Frico'sZenuwhoofilpijnpoedtrs Freco's Zenuwtabletten, Ratiné- en Winterjassen. Ingezonden mededeeling. Hat goedkoopste adres te dezer stede; I.Grunwald, Keizerstr. 116 (boven) Dlrtott Import uit Hat Buitenland. BINNENLAND. Schriftelijke vragen van Kamerleden. De Rijkswerven. De heer Ter Hall heeft aan den minister van marine de volgende vragen doen toe komen: 1. Heeft de minister bij zijn optreden er zich van vergewist, of de tegenwoordige ma laise aan 's rijks marinewerven, welke in de naaste toekomst misschien zal leiden tot massa-ontslag aan werklieden, ja wellicht tot sluiting der inrichtingen, niet grootendeels te wijten zou kunnen zijn aan het feit, dat verschillende werken, zooals onderhouds-, wijzigings- of nieuwbouwwerkzaamheden, sluiswerken, enz. aan de particuliere onder nemingen worden uitbesteed, terwijl ze zeer goed en goedkooper op de marinewerven kunnen worden uitgevoerd? 2. Is het b.v. juist, dat bij den bouw van loodsbooten slechts de rompen dier schepen op 's Rijkswerf worden gebouwd, maar de levering van de ketels en de machines pu bliek wordt aanbesteed, terwijl ook deze op 's Rijks werf heter en goedkooper dan door particulieren kunnen worden aangemaakt, welke aanmaak weer vooreerst voldoende werk voor de ketelmakers en machine-bank werkers zou verschaffen? 8. Is de minister, indien het bovenstaande juist is, niet van oordeel, dat eerder de be drijfsleidingen aan zijn departement of aan de werken de malaise veroorzaken dan de tijdsomstandigheden? 4. Is de minister bereid, alvorens over te gaan tot maatregelen betreffende marine werven, waardoor het personeel in zijn be staan ernstig zou bedreigd worden, een de gelijk en nauwgezet onderzoek te doen in- stell°Ti casu quo door ee<n deskundige, on partijdige en vooral van de particuliere werkgevers strikt onafhankelijke commissie nanr de juiste oorzaken van de malaise aan de werven en welke marine-werken, die thans aan particuliere bedrijven worden op gedragen, door 's Rijks weri evon goed en biliijk zoo niet beter en goedkooper, kunnen worden uitgevoerd? Pensioenregeling reservepersoneel. De heer Hugenholtz heeft den Minister van Marine de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat pensioenbepallngen voor het reservepersoneel van land- en zee macht ln bewerking zijn? 2. Zullen deze bepalingen krachtens wet telijk voorschrift van toepassing worden ver klaard op de vrijwilligers van den landstorm, en wel met ingang van 1 Januari 1920, een en ander in overeenstemming met de desbe treffende verklaring van den toenmaligen minister van oorlog in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag betreffende de nieuwe militaire pensioenwetten? 8. Indien vraag 2 ontkennend mocht wor den beantwoord, welke zijn dan de redenen* die geleid hebben tot afwijking van de vo renbedoelde ministerieel© verklaring, welke zijn de voornemens die ten aanzien van de pensionneering van de vrijwilligers van deni landstorm worden gekoesterd, en ln wellc stadium van voorbereiding verkeeren die voornemens? Is het juist, dat sedert de buitendienststel ling van het militair hospitaal te Hellevoet, sluis op 1 April 1920 de daaraan verbonden militaire apotheker 1ste klasse, met betond van zijn salaris van 6240, ter besohlkklng is gesteld en daarvoor sedert dien datum geen diensten meer presteert? Indien ja, hoe lang is de minister voorne mens dofen toestand te laten voortduren, welke Dlppien bestaan ten aanzien van ge noemden functionaris, en welke zijn de be weegrenen die den minister geleid hebben tot deze voor de sobatklst weinig voordeelig© handelwijze? Toepassing Pensioenwet De Pensioenraad heeft verklaard, dat werk- loozen, tewerk gesteld op do werkverschaf fingen, uitgaande van het rijk, provinciën, gemeenton, waterschappen, veensehappen en veenpolders, voor de toepassing van de Pensioenwet 1922 geacht worden ln lossen dienst te zijn, ook al duurt hun diensttijd langer dan drie maanden. Personeel betonning en verlichting. Dezer dagen zijn ter audiëntie bij den mi nister van marine geweeat, ter bespreking van verschillende aangelegenheden betreffende het personeel van de betonning en verlich ting, de heeren H. P. Baak, lid van het dag. bestuur der Centrale, en L. Waterman, voor zitter van den Bond van personeel bij de be tonning en verlichting. Ten eerste werd besproken te laten ver vallen de lichtwachters 4e categorie. De mi nister zegde toe, deze zaak te zullen onder zoeken. Ten tweede werd gevraagd, waarom qr nog niets vernomen wera van ae salarieering van de tweede lichtwachters. De minister zeide, dat deze zaak, met zooveel andere betreffende herziening van de salarieering, moest wach ten op de algèheele herziening. Tevens werd besproken, de lichtwachters, die in dienst komen, een jaar op proef te la ten dienen, opdat het niet zal plaats vinden, dat er lichtwachters in dienst komen, die van de betrekking niets afweten. Daarna werd bepleit, de klassen te laten vervallen op grond, dat de werkzaamheden dezelfde zijn. De minister zou deze zaak on derzoeken. Gevraagd werd, het salaris van de matro zen van de betonningsvaartuigen gelijk te stellen met dat van de matrozen van de Zui derzee. De minister zeide, dat deze zaak be sproken moest worden in de bijzondere com missie. Gevraagc werd, wat er waar is van de ge ruchten omtrent de verandering van aflos sing van de lichtschepen. Deze geruchten zijn, dat de menschen 4 weken aan boord moeten zijn en 2 weken aan den wal, terwijl het nu is 4 weken aan den wal en 4 weken aan boord. De minister deelde mede, dat hij nog geen plannen had tot verandering, doch wanneer dat het geval is, dan zal het- eerst komen in de bijzondere commissie van overleg. Wijziging van de Huurconunissiewet en Huuropzeggingswet. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond ln Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het bezwaren ontwikkelt tegen het wetsontwerp tot wijziging van de Huuroommissiewet en de Huuropzeggingswet. Het meent, dat, wordt het ontwerp ongewijzigd aangenomen, vrij wel alle huren tot het toegestane vrije per centage zullen worden verhoogd. Het salaris der Gemeenteambtenaren. 81/» pensioenaftrek te Maastricht In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Maastricht werd het voorstel van B. en W. tot inhouding van den vacantietoeslag voor 1923 en verhaal van 8l/« voor pensioenbijdragen op de salaris sen en loonen van de gemeenteambtenaren en werklieden met 20 tegen 9 stemmen aan genomen. Bezuiniging in zake de gemeenteflnanclën. De minister van binnenlandsche zaken beeft de volgende circulaire tot Gedeputeer de Staten in de provincies gericht ter ver duidelijking van de circulaires betreffende bezuiniging inzake de gemeente-financiën: „Bij mijn circulaire van 15 Sept. 1922 mocht ik de commissarissen der Koningin in de provinciën en door hun tu^achenkomst de burgemeesters wijzen op de noodzakelijk heid om werkzaam te zijn ter bevordering van spaarzaam beheer inzake de gemeente fipanciën en zoo noodig de bepalingen, die de Gemeentewet en de Provinciale Wet in de artt. 70 en 82 bevatten, aan te grijpen om dat doel te bereiken. Nader mocht ik bij circulaire van 29 Sept. 1922 de colleges van Ged. Staten aanbevelen, bij de beslissing omtrent de gemeentebegro tingen er aan aandachtig te zijn, pressie tot opvoering van salaris te vermijden of althans tot uiterste gevallen te beperken. Het blijkt, dat omtrent de strekking van deze circulaires eenig misverstand heerscht, in dien zin, dat zij geacht worden de betee kenis te hebben van een aansporing van de regeering aan de plaatselijke besturen om over te gaan tot verlaging van salarissen. Ik moet er op wijzen, dat aan de bedoelde circulaires zoodanige bedoeling te ©enenmale vreemd is. Of er temen bestaan tot verlaging van salarissen, zullen de gemeenteraden in elk voorkomend geval zelf hebben te beoor- deelen. Ik heb de eer de aandacht van uw college op een en ander voor zoover noodig, te ves tigen en u te verzoeken, de gemeentebestu ren in voormelden zin alsnog, namens mij, in te lichten". R.-K. Verbond van Werkgevers- vakvereenigingen. Deze week heeft het R.-K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen te Utrecht een ledenvergadering gehouden waarin uit voerig van gedachten werd gewisseld over de wenscheljjkheid van contact met de R.-K. Kamerclub. Vooral ten opzichte van dê eco nomische politiek oordeelde men overleg tus- schen Kamerclub en Verband bepaald nood zakelijk. Een sohema van een program voor de economische politiek werd samengesteld en zal aan de Kamerolub worden opgezonden met verzoek, daarover van gedachten te wis selen. Nog werden besproken de conferenties van den minister van arbeid met de vertegen woordigers der verschillende industrieën, waarbij de noodzakelijkheid van een goed verslag der gehouden besprekingen werd aangetoond. De vergadering sprak haar oordeel uit, dat de werkgevers niet moeten medewerken aan de vakcommissies van advies bij de Ar beidsbeurzen, voor zoover zij zich niet met het loon willen bemoeien. In verband hier mede werd oen verzoek om medewerking van het gemeentebestuur van Eindhoven af gewezen. Electriflcatle van spoorwegen. Naar het „Vad". weet te melden zal bin nen kort een proef worden genomen met eleotrlfloatle van het baanvak LeidenDen Haag, als onderdeel van de voorgenomen electriflcatle van de tussohen Amsterdam en Rotterdam liggende spoorlijn. De techni sche dienst in Utrecht la druk bezig het plan uit te werken. In de afgeloopen week zijn op het wegvak reeds opmetingen ge daan en ln het vroege voorjaar hoopt men met het werk te beginnen. Nieuw materiaal moet aangekocht worden en wersoh 11 lende bestellingen daarvoor zijn reeds gedaan. De verwachting la dat einde 1928 of be gin 1924 de proerlljn gereed zal zijn. „De Handelskamer". De afdeeling kleeding van de Ooëp. Groot handels vereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam zal worden geliquideerd. Met de afdeeling oonfectie wordt begonnen. Verbod van sollicitatie. „De Volksschool" schrijft, dat in een ge combineerde vergadering van de volledige besturen der afdeelingen Amsterdam, Rot terdam, Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers met op drie na algemeene stem men besloten is, aan de algemeene vergade ring van den Bond als nieuwe conclusie voor te leggen: a. dat de strijd voor de zuiver de mocratische school ook na de jongste wets wijziging urgent is gebleken, b. dat sollici- teeren voor hoofd schadelijk geacht moet worden voor den zelfstandigheidsstrijd, zoo lang het benoemingssysteem berust op „uit kiezen", dat de Bond onmiddellijk een krach tige actie zal beginnen voor hoofdenbenoe- ming naar anciënniteit en dat de Bond als nieuw strijdmiddel aanvaardt: verbod van sollicitatie. Daar de geheele Bond, zooals het artikel zegt, een dergelijk middel niet zou kunnen en willen verdragen, zal de actie plaatselijk gevoerd moeten worden. Indien dus Amsterdam zou besluiten om tot verbod van sollicitatie over te gaan, dan is het den Bondsleden ook buiten Amsterdam verboden om in Amsterdam naar de betrek king van hoofd te solliciteeren. De loonen van bet Amsterdamsche gemeentepereoneel. Hoewel de besprekingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg ge heim moesten blijven, zegt de „Tel," toch de per poeder 8 cent, tafta Eennwkoorti. Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. Dooa 1B etuka II.70. per koker 60 cent, tegen lxaaenrreet, Slapelooiheid, Verkrijgbaar te Helder bjjMej. M. de Redder, Fa Hakqard; voor engros: A. ten Klooster. voorstellen van B. en W. van Amsterdam met betrekking tot de loonen van het ge meen tepersoneel te kunnen mededeelen: den arbeidstijd te brengen op 48 uur per week; het arbeidsloon te bepalen niet naar week loon, maar naar uurloon; de bijslagen van nacht- en Zondagsdien sten te brengen onderscheidenlijk van 25 pet. en 50 pet. op 10 pet. en 20 pet.; in het algemeen verlaging van enkele ta rieven (dit in verband met tariefwerk); instelling van nieuwe tarieven en verder bepaling van hoogste over-verdienste op 25 pet. (thans bedraagt de hoogste over-ver dienste 85 pet.); geheele afschaffing van vrij vervoer op de tram; geheele afschaffing van den vacantle- bijslag; dat van de pensioenbijdrage aan het rijk 3V» pet. zal worden geheven van de werk lieden. Het loon der conducteurs en wagenbestuur ders Worde herzien door hen te plaatsen in een lagere loongroep met toekenning van percentage voor nacht- en Zondagsarbeid. Het gevolg dezer voorstellen zal, naar het blad meedeelt, zijn, dat de loonen zullen komen: in loonklasse V van f 40.50 op 40.80; in loonklasse IV van 38.70 op 38.88; in loon klasse III van 36.90 op f 39.96; in loonklas se II van 85.55 op 35.52; in loonklasse I van 34.20 op 34.08; in loonklasse O (mannen) van 26.10 op 25.44; in loonklasse O (vrouwen) van 28.40 op 22.56; in de reserve (mannen) van 22.50 op 21.60; in de reserve (vrouwen) van 20.25 op 19.20; waarbij dan niet rekening is gehouden met de 81/» pet., die zal worden afgetrokken voor pensioenbijdrage. De trampoetsers, die thans een loon heb ben van 35.55, bij een werkweek van 40 uur en met hun percentage voor nachtdienst ongeveer f 42 per week verdienen, zullen ook voortaan ingevolge de Arbeidswet niet langer dan 40 uur mogen werken. Hun loon zal door de voorgestelde regeling 29.60 bedragen, terwijl èn door het vermin derde loon èn door de vermindering van de toelagen op nacht- en Zondagsdiensten hun percentage-geld nog met eenige guldens zal verminderen. Aanstaande wethoudersvacature. Het Hbl. verneemt uit de beste brón, dat de heer W. EL Vliegen, onmiddellijk na de behandeling der ontwerp-Gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1928, zijn ontslag zal nemen als wethouder van Amsterdam. Spoorwegpersoneel. Donderdag heeft het comité van aotle ver gaderd. Aan de directie was, na de gecom bineerde boofdbesturenvergadering van 3 dezer bericht, dat het oomlté uiterlijk 9 dezer zijn definitief antwoord zou geven. Het heeft Donderdag aan de directie meegedeeld, dat deze beslissing nog niet gegeven kon wor den, omdat het antwoord van den minister in aansluiting op het onderhoud met zijne exoellentie op 4 dezer bij het oomlté nog niet ie binnengekomen. Bij den minister is tele grafisch aangedrongen op spoedig antwoord. Slapte. Aan de timmerfabriek A. G. O. in Ter Apel is aan ruim 60 timmerlieden ontslag verleend wegens slapte ln het bedrijf. y Stopgezel De machinale glasblazerij van de Ver- eenlgde glasfabrieken te Leerdam la stop gezet. Een groot aantal werklieden werd hierdoor werkloos. Uit de Textielindustrie. In verband mot do nog steeds niet opge heven dlrecte-actle-staking van de arbeiders, werkzaam op de kantfabriek De Jong en v. Dam te Hengelo, werd door de Twentsoh- Geldersche fabrikanten vereeniging bekend gemaakt, dat 11 November a.s. de uitsluiting zal ingaan. Deze uitsluiting zal ongeveer 6000 arbei ders omvatten. Uit het steendrukkersbedrtff. De afgevaardigden van de werklieden in het steendrukkersbedrijf hebben de voorstel len omtrent loon enz. van de werkgevers niet aanvaard. De onderhandelingen over een nieuwe oollectieve arbeidsovereenkomst voor dit bedrijf zijn thans afgebroken. Loonsverlaging. Met ingang van 1 December ba zal aan Waarnemingen van de ontploffing bQ Oldebroek ln het buitenland J HetKon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt deelt d.d. Vrijdag het volgende mede: Blijkens de voorloopige officieele rappor ten uit het buitenland is de ontploffing te Oldebroek gehoord of door instrumenten op- geteekend in Z^O. Engeland, het Zuiden van België, Noord-Frankrijk en. boven alle ver wachting, ook in Oostenrijk. Naar het Wes ten strekt zich het gebied van abnormale hoorbaarheid, dat overal van het normale in x^la™i-Uller8te «Mhgen 20 K.M. naar N.-O., 70 K.M. naar Z.-W.) gescheiden is door een uitgestrekt gebied, waar niets is- verno men, op zijn minst uit tot Kent (450 K.M naar het Zuiden tot Romilly (bijna 800), ter- whl het gebied in Oostenrijk, waaruit vrij talrijke berichten zijn gekomen, zich uitstrekt van 750 tot bijna 900 K.M. van de plaats der ontploffing. De waarnemingen aldaar geven een voortplantingstijd, die in de meest eg - vallen enkele minuten grooter is aan bo e voortplanting langs het aardoppervlak zqu zijn verkregen, zooals men ook zou verw®' ten. indien de voortplanting tot od zeer groo- te hoogte in de atmosfeer £ad plaats gehad. De genoemde afstanden «tin bijna alle veel grooter dan bij vroegere sterke ontploffin gen voorkwamen; zelfs bil de vulkaanuit barstingen in Japan, die Foetsjlwara heeft onderzocht, kwam geen grooter afstand voor dan ruim 250 K.M. Zij blijven intusschen ver beneden den afstand, waarop b.v. de Kraxa- tau-uitbarsting is gehoord, ruim o4UU iy.M Aan den anderen kant waren er ditmaal twee gunstige omstandigheden, de waarne mers waren gewaarschuwd en zochten ae gunstigste opstelling, en de weersomstandig heden in Nederland lieten toe, dat een zeer groot gedeelte van de geluidsenergie in noo- gere lagen doordrong. Eerst over geruimen tijd zal het mogelijk zijn te beslissen welke rol wind en tempera tuur ook in het buitenland bij de voortplan ting tot zoo grooten afstand hebben gespeeld. In ieder geval zijn de verkregen uitkom sten van groote waarde. TWEEDE KAMER. De heer Van Gijn liet een vrij scherpe critiek hooren op het finantieele beleid der regeering. Hij laakte het o. a., dat het spoor wegtekort als een crisistekort wordt be schouwd, en becijferde een tekort op de vol gende jaren van minstens 65 millioen. De minister zal alle departementen moeten af- loopen om dit tekort te vinden. Hij bepleitte voorts de instelling van een commissie, zoo als die in Engeland bestaat (Schatkistcom missie, Treasury). Het verheugde den heer Van Gijn, dat de minister het belang inzag van de besnoeiing der buitengewone uitga ven. Wat de loonen betreft, meende hij, dat deze omlaag zullen gaan, 't zij doordien er minder guldens worden betaald, 't zij, als dit niet gebeurt, doordat de koopkracht ver mindert. Doch tegenover het offer aan loon, dat zou moeten worden gebracht, behoorde een offer van meer gegoeden te staan in den vorm van verteringsbelastingen, die ook het sparen en dus de kapitaalvorming zouden bevorderen. Ook de heer Colijn verklaarde ten aanzien van de loonen, dat ze onvermijdelijk omlaag zouden gaan, öf dat de arbeidstijd moest wor den verlengd. Waartegenover de heer Nolens de opmerking maakte, dat èn het een èn het ander reeds was geschied; hij zou van de Regeering wel eens cijfers daarover willen hebben. De heer Colijn zette, in het financieele deel van zijn rede, een becijfering op, waarbij hij uitging van een peil van Staatsuitgaven van 615 millioen en van Staatsinkomsten van 567 millioen. Aannemend nu, dat de Staatsin komsten niet dieper zouden zakken dan tot 600 millioen het tegenwoordige volksinko men van ongeveer 3000 millioen zal echter bijna getierceerd worden als het niet eens verder zakt dan tot de 1384 millioen van 1914 dan zou er dus nog een tekort te wachten blijven van 115 millioen. En hij drong dus met kracht aan op een groote beperking van toekomstige uitgaven, gewone èn buitenge wone deze laatste ook met het oog op de gaafheid van den gulden. Die 115 millioen zouden echter zeker nog heel wat grooter worden. Met alle „perspec- tief'-bezuinigingen nam spreker nu maar genoegen, doch hij merkte reeds nu op, dat er waarschijnlijk nog vrij wat zou zijn te be talen voor nooduitkeeringen aan de gemeen ten en voor werkverschaffing. En hij komt dan ook, dankbaar zijnde voor wat er nu reeds was bezuinigd, dit slechts opvatten als een eersten en bescheiden stap. De heele staatstaak, zoo betoogde de heer Colijn, moet worden ingekrompefl; we heb ben alles veel te mooi, veel te pletluttlg-vol- maakt willen hebben. Op alles moet nu sterk worden besnoeid, op onderwijs, op sociale wetgeving, óók op de defensie. Wat deze laatste belangt moeten we, onder den druk der omstandigheden, afzien van een leger, dat voor een eenigszins langdurige verdedi ging geschikt Is, we moeten ons beperken tot „een operatief orgaan", waarmee we onze In ternationale verpilohtlngen kunnen nakomen. Deze verklaring, van deze zijde komend, maakte eenige sensatie ln de Kamer. En de heer Nolens kwam later zeggen, dat hij dit met verbazing had gehoord. De „antithese" als grondslag van politiek werd door de drie fractieleiders, de heeren Colijn, Nolens en Sbhokking, verdedigd, ech ter met verschil van toon. Het krachtigst door den heer Colijn, die, erkennend dat men geen „vrije" school had gekregen, opmerkte, dat dit niet aan de mannen van rechts, dooh aan die van links was te wijten en overigens ontkende dat de anti-revolutionnairen zich bij allerlei dingen hadden „neergelegd", die in strijd waren met hun beginselen, zooals had betoogd8 keer Dresselhuys) Wat de heer Colijn, voor 't eerst in deze Kamer optredend als leider van de anti-revo lutionnairen, sprak over den ehristeliiken grondslag van de politiek, was volkomen in de oude lijn van Kuyper. 1)0 vi?£r Schokking meende, dat voor het oogenblik nog altijd de drie groepen van zijn1 meest t°t samenwerking geschikt Vergadering van Vrijdag. De heer Sohokking, die zijne rede voort zet, verklaarde door de uitlatingen van den niet, dat men in de tegenwoordige omstandigheden, vooral met het oog op den toestand in *t Oosten (om van de geweldige bewapening van Bel gië te zwijgen) tot verrwakking ^n ^e defensie zou durven ovewronrT ttm 1 oonstateeren dat hij het dan' in dïzen™™ was met den heer Noi«n« ju voor de verdediging des lands moest woren geofferd. aoodige sotan adn met behoud JShKgS" aighoid do regoering g,«„ lijk steunen bij de vervulling van haar zware taak. Van de verdere redevoeringen vermelden wij nog die van den heer Van Wijnbergen. De heer Van Wijnbergen antwoordde den heer Schokking naar aanleiding van diens opmerkingen over samenwerking met de ka tholieken, dat ieder bet recht had om voor eigen wenschen op te komen en dat er, wan neer men over en weer elkaar niet wat ter wille was, niet veel tereoht zou komen van practische samenwerking. En ook de Minister van Financiën, en in hem de heele Regeering, kreeg even een scherpe waarschuwing van hem. Met de overwinning die men behaald had in zake het L. O. kon men nu tevreden zijn. Al was de vrije school niet bereikt, er was toch een kolossale vooruitgang van het bijzonder on derwijs. Maar nu moest, zoo meende de heer Van Wijnbergen, de Regeering de bijzondere school en met name de Katholieke, dan ook niet in haar ontwikkeling tegenwerken. Dat deden de ambtenaren en dat deed vooral Financiën inet allerlei plagerijen en chicanes. Overigens verdedigde de heer. Van Wijn bergen nog (tegen opmerkingen o. a. van den heer Troeistra) het ingrijpen der geestelijk heid in de politiek. Dat mocht en dat moest de geestelijkheid, zoo zei <ie heer Van Wijn bergen, als het om beginselen ging. Aan 't slot van de vergadering kreeg men nog den eenling van rechts te hooren: ds. Kersten, den vertegenwoordiger der Staat kundig Gereformeerden. Deze trad op als het politiek geweten der anti-revolutionnairen wien hij (overigens zeer gemoedelijk, lang niet zoo fel en.... lang niet zoo onderhou dend als indertijd de heer A. P. Staalman) verweet, dat ze te veel transigeerden met hun beginselen en wien hij ongeveer heel het zonde'nregister vóór hield, dat prof. Ftebius hun zoo vaak heeft voorgehouden. Niet alleen op geestelijk terrein waren ze van de begin selen afgeweken, maar óók op economisch en sociaal gebied, waar ze steeds meer staats- dwang hadden aanvaard. Ook dit is, zooals men weet, een van de verwijten van den heer Fabius. Over den financieelen en economischen toestand spraken heden de Roomschen Bon- gaerts, Van Vuuren en Fleskens en de plat telander De Boer. Laatstgenoemde wilde niet van protectie weten, doch pleitte daarentegen voor meer vrijheid voor den boer. En voor groote zuinigheid. Van de drie Roomschen wees de heer Bon- gaerts, evenals de heer Schokking dit'deed, op de noodzakelijkheid om, terwille van onze productie, productieve werken te blijven uit voeren. De heer Bongaerts wilde daarbij wer ken ter bestrijding van werkloosheid door garantie van rente en aflossing zien uit voeren. De heer Van Vuuren vond wel, dat minis ter De Geer den toestand niet donker inzag, maar bracht hem toch hulde voor wat hij reeds gedaan had. Met de critiek maakte men 't zich te gemakkelijk. Wat de kwestie van het tarief en van invoerverboden betrof, zou de heer Van Vuuren al tevreden zijn wan neer de Minister een spoedig indienen van de technische tariefsherziening toezeide. Dan kon men eens zien, wat daarvan te maken was. Overigens verklaarde deze spreker, dat de Minister van den steun der Roomschen verzekerd kon zijp. De heer Ketelaar herinnerde den heer De Geer aan diens verklaring van 11 Mei, dat er aan de wedden der tegenwoordige ambte naren niet zou worden getornd. En bestreed vooral de herziening der classificatie. STAATSBEGROOTING. Hoofdstek Arbeid. In de Memorie van Antwoord betreffende de Staatsbegrooting 1923, hoofdstuk Arbeid, deelt de Minister o. a. het volgende mede: Een ontwerp van wet tot regeling van den landbouwarbeid, is bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig. Een wetsvoorstel zal bij de Staten-Generaal aanhangig worden ge maakt, wanneer de toestand van 's Lands financiën het doen der uitgaven verbonden aan de uitvoering der wet, zal toelaten en nadat methet door den Hoogen Raad van Arbeid uit te brengen advies zal zijn reke ning gehouden. Aan 's Ministers Departement zijn thans plannen ln bewerking betreffende een alge heel© herziening der arbeidersverzekering, welke zal zijn gerioht op het verkrijgen van vereenvoudiging en bezuiniging. De Minls- ter rl00?1 binnen zeer korten tijd een uitge werkt schema van die plannen ten advieze aan den Hoogen Raad van Arbeid te kunnen doen toekomen. In verband daarmede schilnt het, inede gelet op de moeilijke tijdsomstan digheden, voor het bedrijfsleven, welke ver zwaring der lasten, voortvloeiende uit de ar beidersverzekering, onraadzaam doen voor komen, gewenscht vooralsnog niet tot invoe ring der Ziektewet over te gaan, doch de be slissing nopens de herziening der arbeiders verzekering in haar geheel. De Minister zet verder zijn standpunt in zake de woningpolitiek uiteen. Nu de bouw sterk is gedaald en verdere daling mag worden verwacht; is welhaast het oogenblik aangebroken, waarop zonder steun kan worden gebouwd. Daarop kan de over heid zich van de wonnigproductie terugtrek ken en zich bepalen tot haar wettelijke roe ping: verbetering van de volkshuisvesting, een gebied, waarop haar hand nog veel te doen vindt, maar waar onder de gegeven financieele omstandigheden met beperkte middelen moet worden gewerkt. Een ontwerp van wet op de pharmacie en op den verkoop van vergiften is in voorbe reiding. De Minister zal de indiening van een wetsontwerp zooveel mogelijk bespoedigen. Dtenstregettng E.S.O.N.A. V«n Helder alle werkdagen, behalve Dins dag, "b morgens T.4B en bovendien Maandag "B avonds 10.80. Van Amsterdam alle werkdagen 'i mor gene 9.80. f-QTmededeeHng. ©ejaagdheid. de Deventer Katoenspinnerij v.h. Ankersmit Co. het loon van alle tijd- en stukwerkers met 10 verlaagd worden. Vergadering van Donderdag. Landbouwarbeld. Arbeidersverzekering. W onlngvoorzienlng. De voornemens der Regeering ten aanzien van den woningbouw zijn, in het algemeen terug te keeren tot hetgeen de woningwet gever heeft gewild, n.1., dat bouw met over heidssteun aanvulling zou zijn, bouw voor het particulier bedrijf regel. PMrmacie. Voorloopig zal de Ziektewet niet worden ingevoerd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6