béste ïtüip MEM WERK, ÏMUE NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ikü DIS U ïfl JDE ftEUKEU Kötfl KRtTGEüWUlE KEUKEttC£J£I,6US IS III EEJft COCWEHK GESElfilOD «El EEIi WEIiïlGVM OP EEfi VOCHTI&Eïi DOEK Eerste Blad. OVERAL VERKRyGftAAR. lTl PftACTLSCHE STROOIÊ>ttS3Ett No. seeo DONDERDAG 2B JANUARI 1023 Blo JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. HET FEUILLETON is op pag. 4 van dit blad opgenomen. Lloht op voor «ulo's en fietsen! BUITENLAND. UIT HET NIEUWE BEZETTE GEBIED. Uit Berlijn word Dinsdagavond aan het Hbl. gemeld: De stakingsbeweging dn hot Ruhrgebled als protest tegen de arrestatie der mijndireo- teuren heeft zioh heden verder uitgebreid. Bij Stinnes staken titans 100.000 eni bij Thyssen 65.000 man. Op de stautsmijnon is do toestand onveranderd: do arbeiders wer ken, maar plogen lijdelijk verzet. Daartegen over hebben twee mijnon der Essener Stein kohlenbergwerke zich bij de staking aan- gesloten* Bij Thysseni en Stinnes strekt de staking zioh totdusver alleen uit tot de kolenmijnen. In de ijzerfabrieken der beide ondernemingen, waar ook o.a. 160.000 arbei ders werk vinden, wordt voorloopig nog gewerkt Zouden Fritz Thysson en do andero direo- teuron morgen door den krijgsraad worden veroordeeld, dan aobt men nét waarschijn lijk, dat de arbeid op alle mijnon in het Ruhrgebled wordt neergelegd. Ook moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat de rJJksregoering in dit geval niet voor vergeldingsmaatregelen zal terugdeinzen. Ook de houding der bevolking van het Ruhrgebled is vastberaden en hier en daar heeft dit reeds resultaten opgeleverd, zoo b.v. hot terugtrekken der Franschen uit staatsmijnen en het ontruimen van verschil lende reeds bezette stations, o.a. van dat te Bterkrade, waar het spoorwegpersoneel wist gedaan to krijgen, dat de troepen1 onmid dellijk uit het station worden teruggetrok ken en dat zij dit slechts zoudon mogen be treden, indien zij in het bezit waren van een pi-rronkaart. De stelligheid1 waarmede het personeel der posterijen weigerde, Intercommunale tele foonverbindingen voor de bezettingsautori teiten tot stand te brongon, heeft de Fran sohen gedwongen eigen telefoonlijnen aan te leggen. Ten slotte molden alle Fransche bladen eenparig, dat nog geen enkele kolentreln, naar Frankrijk ls vertrokken. Gisteren wer den zelfs twee wagons kolen, beide naar het Westen onderweg, door Duitsche spoorweg ambtenaren tegengehouden en naar Zuid- Duitschland gedirigeerd. Te Essen wilde een sterke afdeeling Fran sche soldaten van een personentrein gebruik imaken» doch zoodra zij instapten verliet het Duitsche personeel den trein, die daarop bleef staan. Intussohen neemt de anti-Fransdhe stem ming in bet gebeele Rijk toe. De Beiersche regeering heeft reeds vóór eenige dagen1 de Rijksregeering (medegedeeld, dat zij niet kan Instaan voor de veiligheid van den Fran- schen' gezant te München, den heer Dard, waarop de Rijksregeering Frankrijk dien overeenkomstig heeft ingelicht. Dard be vindt zioh echter nog te Münohen. De directeur van het hotel Vier Jahres- zeiten, waar de Münchener Entente-oommis sie verblijf houdt, heeft heden alle Fran- schen en Belgen verzocht vóór hedenavond zes uur het hotel te verlaten. Het hotelper soneel weigert sedert vanmorgen de Fran- schen en Belgen in het hotel te bedienen. De Münchener Hotelhoudersbond heeft zich bij deze houding aangesloten. t Do Franschen zijn door het verzet der telefoonbeamhten gedwongen eigen lijnen aan te leggen. Deze verbinding mefr Parijs was echter Dinsdagavond weder doorgesne den. Een bericht van Belgische zijde meldt nu, dat Framsch genie-personeel de Duit sche telefoon- en telegraafbeambten zal ver hangen. De staking der spoorwegroannen heeft zich nog uitgebreid tengevolge van het in grijpen der Franschen. Te Dusseldorf heb ben de Franschen moeten toegeveja. Te Ouxhaven liep Dinsdag een schip der Fransche kustmarine binnen wegens een de fect. Elke hulp werd echter geweigerd, zoo dat het schip weer moest vertrekken. Arrestaties. Maandag werd, op aandringen van de in- tergeallieerde hooge oommis3le, een bevel tot deportatie uitgevaardigd tegen Lanze- nauor, den president van het Finanzamt ter plaatse, doch dit bevel word na vertoogen van de Brltsche autoriteiten ingetrokken. Te middernacht echter werd Lanzenauer door de Franschen gearresteerd en naar Bonn overgebracht. In overeenstemming met de gebruikelijke formaliteiten waren Brltsche officieren hij de aanhouding tegen woordig. De Bolglsohe autoriteiten hebben den bur gemeester van Duisburg aangehouden en hem in voorlooplge hechtenis gezet, in af wachting dat lilj voor een krijgsraad zal verschijnen. Fransche antwoorden op Duitsche protesten- Bij het ministerie van huitenlandsohe za ken te Berlijn zijn Dinsdag twee Fransche nota's ontvangen. De eerste heeft betrekking op het protest der Duitsche regeering tegen den moord op den ziekenverpleger Kowalskv Dit protest werd teruggezonden met de vol- gondo opmerking: Hot ministerie van bul' tonlandscho zaken heeft de oer het Duitsche gezantschap het heden ontvangen schrijven lenig te zenden. Het is niet la staat oen schrijven aan te pemen, dat in dergelijke bewoordingen is vervat. De tweede nota heeft betrekking op de Duitsche klacht over de arrestatie der mljn- dlreoteuren. De Fransche regeering wijst dit protest van de hand en is besloten op eenerlei wijze daarmede rekening te hou- on. Alle door de Fransohen getroffen maat regelen worden volkomen rechtmatig ge noemd. Zij zijn, beet het In de nota, een ge volg van do door do Duitsche regeering be gane schending van het vredesverdrag van Vorsailles. De Fransche regeering is beslo ten!, de uitvoering van dit verdrag door te zotten en behoudt zioh voor, alle andore sancties aan te wonden, die de houding der Duitsche regeering, dor Duitsche ambtena ren en der Duitsche staatsburgers noodza kelijk mocht maken. Verklaringen van den Dultschen rijkskanselier. In een onderhoud met den vertegenwoor diger te Berlijn van de „Kölnisch© Zeitung" zeide de rijkskanselier Ouno woordelijk het volgende: „Wij hebben het noodlot niet ge tart, maar thans zijn wij vastbesloten er ons doorheen te slaan manhaft en doelbewust. Wh weten thans, dat de bezetting van het Ruhrgebled door niets was af te wenden. Wij weten echter ook; dat als wij ons voor de gewelddaad 'gebukt hadden, wij ook het zedelijke recht van Duitschland reddeloos zouden hebben verloren en dat de wereld ons dan niet begrepen zou hebben." Italië en de Roer-actlo. Volgens de Daily News heeft Italië Maan dag zijn bemiddeling aan Duitschland aan geboden „teneinde oen op handen zijnden oooonomlsohen ondergang van Midden' Europa to voorkomen. Duitschland antwoordde dat de eerste voorwaarde voor hot eindigen van het oon fllot het terugtrekken van de Fransche troe pen moet zijn. Senator Borah over de notie aan de Roer. De Amerikaansoho senator Borah, die lid ls van do Senaats-commlsale voor de bul' teniandsche betrekkingen, heeft een mode- deoling gedaan, waarin 'hij de Fransche actie aan de Roer „meodoogenloos milita risme" noemt; ook „een schending van den wapenstilstand en van het verdrag van Vor sailles" en „een aanslag op de mensohheid". Borah veroordeelt de politiek van stil- cb werkeloos blijven van het dept. van Staat en verklaart dat de Ver. Staten kleur moe ten bekennen, door officieel te protesteeren Ook zeide de Senator, dat de toestand van dien aard is, dat het voor de Ver. Staten niet eervol is, er het stilzwijgen bij te be waren. Wat Frankrijk doet, zal meent Borah geen vergoeding opbrengen; enkel zal het een zeer bitter lijden veroorzaken, niet enkel voor de Duitschers, maar voor geheel Europa. Het zal een onberekenbaar verlies berokkenen aan het Amerikaansche volk. Engelands „neutraliteit". De „Manchester Guardian" wijdt een be spreking aan de houding van neutraliteit, die de Engelsdhe regeering ten aanzien van de bezetting van het Ruhrgobie d door de Franschen aanneemt. Het blad betoogt, dat deze neutraliteitsverklaring feitelijk niet in overeenstemming is met de situatie en gelijk staat met een afkeuring van de houding van Frankrijk. „Indien Bonar Law in werke lijkheid neutraal onverschillig had gestaan tegenover de bezetting van de Ruhr" aldus is de quintessens van het betoog „zou hij met 'genoegen, om der wille van de entente, met Frankrijk mede zijn gegaan. Neutraliteit in het onderhavige geval moet worden opgevat als iets liggende tusschen instemming en afkeuring, doch als afkeu ring, getemperd door tegenzin om ze te toonen." De „Guardian" zet vervolgens uit een dat deze neutraliteit niet gemakkelijk kan worden in acht genomen, daar zij En geland verhindert te handelen zooals zijn wenschen en belangen het voorschrijven. „Zij geeft ons onze vrijheid, op de uitdruk- kelijke voorwaarde dat wij er geen gebruik van zullen maken. Ofschoon wij zien dat onze handel wordt verwoest, mogen wij geen vinger uitsteken; ofsohoon Europa in lichte laaie kan worden gezet, moeten wij den brand rustig aanzien." DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De quaestie van MosoeL Nadat Ismet Pasja Dinsdag een rede van oen uur gehouden had om Tiirkijë's aanspraken op Mosoel te rechtvaardigen, heeft Lord Ourzln in een nog langere rede voering het Brltsche standpunt uiteengezet. Aan het slot zijner rede hoeft Curzon aan geboden de beslissing over het lot van Mo soel aan den Volkenbond toe te vertrouwen, Bompard en Garroni huldigden Ourzon's fraai aanibod en hoopten, dat Ismet pasja het zou willen aannemen. Ismet pasja deelde later op den dag mode, dat iedere arbitrage in deze zaak geweigerd Ingezonden Mcdedeellng. i ABRIKANTEN/ VAM 5 UNLIGWT E N TWINU DE4 LEVER'S ZEHPAAV VLAARDlNGETi. werd. De toestand werd daardoor zeer ern stig. Lord Ourzon zal de hulp van den Vol kenbond ihroepen, overeenkomstig artikel 11 van het Volkenbondsverdrag, tegen de dreigende verstoring van den viede bij Mosoel. FRANKRIJK. Een anarchistische aanslag. Maandag is te Parijs de 86-jarige Plattau, de secretaris van den (monarohistisohen) Ligue d'Actlon Franqaise door de 24-jarige anarchiste Gennaine Berton vermoord. De moordenares had het eigenlijk gemunt op Leon Daudet, den leider der Fransche monarchisten. Zaterdag J.l. had zij zich reeds naar de particuliere woning van Daudet be geven, met een brief, waarin zij Daudet aan bood geheime tmededeelingen te doen over de communistische partij. Daudet wilde haar evenwel niet ontvangen. Gisteren waohtte zij hem op aan den uitgang van de kerk van St. Germaln d'Auxerrois, waar Daudet een mis bijwoonde aan de nagedachtenis van koning Lodewijk XVI gewijd. Doch ook hier zag zij geen kans het royalistische Kamerlid te bon tidoron Zij trachtte zioh toen bij de redactie van het blad, de „Aotdon Franpaise" In to drin gen, hetgeen haar in zoover gelukto dat haar een onderhoud werd toegestaan. Na drie kwartier spreken maakte de vrouw zich go- reed te vertrekken. Plateau wilde de deur voor haar openen, stond even met den rug naar haar toe gekeerd, waarop zij vijf scho ten op hem loste. Plateau zakte ineen en stierf enkele oogenblikken later. Germaine Berton riohtte daarop haar wa pen tegen zichzelf, doch slaagde er niet in zioh het leven te benemen. Tot do politie autoriteiten verklaard o zij dat zij Jaurès had willen wreken. Haar voornomen was Daudet te dooden, die volgens haar do aan stichter ls van den oorlog, welke wederom beginnen gaat. Uit weerwraak drong Maandagavond een troep van ongeveer honderd aanhangers van Daudet de drukkerij van het dagblad „1'Oeuvre" binnen en richtte daar vrij aan zienlijke schade aan. Daarna begaven zij zioh haar de „Ere Nouvelle", waar zij de rui ten insloegen. Vele personen werden gearres teerd. KORTE BERICHTEN. Onder het'plaatsje Ribbing, in den staat Minnesota ligt' een bedding ijzererts. Om dit erts te kunnen ontginnen wordt de stad. verplaatst. BINNENLAND.. De Statenverkiezingen. De groslijsten der S. D. A. P. voor de Pro vinciale Staten in de statendistricten Hel derHoornZaandam; zijn na plaats ge had hebbende loting, als volgt samengesteld: Kieskring Helder: 1. A. W. Michels, Hel der; 2. J. Westerhof, Alkmaar; 8. Jb. de Vries Jbz., Purmerend; 4. Mw. N. Slooten— Smit, Grootschermer; 5. P. Zeeman, Zuid- Scharwoude; 6. G. Gaaijaard, N. Niedorp; 7. G. Veldhuijzon, Hoorn; 8. G. Edel, Purme rend; 6. Jaoob Tromp, Grnft; 10. R. Wiarda, Purmerend; 11. H. v. d. Brug, Enkhulzen; 12. Mw. C. A. Schreuder—Wijker, Purme rend; 14. S. Schagen, Edam; 14. Mw. Scheep stra—Steenekes, Uï«om; 16. A. Nes, Oost- woud. Voor de kieskring Hoorn is dezelfde voor looplge lijst samengesteld. Kieskring Zaandam: 1. A. de Vries, Zaan dam; 2. K. Prins, Zaandam; 8. Mw. J. O. DqrjeoVan Aller, Zaandam; 4. B. W. Bin nendijk, Wormerveer; 6. D. Bijl, Assendelft; 6. J. Ofman, Krommenie; 7. J. Visser, Krommenie; 8. S. van Hoorn, Zaandijk. De desbetreffende stembiljetten zijn aan de afdeellngon verzonden. Vóór 6 Februari a.s. moet een ledenver gadering worden gehouden, waarin de stem ming kan plaats vinden. De nood In den tuinbouw. Door het Statenlid, den heer P. Trapman, te Sohagen, zijn de volgende vragen tot Ge deputeerde Staten gericht: In verband met het feit, dat de Regeering In beginsel heeft besloten geen credieten aan de tuinbouwers te verleenen, dan alleen in bijzondere gevallen, tot een maximum van 800.000, verzoekt ondergeteekende mede- deeling of Gedeputeerde Staten bereid zijn: ie. Zich onverwijld in verbinding te stel len niet voormannen uit' tuinbouw* ringen en niet heil na te gaan de praotische' Uitvoer baarheid van de idee, die steeds meer en meer hij tuinbouwers nnar voren komt, als het nenlg middel dat directe hulp kan geven, n.1. om zoogenaamde uit voertoeslagen te geven vottf de thans nog steeds in massa bij de bou wers opgehoopte stapel producten? 2e. Zoo de uitvoerbaarheid van die idee blijkt, het door de Staten, toegestane bedrag van 200.000 voor dit doet aan te wenden. Uit het drnkkersbedrflt Dinsdagmiddag heeft een conferentie plaats gehad tussohon den minister van arbeid, handel en nijverheid en vertegen woordigers van werkgovers en werknemers uit het drukkersbedrijf en de papierindu strie, ter bespreking van den algemeenen bedrijfstoestand. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het grafisch bedrijf heb ben een nota overgelegd, waarin verschil lende middelen ter verbetering van den be drijfstoestand werden genoemd. Ter leniging van den valuta-ooncurrentie werd gevraagd afschaffing van het ver schil, dat onbedrukt papier met een invoer recht van 5 pet. is 'belast, terwijl het bedrukte papier vrij winnenkomt. Ook werd genoemd het tijdelijk ietwat belemmeren van den onbeperkten invoer uit landen1 met lage valuta. In verband met deze aangelegenheid werd nog aangedrongen op wijziging van de beslissing van den minister van binnenland- sche zaken met betrekking tot de typogra fen, welke, aldus werd gezegd, ten onrechte op het bedrijf een verdenking had gebracht, die nadeelig was geweest voor den toestand van de ondernemingen. In de tweede plaats werd sterk aange drongen op een verlaging van de hooge porti en vraohton. De hooge porti verminderen bet rondzenden van reclamedrukwerk en vormen een belommering voor de versprei ding van vele periodieken en couranten. Als derde factor noemde de nota de in voering van een gezonde verhouding tus sohon de werkgevers en werknemers. Ter bevordering van dit doel werd er op aan gedrongen, dat de arbeidsinspectie meer re kening zou houden met de collectieve ar beidsovereenkomsten, die in het grafisch bedrijf gelden. Verder werd aangedrongen op de spoedige totstandkoming van de mo gelijkheid, dat, overeenkomstig het prae- advies van een commissie van den Hoogen Raad van Arbeid, collectieve arbeidsover eenkomsten, die voor de overgroote meer derheid der werkgevers en werknemers gelden, zouden worden bindend verklaard. Als laatste punt noemde de nota de uit breiding van den gevangenisarbeid, welke eveneens de slapte en werkeloosheid in de hand werkte. JJaar voren gebracht werd, dat ontslagen gevangenen door groote werk loosheid in de bedrijven moeilijk een plaats kunnen vinden. De minister zegde ernstige overweging van de verschillende punten toe. Gemeentebegrootlng van Alkmaar. Men schrijft uit Alkmaar: Aan de Maandagavond verschenen Me morie van Antwoord van B. en W. op het algemeen verslag betreffende het onderzoek in de afdeeüngen, ontleenen wij, dat in ver band met de door B. en W. voorgestelde bezuiniging door intrekking van den vacan- tietoeslag en verlenging van den arbeidstijd, zij het advies hebben Ingewonnen van de commissie voor ambtenaars- en arbeids- aangelegenheden. Het is het college bekend, dat deze oommissie haar- oordeel reeds ge vormd heeft en zich in meerderheid met de voorstellen van B. en. W. kan vereenigen Wat de werkverschaffing betreft, zijn B. en W. van plan aan 00 100 man ongeveer 6 maanden werk te verschaffen, waarvan de kosten 55.000 bedragen; wat deze méér zullen bedragen, wordt bijgepast uit het be drag van 25.000 opgenomen in het fonds voor onvoorziene uitgaven. Ontslag. De van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie uitgegane circulaire aan de hoof den van dienst, om in afwijking van de door de regeering vastgestelde regelen voor ontslag in aanmerking te doen komen de ongeschikte ambtenaren, is op last van de regeering ingetrokken. De gebeurtenissen ln het Roergebied. In verband met d]e gebeurtenissen in het Roergebied is de sinds eenige jaren bulten gebruik zijnde Maurltskazerne te Doesburg weer ln gereedheid gebracht tot het onder brengen van oavalerle. Verder hebben alle eigenaren van parti culiere stallen to Doesburg aanzegging ont vangen, hun stallen ter beschikking te hou den voor de stalling van legerpaarden. Ingezonden Mededeellng. Als uw gelaat ontsierd wordt door zwarte puistjes, een schrale huid, huidvlekken, vu righeid der huid, smetten eaiz,, gebruik dan Foster's Zalf. Er bestaat geen beter heelend, antiseptisch middel yoor een gevoelige huid dan dezo welbokonde zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken ft 1.75 per doos. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderache Courant fl.80; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indlö p. zeepost f2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0A7', f 0.76, f 0.86, f 1.26. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ot; fr. p. p. 6 ot ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galland). Ingez. meded. (kolombreedte als redaotion. tekst) 60 ot. Kleine advertentie» (gewaagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct. elke regel meer 10 ot bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot Donderdag 21 Jan, 6,— uur Vrijdag 26

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1