NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. lo. 5654 DONDERDAG 28 DECEMBER 1922 50e JAARGANG BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Vereenlgde Staten en Europa. Amerika en de Europeesche schulden. Een kerst-encycliek van den Paus. FRANKRIJK. Een spoorwegongeluk. De industrieel* bezetting van bet Roer gebied. Woningnood te Parijs. Ingezonden mededeellng. ENGELAND. Kerst-drukte. HONGARIJE. De fascistische beweging. SPANJE. Spoorwegongeluk. KORTE BERICHTEN. LUCHTVAART. De luchtvloten. BINNENLAND. Inkoop voor pensioen. Buitenlandsche Regeeringsbestellingen. Binnenlandsche werkloosheid. Een aanklacht tegen den burgemeester van Wormerveer. Uit het Boekdrukkersbedrtjf. De „Swartenhondt". Faillissementen in Nederland. GEMENGD NIEUWS. Verduistering. Een opzienbarende arrestatie. Oplichting. Een oplichter. Vermist. Een kind meegelokt. Een meisje verdwenen. Jeugdige bandieten. De diefstal op de „Prinses Juliana". 4 m Hl Ingezonden mededeeling;. J.3Q ELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldcrsche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ot. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaotion. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen )onderdag 28 Dec4.21 uur. rrjjdag 29 4.22 Zaterdag werd uit Lausanne aan de „N. Ftott. Crt." gemeld: Twee punten, die in de vorige zittingen noplosbaar schenen, zijn thans geregeld. Imtrent verschillende andere bestreden vra- ;en is toenadering gekomen. Alleen omtrent Jngeland's wensch naar de benoeming van :en hoogen commissaris van den Volkenbond e Konstantinopel voor het toezicht op de na- eving der gewaarborgde minderheidsrech- en, bleven de Turken onverzettelijk in hun veigering. Zooals ik reeds seinde, was dit oorstel der geallieerden, na de houding van Hanotaux en de Kleine Entente tegen Gil- bert Murray's dergelijk algemeen voorstel op de derde Volkenbondsvergadering, kwalijk erdedigbaar. Waarschijnlijk zullen de Geal lieerden hier toegeven. Er is thans overeebstemming verkregen ten opzichte van artikel tien der Europeesche minderheidsverdragen nopens bijzondere be scherming van de humanitaire inrichtingen der minderheden, dat de Turken gisteren zonder opgave van redenen geweigerd had den over te nemen. Overeenstemming is er ook verkregen inzake het ©migratierecht der nationale minderheden, waaromtrent eergis teren het incident tusschen Venizelos en Riza nouri bey ontstaan was. De Turken zijii thans bereid einigratierecht toe te kennen, onder voorbehoud van bijzondere voorschriften in oorlogstijd en bij storing van de openbare orde, zooals reeds ten aanzien van het vrij binnenlandsch verkeer ook voorbehouden werd. Voor de minderheden mogen dan ech ter geen bijzondere bepalingen gemaakt worden- De vragen betreffende het recht der Chris telijke minderheden op bijzondere regelen in zake huwelijksrecht, echtscheiding, ouderlijk gezag, enz. zullen thans met toestemming het onderwerp van vriendschappelijke besprekin gen tusschen de juridische raadslieden der delegaties uitmaken. Eveneens zal dat de vraag van de formuleering van het vaststellen der wederkeerigheid van de bescherming der Mohammedanen in de Balkanstaten. De sub commissie voor de minderheden zal reeds den tweeden Kerstdag haar besprekingen voortzetten in de hoop nog vóór Nieuwjaar een rapport aan de voltallige commissie te kunnen aanbieden. Het gerucht wordt steeds geloofwaardiger, dat Amerika de door de Geallieerden toege stane beperkingen inzake de doorvaart der oorlogsschepen door de Dardanellen een te groot© concessie aan Turkije vindt en dat Amerika dus tracht een afzonderlijk verdrag met Turkije te sluiten betreffende de onbe perkte doorvaart voor alle Amerikaansche oorlogsschepen. In Engelsche kringen wordt do vraag overwogen of een dergelijk verdrag wel toelaatbaar zou zijn. Turkije wordt geacht door zijn toestemming tot een met de Geal lieerden en de Balkanstaten getroffen rege ling het recht prijsgegeven te hebben geheel naar eigen goedvinden over de Dardanellen te beschikken. Het doorvaartrecht door de Dardanellen is geworden een algemeen Vol kenrechtelijke regeling over een internatio nalen waterweg, waarvan Amerika en Tur kije niet willekeurig mogen afwijken. De conferentie heeft den tweeden Kerstdag haar werkzaamheden reeds weder hei-vat. Het belangrijkst was heden de ontvangst der Sy- riërs, Bulgaren en Armeniërs door de dele gaties der uïtnoodigende mogendheden, waar bij eerstgenoemden hun belangen met betrek king tot de nationale minderheden voordroe gen. De Bulgaren verzochten maatregelen voor den terugkeer naar Thracië van tweehonderd duizend Bulgaren, die uit Oost-Thracië en West-Thracië indertijd naar Bulgarije ge vlucht waren. Bulgarije hoopt, dat Turkije de Bulgaarsehe vluchtelingen weder in Oost-Thracië zal wil len opnemen, onder bescherming van hun minderheidsrechten. Bulgarije vroeg voorts maatregelen, dat Bulgarije bevrijd zal worden van de zorg voor de ongeveer vijftigduizend naar Bulgarije gevluchte Armeniërs. De Bulgaren wezen er op, dat Bulgarije in de laatste jaren een wijk plaats voor tal van uitgewekenen, Grieken, Armeniërs, Turken en Russen geworden is en dat de lasten langzamerhand te zwaar voor het Bulgaarsehe volk geworden zijn. De Armeniërs, die na de Bulgaren hun wenschen bepleitten, waren buitengewoon gematigd in hun eischen. Van een volkomen onafhankelijkheid schijnt geen sprake te zijn. De Armeniëis uitten slechts den wensch van oprichting van twee nationale tehuizen op Turksoh gebied, met autonomie onder Turksehe souvereiniteit. Grenzende aan de bolsjewistische republiek Armenië met de hoofdstad Eriwan, welke republiek reeds een veel te groote bevolking heeft om nog meer Armeniërs te kunnen opnemen, wenschen de Armeniërs een nationaal tehuis, hoofdzake lijk bestaande uit het district Kars en gebied in de omgeving van het meer Wan. Dit natio nale tehuis zou voorts een uitweg naar de Zwarte Zee moeten hebben, waarschijnlijk bjj Rize. De groote steden Trebizondo en Erzeroem zullen, naar de tegenwoordige bescheiden wenschen der Armeniërs, buiten het ver langde Armeniseh tehuis blijven. Behalve dit nationale tehuis bij het noordelijk deel van de Russisch-Turksche grens verlangen de Ar meniërs een tweede tehuis van veel kleiner oppervlakte in Cilacië, namelijk een gedeelte van de strook grond, die Frankrijk bij het verdrag san Angora aan Turkije heeft afge- L staan, voornamelijk bestaande uit de distric ten Sis en Marasi. De Turksehe afvaardiging heeft een brief gezonden aan den voorzitter van de sub-com missie voor de minderheden om verzet aan te teekenen tegen het hooren in de aanstaande bijeenkomst van de Bulgaarsehe en Armeen- sohe delegaties en om mee te deelen, dat de Turken onder deze omstandigheden niet aan deze bijeenkomst zullen deelnemen. Tsjitsjerin verklaarde te Lausanne, dat de Russen zullen blijven hooren, zien en zwijgen. Het amendement dat Borah, de leider van de „onverzoenlljken" in den Senaat op het wetsontwerp nopens de marine-credieten heeft ingediend, waarbij hij den President verzocht, een conferentie van mogendheden uit de geheele wereld bijeen te roepen ten einde over de oeconomische vraagstukken te beraadslagen en een vermindering van de wapeningen te land en ter zee te bewerken, heeft een scheuring veroorzaakt tusschen de onverzoenlijken in den Senaat en zal ver moedelijk ook tot gevolg hebben, dat de al gemeen© beraadslaging over Amerika's deel neming aan de Europeesche zaken heropend wordt. Borah heeft een verklaring uitgevaardigd volgens welke Europa geholpen moet wor den.. Indien, zoo zegt hij, het vraagstuk niet geregeld wordt, zou dit geweldige verliezen voor de Amerikaansche producten en een nieuwen oorlog kunnen beteekenen. Volgens de Parijsche Matin ontkent Hug hes, dat Washington voorgesteld zou hebben een oommissie van onderzoek van Ameri kaansche deskundigen in te stellen voor het vast stellen op nieuwe grondslagen van het totaal bedrag van de Duitsche schadevergoe ding. De Kamer van Koophandel had de vorming van zoo'n commissie voorgesteld, maar de regeering had geantwoord, dat zij plannen nopens den toestand in Europa zelfs niet in overweging kon nemen. In de Kerst-encycliek, die begint met de woorden: Ubi arcana Dei, zegt de Paus, dat de volkeren den waren vrede na den ver- schrikkelijken oorlog nog niet hebben her vonden. De schade van het verleden blijft bestaan en wordt steeds erger. De angst der volkeren wordt nog verergerd door de bedrei ging van een nieuwen oorlog, nog verschrik kelijker dan dien welken zij thans hebben ondergaan. De ontbinding der maatschappij is een nog veel betreurenswaardiger ongeluk. De klassenstrijd is thans een ramp voor de maatschappij geworden, wier levenskrachten hij alle bedreigt. De kiem van ontbinding, die door den oorlog begunstigd is, en de toene mende onzedelijkheid dringen door in de ge zinnen. De Paus betreurt het verlaten van de chris telijke leer. Hij herinnert er aan, hoezeer de kerk van den oorlog heeft geleden. Tal van seminaria zijn gesloten. De geestelijken van alle landen zijn weggemaaid, de tucht en de geest daarvan zijn geschokt. De Paus betreurt het, dat het geweld te lang over de menschen heeft geheerscht, en richt zich tegen dat soort patriotisme, dat onrechtvaardigheden veroor zaakt. Het is dringend noodig, de gemoederen tot bedaren te brengen. De ware vrede onder de christenheid moet uit de liefde voortko men- Alleen de kerk bezit het moreele gezag, dat ©en op die basis gegrondvesten vrede kan geven. Met het oog op een zoo grooten arbeid denkt de Paus aan een bijeenkomst van het geheele episcopaat te Rome, maar de hervat ting van het oecumenische concilie van het Vaticaan is een zoo ernstige zaak, dat men moet afwachten en bidden. De Paus verheugt zich over den bloei der katholieke stichtingen over de geheele we reld. De kerk mengt zich niet in zuiver men- schelijke aangelegenheden, maar zij duldt niet, dat de politieke macht daaraan een voor wendsel ontleene om inbreuk te maken op goederen van hooger orde en om de rechten, aan die kerk door God geschonken, te schen den. De encycliek herinnert aan den godde- lijken oorsprong en aard van die souvereini teit. Italië heeft niets te vreezen van den Hei ligen Stoel en zal dat nooit hebben. De Paus verzoekt te bidden voor het her stel van den vrede op aarde, en geeft zijn apostolischen zegen. Naar een 'bericht uit St. Denis d.d. 23 Dec. meldt, is een personentrein 's avonds op een locomotief geloopen. Er zijn twee dooden en vijf gewonden. Uit Toulon wordt aan de Parijsche bladen gemeld dat vioe-admiraal Seget Duvauraux, de maritieme prefect, uitgenoodigd is ver scheidene ingenieurs van de marine aan te wijzen die zich gereed moeten houden voor vertrek -naar de Roer, waar zij tot taak zul len hebben toezicht op de productie te hou den, wanneer tot bezetting van het Roer bekken besloten mocht worden. Parijs zucht als zoovele steden onder zijn woningnood. Dezer dagen heeft de commis sie voor goedkoope woningen een vergade ring gehouden, waarop aan het licht kwam, dat er, na de voltooiing van het huidige pro gramma 9000 kleine woningen bij zullen zijn gekomen, doch dat er op het oogenblik reeds een behoefte bestaat aan 60.000. De commis sie heeft dan ook dadelijk een nieuw plan voor- 17.000 woningen in studie genomen, waarvoor zij vragen zal een leening van 450 miljoen fr. uit te schrijven. Vandaag zou de commissie met den prefect van de Seine over haar nieuwe plan overleg plegen. In geen jaren, zoo melden de Engelsche bladen, hebben de groote winkels te Londen het vóór Kerstmis zoo druk gehad als dit maal. Vrijdag werden de winkels van het oogenblik af dat zij open gingen, tot laat in den avond belegerd door drommen menschen, die geschenken wilden koopen. Het uitge putte personeel viel toen bijkans in slaap. De treinen naar het vasteland vertrokken tege lijk uit Londen met vier volgtreinen. Er zijn ook meer kalkoenen gegeten dan ooit sedert 1918 het geval is geweest. Be halve uit Normandië en Ierland kwamen zij ook uit Italië en Tsjecho-Slowakije en in be vroren toestand uit Argentinië. Dickens heeft zich verbaasd, hoe de kal koen, die Scrooge kocht, ooit op twee poo- ten had kunnen staan. Hij had den kam pioen van dit jaar op de markt te Smith- field moeten zien, een beest dat 5 Eng. voet 6 duim hoog was van den kop tot de klauwen en 40 Engelsche ponden (ruim 18 K.G.) woog. Op het laatste oogenblik kwamen er nog door de lucht uit Parijs te Londen kalkoenen aan. Alle luchtlijnen waren drukker bezet dan ooit. Vijf groote luchtexpressen deden Vrij dag dienst voor de Daimler-maatschappij, tusschen Manchester, Londen en Nederland en toch moesten er nog reizigers achter blijven. De Napier-Instone-lijn was ook niet in staat al de passagiers te vervoeren, die van en naar Keulen wilden vliegen. Uit Weenen wordt aan het „Hbl." gemeld: Omtrent het verloop der eerste zitting van het Hongaarsohe „fascistenparlement" zijn hier uitvoerige berichten ontvangen, die de Hongaarsche censuur niet zijn gepasseerd. Circa 6000 personen, de meesten in zwarte hemden, waaronder talrijke officieren en staatsambtenaren, namen aan de bijeenkomst deel. De voorzitter verklaarde in zijn openings rede, dat Jodenvervolgingen niet in het voor nemen der Hongaarsche fascisten liggen, doch slechts een bestrijding van het econo misch overwicht der Joden. De fascistische partij wil langs wettigen weg in het bezit der staatsmacht komen. De voornaamste spreker, Hornyanzki, zette de doeleinden der Hongaarsche fascisten uit een en betoogde, dat in Hongarije een „chris- telijk-economische" dictatuur moest worden ingesteld. Alle sedert 1914 gevormde vermo gens moesten aan een „revisie" worden on derworpen, daar zij niet met eervolle midde len waren verkregen. De oud-minister-president en tegenwoor dige afgevaardigde Stefan Friedrich hield daarop de programrede. Hij sprak van den onvermijdelijken oorlog tegen de Europee sche lijkenschenders, de Entente. Er zou bin nen afzienbaren tijd een geweldige oorlog uit breken, van Hamburg tot Bagdad, Hongarije moest de hand reiken aan degenen, met wie het in den wereldoorlog had gestreden, met name aan de Duitschers en aan de Turken. Het gruwelijkste stadium van den wereld oorlog zou thans pas beginnen. Het zou een kruistocht tegen de Entente zijn, een strijd op leven en dood. De Hongaarsche fascisten zouden alles doen om een ommekeer in de gebeurtenissen te doen ontstaan. Friedrich besloot volgens de „Wiener Morgen-Ztg" zijn rede met de mededeeling, dat hij binnen kort naar Rome zou gaan om Mussolini te be zoeken. De vergadering beantwoordde deze woorden met een stormachtig hoerageroep voor Mussolini. Uit Valencia wordt gemeld: Bij Jativa heeft een botsing plaats gehad tusschen een militairen trein en een goederentrein in het station Onteniente. Er zijn twaalf dooden en negentien gekwetsten uit de wrakhoop te voorschijn gehaald. In Duitsohland neemt de werkloosheid we der toe. Bij een anarchistische betooging te Parijs zijn 42 personen gearresteerd. Een passagierstrein, die van Keulen naar Koblenz vertrekken zou, is aan het station aangereden door een leegen trein. Er werden twee menschen gedood en 14 gewond. Wellington, 25 Dec. Er is hier een lang aanhoudende aardbeving gevoeld. Men seint, dat op het land veel schade is aangericht- Ver schillende gebouwen trilden in zeer veront rustende mate. Op 1 April van het volgende jaar wordt een dageljjksche luchtvaart Kopenhagen Hamburg geopend. De reis zal ongeveer twee uur duren; de vliegtuigen vertrekken 's mid dags om half vier of vijf uur uit Kopenha gen en om 9 uur 's ochtens uit Hamburg. De Deensche regeering heeft een subsidie van 110.001) "onen toegezegd. In antwoord op onlangs in het Lagerhuis gedane vragen heeft de luchtminister thans schriftelijk meegedeeld, dat de sterkste van de koninklijk Britsche luchtmacht in Europa, met inbegrip van de afdeelingen die tijdelijk te Konstantinopel gestationeerd zijn, onge veer 15 smaldeelen van gemiddeld 12 vlieg tuigen elk bedraagt. De Franschen hebben 100 smaldeelen van 9, België 14 smaldeelen van 10 vliegtuigen. Voor actieven dienst heeft Engeland 82 smaldeelen, Frankrijk .120 smaldeelen en Bel gië 14 smaldeelen beschikbaar. De Fransche productie aan burgerlijke en militaire vliegtuigen in de afgeloopen maan den van 1922 heeft 3300 bedragen. In het Staatsblad van Zaterdag verscheen een Koninklijk besluit, waarbij onder meer regelen zijn vastgesteld voor den inkoop voor pensioen van den tijd, dien een ambtenaar vóór 1 Juli 1922 in tijdelijken, zijdelingschen of onbezoldigd en publieken dienst, boven den leeftijd van 18 jaren heeft doorgebracht. Het verzoek om inkoop, met de daarvoor benoodigde stukken, behoort vóór 1 Januari a.s. aan den Pensioenraad (Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage) te worden gezonden. Diensten, die reeds vroeger voor pensioen zijn ingekocht, vallen hierbuiten. Men schrijft aan het „Handelsblad": Ik verneem uit goede bron, dat de Regee ring vliegtuigdoek betrekt uit het buitenland, terwijl de arbeiders, die dit hier in het land maken, buiten werk zijn. Daar dat goed uit Engeland of Frank rijk komt, kan het ten hoogste 20 goed- kooper zijn in het alleruiterste geval. Daar staat tegenover de werkloozenuitkeering en de belastingderving en productieverminde ring van het land. Wanneer de vakvereeni- gingen eens een keer aan het vak zelve dach ten zouden zij invloed kunnen uitoefenen op dergelijke misstanden. Op voorstel van wethouder Binnendijk (soc.-dem.) besloot de raad v^n Wormerveer, naai* de „Tel." meldt-, met zes tegen vijf stem men een aanklacht in te dienen bij den pro cureur-generaal tegen den burgemeester van Wormerveer, op grond van het feit, dat deze zich in openbare raadszitting zou hebben uitgelaten over aangelegenheden, besproken in geheime zitting, ten opzichte waarvan ge heimhouding was opgelegd. Meoi was even wel niet algemeen van meening, dat een be sluit tot geheimhouding was genomen en uit de notulen der geheime zitting bleek zulks evenmin. Een van de niet-sociaal-democraten, de heer Ferf, stemde vóór het soc.-dem. voor stel, blijkbaar om een beslissing uit te lok ken. De heer De Boer onthield zich van stemming. De heer Ferf verklaarde nog, dat hij een aanklacht zou indienen, n.1. tegen wethouder Binnendijk. Onder de leden van den Algemeenen Ne- derlandschen Typografenbond zal een refe rendum worden gehouden over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Het is de bedoeling, dat de stembiljetten op 27 Decem ber bij de afdeelingen zullen zijn. Het hoofd bestuur hpopt dan op Donderdag 28 Decem ber de biljetten terug te hebben en uiterlijk Vrijdag den uitslag bekend te kunnen maken. Het algemeen hoofdbestuur van de Fede ratie der Werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft gistermiddag een langdurige vergadering gehouden ter be spreking van den toestand, ontstaan door verwerping van de collectieve arbeidsover eenkomst door het congres van den Algemee nen Nederlandschen Typografenbond. Ver strekkende maatregelen, die een ge volg moeten zijn van deze situatie, werden voorbereid. In een Woensdag te Utrecht gehouden bui tengewone algenieene vergadering van den Neutralen Grafisohen Bond is het ontwerp- collectief arbeidscontract in het drukkersbe- drijf behandeld. Er werden ernstige bezwaren gemaakt tegen de verlenging van den arbeids tijd en de nieuwe overwerklimiet. De loons verlaging beschouwde men als een aanslag op het levenspeil der gezellen. Tenslotte is met een aanzienlijke meerder heid van stemmen het ontwerp aanvaard. Daarna is het ontwerp-binderscontract be handeld en eveneens niet groote meerderheid van stemmen aanvaard. Van de werf der Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij te Amsterdam, is met gunstig gevolg te water gelaten het vracht en passagiersschip „Swartenhondt", in aan bouw voor de Koninklijke Paketvaart Mij. De hoofdafmetingen zijn: 383'-6" X49'-2" X29'-6". Bij een diepgang van 19'-6" be draagt het draagvermogen 4050 ton. De niaoliine-installatie werd geleverd door Werkspoor, en zal bestaan uit een stoom machine van 3150 I.P. K., die het schip een snelheid zal geven van 12'/4 mijl. Op de vrij gekomen helling zal de kiel ge legd worden voor het kabelschip „Zuider kruis" voor rekening van het departement van Koloniën. Volgens mededeelingen van Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af geloopen week, eindigende 22 Dec. in Ne derland uitgesproken 86 faillissementen tegen 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Dec. 1922 3149 faillissementen tegenover 2166 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. De kommies bij de belastingen E. te Kerk- rade heeft zich bij de politie aangemeld met de mededeeling, dat hij zich had schuldig ge maakt aan verduistering ten nadeele vain het Rijk van een bedrag van 700, hetwelk hij in Duitschland heeft verteerd. De politie te Middelburg heeft aangehou den A. J. B. L. klerk ten kantore van den ge meente-ontvanger aldaar, die verdacht wordt van verduistering van "elden. De aangehou dene, die bekend heeft, is naai- het huis van bewaring overgebracht. Naar de Tel. meldt heeft het verdere on derzoek dat de justitie gelast had in de zaak tegen dein gewezen commissionair in effec ten te Amsterdam, het gevolg gehad dat in derdaad is komen vast te staan dat een ver duistering van 160,000 heeft plaats gehad. De arrestant is in het huis van bewaring opgesloten. Naar de Telegraaf verneemt zijn Zaterdag avond te 's-Gravenhage de directeur H. van het Hotel des Indes en zijn vrouw door de politie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zij worden verdacht van yalschheid in geschrifte ten nadeele van het rijk en de gemeente. De justitie heeft in de villa van het echtpaar aan den Ouden Scheveningscheweg en in het Hotel des In- des huiszoeking gedaan. De aangehoudenen waren samen exploitant van het hotel, dat van gemeentewege gesteund wordt. Naar de Dordr. Crt. verneemt zijn dezer dagen op last van den officier van justitie aldaar naar het huis van bewaring overge bracht de directeur der Dordr. Papierwaren- fabriek, welke onlangs in staat van faillis sement werd verklaard en de oud-directeur van deze maatschappij wegens" oplichting. De politie te Doetinchem heeft een Duit- scher aangehouden, die bij de Geldersche Credietvereeniging een valschen wissel van 1,700,000 mark wilde verzilveren. Er werden nog twee andere valsche wissels op hem ge vonden tot bedragen van resp. 1,450,000 en 1,450.000 mark. De aangehoudene gaf op te zijn de 23- jarige C. J. W. L., uit Anholt. Te Roermond wordt vermist de 85-jarige D. v. O., die een dag of tien geleden, in het bezit van duizend gulden aan contanten, zijn woning verliet. Zaterdagmiddag om vier uur riep een fa brieksbaas politiehulp in ter opsporing van zijn 9-jarig dochtertje P. M„ dat volgens an dere kinderen in de Anna-Paulownastraat te Rotterdam door een man was meegelokt en met dien man in de richting van den Beu- kelsdijk verdwenen was. Een flinke politie macht, een aantal rijwielagenten en recher cheurs met een politiehond ging met den va der van het kind op zoek. Men begon met het doorzoeken van het terrein tusschen den Beukelsdjjk, den Esschenburgsingel en de spoorbaan. Omstreeks half zeven toen het ter plaatse al pikdonker was, kreeg men den man met het kind aan het einde van den Es schenburgsingel, nabij de Delfshavensche Schie, in het oog. De vader van het meisje vloog op den kerel af en wierp hem tegen den grond. De man (die door den politiehond in een been gebeten is) is naar het politie bureau in de Witte de Withstraat gebracht. Hij is de bootwerker W. C. Hij is, als ver dacht van zedenmisdrijf, ter beschikking van de zedenpolitie gesteld. Sedert vijf weken wordt te Leiden een 17- jarig meisje, Mina Brands vermist. Het meisje, dat aan de ouderlijke zorg werd ont trokken, was een tijdlang opgenomen in het gesticht van voogdij-kinderen „Voordorp" te Leiderdorp ein zou nu door den Leidschen Voogdijraad in het opvoedingsgesticht te Zetten worden geplaatst. De jury te Chaumont heeft twee jongens van 17 en 19 jaar ter dood veroordeeld, die gevlucht waren uit een verbeterhuis en te Voisines een 40-jarige boerin, bij wie zij had den ingebroken, om hals hebben gebracht. Het onderzoek in verband met den diefstal van 2300 aan boord van de „Prinses Ju liana" duurt nog voort. Het is nog niet ge lukt het gestolen bedrag geheel terug te vin den. Eenig geld, dat de Javaan, die geble ken is de dader te zijn, heeft uitgegeven, is teruggevonden, gedeeltelijk in een café in Den Haag. Maar liet grootste gedeelte schijnt hij ergens te hebben verstopt. Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat een hutbe- diende vermoedelijk meer er van weet. Deze is thans gearresteerd en zal, als verdacht van medeplichtigheid, ter beschikking van de justitie worden gesteld. Verwaarloos nimmer een huidaandoening. Draag zorg voor noodzakelijke reinheid en pas Foster's Zalf toe. Deze zalf is antis" tisch, wonderlijk verzachtend en heelern.' Verkrvt<?Lv)r in apotheken en zaken A AmsApsL^os, 1

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1