HELOERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 19 APRIL 1923. plaatselijk nieuws. Cabaretavond voor de noodlijdende kunstenaars. eerste kamer. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. de Prins, woei van de openbare en verschillende particuliere gebouwen de vlag. Erg groot was de belangstelling niet. Wie interesseert zich nu in deze heerlijke samen leving ook voor kunst?.... Nietwaar, voor een paar gulden koop je kant en klaar, in een mooi lijstje, een of ander lithographietja, en in elke familie is wel zoo'n buitenissigheidje, die eens een teekeningetje maakt of wat op een doek kladt.... Kunst! laten ze poffer- dikkie gaan werken voor de kost, dat doet ieder fatsoentijk mensch. Me man zaliger zei altijd: mmsch, zelt-ie.... De lezer zal ons de rest wel schenken. Ge noeg: de belangstelling was niet groot, Casino was voor de helft gewild. Per slot van rekening viel het nog weer mee ook. Verrukkelijk, zoo'n optimisme! Was de belangstelling van de zijde van het publiek niet groot, welk een goed psycho loog was die minister, die kunst geen regee- ringszaak noemde, om welke uitlating de dank bare Nederlandsche natie hem in een stand beeld heeft vereeuwigd des te grooter was zij van den kant der medewerkenden. Ja, het programma was, in zijn afwisseling, wat over laden, en eerst te middernacht was het laatste nummer afgewerkt. De heer Klapmeyer, als lid van het comité, dat dezen avond op touw zette, heette in een openingswoord de aanwezigen welkom, en dankte voor de vele medewerking die onder vonden was. Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos", dat een groot aandeel in de samenstelling van het programma had, opende met de bekende nummers „Ecce quo modo moritur" van J. Handl en „Ave Maria" van Witt. Later bracht het niet minder dan een drietal nummers ten gehoore: „Tranen" (Fr. Witt), „Bruidsvaart in Hardanger" van Kjernulf en „Sur les Rem- parts" van Saintis. De meeste van deze num mers waren goed ingezongen en klonken zeer zuiver. Vooral het uitstekende stemmenmaje- riaal, waarover men de beschikking heeft, viel op. In 't bijzonder wenschen wij te noemen het eerste en laatste nummer. Mevrouw ZeilstraBylo zong vóór en na de pauze een 74al liederen. Hiervan moeten vooral worden genoemd de schitterende com posities van den grootmeester der Duitsche zangkunst Hugo Wolf. Welk een verrukke lijke begeleiding bijvoorbeeld van „der Ratten- fanger". Wij hebben re'eds meermalen den be schaafden en sympathiekon zang van onze stadgenoote geprezen, en willen ditmaal slechts in 't bijzonder wijzen op de schitterende be geleiding van Mej. Spruit, dié de schoonheid van deze liederen goed deed uitkomen. Rönt- gen's compositie op woorden van Annie Sa- lomons, „de Torens zingen" leek ons erg mat en krachteloos. Dit is minder Röntgen's dan wel der dichteresse schuld. Het lied is bedoeld als propagandalied voor de Nederlandsche kunstenaars, maar ik vraag ieder onbevoor- oordeelden, wat een componist in 's hemels naam maken moet van versregels met daoty- lisch rhythme, die ongetwijfeld uit der dich teres goede hart zijn ontstaan, doch van inner- lijken scheppingsdrang absoluut gespeend zijn. Men vergelijke het effect hiervan eens met de versregels van Wagner bijvoorbeeld. Boven dien heeft Röntgen er een carillon-lied van ge maakt en daarvan een soort piano-begeleiding geïmproviseerd. Neen, als dat lied propaganda moet maken, zal men er niet ver mee komen. Mejuffrouw Bok en de heer Arn. Veltman vertolkten na de pauze op zeer verdienstelijke wjjze Handel's Sonate in G-moll voor 2 violen, zij werden op den vleugel begeleid door den heer Ballegooyen. Eenige dames en heeren voerden een twee tal éénaoters op: vóór de pauze een wat erg goedkoope en gechargeerde klucht van Oha- rivarius, getiteld „Bevroren"; na de pauze het veel betere, geestige en psychologisch zoo juiste „Intermezzo" van Schuil. In beide stuk jes gaven vooral de heeren v. d. Vijver en Zel- denrijk goed spel. Eerstgenoemde vertolkte met buitengewoon veel uithoudingsvermogen een oude, kwaadaardige dame, en bracht ieder oogenblik de zaal in lachstuipjes. De heer Zel- denrjjk was eerst een genoegelijke oude, onder de pantoffel zittende heer, wettelijke bescher mer van gezegde aanminnige dame, en in het tweede was hij de cynische, altijd spottende vriend, wiens psychologisch in- en doorzicht de beide twistende verloofden tot elkaar bracht. Mevrouw Van der Grinten mag hierin met èere worden genoemd. De aanwezigen hebben van een en ander ge noten en zoo is het doel, ofschoon wellicht wat minder intens dan men hoopte, van den avond bereikt: steun aan de hongerende kunstenaars. Hik gevonden. Eenige weken geleden werd bij de politie aangifte gedaan door schipper de V. die met een kolenaak alhier op de Marinewerf lag, dat zijn 20-jarige dochter S. J. dé V. sinds eenige dagen vermist werd. Daar de' vader vermoedde dat het meisje 'zich verdronken had, werd er op verschillende plaatsen ge dregd, echter zonder resultaat. Woensdag middag werd het lijk in het N.-H. kanaal, na bij het vliegkamp „de Kooij" gevonden. Advertentie L. Coltof. In de advertentie van den heer L. Coltof komt o.a. voor „Roode elite bont", en Mar- veaine stoffen, zijde". Dit moet zijn „Rood deken Bont" en „Marocaine stoffen, zijde". BINNENLAND. Zeevaartschool te Vlissingen. De Zeevaartschool te Vlissingen heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan, door de oprichting van een machinisten-cursus, spe ciaal voor de opleiding van machinisten voor de Java-China-Japan-Lijn en voor de Kon. Paketvaart-Maatschappij, welke den bouw en inrichting hebben bekostigd. Het nieuw ge bouwde deel is gisteren door Prins Hendrik geopend. De mailbooten van den Rotterd. Lloyd. De mailbooten van den Rotterdamschen Lloyd, welke na 1 Juni naar Indië vertrek ken, te beginnen met de Kawi, zullen niet meer via Padang, maar via Belawan varen. Aan de orde is het voorstel van wet van den heer Braat tot afschaffing van den zomertijd. De heer Slingenberg (v.-d.) keurt het af, dat de regeering een afzijdige houding aan neemt ten opzichte van initiatief-voorstellén. Verder houdt hij een pleidooi voor den zo mertijd. De heer Diepenhorst (a.-r.) acht de verde diging van het voorstel door den heer Braat niet zeer gelukkig. Maar ook keurt hij af sommige uitlatingen van voorstanders van den zomertijd, welke van verregaande min achting van het platteland getuigen. Hij is tegenstander van den zomertijd. Bij invoe ring van den zomertijd wordt zijns inziens de overheidssteun misbruikt voor een onnatuur- lijken maatregel. Spr. somt de bezwaren van den zomertijd voor het platteland op. De heer Westerdijk (v.-d.) zegt, dat de ste delijke bevolking verkeerd leeft, en het plat teland daarvoor moet boeten. De beraadslagingen over den zomertijd worden geschorst tot hedenmorgen 10 uur. De onderwijsbegrooting werd goedge keurd. TWEEDE KAMER. De Kamer, die Dinsdag weder bijeen kwam, ter behandeling allereerst van het wetsontwerp voor Evenredige Vertegen woordiging in de Eerste Kamer, heeft dit, op de stemming na, afgehandeld. Wel ty pisch is wat de Hoefijzer-correspondent van het Handelsblad hieromtrent opmerkt. In het algemeen hadden de verschillende spre kers wel aanmerkingen, maar ze wilden het ontwerp toch liever zien aangenomen om dan eventueel later wijzigingen te kunnen maken. En de heer Albarda waarschuwde de Kamer om vooral de Eerste Kamer niet te verbolgen te maken, daar zij anders het wetsontwerp weer zou afstemmen en men de Evenredige Vertegenwoordiging voor dit lichaam niet kreeg. Behalve de wijzigingen betreffende de samenstelling der Eerste Kamer, bevat het wetsontwerp ook nog eenige technische her zieningen der Kieswet. Deze betreffen het verbinden van lijsten in eenzelfden kies kring en de uitbreiding van het maximum aantal candidaten per lijst van 10 op 20. In een amendement Beumer kwam voorts de afschaffing van den stemplicht ter sprake. Hierover staakten de stemmen (3939). Over het ontwerp wordt heden gestemd. BUITENLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 16 April. In de week van 613 April hebben de Franschen te Recklinghau- sen 157 millioen mark bij de gemeente-spaar banken en banken in beslag genomen. Dien tengevolge staat thans het bedrijf der spaar banken stil. Te Essen gaan de Franschen over tot ver pachting van de hotels, die zij in beslag heb ben genomen. Het bedrijf Handelshof is al aan een Franschman voor vijf jaar verpacht, Kaiserhof en de restauratie van het Cen traal station zullen dezer dagen voor zes jaar worden verpacht. In de kennisgeving staat dat Elzassers de voorkeur hebben. Essen, 18 April. Te Mühlheim a/d. Roer li ebben de werkloozen een aanval gedaan op het 9tadhuis. Zoowat 600 werkloozen uit Mühl heim, die door de stad aan werk waren gehol pen, rukten aan op het stadhuis. Zij hadden van buiten de stad versterking gekregen, en wilden hun eischen aan het gemeentebestuur stellen. Daar het gemeentebestuur de deuren van het stadhuis had laten sluiten, begonnen de betoogers de deur roet houiweelen in te slaan. Daarbij kwam het tot een gevecht tusschen de aanvallers en de crimineele politie, welke laat ste geholpen werd door het stadhuispersonee^ dat uit de ramen van het gebouw water uit stortte op de menigte. De betoogers braken het plaveisel op en bombardeerden daarmee het stadhuis. Nadat de belegerden g ruimen tijd den aan val met goed gevolg hadden weerstaan, zag de crimineele politie zich ten laatste genoopt van de schietwapens gebruik te maken. Verschei dene betoogers zijn gekwetst. Deze gewonden werden door hun makkers binnengedragen bij de Franschen in de kazerne. Daarom is het heden voor de Duitsche autoriteiten nog niet mogelijk geweest, het aantal gekwetsten te constateeren en den aard hunner verwondin gen vast te stellen. Volgens de geruchten zou den er zelfs een paar dooden zijn. Londen, 18 April. Het rapport van de af vaardiging uit de Engelsche labour-partij, die den toestand in de Roer heeft onderzocht, be schrijft dien toestand als betreurenswaardig, met de mogelijkheid van een afsohuwelijken strijd tusschen Duitsohers en Franschen. Het dringt erop aan, dat aan Frankrijk en Dultsch- land zal worden gevraagd, voorstellen nopens het herstel en de veiligheid in te dienen, bij een internationaal scheidsgerecht. Engeland behoort het initiatief te nemen met éen duide lijk en heldere uiteenzetting van de Engelsche politiek. Er moet alle mogelijke moeite worden gedaan om een regeling van de huidige crisis te verzekeren. Dui-burg, 18 April. Tengevolge van de weigering der stad Duisburg om de boete te betalen, opgelegd naar aanleiding van daden van sabotage, gepleegd op het grondgebied der gemeente, hebben de Belgische autoriteiten beslag gelegd op 30 millioen marken, aanwezig in de gemeentelijke reserven. v DUITSCHL A ND. De daling van den Markenkoers. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. telefoneerde uit den Rijksdag: Aan de Berlijnsche Beurs is de dollar plot seling van 22.000 tot meer dan 32.000 geste gen. Ik verneem in den Rijksdag, dat de in dustrie bü den rijkskanselier is gekomen met het verzoek de mark op 30.000 in plaats van op 20.000 te stabiliseeren. Bevestiging hier van kon ik 'tot nu toe niet krijgen; ik geef dit bericht dus onder alle voorbehoud weer. Vast staat slechts, dat hedenmiddag in ver band met deze plotselinge stijging van den dollar een conferentie wordt gehouden van het rijksministerie van financiën en de rijks dag. IERLAND. Op de gevangenneming van twee rebellen leiders, is nog die van drie andere voorname aanvoerders, onder wie Dan Breen, gevolgd. Dezen zijn gisteren in het graafschap Tippe- rary in een onderaardsche schuilplaats over rompeld. Het is bekend1, dat de Valera zich in de zelfde buurt ophoudt. De Vrijstaters hopen ook hem spoedig in handen te zullen krij gen. De Valera, is nu feitelijk de eenige voor name rebellenaanvoerder, die nu nog vrij rondloopt. Rebellen In een rotsholte belegerd. Londen, 18 April. Een spannend drama speelt zich af op de klippen in West-Ierland aan den mond van de rivier de Shannon. In een holte, ongeveer honderd voet van den top van de klip, die loodrecht van de kust oprijst, worden vooraanstaande „ongeregelde^' bele gerd door de troepen van den Vrijstaat, De holte is slechts langs een gevaarlijk steil pad bereikbaar, waaronder een afgrond gaapt. Maandagmorgen vroeg daalden een officier en drie man met succe9 af en kropen door de spleet, toegang gevend tot de holte. Daarbin nen stieten zij op een versperring en terwijl zij deze uit den weg ruimden, werd er door de belegerde mannen op hen geschoten. Een hun ner werd gedood, een tweede ernstig gewond. De regeeringstroepen hebben daarna het gar nizoen aangevallen met rootomjjnen en ma chinegeweren, maar tot dusver hebben de re bellen stand gehouden. RUSLAND. Graanultvoer. De Frankf. Ztg. verneemt uit Moskou het volgende door Krassin aan het Petersb. Telegr. Agentschap meegedeelde bericht: De sowjet-regeering heeft het vaste voor nemen, het volgend jaar tot graanuitvoer op groote schaal over te gaan. Dat is voor den Russischen landbouw een levenskwestie, welke nadeel ondervindt van de lage graan prijzen op de binnenlandsche markt. De graanuitvoer heeft voor Rusland bovendien ook een groote beteekenis, wijl hij den roe- belkoers zal stabiliseeren, en zoodoende een zeer gunstigen invloed zal hebben op de er kenning van de sowjet-regeering. Een „juridische moord". Londen, 18 April. De officieele corres pondentie, gevoerd tusschen de Britsche re geering en de Sovjet over de zaak van David- son, Brltsch civiel ingenieur, dien de bolsje wisten in Januari 1920 hebben doodgeschoten, nadat hij door de Tsjeka ter dood was veroor deeld, is openbaar geriiaakt. Uit deze corres pondentie blijkt, dat lord Curzon het dood vonnis heeft gekenschetst als „niets minder dan een juridische moord op een Brltsch on derdaan onder stuitende omstandigheden op met kunst-en-vliegwerk geproduce rde getui genissen". Lord Cnrzon eischte, dat Hodgson, den Britschen vertegenwoordiger te Moskou, zou worden toegestaan, de gerechtelijke docu menten aan een onderzoek te onderwerpen. De bolsjewisten wezen dezen eisch af. FRANKRIJK. Draadlooze telefonie in de taxi's. In een Parjjsche taxi is een toestel voor draadlooze telefonie aangebracht, hetwelk den passagier in staat stelt om alles op te nemen, wat uit de verschillende stations wordt getelefoneerd, van de beurskoersen af tot het concert van den Eiffeltoren toe. Eenige spoorwegmaatschappijen over wegen het aanbrengen van ontvangtoestel len in haar D-treinen. GEMENGD NIEUWS. Verkiezingshumor. „De Eemlander" meldt uit Amersfoort: Een boer uit den naasten omtrek, verge zeld door zijn wederhelft, komt het stem lokaal binnen. Beide overhandigen aan den voorzitter hun oproepingskaart en ontvangen van hem ieder een stembiljet. Met hun bil jet in de hand begeeft het echtpaar zich naar één en hetzelfde stemhokje om zich van hun stemplicht te kwijten. Uit den aard der zaak maakt een der leden van het stembureau de opmerking, dat zulks ongeoorloofd is, waarop de echtgenoote snib big uitroept: „Dat gaat je niets aan. Man en vrouw is één". Nogmaals waarschuwt de voorzitter hen en deelt hen mede dat ieder in een afzonderlijk stemhokje, het biljet moet in vullen. De boer nu, niet begrijpende waar mede de voorzitter van het stembureau zich bemoeit, vraagt hem op verontwaardigden toon: „Is het jouw wijf of het mijne". Nadat nogmaals getracht wordt beide stemplichti- gen van gedachten te veranderen, verscheurt de man beide biljetten, onder den uitroep: „Dan krijg je geen van beide". Boer en vrouw af. Hilariteit onder de stembureau leden. Terecht. De drie jongens, die te Deventer werden vermist, zijn te Arnhem gevat. Zij bleken schuldig aan een Zaterdag gepleegden dief stal en hadden zich daarom uit de voeten gemaakt. Trouwen met escorte. Een aan het werk gebleven bouwvak arbeider, die gistermorgen te Rotterdam in het huwelijk trad, kreeg met zijn bruid aan het stadhuis een ovatie van een paar hon derd stakers. De stoet werd bovendien van het raadhuis naar de R.-K. kerk aan de Mathenesserlaan, waar het kerkelijk huwe lijk werd voltrokken, nog geëscorteerd door een honderdtal stakers per fiets. Een geheimzinnig geval. De herinnering aan bloedige zeerooversge- vechten, welker geschiedenissen ons in onze jeugd de haren te berge deden rijzen, wekt het verhaal van de ontdekking van een verlaten tweemast schoener, die met sleepemd anker, onder haar fok, grootzeil en kluiver koers zette naar de kust van Long.Island. Het dek van de schoener, die gevonden werd door kapitein Ryan van een douaneboot, was met bloed be spat en lag vol ledige hulzen en kapotte fles- SL'lien, terwijl het met splintergaten van tref fers overdekt was. Klaarblijkelijk was de schoe ner in een hevig gevecht gewikkeld geweest, Wellicht is zij door drankroovers overvallen en is de bemanning gevlucht, daar een der booten ontbrak, of heeft de bemanning na een gevecht met een anderen dranksmokkelaar dat schip genomen, terwijl ook mogelijk is, dat de bemanning gemuit heeft, de officieren heeft vermoord en daarna met de buit de vlucht heeft genomen. Scheepspapieren waren er niet meer aan boord, evenmin als zeevaartkundige in strumenten, doch uit een notitieboekje, gevon den in de hut van den schipper, bleek, dat de „1'atricia McBelvan" een lading whisky aan boord had gehad en 3000 kisten voor 10 per kist had van de hand gedaan. Voor de hut van den kapitein stond een machinegeweer, dat warm bleek te zijn geloopen. Dat geeft grond aan de veronderstelling van een gevecht met een ander schip en een vlucht van de beman ning, toen het voornaamste verdedigingsmiddel onbruikbaar was geworden. De schoener voer onder Engelsche vlag en men had niets meer van haar vernomen sinds zij in November van Ilalifax vertrokken was met de Ikthama-eilan den als bestemming. Beroofd. Een Oost-Indisch ambtenaar met verlof, die gisteren met den trein van 9.29 uit Den Haag over Brussel naar Genua vertrok, om de te rugreis naar Indië te aanvaarden, is in dien trein, waarschijnlijk nog vóór deze was ver trokken, zijn portefeuille ontrold met 500 aan bankpapier, een credietbrief van 3000 en een wissel van 2000. De ambtenaar stapte in met zijn bagage en in den gang van het rijtuig werd hem door een drietal heeren, die zich daar ophielden, gezegd, dat hij moest'doorloo- pen, daar achterin nog plaats was. Vermoed wordt, dat dit drietal den roof heeft gepleegd. Eerst toen de ambtenaar had plaats genomen, miste hij zijn eigendom. De trein was inmid dels gaan rijden en van de drie heeren was niets meer te zien. De ambtenaar heeft zijn reis onderbroken en te Rotterdam bij de politie aangifte gedaan. Een voorbeeldig vonnis. Te Philadelphia is een bankier, met name Henry Broek, tot een onbepaalde gevange nisstraf van zes tot tien jaar veroordeeld wegens het veroorzaken van den dood van twee vrouwen en een jongen, die hij met zijn automobiel overreed. Uit het getuigen verhoor was gebleken, dat Breek vóór het ongeluk zes flesschen bier had gedronken. Broek had voor de rechtbank verklaard, dat hij zich niet kon herinneren wat daarna was gebeurd. Zijn vrouw verkocht! Maandag heeft in een café aan de haven te Stratum een zekere S., zijn vrouw verkocht aan een kennis voor de som van 100. Na betaling van 4 briefjes van 25 trekt de koo- per met zijn dulcinea af. 't Lijkt ongeloof lijk, maar toch waar, zoo verzekert men ons, zegt het Eindh. Dagblad. Een weinig voorkomend geval. In Bergharen (Geld.) is slechts één lijst voor de gemeenteraadsverkiezing ingediend, welke de namen van de Katholieke en Pro- testantsche candidaten bevat. Er behoeft dus niet gestemd te worden. (Msb.) Een medisch schandaal te Marsallle. Een schandaal der militaire receptenboek jes, dat thans te Marseille de publieke be langstelling in de hóógste mate gaande maakt, neemt in de hoogste SHRDLUCMF maakt, neemt, naar de Parijsche correspon dent van de „Daily Telegraph" aan' zijn blad meldt, voordurend grootere afmetingen aan. De- zaak kwam aan het licht door een klei ne vergissing van een gemeenteklerk. Deze ontving namelijk van een maatschappij, wel ke beweerde, een groot aantal invalide oud- strijders te vertegenwoordigen ,een verzoek om een nieuwe militair receptenboekje ten behoeve van een harer leden. De ambtenaar verzond dit boekje, echter niet aan het adres van de maatschappij die het had 'aange vraagd, doch aan het particulier adres van den betreffend en soldaat, met het verzoek, de ontvangst van het boekje, het derde op zijn naam uitgeschrevene, te willen bevesti gen. De soldaat antwoordde op dit schrijven, dat hij niet om toezending van een boekje had verzocht, en dat hij ook niets wist' van de beide andere, die hem zouden zijn toegezon den: hij was namelijk nooit ziek geweest, en had nooit van een coupon gebruik gemaakt. In verband hiermede werd er een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de maat schappij, die de aanvraag had gedaan. Bij dit onderzoek bleek, dat volgens de boeken van de maatschappij nog steeds medische hulp werd verltend aan een groot aantal personen, die reeds geruimen tijd overleden waren. Ook de nog in leven zijnde „leden" der maat schappij bleken buitengewoon dikwijls ziek te zijn, daar de meesten hunner twee of drie receptenboekjes hadden opgebruikt. Toen men ook bij deze personen navraag deed, ver klaarden zij, nooit een receptenboekje te heb ben aangevraagd, en niets te weten van het bestaan der maatschappij, die de boekjes voor hen had aangevraagd. Het bleek dan ook, dat de maatschappij haar leden op bijzonder eenvoudige manier aanwierf: ze schreef alleen de namen op de ledenlijst in. Het kostte haar niet veel moeite, aan o'eze namen te komen. Naar doos ver schillende getuigen werd verklaard, waren zij na afloop van vergaderingen van oud- strijders door agenten der maatschappij aan gesproken. Deze agenten brachteri het ge sprek dan op herinneringen aan den oorlog, en slaagden er meestal in, inzage te krijgen van de papieren dergenen, met wie zij spra ken, waardoor zij voldoende gegevens ver kregen om deze oud-strijders op de leden lijst te kunnen inschrijven en, buiten hun we ten om, receptenboekjes te kunnen aanvra gen. Het schijnt, dat er zich drie maatschap pijen met dit fraaie bedrijf bezig hielden, en dat de gemaakte winsten, die in drie jaar tijd op niet minder dan twee en twintig millioen francs worden geschat, door hen werden ge deeld met een aantal apothekers en doktoren. Een der getuigen, een oud-strijder, ver klaarde, dat een apotheker hem een paar zij den kousen liet zien, met de woorden, dat, wanneer hij, getuige, naar een zekeren dokter wilde gaan en daar een recept wilde halen ter waarde van honderd francs, hij de kousen kon krijgen als een cadeautje voor zijn verloofde. Andere invaliden ontvingen tubetjes tand pasta, parfumerieën en doozen zeep in ruil voor reoep.tencoupons 'ter .waarde van zeventig of tachtig francs. Deze onthullingen hebben een groot aantal arrestaties tengevolge gehad, en verscheidene bekende doktoren en ander notabelen worden achter slot en grendel gehouden, terwijl er nog steeds nieuwe bijkomen. Tot de laatste gear resteerden behoort ook de gevangenisapothe ker, André Durand. De schade voor den Franschen staat werd aanvankelijk geschat op 20 a 22 millioen francs. Bij nader onderzoek blijkt het echter ruim 81/-1 millioen frans te zijn. Nieuwe Uitgaven. Wij ontvingen „Het Kappersblad", orgaan van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Het is de voortzetting, in nieuw gewaad, van de oude „Barbiers- en Kapperscourant", welker 32e jaargang in dit nieuwe tijd schrift is opgenomen. De redacteur, de wel bekende heer Inte Onsman, die in een in leidend woord de nieuwe uitgaaf aankondigt, vertelt o.a., dat het streven zal wezen het blad te maken tot een tijdschrift, waarop de organisatie trotsch zal kunnen zijn. „Zooals onze organisatie uitblinkt boven alle club- jes-gedoe in ons land, zoo moet en zal ons vakblad ook blijven uitblinken boven de z.g. vakblaadjes", zoo zegt hij. Inderdaad, het blad ziet er keurig ver zorgd uit. Óp fraai kunstdrukpapier ge drukt met tal van afbeeldingen, vormt het voor den vakman aan het eind van het jaar een waardevol boekdeel, met een schat van kennis omrent zijn bedrijf. De abonnements prijs is zeer gering en bedraagt slechts 4.50 per jaar. No. 11 van het „Tijdschrift voor Erva- rings-Opvoedkunde" bevat het slotartikel van de serie „Over Wetenschappelijke Op voedkunde" en het 7e hoofdsuk van het „Algemeen Overzicht der Zielkunde". De rubriek „Ervarings-materiaal" behandelt nogmaals het onderwerp Spieken en Eer lijkheid. De heer Schoevers geeft interes sant „Kibbel"-materiaal, en nog vele ande ren maken die rubriek zeer lezenswaard. De le luit. der jagers J. B. de Jong deelt een en ander mede over „de militaire straf', waarin hij behartigenswaardige dingen zegt. „De militaire opvoeder heeft ln hooge mate zelfkritiek en zelfverloochening noodig, eigenschappen, welke moeilijk te verwerven zijn. Hij moet er voor zorgen op het oogen blik der berechting den persoon, die gestraft zal moeten worden, niet vijandig gezind te zijn." Collectieve straf, die wel wordt toe gepast als zich geen schuldige aanmeldt, draagt volgens schr. te veel het karakter van wraakneming. (Heeft ons heele straf stelsel niet veel meer het karakter van wraakneming dan van correctie? Red. h. Ct.) „De Ned. Werkgever". Verschenen is het eerste nummer van een nieuw Weekblad, „De Nederlandsche Werk gever". Het blad, dat onder leiding staat van den heer W. Lubberink en wordt uitge geven door W. Leydenroth van Boekhoven te Utrecht, kondigt zich aan als een orgaan, dat onafhankelijk van eenige politieke partij of maatschappelijke organisatie, wil opko men voor de belangen van den Nederland- schen werkgever; als een strijdorgaan tegen overdreven overheidsbemoeiing en revolu tionaire politieke' actie der vakvereenigin- gen. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. De met een gemerkte vereenigingen ga ven zich bij mevr. Teune op. (Telef. no. 20). Donderdag 19 April. Demonstratie Huisvrouwenvereeniging, Ca sino 8 uur. Bal ter gelegenheid Prins Hendrik's verjaar dag, Casino 8 uur. Vrijdag 20 April. Eindwedstrijden Marine Sportvereeniging „Zeemacht". Bal na. Casino 8 uur. LAATSTE BERICHTEN. Hoek van Holland, 19 April. Vanmorgen werd door de loodsboot no. 18 binnenge sleept de logger V.L. 160, die ongeveer 23 mijl ten Noordwesten van IJmuiden met een onbekenden onderzeeër in aanvaring was ge komen en daardoor zwaar lek geworden. De onderzeeër, die plotseling voor den steven van de logger opdook, werd vóór de aanva ring nog gepraaid en gezien, .doch gaf geen antwoord. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Het hoofd- en bijkantoor der posterijen is geopend van 's morgens 7.30 u. tot 's avonds 7.30 u. De telegraaf, gevestigd in het hoofd kantoor, tot 's avonds 9 uur. De kantooruren zijn: a. Voor de frankeering, het debiet van postwaarden en de aanneming en afgifte van aangeteekende stukken, dagelijks van 7.30 u. v.m.7,30 n.m. en Zaterdags van 7.30 u. v.m.6.u. n.m. De aanneming van aan geteekende stukken, waarvan geen expresse bestelling wordt verlangd, heeft Zaterdags tot 3 u. n.m. plaats. b. Voor den dienst der postwissels, quitan- tiën en rijksverzekeringbank van 8.30 u. v.m.3 u. n.m. c. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank van 9 u. v.m.7.30 u. n.m. Zaterdags van 9.— u. v.m.—6 u. n.m. d. Voor den dienst der pakketpost van 7.30 u. v.m.7.30 u. n.m. Zaterdags van 7.30 u. v.m.—6.— n.m. e. Voor den postcheque- en girodienst van 8.30 v.m.3 u. n.m. De lichting der stadsbrlevenbussen heeft plaats des v.m. 3.30 u. en 8.15 u. 's namiddags 1.50 u. en 5.10 u. en 's avonds 9.30 u. Boven dien geschiedt 10 minuten voor het vertrek van iederen posttrein een lichting van de op het station geplaatste bus. De brievenbussen zijn respectievelijk ge plaatst aan de Javastraat, Brakkeveldweg, Stakmanbossestraat, Binnenhaven, Zuidstr., Ankerpark, Buitenhaven, Kruisweg, Molen straat, Keizerstraat, Piet Heinstraat, Lange- straat, Dijkstraat en Schagenstraat. I

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5