HELDER» COURANT Hoeden. Overhemden. Handschoenen. Kleeding naar maat E Herman Nypels Derde Blad. HERMAN NYPELS, kleeding is goedkoop in prijs en prettig in het dragen, daarbij dóór en dóór solide. Vraagt nu onze collectie stoffen ter inzage voor ZEER APARTE KEUZt. GOEDKDDPE PRI1SBEREKEHIHE. SOLIDE STOFFEN EN FOURNEERING. VAN ZATERDAG 21 APRIL 1923. het speciale ruim gesorteerde adres: helder. engelsche modeartikelen. Kleedermakerij Helder Het Comité verzoekt bij deze aan jonge dames, die mede zullen helpen aan de Emma- bloem-verkoop op Zaterdag 28 April, en die zich nog niet hebben opgegeven bij een der comité-leden, zich aan te melden aan het „Witte Kruis" op Maandag, Dinsdag of Woens dag a.s., tusschen 4 en,8 uur, leeftijd boven 14 jaar. Wanneer het aantal te groot wordt, zal bij loting worden uitgemaakt wie verkoopen. J. W. F0CH—N00RDUYN. H. J. B0LDINGH. PLAATSELIJK NIEUWS. Genie-commandement Met ingang van 1 Mei wordt het eerst- aanwezenschap alhier opgeheven. Het geniebureau blijft echter hier ter plaat- ge gevestigd. (Zie verder Legerberichten) Begrafenis J. Blom. In ons bericht omtrent de begrafenis van den heer Joh. Blom, vermeldden wij, dat de heer Abbenes namens een viertal vereeni- gingen, die in het Tehuis steeds repeteeren, een laatsten groet bracht. Er zijn echter nog een drietal vereenigingen, die aldaar regel- matigmatig repeteeren, nl. het Frysk Selship „Afrs et Labor" en de Onderofficier-Vereeni- ging „Ons Belang", en die wij niet noemden in ons verslag. Het spijt ons, dat dit onwillekeurig ver zuim gepleegd is. Doordat er twee begrafe nissen bijna gelijktijdig plaatshadden, had den wij onze inlichtingen gedeeltelijk uit de tweede hand. Zang- en Reciteer-Vereeniglng „Harmonie". Bovengenoemde vereeniging viert a.s. Za terdag 28 April haar 30-jarig bestaan door het geven van een jubileum-concert in „Casino" voor donateurs en genoodigden, onder leiding van haren directeur, den heer P. ürizee. O. a. zal worden uitgevoerd het Oratorium „Het Lied van de Kick" van A. Ramberg, voor soli, koor, strjjk-orkest en piano. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in het tweede blad van dit nummer. Laatste A. G. O.-lezing. Zooals reeds werd bericht, krijgen we a.s. Donderdag 26 April dan de laatste A.G.O.- lezing van dit seizoen. Het belooft weer een leerrijke avond te worden, vooral voor hen, die zich voor draadlooze telegrafie, enz. interes seeren. Trouwens de heer Jansen is ge n vreemde op dit gebied, zoodat we vertrouwen, dat er weer voldoende belangstelling zal zijn, temeer, daar dien avond ook draadlooze muziek zal kunnen worden gehoord. Nu we toch zoo spreken over een laatste winteriezing, meenen we ook nog wel even terug te mogen zien op hetgeen A.G.O. dezen winter deed. Niet zooveel als ze wel had willen doen, doch als we zoo enkele lezingen memo- reeren, dan denken we aan sprekers als de heeren Kamp, Salm, Alt, Clinge Doornbos e. a Dan heeft A.G.O. toch getoond wel iets te presteeren door al deze sprekers hier te doen optreden tegen zóó geringen prijs. Gaarne had het A.G.O.-bestuur meer gedaan, doch waar Helder dezen winter als U ware over voerd was met uitvoeringen op allerlei gebied, bleven er voor A.G.O. niet veel avonden over. Zjj, die echter meenen het goede streven van A.G.O. op prijs te willen stellen en als dona teur voor 1 of meer tot deze vereeniging toe wensehen te treden, kunnen zich daarvoor wenden tot den penningmeester, den heer Maas, Kerkgracht 56, alhier. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Voorbereid door bovengenoemde ver, hielden de Sim Maid Raisin Growers Don derdag hunne aangekondigde demonstratie, Was de opkomst 's middags, zeker door de schoonmaak, niet groot, zooveel te meer dames en ook heeren, waren 's avonds aan wezig. 't Voornaamste van de demonstratie was eigenlijk de film. Hierdoor kregen de aanwezigen een goed beeld, eerst van de verschillende bewerkingen, die het land en de struiken, waaraan de druiven groeien ondergaan, voor de druif rijp is. Wij zagen het omploegerf van het land, het in vakken verdeelen, 't graven der tallooze greppels voor de besproeiing, het planten der stek ken en het snoeien daarvan. Ook hoe het land nat gehouden wordt. Daar het in Cali- fornië in den zomer zoo goed als nooit regent, wordt het water, wat van de bergen komt, in reusachtige bassins verzameld. Met dit water wordt het land kunstmatig be sproeid. Of de druif rijp genoeg is, wordt geprobeerd, door uit eenige trossen het sap te persen. Bevat dit sap 24 vruchten suiker, dan gaat men tot den pluk over, Ook dit plukken is een reuzenwerk, evenals het op platte bakken in de zon drogen der trossen. Het 2de gedeelte der film toonde ons de fabrieken, waarin de druiven worden ont- steeld en gesorteerd, sommige soorten ont pit en geconfijt. Er zijn soorten, die zonder en met pit groeien. De laatsten worden ma chinaal ontpit. Verder zagen we het verpak ken en ten laatste, hoe deze pakken in den trein ter verzending komen. Gesjouwd wordt er met geen pak of kist, alles komt automa tisch op banden waar het zijn moet. Ook het vullen der potjes geschiedt tegenwoor dig machinaal. Dit is dan ook de reden, dat de rozijnen zoo schoon zijn, dat ze zon der afgewasschen te worden, direct gebruikt kunnen worden. De Sun Maid Raisins worden al jaren in Californië verbouwd. Van een groot deel van den oogst werd echter wijn gemaakt. Nu Amerika echter „droog" is, had men een zeer groote overproductie, waarvoor een nieuw afzetgebied gezocht moest worden andaar dat nu ook ons land zijn deel rijgt van dit in alle opzichten aanbevelens waardige product. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van den Raad dezer gemeente op a.s. Dinsdag. Hierop komen o.a de vol- gende onderwerpen voon ^deputeerde Staten van Noordholland om W. de Bie niet ontvankelijk te verklaren in zijn beroep ter zake van zijn aanslag in de plaatselijke directe-belasting naar net inkomen voor den dienst 1920—'21. en W. stellen voor dit stuk voor kennis geving aan te nemen. Voorstel tot ruiling van een stukje grond aan de Van Galenstraat met A. Lastdrager. Eenige voorstellen tot uitgifte van gron den in erfpacht. Voorstel om ten behoeve voor het onder wijs aan de Zeevaartschool een lokaal van het bij-postkantoor aan het Ankerpark te huren. Voorstellen tot het inbrengen van gronden in het grondbedrijf en aankoop van den grond waarop het schuthok staat, (verbete ring van de Javastraat.) BINNENLAND. Ingezonden Mededeeling. Uitsluitend Pensioenwetten voor Land- en Zeemacht. Ingediend zijn twee wetsontwerpen tot: 10. aanvulling en wijziging van de Pensioenwet voor de landmacht, gewijzigd en aangevuld bij de wet van 19 Mei 1922; 20. aanvulling en wijziging om de Pensioenwet voor de zeemacht, gewijzigd en aangevuld bij de wet van 19 Mei 1922. Wat het wetsontwerp sub 1 betreft merkt de Memorie van Toelichting op, dat de aanvullingen en wijzigingen voor het meeren leel verband hou den met de invoering van een wachtgeldregeling voor de militairen van de landmacht, terwijl zij voor het oveiige geboden zijn door de wijzigin gen, welke in de Pensioenwet 1922 worden voor gesteld of strekken ter aanvulling van de in de prartijk gebleken leemten. Voor zoover de voor gestelde bepalingen betrekking hebben op de mi litaire wachtgeldregeling, zijn deze, voor zooveel mogelijk, in overeenstemming gebracht met die, welke in vorengenoemde wet voor de burgerlijke ambtenaren gelden. Wat het wetsontwerp sub 2 betreft verwijst de Memorie van Toelichting ten aanzien van de voor gestelde aanvullingen en wijzigingen in hoofdzaak naar de toelichting gegeven bij het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de land macht. Het komt den Minister van Marine voor zoo merkt deze verder nog op dat, zonder aan de waardeering van de diensten door het per soneel binnen de keerkringen bewezen, te kort te doen, een afzonderlijke' verhooging van het pensioen alleen dan reden van bestaan heeft, in dien en voor zoover die diensten niét reeds met 2 van den pensioensgrondslag zijn vergolden. Weliswaar werden krachtens de pensioenwetten voor de zee- en landmacht 1902 die diensten vroeger ook dubbel gewaardeerd, maar aangezien de pensioensgrondslagen toen gevormd werden door vastgestelde standpensioenen, welke veel lager waren dan de individueele pensioensgrond slagen, waarnaar thans het pensioen wordt bere kend, is onder de werking der Pensioenwetten 1922 de vergoeding voor dienst binnen de keer kringen op een zoodanig hoog peil gekomen, dat een afzonderlijke daarnaast toe te kennen pen- sioensverhooging redelijken grond mist. Nederlandsche torpedobooten te Kopenhagen. Naar een draadloos bericht uit Kopenhagen meldt, zijn daar Donderdagnacht de Neder- landsche torpedobooten Z 3 en Z 4 aangeko men voor 'n kort bezoek aan die stad ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Het bezoek zal vermoedelijk tot Dinsdag duren. De staking bij de Neder 1. Scheepsbouw Mij opgeheven. Gistermorgen zijn aan de oude en de nieu we werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam de werklieden weder op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. Ontslagen zijn 365 man, waaronder lil jongens, in overeenstemming met de vroegere mededeeling, dat het eerste gevolg van deze staking zou zijn het werkloos wor den van 500 400 werklieden. Werkloosheid te IJmuiden. De werkloosheid te IJmuiden begint buiten gewone afmetingen aan te nemen. Door ver schillende IJmuider reeders worden hunne trawlers naar Engelsche havens gezonden 0111 te markten, terwijl aan de andere zijde de Duiiitsche trawlers Wegblijven, omdat hunne exploitatie door de hooge kolenprijzen niet meer loonend is. Voor de havenwerkers in de verschillende branches beteekent dit een groot gemis aan inkomsten. De vakbonden van verschillende richting hebben zich nu gezamenlijk tot den gemeente raad van Velsen gewend om eene goede steun regeling in het leven te roepen, waarvoor zij reeds een ontwerp inleverden. Drankgelegenheden. Te Enkhuizen heeft men eene proefstem- ming gehouden* inzake het ai of niet sluiten van drankgelegenheden (tapperijen, wijn- en bierhuizen). De uitslag was als volgt: Blijven z,»oals liet is 952 stemmen, onbeperkt zijn 111, vermindering 674, geheele verdwijning 2057, blanco 650, onwaarde 41. Het aantal stemge rechtigden bedroeg 4837. Het aantal personen, dat niet aan de stemming deelnam bedroeg 352. Ingezonden Mededeeling. BUITENLAND. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 20 April. Voortgegaan wordt met de behandeling van ie begrooting van justitie. De heer Westerdjjk (v.-d.) bepleit be spoediging van de totstandkoming van een nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen. De heer V e r k 0 u t e r e n (c.-h.) verklaart zich voorstander van politierechters en pleit \oor fret herstel van het gewoonterecht en af- schaffing van de bepaling, dat de verliezende partij veroordeeld wordt in de kosten van het proces. Minister Heemskerk zegt, dat het ge woonterecht niet altijd beschreven kan wor den. Herziening van het wisselrecht is in voor bereiding, eveneens een wijziging van de bur gerlijke rechtsvordering. Ingrijpende wijzi gingen van de huwelijkswetgeving zijn van spreker niet te verwachten» De begrooting wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is vervolgens de Waterstaats- begrooting. Het vraagstuk van de schadevergoeding. Parijs, 20 April. De gisteren onder leiding van Poinoaré aan de Quai G'Orsay gehouden conferentie over de vergoeding ontleent haar waarde aan het feit, dat daar eindelijk gebro ken is met de gewoonte, die kwestie uitslui tend onder financieelen gezichthoek te be schouwen» De noodzaak van groote economi sche overeenkomsten niet Duitschland werd er onder het oog gezien, ten einde evenwicht te brengen tusschen Érankrijk's overschot aan ijzererts en de Duitsche cokes, met de bedoeling de. groote Fransche industrie in de eerste plaats zoodoende op de been te helpen, waaraan het heele land voordeel moet hebben, met dien verstande dat zij, die daarbij per soonlijk haat zullen vinden, een groot deel van de te maken winsten in de schatkist moeten storten. In de tweede plaats moeten de Britten en Italianen overtuigd worden* dat Frankrijk en België zoodoende volstrekt geen economi sche hegemonie najagen, maar slechts de ver goeding bij den •bestaanden toestand aan passen. Men ziet nu algemeen in, dat Duitschland de sommen, in het verdrag van Versailles ge noemd* bij lange niet zal opbrengen. Men re kent nu op een totaal van 36 milüiard goud mark, terwijl de geallieerden zelf voor de pen sioenen moeten zorgen. Ook houdt men reke ning met het feit, dat Duitschland wegens de geringe kostprijzen een positie zal innemen, die concurrentie uitsluit. - UIT HET BEZETTE GEBIED. De uitzetting van prins Hatzfeldt. - Londen, 20 April. Het wegzenden van Hatzfeld als Duitsch rijks-commissaris voor het Rijnland door de geallieerde Rijn-commis sie, wordt hieir betreurd. Men wist, dat de Fransche gezant er sedert weken op had aan gedrongen, maar het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken hield het zoolang mogelijk tegen, omdat Hatzfeld, die op gezag van den Gezantenraad was aangesteld, alleen op gezag van datzelfde lichaam kon worden weggezonden. Door zijn. uitzetting ontstaan opnieuw moeilijkheden voor de Engelsche overheid in het Rijnland, daar deze nu bij alle voorkomende gevallen verplicht is in moeilijke onderhandelingen te treden met de regeerin- geh der verschillende betrokken Duitsche staten en omdat zij voortaan niet meer be schikt over verschillende gegevens van aller lei aard noch over de wetenschap hoe de Duit sche overheid in het bezette gebied over' aller lei maatregelen en aangelegenheden denkt. De „Manchester Guardian" verneemt in verhand hiermede uit Keulen* dat deze stap een onderdeel is van een Fransch plan om Ber lijn te noodzaken tot capitulatie door den toe stand in het bezet gebied onhoudbaar te maken. De zoogenaamde exploitatie van het Roerge bied is niets anders dan een voor den gek hou den van het publiek, zoowel in Duitschland als in Frankrijk zellf. Immers men zou hebben kunnen vaststellen, dat de zwaar beladen cokes-treinen, die dagelijks Trier enz. passee- ren en die den indruk moeten vestigen, dat 'e exploitatie gestadig meer oplevert, eiken dag, wat nummers der wagens en samenstel ling van de treinen betreft, dezelfde zijn en dat de treinen 's avonds langs een anderen weg terugkeeren. ENGELAND. Een drankverbodswet met groote meerder heid verworpen. Londen, 20 April. In het Lagerhuis is de drankverbodwet, ingediend door Scrymgeour, met 236 tegen 14 stemmen verworpen. IERLAND. Het dramatische beleg van een hol aan de steile kust van Kerry door Vrijstaatsche troepen is Donderdag geëindigd met den dood van drie en de gevangenneming van de overige vier rebellen die er zich schuil hiel den. Twee van de belegerden verdronken, de derde werd neergeschoten. De holbewoners hadden het tot het laatste tóe uitgehouden, ondanks pogingen om hen met rook en bom ontploffingen te verdrijven. KORTE BERICHTEN. Naar de Parijsche bladen melden, zijn er Woensdag in Mexico hevige aardschokken gevoeld; Bij een automobielongeluk in het Rois de la Combre te Brussel is een der inzittenden darones de Rozée, gedood, en zijn baron de Chérizy en barones deLiedekerke zwaar ge wond. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeeling. J Straatroovers. Het is der Rotterdamsche politie gelukt een paar beruchte straatroovers, die reeds langen tijd hun praktijken in de Rotterdamsche bin nenstad uitoefenen, op heeterdaad te be trappen. Twee rechercheurs zagen om half één, toen er, doordat de café's op dat uur ontruimd moe ten worden, wat meer drukte op straat ont stond, twv.6 mannen en een vrouw 1 p dringen tegen een man, met wien zij stonden te praten» Een der mannen maakte van de gelegenheid gebruik uit het vestzakje van dien man een gouden horloge te rollen. De rechercheurs grepen onmiddellijk in en arresteerden de bei de roovers en de vrouw. De bestolene, die Mer bleek een landbouwer van buiten te zijn, voor een civiel geding aan de rechtbank in de stad, erkende zijn eigendom. Op de vrouw werden verder 0. a. een gouden tientje, dat als broche gediend had* en een vulpen gevonden. Later ih den nacht werd aam hetzelfde dl nst- bureau iemand gebracht, die ih de Korte Wa genstraat bewusteloos op straat was gevonden. Deze man, een betonwerker, was in den loop van den avond met dezelfde vrouw mee ge weest en was toen door dezelfde twee mannen bewusteloos geslagen, had een tijd lang er gens in een zijstraat gelegen en was later in den nacht naar de Wagenstraat gesukkeld, waar hij gevonden werd. De betonwerker heeft de op de vrouw gevonden voorwerpen herkend en herkende eveneens pertinent de twee man nen, die hem geslagen en beroofd: hadden. Een der twee mannen is het vorige jaar nog eens voor eenzelfde feit voor de rechtbank ge weest. Toen was'in een café aan de Weezen- straat een candidaat-notaris ergens uit Over- ijsel bestolen, die voor politie en rechter-com- missaris zijn beroovers herkend had, maar ter openbare terechtzitting van de rechtbank zich niets meer kon herinneren» Doordat toen deze hoofdgetuige uitviel, nnoest de rechtbank den roover vrij spreken. Kindermoord. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak tegen de 36-jarige ge huwde vrouw uit Westdorpe, die bekend heeft het kind, waarvan zij op 7 Februari moeder was geworden, in een schort te heb ben gebonden en in een zaak met steenen in het privaat te hebben geworpen. De eisch luidde verleden week een jaar gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot diezelfde straf met aftrek van het voor arrest. Postambtenaar veroordeeld. Nog deed de rechtbank te Middelburg he den uitspraak in de zaak tegen den assistent der posterijen te Vlissingen, tegen wien ver leden week wegens het openen van een brief, dien hij met andere brieven moest sorteeren, een jaar gevangenisstraf werd geëischt. Bekl. werd veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaren proef tijd. Goede vangst. De politie te Bussum heeft bij haar onder zoekingen in verband met een effectendiefstal aldaar het spoor gevonden van een anderen diefstal van geldswaardige papieren, bij een in scène gezetten verkoop van verdachte pa pieren in de Roöde Leeuw te Amsterdam. De handlanger, zekere v. d. B. uit Baarn, is aan gehouden; 5000 aan effecten werden in be slag genomen. Toen eerst bleek, dat niet de Bussumsche effecten waren gevonden, maar dat deze afkomstig waren van een inbraak te Amersfoort in Maart j.1. Ook de inbrekers, woonwagenbewoners uit Amersfoort, zijn ge pakt. Verduistering. De Delftsche recherche heeft gearresteerd het bestuur der N. V. 's-Gravenhaagsche Wo- ningbouwvereeniging „Ons Huis", bestaande uit J. B., bouwkundige, directeur; C. D. P. president-commissaris, en W. J. H. H., com missaris. Zij moeten verscheidene Delftsche ingezeten-en hebben opgelicht voor bedragen van 10 tot 200, voorgevende, 75 woningen te Delft te zullen bouwen tegen een huur waarde van 5 a 6 per week, waarvoor de grond reeds was aangekocht, en de fundeering gelegd. Van het ontvangen gelid was niets meer te vinden. Zij zullen vervolgd worden wegens oplichting, poging daartoe en verduistering. Maastricht, 21 ApriL Gisteravond is tus schen Eysden en Visé een uit laatstgenoem de plaats vertrokken Nederlandsche perso nen trein op een goederentrein ingel-oopen. Verschillende wagons van den goederentrein werden vernield, terwijl de locomotief van den personentrein ernstig beschadigd werd. Een remmer in een der achterste goederen wagens werd gedood. Eenige passagiers van den personentrein liepen verwondingen op tengevolge van het breken van eenige ruiten. Ingezonden Mededeeling. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan do ondervolgende personen vergunning verleend om naar Nederland terug to 1(061611. Per s.s. Insu linde, 24 Maart van Priok: Korp.-timmerman B. J. Methorst, korp.-torpe- do-m. J. Boonstra, korp.-maoh.dr. W. J. v. Leeu wen. Per s.s. Johan de Witt, 31 Maart van Priok: Korp. der mars. J. Blonk en J. H. Smoink, korp.-konst. B. A. Ras, korp.-mach.dr. J. v. Olst, kwartierm. F. W. Helmons. Per s.s. Ambon, 6 April van Priok: Off. van gez. 2e kl. S. H. M. de Ree. Per s.s. Grotius, 14 April van Priok: Luit.ter zee le kl. Jhr. H. P. Cortzen do Koek, off.-mach. le kl. M. H. v. d. Hoeven, luit. ter zee 2e kl. G. H. C. A. de Laive. Off.-mach. 2e kl. A. Govers van Onderzeed.kaz. met ing. van 23 April werkzaam te stellen aan boord Pelikaan. Met ontslag uit den Zeedienst. 16 Mei: Mach.dr.-maj. J. N. Liedmeijer, ópper- schrijver G. Kikkert, seiner-maj. J. Meijer, korp.- mach.dr. 2e kl. J. P. Dukers, stoker le kl. J. Schoondergang, matroos le kl. J. A. Visser. 1 Juixi: Torpedist-maj. J. C. de Kemp, korp. d. mars. J. Otten, oppertorpedist C. Smit, schip per M. Ferwerda, serg.-kok J. de Pijper. 16 Juni: Korp.-maoh.dr. W. J. G. Sligte. De uit Oost-Indië terug-gekeerde luit. ter zee le kl. P. Eikenboom wordt in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord geplaats en is be stemd tot instructeur bij het Kon. lust. voor de Marine aldaar. Off.-mach. 2e kl. H. P. R. Boosman is uit Oost- Indië teruggekeerd. Meit 23 dezer is de off. van adm. der 3e kl. J. K. Leyen, dienende aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen, gesteld ter beschik king en vervangen door off. van adm. der 3e klasse P. Smit. MARINEBERICHTEN. H. de Jongh. f Gistermorgen is te Rotterdam, in den ouder dom van 80 jaar, overleden de heer H. de Jongh, vroeger oudste firmant van de cargadoors- en expediteursfirma Phs. van Ommeren. De heer De Jongh is zijn loopbaan begonnen als zeeofficier. Als zoodanig heeft hij indertijd op de Medusa deelgenomen aan den strijd tegen Japan. Hr. Ms. „Wega". Na Dinsdag te Hellevoetsluis uit Gorinohem te zijn aangekomen ter inneming van victualiën en andere scheepsbenoodigdheden van 's rijkswerf, is Donderdagmiddag het gouvernementsstoom- sohip Wega, onder bevel van luit. ter zee le kl. J. J. Heilbron, via Vlissingen naar Ned. Oost- Indië vertrokken. Het reisplan van de „Wega" voor de uitreis naar Oost-Indië is als volgt samengesteld: 26 April vertrek van Vlissingen, 1 Mei aankomst te Lissabon, 5 Mei vertrek van Lissabon, 11 Mei aankomst te Valletta (Malta), 14 Mei vertrek van Valletta (Malta), 18 Mei aankomst te Port Said, 19 Mei' vertrek van Port Said, 25 Mei aan komst te Aden, 28 Mei vertrek van Aden, 7 Juni aankomst te Colombo, 11 Juni vertrek van Co lombo, is Juni aankomst te Sabang. Dit stoomschip, bestemd voor de gouverne mentsmarine in Ned.-Indië, wordt door personeel der Kon. Ned. Marine overgebracht. Lui. ter zee le kl. O. D. T. de Ridder 30 April van Wachtschip Willemsoord naar Vliegkamp de Kooij (Commandant) Id. J. Fruin 30 April tijdelijk belast met den dienst van eerste off. aan boord Wachtschip Wil lemsoord. Id. H. Nieuwenihuijs 15 Mei van ter beschikking geplaatst bij het Vliegkamp de Kooij als oudste officier, onder intrekking der reeds bevolen plaatsing. Id. M. A. A. Winkel van de Kooij naar de Gel derland. enl6 Mei bevorderd tot opperschrijver schrijver- maj. G. Kikkert. LEGERBERICHTEN. Marechaussee en burgerwerklieden. Personen van het Wapen der Kon. Marechaus see, die zonder toestemming van hun chef een huwelijk hebben aangegaan en daarom bij de korpsen van het Leger zijn of zullen worden over- (terug) geplaatst, moeten zoo eenigszin mogelijk worden belast met kazerne werkzaam heden, voor welke 'gewoonlijk burgerwerklieden worden aangenomen. Voor iederen marechaussee, die aan de hand van het vorenstaande met be doelde werkzaamheden wordt belast, dient een tijdelijk-rijkswerkman, met inachtneming van den voorgeschreven opzeggingstermijn, te worden ontslagen. Het vorenstaande geldt uit den aard der zaak niet voor gewezen marechaussees, die bij hun tegenwoordig korps een rang hebben behaald of voor een rang in opleiding zijn. Ook is de hier bevolen maatregel niet van toepassing op bij de PoJitietroepen ingedeelde marechaussees. Het bepaalde in L.O. 1923 No. 42, betreffende de jaarwedde van de hierbedoelde personen onder gaat door het vorenstaande geen verandering. Toelatingsexamen tot den cursus in 1923. Door den M. v. O. is bepaald, dat het in 1923 te houden toelatingsexamen tot het le studiejaar van den Cursus (beoogende opleiding tot den Hoofdcursus) zal aanvangen op 2 Juli as. Er worden voor de opleiding tot het le studiejaar 10 plaatsen opengesteld. Ondcrscheidingsteeken voor trouwen dienst. Bij beslissing van den Inspecteur der Art. wordt aan den serg.-maj.-adm. G. Lakerveld van het reg. kust-art. op 5 Mei e.k. de bronzen gesp voor trouwen dienst toegekend. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGEND UK, 20 April 1923. Aanvoer en prijzen: 11,300 K.G. uien, grove 1.702.50, drielingen 1.50-1.60, 13,475 K.G. peen 0.400.60, 10,475K.G.roodekool 4.30 6.90, 21,000 K.G. gele kool 3.80—6.60, 6825 K.G. Deensche witte 2.10—2.70 per 100 K.G. VISSCHERIJBERICHTEN. 19 April 1923. Aangevoerd door 8 korders: 370 middeltongen p. stuk 0.55; 80 kleine tongen p. stuk 0.20; 30 roggen p. stuk 1.25; 6 kisten zetsehol p. kist 15; 60 kisten kleine schol p. kist 3.50—8; 6 kisten schar p. kist 2.50; 6 kisten bot p. kist 15; door garnalenvisschers: 1970 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.190.22; door trekkers: 800 tal haring p. tal 0.852.25 6 tal geep p. tal 22—26. 20 April 1923. Aangevoerd door 8 korders: 670 middeltengen p. stuik 0.450.50; 230 kleine tongen p. stuk 0.20; 4 kisten zetsehol p. kist 15; 20 kisten kleine schol p, kist 3.50—7; 4 kisten schar p. kist 1; door trekkers: 850 tal haring p. tal 0.48—1.70; 6 tal geep p. tal 22—24; door 1 roggenvissoher: 80 roggen p. stuk 1.10. Burgerlijke stand der gemeente Helder van 19 en 20 April 1923. GETROUWD: A. van der Krogt en W. Bakker; Th. Eskes en J. Kramer; J. Molijn en M. Kohn; W. G. M. KöMfër en N. Blaauboer. BEVALLEN: G. M. van Loon-van Dongen, z,;. C. G. E. Piers-Morien, z.; G. Maters-Koorn, z.; T. Sehendelaar,-van Til, z. OVERLEDEN: S. J. de rieze, 20 jaar; J. Held- Snijder, 67 jaar. UIT DEN OMTREK. Texel, 20 April. Deze week werden van hier verzonden 116 koeien, 81 kalveren, 10 varkens, 20 paarden, 5 schapen. Burgerlijke stand van Texel van 14 tot en met 20 April 1923. ONDERTROUWD: Jobannes Adötf en Antje Vos. Arie Jan de Waard en Fijt je Kuiper.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9