HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1922. Anna-Paulowna. Op initiatief der afd. Breezand e a van Volksonderwijs" waren Donderdagavond in „Veerborg" verschillende besturen en verdere belangstellenden hijeen, waarvoor de. heer N. Raap op duidelijke wijze uiteenzette hoe de voorgenomen technische verbetering van de Onderwijswet wel in schier ieder opzicht een groote achteruitgang van het volksonder wijs zou worden en in het bijzonder ten plattelaude. Besloten werd om handteekenin- gen te verzamelen van allen die de zooge naamde technische herziening, ten hoogste zouden hetreuren en deze vindt men zoowel hü de voorstanders van bijzonder als van neutraal onderwijs. Verschillende personen hebben zich bereid verklaard, om met lijsten rond te gaan, Naar wy vernemen, zal Ds. Schermerhorn Donderdag 30 Nov in Veerburg" komen met Geroepen" De eerste winterlczing is voor T.AG.O. een succes geweest. Ondanks den verhoogden entréeprijs, waartoe men noodgedwongen was overgegaan, was de zaal van Veerburg" tiink gevuld. De verwachting bleek dus groot en Mr. Kamp heeft die hooge verwachting gelukkig niet teleurgesteld. Reeds dadelijk met De Rattenvanger van Hameln" door Browning, had hy het publiek in zijn greep en heel den avond hield hij het gevangen Zijn gelaatsexpressie heeft hy dan ook vol komen in zijn macht, zijn hand- en armbe wegingen zyn van een groote welsprekend heid, zyn veelomvattende stem gehoorzaamt volkomen aan zyn wil Maar vooral zyn zeg gerij 's vaI> cen 200 oer-komische kracht, dat hy soms aan een epkelen doodgewonen volzin een intonatie weet te geven, die plotseling het publiek doet schateren van jolijt Door dit alles weet deze gelukkig bedeelde voor drager een allerdwaast stuk als .Een roman met een contrabas", dat wy hy lezing mogelijk flauw en onbeduidend zouden gevonden hebben, ten gehoore te brengen op zoodanige wyze dat het wordt tot een schaterwekkende voor dracht, waarby we ons niet meer afvragen of die inhoud eigenlijk niet dwaas isofonhe- duidend of flauw Beslist geestig echter waren ,Het gordyn van Van Ryn" en het eenige slotnummer De Schoolopziener en de liups Allerleukst ook was „De moeilijkheden der Nederlandsche taal", dat wy als toegift kregen. En als het waar is, dat lachen gezond maakt, dan heeft de amusementskunst van Mr. Kamp in dezen triestigen, koramervollen tyd aan velen onzer een weldaad bewezen. Anna-Paulowna. In Veerburg had de eindwedstrijd plaats van de billard-vereen. Hollands Noorder kwartier. Hieraan werd deelgenomen door 21 leden. Na de tweede ronde waren nog 11 spelers aan en werd opnieuw geloot. De oneven num mers zijn de winners, de even nummers ver liezers. Tusschen haakjes is de handicap, daarachter het behaalde punten-aantal en het aantal beurten. 3e ronde: 1. Jb. Stammes (85) 85 in 14 beurten, 2. Joh. Veerman (80) 71 in 14 id. 3. H. Koster (85) 85 in 25 id. 4. G. Slijkerman (80) 73 in 25 id. 5. J. J. Moerbeek (55) 55 in 19 id. 6. Jb. Prins (45) 35 in 20 id. 7. C. Slikker (100) 160 in 17 id. 8. W. van Erp. (75) 62 in 17 id. 9. D. Boekei (95) 95 in 16 id. 10. J. Schenk (80) stilstaand nummer. 4e ronde: 1. J. Schenk (80) 80 in 8 beurten, 2. Jb. Stammes (85) 29 in 7 id. De heer J. Schenk te Schagen maakte hier een schitterende partij en beëindigde zijn partij in 8 beurten, maakte aldus een gemid- i delde van 10. De cijfers zijn 25, 16, 4, 9, 13, 11, 1 en 11 is samen 80. 3. H. Koster (85) 85 in 13 beurten, j 4. J. J. Moerbeek (55) 22 in 12 id. 5. C. Slikker (160) 160 in 12 id. 6. D. Boekei (85) 50 in 11 id. In de 5e en laatste ronde waren nog 6 spelers die moesten strijden om de 6 prijzen en wel de heeren J. Schenk, H. Koster en C. Slikker om de eerste 3 prijzen en de heeren Jb. Stammes, J. J. Moerbeek en D. Boekei j om de laatste prijzen. De partijen werden nu mét zijn drieën gespeeld en de uitslag was: 1. C. Slikker (160) 160 in 13 beurten le prijs. 2. J. Schenk (80) 80 in 14 beurten 2e prijs. 3. H. Koster (85) 82 in 13 beurten 3e prijs. 4. Jb. Stammes (85) 85 in 16 beurten 4e prijs. 5. D. Boekei (95) 95 in 23 beurten 5e prijs. 6. J. J. Moerbeek (55) 49 in 23 beurt. 6e prijs. De amicale wedstrijd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, had een aange naam verloop en de markeur, de heer Van Bodegraven, deed zijn werk in de puntjes. Na afloop reikte de heer J. Broer als voorzitter der vereeniging, met een toepas selijk woord de prijzen uit. Schagen. Het telegraaf agentschap Havas seint uit Frankrijk, dat de invoer van levend vee uit Holland, benevens die van kleine gehoornde d'eren, bokken, geiten, schapen, is verboden. Dit bericht komt volstrekt niet onverwacht. Wij h dien het verwa ht, zooals wij meer Jeigeiijke onheilsb ten uit Spanje, Italië, Slowakije, België en andere landen, waamiee anze veehandelaars ?aken doen, eiken dag tegemoet zien. En wat doet nu onze regee ring, om de uitbreiding van het gevreesde mond- en klauwzeer te voorkomen? Tot dus ver zijn besluiten afgekondigd, waarbij de veemarkten in Zuid-Holland en Zeeland zijn verboden. Maar is nu het vervoer uit die be smette provincies naar andere streken ook s op gezet? Wij hebben van eenen zoodanigen maatregel nog niet gehoord. Toch meenen wy. daj dit o>k noodzakelijk zou zyn. Men drijft nu handel op de stallen. Dinsdag wa ren daar 18 koebeesten aanwezig), alsof daar door de besmetting zich niet voort ging planten. Wordt het besmette vee, dat uit Duitschland van over de grenzen wordt bin nen gesmokkeld, bij aankomst op de Lim- burgsehe markten geweerd of in beslag ge nomen? Wy hoorden van dien noodzakelij ken maatregel tot heden niets. Waarom de Duitscher het vee naar Nederland smokkelt? Om er goed gangbare Nederlandsche munt voor te maken, waar hy meer aan heeft, dan aan niets-waardige marken. lo den laatsten tijd i6 het gebeurd, dat op de markt te Maastricht ruim 40 gesmokkelde koeien aanwezig waren. Wij vroegen een koopman, of de Duitsche kceien van de Ne derlandsche te onderscheiden waren. Hy zou ze er allen uithalen, verzekerde hij ons. Doch niet alleen in Limburg, op alle groote mark ten van ons l^nd komen Duitsche koeien voor. En dan wil de regeering door in een paar provincies de markten te sluiten, de tongblaar tegengaan. Als niet spoedig 1ip?1 ons land besmet is, dan komt -dat, cmdat spoedig al het vee gestald zal zijn. Intussehen lijdt de handel en komen alle markten onder den druk van den toestand. De reeds stugge handel wordt minder. T" Schagen waren Donderdag de prijzen van melk- en kalfkoeien belangrijk minder Wij vroegen een bekend handelaar op Frankrijk over het verloop van het invoerverbod. „De prijzen van de kalfkoeien zijn van 100 tot 125 geloopen", luidde het antwoord. De verkoop bepaalde zich tot binnenlan isch verkeer. Over 't geheel was de handel stug. Vette kce'.en le kwaliteit ƒ1.35 per K.G, kw. 1.20, 3e kw. f 0.80 a 1.00, \vaartoe dan ook de pinken gerekend worden De heer P. Steen, Winkel, ontving den hoogsten markt prijs, 490. Vette schapen stug. 5 gulden minder dor verleden week. Uitvoer'amiio ren naar Engeland hoogste prijs 88 gld. Deze dieren worden te Hoek van Holland geslacht. Varkens hielden zich goed. Met veel goede kwaliteit, waren de prijzen vast. Voor rijpe, zware slachtvarkens werd 1.04 per K.G. betaald De aanveer van vee was voor een late Novembermarkt zeer belangrijk. De toestand is dan ook, dat wie nog iets te markten heeft, daarmee niet moet wachten tot mor- geft, als hij het heden verkoopen kan 't Kon morgen wel eens te laat zijn. Met de Friesche landarbeiders is ook de wilstervangst in Hollands Noorden gekomen. In Friesland is deze vangst een veel beoefend jachtvermaak, uit pleizier zoowel als om den broode. In Holl. Noorden wordt zij tegenwoor dig door een negental personen uitgeoefend. Voorzien van slagnet, lokvogels en lokfluit, z ekt de jager de lage, waterrijke polders op. Reeds in den vroegen morgen is de jager op het terrein, en wacht dan geduldig de komst Ven een vlucht vogels af. Soms is de vangst g ed loonend, maar vaker nog bepaalt zij zkh tot een paar vogels. De prijs is tegen woordig 60 cent. De wilster of g udplevier komt in den la ten herfst uit het Noorden naar onze streken. Valt ook hier de vorst in, dan gaat hij naar het Zuiden, om daar bij open waters aas te zoeken. Hy trekt in den nacht, liefst bij maanlicht. Zijn schel geroep verbreekt dan de nachtelijke stilte. Het goudstuk van den Duitscben keizer Ferdinand II, 1635, te Schagen bij het ploe gen gevonden, is verkocht aan het Haagsche penningkabinet vcor 12 gld. Tot notabelen bij de N. H. Kerk werden Donderdagavond gekozen de heeren P. Hop man, G. Beers, W. J. Kesteloo en L. van Rijswijk. In de vergadering van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer Am bacht, Donderdag te Alkmaar gehouden, is voor de vacature K. Slot, St. Maarten, het volgende drietal opgemaakt: 1. P. Gootjes, St. Pancras. 2. F. de Boer, Oudkarspel. 3. Jhr. A. L. v. Sprengler, Z.-Scharwoude. Tot Molenmeester van den Schringkaag- polder is gekozen de heer A. Klare te Kol- horn. Uitslag der verkooping te Schagen, op 23 Nov., ten overstaan van notaris Vrijburg te Zijpe: B erenpleats, genaamd „Jetty's Hoeve bestaande in huismanswoning met arbeiders woning, bijgebouwen, erven, tuin, wei- en bouwland in den polder liet Koegras, nabij Helder, gro t 50.24.80 H.A., eigendom van den heer J. Vorstelman te Hilversum. Koo- per de heer J. J. Verfaille, Helder, voor 74965.08.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 8