Derde Blad. Tooneelvereeniging WILS0NS, VAN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1922. Ingezonden mededeellng. ZONDAGAVOND 5 November. iisirnir AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het Koninklijk bezoek. Het Ned. Hist. Scheepvaart-Museum. De „uitsmijter" in den Raad! Het slechte voorbeeld! Het is achter het Paleis weer een af- en aan-gerlj van auto's en rijtuigen, die de audiënue-gangers ten Paieize voeren.... En, als altijd, trekt dat een schare hoofdste delijke belangstellenden, die hopen op veel goud-geschitter, uniform-praal en ander dé corum, wat echter, natuurlijk, In deze, meer en meer verdemocratiseerende tijden, al sporadisch er wordt. Het Konrnklijk bezoek wekt overigens dit keer maar matige belangstelling. Misschien is het een „reculer pour mieux sauter", een „stilte vóór den storm"; want ook in onze stad is men reeds druk bezig met de organi satie van de feestelijke viering van het 25- jarig Regeerings-jubileum der Koningin. Dit zilveren feest belooft het volgend jaar in Sept. '28 n.1. luisterrijk gevierd te wor den. Ook in de stad aan Amstel en Y, die altijd onder hare bevolking, naast fel-oranje- gezlnde categorieën, ook kringen behield, waarin de min of meer onafhankelijk-trot- sche „regenten"-geest nog levend bleef' maar die vooral de latere jaren Koningin Wllhelmlna meer en meer is gaan waardee- ren om haar onvermoeide werkkracht en helder inzicht, waarvan steeds allen, van hoe uiteenloopende politieke richting ook, die met haar in contact komen, gewagen. Maar in afwachting van die komende vie ring in het volgend jaar, ligt er over, dit be zoek van thans iets mats, wat overigens ook wel aan de „tijdsomstandigheden" zal te wij ten vallen. Een punt uit het door H. M. „afgewerkte" programma, mag nog wel even speciaal naar voren gebracht worden. En wel: de opening van het Ned. Historisch Scheepvaart-Museum aan de Lairessestraat. De openingsplechtig heid zelf had plaats in het Concertgebouw, waarbij, behalve de Amsterdamsche scheep vaart-grootheden, die het initiatief tot de op richting van dit museum namen, ook Minis ter De VisSer aanwezig was. 't Ts wel eigenaardig en tevens bewijs voor 't feit, dat het Nederlandsehe ras zich als zee vaarder aliijl van z'n besten kant laat ken nen, dat de weinige lichtpunten in deze tijden voor 't meerendeel ontstoken worden door mannen, die op de een of andere manier aan de ree annex zijn! In een vorigen brief wezen wij op zulk een lichtpunt in de anders nogal moedelooze zaken- en indus trleele wereld in de hoofdstad, dat in de ope ning van een nieuwe werf door de Nederl. 8cheepsbouw-My., gelegen was; en thans werd ook op 't geb'ed der „wetenschap", der „cultuur" een dergelijk lichtpunt opgeheven, door de, ondanks alle „malaise" nog steeds energieke en met fr'ss'hen moed door-wer kende 8'heenvaart „Feeren". Het Scheepvaart-Museum, dat dan thans door H- M. „officieel" geopend werd, bestaat reeds een drie-kwart jaar en in dien korten tijd hee't de directeur, de heer Voorbeytel, met zijn heipers in het gebouw in de Lairesse- stvaat ree's een verzameling weten bijeen te brengen, en overzichtelijk op te stellen, die op haar geb'ed reeds nu al moeilijk overtrof fen zal werden. Het gebouw van het Museum ligt aan de La'ressestraat in „Plan Zuid", 't stadsge deelte, dat meer en meer het middelpunt wordt ven het „moderne intellectueele" leven van de hoofdstad. In de benedenverdieping treft men alleen eerst de bibliotheek aan, die, bedoeld om de gelegenheid te scheppen tot bestudeering van de ontwikkeling van scheepvaart en scheepsbouw en een groot aantal geschied kundige werken bevat en tevens een merk waardig overzicht geeft van de ontwikkeling der bij de zeevaart In gebruik zijnde kaarten. Men treft hier verder, naast de oudste drukken van allerlei atlassen (zooals die van Ptolemeus b.v.1, ook een verzameling zeld zame oi"*e drukken van 8"heepajournalen aan, zooals d'e van Olivier van Noort, Willeip Barentsz, e n. Een typ'scbe collectie, achterin de bene denzaal tentoongesteld, een groot aantal teekeningen en aquarellen, betrekking heb bende op het optreden der Kon. Marine in de Middellandsche Zee en in Ned.-Tndië, zal, sueeiaal ook voor n^n'g Helders'h inwoner, veel belangstelling kijven trekken. En verder vindt men het gebouw gevuld met heele en halve modellen van schepen vanaf den oudsten tijd. Wie de hoofdstad bezoekt en zich voor de zeevaart op de een of andere wijze interes seert, Is aan zichzelf verplicht dit Museum te gaan bezoeken! I I Het is best mogelijk zelfs zeer waar schijnlijk, dat wij bij deze nieuwe aan te bevelen „bezienswaardigheid", nog een an- -d«re, eveneens dringend uan te bevelen, dito moeten plaatsen. Onze Gemeenteraadszittingen n.1. meenen wif Reeds nu al, wij weten 't, oordeelen velen het een bezienswaardigheid zoo kennen wij een bekend tooneelcriticus, te vens „raadsoverzichf-schrijver, die in allen ernst, met de hand op z'n hart, verklaart, dat 'iij de ..dienst" in de Raadszaal verre prefe reert boven „dienst" in een of anderen schouwburg. Maar „dringend aan te bevelen" zal deze geziens waardigheid pns worden als de nieuwe 'epaling ven het reglement van orde, onlangs aangenomen. in werking treedt. "ie bepaling toch Ih een.... „uitsmljt"- uepaling, lullende, dat de Voorzitter, mocht een raadslid z'ch niet storen aan het „tot-de- u ^"rop en"> frere- htigd is een dergelijk lid uit de ziel te doen verwijderen en niet eerder toe te laten dan nadat de debatten over het aan ('e orde zijnde punt geëindigd zijn. Hoe een en ander in de praktijk in z'n werk zal moeten gaan, ligt nog in 't duister. Waar schijnlijk, burgemeester De Vlugt heeft er al op gezinspeeld, zal de schuldige Edelacht bare dan per inspecteur van politie plus en benevens nog eenige stevige agenten, „ver wijderd worden. Dat „verwijderen" kan vermakelijk wor den. v ooral in dezen tijd van bloei der boks- sport! )f het doel, de „handhaving der orde", door deze bepaling bereikt zal worden?.... vV ij vrèezen ten zeerste.... V ant, komt het eenmaal tot toepassing, dus tot ingrijpen der „politiemannen" en tot het min of meer zacht verwijderen, dan zal het toch, vanwege de gewekte emotie wel zoo goed als onmogelijk zijn door te vergaderen en zal de Voorzitter toch wel tot „schorsing" dienen over te gaan iets wat men juist door deze „verscherping" van het reglement hoopte te voorkomen! Er is nog iets: is het wel verstandig, wel „tactisch" van B. en W. om juist in dezen tijd een dergelijke „verscherping" er „door te jagen"? In dezen tijd, d. w. z. in een tijd, die niet ver meer verwijderd is van de.... Raadsver kiezingen, die immers in het voorjaar van 1928 weer gehouden worden! In zulk een tijd, als de „voorbereidingen voor de verkiezingscampagne" vrijwel den gehee- len politieken horizont van de Edelachtbare Heeren in beslag plegen te nemen, is men natuurlijk voor alles bedacht op het zoo éclatant mogelijk roeren van de groote trom! Vooral de linker-partijen, met de eommu- nistén in de eerste plaats hebben daar behoefte aan. Nu dus de gelegenheid geboden wordt door middel van een Siki-Carpentier-nabootsing in de Raadszaal, de populariteit der boks- sport voor „politieke" doeleinden dienstbaar *e maken, zouden we eigenlijk niet weten waarom „politici" dit propaganda-middel zou den versmaden! Waarmee we maar zeggen willen, dat de nieuwe bepaling in het reglement van orde, o. i. weinig zal baten. Het zijn altemaal lapmiddelen. Met een reglement van orde verandert men nu een maal den persoon des voorzitters niet! En laar, op die persoonlijkheid komt het, bij het leiden der Raadsvergaderingen wel voornamelijk aan. Van burgervader De Vlugt is daarmede niets kwaads gezegd: integendeel, wij geven gaarne toe, dat hij menigmaal door een ge moedelijk woord de situatie weet te redden Zooals Teilegen dat door een vriendelijk- bedoeld, maar langdradig woord dikwijls ook deed. En Roëll door een „diplomatiek", „uiterst beleefd" woord.... Maar de teugels, de sterke hand heeft onze Raad eigenlijk sinds burgemeester Van Leeuwen al niet meer gevoeld. Vandaar dat er nu gewerkt moet wordon met reglementen-lapmiddeltjes, enz.!.... 't Wegdoen van „lapmiddeltjes", omdat ze niet meer noodig zijn, doet altijd prettig aan en zoo beschouwt de Amsterdammer dan ook ie laatste dagen met een soort voldaan genot het werk door de bekende sloopers-flrma Slier verricht aan, liever in het Kokin, waar de houten hulp-kantoorloods van de Rotter- damsche Bankvereeniging op 't punt staat te verdwijnen. 't Zal een groote verbetering zijn en reeds nu ziet men 't aspect van 't Rokin, met het gebouw der Industrleele Club op den achter- giond elk oogenblik, met elke nieuwe sloo- persslag van Slier, ferbeteren! Moge de situatie aan den voorkant van die industrleele Club, d. w. z. aan de zijde van den Dam, ook eindelijk gezond worden. Er was een kans wij schreven er U de vorige maal over! en misschien is nog niet alle hoop vervlogen- Maar er dreigt gevaar! Het gevaar der „confeotie", waar onze mo derne wereld toch al, zoy men zoo zeggen, voldoende onder gebukt gaat! er is n.1. >ok een bod gekofnen voor het Middendam- terrein van een „broekenpaleizen" exploitee- rende firma. Ons „historische" plein zal dan, gaat dit onzalig plan door, eigenlijk niets anders worden dun een soort „hall" te midden van één reusachtige kleerenzaak! En een bij voorbaat al verbolgen collega leed reeds 't voorstel in den vervolge niet meer van „Dam" te spreken, maar van „Pan- tnlonnen-plein" een voorstel, waaron ik nog niet inga. Nog niet! Ik heb nog een kleine hoop. „Slecht voorbeeld doet slecht volgen" het is, helaas, maar al te waar, waarder dan het omgekeerde spreekwoord.,,. Dit is ook in onze stad geblekon Inzake len broodoorlog. Ducht U dat, onder andere groepen „mid denstanders", het goede, moedige voorbeeld van bakker Houtman soms gevolgd zou worden? Mis! Men volgt er veeleer het voorbeeld der, zich tot een „trust" vormende, overige bakkerspatroons„ Thans zijn 't weer de brandstoffenhande- laren, die, met uitschakeling der „vrije con currentie", de prijzen in de hoogte trachten te jagen. Dit althans verzekeren B. en W. uit de be studeering der diverse prijst ouranten te mo gen opmaken. Waar de prijzen daarenboven nog voort durend stijgen en het duidelijk is, aldus B. en W dat de prijs-afspraak ten nadeele van de verbruikers ie. daar zal „een Ingrijpen van het Gemeentebestuur gewenscht zijn". Naast den broodoorlog mogen we dus ook een kolen- en anthraciet-oorlog tegemoet zien. Slecht voorbeeld deed hier slecht volgen. Maar zou er nu werkelijk niet een kolen- handelaar la bakker Houtman zijn? Wij, die ook het goede graag nagevolgd zien, wachten met smart op dezen kolen- beldl BINNENLAND. Overwerk in banketbakkertien. De Minister van Arbeid heeft onder be paalde voorwaarden aan hoofden of bestuur den van banketbakkerijen niet te\ens zijnde broodbakkertien In alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 8 tot en met 28 Nov. 1922 door de in hunne onderneming werkzame mannelijke arbei ders van 18 jar^n of ouder, in afwijking van het bepaalde bü de Arbeidswet 1919, op werkdagen gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid wordt verricht. Inkrimping personeel Rijkswerven. Naar aanleiding der geruchten betreffen de ontslag van het personeel der drie Rijks werven, nJ. te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis, waren Donderdag 2 Novem ber ter audiëntie bij Zijne Excellentie den Minister van Marine aanwezig de H.H. Baak, Voorzitter van de Federatie van Rijksperso neel, J. Lonner en D. de Groot, respectieve lijk Voorzitter en Secretaris der Vereeniging „Onderling Belang" te Amsterdam. Zijne Excellentie deelde mede, dat de ver schillende geruchten, behelsende dat er reeds een en ander zou zijn beslist omtrent het personeel, beschouwd moesten worden als geruchten zonder meer. Wel staat vast, dat door opheffing van het Marine-Etablissement te Amsterdam perso neel overcompleet komt en dat, wanneer de 48-urige arbeidsweek met 1 Januari '23 wordt ingevoerd, higrdoor eveneens personeel over compleet wordt op de werven, terwijl boven dien nog versobering zal moeten plaats vin den. Deze zaken waren in onderzoek en op dit resultaat wilde Zijne Excellentie niet vooruit loopen. Het ligt in zijne bedoeling omtrent de maatregelen, die terzake ten opzichte van het personeel getroffen moeten worden, te voren in overleg te treden met het personeel. [Evenals het elders (onder Plaatselijk Nieuws) opgenomen bericht betreffende de Rijkswerf te Helder, blijkt ook hieruit dus, dat wel inkrimping plaats zal moeten heb ben, doch dat een nadere regeling nog zal moeten worden vastgesteld J. Kamer van Koophandel en Fabrieken ln Noordholland'8 Noorderkwartier. Bovengenoemde Kamer van Koophandel vergadert op Dinsdag 14 November des na middag 1 uur in het Stadhuis te Alkmaar. De Agenda vermeldt onder de uitge gane stukken o.m.: Adres tot verlaging van spoorwegtarieven voor vischvervoer. Adres aan den Min. van Waterstaat tot verlaging spoorwegtarieven voor grove tuin bouw producten. Aanvraag goedkeuring besluit tot aan koop gebouw met toelichting en correspon dentie. Onder de Ingekomen Stukken vin den wij onder andere vermeld: Besluit van Ministerie tot goedkeuring subsidie sluis Schagerwaard. Besluit tot goedkeuring tarief voor cer tificaat van Oorsprong. Voorstel van de Verkeerscommissie om aan Kamers Amsterdam, Rotterdam enz. in overweging te geven het ontwerp-vervoer- oond. nader te bezien en te beslissen hoe dit behoort te worden vastgesteld. Voorstel om adheasie te betuigen op Adres van K. v. K. te den Bosch aan den Minister van Waterstaat om over te gaan tot verla ging der posttarleven. Voorstel tot-benoeming van een commissie om te onderzoeken hoe de onbillijkheden zijn weg te nemen betreffende aanslagen van het Hoogheemraadschap, Holland's Noorder kwartier. Benoeming Oommissie tot inrichting' aan gekocht gebouw. Vragen van Kamerleden. Op vragen van den heer Tllanus, betref fende opriobting van Christelijke kader- scholen heeft de minister van oorlog geant woord: lo. Aan het departement van oorlog is aan afgevaardigden van een tweetal onderoffi- oiersvereenigingen de gelegenheid gegeven, mondeling hun wenschen kenbaar te maken in zake de herziening van de eischen voor toelating tot de opleiding voor den onder officiersrang, evenals zulk vroeger elders had plaats gehad door afgevaardigden van de derde vereeniging van onderofficieren op verzoek van die vereeniging. Bij den ondergeteekende bestaat Jn geen enkel opzicht het voornemen om te geraken tot de oprichting van Christelijke kaderscho- len, welke aangelegenheid mitsdien bij het bovenbedoelde onderhoud niet ter sprake is gebracht. Verlenging arbeidsdag. De heer Schaper heeft aan den minister van arbeid de volgende vraag gericht: Is het juist, dat de minister voor den bouw van arbeiderswoningen in Den Haag, de z.g. Nutswoningen, als voorwaarde hoeft geëlscht, dat den aannemer vrijheid zal worden gela ten om in de zomermaanden 10 uien en in de wintermaanden 8l/j uren dagelijks arbeid te doen verrichten? Slapte. De scheepstimmewerven der firma Bode- wes te Lobith hebben gisteren een groot deel van het personeel ontslag aangezegd. Naar ons werd medegedeeld, zou de werf tegen het voorjaar geheel worden stopgezet, hetgeen een ramp zou beteekenen voor honderden werknemers in deze streek. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De Internationale Arbeldsconferentlo. Genève, 8 Nov. De Internationale Arbeids- conferentie heeft heden hare werkzaamheden beëindigd, die den I8en October begonnen waren. In den loop der ochtendzitting had d e con ferentie zich definitief uit te sprekeia over het ontwerp tot wijziging van haar regle ment. Voorts kwam aan de orde de bei-tpreking der vijftien resoluties voorgelegd, aan de oommissie voor de voorstellen. In een resolutie, ingediend door Thorberg (arb., Zweden) en gesteund door de arbei dersgroep, werd aan het I. A. B„ gevraagd een gedocumenteerde studie te maken van het levenspeil der arbeiders vergeleken bij vóór den oorlog in Duitschlanoi en andere landen met sterk gedeprecieerden koers, ten einde licht te werpen op den toestand en op de hoogte te komen van reeds toegepaste of voorgenomen middelen in die l/anden om aan die arbeiders behooriyke bestaansvoorwaar den te verzekeren. De resolutie werd met ïdgemeene (59) stemmen aangenomen. ENGELAND. De admiraliteit heeft den bouw van twee linieschepen aanbesteed, waarvoor de cre- dieten op de jongste begrooting waren goed gekeurd, maar waarvan c'ie bouw was uit gesteld hangende het ondierzoek van Chur- chill's commissie naar een vermindering van de uitgaven voor 's lands weermiddelen. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen. Uit de aanvullende berichten in de „Evening Standard" blijkt, dat de Labour- Party slechts in vier voorsteden het gezag heeft behouden. In elf voorsteden is niet één enkele 9Arbeidersafgevaardigde geko zen. In het geheel bezit de Labour Party in 28 Lopdensche voorsteden driehonderd zetels minder dan eerst. Verondersteld wordt, dat het manifest, het welk de Arbeiderspartij voor de parlemen taire verkiezingen heeft uitgegeven, de kie zers voor den gemeenteraad heeft beinvloed. Het wordt in dit verband opmerkelijk geacht, dat Clynes, een der Arbeidersleders, open lijk heeft verklaard, dat de Labour Party niet gebonden is aan het denkbeeld eener heffing op het kapitaal. Naar, verluidt zouden de Labour-candidaten instructies hebben ont vangen te verklaren, dat de heffing op het kapitaal slechts een aansporing is en geen definitief voorstel. IERLAND. Een aanval op de woning van den minister van verdediging. Londen, 8 Nov. De correspondent van de „Star" te Dublin seint, dat gisteravond met bommen en revolvers een aanval is gedaan op de woning van generaal Mulcahy, den mi nister van verdediging van den Vrijstaat. De wacht beantwoordde het vuur en verwondde een der aanvallers doodelijk. DUITSCHLAND. De Lokal Anzeiger meldt, dat de rijksrc- geering, die een buitenlandsche leening on ontbeerlijk acht voor elke actie tot stabili satie van de mark, het daartoe noodige be drag op een half milliaid dollar stelt. De Amerikaansche ekonoom prof. Yenks, een van de financieele deskundigen, die de rijksregeering van advies zullen dienen, is voornemens een dergelijk plan in te dienen. Het komt hierop neer dat een Amerikaansch- Engelsoh consortium Dultschland een goudleenlng verstrekt van 1 milliard goud mark. Het Berl. Tagebl. heeft gehoord dat alle geraadpleegde buitenlandsche deskundigen, die zich reeds hebben uitgelaten, het eens zijn dat zonder een buitenlandsche leening van markstabilisatie niets kan komen. De kansen op zulk een leening zijn de laatste dagen sterk verbeterd. Er zou reeds een oonsortium, waarbij de haute finance van verscheidene staten betrokken is, in wording zijn. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. verneemt daarentegen, dat de rijksregeering wil beginnen met een binnenlandsche leenlng van 500 millioen goudmark ten behoeve van den wederopbouw van Noord-Frankrijk. „Tij dens de levering der uit deze leening te be talen leveranties ln natura moet Duitsch- land van verdere schadevergoeding worden vrijgesteld. „De regeering hoopt, dat door het toe vloeien der geldmiddelen de zekerste waar borg voor de stabilisatie der mark en de uit voering van een krachtig en groot program is gegeven, als wanneer de nieuwe crediet- vaardigheld des Rijks zal kunnen meewer ken tot een tweede leening, welke voor de definitieve stabilisatie der mark zal dienen. Bovendien waarborgt de wederopbouw van Frankrijk een verbetering der Fransch- Du!t8che betrekkingen, welke Morgan als voorwaarde elscht voor een door Amerika te verstrekken leening." Het eerste passagiersschip van Hamburg naar Oost-Indlë. Berlijn, 8 Nov. Als eerste Duitsche passa giersschip sedert den oorlog heeft gisteren liet nieuwe Stinnea-stoomschip „Emil Kir- dorf" van Hamburg de reis naar Oost-Azië aanvaard. ITALIË. Parijs, 8 Nov. De „Petit Parisien" meldt uit Rome: Mussolini zal onmiddellijk na het bijeenkomen van de Kamer het wetsontwerp betreffende wijziging van de Kieswet vol gens het meerderheidssyst/em in behande ling doen nemen. Na aanneming van dit voorstel zal het parlement worden ontbon den. De nieuwe verkiezingen zullen in de maand Maart van het volgende jaar plaats hebben. Een aantal vooraanstaande ambtenaren, die met het vroegere kabinet hebben samen gewerkt, hebben het voornemen te kennen gegeven hun ontslag te nemen, doch Musso lini heeft hun ontslag niet aanvaard. TURKIJE. Omverwerping van het Ottomaansche Rijk. Parijs, 8 November. De regeering van An gora maakt bekend, dat zij de verdragen en overeenkomsten, sedert 10 Maart 1920 door het bestuur van Konstantinopel gesloten, als van nul en geenerlei waarde beschouwt. De Nationale Vergadering te Angora heeft 1 November een wet aangenomen, die be paalt, dat de regeering in handen blijft van de nationale vergadering, gelijk dat sedert 10 Maart 1920 het geval is. Geen andere re- geeringsvorm zal worden erkend. Het kali faat blijft aan het huis Ottoman, maar de Nationale Vergadering zal den vorst kiezen. De Turksche regeering zal het hoofdbolwerk zijn van het kalifaat. Angora, 8 Noveimber. Het Ottomaansche rijk werd op 1 November met algemeene stemmen omvergeworpen door de groote nationale evrgadering van Turkije te midden van razende toejuichingen. De regeering van de groote vergadering werd uitgeroepen tot zijn erfgenaam. Do vergadering zal een khalief hebben te kiezen. Commentaar leverend op de afzetting van den sultan zegt de „Westminster Gazete": „Niemand zal den Turken het recht ont zeggen, het hoofd van hun eigen staat te kiezen en hem de bevoegdheden toe te ken nen welke zij verkiezen als het binnen hun macht is deze te geven. Maar het valt moei lijk in te zien wat er overblijft van den stra lenkrans van hoogste heiligheid welke ver ondersteld werd den Kallef te omgeven nu hij afgezet is en de Turken zich niet al te druk schijnen te maken om een -opvolger te benoemen1. De beweerde anti-Mohamme- daansche politiek der Westersche mogend heden is nooit anders dan fantasie geweest en men kan zich moeilijk voorstellen, dat er niet spoedig een einde aan zal woden ge maakt nu de sultan gevallen is niet door Brittannië maar door het zegevierende Angora. Voor de leden Kaarten verkrijgbaar en Plaats bespreken: Zondagmiddag 5 November, van 12.30—2 uur, i h. gebouw van den R.K Volksbond VEREENIGDE STATEN. De Amerikanen houden er wel van de din gen in hun land te prijzen met de bijvoeging van „grootste" of „duurste" ter wereld. Maar zelfs de meest chauvinistische inwoner van Grooter New-York zal met zeer gemengde gevoelens vernemen, dat de gemeentelijke begrooting thans zoodanig is opgeloopen, dat hier een onbestreden wereldrecord is be reikt of liever gehandhaafd, want in vroe ger jaren was het ook al heel erg. De begrooiingscommissie voor Grooter New York heeft haar goedkeuring gehecht# aan de begrooting voor het dienstjaar 1928. Het totaal bedrag is 585.851,812, wat nog $8,114,847 meer is dan in het dienstjaar 1922, en ca. $8.000,000 meer dan in 1921. Toch is er ditmaal groote zuinigheid betracht, zijn tal van ambten en postjes, die nieuw inge steld zouden worden, achterwege gebleven en is ook afgezien van ettelijke salarisver- hoogingen. Voor onderwijs wordt 83.835 gevraagd. Van het totaal-bedrag der begrooting gaat ongeveer een kwart aan politie, brandweer, straatreiniging en kinderzorg. KORTE BERICHTEN. Te Londen zijn geslaagde proeven gedaan met een beweeglijken wijzer binnen ln de trams, die pasagiers precies aanwijst waar de tram zjch bevindt. Het toestel werkt auto matisch. Stopt de tram, dan staat ook de wijzer stil. Van de 8 personen, die ter dood veroor deeld zijn in het proces wegens splonnage tegen de leden van de LetsChe vertegenwoor diging te Moskou zijn 0 ter dood gebracht. Twee zullen er uitgeruild worden tegen in Letland veroordeelde communisten. Het onderzoek der politie te Frankfort heeft, naar de Duitsche draadlooze dienst meldt, tot de slotsom geleid, dat een. Amerl- kaansch soldaa, Frank Johnson, de poging tot moord en berooving op zijn langenoot majoor Sauerwein heeft bedreven. De begrooting der Zwitsersche Bonds- spoorwegen voor 1923 raamt de ontvangsten op 8521/4 millioen, de uitgaven op 274 mil lioen francs, verhoogd met 25 millioen fres. voor renten voor leeningen voor de uitbrei ding der electrificatie van het spoorwegnet. STAATSBEGROOTING 1923. Memorie van antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I (Alg. Beschouwingen). Wij ontleenen hieraan het volgende: Militaire uitgaven en de Vlootwet. De ministers van onderwijs en van arbeid gaan accoord met het program van het ka binet, waarin bezuiniging voorop $taat. Op den dienst der militaire uitgaven is, zooals de cijfers aantoonen, belangrijk bezui nigd. Ook op dit terrein wordt de bezuini gingswerkzaamheid intusschen met kracht voortgezet. In antwoord op de vraag, welke de plannen der Regeering zijn ten aanzien van het ontwerp der Vlootwet, moge dienen, dat dit ontwerp in verband met den toestand der Nederlandsehe en der Nederlandsch-In- dische financiën wordt aangehouden totdat nader met bekwamen spoed zal zijn onder zocht, in welk tempo de aanbouw van de in de Vlootwet voorgestelde vloot zal plaats hebben, zulks met handhaving van de scheeps-typen, in het ontwerp-Vlootwet op genomen en van den termijn van aanbouw van zes jaren. Op de vraag of het juist is, dat eene uitgave van 107 millioen wordt voorbe reid voor de aanschaffing van geschut, luidt het antwoord ontkennend. De vereeniging van Marine en Oorlog zal pas nader onder het oog kunnen worden ge zien, wanneer aan bei^e departementen in grijpend bezuinigd is. Bezuinigingsmaatregelen. De 'Regeering rekent er op, door bereids toegepaste en nog toe te passen middelen van bezuiniging, een sluitende begrooting van het Staatsbedrijf P. T. T. te ki'ijgen. Van versterking der middelen uit de ten vorigen jare genoemde herziening der grond belasting heeft de Regeering afgezien. Het werkelijke tekort van 5 millioen, dat naast de in perspectief verkregen besparin gen nog op de Staatsbegrooting is gebleven, zal bij de Memorie van Antwoord inzake de afzonderlijke hoofdstukken verdwijnen. Maatregelen zijn genomen om de aange kondigde „voortgaande versobering" zoo snel en krachtig mogelijk door te voeren. De Regeering zal de periodieke salarisver- hoogingen intact laten. De Minister van Financiën verklaart ern stig kennis te nemen van en een ernstig onderzoek te zullen instellen naar alle opmer kingen, die in de pers omtrent wenschelijke bezuiniging worden gemaakt. De Regeering kan niet de toezegging ge ven, dat zij alle voorstellen van de Bezuini gingscommissie-Rink zal opvolgen. Premiebouw Volkshuisvesting. Teneinde de buitengewone uitgaven zoo sterk mogelijk te beperken, oordeelt de Re geering, aat het geven van bijdragen en pre mies voor den Woningbouw ln den loop van 1928 moet beëindigd worden. Ook zal binnen den korst mogelijken tijd moeten terugge keerd worden tot het standpunt, dat de Staat ten aanzien van de woningvoorziening slechts aanvullend en verbeterend zal optreden. Handelspolitiek. In de handelspolitiek der Regeering zal geen wijziging word engebracht. Invoerver boden zal zij pas in de allerlaatste plaats en nadat bij een dreigenden noodstan<L alle an dere middelen zijn uitgeput, uitvaardigen. Verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Blijkens het advies van de Staatscommis sie tot regeling der fin. verhouding tusschen Rijk en gemeenten kan de meest bevredigen de oplossing worden verkregen, indien als grondslag voor de Rijksuitkeering worden genomen de uitgaven, welke geacht kunnen worden door de gemeenten meer in het alge meen belang te worden gedaan.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9