DELDERSCHECOURANT Denk niet- Zoo juist PEEK S CLOPPENBURG, Tijdens de KERSTDAGEN Herman Nypels Tweede Blad. in: ULSTERS, WINTERJASSEN, JEKKERS, REGENJASSEN en KINDERKLEEDING. Heeren- en Kinder-Kleedingmagazijnen HELDER, SCHAGEN. VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor loopig machinisten-diploma de heer J. M. Kaptein, alhier. Bij het Dinsdag te 's-Gravenlhage ge- gehouden examen slaagde voor derdein of ficier groote stoomvaart de heer J. de Wit, alhier. De heer .T. M. Kaptein alhier Is te 'sGra- venhage geslaagd voor het voorL diploma madhini sten-examen. Voor het op 9 en 10 November gehouden examen der Federatie van Handels- en Kan toorbedienden-Vereenigingen „Mercurius", slaagde o. m. onze plaatsgenoot, de heer H. J. ten Broek, leerling van'den heer G. van Dijk alhier. Onze plaatsgenoot, de heer A. Vermeu len, leerling der Handelsavondschool, slaagde voor het diploma der Federatie „Mercurius, gehouden 9 en 10 November te Amsterdam. Middelbare en Hoogere Handelsschool, alhier. Ministerieele goedkeuring is afgekomen voor de benoepiing van den Heer D. Rit- mam, tot leeraar in Geschiedenis en Aard rijkskunde. Genoemde leeraar is ex-kapitein der Infanterie en ia in het bezit der Acte Geschiedenis M. O. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdagmiddag ten raadhuize aanbesteed het rijden per auto voor rekening van de gemeente. Ingekomen waren 8 billetten, waarop was ingeschreven als volgt: firma Schulmayer, voor 100 uur en minder per uur 8.—, voor elke 100 uur meer telkens 1 reductie op dezen prijs. Buiten de grens der gemeente toeslag per KM. van 25 oent. Firma Prins voor de eerste 100 uur 4. per uur, tot 200 uur 8.50, 800 3.25, 400 ƒ3.—, 500 2.76, toeslag buiten de gemeente 20 et per K.M. Firma Thljssen voor de eerste 100 uur 6.per uur, tot 200 uur 6.75, tot 800 5.60, tot 400 5.25, tot 500 6.—, boven 500 4.75 per uur. Tarief buiten de grens der gemeente 40 cent toeslag per KM. Bezoek van de «BerUn". Onder de winkeliers, die het mogelijk maakten de bemanning van de „Berlin" te onthalen, moetdn nog genoemd worden de firma's Bakker (blerhandel), Verfailie (siga retten) en Pronk. In de vorige opgave waren deze nanten weggevallen. 8e Marine- en VoUoMonoert Ditmaal alleen over het Volksconcert, dat voer een grooter aantal bezoekers gegeven werd, dan andere jaren in deze week vóór Kerstmie het geval is. De heer Ter Hall had eon zeer goede keus gedaan door een heel interessante, fijn geharmoniseerde oomposl- tle van Ludwlg Spohr als tweede nummer on het programma te plaatsen. Van Öpohr had den wij nog nimmer Iets op deze concerten gehooid, althans de laatste jaren niet. Hij is een gevoelig componist, fijnzinnig en zeer muzikaal. De ouvorture „Jessonda" werd uit stekend gespeeld door bet orkest. Een twee de oomposltfe van dezen zelfden meester was het vlooloonoert No. 8 in A-mol, door den heer Pala gevoelvol en zeer goed geïnterpreteerd. Dit concert bevat groote technische moeilijk heden, die de heer Pala volkomen meester ls, maar ook zijn voordracht van dit lyrische, ietwat droefgeestige nummer trof ons. De solist had met zijn Instrument nogal pech; eerst sprong een snaar, zoodat opnieuw be gonnen moest worden. Op bet tweede lnstru ment sprong de sleutel van een der snaren los, en de heer Pala moest afbreken en op nieuw stemmen. Ook enkele onzuiverheden waren aan dit reserve-Instrument en de tem peratuur ln de zaal te wijten. Een ander fraai nummertje waren de belde lyrische stukles van Grleg, den meester der Noorsche lyriek. Het strijkorkest voerde ze fijn en Innig uit, bijzonder mooi klonken Je oello's door de violen. De overige werken, die werden vertolkt, waren een marsch uit Verdi's „Aida", de ouverture „Don Junn" van Mozart, en tot slot. de fraaie en pakkende fantasie „Paljas", de populaire muziek, die Leonoavallo's naam beroemd maakte. Het vierde oonoert heeft plaats op 17 Ja nuari a.s. Vergadering Roode Krols. DlneJagavoud op een der bovenzalen van het Militair Tehuis gehouden vergade- rang van de Afdeeling Helder werd ge- presideerd door den heer J. Kamman, ge meente-secretaris en voorloopig voorzitter der afdeeling. De Burgemeester had berioht van verhindering gezonden. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurc waren, bracht de voorloopige penningmees ter, de heer Ten Klooster, verslag uit om trent den stand der kas. De afdeeling telt 80 leden L— contributie, en 1 lid f 2.60; de opbrengst der in September gehouden collecte bedrag bruto 632.—. De heer dr. Minkema deelt een en ander mede omtrent het nog voorhanden materiaal, dat bestaat uit 8 raderbrancards, 20 eenheids brancards, 9 kisten met diverse goederen, in dertijd op Texel gebruikt Voorts een model- eenheidskist een vijftal doozen met ver band. Nog een tweetal kisten met verband middelen, een zeer goed onderhouden instru- mentenkist etc. Alles in uitstekenden toe stand. Ook van de transport-colonnes zijn nog inventarisstukken aanwezig. Van gemeentewege is in het politie-bureau Molenplein een opslagplaats ingeruimd voor in depót-geving; dr. Riemks zal zich met deze distributie belasten. Omtrent den Cursus voor Eerste Hulp bh Ongelukken worden door dr. Minkema bi- zonderheden medegedeeld; de mededeeling van het Witte Kruis als zou zoo'n cursus niet aoodig zijn is onjuist. Dr. Minkema heeft een dergeïi.fken cursus geleid voor de Vereenlging v. Huisvrouwen en het Roode Kruis samen, waarvoor zich 64 deelneemsters aangaven, hetgeen voor één cursus veel te veel was. De cursus wordt nu gesplitst, en ving Woensdag aan. De z.g. tuig zaal van het Kon. Instituut ls daarvoor belangeloos afgestaan. Elke cursus duurt pijn. 3 maanden; na afloop van den eersten cursus, waarvoor pijn. 86 deelneemsters zijn, zal een tweede worden gegeven voor de overige 11 fhebsters. Hierop wordt speciaal de aandacht gevestigd daar ten onrechte de meenmg heerscht als zouden van de aange- meldden verscheidene uitvallen. Door den heer Ten Klooster zijn pogingen voor 'n dergelijken cursus te Julianadorp in gesteld. Er blijkt ook daar veel belangstel ling voor de zaak. Een vergadering zal te dezer zake worden gehouden J)e wijzö waar op deze kwestie geregeld zal worden, wordt nader besproken- Aanwerven leden transportcolonnes. Ge tracht zal worden iemand te vinden, die hier van eens werk kan maken. In verband hier mede brengt de Voorzitter de kwestie te berde van cursussen voor mannen. De heer Ten Klooster bespreekt de kwes tie van het beschikbaar stellen van verband- trommels, speciaal voor voetbalclubs, etc. De vergadering voelt meer voor het deelnemen aan een cursus door deze jongelui, die mee- rendeels niet veel omtrent verbandmiddelen, etc. weten. Hieromtrent deelt dr. Minkema typeeTen- de staaltjes mede. Niet lang geleden kwam een jongmensch, dat op het voetbalterrein een been gebroken had, ln het ziekenhuis. Op zeer onoordeelkundige wijze had men met hem omgesprongen en hem tenslotte in een auto zien te krijgen, waarmee hij ver voerd werd. Slechts aan zijn stevige consti tutie was het te danken, dat alles weer goed terechtkwam. Het zou wel noodig en nuttig zijn voor deze jongelui eens een cursus te houden. Men zal de verschillende sportvereenigin gen aanschrijven om op de cursussen voor mannen, die zullen worden gegeven, verte genwoordigers te zenden. Verkiezing definitief bestuur. De leden van het voorloopig bestuur wor den bij aoclamatie gekozen. Tot uitbreiding van het aantal leden wordt voorloopig, niet overgegaan. Daarna sluiting. Kerkconcert A. G. O. Wy herinneren onze lezers aan het kerk- ooncert, dat hedenavond gegeven wordt in de Nieuwe Kerk (Weststraat), door mejuf frouw Marcelle de Haas (viool), mevrouw RienksRiedel (zang), en de heer Toon de Hoogh (orgel). Dit concert, van bekende stadgenooten, die reeds meermalen een groot aantal bezoekers eenige uren van kunstge not gaven, zal ook thans wel weer velen trek ken. Kaarten zijn hedenavond aan de kerk nog verkrijgbaar. Voorstellingen ln Caslna Beide Kerstdagen worden in Casino twee echeidene voorstellingen gegeven van zeer goed gehalte. Maandag len Kerstdag treedt er onder leiding van den bekenden impres- sarrio Jac. Smits van Haarlem een speciali teiten- en oabarot-gezelschap op met een zeer uitgebreid en afwisselend programma, waar bij heel mooie en ook sonsatloneele num mers. Dinsdag 2e kerstdag komt „De Socië- tairo Tooneelvereenlging" (voormalige leden van 't HelJermansgezelBchap) welke hier kort geleden nog een opvoering gaf van „Sulkefr- freule" met de allerdolste klucht „Beurs- koorts:" De komische verwikkelingen ln dit stuk dreigen die van „Als je maar een ver leden hebt" te overtreffen. Hot wordt ln een prachttempo gespeeld door de bekende ar- ilsten, waarvan de Utreohtsche Oourant schrijft: „Het was een lofwaardige vertooning, die gedragen werd door Hein Harms wiens lach nog even aanstekelijk ls door Carl Vlerhoff, die een uiterst vlotte vertolking gaf van den apotheker Emmerllng. Maar ook de andere krachten leverden goed werk. Mlnny v. OUefen, Marie Harms, Allda Nag t eg aal en mevr. VeerheffSteln, zorgden voor een uitstekende blijspeltoon evenals de heeren Laurenitius en Ad.. Verzijl. Zooals ge zegd er werd uitstekend vlot gespeeld. Het publiek amuseerde zich dol. De Soclëtalre Tooneelvereenlging verdient met dit blijspel een even groot suooes als bij „Het Sohouwtooneel" met „Als je maar 'n verleden hebt". Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand November werd de leeszaa bezocht door 1462 mannen en 259 vrouwen, totaal 1721 personen. Uitgeleend werden 654 studieboekon, 2485 romans en 2802 kinderboeken, totaal 5291 banden. De navolgende werken werden aangeschaft: De Boer en De Wilde: Historische lectuur, nieuwste geschiedenis; Bowen: Met ijzeren hand- Caslmir: Zelf aan 't stuur; Chesterton: The flying inn; Dijk: Het begrijpen van mu ziek1 Foeken: Het Zondagsvraagstuk; Har- terink: Het electro-motorenboekje; Van der Hoop1' Nieuwe riohtlngen in de zielkunde; Huizinga: Men ach en menigte ln Amerika; Idzeixia1 Flotogidsje voor den pas-beginnenden amateur; Kliche: De firma Ohristlaan Rosen- kamp- Pos: Reisboek voor Nederland; Taze- laar- Moderne romankunst; Teirllrkck: De vertraagde film; Timmermans: Het kindeken Jezus in Vlaanderen; Tsjechof: De steppe; Van vijf moderne dichters; Voorhoeve: Ho- moeopathie in de praktijk. Ingezonden Mededeeling. Ren R.-K. Volkspartij. Uit een onderhoud, dat een medewerker van „Hot Volk met een der leden van het voorloopige comité tot oprichting van een R.K. Volkspartij had, bleek, dat reeds zeer vele bewijzen van instemming met de oprich ting van een Roomsch-Katholieke Volkspartij zijn ontvangen. Het is dan ook wel zoo goed als zeker, dat deze nieuwe party er zal komen. Het voorloopig comité zal met nog eenige Ïjersonen worden uitgebreid en daarna zal n een te beleggen vergadering tot de defi nitieve stichting vande nieuwe party worden overgegaan. De Plattelandersbond. van Het wagentje van Lange Gerrit. Wij kunnen hierby mededeelen, dat de verantwoording van de voor Gerrit de Vroome ingekomen gelden ten onzen kantore ter inzageis nedergelegd. Tot doodgraver op de Algemeene Be- 1928 benoemd de heer J. Nebbeling te graafplaats alhier ls met ingang van 1 Jan. Utrecht Verslag der GemeentellJke-Arbeidsbeurs over de maand November 1922. mannen. Aanvragen van werkgevers.kwamen in om: 1 aardappelschiller, 1 doodgraver, 2 han delsreizigers, 25 grondwerkers, 1 fotograaf, 24 losse werklieden, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 8 metselaars, 84 transport-arbeiders, 2 timmerlieden. Totaal 146 personen. Aanbiedingen kwamen ln van: 1 bankwerker, 1 betonwerker, 1 bouwkun- dig-opzichter, 1 broodbakker, 84 doodgra vers, 1 electriciën, 1 electriciën ben. 18 jaar, 25 grondwerkers, 1 kruideniersbediende ben. 18 jaar, 4 kleermakers, 8 landarbeiders, 71 losse-werklieden, 2 losse-werklieden ben. 18 jaar, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 1 letterzet ter, 3 metselaars, 1 matroos, 4 opperlieden, 1 opzichter-teekenaar, 1 rijwielhersteller ben. 18 jaar, 1 stucadoor, 1 schippersknecht 1 slooper, 8 schilders, 47 transportarbeiders, 1 tuinman, 13 timmerlieden. Totaal 287 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschiller, 25 grondwerkers, 1 landarbeiders, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 24 losse-werklieden, 8 metselaars, 34 transport arbeiders, 2 timmerlieden. Totaal 143 personen. VROUWEN. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 2 aardappelschHsters, 8 dagdienstboden, 7 dagmeisjes, 4 dienstboden Intern, 1 hulp in de huishouding, 2 kooksters, 1 kindermeisje, 1 wasohvrouw, 10 werksters. Totaal 40 personen. Aanbiedingen kwamen ln van: 2 aardappelschHsters, 1 dagdienstbode, 6 dagmeisjes, 5 dienstboden intern, 1 groen ten-schoonmaakster, 1 huishoudster, i hulp in de huishouding, 1 kindermeisje, 4 wasoh- vrouwen, 19 werksters,. 1 winkeljuffrouw, 1 winkeljuffrouw ben. 18 Jaar. Totaal 48 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 dagdienBtbode, 2 dagdienstboden in tern, 1 hulp in- de huishouding, 1 kinder meisje, 1 wasohvrouw, 18 werksters. Totaal 22 personen. Gevonden en gedeponeerde voorwerpen. De ln onze vorige opgaaf vermeldde zak doek met geld is terug te bekomen aan het adres van den heer Schllperoort, Torenstraat 80 (niet Tuinstraat 80). BINNENLAND. Pensioenen Marine. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tijdelijke en voorloopige pensioenen over het vierde kwar taal d. j.. aje door het Departement van Marine worden voldaan, gedurende de maan den Januari, Februari en Maart 1928 by de verschillende rijksbetaalmeesters kunnen worden ln ontvangst genomen. Mogeiyke terugzending van Hr. Ms. „Zeven Provinciën"? Volgens de Javabpde overlegt de Indische regeering met de Nederlandsche over terug zending uit overweging van zuinigheid, van de Zeven Provinciën. Naar aanleiding van dit bericht heeft het Haagsche Anetakantoor zich tot het Departe ment van Marine gewend, waar men mede deelde, dat van terugkeer van de Zeven Pro vinciën niets bekend was. Verlaging premie-tarief der Ryksverzekeringsbank. Van bevoegde zyde deelt men mede, dat eene verlaging van het premietarief der Ryksverzekeringsbank voor de ongevallen verzekering, ingaande 1 Jan. a.& in voor bereiding is, terwyi voor de werkgevers, die reeds op 1 Jan. 1922 bij de Rijksverzekerings bank waren aangesloten, met gebruikmaking van het bepaalde in heit zevende lid van art, 40 der Ongevallenwet 1921, eene buitenge wone verlaging van het premie-tarief van vermoedelijk 20 geldende voor het jaar 1923, ln overweging ia. Verhoogd invoerrecht op sigaren. De ,Msb." verneemt, dat het verhoogd in voerrecht op sigaren met ingang van 27 dezer in werking treedt Getulgenbewljs ln burgerlijke zaken. Ingediend is een wetsontwerp tot ophef fing van de bestaande 'beperkingen (behalve art. 1947 B. W.) in het leveren van getuigen bewijs in burgeriyke zaken. Ook het wra- kingsrecht is opgeheven. In de Maandag te Utrecht gehouden ver gadering vain het hoofdbestuur van den rechtschen Plattelandersbond ls met alge- meene stemmen besloten, den organlsatori- sdhen band met de linkerfractie te verbre ken en in den vervolge by verkiezingen voor Tweede Kamer, provinciale Staten of ge meenteraden de lijsten niet onderling te ver binden. Uit het Boekdrukkersbedrtjf. Gisteren werd de algemeene vergadering van de Federatie der Werkgeversorganisa- tiën in het Boekdrukkersbedrijf voortgezet met de behandeling over het concept Collec tieve Arbeidsovereenkomst. Verschillende sprekers oefenden critiek op de voorstellen uit. Zoo verdedigde de afge vaardigde van het district Rotterdam een motie, waarin de noodzakeUjkheid werd ver dedigd, dat ten aanzien van de arbeidsvoor waarden op meerdere wijze rekening zou worden gehouden met de ernstige malaise, waarin het bedrijf op het oogenblik verkeert. Door andere afgevaardigden werd eveneens naar voren gebracht, dat een loonsverlaging van 6 lang niet voldoende rekening houdt met den noodtoestand van het bedrijf, de da ling van de kosten van het levensonderhoud, en de daling van het loon in andere vakken. De heer H. Diemer, voorzitter der Onder handelingscommissie, verdedigde 'het ont werp. Hij gaf een uitvoerige beschouwing over de voorgestelde nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst en sprak zijn teleurstel ling uit over het feit, dat deze vergadering niet openbaar is, daar het zeer wenschelijk zou zijn, dat het publiek en de gezellen een juist inzicht krijgen van de biüjjkheid der voorgestelde bepalingen, en dit te meer, daar spreker tot zijn spijt heeft bemerkt, dat de besturen van eenige der werknemersorgani- satiën zich onthouden van het geven van ad vies aan hunne leden. Toch geeft het spreker moed, dat de Katholieke Werknemersbond met 2300 tegen 300 stemmen het concept heeft aanvaard. Spreker vraagt: wat willen de gezellen, die zich in de districtsvergaderin gen uitspreken tegen het concept? De eene vergadering verklaart zich tegen de verlen ging van den arbeidsduur, een andere tegen vermindering van het loon, een derde tegen verandering ln de rechtspositie en een vier de wil niet meer de tariefsgemeensohap sa men met de patroons handhaven. Zonder ad vies van de leiders is een dergeiyke chaos begrijpelijk. Spreker meent daarom, dat het goed is, thans duidelijk de voornaamste pun ten te bespreken. In de eerste plaats de loonen. De nationale rykdora en het nationale ln komen zijn geweldig gedaald. De gevolgen van de malaise zijn het eerst terecht geko raen op de bedrijfsleider», en spreker acht dit gelukkig, terwyi zij eerst daarna op de werk nemers zijn afgedaald. Waar overigens blijkt, dat over de geheele wereld.en over Europa de loonsverlaging een gevolg van de kapi taalvernietiging en wereldarmoede ls, kunnen wy niet het standpunt biyven innemen, dat de loonen alleen ln ons bedrijf moeten biyven gehandhaafd, alsof dit alles onze deur maar voorbij zou kunnen gaan. Spreker wijst hier op de meening en gegevens van verschillen de economen, als de heeren Wibaut en Van den Tempel. De cyfers, waarover de onder- handellngsoommissie het een» is geworden, waren ln laatste instantie behoudens een kleine correctie voor de lagere gemeentekas sen aangeboden door de werknemers zelve by schrijven van 5 November 1922. Het wekt groote verwondering, dat er nu leiders zijn, welke deze cijfers zonder advies overgeven De cijfers zelve noemt spreker, dat alleszins verdedigbaar zijn. De onderhandellngscom missie was van meening, dat het loon niet In dezelfde verhouding mocht worden verlaagd, als de indexeyfers, zoodat de meerdere wei vaart, die de gezel de laatste jaren heeft ver kregen, zal worden gehandhaafd. Het week loon voor Amsterdam wordt nu voorgesteld te zijn 86 van Januari af, tenyljl het tot nu toe was f 88.25. Wanneer nu gezien wordt, hoe ln 1015 hetzelfde loon 16.80 was, en voi 5ens de Indexcijfers dit met 74 moet war en vermeerderd, om te komen tot de huidige groepeering, zoo beteekent dit, dat nu op dien grondslag zou kunnen worden aangebo den f 26.78. Wat thans wordt aangeboden ls ff) meer, ongeaoht den veel korteren werit- tyd. Zelfs indien ln deze 9 nog zit iets voor hoogere belastingen ofschoon deze1 op het oogenblik weer dalende zijn, wat spreker met talrijke gegevens aantoont wijst dit toch op een sterke vermeerdering der welvaart. Spreker gelooft zelfs, dat !n andere bedrijven .dergelijke loonen niet zullen worden aange boden. De daling van de kosten van het le vensonderhoud sedert Maart 1920 is 18%, terwijl de voorgestelde effectieve daling van het weekloon slechts 6 is; een verzet hier tegen is onverdedigbaar. Waar de onderban- delingscommissie bij het samenstellen der C. A. O- dus zeker rekening heeft gehouden met de levensvreugde der gezellen en er dus niet toe is overgegaan, de slechte conjunctuur ten eigen voordeele te benutten, wacht zij den uitslag van de stemming der gezellen over .deze C. A. O. kalm af, omdat zij sterk in haar schoenen staat. Spreker gaat nu over tot den arbeidsduur, welke in het nieuwe contract op 48 uur per week is bepaald. Waar over de geheele wereld 48 uur of langer per week wordt gewerkt, is het niet mogelijk gebleken, het cijfer van 45 uur te handhaven. Bovendien, niemand kan zeggen, dat 48 uur een abnormaal lange werkweek is. De gezellenleiders hebben zich reeds vry spoedig tijdens de onderhandelin gen neergelegd bij de week van 48 uur. De 48-urige werkweek is noodig, om de bedriiven meer productief te maken en den kostprijs van het artikel te kunnen veriagen. De ontslagkwestie moet ook tot de ware proporties worden teruggebracht. De pa troonsonderhandelaars stonden op het stand punt, dat de productieleider in uiterste in stantie een ln zyn bedrijf ongeschikt persoon ontslag moet kunnen verleenen. Spreker voegde hier nog aan toe, dat wan neer hy zich zoo vergiste In de mentaliteit van de patroons en deze misbruik zouden ■maken van dit nieuw artikel, hy de eerste zou zyn, die op intrekking er van zou aan dringen. Natuuriyk moet daarnaast de rechtspositie van den gezel met de meest mogelijke waar borgen worden omringd. Zoowel in'bet socia- lisatierapport der 8.D.A.P. als in de Bedrijf»- radenwet in Duitschland heeft de bedryfs- leider dit recht. In de nieuwe overeenkomst is nu vastgelegd, dat slechts in uiterste in stantie tegen een schadevergoeding vast te stellen door de Centrale Oommissie en loo- pende van 2 weken tot 4 maanden loon, een gezel mag worden ontslagen, wanneer hij den geregelden gang van het bedrijf belemmert, zonder dat dit met sprekende voorbeelden is aan te toonen- Maar vooraf hebben verschil lende commissies zich over het al of niet rechtmatige kunnen uitspreken. Spreker ver wacht van deze bepaling vooral een preven tieve werking. De duur van het contract twee jaar te zijn met een glijdende loonschaal, waardoor dus de huidige welvaart van den gezel wordt ver zekerd- Waar durft men dat elders te doen, vraagt spreker. Wy stellen dit alleen voor, omdat in de parlementair gebouwde gemeen schap der typografie, werkgevers en werkne mers op elkaar zijn aangewezen. In Engeland werkt trouwens de glijdende loonschaal reeds jaren en heeft daar burgerrecht verkregen. Sprekers conclusie is, dat de patroons met een gerust geweten voor het forum van het publiek en de gezellen kunnen verschijnen. De billijkheid is in sterke mate betracht. Spre ker meent te kunnen becijferen, dat op heden het gemiddeld inkomen van een gezin in Ne derland niet hooger mag worden gesteld dan 1500 te kunnen zijn. Wat hier aangeboden wordt, gaat er verre boven. Bij niet-aanne- ming ls alles, wat gedurende jaren is opge bouwd, onherroepelijk weg. Spreker wil ern stig op deze consequenties wijzen. Nemen eenige gezellenorganisatiën dit con cept aan, en een of twee der andere niet, dan volgt daaruit, dat de leden der laatste organi- satiën vanaf Januari niet meer gedekt wor den door de bepalingen der Collectieve Ar beidsovereenkomst. De bindend-verklaring van het lidmaatschap dier organisatiën heeft dan op hetzelfde oogenblik een einde geno men. Op de consequenties hiervan wil spre ker vooral wijzen, wijl hij vreest, dat dit niet is doorgedrongen tot vele gezellen. Een streep wordt dan gehaald door een rechtspositie als op dit oogenblik nog niet in een ander bedrijf van Nederland wordt gevonden. Spreker zou dit hoogelijk betreuren, waar hij nog immer hoopt, dat het collectief contract zoo zal kun nen worden uitgebouwd, dat ook voor de pen- sionneering van de oude arbeiders en voor voorziening in dagen van werkloosheid door het bedTijf kan worden gezorgd. Maar nooit zal dit kunnen geschieden, indien eenige der arbeidersorganisatiën blijken geen oog te hebben Voor de eischen van het heden. Komt er dus een oontractloos tydperk, ten opzichte van eenige organisatiën, dan zal he inas het vrye spel van vraag en aanbod gaan werken en na eenige maanden zal dit blijken zeer slecht voor de gezellen te zyn, waar alles er op wijst, dat de loonsdaling nog niet tot een einde Is gekomen en het getal der werk- loozen nog met de week stijgt. Spreker verzoekt alle moties en voordellen In te willen trekken. Wat wy aangeboden hebben, is billijk. Verslechterd moet het niet worden en spreker hoopt nog steeds, dat deze patroonsvprgaderlng dit contract zal aan vaarden en dat de patroonsleden aaneenge sloten staan achter de leiding, wanneer straks moeilijke tijden komende mochten rjjn. Met een geruste consciëntie, besluit de heer Diemer, kunnen wy deze vergadering veria ten, afwachtende wat de toekomst ons brengt, wanneer wij schouder aan schouder staan achter de nieuwe overeenkomst. Nadat alle moties en voorstellen waren In getrokken, werd het concept met 1188 tegen 88 stemmen aangenomen. Tevens werd vastgesteld, dat met de ge zellenorganisatiën, die het oontract aanvaar- den, het concept zal worden afgesloten. De organisatiën, die de O. K, O. niet aanvaarden, zullen daarvan de consequenties moeten dra gen. Aan het hoofdbestuur werd opdracht verleend, die maatregelen te nemen, welke het noodig acht om de arbeidsvoorwaarden van het concept tot verwezenlijking >>- brengen. Waar het geld biytt In de „Msb." beklaagt eon inzender zich over bet feit, dat, terwyi allerwege by den dienst der P. en T. op do meest intense wijze ivordt bezuinigd, de technische dienst zóó doorgaat met geldversplllen, dat men zich daaraan wel ergeren moet. Volgens het per soneel van den actieven dienst neeft de tech nische dienst een zéér ruim aandeel ln de on gunstige financieele uitkomsten van den P. en T.-dienst. En als bewijs haalt de inzender de volgende frappante staaltjes van geldverspilling aan, overgenomen uit het orgaan van de Vereenl ging van Directeuren en Commiezen: 1. By den T. D- zijn reeds gedurende ge- ruimen tijd Duitsdhe ingenieurs en monteurs werkzaam tegen een kun vanrespect. 2. De radio-inrichting op liet Kootwijk er- zand verslindt schatten gouds en kost nu reeds n e g e n'millioen gulden; van een ge regeld bedrijf is echter nog geen spoor te bekennen. 3. Bij de eerste steenlegging van die in richting is door de technische ambtenaren in grootsohen stijl gefuifd op rijkskosten na tuurlijk. Er werd een lunch aangeboden, die gemiddeld 20 per couvert kostte. Een oor konde werd opgesteld, ter vereeuwiging van de eerste steenlegging. Die oorkonde kostte maar 200 gulden en een afschrift hiervan slechts/176. 4. Het materieel, door den T. D. aange schaft, is in het algemeen zóó duur, dat thans reeds ongeveer 35 van alle telegraaf- en telefoón-ontvangsten wordt geabsorbeerd door den post „afschrijvingen" van dat ma terieel Het ligt voor de hand, dat by een dergelijk hoog percentage een loonende exploitatie hoogst moeiiyk wordt. 5. Het bureel „Telefooncentrales" by de directie van den T. D. werkt uiterst duur. Voor de nieuwe kantoren te Rotterdam, Haar lem en Utrecht heeft dat bureel telefoonin richtingen besteld, die niet minder dan res pect- 2 millioen, 1V» millioen en 2 millioen dat wij, nu onze uitverkoop is geëindigd niets meer hebben aan te bieden. ontvangen we een geheel nieuwe aanvulling van de bekende firma draagt een leder de sierlijk passende Kleeding uit de De Collectieve Arbeidsovereenkomst, f 66 en 86 p e r d a g.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5