HELDER!» COURANT G. BRAMLAGE, Weststraat. Tweede Blad. VAN DONDERDAG 11 JANUARI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden mcdedeellng. Onze BALANS-0PRUIMIN6 brengt U de gelegenheid om voor V66l gOGd- kooperen prijs toch prima goederen te koopen. In WINTERJASSEN, ULSTERS en JEKKERS hebben wij nog eenige spotkoopjes. KINOERKLEEDING VOOR INKOOPSPRIJZEN. BOORDEN, OVERHEMDEN, ONDERGOEDEREN voor prijzen beneden iedere concurrentie. Magazijn van goedkoope HEEREN- en KINDERKLEEDING, BUITENLAND. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens ontvangen radiogram bevond zich Hr. Ms. „Zeeland" gisterochtend ter hoogte Kaap-Espichel. Alles wel aan boord. Uitslag der openbare verkooping, ge houden op Woensdag 10 Januari j.L, door notaris Baas alhier: De Visch- en Krabbenimeelfabriek met alle zich daarin in uitstekenden staat verkeerende machinerieën, machinistenwoning en erf aan de Doggersvaart en Groot Noordhollandsch Kanaal te Koegras, groot 18 aren 60 centiaren. Kooper de heer Ohr. van Dijk voor 11370. Het huis en erf aan de Renssteeg No. 2, hoek AritiUeriestraat, groot 66 centiaren. Kooper de heer C. W. F. Coster voor 695. De- grond, waarop bloemisterij aan de Wachtstj,-aat, groot 13 aren 39 centiaren. Koo per de heer J. van Amesfoort voor 1890. Het perceel weiland in den Huisduineipol der, groot 84 aren 50 centiaren. Kooper de heer A. Krijnen q.q. voor 1620. Het perceel weiland aan den Huisduiner- weg, in den Hui9duinerpolder, groot 84 aren 30 centiaren. Kooper de heer K. Hoogerduijn voor 4125. Solrée „N. O. C." Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande. Dinsdagavond gaf bovengenoemde veree- .niging van Normaalschoolleerlingen een soirée in „Casino". Wanneer je naar zoo'n Norfuif toegaat, moet je maar zorgen, niet te laat te wezen, want er zijn altijd veel genoo- digden. Toen dan ook het klokje half acht had geslagen, bood de zaal reeds een heel ge- zelligen aanblik aan. Zit je dan eenmaal goed en wel, dan kun je eens op je gemak dat ge woel aanzien: jongedames, die bouquetjes uitdeelen, witgeünte orde-commissarissen, die de gasten binnenleiden, en dan dat vroolijk gebabbel, dat gezellige licht, die planten, enz. Ongeveer kwart voor 8, als de muziek van het „Casino"-orkest haar eerste tonen reeds heeft laten hooren, verstomt het geroezemoes: De heer C. Mahieu verschijnt ten tooneele en verzoekt stilte. In zijn kwaliteit van voorzitter der „N. O. C." heet hij met een flink uitgesproken ope ningswoord allen hartelijk welkom, in het bij zonder de aanwezige leeraren met hunne da me®, en de besturen der plaatselijke zuster- vereenigingen. De directeur der R. N. L. kon tot zijn spijt niet aanwezig zitn en ook de schoolopziener, de heer Rahder, had tot zijn leedwezen bericht van verhindering moeten zenden. Spreker herinnert aan de vorige soirée's der „N. O. C.", hoe die steeds in den smaak Vielen, dank zij vooral de volle mede werking van den directeur en de heeren Leeuwens en van der Meij. Ook ditmaal heb ben zij hun beste krachten weer aan de „N. O. C." gegeven, waarvoor de voorz. namens de vereeniging een woord van dank brengt aan dit trio. Die dank geldt ook Mevr. Wier stra, die zich ook niet onbetuigd heeft gelaten en onder wier leiding door een aantal Nor meisjes eenige dansen werden ingestudeerd. Moge ook zij nog veie malen meewerken aan de voorbereiding van een soirée. Later mer ken we onder de aanwezigen ook op den heer en mevrouw Houwing. Voorwaar een heele onderscheiding voor „N. O. C.", den burger vader als gast in haar midden te hebben en een bewijs van diens belangstelling. Dan wordt een aanvang gemaakt met de verdere afwerking van het programma. No. 2 „Normaalschoolmarsch" van A. J. Leewens, voor viool en piano. Wie kent nu de „Nor- marsch" niet? Met de „N. O. C." begint deze zoo langzamerhand bekendheid te verwerven. Denk anders maar aan het „Nor-fluitje", jongelui! Maar geen misbruik van makm, hoor! No. 3 geeft een zangnummer: „Choeur de jeunes filles" van Gottfried Mann, ond-u de altijd voortreffelijke leiding van den heer Leewens heel aardig gezongen. Vervolgens weet Marie Moorman door 't ten beste geven van een tweetal piano-solo's een daverend en welverdiend applaus te veroveren, ,,'t Paartje van Volendam" scheen het niet al te best met de tooneelplanken te kunnen vinden, ten minstehet vrouwtje. De man was vrij genoog. (Die reuzenmannen ook, hé?). Nu was de zang misschien wat hoog en dan: alle begin is moeilijk. Heel mooi was ,,'t Water nimfje", een Daloroze-liedje, waarbij de meis jes der laagste klassen als om 't hardst ge wedijverd schenen te hebben in het verzorgen van haar toiletje, 't Leek eenvoudig wel één nimfenschaar uit Droomenland. Het langdur rig applaus riep de nimfjes dan ook nog eens terug en in den halven cirkel van dit idyllisch groepje paste schitterend de bloemenmand, die de voorz. den heer Leewens met een woord van dank overreikte. Niet minder schit terend waren de dansen, uitgevoerd deer een 12-tal Nor-meisjes. Met die vreemdsoortige, maar leuke toiletjes leverde de „Baby-dans" een fantastisch schouwspel op, dat ook een dankbaar applaus aan het adres van Mevrouw Wierstra oogstte. Met een woord van dank overhandigde de voorz. haar een bouquet, den wensch uitspre kende, dat de „N. O. C." nog vele malen haar medewerking mocht genieten. En toen kwam de burgerwacht in 't geweer. Sergeant pianiste Marie voerde den troep aan. Een allerkoddigst gezicht! De krijgstucht liet echter wel wat te wenschen over. En dap per, dat die mannetjesputters waren! Als ze maar van den vijand hoorden, gingen ze al aan den haal! Pleun wou maar steeds „naar achteren", No. 2 wou de bolsjewieken op de Nor zoeken, enz. Neen hoor, de theorie moet er beter in, anders maar in de nor (zonder hoofdletter hoor!) De drager van de groote trom scheen den dienst wel grappig te vinden. Hij danste en sprong er tenminste op los, dat het een aard had. Na de pauze werd „Kerstnacht" opgevoerd, waar 't komi sche even plaats maakte voor ernst. De rol len werden alle goed gespeeld. Ook den heer Van der Meij werd een bloemenhulde ge bracht. En toen dansten de N. O. C.-ers er nog eens lustig op los. Bij de verloting was Fortuin den voorzitter gunstig ge zind, althans hij won een taart, waar je ver liefd op zou worden. Nu hij had haar wel verdiend, want ik geloof, als er één gewerkt heeft vóór en op den avond, dan is het Mahieu geweest. En hij heeft er eer van gehad hoor! Want de soirée mag in één woord schitterend geslaagd heeten. Ook de leiding van het bal was in goede handen. T*r Z?1 »8ang" in. Een 10 hoor Mahieu! Ver tier is een woord van hulde aan Marie Moorman, de ordecommissarissen en de meisjes, die zich in de zaal verdienstelijk maakten hier zeker op zijn plaats. Ook den heeren Leeuwens en van der Meij en me vrouw Wierstra nogmaals dank. En we ho pen, dat „N. O. C." in groei en bloei mag toenemen. Dat wenschen, denk ik, velen, die weer eens een introductie voor een Norfuif willen bemachtigen, want ik zeg maar: „Zoo'n soirée Van „N. O. C." Valt altijd mee." VOOR DEN POLITIERECHTER. Aan den rol geraakt. De visscher G. C. A. alhier, die niet in het bezit is van de sterke beenen, die de weelde kunnen verdragen, moest 'n bonnetje innen van den Vischafslag ter waarde van pl. m. 60. Hij ontving dit bedrag, maar wist niet beter te doen, dan het op eenige guldens na te verpierewaaien. Thans stond hij terecht wegens verduistering. De getuige, een vis- scherman, meende, dat belcl. niet de meeste schuld had. Ze hadden een ander moeten pakken. Eisch 4 maanden voorw. onder voor- waaide, dat betel, geheelonthouder wordt, wat voor hem zeer dienstig zal zijn, want juist zyn drankzucht brengt hem tot verkeerde dingen. Achterklap. De oud-rentenier K. Dlih^Anna Paulowna moest terecht staan omdat lnj over twee zijner dorpsgenooten J. E. en de vrouw van J. V. allerlei compromitteerende praatjes had ver kocht. De man van vrouw E. V. was door dit gelabbeteak zenuwziek geworden. De oude man beweerde nu, dat alles wat hij had ge zegd, op waarheid berustte, maar hij kreeg van alle kanten den wind van voren. De politierechter vermaande hem, de getuige E, V. werd woedend op den ouden babbelkous en schold hem geweldig uit en de officier vroeg 60 gulden boete of 60 dagen en tenslotte werd betel, veroordeeld tot 2 maanden gev. voorw. met allerlei eigenaardige voorwaarden en 3 proefjaren. Een van de voorwaarden is, dat bekl. zich absoluut niet meer met de fa milie V. en J. K. mag bemoeien ais ze dit niet wenschen. Hij mag ze zelfs niet aanspreken! Beleediging van Texel's burgervader. Zekere H. W., 'n Texelaar met opstandige neigingen, heeft in een hötfel, ten aanhoore van Jan, Piet en Klaas, het edelachtbare ge meentehoofd een schooier genoemd. De bur gemeester liet zich dit niet aanleunen en het gevolg was, dat H. W. thans voor den politie rechter moest verschijnen. Hij was echter niet present, zooals het meer gaat met zulke hel den. In zijn voordeel pleitte echter, dat hij den burgemeester schriftelijk zijn excuses had aangeboden. De burgemeester had echter gemeend daarmede geen genoegen te moeten nemen, omdat bekl. zich wel meer eens aan dergelijke ongepastheden schuldig maakte. Niettemin stemde deze aangeboden veront schuldiging den politierechter gunstig en werd bekl. tot slechts 5 boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld. p—p—J1 BINNENLAND. Verhooging van jaarwedden en tractementen. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de Minister van Oorlog elke verhooging van jaarwedde of traktement van 1 Januari af ingetrokken. Wachtgeldregeling. Verschenen is het Kon. besluit van 30 De cember tot regeling van de toekenning van wachtgeld aan vrijwillig dienende miillairen van de landmacht beneden den rang van of ficier, niet behoorende tot het verlofsperso- neel. Hierbij wordt o. m. bepaald: Wachtgeld wordt toegekend aan den mili tair, wiens dienstverband wordt verbroken of niet verlengd ter zake van opheffing van zijn betrekking of wegens verandering in de organisatie van het wapen of dienstvak, waartoe hij behoort en waardoor ziin werk zaamheden overbodig zijn geworden, wan neer h;j niet wegens 35 jaar pensioen gel dige dienstjaren dan wel ter zake van ziekte of gebreken in de termen valt, pensioen te genieten. Met betrekking tot den duur en het beding van het wachtgeld worden de voor deze wachtgeldregeling in aanmerking komende militairen onderscheiden in: a. hen, die uit hoofde van den aard van hun bekwaamheden redelijkerwijze geacht moeten worden een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een redelijken termijn te kunnen verkrijgen; b. de overigen. Aan een militair als bedoeld .onder a. wordt wachtgeld toegekend gedurende een tijdvak, gelijk aan zijn diensttijd ten bedrage van: A. indien hij ten tijde van het ontslag kost winner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten bezoldiging, gedurende de volgende drie maanden 85 ten honderd en daarna 70 ten honderd van de laastelijk door hem genoten bezoldiging; B. in de overige gevallen, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten bezoldiging gedurende de volgende drie maanden 75 ten honderd en daarna 60 ten honderd van de laatstelijk door hem ge noten bezoldiging. Aan een militair als bedoeld onder b. wordt het genot van wachtgeld toegekend geduren de drie maanden, vermeerderd voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinnaar van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrachten diensttijd, tot een mi nimum van in totaal een jaar. Het wacht geld voor de in dezen bedoelde militairen bedraagt gedurende de eerste 3 maanden het bedrag van de laatstelijk door den betrokke ne genoten bezoldiging en daarna 70 ten hon derd daarvan. In buitengewone gevallen kan het wacht geld tot een bedrag van ten hoogste 70 ten honderd van het laatstelijk genoten wacht geld voor een bepaalden tijd na het verstrij ken van de vorenomschreven termijnen wor den voortgezet. Voor het geval een op wachtgeld gestelde militair in de termen valt om pensioen te ge nieten. wordt het wachtgeld verminderd met het bedrag van het- pensioen. Uit het drukkersbedrijf. De staking te den Haag is geëindigd. Het werk werd op do voorwaarden van het nieuwe contract hervat. Eveneens was dit liet geval te Enschedé, Almelo en Hengelo. Te Delft, Apeldoorn en Groningen duurt de staking nog voort. In laatstgenoemde plaats wilden de typografen weer aan het Denk erom! werk gaan op het nieuwe contract, op voor waarde, dat er geen slachtoffers zouden vallen. Deze toezegging konden de werkge vers evenwel niet geven. Het conflict in het drukkersbedrijf te Amersfoort is geëindigd met het aanvaarden van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. De patroons hebben het recht ge houden weder aan te nemen wie zij wen schen, waardoor allicht slachtoffers zullen vallen. Vandaag wordt het werk hervat. Schriftelijk beantwoorde vragen van Kamerleden. Het gebruik van landgelden. De Minister van Marine heeft geantwoord op de vragen van den heer Hugenholtz betreffende een onderzoek, door wien aan een lid der Kamer inlichtingen zijn verstrekt om trent onoordeelkundig gebruik van gelden e. d.; omtrent de juistheid der bedoelde inlich tingen en het bevorderen van het doen van bezuinigingsvoorstellen door organisaties van marinepersoneel. Op de vraag: Is het den Minister bekend, dat door den commandant van de marinekazerne te Am sterdam een onderzoek is of wordt ingesteld naar de'vraag, wie de door mij, bij het onlangs gehouden Kamerdebat, medegedeelde inlich tingen heeft verstrekt aangaande het schilde ren van de „Schouten", het maken van een sleutel, het inzetten van een ruit, het weg nemen van nieuwe matten bij het bezoek van de vlootcommissie, enz.? antwoordde hij bevestigend. Het bedoelde onderzoek in de marineka zerne heeft evenals bij alle inrichtingen der zeemacht aldaar plaats gehad op last van den onderoommandant der marine te Amsterdam, dit ingevolge een door den Minister verstrekte opdracht. Het nauwkeurig onderzoek naar de juist heid der verstrekte inlichtingen heeft uitge wezen: lo. dat het medegedeelde omtrent de hooge kosten van een ingezette ruit geheel uit de lucht gegrepen is; o. m. is te Amsterdam geen baas der schilderswerkplaats aanwezig en be staat het geheele sc-hilderspersoneel uit één man; 2o. dat in de opgegeven kosten voor een sleutel in werkelijkheid ook waren begrepen diverse andere werkzaamheden, die kortheids halve niet op de desbetreffende aanvraag en werkorder waren vermeld; 3o. dat, wat betreft de kosten van een schar nier, niet is gevonden kunnen worden uTelk geval bedoeld wordt; 4o. dat van schilderen van gebouwen enz. op rekening van het logementschip „Schou ten" geen sprake is geweest; 5o. dat de bewering als zouden vóór het bezoek der Vlootcommissie opzettelijk nieu we matten zijn weggenomen en in plaats daarvan oude matten zijn gelegd, eveneens geheel uit de lucht gegrepen is, vermits niet anders is aan het licht gekomen dan dat op den dag van het bedoelde bezoek der Vloot commissie op de monteursschool een schoone mat is gelegd in plaats van een vuile, terwijl de Vlootcommissie dien dag de monteurs- school niet heeft bezocht; 6o. dat verschillende organisaties van per soneel van het Marine-Etablissement (zoowel van beambten als van werklieden) verklaar den ook zelf bezig te zijn met een onderzoek naar den persoon, die de bovenvermelde, on juiste en naar de meening der organisaties voor den goeden naam der ambtenaren en werklieden schadelijke inlichtingen kon heb ben verstrekt. Ofschoon reeds in 1921 door den toenmali- gen Minister van Marine aan het marineper soneel is te kennen gegeven, dat voorstellen, die tot bezuiniging zouden kunnen leiden, gaarne "werden ingewacht, is de Minister be reid, indien dit door de Vlootcommissie ge vraagd mocht worden, zij het ook zijns inziens ten overvloede, nogmaals een oproep in dezen zin te doen. Hij heeft echter overwegende bezwaren teen inmenging van personeels organisaties op dit, geheel buiten haar gebied liggende, terrein. Op vragen van den heer Hugenholtz be treffende de voorgenomen ontbinding der vereeniging van onderofficieren der zee macht Onderlinge Weduwenzorg: 1. Is het den minister bekend, dat onder de leden der vereeniging van onderofficieren der zeemacht Onderlinge Weduwenzorg een referendum gehouden wordt,, ten doel heb bende de statuten te wijzigen, dat bij de voor genomen ontbinding het kapitaal der ver eeniging wordt verdeeld? 2. Indien ja, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de financieele vooruitzichten van de weduwen en toekomstige weduwen van niet onder de bepalingen der Militaire We- duwenwet 1922 vallende militairen door deze ontbinding ernstig dreigen te worden ge schaad? 3. Kunnen de ministers niet een bespre king met het bestuur van Onderlinge We duwenzorg uitlokken, ten einde, hetzij door verleening van een subsidie, door overne ming van het fonds of door andere maat regelen, te voorkomen, dat het aantal nood lijdende weduwen van gepensionneerde mili tairen in de naaste toekomst nog grooter wordt dan nu reeds het geval is? luidt het antwoord van den minister van marine, mede namens den minister van fi nanciën: Ad vraag 1. Neen. Ad vraag 2. Door de ontkenning onder 1 vraagt no. 2 geen beantwoording. Ad vraag 3. Voor een bespreking met de vereeniging Onderlinge Weduwenzorg be staat geen aanleiding, omdat die alleen doel zou treffen, indien het rijk de financieele verplichtingen, die de vereeniging niet nako men kan, zou overnemen. Hiertoe kan ,in verband met de gedrags lijn der regeering om geen nieuwe subsidiën te verleenen, niet worden overgegaan, af gezien nog van de omstandigheid, dat, waar aan de door de vereeniging verzorgde we duwen, voor zoover zij daarvoor in aanmer king kwamen, reeds een jaarlijksche grati ficatie is toegekend, deze zouden worden be voorrecht boven de niet deelgerechtigde we duwen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de vereeni ging, hoewel opgericht met de beste bedoe lingen, van den aanvang af bestemd was om in moeilijkheden te geraken, omdat het stel sel van te betalen premies en daaraan ver bonden uitkeeringen niet op een verzeke- ringskunstige basis berustte. BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een officieel bericht omtrent de bezetting van het Ruhrgebied. Munster, 10 Jan.. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede: Blijkens officieele inlichtingen zullen morgenvoor middag Fransch-Beylgische controlecommis sies, gesteund door militaire afdeelingen, en kele steden in het Ruhrgebied bezetten, waaronder stellig ook Essen. Welke de ove rige steden zullen zijn, is nog niet bekend. De eisch is gesteld, dat de Duitsche regee ring den contróle-commissies toegang zal verleenen tot alle staats-en particuliere in richtingen, bureaux van organisaties, enz. (Hbl.) De Amerikaansche troepen van den Rijn teruggeroepen. Washington, 10 Jan. President Harding heeft de Amerikaansche troepen van den Rijn teruggeroepen. De Duitsche gezanten te Parijs en Brussel teruggeroepen. Uit Berlijn werd gisteravond aan het Hbl. gemeld: Naar wij zooeven vernemen, heeft de Duit sche regeering aan de te Berlijn vertegen woordigde groote mogendheden medege deeld, dat zij haar ambassadeur te Parijs, dr. Mayer, en den gezant te Brussel, dr. Lands berg, heeft teruggeroepen. Vandervelde tegen de bezetting. In een internationale bijeenkomst, welke de sociaal-democratische partij te Keulen had georganiseerd, heeft behalve Wels en Tom Shaw ook Vandervelde het woord ge voerd. Vandervelde verklaarde dat de Fransohe regeering geweld gebruiken wil. Twee jaar geleden, zoo sprak hij, toen1 er in den Belgischen ministerraad sprake van was de Fransche regeering bij de bezetting van de Ruhr te volgen, heb ik tegen ge stemd, en eraan toegevoegd dat indien de bezetting zich zou voordoen, de socialisten het ministerie denzelfden dag zouden ver laten. Heden kan ik verklaren dat, indien men naar de Ruhr optrekt, de Belgische ar beiderspartij, evenals de Fransche, er zich tegen verzetten zal. De houding van Duitschland. Het Rijnsch-Westfaalsche Kolensyndicaat heeft naar we reeds kort hebben ver meld gisteravond besloten zijn zetel naar Hamburg te verplaatsen en dan einde Maart, als de syndicaats-overeenkomst afloopt, tot ontbinding over te gaan. Dit besluit, geno men in een vergadering waaraan alle kop stukken, zooals Stinnés, Thyssen, Kirdorf, deelnemen zal tengevolge hebben, dat de mij nen, voor zoover ze niet door loopende con tracten langer gebonden zijn, met Maart hun nroducten afzonderlijk -ian verkoopen. De Franschen zullen dus met alle mijnen afzonderlijk moeten onderhandelen, daar het syndicaat, dat bij de verplichte kolenleverin- gen tot dusver de hoofdrol heeft gespeeld, er niet meer zal zijn. Alle hoofdambtenaren van het syndicaat zijn in den afgeloopen nacht met alle boeken en bescheiden naar Hamburg vertrokken. Zoowel de leiders van de Rijnsch-Westfaal sche mijnindustrie als de directeuren en hoofdingenieurs van alle groote mijnen en ijzersmelterijen in het Roergebied zullen da delijk als de Franschen tot bezetting over gaan, de bezette zone verlaten. De maatregelen der Duitsche regeering. Aan het Hbl. wordt nog uit Berlijn gemeld: Nadat de Rijksregeering de laatste dagen in onafgebroken beraadslagingen den huldi gen toestand had besproken, heeft zij thans een beslissing genomen omtrent de te nemen maatregelen. Deze maatregelen, welke na tuurlijk eerst zullen worden getroffen, wan neer de bezetting door de Franschen inder daad is geschied, zijn, naar wij uit betrouw bare bron vernemen, de volgende: lo. Het vredesverdrag wordt voor verbro ken verklaard en zijn uitvoering tot nader order buiten werking gesteld. Daartoe be hoort ook, dat geen betalingen meer op de schadevergoedingsrekening worden gedaan. 2o. Duitschland zal geen onderhandelingen voeren met de Commissie van Herstel of met de Ententemogendheden als zoodanig, voor dat het geschiede onrecht is hersteld. 3o. Het Duitsche rechtsstandpunt zal in een uitvoerige verklaring ter kennis van alle mogendheden, ook der neutralen, worden ge bracht. 4o. Het alkolholverbruik in Duitschland wordt sterk ingekrompen. 5o. De particuliere metaal- en goudinkoop- bureaux worden gesloten. 6o. De verordeningen omtrent de vreemde lingenpolitie worden zeer verscherpt. 7o. Zondag a.s. wordt tot een nationalen dag van rouw verklaard. De Duitsche regeering zal zich nog heden avond met een manifest tot de Duitsche be volking wenden. De Rijksdag, die aanvankelijk tegen Dins dag was bijeengeroepen, is thans tegen Za terdagmiddag geconvoceerd. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De oonferentie te Lausanne is inzake het Grieksche patriarchaat, en de uitwisseling der minderheden tot overeenstemming ge komen. Geruchten omtrent een voorgenomen Grlek- schen opmarsch In Oost-Thracië. De „Temps" meldt: Volgens gisterennacht uit Konstantinopel te Parijs ontvangen ge ruchten zou de Grieksche regeering voor nemens zijn, vandaag haar leger in Oost- Thracië te doen oprukken. De Fransche regeering, op de hoogte gesteld van de ge ruchten, stelde zich onmiddellijk in verbin ding met Rome en Londen en zond instruc ties aan den Franschen gezant te Athene, behelzende niets na te laten om een Griek- schen aanval te voorkomen. Hieraan moet worden toegevoegd, dat de vertegenwoor diger van de Grieksche regeering te Parijs gisteren nog aan de Quai d'Orsay heeft ver klaard, dat Griekenland in geenen deele voornemens is zich in dergelijk avontuur te storten. IERLAND. Telegrammen uit Belfast melden de ver overing door de Vrijstaters van het Quakers eiland, gelegen in Loughrea in het graaf schap Longford, hetwelk de rebellen in een lort hadden veranderd dat bijkans onneem baar scheen. De aanval had plaats door mid del van pantserbooten, gesteund door vlieg tuigen, welke de verdedigers bombardeer den. Vier man werden gedood, waarop de be zetting zich overgaf. VEREENIGDE STATEN. Tegen de negers. Er hebben de laatste dagen in het plaatsje Rosewood, in den staat Florida, (naar reeds in het kort gemeld was) ernstige rassen- onlusten plaats gevonden. Een en twintig blanken en drie negers verloren in vecht partijen het leven. En thans heeft een blan ke menigte de geheele quaestie geliquideerd door ook nog de laatste twaalf huizen van negers die in Rosewood nog overeind ston den, door brand te vernielen. De negerwijk van de plaats bestaat niet meer en de neger bevolking is verdwenen en houdt zich ver scholen in de bosschen en moerassen in de buurt of in omgelegen plaatsen. De herrie begon op de gebruikelijke manier, n.1. met het gerucht dat een blanke vrouw door een neger was aangerand. De Lusitania-commissle. Het Amerikaansche dept. van Staat heeft aan de commissie welke is belast met de re geling der aanspraken voortvloeiende uit de torpedeering van de Lusitania meegedeeld, dat de Amerikapnsche eischen 500,000,000 beloopen, verdeeld over 4000 eischers. Geen tramverkeer na 9 uur 's avonds. Daar de verkeerscommissie uit den Ber- lijnsohen gemeenteraad het voorstel tot ver hooging van het tramtarief van 70 tot 120 mark heeft verworpen en het tekort van het bedrijf 17 millioen mark per dag bedraagt, is de directie voornemens het geheele tram verkeer na 9 uur 's avonds, wanneer het zeer weinig rendabel is, stop te zetten. Op het Flisfjord bij Aalesund in Noorwe gen is een boot met vijf menschen door een rukwind omgeslagen. De inzittenden, vader, twee zoons, een getrouwde dochter en haar schoonvader, zijn allen verdronken. 172 Indiërs ter dood veroordeeld. Luknow, 10 Jan. Het verhoor in de moord en brandstichtingszaak, waaraan non-coope- rators zich in Februari j.1. bij een opstand in het gebied van Gorakbpoer schuldig maak ten en waarbij 3000 „vrijwilligers" een po litiestation in brand staken en 22 politie mannen dood sloegen en verbrandden, is he den beëindigd. Van de 228 beklaagden wer den 172 ter dood veroordeeld en 47 vrijge sproken. Post-vliegtuig verongelukt. Een B. T. A.-telegram uit Ajaccio meldt, dat het vliegtuig, dat de post bedient tus- schen1 Antibes en eerstgenoemde stad, ge vallen is met gevolg dat vier personen, ge dood zijn en één gewond is. (Er wordt bij aangeteekend, dat in plaats van vier ook kan worden gelezen één.) LAATSTE BERICHTEN. Düsseldorf, 11 Januari. De Fransche troepen zijn hedenmorgen het Iioergenied binnenge rukt en hebben Essen bezet. GEMENGD NIEUWS. De moord te Eindhoven. Men seint uit Eindhoven: Jan Kerssemaker te Eindhoven, verdachte inzake den moordaanslag op den heer Des met te Eindhoven, heeft volledig bekend. Hij en mevrouw Desmet zijn heden in een geslo ten automobiel naar 's-Hertogenbosch over gebracht. Smokkelen. De scheepskapitein H. S., uit Delfzijl, die 2 December te Embden gearresteerd werd wegens smokkelen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en 300,000 mark boete. Professor Otto-Otto. Dinsdagmorgen heeft de rechtbank te Rotterdam behandeld de zaak tegen den 41- jarigen psycho-therapeut Otto Schlesinger, zich noemende Otto-Otto, uit Blankenberg in den Harz, beklaagd van het omstreeks 16 Mei 1922 te Rotterdam buiten noodzaak uit oefenen van de geneeskunde, zonder daar toe de wettelijke bevoegdheid te hebben, in appèl van het vrijsprekend vonnis van het kantongerecht. Het O. M. vroeg vernietiging van het von nis in alle deelen en schuldigverklaring van beklaagde aan hetgeen hem bij de dagvaar ding ten laste is gelegd. Overwegende, dat in dezen tijd dergelijke charlatannerie met kracht dient te worden tegengegaan, wilde spr. de strafmaat hiermede in overeenstem ming brengen, hij vroeg een geldboete van 300, te vervangen door 50 dagen hech tenis. Gedenkboek. Naar men ons uit Zwolle mededeelt, heeft de Uitgeversfirma La Rivière Voorhoeve in voorbereiding de uitgave van een Gedenk boek ter gelegenheid van het zilveren re- reeringsjubileum van H. M. de Koningin, dat hi samenhang een volledig beeld geeft van de geschiedenis der laatste vijf en twin tig jaren. Bereids zegden hunne medewer king toe de volgende vooraanstaande per sonen: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, gevol machtigd Minister; B. J. Gerritson, Lid Tweede Kamer; Prof Dr. V. Hepp, Hoog leeraar; A. W. F. Idenburg, oud-Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië; Mr. C. Frida Katz, Lid Tweede Kamer; H. S. S. Kuyper, Letterkundige; Dr. H. Lovink, Di recteur-Generaal. van Landbouw; Dr. J. A. Nederbragt, Referendaris Dept. van Buiten landsche Zaken; Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Minister van Staat; Prof. Dr. R. Slotemaker de Bruine, Lid Eerste Kamer; J. N. Voorhoeve, Hoofdredacteur van Timo- theüs en anderen. Naar verluidt, zal de titel van het werk zijn: Na vijf-en-twlntlg jaren. Bij den opzet van het plan heeft de be doeling voorgezeten, de onderwerpen te doen bezien uit Protestantsch-Christelijken ge zichtshoek.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5