Tweede Blad. VAN DONDERDAG 28 DECEMBER 1922. 0mmmmII IHll PLAATSELIJK NIEUWS. AAN ONZE LEZERS. De Heldersche Courant van Zaterdag 23 December. In ons nummer van Zaterdag maakte een kort bericht reeds melding van de oorzaak van het te laat en in veranderd formaat uit komen van de „Heldersche Courant": n.1. het breken van onze rotatiepers. Wat deze enkele woorden beteekenen, daar van zuilen onze lezers zich uit den aard dei- zaak weinig voorstelling kunnen maken. Daarom wiüen wij het hieronder in het kort uiteenzetten. In normale omstandigheden draait de rotatiemachine, waarop de „Heldersche Cou rant" gedrukt wordt, des Zaterdagsmorgens tweemaal. Eerst begint zij te ongeveer y uur 's morgens en drukt dan l1/, blad. Ongeveer kwart over 10 of half elf zijn deze afgedrukt en gevouwen- Ruim 1 uur daarna krijgt de machine voor de tweede maal l'/2 blad te drukken. Al naarmate de machine" aflevert worden deze kranten ingestoken in het eerst gedrukte ll/2 blad en te 1 uur zijn de 6500 ex. voor expeditie gereed. Zoo zou het Zaterdag weer gegaan zijn. De eerste 6 pagina's werden afgedrukt. Reeds waren 1200 ex. gereed, toen plotseling twee harde slagen klonken. De rotatieniachine stond zoo vast als een huis. Wat er gebeurd was? Dat zouden we later wel zien. Nu was het eerst zaak die maatrege len te nemen, dat de courant evengoed kon verschijnen. Daar kwam heel wat voor kijken. Al dadelijk stond vast, dat in de plaats van drie, slechts twee bladen konden worden ge drukt. De gewone groote snelpersen kunnen slechts twee pagina's tegelijk drukken en leveren gemiddeld slechts 1000 ex. per uur. Met 4 machines konden we net 8 pagina's drukken, zoodat er 4 moesten vervallen. Zie hier de oorzaak, dat het „Juttertje", het feuil leton en advertenties moeten blijven liggen. Bovendien moest het formaat worden ver anderd, omdat de rotatiemachine van rollen papier drukt, terwijl de gewone drukpersen op formaat gesneden papier verwerken. De breedte daarvan het niet toe, dat 5 kolommen nieuws naast elkaar gedrukt werden, zoodat naast elke 4 kolommen nieuws een kolom advertenties moest worden geplaatst. Zoo werd het 1 uur voor de eerste vorm op een der machines gelegd werd en met het drukken een begin kon worden gemaakt. Later volgden de overige pagina's. Behalve het drukken was. ook het vouwen natuurlijk veel omslachtiger- De rotatiema chine toch levert de krant gevouwen en wel af. Nu moest de vouwmachine aan het werk, die ongeveer even lang werk heeft aan het vouwen van de krant, als de gewone snelpers aan het drukken ervan. De tweede krant moest dus geheel met de hand worden ge vouwen Al deze factoren hadden tot gevolg, dat de laatste krant eerst te half 8 gereed kwam. In den avond werd een onderzoek ingesteld naar hetgeen er met de rotatiemachino ge beurd was. Toen bleek, dat deze zwaar bescha digd was. Een zware as van ruim 5 cM- door snede was glad afgeknapt en andere ver bogen. Bovendien waren van verschillende tandwielen tanden gebroken. De monteur van de Duitsche fabriek, waar uit de machine afkomstig is, was met het oog op de feestdagen juist naar zijn Heimat te ruggekeerd. In de eerste dagen van Januari keert hij hier te lande terug. En alleen hij kan de machine zoodanig stellen, dat deze althans voorloopig weer funCtionneert. Tot zij vervangen wordt door een nieuwe. Minstens 14 dagen wellicht drie weken - zulley wij dus weer op de oude manier de krant moeten drukken. Echter zullen wij trachten zooveel mogelijk de normale tijd van verschijnen nabij te komen. Ook het formaat wordt weer bijna gelijk aan dat van de gewone courant. Alleen zal in buitenge wone gevallen de omvang eenigszins beperkt moeten worden, omdat wij nu niet meer in de laatste uren voor het verschijnen kunnen beslissen of er een half blad meer of minder uitgegeven zal worden. Aan onze adverteerders moeten wij verzoe ken, de advertenties zooveel mogelijk des middags vóór den verschijndag op te geven. Uit den aard der zaak moeten wij de krant veel eerder „sluiten" en kan dus de opname van in den loop van den morgen bezorgde advertenties niet worden gegarandeerd. Op den verschijndag kunnen in geen geval na 9 uur 's morgens advertenties ter plaatsing worden aangenomen. 20 Dec. j.1. slaagde te Amsterdam voor onderwijzeres in Stenografie Mej. P. Smelik alhier. Verkiezingen Prov. Staten. De Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging te Heer- hugowaard heeft op de candidatenlijst voor den kieskring Helder gebracht: Mevr. A. Aukes—Timmers te Oastricum; D. Kooiman te Pui-merend; J. Met te Heerhugowaard; 1 Trapman te Schagen en J. Ootjers, wethou der te Noord-Soharwoude. Kerkkoor. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen. Maandag le Kerstdag liet bovengenoemd koor van vrijzinnig-protestanten onder lei ding van den heer Toon de Hoogh zich vooi het eerst bij den kerkdienst hooren in de Westajj-kerk. Hoewel het koor zuiver en be schaafd zong, kwam het ons voor, dat het zich niet geheel kon geven. Dit lag aan de temperatuur van het kerkgebouw. Dit bleek teen het zich ten tweeden male liet hooren 111 de Nieuwe Kerk, waar het in zijn volheid uit kwam. Hoe rein en plechtig klonk het „Zon dagmorgen", wat viel ons op het fijn be schaafd dirigeeren van den directeur. De heet He Hoogh heeft dit jonge koor al volkomen zijn macht. Schoon klonk de inzet „O, Kerstnacht, sohooner dan de dagen", en hoe machtig door het kerkgebouw. „Heilig bleef Uw naam". In het lied „Aan Jezus", met zyn \ele moeilijkheden in de samenvloeiing van de verschillende stemmen, wist de heer De loogt) deze volkomen te overwinnen. Dit Koor zal veel bijdragen het kerkelijk leven te v«rhoogcn. D. Muziek- en Zang-uitvoeringen op Eersten Kerstdag. De muziekuitvoering, welke eersten Kerst dag door het- Stedelijk Muziekcorps gegeven werd m de muziektent in het Plantsoen, had l veel publiek aldaar verzameld. In den stillen ochtend klonken de kerstliederen hel der op en drongen tot ver in de stad door. utsciioon het, vooral voor de executanten, arnelyk frisch was, kon dat aan de geest drift, waarmede zy zich van hun taak kwe- 1 n, geen schade doen. Een der nummers werd herhaald. Op initiatief van de Geref. Stadsevangeli satie en onder leiding van den heer B. Storm waren, voor eenige weken geleden, een twin tig-tal personen bijeengekomen om den zie ken in het Mar. Hospitaal op lsten Kerstdag een kerstgroet te brengen. Om 8 uur 's morgens stelde dit gezelschap zich op de binnenplaats van het Marine Hos pitaal op. V elen der zieken waren inmiddels, in zwa re jassen gehuld, voor de opengeschoven ramen gekomen en weldra klonken over de stille binnenplaats de kerstliederen, die dank baar werden aangehoord. 't as wonderlijk stil daar op die binnen plaats wanneer de zangers zwegen, en al leen de vogels in den eenigsten boom, die er stond, deden op dezen somberen morgen een blij jubellied hooren, als wilden zij de zieken ook doen genieten van hun zang. De meisjespadvindsters zongen op een der kerstmorgens in het Ziekenhuis Kerkgracht en in het Oudeliedenhuis, Oostslootstraat eenige liederen, terwijl ook door de zangver. ..Zingt den Heere" onder leiding van den heer Brizee in het ziekenhuis een kerstgroet werd gebracht. De a.s. Provinciale Staten-verkiezingen. In de Statenkieskringen Hoorn en Helder zullen de anti-revolutionnairen een gemeen schappelijke lijst indienen. Zij is aldus sa mengesteld: 1. A. Gravestein, Urk; 2. P. Ver burg, Noord-Scharwoude; 3. K- Brug, Mar ken; 4. P. Slot, Broek op Langendijk; 5. P. Verbeek, Hoorn; 6. C. Adriaanse, Helder; 7. G. Prins, Andijk; 8. P. Gootjes, St. Pancras; 9. J. v. d. Deure, Enkhuizen; 10. S. Wagenaar, Broek op Langendijk. Lezing Mr. G. J. Salm. Wij hebben reeds melding gemaakt van de lezing, welke hedenavond in Casino ge houden wordt door mr. G. J. Salm, die het onderwerp „de Broertjes en zusjes van de zon" zal behandelen. Wij zouden gaarne met een enkel woord nog aan die lezing willen herinneren, omdat mr. Salm een uitstekend redenaar, is die in gloedvolle improvisaties zijn toehoorders gevangen houdt in den ban van zijn zeer suggestief woord. Daarom is het luisteren naar dezen redenaar op zich zelf reeds een genot. De poppenkast-vertooning voor de kinderen. Een poppenkast trekt altijd aan. Zelfs de grooten blijven, als Jan Klaassen opvoedkun dige lessen uitdeelt, gaarne een oogenblik stilstaan, en de kinderen zijn er eenvoudig niet van weg te slaan als hij bezig is. We za gen dat nog dezen zomer in de kermisweek, toen Jan eiken dag op het Koningsplein stond. Helaas! in het gewone nuchtere leven van alledag is de poppekast afwezig, verbor gen, ergens in een schuur, een pakhuis of waar dan ook, en de poppen liggen non-actief en wachten op de romantiek van feest- of gedenkdagen. Maar.... er zijn in het leven altijd licht punten- En het kan gebeuren, dat midden in de. gewoonheid 'van het alledaagsche kinder leven plotseling zoo'n poppekast-glorie begint te schijnen. Dan loopen ze te hoop, de klei nen, en met open mondjes en verrukte snuit jes staren ze naar de blinkende glorie van de poppen en hun poppenspel. Waarmee we maar willen zeggen, dat er op 2 Januari twee Rotterdamsche heeren, die allebei heel veel van kinderen houden, een matinée komen ge ven in „Casino", heelemaal voor kinderen. Daar zal dien dag een poppekast-vertooning worden gegeven, die allerprachtigst is, en het kost maar een dubbeltje om er bij te zyn. En weet-u, wat het allermooiste is? Dat dit uitgaat van de Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, zoo dat men, door deze matinée te bezoeken, te vens de propaganda voor deze beweging steunt. As. Zaterdag moet je maar eens naar de advertentie kijken, daar staan meer bijzon derheden in dan ik op 't oogenblik weet. En dan Maandagmiddag maar gauw gezorgd voor een fijne plaats. Hoe laat lees je dan wel Za terdag. IJsclub ,,'t Noorden". De vorige week is door enkele dames en heeren het initiatief genomen tot wed rop- richting van een ijsclub genaamd ,,'t Noor den". Besloten werd bij krachtige samenwer king van de talrijke amateurs van ijsvermaak, een der vele wateren in onze gemeente tot een ysbaan te maken, met welwillende mede werking natuurlijk van den oumisbaren win tervorst. Bij groote deelname zal ,,'t Noorden" pogingen aanwenden zich aan te sluiten bij den Noord-Hollandschen Ijsbond, om daar door te verkrijgen aansluiting van het ijs van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal met het ijs van Hollands Noorderkwartier, wat voor het maken van groote tochlen per schaats beslist noodzakelijk is. Het is noodig, dat men de beschikking krijgt over de hulp van een zware ijsschaaf om de hobbelige ijsvlakte van het groote kanaal berijdbaar te maken. Voor loopig echter willen ze het plan zetten op een baan, zoo mogelijk des avonds verlicht. De contributie is, om de deelname algemeen te maken, vastgesteld op minstens één gulden per jaar. Aanmelding kan bij voorkeur schrif telijk geschieden bij den Secretaris van de nieuwe ijsvereeniging ,,'t Noorden", den heer F. N. Winter, Kanaalweg 59. Laten we niet wachten tot het ijs er is, maar aanmelden vóór dien tijd, want anders komt men te laat, daar de vorst eiken dag kan ko men- Door eendrachtig samenwerken is ook in onze gemeente zeer goed mogelijk een goede ijsbaan te krijgen. Van de deelname zal 't afhangen welk water gekozen kan worden. BINNENLAND. Nog geen verhooging weduwen-onderstand. Blijkens het Voorloopig Verslag op het Wetsontwerp tot aanvulling der Marine-be- grooting voor 1922 was in de afdeelingen ge vraagd om een daar vrijkomend bedrag te besteden tot verhooging van de uitkeeringen aan weduwen, die geen pensioen hebben. In de Memorie van Antwoord deelt de mi- nister van Marine mede: „De uitkeering van gratificatiën aan de weduwen van militairen, die niet verzorgd worden door de weduwenweften, is bij de ver schillende daarbij betrokken Departementen op overeenkomstige wijze geregeld. Hieruit volgt, dat door het Departement van Marine in de regeling dezer uitkeering niet inciden teel eene wijziging kan worden gebracht. Was het ondergeteekende niet mogelijk in verband met hetgeen ter sprake werd ge bracht door den heer Van de Bilt bij de be handeling van art. 67 ,van de Marine-begroo ting 1923 (Handelingen 19221923, bladz. 936) eenige toezegging te doen, met betrek king tot het onderwerpelijke artikel is zulks geheel uitgesloten, omdat het hier een post geld, die door de reorganisatie van het pen sioenwezen van de begrooting moet verdwij nen." Het Konniglnnefeest en de S. D. A. P. „Het Volk" zet uiteen waarom de S.D.A.P. bij de a.s viering van het zilveren regee- rnigsjubileum van H. M. de Koningin ge heel passief dient te blijven: onthouding van medewerking en onthouding van tegenwer king. Naar aanleiding van een berichtje in de „Voorwaarts" (het Rotterdamsche s.-d. orgaan) meent het blad evenwel te moeten waarschuwen tegen overdrijving in deze. in bedoeld bericht, aldus dit blad, voor welks juistheid wij niet kunnen instaan, wordt medegedeeld, dat het Ned. Fotografen- bureau aan de gemeentebesturen een circu laire heeft gericht, om in het Gedenkboek een foto van de raadsvergadering te doen opnemen. De vraag, in hoeverre bedoeld wordt de vroede vaderen onzer 1100 Neder landsche gemeenten aldus te vereeuwigen en in hoeverre de betrekkelijke foto's van al die achtbaarheden de aesthetische waarde van het boek zullen verhoogen, laten wij on besproken. Maar het, in dat bericht vermel de, besluit der „Gewestelijke vergadering van soc.- dem. Raadsleden in Noord-Holland- Noord" zou, indien het juist mocht blijken, o. i. de grens overschrijden, door het reeds ingenomen standpunt gesteld. Waarom soc.- dem. raadsleden vemlicht zouden zyn het nemen der foto's onmogelijk te maken, is ons niet duidelijk en wij zouden een dergelijke overdrijving afkeuren, omdat het slechts het standpunt, dat wij nu eenmaal hebben moe ten innemen, zou compromitteeren." Nieuw Christelijk Dagblad. In de plaats van den ouden Christelijken Amsterdammer is thans verschenen een proefnummer van het „Nieuwe Christelijke Dagblad". De redactie deelt omtrent het ver loop van zaken met den voormaligen „Amsterdammer" o.a. mede, de pogingen die gedaan zijn om dit blad aan te koopen en het voortbestaan te garandeeren, waarbij de slachtoffers zouden worden schadeloos ge steld. Deze poging mislukte. De secretaris van het comité ter beharti ging der belangen van de slachtoffers, de heer P. Gerritsen deelt bizonderheden mede omtrent deze menschen, meest allen kleine luidjes, die met het verlies'zeer gedupeerd zyn. Met het nieuwe dagblad hoopt men de slachtoffers eenigszins te kunnen helpen. Vrachtverlaging Nederlandsche Spoorwegen. Aan de klachten van het publiek omtrent de hooge vracht voor bestelgoed wordt weldra een heel eind tegemoet gekomen. Op 1 Ja nuari 1923 zullen, voor afstanden tot 100 K.M., vrachtverlagingen worden ingevoerd, die, vooral voor kleine zendingen, van niet geringe beteekenis zyn, hetgeen duidelijk door onderstaande vergelijking tusschen en kele der nieuwe en oude bestelgoedvrachten wordt aangetoond: HelderAlkmaar Nieuwe Oude vracht vracht Tot en met 1 K.Gƒ0.30 ƒ0.50 Boven 1 tot en met 3 K.G. 0.40 0.65 3 5 0.50 0.75 LI 15 1. 1.40 (De hierboven aangegeven nieuwe vrach ten zullen gelden voor alle afstanden van 150 Kilometer). HelderAmsterdam Nieuwe Oude vracht vracht Tot en met 1 K.Gƒ0.40 ƒ0.50 Boven 1 tot en met 3 K.G. „0.50 „0.65 3 5 „0.60 „0.75 13 15 1.10 1.40 (De hierboven aangegeven nieuwe vrach ten zullen gelden voor alle afstanden van meer dan 50100 Kilometers). Een pakket van 3 K.G. wordt dus voortaan over afstanden als HelderAlkmaar ver voerd en op de plaats van bestemming thuis bezorgd voor slechts 0.40 (vroeger 0.65). Dit is zelfs goedkooper dan het tarief, dat door de Posterijen wordt berekend; als post pakket toch zou men 0.50 moeten betalen. Afzender kan het zich bovendien heel ge makkelijk maken, want op diens verzoek, per telefoon of op andere wijze, worden, zooals bekend is, de goederen door de spoorwagen, tegen berekening van afhaalloon, van huis afgehaald. Ook dit afhaalloon wordt met ingang van 1 Januari 1923 aanzienlijk verlaagd (waarbij natuurlijk de lengte van het af te leggen spoorwegtraject geen rol speelt). Voor het afhalen zal slechts verschuldigd zijn ƒ0.10, indien een zending van 110 K.G. weegt; 0.15, wanneer de zending 1015 K.G. zwaar is en 0.20 voor zendingen van 15—25 K.G. In het bovenbedoeld voorbeeld van een pakket van 3 K G. van HelderAlkmaar zal daarvoor dus, afgehaald van huis te Helder en bezorgd aan huis te Alkmaar, niet meer dan 0.50 (tot dusverre 1.berekend worden. Niet alleen de afhaalloonen voor bestelgoed, maar ook de afhaal- en bestellooncn voor ijl- en vrachtgoed worden met ingang van 1 Januari 1923 verlaagd; vooral voor kleine zendingen is de verlaging aanzienlijk. Schandelijke achteloosheid. Onder dit opschrift meldt de „N. R. Ct.": Het algemeen hoofdbestuur van een groote werkgeversorganisatie beeft Zondag j.1. te 's-Gravenhage een spoedeischende circulaire aan hare leden gepost in 1253 exemplaren als brief, met zegel betreffende bestelling op Zondag. Woensdagmorgen bleek, dat verschillende leden nog niet in het bezit van de circulaire waren; na navrage werd de geheele zending gevonden in een vergeten hoek van het post kantoor te 's-Gravenhage! Als curiosum zij nog hierbij vermeld, dat Maandag en Dinsdag de secretaris van den directeur-generaal der posterijen en telegra fie en de directeur van het Haagsche post kantoor aan den voorzitter van bedoelde or ganisatie op een vraag van hem uitdrukkelijk hebben verzekerd, dat de distributie reeds had plaats gehad- BUITENLAND. Een Dultsch bergingsvaartulg vergaan. Berlijn, 27 Dec. Volgens een bericht uit Kiel is het bergingsvaartuig „Antrax" se dert 21 December verdwenen. Aan boord van het schip bevonden zich 12 man. Aan de Duit sche kust zijn wrakstukken en het lijk van een matroos aangespoeld. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Lausanne, 27 Dec. De besprekingen tus schen Lord Curzon en Ismet pasja over Mo- .soel, die reeds van het begin der conferentie af vertrouwelijk gevoerd werden, hebben klaarblijkelijk niet tot het gewenschte suc ces geleid. Vandaag en gisteren zijn althans twee nota's door Ismet pasja en Lord Cur zon openbaar gemaakt, waarbij de partijen uitvoerig uiteenzetten waarom zij meenen recht te hebben op het bezit van dit petro- leumrijke district. Grappig, maar niet ver wonderlijk is het, dat in geen van beide no ta's een woord over de aanwezigheid van pe troleum voorkomt! Beiden betoogen de nood zakelijkheid Mosoel te bezitten op grond van ethnografische, historische, economische en strategische argumenten. Dreigende gevaren. Londen, 27 Dec. Uit Lausanne wordt ge- metut, uat er ernstig gevaar bestaat dat ue conierenue mislukken zai, indien de lurken in hun huidige meuiode volnarden. Linnen enkele dagen zullen de geaineerde delega ties m staat zyn haar slotconclusies aan de lurken voor te leggen, die dan genoodzaakt zullen zyn om te Desiissen ot zy ue voorwaar den al oi niet aanvaaruen. COMMISSIE VAN HERSTEL. Duitschland „opzettelijk in gebreke". De Parijsche correspondent van de „Ti mes" meldt, dat gistermiddag de Commissie van Herstel zeer onverwacüt werd byeeuge- roepen. Llykbaar geschiedde die byeenroe- pmg op Fransch verlangen, want er werd in ue commissie gesproken over den achter stand in de houtievernig, waartoe Duitsch land verplicht is. Met urie stemmen tegen één stem, die van den Britschen gedelegeer de, werd geconstateerd, dat Duitschland op zettelijk in gebreke is gebleven om de ver plichte leverancies te doen. De correspondent van de „Times""wijst er op, dat deze uitspraak van de Commissie van Herstel vooral van belang is nu de conferen tie der geallieerde staatslieden te Parijs aan staande is. Frankrijk heeft zich aldus alweer een stok verschaft om den hond te kunnen slaan. Het is mogelijk, dat dit de bedoeling is van de thans uitgelokte uitspraak, die men wellicht in verband zal moeten brengen met het thans te Parijs weer opgevatte plan, om ter conferentie de quaestie van de produc tieve panden opnieuw ter sprake te brengen, waartoe o.a. dan ook de staatsbosschen in het Rijngebied behooren. Weliswaar hebben, zooais we dezer dagen herinnerden, in Augustus, toen over deze productieve pan den werd gesproken, de Britsche en Italiaan- sche deskundigen verklaard, dat de te ver krijgen opbrengst geenszins met de nadee- len van zulk een beslaglegging in verhou ding zou staan. En in Frankrijk zal men zich van deze opbrengst ook wel geen illusies maken. Maar het stelsel der productieve pan den in het Rijnland biedt dan toch voordee- len in verband met de Fransche Rijnpoiitiek en hierom zal vermoedelijk de heer Poin- caré er ook wel aan vasthouden. De uitspraak van de Commissie van Her stel maakt nu de positie van Poincaré althans ten aanzien van deze plannen tot beslagleg ging op de staatsdomeinen in het Rijnland zeer veel sterker. Maar het verzet van den Britschen ge delegeerde in de Commissie van Herstel is een aanwijzing, dat de Britsche regeering niet van standpunt is veranderd en de be raadslagingen, die na Nieuwjaar te Parijs zullen beginnen, zullen dan ook wel niet van een leien dakje gaan. Te Berlijn is men druk bezig met de voor bereiding van nieuwe Duitsche voorstellen, waarmee men hoopt het gevaar van een Fransche actie te kunnen bezweren. Vermoe delijk niet zoozeer omdat men waarlijk meent de Franschen te zullen kunnen, tevreden stellen, dan wel omdat men verwacht met een eenigszins aannemelijke aanbieding by de andere geallieerden steun te zullen vinden tecen de Franschen plannen, en dan de hoop koestert, dat de Franschen ten slotte in zulk geval voor een geïsoleerd optreden zullen te rugschrikken. Of deze verwachtingen echter niet te optimistisch zijn, is men zeker ge rechtigd te vragen. Hbl. Poincaré zal, zoo verwacht men, thans de maatregelen uitwerken, die „door de omstan digheden geboden" moeten worden geqcht en die hij op de conferentie van 2 Januari ter kennis van de bondgenooten zal brengen. Aangezien het hier leveringen van hout be treft, zullen die maatregelen waarschijnlijk ten doel hebben zich dat hout thans zelf te verschaffen. Bijzondere nadruk wordt gelegd op den wensch van Poincaré deze sancties door alle geallieerden gezamenlijk te zien uitvoeren. Mocht hy dit echter niet gedaan kunnen krijgen, dan zou Frankrijk alleen handelen, waartoe het volgens deze zelfde be palingen, waarin sprake is van de „gouver- nements respectifs", het recht heeft. Het spreekt vanzelf dat deze sancties geheel af gescheiden zijn van de waarborgen, die Frankrijk genomen wenscht te zien als te genwicht tegen de vermindering van de Duitsche schuld en de verleening van een nieuw uitstel. ITALIË. Bezetting van staatsambten met fascisten. Censuur in voorbereiding. De nieuwe munt. Berlijn, 27 Dec. Naar uit Rome wordt gemeld, is de aangekondigde bezetting van staatsambten met fascisten begonnen met de benoeming van drie generaals tot prefecten van Turijn, Palermo en Cagliari. De geruchten omtrent de aanstaande in voering van een preventieve censuur voor de pers worden tegengesproken, doch men geeft toe, dat de voorbereidingen daarvoor getrof fen worden. De bundel roeden, het herkenningsteèken der fascisten, wordt in de nieuwe munten geslagen. Op het stempel van het ministerie van buitenlandsclie zaken prijkt dit teeken reeds. GEMENGD NIEUWS. •I 1 M Een opzienbarende arrestatie. De Telegraaf schrijft over deze zaak nog het volgende: In verband met de arrestatie van den heer en mevrouw Halier, beslaat met de exploitatie van het hotel „Des Indes" in Den Haag, ver nemen wy nog, dat de valschheid in geschrif te bestond in het vervalsohen van de boe ken ten eigen voordeele. De laatste jaren zijn duizenden op die wijze aan het hotel- bedryf onttrokken ten nadeele van het Rijk en de gemeente. Accountants doen- op het oogenblik onderzoek in de boeken hop groot het bed ra i' is, dat het echtpaar h licht. Het zal vermoedelijk ettelijke tiendui zenden guldens bedragen. Aangezien met a - gemeen bekend is, hoe het mogelyk kan zy dat de exploitatie van dit hotel het Ryk L' de gemeente heeft kunnen benadeelen, m ge hier een korte uiteenzetting volgen. In de dagen, dat de N. O. T. nog haar scep ter zwaaide en gebouwen na gebouwen in ae residentie door haar voor kantoren in beslag werden genomen, viel het oog der N. O. i.- directie op het hotel „Des Indes aan h Lange Voorhout. Op kapitaal hadden deze heeren niet te kijken en dus boden zy een enorme som voor het gebouw, waarvoor a exploitanten Haller en Rey het gaarne kwy wilden. Jhr. van Karnebeek was toen nog burge meester van Den Haag en deze zag onmid dellijk het gevaar voor de residentie in het verdwijnen van dit meest gerenommeei e hotel in ons land, dat ook in het buitenhui zeer bekend is. Vorsten en diplomaten hou den er herhaaldelijk verblijf en de luxe, welke men er den gasten kon aanbieden, w as de oorzaak, dat ook de Koningin meermalen haar hooge gasten hier onderbracht m plaats van in het niet bepaald moderne ko ninklijk paleis aan het Noordeinde. Het was de heer Van Karnebeek, die wist te bewerk stelligen, dat de N. O. T. van het hotel afzag. Het Rijk en de gemeente namen nu het hotelbedrijf plus het gebouw voor een exor bitant hoogen prijs ovrf, waardoor de eige naars in eens rijk werden. De heer en hip- touw Haller, benevens de heer Rey bleven belast met de exploitatie van het hotel, da nu "eheel in eigendom aan het Rijk en gemeente was overgegaan. De voormai exploitanten hadden zelf ijiet meer het min ste belang bij de exploitatie, behalve dan dat zy een hoog salaris als directeuren opstre ken. In het eerste jaar dezer gecombineerde Riiks- en gemeente-exploitatie schijnt er in derdaad nog geld te zijn overgehouden op het bedrijf. Doch weldra werd er met verlie zen gewerkt, die van jaar tot jaar grooter werden. Het Rijk en de "emeente pasten goe dig bij wat op de exploitatie te kort kwam en.... het echtpaar Haller knoeide lustig verder in de boeken. Rijk en gemeente wa ren er goed voor. Ten slotte is men de zaak toch gaan wantrouwen en Zaterdag greep de justitie plotseling in. Wy spraken een gemeentelijk autoriteit, die in dit bedrijf nogal bekend is. De wijze, waarop gemeente en Rijk deze exploitatie hadden geregeld en de manier, waarop zij zich bij den neus hebben laten nemen, noem de hü in één woord schandelijk. Het laatste woord in deze zaak zal dan ook nog wel niet gesproken zijn. Een meisje te Haarlem verbrand. Het 9-jarig meisje M. B, wonende in de Kleine Houtstraat, is bij een kerstboom in brand geraakt en aan de gevolgen hiervan in het gasthuis overleden. De storm. New York, 27 Dec. Aangekomen stoom schepen rapporteeren zware stormen in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, welke de kleinere schepen met vernieling be dreigde. De kapitein van de „Cedric" en de „Zeeland", welke gisteren dokten, zeiden dat zij den zwaarsten storm in hun loopbaan had den ontmoet. De „Lasavoie", de „Manchuria" en andere stoomschepen waren verscheidene dagen te laat tengevolge van de zware zeeën waarmede zij te kampen hadden. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „K IX". Zaterdagmorgen werd van de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen te water gelaten de onderzeeboot K IX (groot model) in aanbouw voor het departe ment van marine. Werving. De aanneming van lichtmatrozen bij de zeemacht wordt tot nader order gesloten. Personen, die zich reeds voor dienstneming hebben aangemeld, kunnen alsnog worden aangenomen, mits vaststaat dat hun verbin tenis voor 1 Jan. 1923 zal zijn tot stand ge bracht. Na dezen datum mag aanneming in geen geval plaats hebben. Met 2 Jan. a.s. zijn de off. van 'gez. lo kl. C. W. Bottema en J. Ris, en de off. van 'gez. 2e kl. P. C. M. van de Velde geplaatst resp. bij het Kon. Instituut voor de Marine, in het commandement der Marine te Willemsoord en aan boord van Hr. Ms. Zeeland. Luit. ter zee le kl. P. T. de Meester, comman dant van Hr. Ms. torpedoboot Z 3, is benoemd tot ridder van de Kr.oon-orde van België. De uit Oosit-Indië teruggekeerde off. van gez. le kl. C. W. Bottema, wordt geplaatst bij het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord. De heer F. J. F. van Waveren te Utrecht tot arts bevorderd, is bestemd tot off. van gez. bij de zeemacht. Overplaatsingen. Luit. ter zee 2e kl. A. J. Ramondt, 3 Jan. "23 komt van ter beschikking en geplaatst bij de M. K. W. Amsterdam; idem E. H. ten Broeke, idem J. J. van Stuijvesant Meijer en idem T. Boe len, 3 Jan. '23 als voren en geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord. Hoofdoff. van gez. 2e kl. Dr. H. F. Minkema 1 Jan. *23 geplaatst van het Kon. Instituut bij het Mar.-Hosp. te Willemsoord. Off. van gez. le kl. C. W. Bottema 2 Jan. '23 gepl. van het Hosp. Willemsoord bij het Kon. Inst. Idem J. Ris 2 Jan. "23 van Hr. Ms. Zeeland naar het Mar. Hosp. Willemsoord. Ontslag. Leerl. vliegtuigm. D. van der Weert, 24 Dec. '22; serg.-schrijver B. W. Volmuller, 1 Jan. H23; mil. werkman A. v. Scheltinga, 1 Maart '23. Aangewezen voor uitzending naar O.-I. per s.s. Insulindo. d.d. 27-l-'23. Torpodist-maj. L. J. J. Duzee is transportcom mandant. Serg.-bottelier P. C. Duvalois: serg.- schrijver J. A. de Goeij; sorg.-timinerman J. T. P. ter Bruggen; serg.-torpedom. H. Brons en C. Boon; sorg.-m.drijver C. F. Verschuur, J. M. Ober en A. Rabenort; bootsman A. D. Beaufort en P. Vader; torpedisi-maj. J. v. d. Dussen; schrijver- maj. D. Paats en A. Wdtpen; serg.-bottelier N. Blom; bott.-maj. J. v. d. Sonde; serg.-timmorman C. Maasland; sergnbott. J. Janse; serg.-kok J. v. d. Berg en C. P. Boutens. Als reserve voor dit transport worden aange wezen Serg-ziekenverpl. J. Kautz en serg.-seiner C. v. der Vlies. Aangewezen voor uitzending por stoomschip „Grotius" op 17-2-'23: Opperschipper J. G. de Wildt; serg.-ziekenverpl. J. Kautz; serg.-seinor C. v. der Vlies; inach.dr.- maj. J. M. Meinderink; serg.-ziekenverpl. A. W. Vredenbregt en serg.-schriiver A. v. Duren. Als reserve: serg.-mach.drijver W. C. Kerkhof. OOST-INDIE. Overgeplaatst van de marine kazerne Goebeng naar Hr. Ms. Bulhond, de luit. ter zee der 3e kl. K. VV. Bornkamp; van de marine kazerne Oedjong naar Hr. Ms. Vos, de luit. ter zee der 3e kl. B. Q. Boelen; van Hr. Ms. van Gogh, naar de marine kazerne Oedjong de luit. ter zee 2e kl. H. J. do Booy; van Hr. Ms. Bulhond, naar <D „f marine kazerne Goebeng do luit. ter zee de: r kl. F. J. v. d. Poll; van Hr. M, r» jahan, r 'het dept, der marine de luit. kWvP'ir/»" J. J. van der Linden. beul/' Belast: met den dienst van le; kazi .-x.' Oedjong de, .luit tur

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5