I y de Boerenplaats no.13 Qpenbarejerkaaping Notaris BAAS, K. ACKEMA, Eerste Blad. RATINé JASSEli, RATINÉ JASSEN, RATINE JASSEN, KOEGRAS. iederen WOENSDAG, No. 5653 ZATERDAG 23 DECEMBER 1922 50e JAARGANG In verband met de Kersdagen verschijnt het eerstvolgend nummer DONDERDAG a.s. Zij, die zich van heden af voor minstens drie maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen hef tot 1 Januari GRATIS. Evenals alle jaren, bestaat ook nu gelegenheid tot het plaatsen van 'Nieuwjaarsgroeten. Deze worden geplaatst voor per advertentie; grootere adver tenties naar evenredigheid. I. GRUHWAL3, Keizerstraat 116 (ben). ZENUWACHTIGHEID Notaris C. J. BAAS, B3NGERDAG 41ANUAR11923 föij INZET, DONDERDAG 11 JANUARI S923 bij AFSLAG, publiek verkoopen: W0ENSDAG10JANUARI1923 Adres: Mej. Wed. BUIJKES, STATIONSTRAAT 11 - HELDER. Profiteert van deze aanbieding. PrachtigeKanarievogels. Prima zan gers Stam Seifert f 3 50, f 4.00. Gloeckstam, varieerende zangers, f 5 00, f 6.00. Extra prima Voor zangers f 7.00 Popjes f 1.00. A. C0RSTENS VERSCHUREN DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Win ter tijd. Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 24 a. 11.18 m. 10.41 8 11 3.48 0.0.18 Maand. 25 11.41 11.44 8.11 3.49 0.25 1.01 Dinsdag 26 0.03 0.—8.11 3.49 1.09 1.49 Woensd.27 0.25 0.47 8.113.50 1.59 2 42 Dond.d. 28 (>.49 1.50 8 12 3.51 3.— 3.44 Vrijdag 29 1.16 2 53 8 12 3.52 4.09 4.52 Zaterd. 30 1.46 3.57 8.12 3.52 5.17 5.55 Lichi op voor auto's en fietsen Zaterdag 23 Dec4.uur. Zondag 24 4.18 Maandag 25 4.19 BUITENLAND. De toestand. Nu Frankrijk aan Lord Curzon te Lausanne zujk een trouwen bondgenootschappelijken steun verleent, zal Engeland zich de na de laatste conferentie te Londen officieus be kend gehaakte belofte herinneren, dat het op grond van den loop dien de zaken op de vre desconferentie met de Turken zouden nemen, zijn houding in het vergoedingsvraagstuk nader zou overwegen. De afspraak was im mers, dat Engeland Frank rijk's hulp aan den Bosporus zou vergelden met dit laatste „aan "de Roer" te steunen. Gemakshalve spreekt men nog van „aan de Roer", hoewel Poincaré pas in de Kamer uitdrukkelijk verklaard heeft, dat hij „nooit" ban een (militaire) be zetting van de Roer gedacht had. Men be grijpt echter, dat de woorden gebruikt wor den om in het algemeen een politiek van waarborgen en onderpanden tegenover Duitschland aan te duiden. In zijn rede in den Senaat zeitje Poincaré eergisteren: „Ik zal onze bondgenooten verzoeken, in samen werking" met ons onderpanden te nemen, of ze te laten nemen voor gemeenschappelijke rekening". Wat men hier volgens de nieuwste tekst uitlegging onder zou moeten verstaan, blijkt uit een bericht van den gewoonlijk goedinge- lichten correspondent van de „Manchester Guardian" te Parijs- Men neemt daar nu aan, zoo meldt deze, dat de gesprekken tusschen Engeland en Frankrijk over het Kanaal heen de hoop wettigen, dat men in de bijeenkomst van 2 Januari tot overeenstemming zal ko men. Naar men gelooft, zal de basis van de compromis een moratorium voor twee jaar zijn, dat aan Duitschland verleend zal worden op voorwaarde, dat het zich onderwerpt aan een toezicht van de geallieerden pp zijn finan ciën en zoodanige hervormingen invoert als hun deskundigen onmisbaar achten; dat het verder een gedwongen binnenlandsche lee ning in goudmarken heft ten behoeve van de stabilisatie van de mark; en verder dat Duitschland toestemt in een overneming door de geallieerden van de exploitatie van staats mijnen en bosschen in het bezette gebied en van de douaneontvangsten daar. Frankrijk wil daartegenover afzien van onmiddellijke maatregelen aan de Roer, mits Engeland toe stemt in terugkeer daartoe, indien Duitsch land in gebreke blijft zich te gedragen naar de hierboven genoemde voorwaarden voor een moratorium. Men ziet hieruit, dat Poiit (aré dan toch weer in den loop der nieuwe diplomatieke gesprekken ten deele terugge komen zou zijn tot zijn program van Augus tus, dat Lloyd George toen verwierp. In Fransche parlementaire kringen gelooft men, dat de tegenwoordige Britsche regeering dit compromis zal aanvaarden, waarbij Frankrijk zich wil neerleggen „om definitief het bewijs te leveren van zijn gematigdheid en zijn wensch om de eendracht onder de geallieer den te bewaren". Vait de Belgische en de Ita- liaansche regeering zou reeds toezegging zijn ontvangen, dat zij, indien Engeland en Frank rijk zich samen verstaan, het plan zullen goedkeuren. Een van de moeilijkheden zou alleen nog zijn, dat Frankrijk op het stand; punt staat, dat de betalingen in natura van Duitschen kant tijdens het moratorium moe ten voortduren. Ook daaruit, (gelijk uit het feit, dat de geallieerden zioli inkomsten uit mijnen, bosschen en douane verzekeren) vait af te leiden, dat het plan volgens het Parij- sche concept weer meer een tijdelijke verlich ting van den schuldenaar beoogt dan een tij delijke algeheele vrijstelling van betaling, m. a. w. het is ten deele het oude plan van een moratorium verbonden met productieve panden en toezicht op de Duitsehe financiën en met progressieve dwangmaatregelen bij niet-nakoming van gestelde voorwaarden. Daar het ook meer een regeling van de pro cedure is, d;? tegenover Duitschland gevolgd zou moeten worden, staan de belangrijke vraagstukken van een vermindering van het totaal der vergoedingsschuld, de buite'nland- srhe leening, de vermindering van de schul den der geallieerden, de behandeling van den Duitschen buitenlandsohen "handel enz. er- huiten. Voor een regeling van een deel van deze vraagstukken rekent men nog steeds op medewerking van de Vereenigde Staten en in verband hiermee dient gelet te worden op de berichten, welke nu gewagen van diplo matieke pourparlers tusschen Washington en Parijs. Het zou een bewijs zijn voor den ernst van Amerika's voornemen dat het de zaak aanpakt op de plaats van den grootsten weer stand. Als Amerika Frankrijk meekrijgt in een bepaalde richting, volgt de rest. ook Duitschland, vanzelf, want dit laatste wil juist het Amerikaansche arbitrium in Europa en heeft het altijd gewild, getuige zijn nood kreet vlak voor den wapenstilstand aan het adres van Wilson. De tweede buitenstaander sedert reeds te langen tijd, de Duitsehe in dustrieel, kan zich nu evenmin meer onttrek ken en dit verklaart de beraadslagingen, die rijkskanselier Cnno met den rjjksbond der Duitsehe industrie houdt. Uit al die pogingen en onderhandelingen moet toch tenslotte iets voortkomen, dat een verzo^nender stemming teweegbrengt dan het geval is bij het eeuwige staren op de letter van onder den verschen indruk van den oorlog gesloten traetaten bij welk staren overwinnaars en overwonne nen zich beiden tekort gedaan voelen. („N. Rott- Crt."). DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Donderdag werd uit Lausanne gemrid dat alleen de subcommissies dien dag vergaderd hadden. Allereerst betrof het de juridische capitulaties, die de Turken volstrékt wensen- ten af te schaffen. Inzake de kwestie der minderheden stem den de Turken toe in de toezegging van vrij heid van verkeer binnen Turkije, onder 'voor waarde, dat in tijden van oorlog of verstoring der openbare orde beherken.de, voer al'e Turksclie onderdanen geldende, voorschrif ten kunnen worden uitgevaardigd. Aan het slot der beraadslaging ontstond een incident tusschen Venizelos en Riza Noury bey over de vrijheid van emigratie voor minderheden. De Turk wilde dit niet onvoorwaardelijk toe staan, waarop Venizelos antwoordde, dat de Turken die honderdduizend Grieken uit hün land verdreven hadden, thans ook wel vrij heid moesten geven tot vrijwillig vertrek, Riza Noury bey protesteerde heftig tegen wat hij noemde „de Grieksche legende van verdrijving"- Het bandeloos vluchtende Grieksche leger had na zijn nederlaag de Grieken in zijn vlucht meegetrokken. De ver gadering werd hierna verdaagd. De subcommissie voor de economische ca pitulaties vereenigde zich met het voorstel- Serruys (Frankrijk), dat buitenlandgche rechtspersonen in Turkije geen extra-belas ting zullen moeten betalen. De Turken wenschten echter geen onbeperkte toezeg ging in dezen te doen, doch waren bereid een verbintenis voor twintig jaren te aanvaarden. De Geallieerden betuigden hiermede hun in stemming. De zeeëngten. Een bericht uit Engelsche bron meldt, dat de Turken feitelijk alle voorstellen der ge allieerden tot verzekering van de veiligheid der zeeëngten hebben aangenomen. De eeni- ge punten, die nog nader behandeld moeten worden, zijn de uitbreiding van de bevoegd heden van de zeeëngten-cominissie en de vorm, waarin waarborgen aan Turkije gege ven zullen worden. De „Times" zegt, dat deze punten waar schijnlijk in particuliere besprekingen gere geld zullen worden, daar de eerste commissie wel niet meer over deze zaak beraadslagen zal. Een afzonderlijk verdrag tusschen Turkije en de V. S.? De bijzondere corresp. van het „Hbl." te Lausanne meldde Donderdagavond aan zijn blad: In Amerikaansche kringen hier is men overtuigd, dat Amerika het Dardanellenver- drag niet teekenen zal, maar met Turkije misschien reeds hier een afzonderlijk verdrag zal sluiten, waarbij de - vrije doorvaart voor oorlogsschepen in vreedzame missie tot een onbeperkt aantal wordt toegestaan. Ingezonden mededeellng. koopt U het goedkoopst en degelijkst bij Turkije en de mogendheden. Moestafa Kemal heeft, een nota ontvan gen, onderteekend door Curzon, Barrère en Carroni, die namens de Geallieerden verlan gen, dat in het begluur van Konstantinopel vóór de onderteek en in g van het vredesver drag geen enkele wijziging wordt aange bracht. DUITSCHLAND. Amerika en de schadevergoeding. Een Reuterbericht uit New-York, dd. 21 Dec. deelde mede, dat, naar verluidde Amerika op verzoek eener handels-commis sie, waarvan Rijkskanselier Cuno voorzit ter ijs, onderhandelingen had geopend met Frankrijk en Engeland voor de benoeming een commissie van Amerikaansche handels lieden 'ter vaststelling van een nieuwen grondslag voor de vergoedingsbetalingen. Medegedeeld woiVlt. dat Britannië's goedkeu ring van zulk eeh plan aan Hughes geseind is, terwijl spoedig antwoord van Frankrijk wordt verwacht. Het voorstel heeft Hughes bereikt door middel van de Amerikaansche Kamer van Koophandel, aan welke Cuno en zijn medeleden verzochten een commissie on der leiding van Hoover te benoemen, ten einde Duitschland te bezoeken en een onpar tijdig onderzoek in te stellen naar zijn finan- cieele en economische positie. *99 Reuter moest later melden, dat te Londen niets bekend was van de vorming van een ooihnussie van zakenmensehen inzake de vergoedingen en dat men zich ook niet over dit onderwerp tot de Britsche regeling had gewend. Reuter voegt hier aan toe, dat hoewel dit laatste juist is, er niettemin goede redenen zijn om aan te nemen dat door bemiddeling van den Franschen gezant te Washington bepaalde niet-formeele voorstellen aan de Fransche regeering in overweging zijn gege ven. Het is niet bekend van welken aard deze voorstellen zijn, doch het wordt- waarschijn lijk geacht dat zij de wederbijeenroeping be pleiten van de internationale bankierscom missie, die begin van dit jaar te Parijs zit ting hield. Ofschoon de Commissie onder de destijds bestaande omstandigheden geen kans zag Duitschland een leening toe te staan, wordt gemeend dat deze omstandig- hedan zich sedert gewijzigd hebben en dat, zoo zij opnieuw bijeenkwam, een uitweg uit de bestaande impasse zou kunnen worden gevonden. Het spreekt van zelf dat deze voorstellen het eerst' aan Frankrijk zijn ge daan, daar de houding der Britsche regeering reeds bekend is. De „oorlogsm1sdadigers"-processen. Het Rijksgerecht te Leipzig heeft de laat ste weken beraadslaagd over de quaestie der „oorlogsmisdadigers", wier namen voorko men op de uitleveringslijst der Entente. Na een uitgebreid onderzoek en een verhoor on der eede van een groot aantal getuigen is gebleken, dat 93 op de lijst voorkomende per sonen volkomen onschuldig zijn, zoodat het proces tegen hen moest- worden gestaakt. On der hen bevinden zich o.m. de genera a's v. Gallwitz, v. Below, v. Linsingen en v. Ma- ckensen. i - Ter dood veroordeeld. De jury te Essen heeft Karusseit, den lei der van de spartacisten, die tijdens de Maart- onlusten in 1921 een soldaat van de rijks- weer, die met verlof was, uit zijn woning liet halen en neerschieten, ter dood veroordeeld met levenslang eerverlies. ENGELAND. Zware storm. Woensdag hebben in het geheele Zuiden van Engeland en in de Midlands hevige or kanen en sneeuwstormen gewoed, terwijl het ook in liet Kanaal vreeselijk gestormd heeft en vele schepen in gevaar verkeerden. In verband hiermede is het niet zonder be lang als bewijs van de mate van zekerheid, die.het luchtverkeer reeds bereikt heeft, te vermelden, dat de vliegdienst Nederland— Engeland en vice-versa Woensdag toch zijn gewonen gang gehad heeft. Het toestel, dat Woensdagmiddag te 1 uur 5 uit Rotterdam vertrok, heeft wel een buitengewoon sterken tegenwind ondervonden, maar heeft voor het overige ongestoord en regelmatig boven den storm uitgevlogen en is te 4 uur 24 geland op het vliegveld te Lympne aan de Engel sche zijde van het Kanaal. Het feit van het landen op het vliegveld te Lympne in plaats van op dat de Croydon is alleen toe te schrij ven aan de omstandigheid-, dat de reis van wege den hevigen tegenwind wat langer duurde en de bestuurder vóór het invallen van de duisternis wenschte te landen. Het toestel van Engeland naar Nederland heeft Woensdag ook met groote regelmatig heid zijn dienst verricht. Met den sterken wind mee heeft het de reis bovendien bij zonder snel volbracht. Te 11 uur 6 uit Croy- Ingezonden Mededeellng. overspanning, s l&pelo osheidfinwsf, Gebruik MUNHMW5 ZENUW-TABLETTEN f* l over \ni xL Per koker 7Sci. bij Apolh. en drngtslen 'X vik l (168) don vertrokken, was het te 1 uur 12 te Rot terdam. De sneeuwstorm ging op sommige plaat sen vergezeld van donder en bliksem. Elders vielen hevige regens, maar in de Noorde lijke graafschappén woedden overal sneeuw stormen. In het Kanaal hadden, gelijk gezegd, vele schepen het hard te verantwoorden. Een kleine stoomboot uit Liverpool is téh zuiden van het eiland Wight gezonken, nadat de bemanning zich een uur had af gezwoegd om het schip te behouden. Een man verloor het leven en is bezweken tengevolge van de uit gestane koude. Van een ander schip, de olie tankboot Scandinavia, dat op de rotsen bij Portland is geloopen, werd de bemanning met groote moeite gered. Golven van meer dan twintig voet sloegen over een van de hoofden te Dover en wier pen een aantal spoorwegwagons om, van welke er acht geheel vernield werden. Volgens een draadloos bericht, zijn -on danks den storm ook drie luchtexpressen op de route FrankrijkEngeland goed over het Kanaal gekomen. Ook Donderdag heeft het in Engeland flink gestormd. Tegen den avond nam de kracht van den wind nog toe, bij nadering van een orkaan uit den Atlantischen Oceaan. Een draadloos telegram van het s.s. Meta- gama, van een afstand van ongeveer 1000 mijl verzonden, meldde dat het schip door een storm uit W.N.W., met een windsnelheid van meer dan 70 mijl per uur, werd geteis terd. De Rijksconferentie. De Daily Telegraph meldt, dat de Brit sche rijksoonferentie, die in April te Londen bijeen zou komen, uitgesteld wordt, tot Juli waarschijnlijk. Australië en Nieuw-Zeeland zijn, in verband met de verkiezing, verhin derd deel te nemen in April, en ook Canada en Zuid-Afrika hebben voor een lateren datum gepleit. IERLAND. Een sneltrein in brand gestoken. De sneltrein Belfast-Dublin is Woensdag nacht door gewapende tot staan gebracht op zes mijl zuidelijk van Dundalk en in brand gestoken, nadat den reizigers gelast was den trein te verlaten. Een goederentrein uit Du blin kwam later in botsing met 8en branden den sneltrein, terwijl ook een goederentrein noordelijk van Dundalk tot ontsporing werd gebracht. VEREENIGDE STATEN. Senator Borah, de leider der onverzoen- lijken, heeft een amendementingediend op de Scheepstoewijzingswet, waarbij Harding verzocht wordt, een conferentie bijeen te roe pen om de economische omstandigheden te bespreken, en een vermindering van de be- Avapening te land en ter zee te weeg te brengen. De dranksmokkelarij. Ter hoogte van Sandy Hook heeft een vaartuig van de drankbestrijdingspolitie een lichterschip aangehouden, dat 4090 kisten whisky aan boord had- De waarde van dezen sterken drank wordt geschat op 500,000. Ingezonden mededeeüng. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder mensohen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds laat nog te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregeld» maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed varawalat de nieren. De pijn irt den rug, in de lendenen en zijden, ie een waareehuwiiig van nderzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nieront steking, blaaakwalen, nierwaterzueht, nier- gruie en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezond-ge- vende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslui tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is liet best. lijjtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel De handteekenng van James Foater komt voor op elke echte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keiaerstr. 93 5 f 1.75 per doos. Bij het inleveren van een ledig 1/16 Kilo busje „LINCOL" wordt 4 ct. terug betaald. Vraagt Uw Winkelier het groote voor deel van „LINCOL" gebruik. EngrosTHIEMAN, Helder. te KELDER, zal op en op telkens des middags te 12 uur, in het NOORD-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS te SCHAGEN, bestaande uitnieuwgebouwde Huismanswoning met schuur, Arbeiderswoning, Erf, Molen, Mestvlak, Ierkelder, betonnen brug, Wei- en Bouwland aan de Langevliet te Koegras (gem. Helder), ter gezamenlijke grootte van 28.79.60 H.A. Eigendom van den heer A. J. Swaebts, en te aanvaarden de landerijen dadelijk nè de betaling der kooppenningen, en de ge bouwen en erf 1 Mei 1923. Notitiën en veilingskaartjes zijn tijdig ten kantore van genoemden Notaris verkrijgbaar. zal op des avonds 7 uur in „CASINO", publiek verkoopen, de volgende perceelen te Helder: 1. De Visch- en Krabben- meelfabriek met alle zich daaV- in in uitstekenden staat ver- keerende machinerieën, machinis tenwoning en erf, aan de Dog- gersvtiart en Groot Noord-Holl. Kanaal te Koegras, groot 18 aren, 60 centiaren. Dit perceel wordt verkocht krachtens art. 1223 B. W. en i3 dadelijk te aanvaarden. 2—4 Drie Huizen en Erf aan de Breestraat nos. 3, 5 en 5a, te zamen groot 2 aren, 25 centiaren. Afzonderlijk en gecombineerd. 5. Het Woon- en Winkelhuis en Erf aan de Hoogstraat no. 80, groot 1 are, 45 centiaren. Dit perceel is dadelijk te aanvaarden. 6. Het Huis en Erf aan de Oude Kerkstraat no. 7, .groot 1 are 75 centiaren. Dit perceel is dadelijk te aanvaarden. 7. Het Huis en Erf aan de Renssteeg no. 2, hoek Artillerie straat, groot 66 centiaren. 8. De Grond waarop Bloemisterij aan de Wachtstraat, groot 13 aren, 39 centiaren. 9 en 10. Twee perceelen Weiland in den Huisduinerpolder, samen groot 1 68 80 H.A. Eigendom van nu wjjlen den Heer W. Rippens en in huur b(j de heeren D. Bonselaar en J. Kater.' Te bezichtigen 2 dagen voor- en op den verkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris BAAS te Helder. Tand-Techniker Zaandam, houdt spreekuur met ARTS, van 972—372 uur. Ie kl. Kanariekweekerij. HELMOND.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1