige bijzonderheden meldde, ten overstaan van de marine-autoriteiten, eenige goedgeslaagde vluchten gemaakt boven het IJ. Eotolrg van vliegtuigen. Op Honoloeloe heeft een ernstig vliegtuig ongeluk plaats gevonden. Twee toestellen kwamen in ue lucht met elkaar in bot sing en vielen van een hoogte van 60 M. .in liet water. "Van het eene vliegtuig werden beide inzittenden: luitenant Thomas F. Hy- nes en serg. Ross, gedood. De bemanning van het andere toes,el, kapitein Allen em luit. Hellard, kwam er beter af. Beiden bra ken eenige ledematen, maar behielden het leven. De Parijsche oorrespondent van de N. R. Ot. meldt d.d. 28 October: De sprookjes van de duizend en een nacht vertellen van den ring van SardOTtfx, ge tooid door het salomo s-zegel, welke denge nen die ze draagt, in staat stelt, zich onbe kommerd als in de open lucht onder het zee vlak te bewegen. Wat gisteren een sprookje was, is nu werkelijkheid dank zij den Fran- schen ingenieur Royer, die een blaaspijp uit gevonden heeft, waarvan de vlam in t water op welke diepte ook brandt en verwonderlijk snel het hardste staal en brorts smelt en stuk- hakt, doorboort en ln repen snijdt. Dat instrument ziet er als een gewone cy- linder uit, lang als de bovenarm en 5 tot 6 centimeter ln doorsnee. Ze werkt met een mengsel van zuurstof en acetyleen. Dit geeft een vlam van 11 millimeter lengte en. 3 in doorsnee. Ze wordt beschermd door een laagje samengeperste lucht die het water daaromheen verdrijft. Een duiker kan met die kleine vlam in de voor hem bereikbare dieptóni, dat wil zeggen: tot 45 of 50 meter scheepswrakken en wat zich meer voordoet aantasten. Een stalen plaat, 22 millimeter dik hij 50 centimeter lang en breed, wordt ln minder dan 30 seconden langs een vastgestelde lijn door midden gebrand. In oorlogstijd kan men ermee de Petit Parisien herinnert eraan de netten verbreken, die vijandelijke havens beschermen, in enkele men tijds op die ma nier een heel eskader verlammen door schroefbladen door midden te zagen en dank zij die vlam zal het misschien mogelijk wor den de mannen te redden, die in de stalen lijkkist van een duikboot opgesloten zitten. De vijfde Thule-expeditie. De draadlooze. dienst te Kopenhagen meldt: De oommissie \oor de vijfde Thule-expe ditie heeft van Kund Rasmussen, den leider, een voorloopig rapport ontvangen over de resultaten, tusschen 15 Jan. en 15 Aug. van dit jaar bereikt. Het rapport is op 15 Aug. verzonden uit de Chesterfieid-baai en deelt mede, dat alles goed gaat De leden der ex peditie zijn gedurende hef heele tijdperk in verschillende ploegen op moeilijke verken ningstochten uit geweest en hebben goede uitkomsten verkregen. Tusschen de Chester field-baai en Kaap Yathkied heeft de ploeg, die ondeï: leiding van Rasmussen de streek heeft bezócht, drie tot dusver onbekende Es kimo-stammen ontdekt. Rasmussen spreekt van de „meest primitieve menschen, die ik ooit heb gezien". Hij heeft een aantal hunner gereedschappen en kleeren opgezonden, te gelijk met geologische en zoölogische verza melingen GEMENGD NIEUWS. OOST-INDIE. Tekorten ontdekt. Bij het openen van den voorraad in de op slagplaatsen van een Chineesche kongsie te Palembang is gebleken, dat er tonnen tekort was aan bij verschillende banken te Batavia beleende producten. Een Chinees is voort vluchtig. De Ned.-Ind. Handelsbank heeft de •grootste schade, namelijk drie tot vier ten. De gestrafte onderofficieren van „Ons Belang". Het Hoog Militair Gerechtshof.'heeft be schikt op de Machtén van een sergeant-ma joor-administrateur bij den kleinen staf van bet 4e reg. vesting-art. en een sergeant bij de ïe oomp. van het Je bat. van het 4e reg. vesting-art., bestuursleden afd. Helder der Onderofficiers-Vereeniging Ons Belang, die zich bij het Hof haddón beklaagd, over de aan ieder hunner door hunnen reg.-oom- mandant opgelegde straf van zeven dagen kwartierarrest met de daarbij behoorende strafreden, luidend: „Op ongepaste wijze oritlek uitgeoefend op de handelingen van den minister van Oorlog, door het hem zen den van een oneerbiedig telegram".^ Allereerst worden in de beschikking mede- gedeeld de reden der bestraffing, de motie ven van den strafoplegger, alsmede het ver weer der klagers. In het kort zij herinnerd, dat in het „Alge meen Militair Weekblad" (uitgave van „Ons Belang") van 29 Juni 1922 een bericht voor komt, luidende: „Helder. In eene vergadering van 27' Juni is imet algemeene stemmen de volgende motie aangenomen en tot het zenden van een hier onder volgend telegram besloten: „De afd. Helder van de O.O. Ver. O. B. in vergadering t bijeen op 27 Juni 1922; ver klaart dat zjj'het hoofdbestuur met kracht zal steunen ln de actie tegen het onrecht dat dreigt te zullen worden aangedaan in zake verplichte dlenstverlatlng, 5 salarisver- mindering, enz., draagt het H.B. op, met alle mogelijke middelen dit onrecht te keeren. „Telegram: M. v. O. 's-G'ravenhage. „De afd. Helder van de O.O. Ver. O. B. in vergadering hijeen op 27 Juni '22, spreekt hare sterke verontwaardiging uit over Uwe houding bij de audiëntie op 14 Juni j.L ten opzichte van mannen, die trotsch zijn op hun houding gedurende de mobilisatie en Novem berdagen 1918. Het Bestuur." Dit bericht gaf den strafoplegger aanlei ding een onderzoek te doen instellen naar de namen der onderofficieren, die het tele gram verzonden hadden. Dit bleken de kla- cers te zijn. Volgens den strafoplegger was het optreden der klagers onvereenigbaar te achten met een goede krijgstucht, aangezien zij' in een telegram den eerbied, aan den mi nister van Oorlog verschuldigd, uit het oog verloren hebben. Reeds was het onderzoek ingesteld, toen de strafoplegger van den mi nister van Oorlog een schijven betreffende het telegram ontving. Het Hof verklaarde dat de klagers zich hebben schuldig gemaakt aan eene hande ling, onbestaanbaar met de instandhouding van een'e goede krijgstucht; dat zij deswege terecht en zeker niet te zwaar zijn gestraft; dat echter de strafreden, zooals ook uit de mondelinge toelichting van den straflegger blijkt, niet geheel juist weergeeft het feit, waarvoor de straf is opgelegd en derhalve wijziging behoeft. Met handhaving der straffen werd de daar bij behoorende strafreden gewijzigd, zoodat zij thans komt te luiden: „Het 'plegen van eene handeling, onbestaanbaar met de in standhouding van eene goede krijgstucht, door het zenden aan den minister van Oor log van een met zijn naam als voorzitter, res pectievelijk secretaris der afdeellng Helder van de Onderofficiersvereeniging „Ons Be lang" medegeteekend telegram van die af- deeling, welke inhoud in strijd is met den eerbied, door militairen aan dien Minster verschuldigd" met bepöling dat deze straf- reden ter vervanging van de wspronke- lijke straflijst van leder der klagers zal wor den opgenomen. De ramp van de „Cornehs". Muiterij aan boord? Bij de schouwing van het lijk van een der omgekomen matrozen van het gestrande stoomschip „Cornelis", heeft men, naar „Af- tenbladet" verneemt, op het hoofd van het lijk drie messteken ontdekt Naar alle waar schijnlijkheid is de matroos aan deze ver wondingen overleden. Het blad spreekt het vermoeden uit, dat er muiterij aan boord heeft plaats gehad. Als oorzaak zou daarvoor kunnen gelden, dat de kapitein de eerst aan geboden hulp van het bergingsvaartuig, om de bemanning van boord te nemen heeft ge weigerd. Naar aanleiding dezer weigering zou die bemanning dan waarschijnlijk de officieren overvallen hebben en met deze handgemeen zijn geraakt. De Rotterdamsche Landbouwbank geverbaliseerd, Naar wij vernemen is na de trekking van 16 October te Rotterdam proces-verbaal op gemaakt door de Rotterdam sche politie op last van hoogerhand tegen de directie der Rotterdtimsche Handels- en Landbouwbank wegens overtreding der Loterijwet. De zaak moet thans, ingevolge de laat ste wetswijziging blijkt dit mogelijk door den ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten te Roterdam ter onderzoek over gedragen zijn aan den Officier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam. Dierbare ouders. Te Hummelo is een sinds kort aldaar ver toevend echtpaar met de noorderzon vertrok ken, met achterlating van zes kleine kinde ren. Deze zijn ln verschillende gezinnen on dergebracht. Een defecte lamp aangeraakt Te Winschoten is Dinsdagavond de heer H. Prins, winkelier, door het aanraken .van een defecte electrische lamp, onmiddellijk gedood. Men z(j voorzichtig. Twee oude vrouwen te Breda zijn bewus teloos naar het R. Kath. Gasthuis gebracht tengevolge van het inademen van bedwel mende kolendampen, ontstaan door het aan steken van een groote kachel, die in geen jaren had gebrand. Ongeval. Een vliegtuig van de luchtlijn Parijs PraagWarschau is in Rohemen tegen den berg Bischofsstein komen te vallen. De vlie ger werd gedood, de hem vergezellende Fran sche officier zwaar verwond. Het vliegtuig werd totaal vernield. Een vrouw doodgeschoten. Maandagavond ongeveer elf uur heeft de 56-jarige ketelbikker Jacob Kraan, in het logement O. Z. Achterburgwal 33, de 28- jarige MinaMCarseboom te Amsterdam, met wie hij samenleefde, met een schoenmakers mes in de borst gestoken na een twistge sprek. Omstanders, die de ruzie hadden ge hoord, waarschuwden de. politie en riepen geneeskundige hulp in. De vrouw bleek doo- delijk géwönd en overleed reeds na een uur. De dader werd gearresteerd. Hij was onder den invloed van sterken drank, maar toch niet dermate beschonken, dat hij den dood slag onbewust heeft verricht. Hij schijnt reeds eerder herhaaldelijk ruzie met de vrouw, die haar man had verlaten, te hebben gehad. De man heeft vroeger een langdurige gevangenisstraf ondergaan wegens doodslag op zijn vrouw. Schatten van meubilair. Een gepensionneerdè opzichter van de ma rinewerf te Hellevoetsluis, die weigerde 'be- lastingambteniaren binnen te laten om zijn meubilair te schatten, werd door de Rott rechtbank wegens belemmering en mishan deling veroordeeld tot 40 boete subs. 80 dagen hechtenis. Otto Jr. veroordeeld. Bij vonnis van den Rotterdamschen kan tonrechter is M. Koperberg (Otto Junior), manufacturenhandelaar te Amsterdam, we gens het verleenen van geneeskundigen bij stand als bedrijf zonder noodzaak en zonder beroep, veroordeeld tot 100 boete suïb. 20 toegelaten te zijn tot de uitoefening van dit dagen hechtenis. Twee honderjarigen. 1 November vierden twee Zeeuwsche vrou wen haar honderdsten verjaardag, n.1. mei. wed. Engels-Ansjon te Vlissingen en mej. wed. Asselman te Hengstdijk. Diefstal van brieven. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den brievenJb^eller uit Maassluis wegens diefstal van brieven tot drie maanden gevan genisstraf. Gevaarlijke adressen. Het komt den laatsten tijd in Den Haag herhaaldelijk voor, dat betrekkingen van par ticulier detective, van accountant of iets dergelijks per advertentie worden aangebo den. De gegadigden moeten borgtochten stel- 'en. Y011 f of soms meer. Omdat bij de politie diverse aanklachten binnenkomen dat de bedoelde personen, nadat zij den borg tocht ontvingen, plotseling verdwenen, raadt zij aan alvorens met dergelijke personen in zee te gaan, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau vün politie, afdeel ing Cen trale Recherge, te 's-Gravenhage. Ernstig ongeluk. Gistermorgen is op den Overtoom te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een particuliere auto reed met wagen in de richting van de Baarsjes, bij de Staringjjtraat raakte, volgens zijne verklaring, de stuurinrichting van zijn auto defect. Hij trachtte te draaien, doch kwam daarbij met een van de andere richting ko menden motorwagen van lijn 1 in botsing hen voorbijganger geraakte tusschen heide wagens bekneld. Hij kwam te vallen, de gr- a!2U^ei*de geneeskundige hulp kon slechts den dood van den man constateeren. De on gelukkige is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De auto is in beslag genomen Uit Parijs wordt gemeld, hoe een hoteldief er in slaagde de politie te verschalken. Een der gasten van een groot hotel op de Qual Voltiüre, mevrouw Marell, een Amerikaan sche, was, vergezeld van haar dochter, juist teruggekeerd en op het punt haar kamer binnen te gaan, t<*sn zij plotseling een ver dacht geluid, als het vallen van een sleutel aan de binnenzijde van de deur hoorde. Zij opende de deur en zag een man onder het bed. „Ga gauw iemand roepen, er is een man in de kamer," zeide zij tot haar dochter. Terwijl de dochter zich naar beneden spoedt de, sloot haar moeder de deur. Bij de komst van den directeur met een politieagent, was de vogel evenwel gevlogen. Bij onderzoek bleek, dat voorbijgangers op straat iemand met verbazingwekkenden durf van het eene baloon op het andere hadden zien springen; door een openstaand venster was hij daarna naar binnen gegaan en aan het oog ont trokken. Mevrouw Marell kwam voor de tweede maal uit haar kamer en bevond zich in de gang plotseling tegenover den indringer. Zij liep hard terug om hulp te baiem, doch de dief maakte zich ondertusschen opnieuw uit de voeten. Terwjjl de politie, met behulp van het hotelpersoneel, het hotel geheel doorzocht, kwam een netgekleed heer plotseling kalm uit een kamer, op een lagere verdieping ge legen, wandelen. „Wat is er aan de hand?" vroeg deze den directeur in het Engelseh/ De directeur was juist de geheele geschiede nis aan het vertellen, toen de Amerikaansche dame kwam aanloopen, roepende: „Dat is de man, houdt hem vast!" Op deze woorden rende de dief naar boven, met de politie en het hotelpersoneel achter hem aan. Hij was zijn vervolgers echter een heel stuk voor en eer zij hem te pakken hadden, was hij reeds door een zolderluik op het dak gekropen, waar hij. door op meesterlijke wijze achter schoorsteenen dekking te zoeken, aan zijn vervolgers wist te ontkomen. Naderhand werd door de politie vastge steld, dat de dief een Servische student was, die op Montmartre woonde. Een op zijn ka- mbr ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat hij voorzien was van een volledige uit rusting voor een internationalen hoteldief: een revolver, een zwemgordel, een boksijzer en chloroform. Brand ln een fabriek. Te Brooklyn heeft in een corsettenfabriek brand gewoed. Men vreest, dat verscheiden fabrieksmeisjes bij de ramp zijn omgekomen; naar de lijken wordt nog gezocht. Met zeker heid weet me<n, dat één man het leven heeft verloren door uit het gebouw tg springen, en dat acht meisjes verwondingen kregen. Een groote nalatenschap. Uit het testament van den kopermagnaat Isaac Guggenheim blijkt dat hij ongeveer 25,000.000 heeft nagelaten. Het. fortuin komt»vrijwel in zijn geheel aan de familie; al leen komen de schilderijen en kunstvoorwer pen, die aan Guggenheim hebben toebe hoord, op den duur aan het Metropolitan Mu seum te New-York. Münontploffing ln Roemenië. Parijs, 1 November. Volgens een telegram uit Boekarest heejft er een hevige ontplof fing plaats gehad in de mijnen van Lubeny in Zevenbergen. Er zjjn verscheidene hon derden mijnwerkers gedood. Storm op zee. Cherbourg, 1 November. De Aquitania en de Saxonia, schepen van de Cunard-ljjn, zjjn na stormachtige reizen hier aangekomen.' De Saxonia deed tengevolge van den storm over de reis van Plymouth af driemaal zoo lang als gewoonlijk. Tijdens de reis ontving het schip verschillende signalen van schepen, die in nood verkeerden. Goud opgevLscht Een radiogram van V. D. meldt, dat twee duikers er in geslaagd zijn uit het wrak van het indertijd getorpedeerde s.s. „Laurentic", dat aan de Noordkust van Ierland 40 M. on der de oppervlakte van het water ligt, voor een waarde van 2.000.000 aan goud ln sta ven op te halen. Ter dood veroordeeld. Een 29-jarige chauffeursvrouw te Barking is Maandag ter dood veroordeeld, wegens het vermoorden van haar beide dochtertjes, vier en twee jaar oud. Toen haar man uit was, heeft zij de belde kinderen met een ha mer op het hoofd geslagen om ze daarna in een met water gevuld bad onder te houden. Het schijnt dat de vrouw geestelijk in de war was tengevolge van de werkeloosheid van haar man. Eenige plaatselijke kennisgeving. De Heer en Mevrouw JAGER geven beleefd kennis van de voorspoedige geboorte van hun Dochter ENQELINA CHRISTINA. Helder, tl November 1922. Geboren CORNELIS QERARD, Zoon van F. J. RATELBAND en L. M. RATELBAND- Leendeks, Helder, 80 October 19l'2 De Heer en Mevrouw WIJVEKATE—de Iongh, geven kennis van de geboorte van hun Zoon MAREN LEO. Helder, 1 November 1922. Stakman Bossestraat 32. Ondertrouwd PIETER JACOB KIESEL en MARIA VAN ZUIJLEN. Amsterdam, 31 October 1922. Egelantiersstraat 100. Helder,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2