NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Malvery Hold Eerste Blad. Kermesse d'été, No. 5634 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1922 50©JAARGANG Komt U ook eens oen kljkjo nemen op de gezellige op 9,10,11 en 12 N0VEM3ER, aanvang 's avonds 7 uur, in het gebouw van den R.-K. Volksbond, Molengracht. Diverse inrichtingen voor vermaak. Geen fancy-prijzen. Entréeprijs 15 cent, met Inbegrip van Belasting. Kinderen beneden 12 Jaar 10 ets. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldcrsche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. 0. en W Indlë p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0&V, f 0.75, f 0.65, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loeae nummers Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUK-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intere. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTEtfTlEN: 30 et. 9. regel (galjard), Inges. maded. Ckolomibreedte als redactie», tel. at) 60 et. Kleine advertentie» (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regel* 10 et, elke rogol moer 10 ot. bij vooruitbetaling (.adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijano. 4 ot. Lloht op voor auto's on fietsen i Donderdag 9 Nov4.47 uur. Vrijdag 10 4.45 BUITENLAND. HET NABIJE OOSTEN. De Kemalisten en de geallieerden. De ernstige toestand, geschapen door de twee nota's der Kemalisten aan de hooge commissarissen der geallieerden te Konstan tinopel, is nog verscherpt door nieuwe eischen en maatregelen van de zijde der re geering te Angora. In de tweede nota kwam o. a. ook de mededeeling voor, dat de beman ningen van vreemde schepen in Turksche havens slechts bij kleine groepen aan land zal mogen gaan. Op last van bevelen uit Angora, begon de douane met de toepassing van de bijzondere tarieven, die gelden voor de Kemalistische gebieden en die het 5-voudige bedragen van de tarieven, die gedurende den oorlog wer den ingesteld. Verder leiden de orders uit Angora tot de opheffing der financieele com missie en het annuleeren der Ottomaansche Schuld. Angora verordende eveneens het sluiten der Britsche gemengde rechtbank en het uiteengaan der geallieerde sanitaire com missie. Te Tsjanak is een dreigende toestand ont staan, daar de Turksche gendarmerie tot de Britsche linies oprukte en de Britsche pa trouilles verhinderde zich te bewegen. 4 Het uitdagende optreden der Kemalisten heeft er toe geleid, nat de betoogingen in de Aziatische voorsteden van Konstantinopel een ernstigen keer namen- De ruiten van de door christenen bewoonde huizen werden verbrijzeld.- Vier Britsche soldaten werden door messteken gewond. Twee Turksche poli tieagenten verden in hechtenis genomen. De betoogers riepen: Weg met de Engelschen, de Franschen en de geallieerden. Men denkt, dat de Kemalisten de positie der geallieerden te Konstantinopel onhoud baar willen maken, teneinde hen te dwingen om aldus een einde te maken aan de gealli eerde bezetting vóór de oonferentie van Lausanne. 4 4 4 In verband net den dreigenden toestand vroegen de geallieerde hooge commissarissen instructies aan hunne regeeringen. Zij wer den daarop gemachtigd, alle maatregelen te nemen, die zij noodig achten om de orde te Konstantinopel te handhaven en zoo noodig de staat van beleg af te kondigen. 4 4 4 Maandagochtend hadden de geallieerde ge neraals een samenkomst met den door An gora aangewezen gouverneur van Konstan tinopel, Rafet pasja. De bijeenkomst was zeer verschillend van de vriendelijke achting, die de vorige bijeenkomsten kenmerkte. Ha rington beweerde, dat Rafet klaarblijkelijk trachtte, zich het gezag der geallieerde gene raals aan te matigen. Hij verklaarde, dat An gora het terugtrekken van de geallieerde troepen en oorlogsschepen had gevraagd, en dat Rafet zelf het oppergezag over de ge- heele administratie te Konstantinopel had overgenomen, de ambtenaren ontslagen en de belastingkantoren gesloten. Hij voegde er aan toe, dat de Turken blijkbaar het wapen- stllstandsverdrag van Moedros hadden ver geten, dat niet opgeheven was bij het verdrag van Moedinia. Harington verklaarde, dat, of schoon Konstantinopel eindelijk waarschijn lijk binnen enkele weken zou worden overge dragen aan de nationalisten, de geallieerden inmiddels verantwoordelijk waren voor het handhaven van de openbare orde en veilig heid, en weigerden, die verantwoordelijkheid >man de Turken over te geven. Charpy, de Fransche, en Mombelli, de Ita- liaansohe generaal, waren het volkomen eens met de uiteenzetting van Harington, waaruit bleek, dat de geallieerden het volkomen met elkaar eens zijn. FEUILLETON. 58) door J- S. FLETGHER. XXXI. In de hut van Clent Schuilende aohter den wand van een schuur aan den weg bij het kruispunt, Weef Atnerton enkele minuten staan, om adem te scheppen en te kijken naar het schouwspel van den elementairen strijd tegenover hem. 'I ijdens den rit had een halve maan zich door d* massa's jagende wolken heengeworsteld en bij haar zwakken schijn kon men iets waarnemen van 'hetgeen er aan de kreek ge beurde. Op een plaats aan de kreek was vele jaren geleden een dijk met een weg aangelegd, die den oever aan den kant van Malverj met Marahwyke verbond. Die weg en de dijk er onder waren reeds snel aan a^v, a^rokkelen; zelfs in het vage licht kon Athertnn de groote, donkere gaten zien, die het kokende water van het tij in de zijden dyk had geslagen, en de w^te kop- togeaondeii Msdedeetog. Ot LEVERS ZlZVrm VLAAPDtflW-K ©ar T*tnken 2acp Rafet zeide, dat hy niets wist van de nota's van Angora, en weigerde, het oppertoezicht der geallieerden te aanvaarden,- maar zelde, dat hij verlangend was om met de geallieer den samen te werken. Rafet beklaagde zich over de Engelsche actie aan de Aziatische kust, waardoor Turksche betoogingen werden belet. Harington antwoordde, dat hij van plan was, die betoogingen te verbieden, omdat zij van dreigenden aard werden. De geallieerde generaals hebben Rafet pasja laten weten, dat Konstantinopel voor het oogenblik onder oontróle der geallieer den moest blijven in overeenstemming met den wapenstilstand van Moedros. Rafet heeft geantwoord, dat hy elke contróle van de hand wees, maar over de zaak te Angora zou confereeren. De houding, die Frankryk aan zal nemen, zal van grooten invloed zyn op de verdere gebeurtenissen. Men begint thans te Parys te bemerken, dat het optreden der KemaliB- ten erop gericht is zooveel mogeiyk in de vacht te ideepen, voordat de conferentie te Lausanne byeenkomt- Een factor, die Inzake Frankryk's bescherming van de Kemalisten eenigszins bekoelend werkt is het feit, dat op last van Angora het onderwys in het Fransch op de scholen in de Levant wordt gestaakt. Vreemde ambtenaren.onder wie ook vele Franschen in Klein-Azië werden afgezet en door Turken vervangen. Ook de Fransche bedryven loopen gevaar. Ook is de ïYanscbe openbare meening onthutst door het besluit van Angora inzake de financieele oommissie, hetgeen een eerste stap is op den weg naar annuleering der Turksche openbare schuld. Deze schuld be droeg in 1921 171.5 millioen Turksche pon den, waarvan 60 in Fransche handen is. Het Fransche blad „Galois" verheugt zich thans, dat de Engelsche vloot zich niet te ver van Konstantinopel heeft verwyderd. Te Parys wordt opnieuw het denkbeeld ge opperd om vóór de oonferentie te Lausanne een technische conferentie van Frankryk, Italië en Engeland te houden om zich bij voorbeeld vooraf over de capitulaties te ver staan. Ter conferentie zelf zou dit moeilyk gaan. 4 4 4 In een beschouwing over den toestand zegt de N. Rott. Crt. onder meer: De eisoh van de Kemalisten tot afschaf fing der capitulaties teekent duidelyker dan iets anders de ontwaking zonder wederga van de Groot-Turksche gedachte, die een panislamitisch karakter zou kunnen aanne men. De geschiedenis leert, dat als Turkije in zqn tijd van verval brutaal werd daar een andere groote mogendheid achter zat. Enge land heeft het vroeger dikwyis den rug ge steund tegen Rusland, nu behoeft men ech ter niet ver te zoeken naar den achterman: het is Sowjet-Rusland met zyn geheime di plomatie (de afschaffing ervan is een van de punten van hun wereldhervormingsplan, die pen van de golven, die het vlaVke land overspoelden. Malvery Hold zou niet te be reiken zyn met 'gewone middelen, voor de storm uitgewoed had; iedereen, die Malvery wilde bereiken, van den kant van de land tong waar hy nu stond, moest een anderen weg volgen, die verder het land in lag. En hy zag duidelyk dat, als de storm met zijn tegenwoordige kracht aanhield, de vloed de landtong zou overstroomen eni de menschen te Malvery en Brychester afgesneden zou den worden tot het water gezakt zou zyn en dat lntussehen alleen een verkeer per boot mogelijk zou zyn. En in het water, zooals het nu was, kon geen boot stuur houden. Er was dus voorlc lig geen middel om Blake te be- reiken Atherton ging zwijgend naar zyn twee mannen en naar de auto terug, die zy onder een muur iby den ingang van het dorp Miarswyke hadden 'gezet. „Ik wil niet, dat de auto den weg van Shilhampton oprijdt," zeide hy. „En even min wil ik hier in Marshwyke de aandacht trekken. Wat moeten wy ermee beginnen?" „Het beste zal zyn, om dezen rijweg naar de boerderij van Redman ln te /slaan," zeide een van de mannen, die in de streek thuis hoorde. „Wy kunnen de auto in zyn schuur zetten, mynheer. En als wy daarheen gaan, zal het niet noodig zyn het dorp Marshwyke aan te doen er loopt een pad door een de bolsjewiki met hun wyden keelgat weer met het grootste gemak ingeslikt hebben). Er zit nog velerlei aan de Turksche kwes tie vast, dat zich niet in een klein bestek laat behandelen. Op een punt moeten wy echter nog de aandacht vestigen en dat is de toenadering tusschen Turken en Arabie ren. Zy waren tegenstanders zoo lang de eersten de laatsten overheerschten. Moestafa- pasja zou echter een voorstander zyn van Arabischen staat, die alle Arabische landen, vroeger onder Turksch gezag, zou omvatten en met den Turkschen staat, op de wyze^van Oostenrijk met Hongarije, vóór den oorlog, zou samenwerken in militaire, financieele en bultenlandsche kwesties. Onder, de Arabieren is de ontwaking ook al geruimen tyd gaande. Zy is een gevaar voor de vervulling van de Engelsche belofte nopens de Joodsche natio nale woonplaats in Palestina. In Sirië en Me- sopotamië wint zy veld onder den invloed van Turksche successen. Kemalis dan eischt tegeiyk het Noorden van Mesopotamië op met Mosul. Zoo koppelt zich het Midden- Oosten aan de Levant en de beweging kan nog verder gaan over Rgrzië naar Afganis- tan, met den geestdriftigen zegen van Mos kou, en de belangen vhn het Britsche rijk zyn by dit alles ten zeerste betrokken. Angora herhaalt zijn eischen. Konstantinopel, 8 Nov. Een hedenochtend ontvangen telegram van de regeering van Angora beantwoordt de nota der geallieer de hooge commissarissen. De regeering van Angora hernieuwt haar eisch in zake de ont ruiming van Konstantinopel door de geal lieerde troepen en de verwijdering der ge allieerde oorlogsschepen, en verklaart dat hun tegenwoordigheid niet vereenigbaar is met het Kemalistisch bestuur te Konstan tinopel. Amerlkaansch slagschip naar Konstantinopel. Washington, 8 November. Aan het Ameri- kaansche slagschip Pittsburg is last gege ven, van Gibraltar naar Konstantinopel te stoomen, met het oog op mogeiyke gebeurte nissen. FRANKRIJK. Entente-politiek. Parys, 7 November. Eergister heeft Poin- caré een uitvoerige nota voor de Britsche regeering overhandigd betreffende gemeen schappelijke maatregelen in het Oosten1 en de Duitsche vergoeding. In dit laatste op zicht stelt hy voor productieve panden te vorderen. Nopens de eerste kwestie biyft de stem ming somber. Foch vertrouwt, dat met 30.000 Britsche en 5000 Fransche soldaten Konstan tinopel zoo noodig tegen de Kemalisten kan verdedigd worden. DUITSCHLAND. De Commissie van Herstel te Berlijn. Het eerste rapport der deskundigen. Beriyn, 8 Nov. Het rapport der vier valuta-deskundigen, Jenks, Cassel, Keynes en Brandt, is zooeven gepubliceerd. Het voor naamste voorstel is dit, dat de stabiliseering der rijksmark op een basis van 30003500 mark voor den dollar, dus gemiddeld op 3250 mark zal geschieden. Het rapport zet uiteen, dat zonder stabiliseering van de Duitsche valuta de economische problemen n'et kan nen worden opgelost. Het tweede hoofdpunt van het rapport heeft betrekking op het aanwenden van de goudreserve van de autonome rijksbank voor de stabiliseering van de mark. De aankoopen, die voor de stabiliseering zullen moeten wor den gedaan zullen zich slechts uitstrekken tot markenbezit in het buitenland, maar niet tot de schatkistwissels. By de aangenomen basis van 3250 mark voor den dollar zou minder dan de helft van de goudreserve van de ryksbank voldoende zijn. Als derde hoofdpunt eischen de vier des kundigen een moratorium voor den tyd van twee jaar, met mogelykheid van verlenging. Verder stelt het rapport de volgende eischen Instelling van een byzonder valuta-bureau by de ryksbank, aan hetwelk een deel van de goudreserve ter beschikking wordt ge steld voor den aankoop van papieren marken diepe geul van het einde van Redman's boomgaard naar een punt dicht by de hut van Clent wy kunnen dat volgen en zyn dan ook buiten den wind," voegde hy erby. Atherton volgde den raad van den man op en bracht de auto langs een smal wagen pad naar de hoeve, waar een eenzaam licht •brandde. De boer die, zoo laat en in zulk een1 storm, aan zyn deur kwam, staarde ver baasd naar de drie politie-ambtenajen. Maar hy begreep den toestand snel en hielp de de mannen de auto in de schuur opzy van het huis onderbrengen en bood zich vrywil- iig aan, om hun den weg door den boom gaard naar de nauwe geul te wyzen, waar van de man Atherton had gesproken. „U zult daar in elk geval buiten! den wind zyn, mynheer," zeide 'hy lachend. „Hemel nog toe! Wat een naoht om er voor dienst zaken op uit te gaan!" „Spreek er niet over dat je ons gezien hebt, Redman," zeide Atherton. „Wy willen niet, dat bekend wordt, dat wij vannacht naar de kust moeten." „Best mynheer," zeide de boer. „Het is trouwens rüet waarschijnlijk, dat ik een' le vende ziel zal zien, om het tegen te zeggen, met zoo'n weer. Een van mijn knechts is vanavond naar Malvery Hold toe geweest. Hy kon net den weg over den dyk langs en zou byna afgesneden zyn. Neen mijnheer bier zal niemand langs komen, voor de storm in het buitenland tot een vasten koers. Be perking der vlottende schuld. Credietverlee- ning door een gefundeerde leening. Het vrij houden van het in te stellen valuta-bureau van allen invloed der Commissie van Herstel. Vorming van een internationaal consortium tot ondersteuning van de Duitsche valuta. Vorming van een deviezen-reserve. Afschaf fing van alle deviezenverordeningen en her stel van den vrijen handel in deviezen en buitenlandsche defecten. Koop en verkoop van deviezen door het valuta-bureau tegen papieren marken, waarby de laatkoers niet meer dan 5% hooger mag zyn dan de bied- koers. Verhooging van het disconto der rijks bank tot de mark gestabiliseerd zal 'zyn Ruimheid van opvatting bij de disconteering van handelswissels en het verleenen van voorschotten tegen onderpand. Uitgifte van godd-schatkistwissels door het valuta-bureau onder garantie der ryksbank en met een lcoptyd van 1 2 jaar. Aankoop van devie zen contant, verkoop op termyn door het valuta-bureau. Naar de „B. Z. a. M." verneemt, hadden Havenstein en Glasenap hun oppositie tegen de deelneming van de ryksbank gisteren laten varen, maar slechts ouder de verwaar de, dat er een buitenlandsche goudleening zou komen. Fascistische actie ln Beleren. De bond van vakvereenigingen hield Dins dagmiddag een plenaire vergadering met als punt der agenda: de dreigende opmarsch der reactionairen. Aanleiding tot deze plot selinge byeenroeping waren de verontrus tende berichten der Beiersche vakvereenigin gen. Naar verluidt, zyn de Beiersche vak vereenigingen in het bezit gekomen van uit voerig materiaal omtrent de actie van gene raal v. Lüttwifc en kapitein Ehrhardt in Beieren en van major Pabst in Noord-Tirol. Hoewel van Beiersche officieele zijde uit drukkelijk werd verklaard, dat een poging van rechtsradicalen om het bewind in han den te krygen niet zou worden ondernomen, wordt van andere zyde beweerd, dat de na- tionaal-socialisten wel degeüjk met zeer ern stige plannen rondloopen en 20 November tot den aanval zullen overgaan. De Beiersche sociaal-democraten vreezen elk oogenblik een staatsgreep van de natio- naal-socialisten. Met alle mogeiyke midde len zullen zy zich echter tegen een staats greep der rechtsrldicale elementen ver zetten. Volgens de „Münch. N. Nachr." besloot de gisteren gehouden vergadering van de soc.-dem. partybestuursleden onder de ar beiders „stormafdeelingen" aan te wervert, die slechts militair geschoolde mannen tot leiders zullen hebben. Het bureau der orga nisatie, het gebouw der „Münch. Post" en het vakvereenigingshuis zullen zy gezamen- ïyk beschermen. De soc. „Münchener Post" verwacht, dat haar bureaux door de fascisten zullen wor den bestormd en zij verlpngt daarom, dat de regeering beschermingsmaatregelen zal nemen. Te Münch en hebben reeds botsingen tus schen fascisten en socialisten plaats gehad, toen deze laatsten van een betooging op de Königsplatz naar huis terugkeerden, doch zy moesten daarby het onderspit delven. De Beiersche fascisten hebben zich thans in uniform gestoken, n.1. in grijze hemden met oude mutsen van jageroorpsen en met zwart-wit-roode banden om den arm, waar op een swastika. Duitschland en België. Beriyn, 8 November. De Duitsche onder handelingen tusschen de Duitsche en Belgi sche regeering over de Duitsch-Belgische grens zyn met de onderteekening van een verdrag daaro\.trent geëindigd. Petroleum. In Oostfriesland (Duitschland), nu weer te Hanigsen (kreis Burgdorf) zyn met succes boringen naar petroleum gedaan. Op een diepte van 600700 meter is thans reeds ge boord en een goede kwaliteit olie naar boven gebracht. Valsch geld. De Neue Berliner Mittagzeltung rtieldt, dat de nasporingen van de afdeeling valsch geld over is. Hebt u het van Sir Brian gehoord, mynheer?" „Sir Brian?" riep Atherton uit. „Neen, wat is er met hem?" „Myn knecht hoorde van een van de dienstboden, dat de oude heer den ochtend wel niet zou halen," antwoordde Redman. „Hy lag op sterven, werd er gezegd hy had sedert vanmiddag niet gesproken. Het is een barre nacht om er op uit te gaan, mynheer. Het zoui vreemd zyn, als die oude man heenging, terwyl het huis boven zyn hoofd inviel. Myn knecht zei, dat van som mige oude gedeelten het dak al naar bene den gekomen was, toen hy er was." In de geul, waarheen de spraakzame boer hen bracht, was het betrekkeiyk stil en vreedzaam zy konden eikaars stemmen hooren, zonder dat zy behoefden te schreeu wen. Toen Atherton aan zyn twee mannen zyn instructies had gegeven, ging hy hun zwijgend voor. Stilzwygend bereikten zy ten slotte den weg langs de kust, waar de volle wind pp stond en zy trokken party van de tydelyke verduistering van de maan, om hem over te steken; in de stilte baanden zy zich een weg door de duinen naar de plaats, die hij dien middag met den man van de kust wacht had afgesproken, een klompje rotsen op den hoek van de kreek by de hut van Clent. Uit de schaduw van die rotsen kwam een gedaante te voorschJjn. Ingezonden Mededeeling. In het buffet: De Heer P. Pluljlaar, Eigenaar Hotel .Toelaat". van de Duitsche Rijksbank, welke Zaterdag hebben geleid tot de ontdekking van een valsche munterij in de Oraniënstrasse, aan het licht hebben gebracht, dat er in Duitsch land een heeleboel valsch geld buiten Ber iyn in omloop is gebracht, vooral 500 mark- biljetten, welke langs den totalisator onder het publiek werden gebracht. Het grootste deel van het valsche geld is in beslag geno men. Het totaal bedrag moet zeer hoog zyn. Nieuw papleren geld. Het „8 Uhr Abendblatt" verneemt, dat bin nenkort nieuwe biljetten van 50.000 mark zul len worden uigegeven, terwyi die van 500 en 1000 mark sterk zullen worden vermeer derd. Dagelyks wordt voor een bedrag van 11 12 milliard aan nieuw bankpapier in om loop gebracht. Vermiste schepen. De Duitsche stoomschepen „Herbert Siau- ber" en „Hermann Sauber", welke de vorige week van Engeland naar Hamburg in zee gingen, hebben hun bestemming niet bereikt, en men vreest dat beide in de buitengewone zware stormen der laatste dagen verongelukt zyn. De schepen waren uitgerust met een installatie voor draadlooze telegrafie. Nader wordt uit Grimsby gemeld: Het Duitsche stoomschip Herbert Sauber is volgens den kok, den eenig overlevende, 3 November des v.m. 6 uur gezonken. Deze kok is door den alhier thuisbehoorende traw ler Riviera op 18 mijl van Spurn opgepikt en alhier geland. De Herbert Sauber is den morgen, volgende op den vertrekdrag, ty- dens zeer slecht weer omgeslagen en gezon ken.» Een „Kulturkampf' in Sak9en. Leipzig, 8 November. Het episcopaat in Saksen heeft last gegeven de schoolkinderen op katholieke feestdagen, Allerheiligen in begrepen, uit de school te houden. Fleiszner. de socialistische minister van onderwijs-heeft een vervolging tegen het episcopaat inge steld wegens het inbreuk maken op wette- lyke bepalingen, wat een begin van een „Kultuhkampf" beteekent. ENGELAND. De politiek in den Levant De „Daily Express" schrijft: „Sir A. Griffith-Boscawen (minister in het vorige en in het tegenwoordige kabinet) heeft „de« wil tot den oorlog" van Lloyd George eni Churchill onthuld. Lord Derby herhaalt Je beschuldiging in vinnige termen en legt Lloyd George zyn rede te Manchester ten asie, waarin hij, na den wapenstilstand, de Turken bleef bekladden. Een ander verbazinewekkend feit is nu goed bekend. tjet vorige kabinet gaf generaal Sir Char- ,es Haringion last, den Turken te bevelen het gebied van Tsjanak te verlaten. Zy ga ven hem ook last op de Turken te schieten, als zy niet weggingen. Den volgenden dag - Zaterdag 80 September hield het ka binet zeven uur zitting, wachtende op het bericht over het lossen van het eerste schot. Sir Charles Harington schoot niet. In plaats „Bent u het, Atherton?" zeide een stem, die Athterton herkende als die van den amb tenaar, diê het hoofd was van het station van de kustwacht te Shilhampton Point. „Goed! kom u in dit hol, waar wy kunnen spreken ik heb mijn twee mannen by my. De zaak zit zoo," zeide hy, terwyl hy den commissaris naar een schuilplaats tusschen de rotsen voorging, „wij weten, dat als alles loopt zooals wy verwachten, de man, dien wy willen betrappen en die kapitein is van een schip dat vanochtend vroeg in Shilhamp ton is binnengevallen, voor die vervloekte storm begon, tegen middernacht naar de hut van Olent toe zal komen." „Ondanks dezen storm?" vroeg Atherton. „Wy rekenen vast op zyn komst! Wy zyn er zeker van dat hy komen zal. Wy willen hem en de Clents samen overvallen. Ook willen wy afluisteren wat zy met elkaar te bepraten hebben. En een van myn mannen hier kent den weg naar de hut tusschen deze rotsen door tot aan het einde ervan. Wy hebben dat verleden week al bedisseld. Wy hebben de Clents toen beet gehad wy zagen hen allen in hun huisje zitten, om zoo te zeggen, en ntijn man heeft toen het terrein goed verkend de hut, de kelders en den heelen omtrek. „En heeft hy iets gevonden?'' vroeg Ather ton.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1