T Derde Blad. VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1923. j PLAATSELIJK NIEUWS. Menschlievend hulpbetoon. By Kon. besluit van 20 December is als blijk van goedkeuping en tevredenheid toe gekend: de zilveren eerepènning voor menschlie vend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift aan: C. Bot, J. de Kuiter en A. Y. Kuiper, leden van de bemanning van de red dingboot van het station Haven-Nieuwediep, wegens de door hen met levensgevaar vol brachte redding van schipbreukelingen van het Engelsche schip Alford; de bronzen eerpenning voor menschlie vend hulpbetoon en een loffelijk duig schrift aan: J. Bijl, J. Steenman, G. Oosten dorp, P. O. Kooger, K. Bijl, M. Bakker, H. Post'en F. D. K. Bruin, allen leden van de bemanning van de reddingboot van het sta tion Haven-Nieuwediep, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van schipbreukelingen van het Engelsche schip Alford; De bronzen eerepenning voor men«mlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift aan: B. Kuiper, kapitein van de sleep boot Cycloop, wegens de door hem met le vensgevaar verrichte redding van een schip breukeling van het Engelsche schip Alford. Bond voor Minder Marine Personeel. Dinsdag en Woensdag hield de afdeeling Helder van b.g. bond een door ongeveer 160 leden bezochte huishoudelijke vergadering, waarop inzonderheid behandeld werden de met 1 Januari 'j.1. doorgevoerde verslechtin gen. Uit de vergadering werd de volgende motie voorgesteld etn met algemeene stem men aangenomen: De afdeeling Helder van den B. v. M. M. P. in vergadering bijeen in het Bondsge- bouw op 16 en 17 Januari 1923; kennis genomen hebbende van de met 1 Januari j.1. ingevoerde verslechtingen door het Marine-Bestuur, bij circulaire voor de Zeemacht 784 e.d.; gehoord de uiteenzetting daarvan; constateerende dat al deze maatregelen inhouden belangrijke verslechtingen voor de levens- en rechtspositie van het marine personeel; van oordeel zijnde dat de invoering daar van, hangende het georganiseerd overleg, het vertrouwen in de regeering niet ver hoogt; komt met klem op tegen de invoering der m.g. maatregelen; roept het mindere personeel, georgani seerd in den B. v. M. M. P. op, zich hecht aaneen te sluiten, de meeste belangstelling te betoonen in het werk der organisatie en het Hoofdbestuur krachtdadig te steunen; draagt het H. B. op ter bevoegder plaat se en in samenwerking met andere bij het Cambo aangesloten bonden, stelling te ne men tegen dze verslechtingen en al datgene te doen wat mogelijk is om deze maatrege len ongedaan te maken, althans te onder werpen aan het oordeel der in te voeren Commissie van Georganiseerd Overleg; besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag." Huldiging Rika Hopper. In de bladen kon men dezer dagen lezen, dat de bekende tooneelspeelstep Rika Hop per haar zilveren tooneeljubileum herdacht. Te Amsterdam is een comité gevormd ter huldiging van deze actrice, waarin vrouwen en mannen van naam ziting hebben. Noe men wij bijvoorbeeld als voorzitter van de uitvoerende commissie het kamerlid Th. M. Ketelaar, en de verder de namen Lizzy An- singh (schilderes), Mr. Frida Katz (kamer lid), Jos. Loopuyt, Simon W. Maris, e.m.a. welke lid zijn van deze commissie, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat een hulde aan deze verdienstelijke vrouw een nationale hulde is in den volsten zin des woords. Verder is instemming met het plan om me vrouw Hopper te huldigen betuigd o.a. door Minister de Visser, mr. dr. van Leeuwen, burgemeester de Vlugt, en zeer vele andere bekende Nederlanders. Het kon moeilijk anders of hier ter stede zou, nu mevrouw Hopper ook hier optreedt, een dergelijk huldebetoon plaatshebben. Wij vermeldden reeds, dat zij 2 Februari in de schouwburgzaal „Casino" optreedt met het bekende toonefelstuk „Opstanding". Een comité van huldiging is bereids gevormd, waarin zitting hebben de heeren W. Hou wing, burgemeester, C. Fock, schout-bij- nacht, O. W. Gratema, commissaris van politie, A. G. A. Verstegen, wethouder, J. Zwart, kapitein eèrst-aanwezend ingenieur genie, G. Joh. van der Lee, Joh. Bakker, M. Grunwald,' J. F. Schellinger, M. P. Po lak, J. Brouwer, L. van Loo, Jac. ter Hall, d.d. directeur Stafmuziekcorps, J. de Jonge, voorzitter Sted. Muziekcorps. Omtrent de regeling van deze huldiging zullen nadere hizonderheden worden gepubliceerd in een der volgende nummers. Het stuk zelf, getrokken uit Tolstoi's roman „Opstanding werd voor een jaar of vijftien terug te Amsterdam gespeeld. De tegen- woordige bowerkm-g is een" geheel nieuwe, en mevrouw Hopper vervult in dit stuk de glansrol, die een sticcesrol is gebleken, n.1. die van de tragische Maslowa. Over haar vertolking schreef de „Telegraaf" de vol gende waardeerende critiek: Zij vindt bij de oude rol, die haar zoo hef is, alle gelegenheid haar persoonlijke gaven in te zetten en, waar Curry's bewerking van Tolstoï's roman de eigenaardige gebreken van zulk een bewerking houdt, zegevierde zij, vooral in haar liedje in het eerste der zes tafereelen, in de wending van verluchting tot nieuwe ellende in het tweede, in den rau- wen en wanhopigen toon van menschelijk- heid der gevangenisscène, die bet hoogtepunt der voorstelling werd. Haar omgeving was vol hartelijken en goeden wil en daarait kwam vooral het goede spel naar voren van Charlotte Kohier als Botsohova en Dernia, dat van W. v. d. Veer ais Smelkoff. Toonkunst Elias. Betreffende de solisten welke in dit om vangrijke en grootsche oratorium a.s. Woensdag 24 Januari zullen optreden, en waarvan de slotrepetitie (volledige uitvoe ring) tegen geringe entrée wordt toeganke lijk gesteld, verzoekt men ons het vol gende medetedeelen: Mevrouw RienksRiedel (Helder) die de sopraanpartij zal vervullen is voor het kunst lievend publiek alhier geen onbekende. Bij verschillende gelegenheden werd stem, tim bre en voordracht zeer geroemd. („Die Wittwe", „Der Knabe".) Mejuffrouw Josephine Boelen (Amster dam) alt is een nog jeugdige zangeres, be gaafd met „prachtstem", zij is een protégé van den bekenden toonkunstenaar Hubert Guypers te Amsterdam en wordt door dezen dan ook warm aanbevolen. („Der Engel", „Die Königin"). De heer Louis van Tulder (Den Haag) tenor, die o.a. dirigent is van een onzer grootste oratorium-vereenigingen in de hoofdstad, is begaafd met een heerlijk ly risch timbre en bovendien als opera-zanger (Nationale Opera Dir. Koopman) zeer ge liefd. Nog onlangs, bij de uitvoering van Berlioz: „Le daiiination de Faust" in het Con certgebouw onder Mengelberg (waar de heer v. T. plotseling voor een ongestelden Fran- schen zanger moest invallen) behaalde deze zanger een volkomen succes („Obadjah' „Aliab"). Eindelijk de heer Joh. Nelissen (Amster dam) bariton, voor Helder lang geen on bekende, begaafd met een sonoor pracht- geluid. Betreffende dezen zanger, die de titel- partij (Elias) zal zingen, schrijft een onzer grootste bladen o.a. het volgende: „In plaats van den heer Kubbinga, een bas (door ongesteldheid verhinderd) werd de partij thans bezet door den bariton Jan N e lissen. Hij heeft een schitterende vertolking van de zware Eliaspartij gegeven en ik weet niet wat meer te roemen: zijn prachtig en nobel geluid of zijn beschaafde en juiste dictie. Voor of na hem, zal geen zanger de repro ductie hem verbeteren of verbeterd hebben. Nelissen, ge hebt zoo gezongen, dat ik u het glanspunt van den avond durf te noe men. Vermelden wij tenslotte dat het beroemde Engeln terzett zal worden aangevuld door mevr. Jeanne ZeilstraBijlo, van hier, ter wijl in het dubbelkwartet alsnog eenige der beste zangers van het koor zich zullen doen hooren. Ten einde niet-leden in, de gelegenheid te stellen van dit mooie werk te kunnen genie ten, is de slotrepetitie toegankelijk gesteld en wordt dé voorverkoop nu reeds be gonnen. Zang- en Reciteer-vereen. „Harmonie". In de maand April zal het 30 jaar geleden zijn dat bovengenoemde vereeniging werd opgericht. Zij hoopt dit feest te herdenken door het geven van een feest-uitvoering waarbij o.m. uitgevoerd zal worden „Het lied van de Klok", gedicht van Fr. Schiller en muziek gezet door A. Romberg voor soli, koor en orchest, waarvoor de medewerking van solisten bereids is toegezegd. Bij de gehouden verloting op Vrijdag 19 Januari 1923 in Casino, zijn op de nummers 760 het schilderstuk en 101, 143 en 44 ieder een tulband gevallen. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging verzoekt beleefd het schilderstuk zoo spoedig mogelijk af te halen, Vosstraat jj 9, en de tulbanden bij Bakkerij „Heldria" Koningstraat. Op de 13 en 14 Januari te Schagen ge houden tentoonstelling van de Pluimvee- Vereeniging „West-friesland" behaalden Hel- dersche inzenders de volgende onderschei dingen: de heer H. J. van Wolf eren: le prijs met Koekoek Java Krielhaan; le en 2e prijs en 2 eere-prijzen met Koekoek Java Kriel- hennen; de heer C. J. H. Verstegen: le en 2e prijs met Holl. zwart witkuif Krielhennen; le prijs met Japansohe wit zwartstaart Kriel- Ixaan; le prijs met wit Wyandotte Krielhaan; le prijs met wit Wyandotte Krielhen; le prijs met Buff. Cochin Krielhaan; le en 2e prijs met Buff. Cochin Krielhennen; de heer J, Schenkels met postduiven 2 eervolle vermel dingen; de heer C. J. H. Verstegen tevens 3 eere-prijzen. BINNENLAND. De Pensioenwet. Schriftelijk beantwoorde vragen). De Minister van Financiën heeft ten ver volge op de beantwoording van een vraag van Mevr. Balilce rN o r t betreffende het voorbereidden eener bepaling, waarbij aan de nabestaanden van een ongehuwd(e) ambte naar (ambtenares) bij diens (haar) overlijden pensioen zal worden uitgekeerd, medege deeld: Waar bij de vaststelling van het percen tage der bijdrage voor weduwen- en weezen- pensioen gerekend is op een vrij groot aantal ongehuwde ambtenaren, voor of door wie niettemin volledig wordt gecontroleerd, zou dit percentage moeten worden verhoogd, wanneer een algemeene bepaling in de wet werd opgenomfen. Hiertegen bestaat uiter aard bezwaar. Wel zal echter bij de aan staande novelle op de Pensioenwet de moge lijkheid worden geopend om iri enkele, sterk sprekende gevallen de zuster van een onge huwd overleden ambtenaar, die langen tijd voor hem heeft gezorgd en zonder middelen achterblijft, met een weduwe gelijk te stellen. Het ontslag bij de Stecnkolen-Handels- Vereeniglng te Rotterdam. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft de directie van de Steenkolen-Handelsvereeni- ging te Rotterdam aan de 800 arbeiders, aan wie bij wijze van voorzorgsmaatregel de vo rige week ontslag werd aangezegd, voorge steld, voorloopig op toerbeurt te werken. Hun loon, dat dus mede afhankelijk wordt1 van de mate waarin er arbeid zal zijn, zou dan de helft a tweederde gedeelte van het oude loon bedragen. Op deze wijze zouden de betrok kenen buiteu de steunverleening worden ge houden. Ten opzichte van de mate, waarin er arbeid te verwachten is, meent men den toestand allerminst rooskleurig te xnogep inzien. Van het kolenveivoer is niets goeds te hopen en groote Duitsche ijzerindustrieën hebben de ertsen, die over Rotterdam zouden komen, afbesteld. De naaste toekomst geeft, zegt de „N. Rott. Crt.", voor de Rotterdamsche haven een somber beeld. De bezetting van het Roer-gebied. In verband met den ernstigen internatio nalen toestand, geschapen als gevolg- van de bezetting van Roergebied, heeft het Internationaal Verbond van Vakvereenigin- gen de besturen van de tweede Internatio nale te Londen en van de Weensche Inter nationale. uitgenoodigd tot een gemeenschap- pélijke vergadering op Vrijdag' 26 dezer, teneinde gezamenlijk te overwegen, welke actie in de verschillende landen ondernomen kan worden, ter ondersteuning en bevorde ring van de door het Intern. Verbond van Vakvereenigingen beraamde pogingen. BUITENLAND. De toestand. In het naargeestige en verwarde beeld dat de toestand aan de Roer oplevert, komt duidelijk uit, dat een dwangmaatregel, wan neer men daarmee eenmaal begint, steeds nieuwen dwang meebrengt, omdat de partij die dwingt, een aanvankelijk fiasco altijd weer in succes hoopt te kunnen veranderen door den dwang in andere richting uit te breiden. Aan het definitieve „succes" van de dwangmaatregelen valt in het gegeven geval niet te twijfelen. Immers Frankrijk heeft, zooals Pertinax het in de Ecjio de Paris uitdrukt, „het in zijn macht de Duit sche natie tot hongersnood en ontbering te brengen". Dat zijn echter oorlogsmiddelen waarmee een 'belegeraar een vesting ten slotte klein krijgt, maar zij passen niet bij de ten uitvoer legging van een vredestrac- taat. In een oorlog blijft de inneming van een uitgehongerde en half plat geschoten vesting, hoe dan ook beschouwd, altijd een succes, omdat het meestentijds zal gaan om het bezetten van een strategisch punt, dat in handen van den belegeraar zijne verdere operaties gemakkelijker moet maken. Daar nu Frankrijk en geallieerden die met hen samengaan, verklaard hebben, een oeoono- misch en geen strategisch doel na te stre ven, waarvoor'de praemisse is dat er een eenigszins solvent Duitsch volk moet over blijven, kan het oecogomische doel nooit bereikt worden, wanneer het Duitsche volk tot hongersnood en ontbering gebracht wordt. De mark is echter reeds zoover op hol, geslagen, dat het de groote vraag wordt, hoe de hongersnood en ontbering nog af gewend kunnen worden. In elk geval xnoet men hopen, dat aan de dwangmethode spoe dig een einde gemaakt wordt, opdat Europa niet yerder den weg van de razernij opge dreven wordt. Er is sprake van de benoe ming van een hoogen commissaris in het Roer-gebied. Dat zou alvast een verbetering zijn) want van militaire leiders in de streek waar de staat van beleg is afgekondigd, is nauwelijks iets anders dan dwang te ver wachten, vooral als diezelfde koers door bur gerlijke lichamen wordt' voorgeschreven. Of er uit zooveel dwang iets goeds en stel ligs kan voorkomen, mogen de ontwerpers uitmaken. Op 31 Januari vervalt bovendien de termijn van de Duitsche schadevergoe ding en specie. Het logisch gevolg zou moe ten zijn dat de dwang dan nog aanmerkelijk versterkt zou moeten worden, want Duitscii- land dat zich eerst onmachtig verklaard heeft tot betalen, heeft zich inmiddels onwil lens daartoe verklaard. Het fiasco van het heele stelsel kan dan niet lang meer op zich laten wachten, want deugdelijk geld voor de schadevergoeding brengt het zeker niet op, tenzij men het goud van de Duitsche Rijks bank, die een particuliere instelling is, in be slag wilde nemen. Maar dan is men ook met een aan het eind van alles. Bij Poincaré's op treden als eerste-min. schreven wij dat wij zijn leiding vooral als een overgang zagen, waar men doorheen zou moeten, om tot betere toe standen te komen. Om billijk te zijn moet men erkennen dat hii handelde, gestuwd door de openbare meening van zijn land. Als men niet te ver gaat of als het niet te laat wordt, kan deze door een fiasco van het dwangstelsel tot beter inzicht komen. Daar echter voor een regeling die Frankrijk aan contanten helpt, hulp van buiten af noodig is in den vorm van een internationale lee ning, moet dat land bijtijds toezien, dat het met de sympathie van de wereld in vredes tijd niet zoo lichtzinnig speelt als de Duit- schers het in den oorlog hebben gedaan. (N. R. Ot.) UIT HET NIEUWE BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben thans bevolen, dat alle kolenaken slechts in havens op de lin ker Rijnoever gelost mogen worden en ha vens op den rechteroever niet mogen aan doen. De ingenieurscommissie heeft den regee ringspresident te Dusseldorf bevolen, de burgemeester en landraden van de steden en districten Essen, Duisburg, Hambom, Mülheim, Solingen, Remscheid, Barmen en Elberfeld een opgaaf te vragen van alle fa brieken met meer dan 100 werklieden en van de namen en woonplaatsen hunner be drijfsleiders. De regeeringspresident heeft geantwoord dat hij deze opdracht uitsluitend onder dwang heeft doorgevoerd, echter al leen aan de burgemeesters en landraden in het bezette gebied, dus niet aan die in Bar men, Elberfeld, Solingen en Remscheid. Dr. Schörle, de landraad van het district Essen, heeft den regeeringspresident reeds medegedeeld, dat hij niet in staat is, het be vel na te komen Dit is het eerste geval, dat een Pruisisch hoofdambtenaar officieel wei gert een Franschen eisch te vervullen. De toestanden in het Roergebied naderen de krisis. Vrijdagochtend zijn de staatsmij nen Möller bij Gladbeck, Rhein-Baden, Begmansglück, Westerholt en Scholven door Fransche troepen bezet. De president van de staatsmijndirectie te Recklinghausen, ge heimraad Raiffeisen, is gevangen genomen, evenals de leider der staatsinspectie te Bür. Deze, mijnraad, Arens, is in de mijn in hech tenis genomen, omdat hij hij de onderhan delingen had gezegd, de cokes te zullen op- siaai», doch niet te zullen verzenden. Nadat de bedrijfsraad van deze inspectie had verklaard, dat de mijnwerkers als de maatregelen van geweld voortduurden, on middellijk zouden staken, hebben de troe- nen de mijn weer ontruimd erl zijn thans in de •onmiddellijke nabijheid gelegerd. De bedrijfsraad der mijndirectie te Reck linghausen heeft eveneens gedreigd met sta king als verdere arrestaties mochten voor komen. Alle bedrijfsraden stellen op het standpunt dat tegen het Fransch geweld met alle kracht moet worden opgekomen en dat voor alles verwijdering van de militairen uit de mijnen noodig is. Te Dusseldorf heeft de Fransche overheid vanochtend de gelden der Rijksbank in be slag genomen. De beslagneming omvat ook 140 millioen mark, die voor de Duitsche Bank bestemd waren en daarheen per auto zouden worden gebracht. De Deutsche Bank heeft dientengevolge haar loketten gesloten. In de stad komt het tot volksoploopen; de stemming der bevolking is zeer opgewon den. Ook uit andere steden van het bezette ge bied, o.a. uit Koblentz, Mainz en Worms ko men bericht over beslag op de gelden der Rijksbank. Het beslag treft in do eerste plaats parti culiere deposito's, die zonder meer geconfis- ceerd zijn verklaard. Deze maatregel zal rampspoedige gevol gen hebben, daar Vrijdag de betaaldag der loonen is en de groote fabrieken thans niet bij machte zijn hun personeel te betalen. Het zakenleven in alle steden is yolslagen in de war, omdat er geen geld te krijgen is en de producenten betalingen in chèques weigeren. Essen, 19 Januari. De militaire bezetting van de staatsmijnen in de Roer heeft er toe geleid, dat vanmiddag het personeel van de mijnen van Moeller het werk gestaakt heeft, daar aan hun verlangen tot het verwijderen der Fransche bezetting geen gevolg gegeven werd. In de Rheinsch-Badensche ihiinen heb ben de mijnwerkers den arbeid hervat, na dat op hun verzoek d:e Fransche bevelhebber de troepen uit de mijnen verwijderd had. Op de beid° andere staatsmijnen, Bergmanns- glueck en Westerholt, die onder de mijn- inspectie Buer staan, heeft de militaire actie zich buiten de mijnen zelf afgespeeld en ook in deze mijnen hebben de bedrijfsraden ver klaard, dat zij alleen door zouden gaan met werken als de mijnen niet bezet werden. Ofschoon de Fransche bezettingsautoritei ten verboden hadden het bevel van den rijks minister van verkeer bekend te maken, waar bij den spoorweglieden v ex-bo d en werd mede te werken aan liet verzenden van brandstof naar Frankrijk en België heeft het spoor wegpersoneel vanmiddag in een vergadering te Essen besloten zich stipt aan de instruc ties van den rijksminister van verkeer te houden. Boden zijn onderweg naar alle sta tions om dat besluit bekend te maken. Er gaat verder een gerucht, dat de bezet tingsautoriteiten in de eerst-komende dagen de leidende personen van het spoorwegbe- stuur en de stationschefs der groote stations door Franschen willen vervangen. De uitvoe ring van dit plan zou tot ernstige hotsing met het spoorwegpersoneel kunnen voeren. Het reeds gemelde in beslag nemen van de saldi der rijksbank te Dusseldorp heeft te groot-er opzien gebaard, daar talrijke indus trieën en andere bedrijven juist vandaag groote sommen wilden opnemen voor loonbe- talingen. hetgeen onmogelijk gemaakt is. De Franschen gingen zelfs zoover om automobie len met geld, die reeds op straat vóór de rijksbank stonden weder te doen leeghalen. De regeeringspresident te Dusseldorp heeft in zijn protest tegen het in beslag nemen der saldi gewezen op het hierdoor onmogelijk worden van loonbetalingen in de eerst vol gende dagen. In het Roergebied hebben vandaag weder omvangrijke troepenverschuivingen plaats gehad, die schijnen te wijzen op de bedoeling van een verderen opmarsch der troepen. Met name in de streek van Hamm en in de rich ting van Muenster zijn grootere troepen massa's geconcentreerd. Alle wegen naar Hamm zijn door Fransche troepen bezet. In het Noorden van het Roergebied gaan van Buer uit groote cavaierie-afdeelingen naar de sterek ten Zuiden van Muenster. Gok te Essen zijn sterke troepenbewegingen naar het Noorden en Oosten van het Roergebied te constateeren. Er liepen geruchten, dat de rijksweerbaarheid Muenster zal ontruimen. Deze geruchten werden door het commando der rijksweerbaarheid als onjuist geken merkt. Naar te Essen verluidt zal maarschalk Foch morgen in het Roergebied aankomen. Dusseldorp, 19 Januari. De Fransche gene raal Simon heeft de pers opgedragen te ver- klarén, dat de bewering, volgens welke de bezettings-autoriteiten vandaag de kasgelden van de rijksbank in beslag genomen had, on juist is. Zij hebben wel de kassen gesloten. Alle kantoren der rijksbank zullen ten spoe digste de noodige instructies krijgen om hun normale werkzaamheden weer te hervatten en aan het economische leven zekerheid te geven. Bedreiging van de mijneigenaars. Vijf mijndirecteuren, de heeren Kesten, Olfe, Spindler, Teugelman en Wüstenhofer, hadden Donderdag gevolg gegeven aan het verzoek van de Fransche bezettingsoverheid te Essen, om vrijwillig voor haar te ver schijnen, ten einde rekenschap af te leggen van hun weigering om schadevergoedings kolen te leveren. Nadat de directeuren, onder bei-oep op het vex-bod van den rijkskolen- commissaris, hun weigering hadden gehand haafd, werd hun meegedeeld, dat'zij voors hands niet in hechtenis zouden worden ge nomen, maai* zich allen ter beschikking van den krijgsraad moesten houden. Verder moeten de Franschen met inbe slagneming van het vermogen der weiger achtige industrieelen en met uitzetting van hun gezin uit het bezette gebied hebben ge dreigd. De Ver. Staten en de bezetting van de Roer. Washington, 19 Januari. Het departement van staat ontkent uitdrukkelijk, dat Hughes in gesprekken met Jusserand ooit de mee ning heeft uitgesproken, dat Frankrijk in wettigen zin het recht had, de Roer te bezet ten. Deze ontkenning is een gevolg van een mededeeling in een Fransch blad, dat Hughes den gezant aldus had ingelicht. Rusland en Polen. Te Moskou verwacht men, aldus de cor respondent van het Berliner Tageblatt al daar, de spoedige benoeming van een Fi-ansch-Poolschen commissaris voor Memel. Dit zou als voorbereiding van de uitlevering der stad aan de Polen te beschouwen zijn. Rusland kan zich hiermede om redenen van politieken aard niet vereenigen, maar de Russische belangstelling is toch niet zoo groot, dat wegens Memel een conflict zou kunnen worden verwacht. Veel ernstiger vat men te Moskou de geruchten op over de Poolsche mobilisatie, daar men liierdoor met de mogelijkheid van de bezetting van Neder- Silezië en Dantzig rekening moet houden. Indien Duitschland op hetzelfde standpunt mocht staan zou een dergelijke bezetting als aanleiding tot een conflict worden be schouwd. Te Warschau heerscht weliswaar nog geen oorlogsstemming, maar Parijs, zou wellicht deze stemming in de Poolsche hoofd stad kunnen verwekken. Uit Angora. Naar een R. bericht aan een telegram aan de Times uit Konstantinopel ontleent, treedt Veli Khan, het hoofd van de Indische missie te Angora daar hoogst actief op als verte genwoordiger van het „Verbond voor de ver dediging van de rechten van den Islam", dat millioenen leden telt. Hij heeft verklaard, dat hij te Angora gekomen is, teneinde te getuigen van de Indische moslims en van hun aanhankelijkheid aan Turkije als het huidige bolwerk van den Islam en om Tur- kije's steun te vragen om Indië uit zijn sla vernij te helpen verlossen. VEREENIGDE STATEN. De fascisten maken school. althans in de Ver. Staten. Te Harrisson in den staat Arkansas is een spoorwegstaking aan den den gang, maar de stakers gingen op sabo- teerende en uitdagende wijze te werk. Zoo hadden zij een brug in brand gestoken en andere daden van geweld gepleegd. De plaat selijke bevolking was verwoed. In vex-band met het in brand steken van de brug waren twee stakers gegrepen en ter verantwoording geroepen. Zij weigerden echter te antwoorden op de hun gestelde vragen en werden dus maar pardoes opge knoopt. Heel logisch schijnt dit xxiet, want doode stakers zwijgen nog veel afdoender dan de levende. De menigte was met haar verrich tingen nog niet tevreden. Een hoteleigenaar, George O'Neal werd uit zijn hotel gesleurd en publiek afgeranseld. De burgemeester, J. |L. Chute, nam, op eisch van de dreigende menigte, zijn ontslag en werd de stad uit gejaagd. Des middags overviel de menigte de kan toren van den vakbond der spoorwegmannen en sloegen er den boel kort en klein. Hierop begaf men zich naar de woning van den secretaris, die.niet thuis was. Zijn vrouw en kinderen kregen echter aanzegging hun boeltje bij elkaar te pakken en te maken dat zij wegkwamen. KORTE BERICHTEN. Van vandaag af zal te Berlijn een brood 1000 mark kosten. Tot dxxsver bedroeg de pr;js 700 mark. Deze prijzen gelden niet voor het distributiebrood dat aanmerkelijk goedkooper is, maar slechts in beperkte hoe veelheid ter beschikking van het publiek wordt gesteld. Jonge boosdoeners. De centrale recherche in Den Haag heeft aangehoxiden een jongen van.14 jaar xxit de Antonie Hespusiusstraat en een van 13 jaar uit de Van Biglandtstraat aldaar, die aan een 80-jarigen heer in de Obreohtstraat dreigbrieven hebben gestuurd. In deze brie ven, die op agendaformulieren van een H.B.S. waren geschreven, werd o.m. geëischt, dat op een afgesproken tijd de sleutel van de brandkast op de trap moest liggen, want de jonge heeren zouden dan komen inbreken. Ze stuurden eerst een ongefrankeerden brief en boden daarna, in een volgenden brief hun verontschuldiging aan, dat de eerst» niet gefrankeerd was geweest. Ook hebben zij briefjes gezonden aan meisjes van een H. B. S., meestal van allesbehalven netten inhoxxd. De politie meende eerst met jongens van een H. B. S. te doen te hebben, hetgeen echter niet zoo bleek te zijn. De aangehou den jongens zijn leerlingen van een gewone school voor uitgebreid lager onderwijs. S.V.S.-nieuws. Indien bet weer Zondag meewerkt kunnen we 'getuige zijn van een spannenden wedstriid. Het le elftal ontvangt Zeemacht 1. De eerste keer eindigde de wedstrijd in een 'gelijk spel (2—2). Er zal echter hard gewerkt moeten worden om de overwinning te behalen. Zeemacht bezet mo menteel de derde plaats en heeft nog een aardige kans op het kampioenschap, zoodat ook zij wel zal trachten de punten binnen te halen. Beide partijen kunnen de punten best gebruiken, zij het dan ook met een tegenovergesteld doel, n.1. promotie en het bezetten der laatste plaats, zoo dat 't een spannenden strijd belooft te worden. De wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt gespeeld op het terrein nabij Huisduinen. S. kómt als volgt uit: v. Baaren, d.; Frinks en v. d. Wal, a.; Dirks, v. d. Wal en Dienaar, m.; Sout, v. d. Wal, Heres, de Bie, Vrijvogel, v. Scheidsrechter is de heer Dol. Het 2e elftal gaat op bezoek bij Zeemacht 2. De wedstrijd vangt aan om 2 uur, terrein Anker- park. Scheidsrechter v. Doorn. Hedenmiddag speelt een S.V.S.-combinatie op de werf tegen v. Speyek 1. Aanvang 2 uur. MARINEBERICHTEN. Hoofdofficier van adm. der 2e kl. G. H. Ha- mersma, intendant der marine te Willemsoord, is bestemd voor den dienst bij het departement der marine in Ned.-Indië, ter vervanging van den hoofdoff. van adm. 2e kl. J. R. J. de Raadt, die alsdan naar Nederland terugkeert. Off. van adm. 2e kl. G. J. Jöbsis is uit Oost- Indië teruggekeerd. Opgave van overgeplaatste officieren der Zee macht. 23 Jan. Van non actief geplaatst in de rollo van Ilr. Ms. Wachtschip te Willemsoord de luit. ter zee le kl. P. A. Willemsen. Met ontslag uit den Zeedienst: Op 18 Jan.: Marinier 3e kl. A. F. Lomans. Op 23 Jan.: 'Matr. 3e kl. G .J Vijver. Op 1 Febr.Opperschipper A. P. W. de Graaf, serg.-hofm. N. Eijkel, korp.-machdr. P. A. Chou- dron, M. Nijland en marinier le kl. C. Tuijt. Op 16 Febr.: Oppermachinedr. P. H. J. Aalders en korp.-mach.dr. H. R. Stoop. LEGERBERICHTEN. Do wachtgeldregeling. De minister van oorlog heeft bepaald dat de militairen, ingedeeld in categorie Q. van de rang schikkingsregeling, een maand na de afkondiging van de wachtgeldregeling in de St.ct. in het genot van wachtgeld moeten worden gesteld. Eerstdaags zal een legerorder verschijnen, waarin de bedragen, vastgesteld in het reisbe sluit, een aanmerkelijke verandering zullen on dergaan. Ook in de berekening van de dag- en nachturen is eenige wijziging gekomen. De be dragen, toe te kennen bij langdurig verblijf bui ten do vaste standplaats, zullen aanmerkelijk worden verminderd. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 19 Jan. 1923. De kolenboot „Schieland" is vertrokken naar de Tyne. - T

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9