NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE RARE SIJS Eerste Blad. DONDERDAG 18 JANUARI 1923 51e JAARGANG FEUILLETON. UITNOODIGRNG. E. C. SENGER, COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldencbe Courant f 1.80; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indifi p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57', f 0.75, f 0.86, f 1.25. Modeblad resp. f0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 18 Jan4.48 uur. Vrijdag 19 4.50 BUITENLAND. Uit het nieuwe bezette gebied. Over de schikking die de Fransche on derhandelaars met ue mijneigenaars in het Itourgcnieü nadoen voorbereid, heelt de uuiiscne rykskoiencommissaris zijn veto uit gesproken en aaar deze laatste ambtenaar iianüeiüe in opdracht van de Duitsoiie regee- mng, is hierop van i ransch-iselgisciie zyde geantwoord met uitbreiding van het sanctie- gebied tot Dortmund. Dinsdagochtend is uaar de eerste trein met bransche soldaten aangekomen. De bezetting van Dorduiuna 'gceit den branschen de controle over de le vering van den electrischen stroom in het Roer-gebied. De dwangmaatregelen hebben daarmede wel voorioopig het maximum bereikt en het zal nu moeten blijken, oi' het den branschen gelukken zal, aan de Roer een autonome in- uustrieele organisatie te vormen, die zooveel mogelijk onafhankelijk zou zijn van de re- geernig te Berlijn. Ais de mijneigenaars den rijks-kulen-oonnnissaris gehoorzamen in plaats van de buitenlandsche ingenieurscom missie, treedt voor deze laatste de militaire overheid in de plaats, welke dan de noodige kolen zal vorderen tegen afgifte van bons, waarvoor de mijneigenaars later betaling van de Duitsche regeering moeten zien te krijgen. Het bevel daartoe zou vandaag uit gevaardigd worden, maar is nog een etmaal opgeschort-, in de hoop, dat de mijneigenaars zich inmiddels zullen bedenken. Gelijk de branschen hun maatregelen aan de Roer in den langen tijd tijd, dien zij had den sedert 't ultimatum der geallieerden van Mei 1921, dat reeds met de bezetting van het Roer-dal dreigde, tot in bijzonderheden heb ben kunnen voorbereiden, moet ook het Duitsche verzet ertegen geruimen tijd van te voren georganiseerd zijn. Zoo blijken groote hoeveelheden steenkolen als reserves voor de Duitsche nijverheid en bevolking sedert eenige weken buiten bet Roer-gebied te zijn gevoerd, zijn er pogingen in bet werk gesteld om kunstmatig een gebrek aan spoorwaggons te veroorzaken (welk gebrek voor bet overige een natuurlijk chronisch verschijnsel in bet Roerbekken is en sedert jaren bet onderwerp van voortdurende ver- toogen van de Roer-industrie bij bet cen trale spoorwegbestuur is geweest) enz. De mijneigenaars staan voor een belangrijke be slissing. Blijven zij weigerachtig, dan wor den zij met gevangenisstraf bedreigd. De bezettingsoverheid zou dan ten slotte bij de werklieden terecht komen. Volgens een be richt uit Essen, weigeren dezen overwerk te verrichten, wat natuurlijk niet noodig is om de Franschen, Belgen en Italianen aan de benoodigde kolen te helpen. Bij de kolen- delvers zal voor de rest de vraag, boe zij aan den kost moeten komen, den doorslag wel geven, maar dien kost kunnen zü niet koo- pen met bons, maar alleen met contanten. Voor de geallieerden in het Roerbekken zou het daarom het voordeeligst zijn, indien de mijneigenaars zich schikten, maar aan bons, waarop de Duitsche regeering geen geld geeft, hebben zij weer niets voor de betaling van de loonen, en de Fransche ingenieurs zijn niet meer op de aanvankelijke schik king,volgens welke er voor de geleverde ko len oontant betaald zou worden, teruggeko men, toen de mijneigenaars, die regeling we gens het veto van den rijkskolen-commis- saris, herriepen. De bedoeling der Franschen zou kunnen zijn, de goudreserves van de in- dustrieelen in het buitenland door de uitgif te van bons voor de geleverde kolen te mo- biliseeren. De voorzitter van den ouden (socialisti- schen) mijnwerkersbond is gisteren naar Amsterdam vertrokken om deel te nemen aan een bijeenkomst van het Int. Vakver- eenigings-comité, waarin protest-maatrege len tegen de bezetting van het Roergebied 20) door ARNOLD BENNETT. V. Toch zou niemand, die hen den volgen den morgen met hun drieën had zien zitten onder het gestreepte zonnezeil van het buf fet op de pier, aan hun uiterlijke voorko men hebben kunnen raden, dat een van hen althans de jongeman was, die er in heel Llandudno het onaangenaamst aan toe was. De zon scheen warm op zijn lichte pak en op de nog woelige golven. Ruth, die dorst had na een ontbijt van haring en spek, zoog limonade uit het ijs door een strootje op. Nellie at chocolade, niet uitgedeelde over blijfselen van do nachtelijke liefdadigheid. Denry geeuwde, niet zoozeer omdat het ge val zijn belangstelling maar matig boeide, als wel omdat hij tot drie uur in den ochtend journalist was geweest en om zes uur was opgestaan teneinde met den trein een be richt mee te geven aan de redactie van de Staffordshire Bignal. De meisjes waren erg speelsch. Nellie liet een stukje chocolade in Rut'h's glas vallen, en Ruth vischte, het er uit en beet er op. „Wat een lekkere smaak!" riep zij uit. En toen beet Nellie er op. „O, het is heerlijk!" zeide Nelly. „Hier", zeide Ruth, „probeer jij het een», beste!" besproken zullen worden. Het uitroepen van een internationale algemeene werkstaking zal er, naar verluidt, ook ter sprake komen. Het verder ln gebreke blijven van Dultschland vastgesteld. De commissie van herstel heeft officieel het ingebreke blijven van Duitschland be treffende leveringen van kolen en vee vast gesteld met drie stemmen tegen één (Enge- iand) onthouding. Uitbreiding der bezetting. Dortmund is Dinsdagochtend te ll1/» uur door Belgische troepen bezet, üm twee uur kwamen nog cavalerie en pantserauto's na. De omliggende plaatsen van Recklinghau- sen zijn reeds alle door Franschen en Bel gen bezet, die verder oprukken naai- Coes- ield. Men verwacht ,dat morgen of overmor gen ook Munster bezet zal worden. De kolen-requlsities begonnen. De „Temps" meldt, dat de requisities van kolen reeds zijn begonnen. Aan een met ko len geladen trein werd niet toegestaan zijn weg naar Beieren te vervolgen. Uit Ludwigshafen wordt gemeld: De be zetting van het Ruhrgebied doet zich reeds thans in het kolentramsport Langs den Rijn stroomafwaarts gevoelen. Veie industrieën in de Palts zullen spoedig gedwongen zijn het bedrijf in te krimpen oi stop te zetten. Botsing te Bochum. Bevestigd wordt dat Maandagavond bij het station van Bochum een botsing heeft plaats gehad tusschen Fransche troepen en oeioogers. Aroeiders, die uit de fabrieken en mijnen rustig huiswaarts keerden, zongen daarbij net Duitsche volkslied en niet, zooals de eerste berichten luidden, het oude soldaten lied: „Siegreich wollen wir Frankreich sohlagen'. De Fransche soldaten verboden net zingen van het volkslied, en toen de ar beiders zich daaraan niet stoorden, vuurden de Franschen blindelings met machinege weren in de menigte. Een jongeman, die ge dood werd, was lid van de sociaal-democra tische partij. Een oude vrouw werd zoo ern stig gewond, dat zij thans op sterven ligt. V erscüiliende andere personen, wier aan tal nog niet vaststaat, zijn, voor een deel ernstig, gewond. 9 Van Fransche zijde wordt gemeld, dat be- toogers de f ransche posten aanvielen en deze daardoor tot vuren gedwongen werden, Uit het oude bezette gebied. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken heeft aan de<n Rijksdag een memorie over de houding der f ransche troepen in het bezette gebied doen toeko men. De memorie draagt den datum 16 De cember. De jongste incidenten zijn er dus nog niet in vermeld. Ongeveer 300 gevallen worden erin behandeld, o.a. 65 moorden, 65 mishandelingen en 170 zedenmisdrijven. IERLAND. Te Dublin is Maandagavond een veldslag in het klein geleverd. Er werden aanvallen gedaan op het hoofdkwartier van het Ier- sche leger en op de bureau's van Freeman's Journal. In de. buurt van de regeeringsge- bouwen werd tegelijk zwaar geschoten. Een menigte bommen werden in het hart van de stad geworpen, waardoor een alge meene paniek ontstond. Er zijn weer vijf personen terechtgesteld wegens het dragen van wapens. GRIEKENLAND. Het schip der verschrikkingen. Uit Samsoen is via Konstantinopel een waar doodenschip in Piraeus aangekomen. Zestienhonderd van de tweeduizend passa giers lijden aan typhus, pokken en cholera. Vijf en dertig vluchtelingen zijn onderweg gestorven en in zee begraven, 25 anderen zijn sedert de aankomst van het schip in Pi raeus overleden. De Grieksche sanitaire autoriteiten hebben verordend, dat de lijken in de ovens van het schip moeten worden verbrand. En Denry moest het proeven en verkla ren, dat het een verrukkelijke nieuwigheid was (wat het inderdaad was) en hem heele- maal opwekte. En in zijn hart murmereerde hij aldoor: „Dat kan zoo niet doorgaan." Niettemin was hij verplicht te erkennen dat hjj het was die Ruth uitgenoodigd had de rest van haar aardsche leven met hem te slijten en niet omgekeerd. „Nu, zullen wij ergens anders heen gaan?" stelde Ruth voor. En hij betaalde met dat al opnieuw. Hij betaalde en glimlachte, hij die zich voor genomen had de bazige man te zijn, hij die zich altijd tegen een crisis opgewassen had geacht. Maar in deze crisis was hij hulpeloos. Zij liepen de pier uit, schitterend in een schitterende menigte. Iedereen sprak over schipbreuken en reddingbooten. De nieuwe reddingboot had niets uitgericht, omdat de boot uit Prestatyn haar voor was geweest; maar Llandudno was blijkbaar heel trotsch op zijn dappere, oude, aftandsche redding boot, die de heele bemanning van de Hjal- mar in zulk een orkaan aan land had ge bracht, zonder een man verlies. „Ga wat wandelen kind", zeide Ruth tot Nellie, „terwijl oom en tante een minuut met elkaar praten." Nellie keek verbaasd, bloosde en liep ver legen voort. Zij was onthutst. En ook Denry was onthutst. Ruth had er nooit zoo brutaal op gezinspeeld dat een minnend paar af en toe alleen moet gelaten worden. Om billijk jegens haar te zijn, moet gezegd worden dat zij een spiegel was voor alle decorum. Denry had haar zelfs in zijn hart verwe ten, dat zij niet voldoende haar verlangen voor zijn uitsluitend gezelschap getoond Ingezonden Mededeellng. Van 16 tot 20 Januari is ondergeteekande in Hotel „Bellevue" en bereid iederen zaken man zonder eenige verplichting in lichtingen te geven of demonstratie te houden omtrent de nieuwste Nationaal Kas registers. Agent der firma CORD H. VAN ERK, Amsterdam. De regeering heeft de toelating van vluch telingen verboden totdat de epidemiën over wonnen zijn. VEREENIGDE STATEN. Van de Noordpool naar de rechtzaal. Uit New-York wordt aan de „Westm. Gaz." gemeld, dat dr. Fr. Cook, bekend door zijn Poolreizen en door zijn bewering, dat hij vóór Peary de Noordpool bereikte, thans van zich doet spreken doordat hij beschul digd wordt van fraude als bestuurder van de Petroleum Producess Association in Texas. De maatschappij zou voor 30 millioen dollars aan valsche obligaties hebben uitge geven. KORTE BERICHTEN. De paus heeft ter leniging van den nood in Duitschland 600.000 lire, (drie honderd millioen mark) geschonken. LUCHTVAART. Manchester—Londen. N. T. A. meldt draadloos uit Londen, dat de nieuwe Daimler Lucht Express, een toe stel met elf plaatsen, waarvan er vijf door passagiers waren ingenomen, het record over den afstand ManchesterLonden ge broken heeft, door dezen afstand 185 mij len in 1 uur 15 minuten te vliegen. Met een uursnelheid dus van 148 mijlen. BINNENLAND. Verplaatsing loodsen. Bij den Centr. Neaerl. Ambtenaarsbond is van den Minister yan Marine, in verband met een protest tegeD de verplaatsing van binnenloodsen van Antwerpen en Terneuzen naar Vlissingen en omgekeerd, bericht ont vangen, dat oeze verplaatsing van zulk een belang is voor tien dienst, dat persoonlijke belangen daarvoor moeten wijken. De nood in de Noordhollandsche tuinbouwstreken. Het lid der Provinciale Staten in Noord- Holland, de heer D. Kooiman te Purmerend, heeft tot Gedeputeerde Sttaen de volgende vraag gericht: Zijn Gedep. Staten bereid mededeeling te doen, a. van het verloop hunner onderzoekingen en overwegingen betreffende leniging van den nood in den tuinbouw sedert de bespre kingen dienaangaande in de jongste Staten- zitting; b. van hetgeen zij zich voorstellen ter zake verder te doen, ook in verband met den nieuwen begrootingspost, dienst 1923: „Bij dragen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw", nu een rijksregeling betreffende finaneieelen steun nog maar steeds uitblijft en het nieuwe seizoen reeds niet ver meer verwijderd is, waarom het- voor belangheb benden dringend noodig wordt voor een be hoorlijken voortgang van het bedrijf maat regelen, als aankoop van meststoffen, zaai zaad en pootgoed, te nemen? De sluis te IJmulden. Volgens de „Tel." zouden momenteel on derhandelingen worden gevoerd door het rijk en de gemeente Amsterdam 'over een voorstel van het rijk om den bestaanden toe stand van het Noordzeekanaal bezuiden het fort te LJmuiden te handhaven en spoedig te beginnen met het graven van een nieuw, had. Hij vroeg zioh nu af, wat de eerstvol gende onthulling zou zijn in haar verras sende karakter. „Ik heb vanochtend onze rekening ont vangen", zeide Ruth. Zij leunde bevallig op den knop van hare parasol, en zij staarden beiden naar de zee. Zjj was heel elegant, met een aristocratisch air. De rekening soheen, op de manier waarop zij er gewag van maakte, een zeer te verwaarloozen kleinigheid. Niettemin beefde Denry's hart. „O", zeide hij. „Heb je haar betaald? „Ja", zeide zij. „De juffrouw had het geld noodig zeide zij mij. Dus gaf Nellie mij haar deel, ik heb toen dadelijk betaald." „O", zeide Denry. Er volgde een stilzwijgen. Denry had een gevoel, alsof hij een kasteel verdedigde of alsof hij in een donkere kamer was en iemand hem herhaaldelijk riep, en hij voor wendde er niet te zijn en zijn adem inhield. „Maar ik heb nu nauwelijks genoeg geld meer over", zeide Ruth. „Eerlijk gezegd heb ben Nellie en ik gisteren en eergisteren zooveel uitgegeven. Je kunt je niet voor stellen hoe het geld wegvliegt!" „Niet?" zeide Denry. Maar niet tot haar - alleen in zijn hart. Tot haar zeide hij niets. „Ik denk dat wij naar huis terug zullen moeten", opperde zij lucht'g. „Wij kunnen ons hier niet in d schulden steken. Ze zou den de bagage in beslag nemen." Wat jammer!" zeide Denry droefgeestig. Niet meer dan die paar woorden en het belangwekkende gedeelte van het ge sprek was voorbijl Alles wat verder volgde, deed er niet toe. Zij had het voornemen gehad, hem te bewygen om het aanbod te recht kanaal ten Noorden van het fort. In dit nieuwe kanaal zou dan de nieuwe schut sluis worden gebouwd. Daar de kosten hier door natuurlijk zullen stijgen, zal ook de ge meente Amsterdam meer hebben te betalen, daar het percentage, dat zij in de kosten heeft bij te dragen, gehandhaafü blijft. Het voorstel van het- rijk moet bij de ge meente in gunstige overweging zijn. De rentabiliteit van het landbouwbedrijf in Friesland. De Coöperatieve Centrale Landbouwboek houding in Friesland publiceert in het Friesch Landbouwweekblad verschillende cijfers, die een beeld geven van de winsten, die de boeren in Friesland over de laatste drie boekjaren gemaakt hebben. Wij nemen hiervan de volgende cijfers over: Aantal Bruto-winst Netto-winst Boekjaar bedrijven per bedrijf per bedrijf 1919/1920 218 11,272.30 6829.75 1920/1921 276 11,209.45- 6578.04 1921/1922 382 4,867.76 25.23 Als bruto-winst is hierbij gerekend de winst zonder aftrek van huur, rente en grondbelasting. In de netto-winst zijn alle voordeelen, welke de boer uit het bedrijf geniet, als melk, vleesoh, eieren, aardappe len, enz. inbegrepen, uitgezonderd het genot van vrije woning. Wordt de waarde hiervan op 200 geschat, dan bedroeg het gemid delde zuivere inkomen uit het bedrijf over 1921/22 225.23, waaruit dus blijkt, dat de kosten van het levensonderhoud zoo goed als geheel uit andere bronnen betaald moes ten worden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Maandag 22 Januari 1923 en volgende da gen, telkens 's namiddags 8 uur. De Agenda vermeldt de volgende punten ter behandeling: I. Vaststelling der Gemeente-begrooting voor 1923 met bijlagen. Bij de begrooting zullen tevens worden be handeld: a. Antwoord van B. en W. op de vragen van het raadslid W. C. van Breda, betreffen de verlenging werktijd, betaling pensioens bijdragen en afschaffing vacantietoeslag. b. Adres om verstrekking van goedkoope cokes. c. Voorstel om toe te tredein als lid van een in 1923 te houden Bezuinigingscongres tegen een bijdrage in eens van 50. d. Schrijven van de Kamer van Koophan del en Fabrieken nopens verlenging van den werktijd. (Hieromtrent verwijzen B. en W. naar hetgeen ter zake van dit onderwerp wordt gezegd in hun antwoord op het Alge meen rapport betreffende de begrooting). e. Adres van ingezetenen om herstel van het houden van kermis op Zondag. (Ook hieromtrent wordt naar het antwoord op het Algemeen rapport gewezen). II. Voorstel om grond in erfpacht uit te geven aan J. Geurts voor woningbouw. Pensioenbijdragen. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven gericht: Naar aanleiding van de door Uw mede lid, den heer W. C. van Breda, gedane vra gen, deelen wjj U mede, dat het o.i. niet mo gelijk is met eenige zekerheid het bedrag op te geven, dat bespaard zou kunnen wor den, wanneer de 48-urige arbeidsweek zou worden ingevoerd. Hiervoor zou noodig zijn het maken van eene berekening voor alle onderdeelen der gemeente-diensten, welke berekening ten slotte een raming zou moeten zijn, terwijl het bovendien nog de vraag is, of inderdaad de uitkomst tot bezuiniging zou leiden, omdat toch het personeel, dat misschien door de in voering der 48-urige week zou vrij komen, op wachtgeld zal moeten worden gesteld, hetgeen toch weer eene uitgaaf beteekent, waarvoor geen productieve arbeid wordt verricht. Waar voorts de Gemeenteraad onlangs be sloot in de bestekken voor gemeente-werken geen bepaling, betreffende verlenging van den arbeidsduur, op te nemen, meenen wij, dat het gereedmaken van eene zoo omslach tige berekening, mede met het oog op kos tenbesparing, achterwege kan blijven. Wat de beide overige vragen betreft, n.1.: doen al haar onkosten te Llandudno te be talen ongetwijfeld in den vorm van een leening; en dat was haar niet gelukt. Zij was van plan geweest, hem de ramp te laten her stellen, die haar chronische buitensporigheid veroorzaakte. En hij had enkel gezegd: „Wat jammer!" „Ja, dat is het zeker!" gaf zij dapper toe en met nog scheonere minachting dan ooit voor kleinzielige financieele moeilijkheden: „Toch valt er niets aan te verhelpen. „Neen, dat denk ik niet", zeide Denry. Ruth had ongetwijfeld iets schoons over zioh. Óp dat oogenblik had zij een gevoel, of zij Denry met een rijgpen zou kunnen dooden. Maar zij glimlachte alleen maar. De toestand was vreeselijk gespannen, meer dan volgens Denry's alle vroegere opvattingen van een gespannen toestand, maar met een allesovertreffend sang-froid leidde zij het gesprek op koetjes en kalfjes. Een fiere on overwinnelijke vrouw! Trouwens, waar dien den mannen voor, als zij niet betaalden? „Ik denk dat ik vanavond weg zal gaan," zeide zij nadat zij over alles en nog wat gebabbeld had. „Het spijt mij," zeide Denry. Hij kwam niet uit zijn tent. Op dit oogenblik raakte een hand zijn schouder aan. Het was Cregeen, de eige naar van de reddingboot. „Meneer", zeide Cregeen, te zeer verdiept in zijn eigen belangen om op Ruth te letten. „Nu of nooit: De Fleetwing is voor vijfen twintig te koop, als er vanochtend tien pond op betaald wordt". En Denry antwoordde vermetel: „Je zult het geld binnen een uur hebben. Waar kan ik je vinden?" „Ik zal in de tent van John, beneden de lo. verhaal van pensioen-premie op het ge meente-personeel tot een bedrag, gelijk aan het meerdere percentage dat de gemeente aan het Pensioenfonds zal moeten betalen, door de invoering der nieuwe Pensioenwet, en 2o. tot afschaffing van den vacantie-toe- slag, laten wij hieronder de bedoelde gege vens volgen: BEGROOTING 1923. Pensioenbijdrage ten laste der gemeente. Wed.- en Eigen Weezen- pensioen pensioen 3 1/a Gemeente 10863,39 1573,66' Water- en Liahtbedrijven 4569,39 744,55' Centrale Boekhouding 989,28 160.28 Centrale Kas 687,81 106.63' Reiniging en Plantsoenen 2567,58 422.31 Grondbedrijf 55,71 9,23' Zweminrichting 64.26 10,71 Gemeente-Werken 1734,45 271,55' Ophaaldienst 79,80 13,30 Armbestuur 190,89 28,26 ƒ21802,20 ƒ3341,05' Waarvan zal moeten worden afgetrokken 70 pCt. van f 2349,72 (zijnde hetgeen voor het personeel van de Zeevaartschool en Machi- nistensohool van het Rijk wordt ontvangen) 1336,66 108,73 ƒ20465,54 3232,32' 23.697,86' Vacantietoeslag ten laste van: Gemeentef 5000,— Gasfabriek2289,83 Waterleiding617,94 Centrale boekhouding 704, Centrale kas 306, Reiniging en plantsoenen 2002,56 Grondbedrijf37,44 Zweminrichting53, Electriciteitsbedrijf153,68 Gemeen te-Werken1001,60 Ophaaldienst159,50 Armbestuur116, Totaal 12441,55 Verstrekking goedkoope cokes. Naar aanleiding van het adres aan den Raad van den Helderschen Bestuurders- bond, waarin verzocht wordt goedkoope cokes te verstrekken aan de werkloozen en degenen, die door het Burgerlijk Armbe stuur of een kerkelijke diaconie worden on dersteund, zoomede aan hen, die werkzaam zijn bij de werkverschaffing, deelen B. en W. mede, dat zij hieromtrent het gevoelen hebben ingewonnen van de Commissie van Bijstand voor de Water- en Llchtbedrijven. Onder verwijzing naar het daaromtrent ingekomen advies stellen B. en W. voor: 1. aan de personen, die vallen in de steun regeling voor uitgetrokken werkloozen en aan de personen, die volgens het oordeel van een wettig erkend Armbestuur daar voor in aanmerking komen, cokes beschik baar te stellen tegen gereduceerden prijs; 2. de reductie te bepalen op 0.40 per H.L.; 3. aan elk gezin, van de personen sub 1 bedoeld, per week 2 H.L. ookes tegen ver minderden prijs beschikbaar te stellen; 4. de kosten, sub 2 bedoeld, te bestrijden, ten behoeve van de personen, behoorende tot de categorie uitgetrokken werkloozen en van andere, niet door het Burgerlijk Arm bestuur aangewezen personen, uit den post No. 222, dienst 1923, bestemd o.a. voor steun- verleening, en ten behoeve van de personen, die door het Burgerlijk Armbestuur, be doeld sub 1, worden ondersteund, uit de fondsen van dat Armbestuur: 5. de verdere regeling hiero.mtrent aan B. en W. over te laten. B. en W. stellen voor de tijdelijke vak- Ingezonden Mededeellng. Wanneer men op reis gaat, verzuime men niet een doos Foster's Zalf mede te nemen. Lichte ongevallen doen zich zoo vaak onver wacht voor. Met Foster's Zalf bij U, zijt gij gewapend tegen brandwonden, kneuzingen, doorloopen, huidsmetten, aambeien en alle jeukende huidkwalen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per doos. pier, zijn", zeide Cregeen, „waar u mij van ochtend hebt gevonden". „Goed," zeide Denry. Indien Ruth geen sprongen had gemaakt op haar bespottelijk hooge paard, zou zij in een oogenblik de waarheid uit Denry ge haald hebben betreffende die vroege och tendgesprekken en geheimzinnige trans acties in vaartuigen. Maar van haar hoogte af kon zij zich niet verwaardigen nieuws gierig te zijn. En dus zeide zij niets. Denry had sedert het ontbijt den heelen ochtend met haar doorgebracht en geen woord ge kikt over vóór-het-ontbijtsche ontmoetingen met zeelui, ofschoon hij druk gesproken had over zijn artikel voor de Signal en verte.d had hoe hij bijtijds was opgestaan, om het met den eersten trein te verzenden. En daar Ruth geen nieuwsgierigheid toonde, gedroeg Denry zich op grond van de veronderstelling dat zij die niet voelde. En de toestand werd steeds meer gespannen. Toen zij de pier afwandelden naar het strand toe, tegen het etensuur, boog Ruth tegen een dandyachtig heer, die haar ne derig groette. „Wie is dat?" vroeg Denry, bij instinct. „Het is een heer met wien ik vroeger- ge en gageerd ben geweest", antwoordde Ruth; met koele, korte beleefdheid. Denry hield daar niet van. De verhouding barstte bijkans onder de ingewikkelde spanningen waaraan zij onder worpen werd. Het- verwonderlijke was, dat zij al lang niet voor den avond aan stukken vloog. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1